2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Basketbol Kuralları

NbaTr.Com - Salı, 15 Mayıs 2007
 • Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
 • Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
 • Oyun, 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
 • Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
 • Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
 • Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
 • Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
 • Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
 • Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
 • Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
 • Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
 • Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
 • Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.
Yorumlar (236)Add Comment
‹ First  < 4 5 6 7 8
...
Yorumu Yazan Nur, 09 Aralık 2007, 17:42:27
bence basketbol gsl bi oyun bende çok begendim gerçek bir kural hazırlamışlar bence muhammedin dedigi ginbi çok gereksiz yere yazılmamış bunu yazanı tebrik ediyorum
...
Yorumu Yazan iaşsldkfjgh, 07 Aralık 2007, 21:08:16
iyi güzel bir şekilde açıklamış bence. muhammede katılmıyorum.her şeyin özü ve kısası güzeldir. bunu anlamak lazımdır.ben de bir basketbolcuyum. güzel şekilde anlatmış.arkadaş temel bilgiler vermiş.zaten temelini atmayan bina sağlam olmaz.
...
Yorumu Yazan basket sever fb, 07 Aralık 2007, 20:25:03
ÇOK GÜZEL BİR SİTE ÇOK İŞİME YARADI SAOLUN
...
Yorumu Yazan basket sever fb, 07 Aralık 2007, 11:39:16
çok güzel bir site çok işime yaradı tşkr
...
Yorumu Yazan ..., 06 Aralık 2007, 17:43:24
vallaha çok saol perfonmans ödevimim için çok lazım bilgilerdi saol ama 3 saniye beş saniye kuralını vermemişsin ama çok saolyinede :D :D :D
...
Yorumu Yazan linkoln, 06 Aralık 2007, 11:02:09
çok beğendim sizi seviyorum
...
Yorumu Yazan infreno furkan, 04 Aralık 2007, 22:06:44
ama 3 saniye ve 5 saniye kuralını vermemişler.
...
Yorumu Yazan tuna, 01 Aralık 2007, 15:08:44
basketbol oynamayı çok seviyorum
...
Yorumu Yazan dw3, 30 Kasım 2007, 12:21:31
bence de çok güzel olmuş ben gereksiz kurallar verilmiş diyenlere katılmıyorum zaten bunlar ana kurallar !!
...
Yorumu Yazan emir, 27 Kasım 2007, 22:11:22
bence takılıyorum hoşolmuş

...
Yorumu Yazan Pesimist_Girl, 20 Kasım 2007, 17:29:09
Bnce gayet gusel bilgiler verilmiş.Bunların bilinmesi veya bilinmemesi önemli deil.Hem bir kaç kişi bilio die herkesin bilmesi gibi bi durum da olamaz.Bende biliodum ama olsun hocamız bunları anlatmadığı halde bizi bu konudan sınav yapacaq.Bu bilgiyi sunan kişiye de tşk edip ellerine sağlık diorum.
...
Yorumu Yazan osi, 18 Kasım 2007, 22:23:34
arkadaşlar valla onu bunu bılmem benım odevıme yaradı ya gerısı yalan ama sıte super
...
Yorumu Yazan tekin, 18 Kasım 2007, 19:10:55
gerçekten güzel birsite açıklayıcı ama keşke basketbolda fouller ve oyuncu değişikliklerini
daha fazla anlatsaydı bu arada erol elinde top olan kişi orta sahayı geçip bir daha
geriye giderse backout olur top karşı takıma geçti
...
Yorumu Yazan isimsiz, 16 Kasım 2007, 14:51:56
Hep aynı kurallar gereksiz dien benim güzel aptal gerizekalı kardesim başka kural varsa sen söle bizde öğrenek başka kural yokki gerizekalı başka kuralımı var biliosan söle hakaten düşüncesiz insan başarısızlığa sürüklenir hep aynı kural diosun gereksiz dion eee gerizekalı hey kimsen başka kuralımı var...
...
Yorumu Yazan SLYMN(SIGH), 12 Kasım 2007, 17:08:00
bence çok iyi ve de çok yardımcı oldu çünkü benim yarına yetiştirmem gereken bir ödevim var ve bu ödev sayesinde hoca dan laf yemekten kurtulacağım.Bu son hafta ödew için getirmeyenin sözlüsünü düşük wercem diyo hoca o yüzden çok iyi...
...
Yorumu Yazan förkan, 12 Kasım 2007, 17:02:59
hepinize katılıyorum
...
Yorumu Yazan muhammet demirel, 08 Kasım 2007, 14:07:39
site çok güzel
...
Yorumu Yazan Mehmet, 07 Kasım 2007, 17:36:44
Ben basketbolcuyum ve çok ünlüyüm çok doğru yazılmış bir metindir...Düşünmenize gerek yok doğru hepsi...BEN ÜNLÜ BİR BASKETNBOLCUYUM ÖVÜNMÜYORUM ve BASKETBOLCU OLMAK İSTEYENLERE SÖYLEYİM ZOR BİR İŞ AMA ÇALIŞANA HERŞEY KOLAY YENİLGİYİ VE GALİBYETİ ÖĞRENMELİSİNİZ...
...
Yorumu Yazan Erol, 06 Kasım 2007, 16:20:17
Benim bir kac sorum olacak:
* Topla orta saha cizgisini gectikten sonra tekrar geri donebiliyor muyuz?
* Topla vucudun her neresine degerse degsin hata olarak top karsi tarafa mi verilir?
* Top boy olarak hangi seviyeyi gecmemesi lazim?
...
Yorumu Yazan şaban, 05 Kasım 2007, 21:52:02
çok bilinen bilgiler vermiş muhammed erol kardeşime tamamen katılıyorum
...
Yorumu Yazan helena, 04 Kasım 2007, 13:28:49
güzel bilgiler vermiş ve gereksiz diil mesela bende bliorm ama şuanda bnm ödewm için gerekli e bunarı kullanıcam çok teşekkürler
...
Yorumu Yazan umit, 28 Ekim 2007, 15:03:31
bencede gayet guzel hazırlanmıss bende izmir buyuksehır beledıyesınde oynuyorum genç yenibosna arkadasıma katılıyorum
...
Yorumu Yazan genç yenibosna, 25 Ekim 2007, 17:14:04
Bence çok süper doğru bilgiler verilmiş.Ben güngörende efes pilsen takımın da oynuyorum.Herşey çok doğru bi şekilde yazılmış
...
Yorumu Yazan elif, 17 Ekim 2007, 16:56:40
katılıorum muhammede
...
Yorumu Yazan kaan, 16 Ekim 2007, 22:57:28
çok güzel
...
Yorumu Yazan muhammed erol, 03 Eylül 2007, 17:18:52
bence herkesın bıldıgı yorumlar yapılmış yorumlar yanlıs ve gerkesız dıye dusunuyorum bana katılacagınıza ınanıyorm
‹ First  < 4 5 6 7 8

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle