2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Zaman Geçtikçe Çok Şey Değişti

NbaTr.Com - Salı, 23 Ekim 2012
Yazarlarımızdan ''Görkem Çolak'', ''Zaman Geçtikçe Çok Şey Değişti'' başlıklı yazısıyla karşınızda.Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama Facebook gibi siteler ve diğer forumlarda her yıl düzenli olarak sepet topunun mucidi olan James Naismith’e övgüler yağdırılıyor. Övgünün sebebiyse açık; bu oyunu bulduğu için her yıl borçlu hissediyor çoğu kişi kendisini. Açıkçası küstahça bir yaklaşımda bulunmak istemem ama bana göre 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başlarında yaşamış bir beden eğitimi öğretmeninin, şimdiki milyonları kendine bağlayan ve uğruna milyon dolarlar saçılan bu oyun üzerine aldığı övgüleri hak edecek derecede bir katkısı yok. Kendisi sadece tesadüfen bu yolun açılmasına sebep olmuş. Oyunu kurarkenki amacı sadece öğrencilerinin beden eğitimi dersinde üşümemesi için içeride oynayacakları bir oyun bulmak olan biri için yanlış düşünmediğim kanısındayım. Konumuza dönersek, bu oyunun şimdiki hâline gelmesindeki en büyük etkenlerden bahsetmek istiyorum. Çünkü yıllar içinde, sadece spor organizasyonlarında değil tarihin her yaprağında hakim olan değişim kavramının  basketbol ve özellikle 1900’lü yılların ikinci yarısından itibaren başlayan NBA bölümü incelenmeye ve tartışılmaya oldukça açık bir alt başlık.

Basketbolun geldiği son noktalardan birini gösteren bir kare: dıştan Staples Center

1946 yılında BAA adıyla kurulan ve şimdiki adını kuruluşundan üç yıl sonra alan NBA’de ilk zamanlardan itibaren genellikle en çok ilgi gören mevkideki oyuncular pivotlar oldu. Hâlâ daha draftlarda vs. bu oyuncuları değerli kılan bu geleneğin kökeni ligin ilk zamanlarına kadar uzanıyor. Ama şimdiki ligin oluşmasındaki faktörlere bakacak olursak tarihte bireysel olarak rekorlara imza atmış olan kısa şortlu efsanelerin oyunun yüzünün değişmesinde ne kadar etkili olduklarını görmüş oluruz.

Dünden bugüne NBA taihini değiştiren bireysel efsanelere bakalım;

George Mikan ve ilk zamanlar:

Ligin kurulmasının ardından o zamanlara damgasını vuran oyuncular arasında en baskını ve ilk yıldızı George Mikan’dı diyebiliriz. 2.08 boyunda ve 111 kg ağırlığındaki Mikan o zamanki oyunculara fiziksel olarak bariz üstünlüğü kurmuş ve kendisinden 10-20 cm kısa rakiplerinin üstünden özellikle hook-shot’la sayıları bıraktı yıllar boyunca. Pivot mevkisinin öncüsü olarak gösterilen Mikan, sonraki yıllardaki uzun basketbolcu furyasını başlatan efsane oldu aynı zamanda. Şimdiki oyundan farklı olarak o zamanlar oyunda dış şutların pek bir önemi yoktu. Dümdüz pota altı atışlarına mahkum olan ligin kaderi yine bir efsanenin ellerindeydi.

Jabbar ve sonrasında her şeyi değiştiren DR. J:

Ligin ilk dönemlerinin ardından popüleritesinin de artmasıyla zamanla yeni yıldızlar çıkmaya başladı. Savunma ve pota altı ağırlığının Mikan döneminden beri değişmemiş olması en büyük eksilerdendi ve hâlâ oyuna çağ atlatacak biri bulunamamıştı. Böyle zamanların birinde Kareem Abdul-Jabbar’ın miras bıraktığı hook shot ve attığı 38 binden fazla sayının ardından gerçekten lige çağ atlatacak olan efsane nihayet gelmişti. Julius Erving ligin yüzünü değiştirmek için aranan kandı.

22 Şubat 1950’de New York’ta doğan Dr. J, 8 yaşında basketbola başladı ama 9 yaşında Amerikan futbolu oynarken sakatlanınca 2 yıl hiçbir sporu yapamadı. Sonrasında büyük bir tutkuyla basketbol oynamaya geri dönen Erving, yıllar sonra verdiği bir röportajda hemen hemen tamamen tamamen boş olan gündüz sinema matinelerinin ilk yarısında sol tarafta oturup sol, ikinci yarısında sağ tarafta oturup sağ eliyle oturduğu yerden top sürdüğünü anlatmıştı. Massachusetts Üniversitesi’ni seçtikten sonra freshman (ilk yıl oyuncularına verilen isim) olarak rekorları sırayla kıran ve ardından 23 yaşında NBA’in gerisinde kalan ABA’i seçen Erving, orada da Amerikan halkının dikkatini çekmeyi başardı. Daha o zamanlar ağır ve standart hareketlerle oynanan basketbola Tomahawk smaçları başta olmak üzere birçok hareketiyle renk getirdi. Daha sonra gerçekten efsane olacağı 76ers’a geçti. 2’si ABA’de olmak üzere 3 NBA şampiyonluğu ve 4 MVP sığdırdı kariyerine. Aynı zamanda ABA ve NBA çapında attığı 30.036 sayıyla en çok sayı atan 5. oyuncu da oldu. [1]

 

 

Yazımızda bir kilometre taşı olan Dr. J’yi fazla uzatmak istemiyorum çünkü gerçek bir efsane olan bu adamın oldukça fazla anısı var ama Julius Erving denince akla gelen, Magic Johnson’ın da o pozisyon hakkında “Biz Dr. J dışarıya çıktı sandık, o sahaya geri dönerek o süper hareketi yaptı, sayıyı yedik ama çok güzel hareketti” dediği turnikeyi de pas geçmek olmaz. İşte o turnike;

Julius Erving efsanesi hakkında daha söylenecek, yazılacak çok şey var. Ama şimdiki durağımız ise onun devrettiği oyunu alan NBA'in gerçek efsaneleri. Son olarak, izlemek isterseniz Julius Erving hakkında kısa bir belgesel; (3:46'dan itibaren turnikeden bahsediyor)

Oyunun Yüzü Değişiyor: Michael Jordan, Larry Bird, Magic Johnson ve diğerleri (80 ve 90'lar)

1980'li yılların başına gelindiğinde, NBA günden güne popüleritesi artan ancak şimdiki yıldızlı görünümünün aksine bir uyuşturucu ligi görünümünde olan bir ligdi. Ama bu ligin kaderi, tıpkı o güne kadar olduğu gibi birkaç bireysel beceriyle değişecekti.

1984 draftıyla lige adım atan Michael Jordan, o güne kadar pota altı hakimiyeti ve uzun boylu olmanın önemli olduğu bu oyunu gerek sıçrama yeteneğiyle, gerekse maç içindeki diğer olağanüstü yetenekleriyle ve en önemlisi de ligin yüzünü değiştiren saha dışındaki süper kahraman derecesindeki düzgün görünümüyle önceki yıllarda hakim olan tabuları yıkacaktı. Michael Jordan hakkında istatistiksel olarak fazla bir şeyden bahsetmeme gerek yok, zira onun yaptıkları hakkında hepimiz birçok bilgiye sahibiz ama kısaca özetlemek gerekirse Majestelerinin kariyer istatistik ortalamaları;

 

 


Şimdiki basketbol kuralları ve önemli olan şeylerin mimarları bu yıllarda oynamış oyunculardı dersem pek de yanlış olmaz herhalde zira Larry Bird'den gelen şut, M. Johnson'dan gelen dribbling ve Jordan'dan gelen atletiklik vb. üçlüsü şimdiki oyunun temel halkalarından üçünü oluşturuyor.

O zamanlar uyuşturucunun kol gezdiği ve şimdiki kadar izleyicisi olmayan NBA, bu 3-4 yıldız sayesinde yepyeni bir görünüm kazandı. İnsanlar Larry Bird'le M. Johnson'ın kardeşçe mücadelesini ilginç buldular, Jordan'ın olağanüstü smaçlarını kasetlerden tekrar tekrar izlediler ve yıllar içinde NBA şimdiki popüleritesine kavuştu. Ama bu popüleritenin en büyük mimarları kim diye soracak olursanız, bana göre 80'li ve 90'lı yılların kısa şortlu efsaneleri.

 

 

Kobe mi, LeBron mu? (2000'li yıllar)

2000'li yılların başına gelindiğinde NBA artık popüleritesini zirveye çıkarmış, dünya çapında izlenen ve ismi marka olmuş bir lig olmayı başarmıştı. Michael Jordan'ın kariyerini sonlandırdığı sıralarda Bulls'un hanedanlığı sona ermiş, artık Larry Bird ve Magic Johnson emekli olmuştu, dolayısıyla onların kardeşçe mücadeleleri de artık sahalardan emekliye ayrılmıştı. Ama onlardan izler taşıyordu artık modern basketbol sahaları. Yıllar içinde yeni yıldızlar geldi, eskinin üstüne yeni şeyler koydular ve NBA bambaşka bir hâl aldı. Hala daha tartışılan "Jordan'dan daha iyisi gelecek mi?", "Kobe mi, LeBron mu?" gibi birçok soru çıktı. NBA izleyenleri kendine bağlayan bir lig oldu ve dünyanın en büyük organizasyonlarda ilk sıralara girdi. Artık NBA'de en değerli oyuncular çok eski zamanların yanı sıra kısa ve atletik olanlar. Yalnız ufak bir istisna olarak LeBron'u gösterebiliriz burada. 1 numaradan 5 numaraya kadar her pozisyonda oynayan LeBron, şu sıralarda gelmiş geçmiş en iyisi olan Jordan'la en çok kıyaslanan oyuncuların başını çekiyor. Ligin şu ana kadarki ve şu anki görünümünü de özetliyor bir bakıma.

1900'lü yılların ikinci yarısından itibaren her geçen gün biraz daha değişen, gelip geçen efsanelerle her zaman farklı boyutlara ulaşmış olan NBA'de daha kimler gelir, neleri değiştirir bilinmez ama şu zamana kadar gelmiş ve geçmiş olan şeylerden bile oldukça şey çıkarılabilir ve tartışılabilir...

 

Görkem Çolak  / Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

[1] Julius Erving ile ilgili kısımlarda NBA Türkiye'nin Ekim 2011 sayısından alıntılar yapılmıştır.

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle