Gönderen Konu: Quadruple Doubles  (Okunma sayısı 6882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KİDD_Fan

• Editör
  • MVP
  • Heroes come and go...But Legends live for EVER!
    • Profili Görüntüle
    • Sporla İlgili Her Şey
Quadruple Doubles
« : 08 Mart 2011, 20:55:23 »
Geçenlerde Triple Double liderleri ile ilgili bir analiz yazmıştım.Sonra Quadruple Double yapan kaç kişi var acaba diye merak ettim ve paylaşmak istedim.NBA tarihinde bu büyük onura erişmiş sadece 4 oyuncu var.Bunlar;

(Kronolojik olarak)

*Nate Thurmond : 10 Ekim 1974 tarihinde Chicago Bulls formasıyla Atlanta Hawks'a karşı 22 sayı , 13 asist , 14 ribaund , 12 blok ile oynamış ve NBA tarihinde Quadruple Double yapan ilk oyuncu olmuştu.

**Alvin Robertson : 18 Şubat 1986 tarihinde San Antonio Spurs formasıyla Phoneix Suns'a karşı 20 sayı , 10 asist , 11 ribaund , 10 top çalma ile oynamıştı.

***Hakeem Olajuwon : 29 Mart 1990 tarihinde Houston Rockets formasıyla Milwakuee Bucks'a karşı 18 sayı , 10 asist , 16 ribaund , 11 blok ile oynamış ve bu onura layık olan üçüncü isim olmuştu.

****David Robinson : 17 Şubat 1994 tarihinde San Antonio Spurs formasıyla Detroit Pistons'a karşı 34 sayı , 10 asist , 10 ribaund , 10 blok ile oynamış ve Quadruple Double yapan son oyuncu olmuştu.

Bunu başarabilecek oyuncuların pasör özelliği olan pivotlar olması şaşırtıcı değil.Hakeem , David Robinson ve Nate Thurmond bu tanıma uyuyor.Ancak Shooting Guard pozisyonunda oynayan Alvin Robertson'ın quadruple double yapması gerçekten çok etkileyici.Robertson , savunmacı özelliği ile biliniyordu.10 top çalma yapması da bunu gösteriyor zaten.Robertson 1 kez de Yılın Savunmacısı seçilmişti (Yılını hatırlayamadım şimdi)

Blokların istatistik olarak sayılmadığı yıllarda Wilt Chamberlain'in birçok kez bunu başardığını iddia eden 60 yaş ve üzeri Amerikalı amcalar da var ama ben resmi kaynakta görmeden inanamam ve burada yaptı diye paylaşamam.Kusura bakmasın ;D
« Son Düzenleme: 08 Mart 2011, 22:02:50 Gönderen: KİDD_Fan »
<<<Old School>>>  <<<New Generation>>>

Çevrimdışı Burak Kocamaz

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Quadruple Doubles
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2011, 21:37:44 »
Çok zor iş...İsimlere baktığımızda pasör uzunlar bu istatislikleri yakalamakta daha avantajlı..

Çevrimdışı ckfb1907

• All-Star
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2011, 21:51:11 »
Çok güzel bir inceleme olmuş ancak 1 tanesi unutulmuş. 03/03/90 tarihinde Hakeem in bir de Warriors'a karşı quadruple doublesi var. Orda da 29 sayı ,18 ribaud  ,10 asist 11 blok la oynamış Hakeem.

Çevrimdışı KİDD_Fan

• Editör
  • MVP
    • Profili Görüntüle
    • Sporla İlgili Her Şey
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2011, 22:08:36 »
Çok güzel bir inceleme olmuş ancak 1 tanesi unutulmuş. 03/03/90 tarihinde Hakeem in bir de Warriors'a karşı quadruple doublesi var. Orda da 29 sayı ,18 ribaud  ,10 asist 11 blok la oynamış Hakeem.
Nereden o maçta quadruple double yaptığını buldun bilemiyorum ama iki kaynaktan baktım ikisinde de o maçtaki istatistikleri 29 sayı , 18 ribaund , 11 blok ve ''9 asist'' yani bir asist ile kaçırmış.

En güvenilir kaynaklardan birnin wikipedia olduğunu düşünüyorum : http://en.wikipedia.org/wiki/Hakeem_Olajuwon#Career_highs    Burada da bahsettiğim istatistikler verilmiş.

Çevrimdışı ckfb1907

• All-Star
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2011, 22:16:25 »
Baya eski bir tarihte NBA nın gelmiş geçmiş en iyi perfornmanslarını bi txt belgesnde toplarken koymuştum. Şimdi biraz araştırma yaptım. O zaman tam olarak hangi kaynakta gördüğümü hatırlamıyorum ama bu linkle aynı günde hem senin hemde benim dediğim perfornmansı yaptığını gösteriyor. İşin ilginç yanı NBA yönetimi maçı inceledikten sonra Hakeem'in 2 asistini silmiş. Bu sebeple bazı kaynaklarda bu perfornmans hala duruyor. LeBron'un 2009 daki New York maçı gibi.. http://www.sportscomet.com/Basketball/35502.htm

Çevrimdışı KİDD_Fan

• Editör
  • MVP
    • Profili Görüntüle
    • Sporla İlgili Her Şey
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2011, 22:32:46 »
Baya eski bir tarihte NBA nın gelmiş geçmiş en iyi perfornmanslarını bi txt belgesnde toplarken koymuştum. Şimdi biraz araştırma yaptım. O zaman tam olarak hangi kaynakta gördüğümü hatırlamıyorum ama bu linkle aynı günde hem senin hemde benim dediğim perfornmansı yaptığını gösteriyor. İşin ilginç yanı NBA yönetimi maçı inceledikten sonra Hakeem'in 2 asistini silmiş. Bu sebeple bazı kaynaklarda bu perfornmans hala duruyor. LeBron'un 2009 daki New York maçı gibi.. http://www.sportscomet.com/Basketball/35502.htm
Resmi olarak quarduple double olarak geçmiyor ama Hakeem'in kariyerinde bir tane var zaten.O kadar da önemli değil.Kariyerini incelediğimde gerçekten şaşırtıcı şeyler gördüm.Mesela bir pivot olmasına rağmen kariyerinde iki kez 13/13 serbest atış isabeti ile oynamış.İşte Shaquille O'Neal'ı ve bizim birçok pivotumuzu en çok eleştirdiğim nokta bu.Kardeşim yapan yapıyor işte.Biraz ekstra çalışarak belki Hakeem seviyesine gelemezsiniz ama %70 lere çekebilirsiniz.Oğuz Savaş'ı bu kadar sevmemin ve takdir etmemin sebebi de bu.Serbest atış ve orta mesafe şutunu inanılmaz geliştirdi.Ama savunma sertlik konusunda hala sıkıntıları var.

Serbest atışları da sokabilseydi Shaq'in nasıl bir skor patlaması yaşayacağını bir düşünün.Tarihin en çok sayı atan oyuncusu olmaya aday olurdu heralde.

Çevrimdışı ckfb1907

• All-Star
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Mart 2011, 22:40:43 »
Resmi olarak quarduple double olarak geçmiyor ama Hakeem'in kariyerinde bir tane var zaten.O kadar da önemli değil.Kariyerini incelediğimde gerçekten şaşırtıcı şeyler gördüm.Mesela bir pivot olmasına rağmen kariyerinde iki kez 13/13 serbest atış isabeti ile oynamış.İşte Shaquille O'Neal'ı ve bizim birçok pivotumuzu en çok eleştirdiğim nokta bu.Kardeşim yapan yapıyor işte.Biraz ekstra çalışarak belki Hakeem seviyesine gelemezsiniz ama %70 lere çekebilirsiniz.Oğuz Savaş'ı bu kadar sevmemin ve takdir etmemin sebebi de bu.Serbest atış ve orta mesafe şutunu inanılmaz geliştirdi.Ama savunma sertlik konusunda hala sıkıntıları var.

Serbest atışları da sokabilseydi Shaq'in nasıl bir skor patlaması yaşayacağını bir düşünün.Tarihin en çok sayı atan oyuncusu olmaya aday olurdu heralde.
Muhtemelen. Zaten 2000lerin ortalarına kadar Shaq'ı durdurabilmenin tek yoluydu ona faul yapmak. %60-65 lere çıkarsaydı bile kendi adına çok şeyin değişeceğini düşünüyorum. Öte yandan Hakeem gerçekten farklı bir insan. Hayatımda onun kadar çok yönlü oynayabilen başka bir pivot görmedim. İnanılmaz savunması, fiziğine göre iyi şuları, fakeleri.. gerçekten mükemmelel bir oyuncu. Dream shake' nin yaratıcısı. Hele David Robinson' a yaptığı bi tane varki tadından yenmez. Şahsen NBA tarihindeki favori pivotum.. Çok farklı bir yetenek.

Çevrimdışı KİDD_Fan

• Editör
  • MVP
    • Profili Görüntüle
    • Sporla İlgili Her Şey
« Yanıtla #7 : 08 Mart 2011, 22:46:46 »
Aynen katılıyorum.Benim için de pivot dendiğinde 1 numara Hakeem'dir.İki numara da Ewing(niye söylediğimi bilemiyorum ama :D)Hakeem daha iyi pazarlansaydı kesinlikle bugün Wilt Chamberlain ve Shaq'in arkasında kalmazdı.Yapılmamasının sebebi Müslüman olması olabilir diye düşünüyorum.Aynı sorunu Kareem Abdul Jabbar da yaşamıştı.

Çevrimdışı ckfb1907

• All-Star
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Mart 2011, 23:04:08 »
Aynen. Olajuwon gibi biri 'en iyi pivot kim' sorusunda neden bu kadar geri de kalır anlayabilmiş değilim. ESPN muhabirlerinin yaptığı sıralamayı ve senin cevabını okudum. Ewing haricinde tamamen aynı düşünüyoruz. Listede  herbirinin ayrı özellikleri var. Jabbar'ın çok sayıda kariyer başarısının olması, Wild'in inanılmaz istatistikleri , Russel'in sayısız şampiyonluğu, Shaq'ın çok dominant bir oyuncu olması  muhtemelen bu listeyi hazırlamada etkili olmuş. Ancak böyle bir liste hazırlarken güncel oyuncularra daha fazla önem verimesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdi sorsak ESPN muhabirlerine Wild'in oyunu hakkında ne kadar yorum yapabilir? Bilinen şey o zaman ki basketbolun çok farklı olduğu ve Russl, Wild gibi oyuncualrın hayvani istatistiklere ulaşabildiği. Ama şunu söyleyebilirim ki Olajuwon bana göre hepsinden daha yetenekli ve komple bir oyuncudur. Geride kalamsını biraz şampiyonluk sayısının 2 de kalmasına bağlıyorum ki bu onun şanssızlığı. Sonuçta ilk şampiyon olduğu sene adam 2 MVP alıp bir de yılın savunmacısı olmuş. Bana göre fazla geri planda bırakılıyor. Her basketbol severe göre ilk ilk 3 e kesin girmesi gereken bir oyuncu. Zaten yaptığı ve kaçırdığı quadruple double lar bile gösteriyor nasıl biri olduğunu. Bana göre net şekilde gelmiş geçmiş en yetenekli pivot. En iyisi olduğu tartışılır belki ama bana göre öyle..

Çevrimdışı indianapacers

• NBA Oyuncusu
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2011, 18:47:11 »
bir asisti sonradan iptal edilmişti bu yüzden o triple double olarak kaldı

günümüzde bunu başarabilecek lebron james var aslında birkaç yıl önce andre krilenkodan da bekledim ama olmadı

Çevrimdışı legend285

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2011, 00:40:07 »
bayagi zor bi iş özellıkler blogu on a cıkarmak :S gunumuzde belki 40 fırın ekmek yerse javale mcgee olur :D önce ki gece 11s 9r 1a 5b yapmıs takıp edıyorum bakalım ne yapacak seneye