2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Draft 2007 Öncesi Değerlendirme

NbaTr.Com - Cuma, 29 Haziran 2007

 

DRAFT ÖNCESİ DEĞERLENDİRME

"1000 adet top,NBA'in neredeyse tamamının kaderini değiştirebilr mi? Nasıl değiştirebilir? Ya da değiştirmeli mi?

Bunların hepsi ayrı bir yazının konusu.Ama çatlak sesler hayli yüksek perdeden gelmeye başladı son zamanlarda.Örneğin,1 numara için en yüksek şansa sahip Memphis'in ayrılmak üzere olan GM'İ Jerry West ya da Sixers GM'İ Billy King'in verdiği sert tepkiler buna örnek.Bu tepkiler üzerine,Stern'ün,bu yaz draft düzeninin gözden geçirilebileceği yönündeki açıklamasını da araya sıkıştıralım ve bir başka yazıda da bunu ayrıntılı incelemeye söz verip,draft yorumumuza başlayalım.

Bu yıl pek çok tartışma içerisinde sezon sona erdi.Evvela Sixers GM'i Billy King,galibiyet derecesi düşük takımların,"büyük ödüle" ulaşabilmek için,bile-isteye maçları kaybettiğini söyledi.Celtics coachu Doc Rivers'ın,sürekli farklı ilk 5'ler sahaya sürüp,takımın istikrarını sabote ettiği ve en kötü galibiyet derecesine sahip olmaya çalıştığı konuşuldu.

Fakat trikotajla hiç alaksı olmamasına rağmen,sürekli ağlarını ören kader,yine iş başındaydı ve bu kez Blazers'ın yüzüne şans güldü.Sadece Blazers için değil,Sonics içn de şans melekleri iş başındaydı.

Şurası kesin ki,draftın şu anki sisteminde,matematiksel olarak herkesin ilk sırayı ya da daha üst sıraları alma şansı var ve kimsenin de ağlama lüksü yok.Sistemin adaletsizliği farklı bir olay ama ilginç bir ironi ve heyecan kattığı da ortada.Mesela Rockets Yao'yu seçerken,nerelerden gelmişti?

Şimdi gelelim,kesinleşmiş sıralamaya göre,ilk aşamada lottery pick olarak tabir edilen,yani play-off'a giremeyen 14 takımın seçimlerini irdelemeye :Roy gibi bir kısanın yanına,Oden gibi bir uzunu koyarak,süper bir ikili oluşturma fırsatını yakaladılar.Magloire'ın kontratı bitmişti zaten ve takımda kalmayacağı aylar öncesinden belliydi.Takımda meydana gelecek pivot fazlalaığını temizlemek için,bu yıl fena sayılmayacak performanslar gösteren ve pota altında blok-ribaund tehtidi ihtityacı duyan takımlara pazarlanabilecek bir Pryzbilla var.Geçen yılki draftten gelen Aldridge de yetenekli bir pivot.Bu seçimle beraber Zacheriya da takımda kalacaktır büyük ihtimalle.Geriye tek bir hamle kalıyor,skorer ve ribaundlara da katkı sğalayacak bir 3 numara eklemek Roy'un yanına.Bunu da Pryzibilla takası ile gerçekleştirebilirler.Durant ihtimali üzerinde durmuyorum zira bu oyunu hala üst düzey uzunlar domine ediyor ve Oden gibi uzunlar 5 ila 10 senede bir geliyor.

Lewis'in ne yapacağını kara kara düşünmekteydiler ama artık "Lewis düşünsün" diyebilirler gönül rahatlığıyla.Zira Durant Seattle yollarında diyebiliriz artık.Böyle büyük methiyeler düzülen hatta "NBA bir daha asla aynı olmayacak" denilen bir oyuncunun takıma katılması,taşınma olayının da sona ermesi demek olacaktır kanımca.Hem seyirci artışı hem de yeni salonu yapılması için izin yani kısaca "para" demek Durant.

İlk 3'e girdiler ve bu sayede haklarını Phoenix'e devretmekten kurtuldular.Ama hayli ilginç seçimler yapan Atlanta'nın kimi seçeceği tam bir muamma.Mantık,playmaker sıkıntısı yaşayan takımın Mike Conley J.R'ı seçmesi gerekliliğini işaret ediyor.Oysa realite farklı durumları gösteriyor.2 yıl önce Derron ve Paul'ü pasgeçip Williams'ı almaları hala akıllarda.Conley olmazsa seçebilecekleri oyuncu,büyük ihtimalle Brandon Wright olur.

İşte bütün bir organizasyonun kaderi böyle değişir.Atlanta Conley'i seçerse,Memphis Wright'ı alır.Eğer Wright'ı alırsa Atlanta,o zaman Memphis,kucağında,önündeki 10 yılı etkileyecek bir bomba bulur.Ya Conley'i guard pozisyonu için seçerler(zira bu mevkide eksikler) ya da Florida'nın şampiyon uzunu Al Horford'u seçerler.Horford gelirse,aynı mevkide oynayan Gasol'u takas ederler.Bu durumda onlar için en iyi adres Bulls olur.Bulls'dan da mutlaka Hinrich'i almak isteyeceklerdir.

Elinde Big Al gibi bir uzun bulunan ve eğer şansı yaver giderse,ilk sıradan Oden'ı almayı düşünen Keltler için büyük hayalkırıklığı oldu bu kura.Al ile aynı mevkide oynayan bir diğer Al,Al Horford'u almak istemeyecekleri aşikar.Aynı durum Noah için de geçerli.Bir uzun almak istedikleri de aşikar.Bu durumda geriye Yi Jianlian ve Roy Hibbert kalıyor."Yeni Çin mucizesi" olarak lanse edilen Jianlian,elbet Hibbert'ın bir adım önünde.

Ne seçeceklerini kestirmek mümkün değil şu an için.Mo Williams ile imzalayacakları kesin gibi.O yüzden guard seçeceklerini sanmıyorum.Uzun sıkıntıları olmadığı da ortada.3 numaraya Corey Brewer takviyesini düşünebilirler ama eğer Al Horford buraya kadar kalırsa ki kalacak gibi gözüküyor,affetmezler,Horford'u alırlar.

Wolves'un kaderi de bu seçimle tamamen değişebilir.Noah'ı seçebilirlerse,Garnett'i takas ederek,bir dönemi kapatıp,bir yenisini açabilirler.Jeff Green de iyi bir alternatif olabilir tabi Brewer da.Ama Noah en uygun seçim olur bence.

Skorer kısa oyuncu sıkıntısı çeken ve Adam Morrison'da aradığını bulamayan Bobcats,eğer daha üstte seçilmezse,Brewer'ı alacaktır.

İstedikleri atlet ve skorer 4 numaraların (Halford,Wright gibi) buraya kalmayacakları aşikar olduğundan,dikkatli bir seçim yapmalılar.Bu seçimi,takasta kullanmaları olası.Örneğin burada bir pivot seçerek,Gasol karşılığında Memphis'e ya da Garnett karşılığında Wolves'a postalamaları olası.Bu sırada seçilebilecek uygun pivot ise Roy Hibbert ya da Spencer Hawes olabilir.Hibbert'ın ribaund ortalamalarındaki düşüklük kafalarda soru işaretleri yaratsa da,3 yıllık NCAA tecrübesi,lige daha hazır olacağının habercisi.Henüz bir yıl oynamış olan ve daha skorer olan ama Hibbert kadar etkili bir blok tehtidi olmayan Hawes da tercih edilebilir pek ala.Kararsızım,Hibbert olacağını düşünüyorum.

Önce yeni koçlarını belirlemeleri gerekiyor.Bakalım nasıl bir düzen kuracaklar? Bu seçim,yeni mantaliteyle son derece ilintili olacak zira.Pietrie'nin daha atlet bir takım yaratma ve daha hızlı tempoda oynama isteği 2 yıldır ortada.Hatta bu düzene uygun bir coach olan Stan VanGundy'i takımın başına getirmek istiyor.Bu çizgide devam ederse,Bibby'i takımda tutmaması gerekir.Daha ziyade pas önceliği olan ve takımını hızlı tempoda oynatabilen bir playmaker ihtiyacı doğuyor çünkü.Bu durumda da adres Acie Law oluyor.Bu yıl 3 numaralar açısından hayli bereketli bir yıl ama Sacto'nun elinde Artest var.O yüzden diğer 3 numaralarla ilgileneceklerini sanmıyorum.Tabi Artest'i takas etme ihtimalleri de mevcut ama daha düşük bir ihtimal.Eğer Artest'i takas etmeyi deneyeceklerse,adres Julian Wright ya da Jeff Green olur.Brad Miller'ın varlığından ötürü Spencer Hawes'dan hiç bahsetmiyorum.

Burada Atlanta bir kez daha seçim yapıyor.Aslında bu hak Indiana'nın ama Stephen Jackson takası münasebetiyle hak Atlanta'ya geçmiş oldu.Tabi bundan 2 yıl evvel,Indiana yöneticileri dahil kimse takımın buralara düşeceğini öngöremezdi.Neyse,guard sıkıntısını Conley'i alarak çözen Atlanta,pivot mevkiine de Spencer Hawes'ı alırsa,bu draftın en karlı takımı olur ve önümüzdeki 10 yılın takımını kurabilir.

Aslında Philly'nin hemen hemen her mevkide iyi oyuncuları var.Ama "oyuncu seçmeyiz" diyecek halleri yok.En mantıklı seçim,Al Thornton gibi duruyor.Evet Iguodala ile aynı mevkide oynuyor ama "combo forward" statüsünde yani hem 3 hem 4 numarada oynayabiliyor ve diğer seçeneklere bakınca,hiç de iç açıcı olmadıkları görülüyor.Bu arada,daha üst sıralardan seçim yapmak için sezonun son bölümlerini yatarak geçirmedikleri için,tüm basketbolseverler adına teşekkürü bir borç biliyorum.

Çok iyi bir kadroya sahipler.Bu yılki sakatlıklar olmasaydı,mutlaka play-off yaparlardı.Sakatları düzelince,sonuna kadar play-off'u kovalamaları ve yatmamaları da takdire şayan.Kadroya bakılınca,yedek bir 3 numara ya da 4 numaranın uygun olacağını düşünüyorum.Julian Wright ya da Jeff Green ikilisinden birini seçeceklerini tahmin ediyorum.

Clippers'ın durumu da fulu.Tüm sezon Maggette için müşteri aradılar ama bir türlü gerçekleştiremediler.Belki de umdukları teklifi alamadılar.Sezonun son kısmındaki etkili performasları,piyasasını yükseltti ama.Öte yandan coach Dunleavy'nin istemediği de ortada.Ne yapacaklarını kestirmek güç ama Maggette'yi takas edecekleri hesabı üzerinden hareketle,o mevkii için Jeff Green'i deneyebilirler.Maggette karşılığında da bir playmaker almak daha doğru olacaktır zira Livngston sakatlığı sebebiyle (adamın dizi çıktı ya!!!) önümüzdeki sezonun tamamını rehabilitasyonla geçirecek.Indiana'nın postalamak istediği Tinsley'e göz koyabilirler.Ya da Steve Blake'e.Son tahlilde,seçimlerin şu şekilde olacağını düşünüyorum :

2007 NBA DRAFT
1 Greg Oden
Center. Ohio State
8 Corey Brewer
Small Forward. Florida
2 Kevin Durant
Small Forward. Texas
9 Roy Hibbert
Center. Georgetown
3 Mike Conley Jr
Point Guard. Ohio State
10 Acie Law
Point Guard. Texas A&M
4 Brandan Wright
Power Forward. North Carolina
11 Spencer Hawes
Center. Washington
5 Yi Jianlian
Power Forward. China
12 Al Thornton
Combo Forward. Florida State
6 Al Horford
Power Forward. Florida
13 Julian Wright
Small Forward. Kansas
7 Joakim Noah
Power Forward. Florida
14 Jeff Green
Small Forward. Georgetown

Salih TOKMAK

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle