2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Avrupa Avrupa

NbaTr.Com - Pazar, 04 Kasım 2012
Yazarlarımızdan Barış AYDIN, 'Avrupa Avrupa' başlıklı yazısı ile karşınızda. Köşe Yazısı için;

AVRUPA AVRUPA

      Bu yazımda basketbola bakış açımı farklılaştıran, basketboldaki değer yargılarımı değiştirmemi sağlayan Avrupa basketbolundan bahsedeceğim.

      Avrupa basketbolu dediğimiz olay mantalite olarak boş şutu bulma ve olabildiğince basit sayı imkanı yaratma üzerine kuruludur ki bu yüzden birçok set oluşturulur(bkz: Obradoviç geçen sene 51 farklı set oynatmış Panathinaikos takımında.), tüm takımın eline topun değmesi sağlanır. Olayın savunma tarafında ise boş şuta ya da basit sayıya imkan vermemek için savunma takım halinde hareket eder ve yardım savunmalarını görürsünüz(2’li, 3’lü). Bir de alan savunmaları vardır ki takımların hücum ritimlerini bozmak için kullanılan ancak zaman ilerledikçe fiziksel gücün ve sertlik dozajının arttığı Avrupa’da ancak 4-5 hücuma uygulanabiliyor tüm maç boyunca. Tamamına bakıldığında takım olmakla alakası da çoktur.

      Bireysel gücün takım olgusunun önüne geçtiği günümüzde hala basketbol oynanılan Avrupa’da hem hücum hem de savunma için aşırı efor gerekir, oyuncudan %100’ünü vermesi istenir. Takım olgusu içinde her oyuncunun görevleri belirlidir. Ayrıca koç ile oyuncunun arasındaki mesafe de gayet kalınca çizgilerle çizilmiştir( ki zaten böyle de olmalıdır.

      Günümüze bakıldığında en iyi koçların %90’ından fazlası Avrupa’dadır ve Nba’de eskisi gibi elit koçlar yok( varsa bile oyuncuların gölgesi altında kalıyordur bu da takımın liderinin değişmeye başladığını gösterir). Bu aslında Avrupa’da koçlara verilen değerin ve Avrupa basketbolundaki gelişimin göstergesidir. Bu gelişimde en büyük katkısı olanlar hiç şüphesiz Avrupa’dan Nba’e giden oyunculardır. Avrupalı oyuncuların Nba’de yer edinmeleri onların farklı bakış açıları ile oyuna bakmalarıydı ve oyunun farklı yönlerinde kendilerini geliştirmiş olmalarıydı(Sabonis bir pivot için harika bir pasördü mesela). Drazen ile başlayan bu serüven Amerika’ya Avrupa’yı tanıtırken Avrupa’daki koçların ufuklarını genişletti ancak aynı genişlemenin birkaç istisna dışında diğer yönlü olmadığını görürüz. Koçların farklı basketbol kültürlerini öğrenmeleri saha içinde sayı bulma biçimlerinin artmasını sağladı. Olanakların artması ve giderek yükselen oyuncu kalitesi göz önüne alındığında Euroleague gibi turnuvalardaki her maçın taktik savaşına dönüşmesi kaçınılmazdı( ki öyle oldu). Eminim ki herhangi bir maçtaki daha güçsüz olan takımın koçu rakip takımın tüm silahlarını ezberlemiş ve ona karşı farklı savunma setleri geliştirmiştir.( Bkz: 2010 Euroleague top8 eşleşmesi Panathinaikos – Barcelona- aslında bu serinin hikayesi grup maçlarına dayanır. Anlatması uzun sürer.-) Takımlar oyun içinde sıkıştıkları zaman oyunculardan çok koçlar takıma doğru olanı yaptırır(son saniye, sıcak adam, ters eşleşme sorunu vs. setleri) bu demek değildir ki oyuncular yetersiz oyun görüşüne sahip aksine şöyle bir bakıldığında en zeki oyuncuların Avrupa’dan geldiği de açıktır ve sadece Litvanya, Sırbistan ekollerinden gelen oyuncular da değildir bunlar.(bkz: Euroleague tüm zamanlar asist sıralaması)

      Avrupa’da yetişen bir oyuncu oyunun fundamantel( temel, esas denilebilir; bu konuda top sürme, pas, oyun görüşü, topsuz alan hareketleri vs. yer alır) kısmında kendini çok iyi geliştirmekle birlikte bunu sahaya da bir o kadar iyi yansıtırken Nba oyuncularının oyun hakkındaki eksikliklerini atletizmle kapatmaya çalışması günümüzdeki farkı doğurdu. Bu farkın Nba’ye yaradığını hiç mi hiç düşünmüyorum. Her ne kadar atletizmi çok üst düzeyde olsa da Nba’in sertlik açısından Avrupa’nın yanından geçemeyeceği barizdir, Avrupa’da tabiri caizse kemik sesleri duyulur pota altı mücadelelerinde.

      Ve son olarak belki de oyunu en çok güzelleştiren öge…

      Avrupa basketbolu seyircisi takımının destekçisidir, gerçek sahipleridir. Takımlarının kazandığını görmek isterler bu yüzden coşkunun tavanını görebileceğiniz tek yerdir Avrupa( En yakın zaman olarak Beşiktaş taraftarları). Seyirciler oyunu bilir ve takip eder hatta ve hatta hakemlere istedikleri düdükleri bile çaldırabilirler( Barcelona, Laboral…). Meşhur Partizan deplasmanı her zaman en zorlu deplasmanlardan biri olarak gösterilir, Maccabi taraftarları da ayrıdır. 13. Kapı olarak anılan yeşiller yani Pana taraftarları ve kırmızı taraf Oli vs…

      Maçtan beklenenlere bakıldığında Avrupa takımları her maça kazanmak için çıkarlar her ne kadar kadro kalitesi farkı vb. sorunlar olsa da. Seyirciler bir oyuncunun spektaküler hareketlerinden daha çok takıma katkı sağlayan olaylarda ayaklanırlar bu herhangi bir taktiksel teknik faul olabilir veya muazzam sayı(topun hücumda her oyuncu tarafından paylaşılıp en boş adam tarafından skora dönüştürülmesidir.)olabilir. Taraftarlar takımlarına gereken ivmeyi kazandırabilmek için her şeyi yaparlar buna meşale hatta ses bombası da dahildir.

(Bkz: http://www.youtube.com/watch?v=dLx0bQZUIZw )
 
En gerekli olduğu anda iki taraf da birbirine her şeylerini vermek için hazırdır.(skorun hiçbir önemi yoktur!)

(Bkz: http://www.youtube.com/watch?v=NjJyd3FfuVM )

Ve şarkılar( Benim en sevdiğim-renklerden dolayı da olabilir-)…

(Bkz: http://www.youtube.com/watch?v=aVea5-q_oKY )

(Bkz: http://www.youtube.com/watch?=qKS-lgeWbW4 )

Ve son olarak şunu da eklemeliyim;

Euroleague maçlarını kötü ve yetersiz bulan kişilerin ya basketbol yaşı küçüktür ya da basketbol sporunun temel amaçlarından sapmışlardır.

Barış AYDIN

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle