2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Basketbol Kuralları

NbaTr.Com - Salı, 15 Mayıs 2007
 • Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
 • Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
 • Oyun, 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
 • Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
 • Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
 • Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
 • Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
 • Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
 • Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
 • Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
 • Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
 • Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
 • Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.
Yorumlar (236)Add Comment
 1 2 3 4 5 6 >  Last ›
...
Yorumu Yazan Cena, 29 Mart 2010, 14:02:43
basketbol oynarken artık bi yanlışlık yapmam bu bilgilerle
...
Yorumu Yazan esra, 26 Mart 2010, 19:14:00
basketbol benim hayatımda en sevdiğim spor dalıdır ben okulumda baketbol takımındayım arkadaşlar sizede tarif ederim............
...
Yorumu Yazan buse, 23 Mart 2010, 22:51:43
ben basketbolu sevmiorm volaybolcuyum okul takımındayım.sadece ödev için araştırıyorum..
...
Yorumu Yazan nazlı, 22 Mart 2010, 20:37:45
spor yapmak gerekli , çünkü vucudumuzun spora alışkın olması lazım
ama tabikide fazla spor zararlıdır,
basketbol hafif bir spor ,
kendinizi yormadan bu sporu yapabilirsiniz
...
Yorumu Yazan efecan, 18 Mart 2010, 19:21:15
ya ben basketbolu hiç sevmiorum bana cok sacma gelio futbol varken basketbol cok cok sacma bence basketbolu bırakıp futbolla ilgilenin
...
Yorumu Yazan Aleyna, 16 Mart 2010, 10:54:10
bişi dicem:benim arkadaşlarım basket oynarlarken ben mal gibi bakıyodum.Şimdik onlar bana şaşıyolar.ahsen e kapak olsun.
...
Yorumu Yazan mahmut taner akgül, 09 Mart 2010, 19:06:04
basketbolu çok seviyorum
...
Yorumu Yazan sevgi yüzlü, 09 Mart 2010, 17:58:02
harika ödevim çok güzel olacak
...
Yorumu Yazan meleanie, 28 Şubat 2010, 14:42:56
ödev için çok güzel bilgiler var....:)
...
Yorumu Yazan fahriye , 25 Şubat 2010, 15:00:07
basketbol için söylenecek çok sey var
...
Yorumu Yazan sibel doğan, 16 Şubat 2010, 17:45:30
allahım süper artık müsabakalarda yenilmeyiz süper anlatmış
...
Yorumu Yazan onurcan, 11 Şubat 2010, 18:30:18
ben basketbolu izlemeyide oynamayıda çok seviyorum ama beden hocamoz okul takımı seççek kendime güveniyorum fakat kuraların yarısında çoğunu biliyorum ama b,ilmediklerimm yüzünden bu siteye giriyorum =)))))))))
...
Yorumu Yazan MüCaHiT, 08 Şubat 2010, 16:17:10
Sitenin bayaa ziyaretçisi varmış ya =). Paylaşım için Teşekkürler :)
...
Yorumu Yazan yusuf biçer, 23 Ocak 2010, 22:52:06
tşk. ederim çok güzel yazmışsınız. yalnız ben 15 yaşındayım basketbolou çok seviyorum ve çok iyi oynadığımı iddia ediyorum. benim elimden tutan yok. eğer elimden tutan olsa basketbolcu olacağımı iddia ediyorum. yardımınızı bekliyorum!!!!!!!( Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır )
...
Yorumu Yazan kahraman , 13 Ocak 2010, 20:53:40
ya ben basketbolla ilgilenmem ama bu bilgiler çok fazla işime yaradı
...
Yorumu Yazan sülbiye, 11 Ocak 2010, 17:59:01
bence hepsi aynı şeyi tekrar etmiştir ama yinede işime yaradı. ödevimi yaptım
...
Yorumu Yazan tubidak, 11 Ocak 2010, 17:25:12
basketbol turnuvalarına çok az kaldı kastamonu cide atatürk ilk öğretim okulu biz, şehit necmi yıldırım ilk öğretim okuluyla maç yapıcaz bize şans dileyiz ama şansa ihtiyacımız yok çünkü bizim takım ilçe birincisi
...
Yorumu Yazan elif, 11 Ocak 2010, 17:24:12
çok süper anlattılmış inş. ben de bu kurallarla süper bir oyuncu olurum:D
...
Yorumu Yazan yusuf can, 10 Ocak 2010, 17:40:00
basketbolu çok seviyorum herkeze oynamalarını tavsiye ediyorum
...
Yorumu Yazan aleyna, 07 Ocak 2010, 16:17:35
ödevimi buldum ama biraz uzundu tavsiye ederim her şey net ve açıkçana
...
Yorumu Yazan ceren, 07 Ocak 2010, 16:08:58
ya bende okul basketbol takımındayım 1. ayın 7 sinde kağıthane profilo endüstri meslek lisesin de atatürk ilköğretim okulu ve biz yani önder ilköğretim okulu maç yaptı ve biz 18 e 10 yendik kızlar la kızlar 6. sınıflar arasında yendik basketbola hastayım
...
Yorumu Yazan kaderi seviyorum, 04 Ocak 2010, 14:17:05
ya bu basketbolda son periyotta berabere kalınca ne yapılıyodu saatlerdir arıyorum
...
Yorumu Yazan serdar albayrak, 04 Ocak 2010, 14:00:22
bu benim için performans ödevimi 100 almama mani oldu:D
Herkese tavsiye ederim
...
Yorumu Yazan memoli, 31 Aralık 2009, 06:37:10
bu siteyi çok sevdim herkeze tavsiye ederim ve ben nu yazdıklarımdan en az 95 alırım bu siteyi herkeze tavsiye ediyorum ve bu siteyi hazırlayanları tesekkür ediyorum.
...
Yorumu Yazan göksenin, 26 Aralık 2009, 20:17:09
ben basketbola hayranım ve takdir ettiğim oyuncular Le Bron James, Allen Iverson, Kobe Bryant, Vince Carter vb. Benim oynadığım alan kısa forvet 4 numara ve bu yazılar çok güzel kurallar gayet açık verilmiş tebrik ederim. Bu oyunu oynarken hepinizin zevk almasını isterim. Kazanmak için değil eğlenmek için oynayalım
...
Yorumu Yazan İgnorabimus, 22 Aralık 2009, 22:10:49
Merhaba arakadaşlar. Öncelikle kurallar ile ilgili paylaşımda bulunan kişiye teşekkür ediyorum. Ardından kurallar ile ilgili bir soruma cevap arıyorum. 17.12.2009 tarihinde bölgesel ligdeki gençler kategorisi maçlarından birisine seyirci olarak katılmıştım. Ancak maçın hakemi, maç sırasında karşı takım tam şut atarken "hey" diye bağırmam dolayısı ile beni sahadan çıkardı. Benim merak ettiğim konu: hakem hangi durumlarda seyirciyi sahadan çıkarabilir? Saha Hakemi seyirci ile direkt dialog kurabilir mi? Ben kendi durumum ile ilgili olarak (küfür ya da aşalayıcı hiç bir söz olmaksızın) dışarılı çıkarılmam ilgili haksızlığa uğradığımda bu konu ve hakem ile ilgili şikayetimi nereye ve nasıl bildirebilirim? cevaplar için şimdiden teşekkürler. iyi günler.
...
Yorumu Yazan fatos, 19 Aralık 2009, 16:49:49
çokk iyi yazm1slar bende basketçiyim bunlar1n hepsini biliyorumm çok keyifli bir oyun performan ödevimdii bu konu hoca 100 verdii
...
Yorumu Yazan SCU, 17 Aralık 2009, 14:15:39
bunu kim yazdıysa allah ragzı olsun çnkü bizim beden hocası bunu performance ödevi olarak vermişti sanırım 100 alıcam xD
...
Yorumu Yazan yigit, 16 Aralık 2009, 19:35:24
yah bn biliyodum ama pekistirdim=)
...
Yorumu Yazan tuğba, 15 Aralık 2009, 07:22:33
ben muhammed erol a katılmıyorum bence bütün bilgiler gerekli
...
Yorumu Yazan baketçi, 14 Aralık 2009, 16:23:50
bi yardımcı olun nolur yarına yetişmesi lazım
...
Yorumu Yazan baketçi, 14 Aralık 2009, 16:23:13
basketbolda kazanılan sayılar kaçar kaçar yazılıyo
...
Yorumu Yazan yıldo, 13 Aralık 2009, 17:40:30
bende sizler gibi basketbolu öğrenmiş oldum sağollll
...
Yorumu Yazan SILA, 13 Aralık 2009, 17:39:54
güzel fakat çok uzun . ama yine yazmak gerekiyor çünkü performans ödevim varr
...
Yorumu Yazan basketçi, 13 Aralık 2009, 09:59:30
bende bir basketçiyim...ve bunlar doğru açıklamalar 13 yasınad olmama rağmen bir basketçi olarak nitelendiriliyorum...her ne kadar maçları kazansakta bu kurallar dısına çıkınca rakip takım alıyor sayıyı....
...
Yorumu Yazan özlem ebru demir 4b 2520, 13 Aralık 2009, 09:07:00
ben basketbolu çok seviyorum
...
Yorumu Yazan tuana, 13 Aralık 2009, 08:09:11
kesin profösörler yazmış çok güzel şekilde yapılmış
...
Yorumu Yazan merve cicicicciciiş, 12 Aralık 2009, 18:09:25
slm arkdaşlar ya bunu kim yazmışsa helal olsun çok güzel yazmış bu yazı olmasaydı ben bedenden simit almıştım kısaca sıfır almıstım doğrusu ama bu yazi sayasinde 100 aldım kim yazmişsa tşk ediyorum
...
Yorumu Yazan kardelen, 12 Aralık 2009, 17:43:33
hocama ve arkadaşlarıma tşk ediyorum bu siteyi onlar bana duyurdu hocammı ve arkadalarımıııııı çok ama çok seviyorum bu site işime yaradi teşekürler hepinize
...
Yorumu Yazan frukoo, 10 Aralık 2009, 16:42:03
abi çok saolun ödewim wardı allah razı olsunn :))))
...
Yorumu Yazan ali uzun, 10 Aralık 2009, 16:40:01
siz olmasanız bedenden sıfır alcam
...
Yorumu Yazan büşra özmen, 10 Aralık 2009, 15:39:45
güzel yazı ii anlatıo ama bunları yazana kadar cnm çıkar valla
...
Yorumu Yazan boşver, 10 Aralık 2009, 13:51:40
agalar gerçek sağolun ödev vardı yha xD
...
Yorumu Yazan Türker :Sd, 10 Aralık 2009, 13:09:28
Yorumu Yazan gamzeb, 20 Ekim 2009, 04:15:32

slm arkadaşlar bn size basketbool kurallarını kısaca anlatayım basketbol her takımın 5 kişiden oluştuğu bir spor dalıdır.her takımın 1 oyuncusu orta çizgiye çıkar.tek elle topa değerse takımı başlar.basketbolu 2 hakem yönetmektedir.basketbolda 4 periyod vardır.Ve her periyod 10 dakikadan oluşmaktadır.1. periyod da 1 mola.2.periyod da 1 mola.3.periyodda 1 mola.Ve 4.periyodda 2 mola hakkı vardır.1-2arası 2 dk mola 2-3arası 15 dk devre.Ve 3-4araası 2 dk moladır.Beraberlik sonucu uzatmalar başlar.beraberlik bozulana kadar devam eder.VE oyun biter SaYgILaR...eMeĞİmE sAyGı...

gamzeb 'e teşekkürler :D
...
Yorumu Yazan sefa ertuğrul, 08 Aralık 2009, 17:49:05
abi çoksaolun ödw vardı çok yardımcı oldunuz
...
Yorumu Yazan sanane lan xD, 08 Aralık 2009, 16:19:19
yaa ouff okuması güzel ama yazması güzel deil işte xS performans ödewim yapana kadr canım çıqtıı xSxSxS
...
Yorumu Yazan mazlum, 02 Aralık 2009, 17:45:22
ben bu siteyi çok sevdim çok hoşuma gitti
...
Yorumu Yazan beautiful girl, 01 Aralık 2009, 15:10:08
bencede güzel ama çok uzun yha ben bide bunların hepsini yazacam anlatacam yha ne kadar acımasız
...
Yorumu Yazan rahman, 30 Kasım 2009, 17:13:24
cok güzel site bende basketbolcu olacam
...
Yorumu Yazan fiyakalı, 21 Kasım 2009, 14:40:11
çok iyi anlatılmış bence herşey gayet açık ve net
...
Yorumu Yazan ayşe, 19 Kasım 2009, 19:17:24
haaaaaaaa bence çok güzel teşekkür ediyorum............................................
...
Yorumu Yazan samsunlu, 18 Kasım 2009, 14:58:29
lan ne abartıyosunuz yaa ne alaka tabişki çıkcak iş bu zaten
...
Yorumu Yazan ünal, 17 Kasım 2009, 19:02:14
çok iyi performans ödevi
...
Yorumu Yazan GÖRKEM , 17 Kasım 2009, 15:28:19
vallha çok beğendim bizim hocanın anladıklarının aynınısı SüPeR :D :D :D
...
Yorumu Yazan sena ve elif, 17 Kasım 2009, 14:22:41
ya of yarın beden eğitiminden sözlü varrrrrrrr
oda basketboldan ama çok zor

...
Yorumu Yazan emocu_sezer, 16 Kasım 2009, 11:08:32
çok güzel bi site
...
Yorumu Yazan sevgi, 15 Kasım 2009, 09:39:18
çok teşekkür ederim sayenizde basketbol kurallarını öğrenmiş oldum
...
Yorumu Yazan selahattin, 12 Kasım 2009, 16:42:58
fatma o zaman sen yap
...
Yorumu Yazan selahattin, 12 Kasım 2009, 15:56:34
çok güzel tşk
...
Yorumu Yazan ...., 12 Kasım 2009, 12:47:37
başka kural varsa sen söle bizde öğrenek başka kural yokki başka kuralımı var biliosan söle hakaten düşüncesiz insan başarısızlığa sürüklenir hep aynı kural diosun gereksiz dion eee her kimsen başka kuralımı var...
 1 2 3 4 5 6 >  Last ›

Yorum yazın
Kendi Yorumunuzu Göndermek için Buraya Tıklayın

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle