2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Bugünlere Kadar Kolay Gelmediler

NbaTr.Com - Perşembe, 09 Ağustos 2012
Editörlerimizden Bekir Yusuf Alpay, "Bugünlere Kadar Kolay Gelmediler" başlıklı yazısıyla karşınızda. Yazı için:

 

Bugünlere Kadar Kolay Gelmediler

Avustralya, kadın basketbolu için 21. yüzyılın en büyük ekollerinden.ABD'nin erişilemez gücüne onlar da yetişemediler, Arjantin erkek basketbol takımının 2004'te yaptığı gibi bir başarıyı onlardan göremedik ama ağırlıklarının 2000 SYDNEY olimpiyatlarının ardından ciddi ciddi hissedilmeye başlaması da çok önemli, uzun süren yatırımın 21. yüzyıl için yapıldığının da göstergesi oldu bu.

Olayın tarihine inebiliriz.Basketbol Melbourne'e ulaştığında yıl 1905'ti.Kadınlar için ilk büyük turnuva olan 1953 Şili Dünya Basketbol şampiyonasında Avustralya yer almadı.İlk başarıları 1957 Brezilya Dünya Basketbol şampiyonasına katılmaları oldu.10. sırada bitirseler de ilk kez böylesine bir turnuvaya katılan ve bugünlere gelene kadar ilk gerçek adımı adan kadınlar basketbol takımına sahipti artık Avustralya.Ancak işler devamında da istedikleri gibi gitmedi.1967'de Çekoslovakya'da düzenlenen Dünya şampiyonasına kadar bir daha da Dünya Şampiyonası göremediler.1971'de tekrar Brezilya'ya uçtular.Koçları Merv Harris'ti, en iyi oyuncuları da Jill Hammon, takımdaki gelişim çok da belirgin değildi, 9. sırada bitirmişlerdi bu sefer ve Madagaskar(2 kez), Arjantin, Ekvador ve Kanada karşısında galibiyetler almışlardı.Bu galibiyetlerin hepsi çok önemliydi, aldıkları her başarı, her bir galibiyet çok önemliydi onlar için.Çünkü sporu çok seven halklarına yaşattıkları her galibiyet onlar için çok özeldi.

Yıl 1975, yolculuk Kolombiya'ya.Koç başka: Jim Madigan.74-25'lik Senegal galibiyet, Japonya-Brezilya-Macaristan zaferleri onların 10. sıradan ileri gitmesine yardımcı olmuyordu.Sonuç yine başarısızlıktı.Ancak bu sefer yatırımlar daha şiddetliydi, artık başarının gelmesi gerekti, dünyanın elit ülkelerinden uzakta, çok uzakta başarıyı yakalamak için durmadan çalışıyorlardı ve istedikleri başarının gelmesini bekliyorlardı.

1976 Montreal Olimpiyatları kadın basketbolu tarihi açısından bir devirdi.Bu olimpiyatlarda kadın basketbolu ilk kez takvime dahil edildi.Ancak Avustralya bu turnuvada yer alamadı.Onlar için önlerindeki turnuva 1979 Kore Dünya Şampiyonasıydı.Hayali kurulan başarı ilk kez Kore'de geldi.Avustralya koç Jim Madigan önderliğinde çokd eğerli oyunculara sahipti.Jenny Cheesman, Robyn Maher, Karin Fields gibi oyuncular bunlardan birkaçıydı.Opaller İtalya, Fransa ve ardından Malezya'yı yenerek başladı turnuvaya.Ardından oynadıkları 3 maçı kaybetseler de son maçlarında Japonya karşısında aldıkları galibiyet onları tarihlerinin en iyi derecesi olan 4.'lüğe getirdi.

Kadın Basketbolu olimpiyat takvimine ilk eklendiğinde bugün olduğu gibi 12 takım yoktu.Yarışan takım sayısı sadece 5'ti ve ev sahibi ülke direk katılırken kalan 22 takım 5 takımlık kontejyan için yarışıyordu.Büyük çabalara karşın Avustralya, ABD ve Maracaristan karşısında direnemedi ve bu olimpiyatları da kaçırdılar.Bundan 3 yıl sonra ise Brezilya'da düzenlenen 1983 dünya basketbol şampiyonasında 1979'daki derecelerini geliştirmekti asıl hedef, bunun için gelmişlerdi.Japonya galibiyetiyle turnuva başladı ancak iyi başlayan turnuva kabusa döndü.Avustralya 11. sırada bitirerek büyük hayal kırıklığı yaşadı, sonuç felaketti.Koç Brendan Flynn ve takım kaptanı Jenny Cheesman'di, sonuç çok kötüydü.

İLK OLİMPİYAT

1984 yılı ise Avustralya'da kadın basketbolunun ilk büyük zirvesiydi.Çünkü takım Los Angeles'ta düzenlenen olimpiyatlara katılma hakkı kazanmıştı.Bu bile büyük başarıydı zaten onlar için, 6 takım arasından 5. olsalar da istediklerini yapmışlardı.

1986'da Moskova'da düzenlenen Dünya Basketbol şampiyonası ise 2 uzatmalı Macaristan mağlubiyetiyle başlamıştı.Oynadıkları her maç çekişmeli geçmişti ama üzülen taraf hep onlardı.Turnuvayı 9. sırada bitirdiler, şeytanın bacağını Kore'den beri kıramıyorlardı, istedikleri başarı bir türlü gelmiyordu.

TEKRAR OLİMPİYATLAR

Olimpiyatın gediklisi olmaya başlıyordu Avustralya.1988 Seul Olimpiyatlarına da katılmaya hak kazandılar, hem de madalya favorilerindendi.Ancak ilk maçta Kore'ye kaybettiler ancak mental olarak toparlanıp Bulgaristan'ı mağlup ettileri.Bu galibiyet yarı finalle aralarında tek engelin Sovyet Rusya olduğu anlamına geliyordu.Avustralya 60-48'lik skorla Sovyet Rusya'yı yenerek yarı finale kaldı.Ancak yarı final onlar için tam bir hayal kırıklığı oldu.Rakip Yugoslavya'ydı, maç rekabet dolu, keyifliydi.Tabi sonu Yugoslavya için keyifli oldu.Avustralya son saniye basketiyle 57-56 kaybetti maçı ve finale kalamadılar.Bronz madalya için tekrar Sovyet Rusya'yla karşılaşacaklardı ancak o maçı da 68-53 kaybettiler.2. Olimpiyatlarını 4 .sırada bitirdler.

Olimpiyat dördüncülüğünün ardından 1990 Dünya Şampiyonası için hazırlıklar başladı.Hedef bu sefer büyüktü, bu sefer başarmak zorundalardı.İlk 2 maçı Malezya ve İtalya karşısında kazandılar.Ancak sonra oynanan Bulgaristan, Sovyet Rusya, Yugoslavya ve Çekoslovakya maçları birer birer kaybedildi.Son maçta 7 sayı geriden gelerek kazandıkları Bulgaristan karşılaşması onlara 6. sırayı getirdi ancak hedefler gerçekleştirilememiş bir kez daha başarısız olmuşlardı.

1992 Barcelona Olimpiyatları için 5 kontejyanı doldurmak amacıyla 15 takım mücadele verdi.Avustralya 4-2'lik galibiyet rakamı yakaladı ancak olmadı.Olimpiyata 3. kez üst üste katılamadılar.2 yıl sonra 1994 Dünya Basketbol Şampiyonasında en büyük kozları Shelley Sandie'ydi.Sandie 11.9 sayı ortalaması yakaladı ve Avustralya Japonya, İtalya, Slovakya vve Kanada karşısında galibiyetler alarak yarı finalde Çin'le karşı karşıya geldiler.Maçın ilk bölümlerini önde götürdü Avustralya ancak talih yüzlerine gülmüyordu bir kez daha.Çin'den sürpriz katkı yapan Haixia Zheng 36 sayıyla ülkeisini finale taşıdı.Bu maç da 1 sayı farkla bitmişti.66-65.Avustralya'ya final yolu bir türlü açılmıyordu.Bronz madalya maçında ise rakip ABD'ydi.İlk yarıyı yine önde bitirdiler ancak 100-95'le yine kaybeden takım Avustralya'ydı.Ancak tüm dünyanın saygısını kazanmış ve ciddi bir tehdit olmaya başladıklarını herkese ispatlamışlardı.

1996 Atlanta Olimpiyatlarında takım sayısı 12'ye çıkarılmış Avustralya için turnuvaya katılmak kolay olmuştu.Robyn Mather kaptanlığında güçlü Güney Kore'yi yenerek başladı Olimpiyatlarına Avustralya.Sonrası Zaire ve Küba galibiyetleriyle geldi ancak devamında ABD ve Ukrayna yenilgileri geldi.Avustralya çeyrek finaldef Rusya'yı yendi ve yarı finalde rakip tekrar ABD oldu.Sonuç yine olumsuzdu.Sonra tekrar Ukrayna ile bronz madalya maçında karşı karşıya geldiler.Bu sefer kaybeden onlar olmadı.4 uğursuzluğunu kırarak geriye düştükleri maçı kazandılar ve bronz madalyanın sahibi oldular.Uluslararası bir turnuvada ilk kez ilk 3'telerdi.Başarılı Olimpiyat macerasının ardından 1998 Almanya Dünya Şampiyonasında da yarı finalde Rusya'ya kaybedene kadar oynadıkları 7 maçı kazandılar.Carla Boyd'un bronz madalya maçında attığı 26 sayıyla Brezilya'yı 72-67 yenerek bir kez daha bronz aldılar.Ancak bu turnuvadan sonra çok daha şiddetli bir güçle, çok daha karşı konulamaz, çok daha değerli bir yıldızla oynayacaklardı.O yıldız Almanya'da ülkesinin formasını 17 yaşında sırtına geçiren Lauren Jackson'dı.Artık takımın lideri o olacaktı.Onun yetenekleri karşısında kimse duramayacaktı, onun galibiyet azmi Avustralya'nın yenilmesini engelleyecekti.

2000 yılında Avustralya Olimpiyatları düzenleyen ülkeydi.Sydney'de yapılan olimpiyatları kendi taraftarlarının önünde artık kadın basketbolunda büyük bir değişikliğin yaşandığının ispatlanması gerekliydi.Bunu yapmak zorundalardı ve başaracak güçleri de vardı.Başardılar, finale kadar tek bir maç kaybetmeden geldiler ama ABD onlara fazla geldi yine.76-54'le kaybettiler ama tarihlerinin ilk altın madalya maçına kendi evlerinde, olimpiyatlarda çıktılar.

2002 Çin Dünya Şampiyonasında başarının sürmesinden başka bir düşünceleri yoktu olamazdı da.Jan Stirling'in koçluğunu yaptığı takım 23.1 sayı ortalaması yakalayan Lauren Jackson önderliğinde ilk 5 maçını çift haneli farklarla kazanmış ancak beklenmedik şekilde Brezilya'ya ikinci turda kaybetmişti.Bunun anlamı çeyrek finalde Fransa'yı yenseler bile yarı finalde ABD ile karşılaşacaklarıydı.Öyle de olsu.Fransa'yı yenip yarı finalde ABD'ye bir kez daha mağlup oldular.Bir gün sonra da bronz madalya maçına çıktılar.Başarılı da oldular ve bronzu aldılar.Ancak bu takımın bronz madalyaya eyvallah dediği günler çoktan geçmişti artık.Gerçek başarı da değildi bu.

2004 Atina Olimpiyatlarında hiçbir kazaya izin vermek istemiyorlardı.Bu turnuvada Lauren Jackson'ın yanına çok özel bir diğer oyuncu Penny Taylor da katılmuştı.Bu kadro ABD dışında herkese fazlaydı artık.Lauren Jackson 22.9 sayı 10 ribaund ortalamalarıyla Olimpiyatların en iyi oyuncusu olmuştu, Penny Taylor da 14.8 sayıyla onun en büyük yardımcısı olmuştu ve öyle de kalacaktı.Avustralya ilk 7 maçını çift haneli farklarla kazandı.Altın madalya maçında bir kez daha ABD'nin karşısındalardı ancak sonuç yine değişmedi ve altın madalya 74-63'le ABD'ye gitti.

2006'da Brezilya'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda 2 favori ve diğerleri vardı artık.Fark çok açılmıştı.Lauren Jackson 21.3, Penny Taylor da 18 sayı ortalamaları tutturmuşlardı.İkisinin varlığı çok fark ettiriyordu çünkü 2'si de dünyanın en değerli 10 oyuncusundan ikisiydi artık.Bu sefer hedefleri ABD'yi de yenmekti.Avustralya tarihinin en iyi turnuvası oldu bu.Litvanya galibiyetiyle başladı turnuva.Üst üste 7 galibiyetle iyi gidiş sürdü.8 maç içinde sadece biri tek haneli farkla bitmişti.Yarı finalde ise Brezilya'yı 88-76 yenmişlerdi.Yarı finalde ABD'yi yenen Rusya ile final oynayacaklardı.Bu sefer altın için favori olan onlardı.Penny Taylor büyük oynadı, 28 sayı attı.Maçın sonucu 91-74'tü.Avustralya, basketbol tarihinin ilk altın madalyasını aldı.

2008 Pekin Olimpiyatları belki de bir neslin sonu, bir dönemin sonu oldu.Aslında öyle değildi, ama sonuç onu gösteriyor.Penny Taylor-Lauren Jackson belki de son kez birlikte Olimpiyatlarda mücadele ettiler.Son kez aynı takımdalar belki de.Bunu Lauren Jackson'ın bu yazın sonlarına doğru yapacağı açıklamalar belirleyeecek.2008 Pekin Olimpiyatlarında finale kadar kaybedilen maç olmadı yine.Ancak final performansları da onlara hiç yakışmadı.Beklenen bu değildi.Maç boyunca %24'le şut attılar.Doğal olarak fark 27'ye kadar çıktı.Üst üste 3. kez gümüş madalyayı kazandılar, uluslararası turnuvalarda ise 7. kez üst üste madalya aldılar.

2010'da ise yeni hedef 16.'sı düzenlenen Dünya Basketbol Turnuvasıydı.Avustralya turnuva öncesinde Rusya ve ABD ile 3 favoriden biriydi ancak işler hiç de öyle olmadı.İyi başladı aslında.Ancak çeyrek finalde rakip ev sahibi Çek Cumhuriyetiydi.Çekler 79-68'le geçti Avustralya'yla.Bu mağlubiyet Avustralya'nın ne yaparsa yapsın madalya alamayacağı anlamına geliyordu.1990'lardan bu yana geçirdikleri en kötü turnuvaydı.

2012 Olimpiyatları Avustralya basketbolu adına talihsiz iki sakatlıkla devam ediyor.Erkeklerde ülkenin en iyi basketbolcusu Andrew Bogut'un sakaltlığı çok iyi kadronun elit kadro düzeyine çıkmasına engel oldu ve Avustralya erkek basketbol takımı ABD'ye çeyrek finalde elendi.

Kadınlarda ise Euroleague final 8'de Galatasaray maçında dizi esneyen Penny Taylor yok.Onun yokluğu da çok şeyi aldı götürdü Avustralya kalitesinden.Hücumda Lauren Jackson'ı hiç verimli kullanamayan, set oyunlarda kısaların yanlış tercihlerinden başka hiçbir silahı olmayan bir takımdan başka bir şey değil Avustralya.Rakipleri de ABD.12 yıl sonra onların bronz madalya maçına çıkması baketbolseverler için hayal kırıklığı oldu büyük ihtimalle.Penny Taylor olmayınca başaramadılar, Çeklere çeyrek finalde elenen Fransa'ya karşı alınan mağlubiyet 4. gümüş madalyadan etti onları.Şimdi uğraşmaları gereken en büyük sorun bundan sonra oynayacak Dünya Şampiyonasından sonra milli takımı bırakacağını düşündüğüm Lauren Jackson'ın yokluğunu doldurmak olacak.Elizabeth Cambage gibi bir oyuncuyu bulmaları onlar için büyük şans oldu, ancak üzerinden bir turnuva oynayabileceği bir oyuncu olması için geçmesi gereken büyük bir mental eşik var Cambage'in.O eşik atlanmadıkça atacakları smaçlar Lauren Jackson'ın boş turnikesi kadar bile değerli olmaz.

Bekir Yusuf Alpay

 

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle