Gönderen Konu: Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Pivot  (Okunma sayısı 33200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Flash

• MVP
  • I Belivie,I Can Fly
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Pivot
« Yanıtla #50 : 01 Ocak 2010, 14:03:14 »
1 numara, kareem- şampyonlukları, MVP leri başarıları bilemem kaç kez all star olması bir yana, litaratüre yeni bir şeyler katmış biri, savunulması zor bir şut tekniği geliştirmişti, bu gün hala aynı ustalıkla kualana bilen varmı. vede 42 yaşına kadar oynadı. Yani bu sevdiğimiz oyunu güzelleşiren yani birşeyler katan adam o.
2 numara Shaquille O'Neal, sitem değitiren adam oldu, birçok takımın oyun sisteminde değişmesine neden oldu. en formda olduğu dönede , onu durduracak adam varmıydı.

3.4.5.6.7.8.9.10...... önemli değil benim için buraya çok adam konabilir, ama hepsi sitemin adamı, oyunu siteme ve kurallara göre çok iyi oynayan adamlar.

bu ikisnden başka varmı, yeni bir şey katan bu oyuna. biri yeni bir şut tekniği , bir hucum silahı eklemiş

Bazıları çok büyük star olabilir. ama efsane olmak okadarda basit değil. sitemi değiştiren ezeberi bozan insanlar bu oyunu bukadar sevilir hale getirdi. yoksa geresi teferruat beyler.

Bir kere Kareem in hook shot ı o dönem pivotlarının hemen hemen hepsinde görebileceğimiz bir şey....Mikan ile Wilt icat etti o atışı da zaten....Ha ama Kareem en isabetli ve mesafe tanımayanı o ayrı..............

Shaq dan önce kuralları ve boyalı alanda geçirilecek süre, boyalı alan genişliği tartışması Wilt, Wes Unseld, Moses Malone gibi isimler içinde yapılmıştı araştırabilirsin...
Shaq bu isimlerin hiçbiri kadar da yalnız kalmadı kariyerinde ki eşlerine bakarsak Penny hardaway, Kobe, Wade, Nash, LeBron... Ayrıca Shaq dan önce potalar bir kişi sayesinde daha elden geçmiş ve ağır hidrolik yapılmıştır o da Darryl Dawkins tir.. O da bir Pivottu...

Wilt tekti, Hakeem öyle, Mikan belki de en yalnızı..... Öyleki Bir gün gittikleri bir New York maçında tabelada

Mikan VS New York yazıyordu.....

Yani ezbere konuşmayın...Oyuna bir şeyler katmaktan mı bahsediyorsun hepsinden birer kuple verebilrim

Wilt= Bir gard kadar hızlı ve saha görüşü yeteneğine sahip asist kralı bir Pivot ayrıca asist kralı olurken Ribaunt, Sayı ve tutulmayan blokları da domine edebiliyor...

Harlem de öğrendiği şekilde; sırtı dönük oyuna geçtiğinde eğer potaya yakınsa atış yönünün tersine havada bir yarım reverse hareketi ile sağ elinin rakibinin sağ omuzu üzerinden sırtı potaya dönük bir şekilde bırakma hareketi vardır ki...Shaq da çok kullanmıştır zamanında....

Robinson= Roma heykelleri kadar mükemmel bir vücut ve zarif bir kas kütlesi... Onun yaptığı bloklar ve alıp servis ettiği ribauntlar sonrası herkesten hızzlı bir şekilde karşı potaya geçip yaptığı ters çift el smaçlar hala yapılmadı...Ayrıca sırt sırta yapılan Reverse hareketlerinde herkesten hızlı idi belki Hakeem e rakip olamazdı.. Ve gard gibi yüzü dönük bir şekilde Boyalı alan dışında da oynayabilip hantal pivotları orala çekip onları orada madara edip içeri sızmaları da önemli...Shaq boyalı alandan biraz uzaklaşsa etkisiz kalır, Kareem de öyle...

Ewing= En iyi Post up üzerinden geriye çekilerek şut sokan pivot bu konuda tek rakibi Hakeemdir... Ayrıca boyalı alandan kendini yarım adım dışarı çıkardıktan sonra hızlı bir şekilde topu el değiştirdikten sonra içeri omuzu dışarda sert bir şekilde dalarak yaptığı kaikaze tabiri sayıları....

Moses Malone= Box out nedir lige gerçek anllamda taşıyan hücum ribauntu ve ribaunt ustası

Ve Hakeem== Bir kere en özgün hareketler hakime aittir. Çünkü Shaq gibi kareem gibi bir kaç favori durdurulamaz diye düşünülen hareket bulup tüm maçı onla geçirmiyor....

O an, o maç karşısına çıkacak rakibe göre hücum ve defans numarlarını gösteriyor.. Ve bir biri ardına kesilmeyen yarım çizgilir ayak ve el ve bilek feyklerinin ardı arkası kesilmez..Örneğin 95 Batı yarı finallerinde Robinson'u rezil ettiği 4 hamlelik eşi benzeri olmayan dream shake leri...Lakabı ismi ile uyumlu olduğu için ''The Dream'' değil..Onu gören rakip pivot rüya da olduğunu sanır çünkü NMBA litaretaründe bulunmayan ardı ardına feyk, shoot feyk, pump feyk, up and under, reverse feyk and reverse tackle, crosspin hareketleri çeşitlemeleri sergiler.....

Kendinden yavaş ve güçlü olan hız ve zekası ile ince ve hızlı olanları da ağır temposu ile alt ederdi...Ve NBA de en çok üst düzey pivot ile oynama imkanı bulan adamdır.. En fazla elit rakip koleksiyonu onda idi.... 86 Batı Finallerinde Kareem i, 89 ile 94 yılları arasında ki play-off maçlarında Robinson, K.Malone, Barkleyi T.Cummings, T.Chambers, S.Kemp, D.Rodman, Willis gibi pota oyuncularını, 94 Finallerinde Patrick Ewing 95 Finallerinde ise Shaq ve Horace Grant i alt etmiş....... Hatta bu isimlerden bir çoğunu madara etmiştir....
Kareem abdul Jabbar ise meslektaşı ile ilgili hiç bir pivotu beğenmedim hakeem i görünceye kadar demiştir...

87 ile 98 Yılları arasının en iyi Pivotu idi ve Bu Dönem boyunca karşılaşmak zorunda kaldığı vasat üstü pivot sayısı başka hiçbir pivota denk gelmedi..

Kareem, Malone, Dawkins, Willis, Ewing, Perkins, Divac, Sabonis, Robinson, H.Grant, D.Dele, D.Mutombo, S.Bradley, R.Smits, D.Davis, Shaq, AlonZo, R.Seikaly, M.Camby, L.Longley, L.Vaught, J.Williams, Z.Iglauskas, R.Parish, B.Laimbeer, Herb Williams, B.Cartwright, M:Gage, E. Campbell, Brad Daugherty, A.Gilmore,

''Beni zirveye yeteneğim getirmiştir, Ancak hala burada olmamı sağlayan karakterimdir!'' Michael Jordan

İşte günümüz zıp çıktı yıldızlarına örnek bir laf ;)

Çevrimdışı Dağlar

• Ex-King
  • Yönetici
  • MVP
    • Profili Görüntüle
    • Türkiye'nin Basketbol Portalı
« Yanıtla #51 : 01 Ocak 2010, 17:38:43 »
Mikan ve Wilt'i 90'lı yılların pivotlarıyla karşılaştırmak yanlış olur bence. O zamanın basketbolu ile 90'ların basketbolu ve oyuncu kalitesi arasında dağlar kadar fark var. Karşılaştırma yaparken Wilt ve Mikan ve Russell'ı kendi aralarında değerlendirip diğerlerini ayrı tutmakta fayda var.

www.<a class="inlineAdmedialink" href="#">twitter</a>.com/daglarsenel

Çevrimdışı Ringil

• Tolkien Fan
  • Yönetici
  • MVP
    • Profili Görüntüle
    • Futbol
« Yanıtla #52 : 01 Ocak 2010, 17:44:42 »
Alıntı
Wilt tekti, Hakeem öyle, Mikan belki de en yalnızı
Bu konuda tartışmaya girmiyorum da bir soru soracağım:

Hakeem şampiyonlukları yaşarken Drexler da o kadroda değil miydi?..

Çevrimdışı Dağlar

• Ex-King
  • Yönetici
  • MVP
    • Profili Görüntüle
    • Türkiye'nin Basketbol Portalı
« Yanıtla #53 : 01 Ocak 2010, 18:02:21 »
Alıntı

Drexler, 95 sezonunun ortasında geldi yanlış hatırlamıyorsam. Yani bir şampiyonluğu Drexler'sız gördü Rockets.

www.<a class="inlineAdmedialink" href="#">twitter</a>.com/daglarsenel

Çevrimdışı Ringil

• Tolkien Fan
  • Yönetici
  • MVP
    • Profili Görüntüle
    • Futbol
« Yanıtla #54 : 01 Ocak 2010, 18:16:04 »
Alıntı

Drexler, 95 sezonunun ortasında geldi yanlış hatırlamıyorsam. Yani bir şampiyonluğu Drexler'sız gördü Rockets.
Cehalet mutluluktur :deli: Üşeniyorum bakmaya,soriyim dedim :deli:

Çevrimdışı orcun11

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 10 Ocak 2010, 17:18:41 »
SON 25 YIL dİYE DARALTACAĞIM. ÇÜNKÜ DİĞERLERİ KULAKTAN DOLMA OLACAK.

1- HAKEEM OLAJUWAN
2- SHAQ O'NEAL
3- KAREEM ABDUL-JABBAR
4- DAVID ROBINSON
5- PAT EWING
6- MOSES MALONE
7- DWIGHT HOWARD ya da YAO MING
8- DIKEMBE MUTOMBO
9- ROBERT PARISH
10- RIK SMITS

Çevrimdışı indianapacers

• NBA Oyuncusu
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 16 Şubat 2011, 06:23:18 »
eski oyuncularla yeni oyuncuları kıyaslıcak kadar bilgim yok bu yüzden shaq ı tek geçiyorum.

Çevrimdışı KİDD_Fan

• Editör
  • MVP
  • Heroes come and go...But Legends live for EVER!
    • Profili Görüntüle
    • Sporla İlgili Her Şey
« Yanıtla #57 : 08 Mart 2011, 20:36:16 »
Konu uzun süre önce açılmasına rağmen henüz ve çok güzel bir tartışma konusu olduğunu gördüm.Benim ilk 10um şöyle ;
1-Hakeem Olajuwan
2-Patrick Ewing
3-Kareem Abdul Jabbar
4-David Robinson
5-Shaquille O'Neal
6-Wilt Chamberlain
7-Bill Russell
8-Moses Malone
9-Darryl Dawkins(yaptığı insan üstü sertlikteki smaçların hatırına)
10-George Mikan

Canlı seyredebildiğim ve günümüze daha yakın zamanlarda oynamış olanları daha üst sıralara çıkardım.(Kareem ve Wilt Chamberlain hariç) çünkü Mikan gibi çok çok eski dönemde oynayan oyuncuları çok net seyredemedim.Basketbolun o zamanlarda daha basit oynandığı gerçeği de bunu yapmama sebep.Ama yine de Mikan gibi bir efsaneyi de bu listeye almamaya gönlüm el vermedi.
<<<Old School>>>  <<<New Generation>>>