2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

BİR HANEDANLIK DOĞUYOR!

NbaTr.Com - Salı, 13 Temmuz 2010
Sitemiz Baş Editörü Gültekin Tezcan, Miami Heat'in Flaş Transferlerinin ardından "BİR HANEDANLIK DOĞUYOR!" Başlıklı yazısında Miami'yi değerlendiriyor. Yazı için:

BİR HANEDANLIK DOĞUYOR!

      Şu tarafından da bakabilmek mümkün bu işe. NBA tarihinde 1984, 1996 ve 2003 draftları hep ayrı bir yerde konumlandırılır. Çünkü bu draftlar barındırdıkları oyuncular dolayısıyla ligin kaderini değiştirmiş draftlardır. 1984 deyince Michael Jordan, Hakeem Olajuwon, Charles Barkley, John Stockton; 1996 deyince Allen Iverson, Kobe Bryant, Steve Nash gibi isimler gelir ilk olarak akla. Bu oyuncular 1950’lerden beri var olan NBA basketbolunu bir üst seviyeye taşımış, güzelleştirmiş ve daha da önemlisi bu oyunun daha fazla sevilmesini, daha globalleşmesini sağlamışlardır. Her 10 yılda bir vuku bulabilen bu denli başarılı oyuncuların çıktığı draftların son nesil örneği de 2003 draftıdır. 2 numaradan seçilen Darko Milicic hariç, ilk beş sıranın tamamı şu anda NBA’in dümenini tutan, yolunu çizen, rotasını belirleyen elemanlardır. İlk sıra seçimi LeBron James ve arkasından sırayla 3., 4., ve 5., sıralar; Carmelo Anthony, Chris Bosh ve Dwyane Wade.  

      2003 draftında Miami adına 5. sıradan Marquette Üniversitesi çıkışlı Dwyane Wade’i seçen başkan Pat Riley, bundan tam 7 sene sonra, bu draftın 1. ve 4. sırasındaki oyuncuları da bu kadroya dahil ederek, yeni bir hanedanlığın temellerini atacağını düşünmüş müydü acaba? O zamanki demeçlerinden de anlayacağımız üzere, Riley, bunu değil, o draftın en yetenekli oyuncusu olduğunu söylediği Wade’i seçmenin mutluluğunu yaşıyordu. 7 sene sonrasını değil, bu yeni süper yıldız adayının çevresine kuracağı takımla kazanacağı şampiyonluğu düşlüyordu. Bu düşü 2006 yılında gerçeğe de dönüştü. Wade’in çevresine yerleştirdiği Shaquile O’Neal, Gary Payton, Antonie Walker, Eddie Jones gibi tecrübeli isimlerle NBA şampiyonluğuna ulaştırdı takımını. Ancak hanedanlık kurmak bambaşka bir şeydi. Tecrübeli oyuncular bir bakıma iyiydi ancak diğer taraftan ‘yaşlılar korosu’ da demekti bu eldeki kadro için. 2006 şampiyonluğunun ardından Miami Heat gerileme sürecine girdi. Hatta öyle ki takım 2007-2008 sezonunda toplam 15 galibiyet alarak NBA sonuncusu olmuştu. İlerleyen 2 sezonda takım daha oturaklı hamlelerle playoff gördü ancak şampiyonluk kalibresine yaklaşamadı bile.  

      NBA’de hanedanlık kurabilecek bir takım yaratabilmek bazen yıllar alabilen bir uğraştır. Şöyle geriye dönüp baktığımızda Michael Jordanlı Bulls hanedanlığın temellerinin, yukarıda da bahsi geçtiği üzere, 1984 yılında atıldığını görürüz. Keza 2000’li yılların başında, Bulls’un yaptığına benzer bir hanedanlığı batı yakasında kuran Lakers gibi. O Lakers takımı, 3 sezon üst üste şampiyonluk kazanabilme başarısını yakalamıştı ancak bunu başarabilmek için; Bulls efsanesinin yaratıcısı, Phil Jackson gibi bir koçun başa geçmesi, Shaq’ın Magic’ten alınıp buraya alışması, Kobe Bryant’ın Charlotte’tan takas edilmesi ve Lakers’a adapte olması gibi süreçlerin geçmesi gerekti. Bu süreçlerin yaşanması yaklaşık 4-5 senelik bir zamanı kapsar. Ancak sürecin sonucunda ortaya çıkan sonuç bir hanedanlıktır. Bu hanedanlık öykülerinden en yakını ise, müthiş başarılı bir organizasyon olan San Antonio Spurs’tür. Spurs 1999, 2003,2005 ve 2007 yıllarında NBA şampiyonlukları yaşayarak, doğru takım olmanın, doğru işleri yapmanın ve doğru karakteri sahaya yansıtmanın meyvelerini çok güzel almıştır. Ve yine burada karşımıza şu gerçek çıkar ki, San Antonio’nun son 2 şampiyonluğunda yer almasa da, bu takıma ruh katan, ayrıldıktan sonra bile bu takımın yanında olan, varlığında yarattığı, takıma enjekte ettiği başarılı olabilme olgusu ve sağlam karakterin devamının kazandırdığı 2 şampiyonluğu içlerinde yaşıyormuş gibi hisseden bir adam vardır: David Robinson. Spurs hanedanlığının temellerinden en sağlam olanıdır. Ve Robinson NBA’e 1987 draftında seçilip 1989-1990 senesinde adım atmıştır. Ne kadar gerilere dayanıyor değil mi?

      Bundan 3 sene önce Boston Celtics, Paul Pierce’ın yanına Ray Allen ve Kevin Garnett gibi iki allstarı monte edince, sohbetlerde Boston efsanesinin geri mi geldiği konuşuldu durdu. Boston takımı da bu konuşmaları onaylarcasına o sezon sonunda NBA şampiyonluğuna uzandı. Yan yana getirilen üçlü harika bir üçlüydü, bunu herkes kabul ediyordu ancak yaşları bir hayli ilerlemişti ve buraya yıllardır kazanamadıkları şampiyonluğu kazanmak için gelmişlerdi. 2007-2008 sezonunun başında Allen 32, Garnett 31, Pierce da 30 yaşındaydı. O sezon şampiyonluk geldi ancak ilerleyen 2 sezonda yaşın da verdiği etkiyle sakatlıklar yaşanmaya başladı. Her ne kadar Boston Celtics bu sezon NBA finali oynamış olsa da otoriteler pillerinin bittiğini düşünüyor. Efsanenin geri dönüşü, benim de beklediğim üzere, bir şampiyonlukla noktalandı yani. Ama yukarıdaki satırlarda da anlatmaya çalıştığım üzere hanedanlık yaratmak tecrübeli genç isimlerle, süreklilikle, dayanıklılık ve kararlılıkla olabilen bir şey; bir şampiyonluk kazanayım, giderayak bir yüzüğüm olsun yeter diyenler uzak dursun bu düşünceden.  

      Hanedanlığın nasıl bir olaylar bütününün sonucunda karşımıza çıktığını  hatırlattıktan sonra, geçelim bununla ilintili konuya. Öncelikle şunu belirteyim: Geçtiğimiz hafta gerçekleşen olayla, bana göre önümüzdeki 6 yıla damgasını vuracak ve yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda, şimdi nasıl bir Bulls’u, 80’lerin Boston’ını hatırlıyorsak, bu sezonları da aynı şekilde hatırlayacağımız bir hanedanlığın doğuşuna tanıklık ettiğimizi düşünüyorum.  

      Miami başkanı Pat Riley, diğer yöneticilerin kıskanmasına neden olacak hatta haksızca çamur attıracak, bir yönetim başarısı göstererek o muazzam 2003 draftının ilk beşinin 3’ünü yan yana getirmeyi başardı. LeBron James, Chris Bosh ve halihazırda yer alan Dwyane Wade artık tek bir takım için, Miami Heat için mücadele edecek. Daha etkili olması için şöyle de düşünebilirsiniz: Hakeem Olajuwon, Michael Jordan ve Charles Barkley aynı takımda. Ne kadar akıl almaz bir şey öyle değil mi?  

      Şu an itibariyle James ve Bosh 26, Wade ise 28 yaşında. Boston’ın oluşturduğu ‘big three’ nin yanında henüz emeklemeye başlayan bir bebek gibiler ve çoğunluk da şunu kabul etmeli ki, o üçlüden çok daha korkutucu bir üçlü var karşımızda. Bir Miami hanedanlığından bahsederken değinmek istediğim asıl nokta da buydu zaten. Bu üç isim, yaşlarıyla ters orantılı olarak çok fazla tecrübeye sahipler. Basketbollarının en olgun zamanında bir araya gelmiş durumdalar. Tek amaç için buradalar: Şampiyonluk. Ego tartışmaları almış başını gidiyor. Olaya özellikle LeBron cephesinden bakanlar, onun iş topu paylaşmaya geldiği zaman, Cavs’da alıştığı keyfin kaçacağını ve anlaşmazlıklar çıkacağını söylüyor. Bunu söyleyenler şundan emin olsunlar: LeBron, Wade’den daha aklı başında, daha alçak gönüllü, paylaşmayı seven ve takımı ön planda tutan başka bir süper yıldız bulamazdı. Wade hem bu takımın, hem NBA’in, an itibariyle de James’in şansıdır. Ben birbirini zaten iyi tanıyan bu iki dostun iş egoya geldiğinde- ki geleceğini düşünmüyorum- anlaşmazlığa düşmeyeceklerini tahmin ediyorum.  

      Bosh cephesinden bakarsak olaya; Miami’nin sert ve blokçu bir pota altı oyuncusu alacağını düşündüğüm için, hücumda top eline değecektir mutlaka. Takımın pota altındaki en önemli skor gücü olacak. Savunma tarafına göz attığımızda, işin bu yönünden bihaber Toronto takımında yıllarını yemiş olan Bosh burada, takım savunması kimliğiyle birlikte çok daha yukarılara çıkacaktır o yönden. Ben şuna inanıyorum: Toronto’da Bosh’un hırsını, arzusunu öne çıkaracak bir ortam yoktu. Boş verilmiş bir takım karakteri, oynamayan, takmayan oyuncular. En iyisini bile yaptı aslında orada Bosh. İşin bir de şu yönü var, bir uzun olması ve henüz 26 yaşında olması, çok daha iyisini vaat ediyor bizlere. Dediğim gibi burada her yönüyle daha çok gelişecektir.  

      Takımın 2-3 ve 4 numaraları tamam. Ben bu takımın 1 numarada bir sorunu olacağını düşünmüyorum. Wade ve harika saha görüşüyle LeBron bu açığı, vasat bir oyun kurucunun yarattığı açığı kapatabilirler. Mario Chalmers iyi denebilecek bir çaylak sezonunun ardından geçen sezon adeta yerlerde sürünmüştü. Umarım bu ortam onu da etkiler. Ancak takımın kapaması gereken en önemli bloğu, pota altına caydırıcı, yer kaplayan bir oyuncu alınması. Bu denli yıldızın olduğu ortamda sayı üretmesine gerek yok, pota altını doldursun, blok yapsın yeter. Bu fazlasıyla yetecektir takıma.  

      Bir hanedanlık yaratmak istiyorsanız, takımınızın ana parçaları  dışında kalan parçalar da çok iyi işlemeli, o düzeni bozmamalı, verebileceğinin maksimumunu vermeli. 2000’inin başındaki Lakers’ı hatırlayın. O kadroda yer alan yan parçaları. Robert Horry’i, Rick Fox’ı, Brian Shaw’ı; keza Spurs’te Manu Ginobili’yi, tekrar Horry’yi, Bruce Bowen’ı…Hanedanlık için yıldızlar sadece araçtır. Takıma Kobe Bryant ile Shaquille O’Neal’ı alabilirsiniz ancak bu yetmez, yan etkileri çok iyi ayarlamanız gerekir. Chicago bunu yaptı, Lakers bunu yaptı, Spurs bunu yaptı. Şimdi de Heat bunu yapıyor. Yıldızları bu takım için oynamaya ikna eden yönetim, şimdi de yan parçalar eklemekle meşgul. Mike Miller alındı, Udonis Haslem cüzi bir fiyata yeniden imzaladı.  Pat Riley gibi kurt bir başkan, zamanında New York ile yıkamadığı Bulls hanedanlığına benzer bir hanedanlık yaratıyor. Önümüzde yıldızların kontratlarının gösterdiği 6 yıl var. Bu sezon olmasa bile şampiyonluk- yukarıdaki satırlarda uygun ortamın oluşturulmasından, bunun bir süreç olduğundan bahsetmiştim- bu 6 sene içinde kazanacağı şampiyonluklarla, başarısının sürekliliğiyle bu Miami takımı yıllar sonra 2010-2020 arasındaki 10 yıllık dönem akıllara geldiğinde hanedanlık olarak hatırlanacak.

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (13)Add Comment
...
Yorumu Yazan the doctor, 21 Nisan 2011, 14:37:55
belki çok eski bir yazı,çok geç kalınmış bir yorum olacak ama benim yazıda okuduğumu şuanda playoffs'un ilk turunda görebiliyorum.bildiğim kadarıyla ne lebron'dan ne wade'den nede bosh'dan kaynaklı bir sorun çıkmadı heat cephesinde ama bence şu bi gerçek heat bulls'u geçerse şampiyon olur ama olmasada olur bu sezonki hemen hemen her maçını izledim ve gerçekten bir hanedanlığın doğuşuna şahit olucaz gibi duruyor.lebronun şahsiyetine yapılan yorumlara bir yorumum yok ilk draft edildiği günden beri sevmiyorum ama saygı duymayacağım anlamınada gelmez tabiki..
...
Yorumu Yazan batuhan çolak, 13 Ekim 2010, 17:34:10
Pat Riley 2004 yazında Shaq hamlesi yaptı takımı 2006 senesinde şampionluğa taşıdı.Şimdi ise nba tarihinin bence en büyük hanedanı olmaya gidiyorlar.Miami bence 2010-2020 arası en az 6 ya da 7 kere şampiyon olurlar..Çünkü karşılarında herhangi bir rakip bulamayacaklar.Los Angles Lakers da coach Phil Jacksonn görevi bırakacak bu sene Kobe Bryant ta geçirmiş olduğu ameliyatlar ve yaşının vermiş olduğu etkiyle performansı düşücektir.Yani Lakers saf dışı kalacaktır.Bunun yanında Batı da Dallas Mavericks,San Antonio yaşlı takımlar en geç 5 sene içinde Duncan da Jason Kidd de basketbolu bırakacaklardır.Yani Batı grubunda güçlü takımların kalacağını zannetmiyorum.Asıl mücadele doğu grubunda olacak..Orlando Magic,Baston Celtic,Chiago Bulls ve elbette Miami Heat arasında şampiyonluk yarışları olacaktır.
Yani doğu konferansı finalini kazanan Nba şampiyonu olacaktır.Çünkü git gide batı konferası oyucular kalitesi bakımından vetaran olacaktır.Doğu da ise durumlar çok farklı.
Miami Heat uzun vaadede görünen en büyük hanedan olacağıdır.Ve karşısında zorlu rakipler olmayacaktır.
...
Yorumu Yazan Utkan Aktaş (Flash), 03 Ekim 2010, 14:17:37
Hanedanlıkta olabilir yepyeni bir rezillikte....Bu kadar genç yaşta bir araya gelen ve ciddi bir sakatlık yaşamamış tarihte ki tek Trio(üçlü) ama bu saçmalıkda doğuruyor ve Le Bron için biraz saygım vardı onuda aldı..... Jordan ve Kobe nin devamı olmayı eliyle itti..... Rakam olarak geçse de kişilik olarak ve kumaş olarak değil... Kobe ve Jordan rakipleriyle bir olmayı ve başarı yakalamayı değil... Onları yenere kkazanmayı seçmiştir... Bence Wade, Bosh Iggy, Miller, Howard, Beasley,Chalmers ve kilit x faktörler olarak bir takım kurulsa idi....Bu takım gerçekten çok daha nezih ve saygıyı hak eden bir takım olurdu ama bu üçlü....Şeytan işi derler ya öyle bir şey.....

Yani şöyle söyleyeyim.... 90 larda olsa

Jordan-Drexler-Barkley aynı takımda ve hepsi de 27 yaş altında :) Bu adamlar bunu yapmazdı işte
...
Yorumu Yazan umut heat, 21 Eylül 2010, 19:33:33
heat bu sene bu üçlüylü ortalığı ezip geçecek
...
Yorumu Yazan kaptandirk, 11 Ağustos 2010, 12:17:51
Saklaban ne yaparsa yapsin kral olamaz .Bu takim ardarda 10 yüzük bile alsa bu topladiklari antipatiyle kimsenin saygisini kazanamayacaktır.
...
Yorumu Yazan B@ron, 09 Ağustos 2010, 15:48:59
miami bu 3lüyü elinde tuttuğu sürece her sene finale çıkar.lebron bir jordan,bir kobe gibi düşünülmelidir.ve şu an dünyadaki en iyi 5tedir.2007 sezonunda her mevkiyi oynamış tek kişilik takım tecrübesidir.her istatistikte ilk 10da yer alan lebron ve wade pflerin en iyisiyle nbain liderleridir.eddie house,rafor alston,mike miller olmasa da olur.ŞAMPİYON MİAMİ MVP LEBRONDUR
...
Yorumu Yazan aral yüce, 08 Ağustos 2010, 00:20:20
Lebron ne kadar yüreksiz ve gurursuz olduğunu kanıtladı !
...
Yorumu Yazan miami, 05 Ağustos 2010, 11:20:29
eğer bu takım bu üçlü şampiyon olursa lebron un üstün yetenekleri sayasinde olur bu yoksa sadece wade bu takımı taşımaz
...
Yorumu Yazan wadefire , 24 Temmuz 2010, 12:11:59
bu 3lunun cok eksigi var dien arkadaslar oncelikle onlarin yetenekleri eksiklernden emin olun cok daha fazla. Ayrica LeBron heat e gelirken takimin wade in takimi oldugunu biliyordu ve yeni jordan olamiyacaginida anlamstr hrlde. LeBron un sampiyon olma egosu daha ustun geldigi icin heat e gelmistir. Bu sene champ olamasalar bile sonraki seneler ust uste sampion olabilirler. Ama jordan in soylediginede katilmamak elde diil. Her ne kadar cok guzel bi basketbol izletcek olsada bu takim LeBron yuksek egosu olan tam bir KORKAK.
Son olarak takim champ olursa LeBron cok ustun bi performans sergilemedigi surece MVP olmasi cok zor HEAT = WADE
...
Yorumu Yazan Serdar KUTLU, 21 Temmuz 2010, 08:59:37
Hücüm maç savunma şampiyonluk kazandırır. Yıldızlar maç takım şampiyonluk kazandırır. Ayrıca bir BULLS taraftarı olarak Artık bir 10 yıl daha rahatız kimse yeni JORDAN diye birilerini piyasaya sürmez. Son olarak kayıtlara gçemesi için bir tahmin sunayım. BU yıl doğuda yarı finalde boston-miami bulls-orlando karşılaşır. Boston-Bulls doğu finali yapar D.Rose da 2009 ilk turundaki 4-3 ün intikamını alıp Lakers ın karşısında Jordanın 1991 de yaptığını yapar.
...
Yorumu Yazan kinger, 16 Temmuz 2010, 00:16:46
hocam ray allen gibi şutörler ztn çok nadir çıkarlar her takımda o kadar net bi şutöürn olması gerekmez.lakersın da yoktu msela ama kapattılar. chalmers iyi bir şutör, lebron ve wade de iyi şut atarlar zaten.bu adamların dünya kadar üstün yetenekleri var zaten, kenara da mike miller gibi muazzam bi şutorü aldılar. yani şut yönünden dert edilecek bir sorun yok.belki de en önemsiz sorunu budur miaminin..
...
Yorumu Yazan osman dursun , 15 Temmuz 2010, 21:12:20
bu takım savunma yapamaz diyolar gerek kalmayacak ,plafofflarda ne yapacak ek parçalar yok diyolar bu üçlü en üst seviyede 45 dakika oynayabiliyor (lebron 21 yaşında 48 dk da magic in rekorunu tarihe gömdü ),normal sezonda maçlar 3 periyotta biteceği için çok ta yorulmayacaklar ,playoff larda doğuyu 12 0 la geecekleri içinde çok yorulmazlar,finalde asıl güçlerini kullanırlarsa lakers (ki dallas ta olabilir) ı geçip şampiyon olurlar mvp de lebron olur
...
Yorumu Yazan Serdar KUTLU, 14 Temmuz 2010, 19:35:17
Öncelikle yazı başarılı olmuş tebrik ederim ama yorumlarına katılmadığım noktalar. Örneğin bu üçlünün Bostondakinden daha korkutucu olduğu konusu. Karşılaştırırsanız Heat lüsünün bariz bazı eksikleri var ve bunlar doğru yan adamlar alınmazsa play-off da çok baş ağrıtır. Benim yorumum şu şekilde, öncelikle tartışmasız bir gerçek var o da üst üste alınacak 2 yenilgide Lebronun arıza çıkarıp Wade e çekil kenara deyip destek alamamaktan vız vızlaması olacaktır. Ayrıca bu 3 lünün defans yönü oldukça zayıf geçen yıl Raptors pota altının halini hatırlatırım. Big-Z geldi demeyin adam zaten savunma yapıyor olsa Varejao parlamazdı. Ayrıca bu üçlü arasında Ray Allen tadında dış şutu olan adam yok. Lebron demeyin adam düşmana mermi atar gibi üçlük atıyo Wade de zaten 3 lük olsa Kobenin üzerinde yer alırdı. Sonuç olarak Miami güçlenmiştir ama Pat Riley ve nokta rol oyuncuları gelmezse işleri NBA Finalinden önce biter.
Dip Not: İki yıldız bekleken bizi Boozer ve Korver la kandıran BULLS yönetimini en azından yediğimiz en lezzetsiz İtalyan yemeği Del Negro dan kurtulduğu için tebrik edemeyi borç bilirim.

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle