2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Sessiz-Belirsiz

NbaTr.Com - Cumartesi, 13 Eylül 2008

Herkese selamlar, 90 lı yılların göz bebeği dünyaya basketbolu sevdiren takım Chicago Bulls’un felaket geçen 2007-08 sezonundan sonra draftta 1. sıra hakkını kazanması ve takımın en skorer 2 isminin kontrat yazı olması sebebiyle son derece hareketli geçmesi beklenen yazına hepimiz hoş geldik.Peki elde ne var diye baktığımızda hiç birimizin bu sezon ki Bulls 5 i hakkında bir fikri yok. Evet bu bir belirsizlik ve herkes bir takas bir hareket bekliyor ama ortalıkta ne var, tam bir sessizlik…

Tüm bu durumu anlatmaya başlamak için geçmişi gecen sezonu düşünüyorum, biraz beyin fırtınası, biraz Türk filmi havası ve birazda espri katarak geçen sezon ortalarında Bulls soyunma odasını gözümüzün önüne getirelim….

Nocioni: Kenardan geliyorum ama seyirciler en çok beni seviyor (umarım yıl sonu da bana hepinizden çok para verecek John Amca)
Gordon ve Deng: Bu adamlar hem bize yeni kontrat vermiyorlar hem de çıkın maçları alın diyorlar. Aman canım bana ne ben çıkar istatistiğimi yaparım maçları da ister 10M verdikleri Kirk kazansın isterse Big Ben yerine getirdikleri bu bol para alan ama basketboldan anlamayan iki yeni çocuk alsın…
Kirk: Allah alla eskiden bu forvetlere verdiğim paslar hep asist haneme eklenirdi. Bu sene fark ne acaba fazla para alıyorum yoksa benimde mi yatmam lazım…

Yok aslında bu da oyunculara haksızlık olmaya başladı, geçen yılki sorun sadece oyuncularda ya da kontratlarda değildi tabi ki. Başta koç ve oyun sistemi olmak üzere bir çok hata vardı. Öyle ya da böyle sezon sonu geldi ve NBA’in şans melekleri bu yıl rüzgarlı şehri mesken tuttu. Bana kalırsanız aslında tüm sorun da burada başladı.

Draft öncesinde eldeki malzemeye baktığımızda özellikle de geçen yıl önerilen takas tekliflerini de hesaba katarsak herkes Bulls da taşların yerinden oynayacağını ve takımın ciddi bir bölümünün değişeceğini düşünüyordu. Bugün itibari ile organizasyona baktığımızda ise eldeki tek büyük değişiklik koç konusunda…

İTALYAN YEMEKLERİNİ SEVERİZ, PEKİ YA AŞÇILARINI?


Evet takımın başına Del Negro getirilmişti, bu tüm ihtimaller ve boştaki koçlar arasında en kötü seçim gibi görünse de aslında olumlu yada olumsuz konuşamayız sonuçta bu adamı hiç birimiz bir NBA takımının başında sahaya çıkarken görmedik o yüzden atıp tutmak yerine bekleyip görmeyi tercih ediyorum ama kaçan balıklardan da bahsetmeden geçemeyeceğim.

Suns da müthiş işler yapan Mike D’Antonie  tam bizim takımımıza göreydi, sonuçta eldeki en iyi adamlar kısalardı ve hızlı, şuta dayalı bir oyun başarının geri gelmesini sağlayacaktı. Yada Larry Brown, aslında o da otorite kurabilen ama ligin en asi çocuğuna bile babalık yapmayı becermiş bir koçtu sonuç olarak Scott  kadar sıkmayacak ama istediğini yaptırmayı becerecekti. Sonuç mu bence en az doğu finali yapardık.

Peki ya Del Negro ne yapacak? Yani sonuç olarak elinizde hala yıllık 10M alan bir beyaz gard ve draftın 1 numarası şehrin çocuğu varken tek oyun kurucu ile mi oynayacaksınız? Yada yıllık 8M verdiğiniz Nocioni yi mi yoksa daha fazlasını ödeyeceğiniz Deng i mi kenardan başlatacaksınız? Yoksa ikisini de sahaya sürüp ligin en kısa 4 numarasına mı sahip olmaya çalışacaksınız.(Heat deki Beasley-Matrix ikilisini saymam adamların ikisi de genetik birer kaçık.) Yetmedi mi işte size bir soru daha, Larry ve Gooden gibi kontratları bu yıl ve önümüzdeki yıl bitecek ama bitene kadar da yatacak iki adamla ne yapacaksınız?

Evet İtalyan bir NBA koçundan cevabını beklediğimiz başarı durumunda kesinlikle alkışlayacağımız başarısızlık durumunda ise ilk suçu ona değil Paxson a atacağımız bir yıl bizi bekliyor. Paxson demişken,

JOHN PAXSON, NE ŞİŞ YANSIN NE KEBAB NBA TEMSİLCİSİ

Aslında GM konusun da New York’ un halini gördükten sonra buna da şükür diyorum fakat bazı durumlar var ki insan iki çift laf edemeden de yapamıyor. Paxson un eline draft altın bir tepside sunuldu, aslında tek yapması gereken karar vermek ve bu karar doğrultusunda işler yapmaktı. Sonuç olarak yapılan işlere baktığımızda Paxson un ne yapmak istediği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Draft gecesi Bulls Rose u seçince eminim ki Kirk bile emlakcısını aradı ve başka şehirlerde ev baktırdı. Bu durumda 1 numarayı bir çaylağa verecek Kirk u yollayıp, hem Gordon u hem Deng i mutlu edecektik diye düşündük. Ama ne oldu Kirk hala takımda ve Gordon un durumu belirsiz. Sakın bana 2 numara için Larry var elde demeyin.

Aslında tüm bu olanlar Chris Paul, Deron Williams ikilisinin draftta ilk ikinden seçilmeyip bugün ligin en iyi 4 gardından 2 si olmaları ve takımlarının Batıda kafaya oynaması sonucu oldu. Rose denen şehrin çocuğunu arka sıralara bırakmak olası bir Miami de yaşanacak  Rosemania durumunda şu an Bucks ve Hawks GM’ lerinin yaşadığı vicdan azabını yaşamak anlamına gelir ki Paxson da onlarla aynı duruma düşmek istemedi. Tamam ama madem Rose seçilecekti o zaman güzelce paketlenmiş bir Kirk off-season da neden elden çıkarılmadı. Yada söyle soralım, madem Gordon-Deng ikilisinden sadece birine para verecektin neden parayı Gordon a verip drafttan Beasley’i seçmedik. Yada parayı madem Deng e verecek ve Kirk ü takımda takımda tutacaktık neden draftta Gordon’un yerine 2 numaraya OJ’i seçmedik.

Neresinden bakarsak bakalım Kirk’ü takımda tutacaksak müthiş draft üçlüsünden beklide en bize uygun olmayanını seçtik. Umalımda Rose, Deron Williams gibi iyi huylu olsunda ilk sezon kenarda başlamayı sorun etmesin. Artık Duhon elimizde değil ve 1 numarada geçecek 48 dakikayı 10M luk adam ve 2008 draftının 1 numarası paylaşacaklar.

Sonuç olarak Paxson draft gecesinde bile hala Kirk-Gordon-Deng üçlüsüyle ne yapacağına karar vermemişti sadece risk almadı ve sorunlu ama yetenekli paket OJ’i hemen devre dışı bıraktı, Beasley’i göz arda etmek daha da zordu adam hem sayı makinası hem de karizma ama onu da boyu kısa deyip elediler yada diğer bir değişle kılıf uydurdular. Böyle olunca da Rose geldi ama Paxson bir türlü Kirk den vazgeçemedi yada geçmedi. Deng’i de Kobe takasında bile vermek istemeyince ilk kontratı da ona verdiler. Böylece Paxson, hem olabilecek tüm senaryolar için bir mazeret  yaratmış oldu hem de tüm tercihleri için bir bahane.

NO:1 ROSE

Herkes ama herkes bu çocuk hakkında bir şeyler yazdı beklentilerini söyledi. Elde yapılanlara baktığımızda NCAA finali oynamış bir oyun kurucudan bahsediyoruz. Yani bu çocuk nasıl kazanılır biliyor. Soru şu onun bildikleri NBA de ona yetecek mi? Yetmeyecekse onu kim yetiştirecek? Kirk mü ???  Elimizde oyun zekası olan atletik bir oyun kurucumuz var üstelik şut ritmi tam bir soru işareti dua edelimde tüm yaz şut çalıştığını kanıtlama için Starburye dönüşmesin.

 Aslına bakarsanız Gordon’un bir yıl daha takımda kalması durumunda dümene Rose u geçirseniz bile ondan isteyeceğiniz öncelikli şey sut sokması olmayacaktır. Ama olası bir Ben Gordon suz 2008-09 Bulls kadrosunda elinizdeki en güvenilir dış atıcınız keskin bıçak Nocioni ve yerine yeni yetme bir adam aldığınız Kirk olacak ki bana nedense hiç de güven veren isimler değiller. O yüzden Draftın 1 numarasından takıma aldığınız adamdan bile bugün itibari ile ne beklentiniz olacağı saha ondan ne beklediğiniz hala belirsiz.

KALANLAR VE BEKLENTİLER

    Umalım da elimizde ikinci bir CP3 olsun belki Tyrus kendine Chadler i örnek alırda bizde LaMarcus-Roy ikilinse bakıp iç çekmekten vazgeçeriz. Yada Nocioni kendi aldığı 8M ve oyunu ile en basit ve güncel karşılaştırma ile Hedo ya kontratına ve sahada takıma kattıklarına bakarda biraz örnek alır. Tamam kabul ediyorum Hedo biraz uç bir örnek oldu ama bu takım içinde bir şampiyona kazanmanın ne demek olduğunu sanırım en iyi bilen ve bunu takıma anlatması gereken o.Tabi birde Aaron Gray e dans dersleri versin, geçen yıl yılın smacını yapan Nocioni’ydi ama o an tüm ilgi Aaron a kaydı. Yeni sezonda Noah tan tek beklentim maçlara da 2007 draft gecesi taktığı papyonla gelip bizi güldürmesi çünkü geçen yılki oyunu kan ağlamama sebep oldu.Larry ne olur Bulls dan ayrıl, Gooden sen de o sakalı kes.

    Son olarak Gordon’un 1 yıl bizle kalacağını hayal ederek bir rotasyon yaptığımızda,

PG. Kirk-Rose
SG  Larry-Gordon
SF  Deng-Nocioni
PF  Gooden-Tyrus
C   Noah-Gray

Bakıyorum da bu iki beşi antreman da karşı karşıya getirsek yedeklerin ilk 5 i madara etmesi kimseyi şaşırtmaz. Ama ortada hala bir gerçek var o da takımımızın en skorer oyuncusunun hala bir kontratı olmadığı (keşke sign&trade olsada wally karşılığında elden çıkarsak). Bu da başlı başına bir yazı konusu ama artık o konuya da sezon başladıktan yada  en azından belirsizlik ortadan kalktıktan sonra dönelim.

Bende sizler gibi bir NBA final serisi son maçında kırmızı formalı bir oyuncunun son topu kullandıktan sonra potaya uzun uzun  baktığı ve dönüp zafer işareti yaptığı günleri özledim. Yakın gelecekte olması için umudumuz var mı? Bence var nede olsa hala Spurs dan daha genç bir takımız.

Yeni sezonda herkese keyifli, bol basketbollu günler…

Serdar KUTLU

Yorumlar (2)Add Comment
...
Yorumu Yazan vefa, 18 Ekim 2008, 05:44:31
bulls un en buyuk sorunu sistem eksikligi .bunu icin ilk once genc yetenkli 1 numara ve ikinci olarakta goodenin yerinde genc ve gelecegi olan bir 4 numara sart . benm ilk aklima gelen ,a.law ve a.harford (hawks) .takas icin elinde bolca malzemesi olan bulls un bu oyunculari kadrosuna katmakta zorlanmayacagini dusunuyorum. ilk 5 im soyle :
a.law - d.west
d.rose - l.head
l.deng - a.morisson
a.harford - u.haslem
j.noah - a.gray
...
Yorumu Yazan bad boyz forever!, 23 Eylül 2008, 15:23:12
Bende 90 li BULLS `lara hayran olan basketbol sevenlerdenim. Gelmis gesmis en "smart" takimdi bugüne kadar. Bir Bad Boys ´cu olarak Rodman´inde katildigi seneleri dahada zevkli izledim. Hem süper-show, hem buna bagli olan basari. Takim sporlarinda gittikce azalan bir kombinasyon! Superman(Jordan), Batman(Pippen) ve Rodman! Gecekten dünyada tüm spor sevenin kalp atislarini hizlandiran bir kadroydu.
Bugüne bakarsak bence coook sey D.Rose un elinde. Cünkü takimda puan icat edebilecek oyuncular mevcut zaten. Gordon, Deng, Nocioni, hatta iyi bir günde Gooden bile olabilir. Bunlari PG olarak iyi beslersen niye Bulls play-offlara katilamasin. Noah hem kisiligini, hemde vücudunu güclendirmesi gerekecek. Hirsli ve defans yetenegi yüksek olan bir oyuncu yoksa. Larry Hughes dan malesef hic birsey bekleyemiyecegim. Form grafiginde iki senedir korkunc bir düsüs var. Eski günlerini hatirlayip, belki arada yine saglam bir savunma yapipda bir iki Steal koparabilir. Ama puan katkisinin önemli olabilecegini sanmiyorum. Benim sempatim her zaman dogu takimlariyla olmusmustur (Detroit, Philly, Bulls,..) Chicago ´nun yine bazi basarilara imza atabilmesini sahsen bende isterim.

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle