2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

I hope CELTICS'll be Champion Again

NbaTr.Com - Pazartesi, 02 Şubat 2009

Merhaba sevgili Celtics taraftarları…

Yazımın başlığında İngilizce olarak ifade ettiğim gibi bir Boston Celtics taraftarı olarak tekrar şampiyon olmayı ümit ediyorum.

Bu ümit içi boş bir ümit değil çünkü Boston Celtics şu anda ligdeki en iyi galibiyet yüzdesini elimizde tutmaktayız ve şu ana kadar oynadığımız 48 NBA karşılaşmasının sadece 9’unu kaybettik.  10 maçlık bir galibiyet serisine sahibiz.  Bu sayısal verilerin ışığında Boston Celtics’in ligdeki en iyi takım olduğunu söylememiz garip bir durum olarak karşılanamaz bence… Buna ek olarak takım savaşan ve karşısındaki rakibi kendine denk görerek yüreğini ortaya koyup mücadele eden bir kadroyla birleşince içimdeki şampiyonluk ümitleri giderek perçinleniyor.

Eee… Tabii ki şampiyon olabilmek için takımın sayısal verilerinin iyi olması, sahada kanının son damlasını kadar mücadele etmek, kadro devamlılığını ve kadro derinliğini sağlamak, ligdeki takımları(özellikle konferanstaki) alt edebilmek, başarıya açlık, inanmışlık ve takım ruhunu oluşturmak gerekiyor.

Şampiyon Olabilme Şartları ve Boston Celtics

Geçen sezonki muhteşem şampiyonluk, NBA’in en köklü takımının geri dönüşünü ve NBA’in en büyük rekabetini( CELTICS-LAKERS) doğurdu. Bence geçen sezonki şampiyonlukta inanmışlık ve başarıya açlık mevcuttu. Boston Celtics yukarıda saymış olduğum bütün şampiyonluk şartlarını yerine getirdi. Takım ruhu oluştu, bu bağlamda Play Off Finali’nin ilk karşılaşmasında Paul Pierce sakat sakat mücadele etti ve takım ruhunun akabinde şampiyonluğa inanmışlık geldi. Zaten takımdaki oyuncular başarıya açtılar, gereken kadro derinliği de sağlandığı için takımımız hak ettiği gibi sezonu şampiyon olarak tamamladı.

Nedir bu sayısal veriler?

Bu sayısal veriler takım oyuncularının ne kadar sayı attığını, ne kadar faul yaptığını, attıkları serbest-üç sayılık atışların başarılı olma yüzdesi vb. şeyleri yansıtır.

Öncelikle Boston Celtics’in 48 maç sonucu elle ettiği sayısal verilerinin analizi:

Field Goals: 1780(Celtics) – 1554(Rakip Takımlar)

Field Goals Attempts: 3688(Celtics) – 3680(Rakip Takımlar)

Field Goal Percentage: .483(Celtics) - .422(Rakip Takımlar)

3-Point Field Goals: 319(Celtics) – 289(Rakip Takımlar)

3-Point Field Attempts: 817(Celtics) – 845(Rakip Takımlar)

3-Point Field Goal Percentage: .390(Celtics) - .338(Rakip Takımlar)

Free Throws: 978(Celtics) – 982(Rakip Takımlar)

Free Throw Attempts: 1270(Celtics) – 1267(Rakip Takımlar)

Free Throw Percentage: .770(Celtics) – .775(Rakip Takımlar)

Offensive Rebounds: 520(Celtics) – 424(Rakip Takımlar)

Defensive Rebounds: 1528(Celtics) – 1310(Rakip Takımlar)

Total Rebounds: 2048(Celtics) – 1784(Rakip Takımlar)

Assists: 1085(Celtics) – 865(Rakip Takımlar)

Steals: 408(Celtics) – 350(Rakip Takımlar)

Blocks: 233(Celtics) – 220(Rakip Takımlar)

Turnovers: 759(Celtics) – 746(Rakip Takımlar)

Personal Fouls: 1112(Celtics) – 1097(Rakip Takımlar)

Points: 4857(Celtics) – 4376(Rakip Takımlar)

Points Per Game: 101,2(Celtics) – 91,2(Rakip Takımlar)

Celtics’ bu sezon oynadığı 48 maçın analizinde de görüldüğü gibi az sayı yiyip rakibe çok sayı atarak yani iyi savunma yapıp hücumda organize olarak rakip takımlara karşı üstün geliyor.

Celtics savunma ağırlıklı bir sistemde oynadığı için savunma yönündeki verilerde rakip takımlardan çok iyi, hücum yönündeki analizlerinde büyük bir kısmında rakip takıma üstünlük sağlamış olarak görünüyorlar.

Takım Ruhu( Celtics Ruhu )

Bana göre takım ruhu benlerin bitip bizlerin başladığı noktadır. Celtics bu başlangıç noktasını oluşturmak için 2007/2008 sezonuna kadar bekledi ve takımda bir ruh oluşturabilecek, takıma ağabeylik yapabilecek Kevin Garnett ve Ray Allen’ı transfer etti. Bu transferler gayet doğru oldu, Celtics’in hedeflerini yerine getirebilmesi için…

2007/2008 sezonunun başladığı andan itibaren takımın ağabeyleri gençlere “Şampiyon olmak istiyorsak, takım olmalıyız.” gibi bir özlü söz söylemişlerdi sanki takımda genel olarak büyük bir sorun yoktu. Sistem Paul Pierce, Kevin Garnett ve Ray Allen ağabeylerinin üzerine kurulmuştu. Gençler ise bu sistemin tamamlayıcı parçaları olarak kendilerine görev verildiği zaman ellerinden gelen gayreti göstererek takımın başarısı için sahada ter döktüler.

Sistem belliydi 5 numara savunma hattında çalışacak, 20 numara hücumda elinden geleni sahaya yansıtacak - üçlük çizgisinden isabetli şutlar atacak, takımın efsanesi 34 numara 5 – 20 numaranın işlerini kolaylaştıracaktı. Bu sistemin tamamlayıcıları Point Guard ve Center mevkilerinde görev yapan oyuncular olacak…

Sistemin belli olduğu bir takım… Bu takım zaten iyi, maçları kazanması için sadece takım ruhu gerekiyor, bu ruhun ortaya çıkması gençlerin şampiyonluğa inanması ve takımın ağabeylerine göre kurulan savunma ağırlıklı hücum sistemine uymaları gerekliydi. Ağabeyler zaten bir şampiyonluk kazanmak için hevesli bir görüntü çizmekteydiler. Gençler şampiyonluğa inandılar ve başarıya açtılar. Sezon sonunda 22 yıl aradan sonra gelen 17.şampiyonluğu takım ruhuna borçluydular…

17.şampiyonluğun gelmesinde takım ruhu çok etkili oldu, bunun kanıtı Paul Pierce’in takımı için Lakers’a karşı Play Off Finali’nde sakat sakat oynayarak hayati değerde bir galibiyet hediye etti Boston Celtics taraftarına… Bu galibiyetin ardından Celtics oyuncuları birbirlerine iyice kenetlenerek takımı uzun bir aradan sonra tekrar şampiyonluğu taşıdılar.

Gözlemlerim doğrultusunda Yukarıda 17.şampiyonluğun nasıl elde edildiğinden kısaca bahsettim. Bu sezon o muhteşem şampiyonluğu getiren takım ruhu hala var, takımın sistemi hala defansa dayalı hücum bu argümanlar benim yeni bir şampiyonluğun geleceğine olan inancımı kabartıyor çünkü her geçen gün oyuncular birbirlerine daha çok alışıyorlar ve karşı takıma kendilerini kabullendirerek kaliteli basketbol oynuyorlar. Takımın havası çok iyi oyuncular kaliteli neden bir şampiyonluk daha gelmesin?

Şampiyonluk Yolunda Kadro Derinliği ve Takımın 2008/2009 Kadrosu

Kadro derinliği bir takımın sahip olduğu oyuncuların alternatiflerinin genişliğini ifade eder. Başka bir anlamıyla saha da mücadele edecek oyuncuların yerini tutabilecek alternatiflerinin adlandırılmasıdır. Şampiyonluğa oynayan bir takımın bu hedefine ulaşabilmesi için ilk 5’inde oynayacak oyuncuların alternatifi olmak zorundadır. Çünkü dile kolay tam 82 maç var ligde, oyuncuların dinlendirilmesi gerekir veya sakatlık problemleri olabilir, alternatifli bir kadroyu bu problemler şampiyonluk yürüyüşünde fazla yaralamaz.

Ayrıca kadrosunda derinliği bulunmayan takımlar, derinliği sağlamak için eksikleri olan mevkilere oyuncu transfer etmeleri gerekir. Transfer edilmesi gereken bölgeye her takım bütçesi neticesinde transfer yapabilir ancak bir kulüp büyük düşünüp şampiyonluğu hedefliyorsa belli bir kalitenin üstünde basketbol oynayan oyuncuları kadrosuna transfer etmeli. Transfer edilecek oyuncuların yeteneklerinden ve yaşından çok başarıya açlığı, takıma uyum sağlaması ve takım oyunu oynayabilmesi olarak alınmalı.

Takımımız 2006/2007 sezonunda ne yapmayı hedefliyordu? Kadrosunu nasıl kullanıyordu? Bu sorulara cevap almak bizim için çok zor oldu. O sezon takım neye hizmet ettiği belli değildi, herkes kendi kafasına göre hareket ediyordu. Takımın üstünden karanlık bulutlar hiç eksik olmadı. O kötü sezonda kadro kalitesinden bahsetmemiz mümkün olamadı.

Ancak yönetim 2007/2008 sezonu için çok iyi atılımlarda bulundu. 2007/2008 sezonun hazırlık döneminde Boston Celtics hedefini belirledi, bu hedef şampiyonluktu. Bu hedefin gerçekleşmesi için Ray Allen gibi NBA’ in gelmiş geçmiş en iyi şutörlerinden biri kadroya dâhil edildi. Böylece takımın hücum bölgesindeki problemler giderildi. Kariyerinde hiç NBA şampiyonluğu yaşamamış olan Kevin Garnett takımda savunma hattını güçlendirmek için tarihe geçen bir takasa sonucu takıma transfer edildi. Garnett takasıyla kadrosundaki derinliği kaybolan Boston Celtics’in Basketbol Operasyonlarından Sorumlu Yöneticisi Danny Ainge ve ekibi, harıl harıl çalışarak kadroyu takviye etmeye çalışıyorlardı. Bu çalışmalar neticesinde free-agent Eddie House'u katan, ardından James Posey ile sözleşme imzalandı. Bu transferlerin ardından kadro belli bir derinliğe kavuştu.

Bu sezon kadronun büyük bir kısmı korundu. Korunan kadroya belli bir standardın altına düşmeyen yetenekli oyuncular transfer edilerek hem bench güçlendirildi hem de alternatifli bir kadro oluşturuldu. Bence kadroyu koruyup birbirinin sitiline alışmış oyuncuların yanına tamamlayıcı ve meziyetli oyuncular eklemek her zaman için iyidir.

Celtics 08/09 Kadrosu

Shooting Guard: Ray Allen – Tony Allen(Point Guard/Small Forward) – Eddie House(Point Guard) - Gabe Pruitt(Point Guard) – J.R Giddens

Point Guard: Rajon Rondo – Sam Cassell

Power Forward: Kevin Garnett - Glen Davis – Leon Powe(Center) – Brian Scalabrine

Small Forward: Paul Pierce - Bill Walker

Center: Kendrick Perkins – Patrick O’Bryant

Bu kadro iki veya üç sene daha muhafaza edilmeli çünkü çaylak sayısı fazla. Bu çaylak oyuncuların takım oyunun nasıl oynandığını öğrenmeleri, bir takımda takım ruhunun nasıl oluşturulacağının farkına varmalılar ve zor durumlarda inisiyatif kullanmayı bilmeleri gerekiyor bunları tecrübe edinmeleri için takımdaki ağabeyleri çok iyi izlemeleri onlara çok faydalı olacaktır…

Şampiyonluk Yolunda Kilit İsimler

Paul Pierce “#34”

Takımın son 10 yılına damgasını vuran, kendini çok önceden basketbol dünyasına kanıtlamış olan Paul Pierce bu takımın kaptanı ve takımdaki gençlere tecrübesiyle çok faydalı olacak bir isim… Geçen seneki büyük başarıda büyük pay sahibi ve yeni şampiyonluklara ulaşılması için onun takıma yapacağı katlılar takımın işini çok kolaylaştıracaktır. Büyük kaptana selam olsun…

Paul Pierce Celtics’in oynadığı bütün karşılaşmalarda ilk 5’te başladı. Paul Pierce’in sayısal verilerini analiz edelim:

48 Maç Toplam Sayısal Verileri

G: 48 – GS: 48 - MP: 1745 - FG: 280 – FGA: 633 – FG%: .442 – 3P: 74 3PA: 183 3P%: .404 - FT: 271  - FTA: 320 – FT%: .847 – ORB: 38 – DRB: 235 – TRB: 273 – AST: 182 – STL: 53 BLK: 14 – TOV: 133 – PF: 131 – PTS: 905

Kaptan genel olarak başarılı bir tablo çizdi. İstatistik kâğıdının bütün hanelerini çok iyi sayısal verilerle doldurdu. Takımda en çok süre alan oyuncu ve aldığı sürede 905 sayı atarak takımın başarısına büyük bir katkıda bulundu.

Maç Başına Pierce’nin Sayısal Ortalamaları:

G: 48 – GS: 48 - MP: 36,4 – FG: 5,8 – FGA: 13,2 – FG: .442 – 3P: 1,5 – 3PA: 3,8 – 3P%: .404 – FT: 5,6 – FTA: 6,7 – FT%: .847 – ORB: 0,8 – DRB: 4,9 – TRB: 5,7 – AST: 3,8 – STL: 1,1 – BLK: 0,3 – TOV: 2,8 – PF: 2,7 -  PTS: 18,9

Paul Pierce maç başına attığı 18,9 sayıyla Celtics’in maç kazanması yolunda çok iyi çalıştı. Yine maç başına en çok süreyi alan isim oldu. Üçlük atışlarında problemler var. Artık belli bir yaşı geçtiği için 3’Lük yönünde kendini geliştirmesi olanaksız ancak yaptığı asistlerle bu açığı kapattığı söylenebilir. Savunmada da iyi iş yaptığını gözlemledim. Boston Celtics’in oyun tarzını iyi özümsemiş. Şampiyonluk yolunda kaptana büyük iş düşüyor…

Kevin Garnett “#5”

NBA’ deki favori savunma oyuncum… İyi bir oyuncu olduğu 2008 yılında aldığı en iyi savunmacı ödülüyle açıklanabilir. Tam bir tecrübe abidesi, Boston Celtics’in geçen seneki başarısını sağlayan isim diyebiliriz. Savunmadaki etkinliğiyle yılın en iyi savunma yapan NBA oyuncusu seçildi ve bunu sapına kadar hak etti bence. Bu sezon benim gibi şampiyonluk isteyen taraftarlar çoğunluktalar, bu isteğin gerçekleşmesi iyi savunma yapan bir takımın kısacası Kevin Garnett’in performansına bağlı. All-Star’da başarılar… Ruhani lider Kevin Garnett’e saygılar…

Kevin Garnett’in karnesini inceleyelim:

Kevin Garnett NBA’ de Boston Celtics adına 47 maçta görev aldı, bu maçların hepsinde ilk 5’te görev aldı.

47 Maç Toplam Sayısal Verileri                                                                                     

G: 47 – GS: 47 - MP: 1556 – FG: 332 – FGA: 632 – FG%: .525 3P: 1 – 3PA: 7 – 3P%: .143 – FT: 103 –     FTA: 122 – FT%: .844 – ORB: 68 – DRB: 353 – TRB: 421 – AST: 125 – STL: 57 – BLK: 58 – TOV: 79 – PF: 102 – PTS: 768

Maç Başına Garnett’in Sayısal Ortalamaları:

 G: 47 – GS: 47 - MP: 32,5 – FG: 7,1 – FGA: 13,4 – FG%: .525 – 3P: 0,0 – 3PA: 0,1 – FT: 2,2 – FTA: 2,6 – ORB: 1,4 – DRB: 7,5 – TRB: 9,0 – AST: 2,7 – STL: 1,2 – BLK: 1,2 – TOV: 1,7 – PF: 2,2 – PTS: 16,3

KG bir maçta forma giyemedi. Takımın en çok süre alan ikinci ismi, bir savunma oyuncusu olarak bu sayısal verilere bakarak söylemek gerekirse üzerine düşeni yapmış görünüyor. Maç başına tutturduğu “16,3” sayı ve “1,2” blok ortalaması çok iyi ve onun bir tecrübe abidesi olduğunu göstermekte. Şampiyonluk yolunda hiç kuşkusuz en önemli görevlerden biri onun ellerinde. Savunma da şu ana kadar ki gibi devam ederse Boston Celtics 60 galibiyet barajını kolay aşar bence…

Ray Allen “#20”

Boston Celtics bu şutörü transfer edebildiği için çok şanslı… Neden mi? Ray Allen son dönemlerini iyi geçirmek istiyor. Bu yüzden Boston Celtics için elinden gelenin en iyisini sahaya yansıtmaya çalışıyor. İlerleyen yaşına rağmen yıpranmış değil attığı çoğu şut isabetli ve durmadan daha iyi şut atmak için çabalayan NBA’in gelmiş geçmiş en iyi şutörlerinden biri.

Ray Allen’ın 48 maçlık performansı:

G: 48 – GS: 48 - MP: 1738 – FG: 304 – FGA: 611 – FG%: .498 – 3P: 114 – 3PA: 277 – 3P%: .412 – FT: 137 – FTA: 146 – FT%: .938 – ORB: 45 – DRB: 119 – TRB: 164 – AST: 134 – STL: 47 – BLK: 14 – TOV: 81 – PF: 90 – PTS: 859

Ray Allen’ın verileri beni pek tatmin etmedi. Daha fazla sayı bekliyordum kendilerinden… Yine de takım oyunu çerçevesinden duruma göz atıldığında üzerine düşeni yapmış gibi görünüyor. Koç topu Paul Pierce kadar ona kullandırmış olsa belki daha fazla sayı atma başarısı gösterebilirdi. Artık yaş neredeyse kemale ermek üzere şu anda bütün olumsuz fikirlerim pozitif yöne döndü… Ray Allen elinden geleni yapmış, şampiyonluk yolunda takıma tecrübeleriyle son saniye 3’lükleriyle faydası dokunacaktır. Selam olsun takımın ağabeyine…                                       

Ray Allen’ın Maç Başına Ulaştığı Sayısal Veriler:

G: 48 – GS: 48 – MP: 36,2 – FG: 6,3 – FGA: 12,7 - FG%: .498 – 3P: 2,4 – 3PA: 5,8 – 3P%: .412 – FT: 2,9 – FTA: 3,0 – FT%: .938 – ORB: 0,9 – DRB: 2,5 – TRB: 3,4 – AST: 2,8 – STL: 0,7 – BLK: 0,1 – TOV: 1,7 – PF: 1,9 – PTS: 17,9

48 maçın 48’inde de ilk 5’te başlaması çok normal çünkü takımın rakip takımlara karşı en büyük kozlarından birisi. Maç başına 36,2 dakika oynaması gayet normal belli bir yaşı geçtikten sonra oyuncuların 40 dakikanın üstüne çıkmaması gerekiyor bence. Koç bu bağlamda çok doğru hamlelere imza atıyor. Verilerde maç başına 6 adet 3’lük şut kullandığını ve 3 adet 3’lüğü sayı yaptığını gösteriyor. Bence Ray Allen için ortalama bir sayısal veri çünkü attığı çoğu şutu sokabilen bir oyuncu gerçek ortalaması bu olmamalı… Her maçta 17,9 sayı atması gayet güzel, elinden geldiğince takımın sistemi doğrultusunda savunmaya da yardım etmeye çalışıyor. Bu çabası gayet güzel, takıma takımdaki çaylaklara çok büyük tecrübe kazandıracak…

Rajon Rondo “#9”

Boston Celtics’in genç yeteneği… Geçen sezondan itibaren kendini mükemmel bir biçimde gerçekleştirdi. Bu sezon gelişiminin büyük bir kısmını tamamladı. Ağabeylerinin ayrılmaz bir parçası oldu koç Doc Rivers’ın çaylaklar arasında en güvendiği isim… Bence de çok yetenekli bazı maçlardan sonra çok eleştirildi ancak New Jersey ile oynanan maçta gösterdiği üst düzey performansla takıma galibiyeti getirdi. Gerçek performansına bu maçın ardından ulaştı. Takımın oyununa iyi bir şekilde ayak uydurması ilk 5 oyuncusu olduğunu kanıtladı… Şampiyonluk yolunda kilit bir isim olacağı gün gibi ortada!..

Genç Yetenek Rajon Rondo’nun 48 Maçlık Karnesi:

G: 48 – GS:48 – MP: 1526 – FG: 211 – FGA: 414 – FG%: .510 – 3P: 10 – 3PA: 31 – 3P%: .323 – FT: 102 – FTA: 163 – FT%: .626 – ORB: 62 – DRB: 175 – TRB: 237 –AST: 389 – STL: 102 – BLK: 7 – TOV: 124 – PF: 124 – PTS: 534

Rajon Rondo 48 karşılaşmanın hepsinde ilk 5’te yer aldı ve bence bu gayet normal. Çünkü kendini bu oyuncu kendini devamlı geliştiriyor, takımdaki ağabeylerinden faydalanıyor. İlerde Boston Celtics’in efsane ismi olacağı kanısındayım. 1526 dakika görev olması gayet iyi, oyunda taktiksel zekâsını geliştirmesi açısından çok faydalı oluyor. 3’lük atma hususunda kendini geliştirmeli daha çok genç…

Rajon Rondo’nun Maç Başına Ulaştığı Sayısal Veriler:


G: 48 – GS:48 – MP: 32,4 – FG: 4,4 – FGA: 8,6 – FG%: .510 – 3P: 0,2 – 3PA: 0,6 – 3P%: .323 – FT: 2,1 – FTA: 3,4 – FT%: .626 – ORB: 1,3 – DRB: 3,6 – TRB: 4,9 – AST: 8,1 – STL: 2,1 – BLK: 0,1 – TOV: 2,6 – PF: 2,5 – PTS: 11,1

Öncelikle 48 maçın hepsinde ilk 5’te başlaması gayet doğal. Kendini bana kanıtladı diğer Celtics taraftarları memnun olmayabilir ancak NBA’ de bir çaylağın kendini koça kanıtlaması çok uzun sürebilir. Rajon Rondo takım oyununa ayak uydurarak koçun kafasındaki sisteme kayıtsız ve şartsız olarak girdi. 32,4 bir çaylak için çok iyi bir dakika ortalaması bence… Üst satırlarda dile getirmiş olduğum gibi asist yapma konusunda çok iyi maç başına neredeyse 9 basket pası veriyor dolayısıyla maç başına 11,1 sayı değil de 29 sayı atmış gibi duruyor benim gözümde… 3’lük konusunda ciddi problemleri var. Bu problemleri çözmek ve kendini geliştirmek için epey süreyi var. Bu süreyi verimli kullanırsa bence çok faydalı bir takım oyuncusu olur ve oyunda her yönlü etkinlik gösterir. Kevin Garnett’in tecrübeleriyle savunma da etkili olmayı, Ray Allen’ın şut atış tekniklerini örnek alarak 3’lük problemini çözmeyi ve Paul Pierce’nin takımı yönetme konusundaki tecrübeleriyle takım kaptanlığını öğrenecektir. 2-3 yıl sonra Kevin Garnett-Ray Allen ve Paul Pierce üçlüsü basketbola veda edecektir büyük ihtimalle… Takımda Rajon Rondo kalacak iyi transferler ve kaliteli gençler takıma katıldığında Celtics efsanesi devam edecek!

Ligdeki Takımları(özellikle konferanstaki) Alt Edebilmek

Takım olarak savunma sistemi üzerinde mücadele ediyoruz. Ligdeki çoğu takım sahip oldukları yıldız oyuncular genelde hücum etme sistemine yönelik kullanılıyorlar. Bence Celtics sistem ve taktiksel anlayış olarak diğer NBA takımlarından bir adım önde… Yetenekli ve yıldız oyuncularımız var. Hücum olanaklarımız da çok iyi. İyi hücumu iyi savunma ile birleştirdik. Şu ana kadar 48 maçtan sadece 9’unu kaybettik. Ligin şu anda hâkimiyiz.  Ligdeki büyük takımların galibiyet yüzdeleri bizden düşük bu yüzden playoff a kalma yolunda onlardan bir adım ileriyiz.

Şu anda Doğu Konferansı’nın lideriyiz. Doğu Konferansı’nda Cleveland Cavaliers, Orlando Magic ve Miami Heat gibi şampiyonluk hedefleyen kadrosu güçlü NBA takımlarını alt etmek zorundayız. Çünkü playoff finaline giden yol bu takımları yenmekten geçiyor. Her şey geçen seneki ruhun dönmesine bakar… Çünkü ismi geçen takımların hiçbirisi Celtics kadar iyi değil!

Yukarıdaki satırlarda ifade etmiş olduğum gibi yeniden şampiyon olmak istiyorsak, gerçekleştirmemiz gereken bazı koşullar var. Bu koşullar yerine getirildiği zaman şampiyonluk kapıları ardına kadar bize açılacaktır…

Ali ÜNLÜ

-------------------------

Yorumlar (10)Add Comment
...
Yorumu Yazan Erçin ACAr, 06 Mart 2009, 23:18:30
Paul Pierce,Kevin ve Ray Allen yaş olarak son demlerini vuruyorlar.Fazla yaş enerjiyi kısıtlar adalelerin zayıflamasına neden olur,zeka azalır.Diğer oyuncular daha yeni ve çoğu çaylak.Bu sene işleri zor.Doğuda Lebron hakimiyeti sürüyor.Mo'yuda unutmayın,West geri döndü(Eski oyuncuları).batıda Lakers daha oturmuş bir takım görüntüsünde.Bana göre bu sene Lakers-Lebron finali olurmuş gibi geliyor.
...
Yorumu Yazan melih kan, 27 Şubat 2009, 16:36:48
Marbury umarım o egoist duygularını bu sezon için yenebilir, çünki o yaşta bir oyuncunun rondonun yedeği oynayacaği ve KG truth ve ray allen gibi 3 yıldızın gölgesinde olacaği gerçeği çok acımasız... Ama yüzük için miamide alonso mourning nasıl mücadele ettiyse marburyde o kadar ister diye düşünüyorum, Powe çok yürekli davis iyi bitirici scalabrinide ortalamanın üstünde iyi oyuncular. En iyi kadronun kimde oldgu deği takımdaki herkesin takım için aacaği katkı önemli, Umarım çok çekişmeli bir playoff izleriz
...
Yorumu Yazan Yusuf Onur Gül, 27 Şubat 2009, 01:33:12
KG nin sakatlanmasıyla galiba umutlar çöpe gitti...
bide marbury gibi egolistliğin doruklarında yaşayan bir adamın bu takımda ne işi var?
...
Yorumu Yazan Ali Ünlü, 02 Şubat 2009, 20:22:14
Herkese değerli yorumları için çok teşekkür ediyorum... İlerleyen yazılarımaı yönlendirmeleriniz doğrultusunda tamamlayacağım!..
...
Yorumu Yazan Mertcan Kıpçak, 02 Şubat 2009, 19:00:55
@Canberk Tellal

Canberk Tellal arkadaşım yaptığın yorumu doğru bulmadım. Scalabrine'yi bu kadar küçümsememelisin. Hücum olarak kısıtlı bir oyuncu olabilir ancak savunma açısından gayet iyi bir oyuncu. Bench'te de yeteneksiz, saçma oyuncular yok.

@Ali Ünlü

Celtics'le ilgili güzel bir yazı olmuş. Kadro bölümünde birkaç değişiklik yapabilirdin. Mesela genelde pivot pozisyonunda Big Baby oynuyor. Leon'ı genelde forvet olarak görüyoruz. Ray konusunda sana pek katılmıyorum. Bu sezon kariyerinin en iyi sezonlarından birini yaşıyor. Şutör bir oyuncu için I saha içi, A üçlük yüzdesi gayet iyi bir yüzde. Ayrıca Rondo'nun açıklamasında bir yanlışlık olmuş sanırım. Rondo çaylak değil, NBA'de 3.sezonunu yaşıyor. Eline sağlık diyorum.
...
Yorumu Yazan meloego_15, 02 Şubat 2009, 17:20:46
2. pozisyonlardar doğrudur haklısın aliünlü kardeşm çok maç izleyenler zaten görmüşlerdir arkadaşımzgörmemiş olablr.ama kadronun genişolmadığı konusunda canberke katılıoyorm bench çok kötü.zaten maçlarfarka gtmesse 4. peryota kadr hep aynı isimler oynuo t.allen ve powe hariç bazende 2 3 dkka kala house giriyo maç çekişmeli olduğunda hep aynı kadro güvenebilinecek pek fazla isim yok
...
Yorumu Yazan berkay, 02 Şubat 2009, 15:11:39
Öncelikle şunu belirtmek isterim, celtics'in kadrosu en iyi kadro diye nitlendirilemez bu ligdeki.
şöyleki en basitinden bir oyunu açıp, lakers'ın toplam değeriyle boston'unkini karşılaştırsak görürürüz oynayan oyunculardaki değer farkını
ama şöyle dersek katılırım, boston bu ligdeki en iyi takım oyununu sahaya yansıtıyor.
işte bu doğru, mücadeleyi elden bırakmıyorlar
fakat ben yine de lakers'ın bu sene şampiyonluğu daha fazla hakettiğini düşünüyorum
geçen sene uzun rotasyonunda çekilen sıkıntı, bu sene bynum ve gasol birlikteyken daha çılgın şeyler görecektir boston savunması, lakers ın toplam olarak tek eksiği pg pozisyonunda fisher ın bir yaş daha yaşlanması.
ancak içerinin güçlenmiş olması ( hoş bynum yine sakatlandı umarım bu sezon geçen sezonki gibi olmaz) lakers ın bu sene şampiyon olma şansını baya artırıyor
...
Yorumu Yazan Ali ünlü, 02 Şubat 2009, 13:11:25
http://sports.yahoo.com/nba/te...WmnW120bYF
Bu linkte Celtics'in ilk 5'i ve ilk 5 oyuncularının yedekleri gösterilmiştir, girip oyuncu mevkiilerine bakabilirsiniz...
...
Yorumu Yazan Ali ünlü, 02 Şubat 2009, 13:06:35
Değerli Canberk Tellal... Eleştirilerinize saygı duyuyorum öncelikle!..
Takım kadrosu abartılmadı... Ben oyuncuların esas mevkiilerini biliyorum zaten ekstra olarak yazılmış mevkiiler tamamen araştırma sonucu bulunmuştur. Ben Celtics'i tutuyorum en iyi kadronun biz de olduğu düşünürek yazdım. Bu yazı özneldir, nesnel değil...
...
Yorumu Yazan canberk tellal, 02 Şubat 2009, 12:36:59
takım kadrosu iyi abartılmış ben glen davis in pf olduğunu powe un center oynayabildiğini bilmiyordum!?! ya da tony allen ın pg olduğunu.celtics in kadrosu geniş falan değil. kadroda 15 oyuncu gözüküyor fakat bill walker pruit, patrick o'bryant, jr giddens türkiye ligi standartlarında. hatta Brian Scalabrine nin süre aldığı rotasyon geniş falan değil. yanlızca yeteneksiz ve ucuz adamlarla rosterını doldurmuşlar. bunu dışında yazısı çok iyimser olmuş nba deki en iyi takım celtics değil

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle