2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Big Defense!

Nbatr.com - Pazar, 02 Mart 2008
Pazar, 01 Temmuz 2007 22:10 yazının adı "Lottery Şansı! ve Sonrası" geçen seneki bir yazıdır  kendisi.. Evet yazının başlığı herşeyi açıklıyor aslında ama herşeyi.Ama yine ben açıklıyayım.. Lottery kimler için önemlidir? Ligin en kötü takımları için tabiki,iyi bir draft seneye yeni umutlarla başlamak için önemlidir.Geçen seneki Boston Celtics gibi...Geçen sene ligin en altında bulunan bir Celtics vardı...Draft'ta nerler yapacağını düşünen bir Boston Celtics....Neyse kimse geçen ve son seneleri hatırlamak istemiyor aslında bu seneyi görünce.

Bügünkü yazının başlığı ne? "Big Defanse".Neden "Big 3" değilde,big Defanse?Bunu yazının içinde bulabilirsiniz...Yazıyı istatistik banyosuna sokarak okunmaz hale getirmiyeceğim,bakış açılarmı kaleme alacağım....Bir Boston Celtics rüyasını gerçekleşini ,küllerinden doğuşunu,ligin en iyi takımını okumak siçin sadece iki satır aşşağıya inin.

Nerde o şampiyonluklar?Nerde eski günler,Nerde eski Boston? sesleri çoğalmaya başlamıştıki,bu sırada Boston Celtics'in bu seslere cevap veren hamleleri ardarda geldi.Minesota'dan Kevin Garnett,Soncis'ten Ray Allen hamleleri ligde büyük yankı uyandırdı."Hanedean dönüyor" sesleri artık duyulmaya başladı.Tabi Boston bu hamleleri yaparken,geleceğini sattmıştı.Ve şampiyonluk için bir adım atmıştı...Boston kısa vadede şampiyonluğu hedeflediği her yönüyle belliydi.Çünkü Boston'lu kimsenin bekleyecek sabrı kalmamıştı..

Ligin birden medya yönünden altını üstüne getiren bir takım oluştu. "Big 3" adı altında bütün gözler onların üstündeydi...Pierce-Garnett-Allen geçekten büyük üçlü.. Tabi Boston'da bir çıkış beklenmeye başlandı.Beklenmese ayıptı zaten.Ancak bu kadar yeni parçaların bir anda ligin en iyi takmı olacağını tahmin edemezdi.En kral Boston'lu bile.

Muheşem 3'lü Mesayide

Takıma 3 All-Star'ın yanında yan parçalarda eklendi.Bench güçlendirildi.Lige bir rüya gibi başlıyordu,Boston önüne gelneni deviriyor,babasını bile tanımıcak duruma geldi..Tabiki Garnett-Allen-Pierce üçlüsünün etkisi büyüktü.Onların en büyük özelliğide,Paul Pierce hariç eline sürekli top istiyen bir oyuncudeğiller.Buda onları başarıya iten en büyük faktör oldu.

Takımın başarısını anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum.Sadece şu herşeyi açıklar;
45-12Pierce Geçen Seneden Daha Kötü

Pierce'nin profilini açan bir kişi  istatistiklere bakan  aynen yukarıdakini söyler.Ama bir kişi...! Tabiki ben bunu söylemiyeceğim...Pierce geçen sene 25,0 sayı ortalamayla oynayıp,bu sene 20,3 sayı ortalamasıyla oynadı.Bu onun geçen seneden kötü olduğunu gösterir.Ama dediğim gibi bu(istatistik).Bir şey vardır benim için istatistikler çoğu zaman insanı yanıltır derim hep,buda buna bir örnek olsa gerek.Ben izlediğim Pierce'yi   yorumluyum;

Takımın öncelikle ilk lideri.Gerek takımda bulundauğu süre,gerek pozisyonu...Takımın en büyük skor opsiyonu buna artı olarak takımının en kritik anlarda kurtarıcısı...Takımın oyun kurucusu!Evet inanılmaz topa hükmediyor ve inanılmaz bir döngü oluşturuyor hücümda...Savunmada elinden gelenin fazlasını yapıyor...Bu Pierce'ye geçen seneden kötü diyen çarpılır...

"3'lüden biri giderse Boston çöker"

Artık baktılar gördüler,olmuyor Boston gelene gidene fark yapıyor,Boston'un büyüklüğünü kabul ettiler.Ama tabi onlar için komplo'lar bitmez.Onlar konuşur!Kabullendikten hemen sonra,üstteki tırnak içindeki cümle ortaya atıldı...Bu sefer takımın bir zayıf yönün buldular.Rotasyon kısıtlı,aslında dedikleri olabilirdi.Ligin ilerşeyen zamanları Garnett sakatlandı.Tabi hemen "Volume"ler açıldı.Yukarıdaki cümleyi haykırmaya başladılar.(isimleri lazım değil)Garnett sakatlandıktan sonra Boston'a yine bir şey olmadı.-(Ufak bir bocalamaya girilsede dim dik ayakta kaldılar)Tabi buradanda ters köşeye düştüler.Peki bu kadar dar rotasyonda Garnett'in yokluğu neden takımı çok etkilemedi.Açıklayayım(Yazının başlığını anımsayın)

Big Defense!

Ben neden "Big Defense" yazdım başlığa."Big 3" daha çekici değilmi okuyuculara.Tabiki bana göre değil.Boston'a,Rivers'a görede çekici değil bu büyük 3'lü.Onlar sadece büyük savunmanın büyük oyuncuları...
Takımda müthiş bir gayret var savunma bölümünde.O okadarki yardımlaşmalar,her topa el sokmalar üst seviyede...Haliyle bu kimyayı yerleştirince,kendi takımına ve rakibe Garnett yerine bir süre Leon Powe'nin oynaması sırıtmıyor...Takımda savunmayı sevmeyen Ray Allen'ın bile savunma yapma arzusu doğmuşken,savunmanın kötü olması imkansız.

Geçen sene Ligin en fazla sayı yiyen takımlarından biri ike bu sene en az yiyen takımlarından birisin.Bu ne muazzam başarıdır.Takım geçen sene ligin dip istatistiklerini süslerken,bu sene zirve istatistiklerini taçlandırıyor.

İşte bunun için Garnett olmadı maç kazanılıyor,bunun için yazının başlığı "Big Defense".

Bu Ray Allen mı?

Boston'da kel kafalı bir adama var.Savunmada taş gibi!Pick and Roll oyunlarını seviyor!Şut atıyor!Müthiş bir estetikle bitiriyor! Valla onu tanıyan varmı bilinmez ama Boston ona çok yaradığı kesin...Oda Pierce gibi istatistiklerini düşürdü...Ama her seneden daha iyi...Fazla pas atmasını sevmeyen bir oyuncuyken,ikili oyunların adamı oldu.Savunmadan kaçarken,savaşan kimlik oldu.Ray Allen bu mu? demekten kendini alamıyor insan.Yani Boston ona bir kat daha yük bindirmiş yapmadılarını yaptırtmaya başlamış.Draft gecesi gelen bir oyuncu gibi ben tanımıyorum bu basketbol adamını.Hiçte tanımak istemiyorum...Benim aklımda "Kim bu Kel kafalı adam?" sorusu kalsın.O sadece şut değil, herşeyi yapsın.

Garnett Ribaunt Çekemiyor!

Garnett...geçen senenin ribaunt kralı Garnett. Bu sene d.double'ler, düştü,ribaunt ortalaması düştü,sayı ortalaması düştü. Peki neden bunlar Garnett bir senedemi değişti?
Tabiki hayır.Değişen kimya,takım,sistem.Garnett sayı ortalaması düştü çünkü,takımda onun gibi skorer 2 kişi daha var.D.Double'leri düştü çünkü,Ribaunt alamıyor.Ribaunt alamıyor çünkü, son periyod oynuyamıyorki;

Özellikle sezon ilk yarısında erken kopup giden maçlar sonucu son periyodlarda kenarda oturan Garnett,Pierce,Allen'ın istatistiklerinin düşmesi olağan.

Neyseki artık maçlar erken kopmuyorda,oyuncular oyunlarını oynuyabiliyor.

Bir dahaki yazımda Play-off'ta Boston neler yapar onu değerlendireceğim.Kalın sağlıcakla...

Tugay PEKTAŞ
Yorumlar (41)Add Comment
 1 2
...
Yorumu Yazan mendo, 12 Mart 2008, 07:21:24
biri bizi durdursun maçlar böyle zevkli olmuyo sonucu belli zaten
...
Yorumu Yazan bilal-sivas, 12 Mart 2008, 01:08:56
yazılar iyi güzel her takımın yazısını devamlı okuyorum. bununla birlikte sölemek durumundayım : Türkçe ye biraz daha dikkat. bazı şeyler kötü sırıtıyor...
GORALI ARKADASIM 'SÖLEMEK DURUMUNDAYIM' DEGIL SÖYLEMEK DURUMUNDAYIM OLACAK.SENDE DIKKATLI OL
...
Yorumu Yazan mendo, 10 Mart 2008, 15:55:59
celtic kesinlikle benm takımım ben geçen senede celtic in almasını isterdim ama nba i biraz takip eden her kişi gibi bende önceden tahmin etmiştim spurs un alacağını kupayı fakat bu sene o herkesin dilinden düşürmediği muhteşem üçlü onlara bir dur dedi adeta su an performansları mükemmel garnett de benm adamım yıllar sonra onun bu performansını izlemek de mutlu etti açıkçası beni playoff u garantileyen ilk takım olduğu gibi kuıpayı alan da celtic olsun
...
Yorumu Yazan STAPLES HELL, 06 Mart 2008, 13:43:23
TEBRİKLER CELTİCS.DETROİT E Bİ KEZ DAHA MESAJ VERDİNİZ
...
Yorumu Yazan null, 05 Mart 2008, 15:47:40
Süper bir yazı ama Ray Allena kel kafalı adam demen biraz kaba mı oldu :D
...
Yorumu Yazan goralı, 04 Mart 2008, 16:28:56
yazılar iyi güzel her takımın yazısını devamlı okuyorum. bununla birlikte sölemek durumundayım : Türkçe ye biraz daha dikkat. bazı şeyler kötü sırıtıyor...
...
Yorumu Yazan spursfan 55, 03 Mart 2008, 20:35:17
bir bostonlu olarak haklı olabilirsin ancak boston bu sene şampiyon olamayacak daha son batı turnesinde olanları gördük ayrıca defanse değil defense
...
Yorumu Yazan STAPLES HELL, 03 Mart 2008, 19:24:10
Bİ LAKERS LI OLARAK DOGU DA BOSTON IN ARKASINDAYIMM YENİN ŞU PİSTONS I.İNŞALLAH ÖZLENEN CELTİCS LAKERS FİNALİ OLURR :))
...
Yorumu Yazan kobe24, 03 Mart 2008, 17:55:29
Sonunda boston başarılarına bir yenisini eklemek için çabalamaya başladı.ve üç tane birbirinden iyi ve egosuz süperstarı kadrosuna kattı Birazcık bench eksiği var ama onu da tamamlayınca bu takım çok iddialı bi konuma gelecektir.Ben detroıt e daha çok şans veriyorum ama bu işler hiç belli olmaz.
...
Yorumu Yazan conrad-iv, 02 Mart 2008, 23:31:34
Pierce kritik anlarda sorumluluğu üstüne almaktan çekinmeyen biri,ancak kurtarma işinde pek o kadar ehil değil,en azından sayı girişimi bakımından.Açıkçası Ray Allen bu konuda daha iyi...

Bu arada Pierce'ın sürekli top kullanmak isteyen biri olduğunu ifade etmişsin,bunu okuyup da Celtics'i fazla takip etmeyenler onu Wade,Iverson ya da Randolph'la aynı kefeye koyar.Ancak iş böyle değil,Pierce,takımın diğer yıldızlarına nazaran topu daha iyi sürebilen biri,Rondo'nun olmadığı zamanlarda ya da başa baş giden maçların sonlarında Pierce takımı yönetme ve yönlendirmede sorumluluğu üzerine aldığı için top onun kontrolü altında oluyor,bunun dışında Pierce'ın birincil skor opsiyonu fiziki avantajını kullanıp içeri drive edip boyalı alandan sayı bulmak,eh bunu da içeri yöne katlar harici elinde top olamadan yapamaz herhalde...Bu sene itibariyle Kobe takımı yönlendirmeye ne derece önem veriyorsa,Pierce da topun kendi kontolü altında olduğu zamanlarda takımı yönetmeye o derece ehemmiyet vermektedir çünkü takımın savunması kadar öncelikli olan bir diğer husus takım oyuncuları arasındaki pas trafiğinin -aşırıya kaçmayacak ölçüde- olabildiğince işlemesidir...

Bunun dışında yazdıklarına bi eleştirim yok,bunlarda da yapıcı olmaya çalıştım ve eğer incitici bir ifade kullandıysam kusuruma bakma,bir sonraki yazın için elimden gelebildiği kadarıyla yardım edebilirim,site içindeki diğer insanlardan msn adresimi alabilir,bölyelikle temasa geçebiliriz.Sarfettiğin emek için tebrikler ve teşekkürler,Celtics'li olman dileğiyle...
...
Yorumu Yazan ExcalibuR, 02 Mart 2008, 22:09:44
Uzun Bir Aradan Sonra Bir Boston Yazısı Görmek Çok Hoş. Çok Da Güzel Bir Yazı Olmuş. Keşke Bench Katkısı, Rondo'nun Yükselişi, PJ Brown Ve Sam Cassell'den De Bahsetseydin. Yine De Eline Sağlık. Büyük Üçlünün Skor Düşüşü Üzerine De Şöyle Bir İstatistik Var;

Paul Pierce'ın Geçen Sene Maç Başına Kullandığı Şut Sayısı: 18,0
Paul Pierce'ın Bu Sene Maç Başına Kullandığı Şut Sayısı: 14,7

Ray Allen'ın Geçen Sene Maç Başına Kullandığı Şut Sayısı: 20,9
Ray Allen'ın Bu Sene Maç Başına Kullandığı Şut Sayısı: 14,5

Kevin Garnett'in Geçen Sene Maç Başına Kullandığı Şut Sayısı: 17,6
Kevin Garnett'ın Bu Sene Maç Başına Kullandığı Şut Sayısı: 13,6
 1 2

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle