2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Basketbol-NBA

NbaTr.Com - Salı, 16 Ocak 2007
Tarihçe:

Basketbol 1891 yılında Springfield, Massachusetts YMCA kolejinde fiziksel eğitmen uzmani olarak görev yapan Dr. James Naismith tarafından kış aylarında atletler için kondisyon çalışması olarak uygulanmaya başlanmıştır. Dr.Naismith'in 13 ana basketbol kuralı günümüze gelene kadar oyunu hızlandırmak ve fizik anlamda en iyi mücadeleyi sağlamak amacıyla pek çok değişikliğe uğramıştır.Basketbol tüm dünyanın benimsediği A.B.D'nin en popüler uluslararası sporudur.

Profesyonel basketbol 1896'da New York'ta başlamıştır. Daha sonra Kanada, Fransa, İngiltere ve dünyanın öteki ülkelerine yayıldı. 1936'da Olimpiyat Oyunları arasında yer aldı. N.B.A - National Basketball Association - Ulusal Basketbol Ligi ( National Basketball League ) ve Amerika Basketbol Birliği'nin ( Basketball Association of America) birleşmesiyle 1949'da kuruldu.

Boyutlar:

Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.

Basketbol Oyun Kuralları:

* Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
* Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
* Oyun, 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
* Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
* Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
* Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
* Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
* Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
* Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
* Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
* Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
* Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
* Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.

Oyun Süresi ve Hakemler:

Basketbol karşılaşmalarını, iki ya da üç orta hakem, bir sayı hakemi, bir 24 saniye hakemi ve bir de saat hakemi yönetir. Bazen sayı hakemine bir yardımcı eşlik eder.

Basketbol karşılaşması, genellikle 10’ar dakikadan oluşan 4 periyottan ve 2 devreden oluşur. İki devre arasında 15 dakika ara verilir. Beraberlik durumunda beşer dakikalık uzatma devreleri oynanır. Topun kurallara uygun olarak oyuna girmesiyle karşılaşma saati işlemeye başlar. Herhangi bir nedenle oyun durduğunda, saat de durur. Hakemin kolunu yumrukla yukarı kaldırması faulü işaret eder. Açık elin ortasına dikilen işaret parmağı ise mola istendiğini gösterir. Mola, bir takımın koçunun istediği kısa aradır. Koç takımının oyuncularına taktik vermek için mola alır. Takımlar bir maç sırasında toplam beş mola (1.devre:2 ve 2.devre:3)alabilir. Maç uzaması durumunda, her uzatma devresinde takımlara birer mola hakkı daha verilir.

Basketbolcular

Cenk Akyol
Kobe Bryant
Kerem Tunçeri
Ersan ilyasova
Hidayet Türkoğlu
Hido Memo
Damir Mrsic
Kaya Peker
Alper Yılmaz
Mirsad Türkcan
Kaya Peker
Mehmet Okur
Dirk Nowitzk
ibrahim Kutluay
Ergin Ataman
Allen Iverson
Ira Clark
Demet Şener
12 dev adam
Gökhan Demirkol
Tracy Mcgrady
Lebron James
Kevin Garnett
Micheal Jordan
Harlem Globe Trotters
Shaquille O'Neal Shaq
Kobe Bryant
Yao Ming
Steve Nash
Dwyane Wade
Carmelo Anthony
Vince Carter
Chauncey Billups
Ray Allen
Oktay Mamuti
Aydın Örs
Manu Ginobli
Pau Gasol
Tim Duncan
Andrei Kirilenko
Özhan Canaydın
Engin Atsür
Ender Aslan
Asım Pars
Fatih Solak
Harun Erdenay
Serkan Erdoğan
Ermal Kurtoğlu

Nba

nba videoları
nba resim
nba resmi indir
nba tarihi
nba takımları
nba resimleri
nba jersey
nba video
nba draft
nba all star
nba tv
nba trades
nba skorları
nba maç sonuçları
nba allstar weekend
nba sezonu
nba playoff
nba slam
nba basketbol
nba sayı kralı
nba haberleri
nba dunk
nba tv şifresi
nba forum
nba fotoları
nba transfer
nba slam dunk contest
nba türkçe
nba seçmeler
nba sayı kralları
nba puan durumu

Basketbol

basketbol resimleri
basketbol nasıl oynanır ve kuralları
basketbol maçı
smaç resimleri
basketbol tarihçesi
basketbol kuralları
basketbol saha ölçüleri
basketbol tarihi
basketbol teknikleri
basketbol ligi
basketbolun kuralı
basketbol ayakkabıları
basketbol maç sonuçları
günün maçları
haftasonu basketbol
basketbol sahaları
yeni transfer
basketbol şampiyonası
basketbol ölçü
basketbol fikstür
lig puan durumu
basketbol seçmeleri
avrupa basketbol şampiyonası
dünya basketbol şampiyonası
bayan basketbol
basketbol hakkındaki bilgiler
takım kadrosu
basketbol maç saatleri
maç tarihleri
takım kadroları
puan durumları
bilet fiyatları
basket maçının sonucu
basketboldeki guruplar
basketbol nedir
basketbol sahasının uzunluğu
türkiye basketbol federasyonu
avrupa bayanlar
basketbol okulu
basketbol okulları
basketbol milli takımı
basketbol sahası
basketbol turnuvası
basketbolcu resimleri
basketbol topu
türkiye italya basketbol
basketbol siteleri
basketbol hakemleri
türk basketbol
basketbol saha ölçüleri
basketbol altyapı
basketbol ayakkabısı
basketbol haber
basketbol kursları
basketbol kursu
basketbol sitesi
tekerlekli sandalye basketbol
basketbol oyunu kuralları
basketbol haberleri
basketbol videoları
basketbol dev adam
basketbol cezaları
basketbol dergileri
basketbol potası
basketbol hakkında bilgi
basketbol kulüpleri
gazete basketbol
resmi sonuçlar
basketbol kupası
basketbol bahis
basketbol iddaa
euroleague grubu
lig lideri
basketbol kuralar
basketbol görünüm
basketbol kura
basketbol mvp
streetball
basketbol spor salonu

Takımlar

selçuk üniversitesi
bahçeşehir üniversitesi
trabzonspor
beykoz basketbol
banvit basketbol
galatasaray basketbol
fenerbahçe basketbol
beşiktaş basketbol
pertevniyal basketbol
samsunspor basketbol
efes pilsen basketbol
fenerbahçe ülkerspor
galatasayar basket
mülkiye basketbol
migros basketbol
darüşşafaka basketbol
belediye basketbol
büyük kolej
fenerbahçe bayan

Basketbol Ligleri

beko basketbol ligi
2007 sezonu
tbl
tbbl
nba
tb2l
uleb
fiba
bölgesel ligler
erkek basketbol
alt yapı
mavi kupa
a milli takım
ümit milli takım
genç milli basketbol takımı
türkiye kupası
universiade
milli takım kadrosu
euroleague puan durumu
okul ligleri
türkiye gençler şampiyonası
avrupa ligleri
ligi yayın akışı

Basketbol Salonları

istanbul basketbol takımları
ankara basketbol
caferağa
Abdi İpekçi
Ahmet Cömert
Ayhan Şahenk
amator lig istanbul
fransa basketbol
izmir basketbol
italya basketbol
ispanya basketbol
yunanistan basketbol

Basketbol Oyunları

nba 2005 indir
nba 2005 download
nba live 2006
nba 2005 cd key
nba 2007 yamaları
nba live 2002 yama
nba live demo
nba live 2005 serial
nba live 2004
nba live 2003
nba 2003 cd key
nba key
nba 2007 hileleri
nba slam

Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan muRaTinoKa, 22 Aralık 2008, 18:03:39
istediğim şeylerin yarısını bulabildim.

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle