2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Basketbol Siyaseti

NbaTr.Com - Pazar, 15 Temmuz 2012
Editörlerimizden Bekir Yusuf Alpay, "Basketbol Siyaseti" başlıklı yazısıyla karşınızda. Yazı için:

Basketbol Siyaseti

Basketbol Türkiye'de günden güne gücünü arttıran çok değerli bir spor.Ancak sadece izlemek önemli değil, önemli olan farlı görüşlerle basketbola bakış açısını zenginleştirebilmektir.Basketbolu değerlendirirken varolan tabuları yıkabilmektir aslolan, bunu başarabildiğimiz ölçüde basketbol hakkında yorum yapmanın gerçek keyfine varabiliriz ancak, özellikle söz konusu kıta dışı NBA ise keskin ayrılıklar görmek imkansızlaşıyor malesef, görüşler temelde bir noktada birleşiyor ve bu yorumların dışına çıkamıyoruz.

NBA'de bireyselliğin artmasına karşı takınılan tutum bu temelin sarsılamadığı en önemli konu aslında.Pekçok yıldızın bir takımda oynaması hoş bir durum değil elbet, ama bu durduralamaz gücün kullanılma şekli her zaman sorun olur Türkiye'de.Temelde eleştiriler de hep aynıdır aslında, oynanan oyunun akıcı olmaması, teknik olarak kusursuz olmaması klasik basketbol görüşüne elbette terstir, iticidir, hoş değildir.Teknik olarak kusurlu bir şeyin klasik herhangi bir görüşe de uyması beklenemez tabi ki.Ama atlanılan bir husus var ki o da var olan durumun klasikten çok romantik bir durum olmasıdır.LeBron-Wade-Bosh veya Westbrook-Durant-Harden üçlüleri zaten romantik üçlülerdir, yaratıcı düşünceleri romantik insanlardır, yani hayal dünyasına sığınmamıza izin verebilecek bir durumdur aslında.Bu durumda tavrımızın klasizmden değil romantizmde yana olması da bizim için çok daha hayırlı bir durum olabilir.Neden?

"BROOKS VE SPOELSTRA İYİ KOÇTUR DİYEBİLMEK"

NBA'nin en iyi iki 3'lüsünün olduğu takımların koçları sanırım bu topraklarda en çok eleştirilen iki koçtur.Eleştirilmelerinde de yıkılamayan tabular vardır aslında, biçimsel kusursuzluğun aranması bu 2 koçun Türkiye'de sayısı hiç de az olmayan "hater" sahibi olmasının nedenidir aslında.Halbuki yıkılamayan tabular Phil Jackson'ı efsane bir koç yaparken teknik olarak hiç de kusursuz bir hücum düzeni olmayan bir koçtur aslında Jackson.Onun Chicago dönemlerine yetişemedim, ama Lakers döneminde oynadığı serileri bir şekilde bulup izledim..2005'ten gelen 6 yıllık süreci zaten biliyorum ve onu efsane yapan asıl özelliğinin bugünleri o günlerden görmeyi başarabilmesidir.Bugünü görebilmesinin nedeni de özellikle hücumda oyuncuların yaratıcılıklarına çok daha fazla izin vererek keskin setleri olmayan o Lakers'ı olağanüstü yetenekleri doğru bir biçimde, yani hayal gücüne fazlaca izin veren sistemiyle kullanıp şampiyonluklara ulaştırmasıdır.

Kadronuzun en iyi oyuncuları Diamantidis-Batiste ise, Spanoulis ise amacınız teknik mükemmellik yakalamak olabilir.İşte bu durumda doğru olan budur da zaten ve başka türlü de başarılı olamazsınız zaten.Gelgelelim kadronuzda Durant varsa LeBron, Wade, Westbrook varsa o zaman oyuncuların hücumdaki yaratıcılıkları üzerine takım kurmak da doğru yoldur.Boston teknik mükemmelliğe Miami'den çok daha yakın olmasına rağmen elenmesinin nedeni de LeBron'a Wade'e tanınan yaratıcılık hakkıydı zaten.Ya da Avrupa standartlarında teknik mükemmelliğe ulaşan San Antonio 2-0 önde olmasına rağmen Oklahoma karşısnda tutunamadıysa... Yıkılan tabuların üzerimize düşmesi aslında bu olaylar.Ama sonuç hep aynı, Spoelstra ve Brooks'a yapılan eleştiriler.Tüm başardıklarına rağmen, herhangi bir başarının onlara mâl edilememesi.Neden olmuyor peki, neden yapılan yorumların %95'i bu koçların aleyhine iken Brooks-Spoelstra lehine yorum yapmak bu kadar zor geliyor.Doğru olanı yapıp oyuncularının sınırsız yetenekleriyle hücum yapıp, savunmaya ağırlık veren koçların suçu neydi peki.Phil Jackson'ın dediği gibi: sahada bas bas bağıran koçları görmek yerine birbirleriyle oynamaktan keyif alarak kat kat büyüyen bir takım yaratan koçların bu kadar eleştirilmesinin nedeni de var elbet.

Nedeni basketbol otoritelerinin sayısının Türkiye'de çok az olması maalesef.Durum bu iken onların karşısında yorum yapanların yalnız kalma ihtimali çok yüksek oluyor ve karşılarında yıkılmış olmasına rağmen yıkıldığına inanılamayan tabuları buluyorlar.Hemen hemen basketbol hakkında yapılan tespitlerin hepsi gibi.

Dediğim gibi çoğu tespitte tabular vardır maalesef.Bunların bir büyüğü de Michael Jordan'ın tarihin en iyi basketbolcusu olduğu konusunda yapılan yorumlardır.Bir basketbolsever Michael Jordan'ın bütün final serilerini izleyip bıraktığında "bu adam hakkaten gelmiş geçmiş en iyi oyuncu" diyebilir.Çünkü izlemediği oyuncular olsa da bu bilinen bir gerçektir ve bu yorumu yapınca karşısına 2-3 kişi çıkar ama arkasında onlarca insan olur.Halbuki Jordan'ın finallerini izlemek yerine Bird veya Magic Johnson'ın finallerini izleyip bitiren bir insan aynı yorumu bu 2 insan için yapamaz.Çünkü izlemediği Jordan vardır.Ancak Jordan'ı en iyi olduğunu rahat rahat söyleyenlerin kaçta kaçı Chamberlain'i Magic Johnson'ı Bird'ü izlemiştir ki.Ama gerek yoktur, çünkü yıkılmayan tabular vardır karşılarında.

Gel gelelim maksadım bütün tabuların yalnış olduğunu söylemek gerek değil.Aksini düşünüyorum ama belki de Brooks-Spoelstra kötü koçlardır, belki de Michael Jordan hakkaten gelmiş geçmiş en iyi basketbolcudur.Bilinemez.Ama benim maksadım kalıplaşmış düşüncelerin tersini de düşünebilmeyi başarabilmek, ancak bunları yapabilirsek bu kısır döngü son bulup piyasadaki düşüncelerden apayrı şeyler düşünüp basketbolda "yorum  özgürlüğümüzü" kazanmış oluruz.

Hadi diyebilelim:

-Erik Spoelstra ve Scott Brooks iyi koçlardır.

-Tarihin en iyi oyuncusu Michael Jordan değildir, ya da en azından biz bilemeyiz.

-Miami-OKC harika basketbol oynuyor.

-En iyi koç Oktay Mahmuti'dir.

...

ya da başka bir şey.Tabuları yıkmak için...

Bekir Yusuf ALPAY

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (3)Add Comment
...
Yorumu Yazan tuncay karataş, 16 Temmuz 2012, 12:50:25
Güzel yazı öncelikle teşekkürler. Karar adlı arkadaşın yorumlarına katılıyorum pek birşey bırakmamış söylenecek bende Jordan kısmına biraz değinmek istiyorum. Yazıda "Jordan'ı en iyi olduğunu rahat rahat söyleyenlerin kaçta kaçı Chamberlain'i Magic Johnson'ı Bird'ü izlemiştir ki." demişsin. Evet kesinlikle ancak burada basketbol ve seyirci açısından değerlendirilecek iki nokta var. O da izleyicilerin 'i hatta belki daha fazlas oyunu mental aуDŽdan deфerlendirmiyor. Manyak sma߃lar yapan, havada asDŽlф kalan, e bi de son saniyelerde maу kazandDŽrфp хampiyonluk ya߅atan oyuncu en iyisidir onlar i߃in. BakDŽх a߃DŽsф budur уǃnk܃. Jordan en iyi de܄ildir belki ama kesinlikle bir efsanedir ve basketbolun hatta NBA'in bu noktalara gelmesinde olduk߃a bǃy܃k bir pay܄ vardфr...
...
Yorumu Yazan karar, 16 Temmuz 2012, 03:57:15
aklima gelmisken sunu ekliyiyim brooks illaki dogru seyler yapmistir yoksa final olmazdi ama tapulari yikmak icin tofas sahinde cok iyi araba denmesini anlamsiz buluyorum,sonucta spoelstra ve brooks iyi koclardir lafim yok ama greg popovici elmasa benzetirsek s.brooks en fazla altin degerindedir bu ligde
...
Yorumu Yazan karar, 16 Temmuz 2012, 03:49:43
güzel yazi eline saglik ama bunu söylenmis bir tabu olarak degil realite olarak al,mesela final serisinde brooks takimi resmen atese atmistir.ilk 2 maci alsada bu mantikla miami gibi delice potayi zorlayan bir takima karsi oyuncu eslestirmesi bu kadar kötü yapilamaz hücumda avantajlara ragmen brooksn yaninda defans olayini iyi bilen phi 76 ers eski kocu bu takima defans gretemedi herhalde bu iste iyi olamasina ragmen kisacasi bence brooks gercekten son iki sezondur sinifta kaldi.dogrulari yapsaydi yine sampiyon olamiyabilirdi ama bence genellikle yanlisi denedi onun tercihi tutmadi,kisaca hücumda özgür biraktigin gibi takim savunmasindaki arizalari gidereceksin,sonucta bu takim oyunu.unutmayalim bu seride lebron haric kimse istikrarli bir performansi yoktu,baska anlamlada riskde alabilirdi,bazi insanlar hic bir zaman yildiz basketbolcu olamiyacagi gibi brooks cok üst düzey koc olamiyacak kac yüzügü olursa olsun

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle