Beni Hatırla?

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Basketbol Hakkında Bilgiler  (Okunma Sayısı 108256 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AoGVinsanity
Admin
Superstar

Üyelik Bilgileri WWW
« : 13 Kasım 2006, 20:33:00 »

Basketbol Oyun Kuralları:

* Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
    * Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
    * Oyun, 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
    * Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
    * Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
    * Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
    * Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
    * Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
    * Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
    * Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
    * Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
    * Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
    * Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.

DwyaneWadeCns
Gizli Admin :P
MVP

Kişiiişellll Meşajjjj :)

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2006, 20:42:20 »

Beden derslerinde soruyorlar sözlüde bazen eksikleri olanlar için iyi bir bilgi ellerine sağlık onurcuğum teşekkürler..!

''Hayattan korkmayın,hayatın yaşamaya değer olduğuna inanın.İnancınız gerçeği yaratmanıza yardım edecektir.''      Henry James
Sh0t Down
Aşık
All-Star

~B ♥ B~

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2006, 22:17:24 »

Buna iyi çalışın yazılı yapıcam sizi Cheesy

~B&B~

NBATr Team
Th3STaT
MetalHead
Superstar

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2006, 17:05:07 »

Ewet biz bu kurallardan 8. sınıfta sözlü olmustuk , lise 1 de ise uygulamalı sınav olduk turnike filan ,serbest atıs onları yaptırmıstılar

ThE STaT
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Linkleri görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Standing Tall and Talented
cnr
NBA Oyuncusu
*

Kendimi Tanıtmak Gibi Bi Derdim Yokkk!!

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2006, 23:10:22 »

bence bu siteye takılanların %99 u bu kuralları madde madde bilmesede biliyordur ama dersler için iyi bir paylaşım
Th3STaT
MetalHead
Superstar

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : 01 Aralık 2006, 16:27:11 »

bence bu siteye takılanların %99 u bu kuralları madde madde bilmesede biliyordur ama dersler için iyi bir paylaşım

E yani bu kuralları bilmeyen varsa ve bu siteye takılanlar varsa tek kelime ölsün abi grin Bunlar basketin temelleri Wink

ThE STaT

flash#3
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : 01 Ocak 2007, 23:42:18 »

aslında bilmeyen yoktur ama bu krallar NBA farklı alıyo FIBA alıyo biz hangisini yapcaz

[img=http://www.uploadtr.net/resimupload/96a7097c3c70a842dac8c8b37caf55ac_resim_Upload_Bankaniz_www.4um.cc_jpg][/img]
@LEN !VERSON
NBA Oyuncusu
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : 06 Ocak 2007, 02:24:17 »

evet arkadaşın dediği doğru bu kurallar nba de farklı peki nba kuralları varmı aslında onlarıda bilsek ii olur

Edit:Bundan sonra "w" harfi ile post atmamaya özen göster
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2007, 13:02:13 Gönderen: Kenyon_martin » Logged
alço
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : 08 Nisan 2007, 17:07:51 »

valla iyi oldu benimde odevim bununla ilgili de
Jumped
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : 31 Temmuz 2007, 12:24:04 »

Bende bu kuralların hepsini bilmeme rağmen bikaç  şey öğrendim Smiley

Yararlı bi paylaşım olmuş teşekkürler
nazot
Nazot
Rookie
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : 03 Ağustos 2007, 21:37:36 »

ben bunların bazılarını kelime kelime bilmesem de çok ii olmuş
tşk tşk..................... Smiley

Dad24
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : 03 Ekim 2007, 20:15:03 »

paylaşımın güzel kardeş eline sağlık
T-MAC 5
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : 21 Kasım 2007, 18:57:40 »

Paylaşım için saol!

Every man for HİMSELF!
Tweener
Steal Man
Rookie
**

David Apolskis

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : 24 Kasım 2007, 02:11:45 »

Saol Bilmeyenlere Yaradı Heralde:)

Hayatımı Kendim İçin Yaşamıyorum
                 Ve Korkmuyorum Hiçbir Şeyden
                 Başıma Gelecekleri De Biliyorum
     Fakat Herşeye Rağmen Düşmana İnat Yaşayacağız
                     Yarın Bizim Çünkü !
Th3STaT
MetalHead
Superstar

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : 24 Kasım 2007, 19:31:34 »

Haha buda güzelmiş,nbatr sürprizlerle dolu 24 saniye kuralı filan   Fantastic   smiley

Çok mu anormal veya Çok mu komik undecided
Bence gayet doğal.24 saniye kuralının," Basketbol Hakkında Bilgiler " adlı konuınun içinde yer alması...
Yorum dolu mesajlar önceliğimizdir...
Mesaj silinir...

ThE STaT

DaviD#Villa
Flameman
All-Star

ben lost adasından 12 saatte kurtulurum nokta

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : 20 Ağustos 2008, 21:29:15 »

3 saniye kuralı nerde ??

IIMehmeTII
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : 16 Ekim 2008, 19:27:15 »

Kardes ellerine saglık emege saygı, bende hafien bilmiordum bazı kuralları mesela 8 sn ve onun la beraber 24 sn kurallarını kasrıstırıodum içindemi yoksa deil mi? diee cok makbule gecti saol
A2010A
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : 04 Ocak 2010, 19:33:43 »

teşekkürler performans ödevi için yararlı oldu.
selimdema
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : 30 Ocak 2010, 19:49:53 »

ödev için yararlı oldu saol Smiley
CevikkanKocoglu
Yeni Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : 19 Kasım 2011, 00:42:46 »

beyler öncelikle hoşbulduk.daha yeni üye oldum ve en iyi faydalanabileceğim forum olarak burayı seçtim.
Gelelim mevzuya.

ben 14 yaşındayım lise 1'im ve boy : 1.80 kilo : 73

günde 5km yürüyorum ve 2.90 lık potaya 7 numara topla 3 defa sektirerek basmayı başardım.
Isınınca spor salonunda ki potalara ( 10 feet = 3.05 M ) smaç basmayı denedim.Voleybol topuyla yükseldim ve top altta kaldı.bi 10-12 cm daha lazım smaç basmam için.7 numara topla basmam için bi 20-25 cm'e ihtiyacım var temiz basmak istiyorsam.

Neler yaparsam zıplamam gelişir ?
Flash
MVP

I Belivie,I Can Fly

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : 27 Kasım 2011, 18:43:02 »

Öncelikle sıçramayı ve smaç basmayı bu kadar önemseme..Basketbolun 50 de 1 bile değildir zira...

Ancak geliştirmek istiyorsan... Havuz varsa etrafında .. göğüs seviyesi geçmeyen her hangi bir suda.. koşmayı ve ani manevralar yapmayı dene..

Derinlik çalışması için... Herhangi bir apartman ya da bina merdiveninin(standart ölçülerde tabi) son üç basamağının en üstteki üçüncüsünden atla ve hiç beklemeden tekrar dikey yukarı sıçra ilk başlarda en alttaki basamağa kon..Sonraları 2. ve en son eğer gerçekten çok iyi çalıtıysan en az bir ayağının atladığı seviyeye gelmesini sağlarsın...

Ondan sonra ani hızlanma koşuları yap yürüyüşlerinde..Bu yürür halde ki durağan kinetikten bir den dinamik bir harekete geçiştir ki bu da alt bacak kaslarına patlama etkisi yaratır..yani sprint yap...

Onun haricinde, evinde çevrende uzanabileceğini düşündüğün her şeye zıplamaya vurmaya çalış inan çok işe yarıyor.... Ellerini öne açık vaziyette uzatıp.. hiç bozmadan ayak parmak uçlarında çömelip kalk...

Ve tüm bu çalışmalardan önce ve sonra pasif ısınma ve esneme hareketleri yap aks takdir de esnekliği ve emilimi düşük olan kırılgan ve yırtılmaya hazır kasların olur sadece...

73 kilonun en azından %35 ini kaslarınla alakası olması lazım aksi takdir de yağ ya da sadece gevşek lifler ise 73 kilo fazla bir kilo.. ancak kas oranın yüksek ise daha da kilo alabilirsin..

Aklıma gelenler bunlar

''Beni zirveye yeteneğim getirmiştir, Ancak hala burada olmamı sağlayan karakterimdir!'' Michael Jordan

İşte günümüz zıp çıktı yıldızlarına örnek bir laf Wink
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Nbatr.Com/Forum
Üye olarak hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilir, linkleri videoları görebilir, yorumlara, tartışmalara katılabilirsiniz;
10 saniyede Üye olmak için tıklayın.

Pencereyi Kapat