2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Haftanın Analizleri
Batı Alev Aldı
NbaTr.Com - Pazar, 09 Mart 2008

Kemal Erdem: Kaan All Star sonrası ilk kez yine birlikteyiz. Bu süreç içersinde bir çok şey oldu. Takaslar ve sakatlıklar belkide gündeme damgasını vurdu. Belkisi fazla aslında. Önce takaslar diyelim..Seni en çok şaşırtan takas hangisi oldu ve sana göre en karlı takım hangisi?

 

Kaan Mert: En çok şaşırtan takas şüphesiz Shaq takası oldu benim için.Ben O'Neal'ın Heat forması altında lige nokta koyacağını düşünürken şampiyonluk içima ne şampiyonluk.Bir de tabi Gasol takası var.Bu takasla birlikte en karlı takımında Lakers olduğu açıkça ortada.Neredeyse hiç birşey vermeden Bynum'un yokluğunda kaliteli ve All-Star mertebesine ulaşmış bir uzuna sahip oldular.Şu anda Batı'nın zirvesindeler zaten.

 

Kemal Erdem: Chris Wallace'ın kafasının güzel olduğu kesin o takas sırasında. Tabi Mitch'in kendisini acımasızca eleştiren çok bilmişlere susturucu oldu Gasol hamlesi. Aslında irdelenmesi gereken olay Shaq takası. Çünkü bu takas özellikle Suns cephesinde yararlı mı oldu zararlı mı belirsizliğini koruyor. Shaq konusunda neler diyeceksin?

 

Kaan Mert: Shaq konusunda siteye yazdığım yazıda da son şansını oynadığını buraya şampiyonluk için geldiğini yazmıştım.Fakat Suns'ta Shaq sonrası dönemde o şampiyonluk havası asla yakalanamadı hatta bir ritim bile tuturulabilmiş dğeil oynanılan 9 maçta. Shaq takası onları bilinmeyen bir çıkmaza da götürebilir - Eğer play-off yaparlarsa zirveye de götürebilir.Belirsizlik sürmekte...

 

Kemal Erdem: Bana göre burda sorun D'Antoni. Shaq'ı sisteme değilde, sistemi Shaq'a uydurmanın yollarını bulmalı. Aksi halde sonuç felaket olacak. Gasol'e gelirsek tekrar Lakers'a cuk diye oturdu. Takım inanılmaz ivme kazandı bu gerçek. Peki play-off'ta ne olur sence?

 

Kaan Mert: Play-Off için inanılmaz güçlü bir konuma geldi Lakers bu takastan sonra. Sezona ''Ne yaparız , kaç galibiyet alırız Play-Off yapabilir miyiz ?'' sorularıyla başlayan Lakers taraftarlarından mutlusu yoktur şimdi herhalde.Öyle ki Gasol'lu Lakers oynadığı 16 maçta 14 galibiyet aldı.Muhteşem gerçekten ki Play-Off'ta da bu ivme aynen devam edecektir.

 

Kemal Erdem: Açıkçası play-off benim kafamda soru işareti. Batı bu sene inanılmaz güçlü bir hal aldı. Yani bir nevi herkes favori. Doğu'da Detroit-Boston ve ek olarak Cavs-Magic diyoruz Batı'da ise birini desek diğerine haksızlık. Batı'da gerçekten işler karışık. Unutmamak lazım Jason Kidd'li bir Dallas'ta var artık. Onlarda geçiş dönemi yaşıyor bu gerçek. Dallas için neler diyeceksin?

 

Kaan Mert: Doğu'yu Detroit ve Celtics taşımaya çalışıyor ama Batı'nın durumu için şunu söyleyeyim Doğu üçüncüsü Magic Batı'da olsa şu an Play-Off'a giremezdi.Batı'da işler cidden karışık. Dallas'a gelirsek Kidd hamlesi şampiyonluk kazanmak adına önemli bir hamle hele ki geçen seneki faciadan sonra.Ancak Kidd için ellerinde bulunan pivot ikilisinden Diop'u gözden çıkarmak zorunda kaldılar. Dampier ile bu işi nereye kadar götürebilirler şüpheli. Nowitzki geçtiğimiz gece Rockets karşısında forma giyemedi ki o maçta Dallas adeta Kidd'li Nets havasındaydı.Basketbol adına sahaya bir şey katamadılar ve kötü bir gece geçirdiler.Kidd geldi ama bu takım da Nowitzki olmadan asla yürümez.

 

Kemal Erdem: Kidd ve Dirk ikisinden biri olmadı Dallas'dan umudu kesmek lazım bu saatten sonra zaten. Rockets'a gelirsek Yao'nun yokluğundan sonra takımın düşüşe geçeceğini düşündü herkes. Ama onlar buna aldırış etmedi. Gerçi fikstür avantajları vardı. Bunun yanı sıra onları yenmesi beklenen 2 takımdan Dallas'ta Dirk, Hornets'te West yoktu. Tabi o vardı bu yoktu bunlar önemsiz sonuçta Rockets kazanıyor. Bu gidiş sence nasıl bir gidiş. Nereye kadar giderler?

 

Kaan Mert: Yani elbette o vardı bu yoktu önemsiz ki o maçlarda da takımın en önemli silahı Yao yoktu Rockets tarafında da.Neyse olayın bu kısmını geride bırakacak olursak Rockets'in yaptığı çıkış gerçekten alkışı hak etmekte. Üst üste alınan 18 galibiyetin aksine 2008 yılında oynadığı tüm karşılaşmalarda sadece 4 yenilgi gördü.Yükselen bir grafikleri var ve Batı'da üçüncülüğe kadar tırmandılar. Gidişleri gerçekten güzel ve bir anda iddialı bir konuma geldiler ama Yao'Nun sezonu kapatmasının eksikliğini öyle yada böyle bir yerde çekeckeler. Fikstüre bakacak olursak önlerindeki üç maçı da kazanma şansları bir hayli yüksek ama o üç maçtan sonra zorlu bir viraj beklemekte Rockets'i.

 

Kemal Erdem: Play-off'lara kalırlarsa ki kalacaklar gibi duruyor. O zaman Yao'suzluğun handikapları belli olur. Hele birde karşılarına Utah gelirse malum Utah sever Rockets'ı Boozer her maç kariyer gecesi yaşar. Rockets deyince aklıma hep Utah geliyor. Ve biraz da Utah konuşalım. Mehmet Okur All Star gibi oynuyor Kaan ve Utah takımı inanılmaz bir takım. Salt Lake performansını deplasmana yansıtsalar bu takım kesinlikle şampiyon olur bu kadar iddialıyım bu konuda. senin Utah'a bakış açın ne? Sence ne yaparlar bu sene?

 

Kaan Mert: Yani bu sezonda bir Rockets-Jazz serisi izlemek gerçekten heyecan verecektir her kesime.Utah bu sezon bir önceki sezon kadar olmasa da yine oldukça iyi performanslar sergiliyor.Geçtiğimiz yıllarda geri düşünce yenilgiyi kabullenen bir takım iken özellikle Salt Lake'de 15-20 sayı geriden gelip kazandıkları maçlar baya bi var bu sezon. Salt Lake takımlar için adeta bir cehennem öyle ki bu sezon orada sadece 3 kez yenildi Utah.31 maçta 28 galibiyet diyebiliriz yada. Ama dediğin gibi deplasman olayı can sıkıyor bu takımda. Deplasmanda oynamayı bir türlü başaramıyorlar. Bir hafta içinde iki Wolves maçı vardı geçende. Deplasmanda kaybettiler sahalarında fark attılar. Bu takımın kazanması için sahanın parkelerinin açık mavi olması gerek. Mehmet'te All-Star dan sonra oldukça iyi ibr grafik yakaladı. Son maçlardki performansı harika. Öyle ki bu sezon onun bu kadar baskın olduğu maçları göremiyorduk. Zaten ligin sayılı guardlarından Deron Williams takımın başını çekmekte yanlarında bulunan yapı taşları da oldukça yerinde ve Sloan gibi bir koçları var. Şampiyonluk için hiç de azımsanmayacak derecede güçlü bir yapı ancak o yapının en önemli parçası Salt Lake şu an için. Bunu yenip deplasmanda da maç kazanmaları oldukça önemli.

 

Kemal Erdem: Yalnız Utah'ın şöyle bir dezavantajı var. Hoş ben bunu söylediğimde farklı yerlere çekiyorlar ama bence önemli. Utah'a karşı hakemler çok kolay düdükler çalıyor. Alehlerine rahat hata yapıyorlar. Utah'ın lobisinin zayıf olduğuda bir gerçek. En basitinden geçen sene Rockets serisindeki rezil yönetimleride biliyoruz. Ben herkese adil davranıldığını düşünmüyorum. Utah'lı oyuncuların ne günahı varsa artık bilemiyorum ama Utah'ın ne yaparsa bileğinin hakkıyla yaptığınıda söylemek gerek.

 

Kaan Mert: Yani öyle zaman zaman bizleri bile oturduğumuz yerden çılgına çevirecek kararlar çıkabiliyor,düdükler çalınıyor. Sonuçta Utah herşeye rağmen kazanmasını biliyor .

 

Kemal Erdem: Kaan en zor soruyu sorayım sana belki erken ama şuanki tabloda Batı Finali için kafandaki adaylar kimler ve NBA finaline sence gider?

 

Kaan Mert: Kafamda iki takım var şu an için Lakers ve Spurs.Giderse bu iki takım gider NBA Finaline. Aslında tabloya şöyle bir bakacak olursak Play-Off'lar geldiğinde yine bir 8. sıra mucizesi görebiliriz Batı'da. Ben beklerim bunu şahsen sürpriz olmaz. Play-Off kovalayan 9  takımda -şu anlık- birbirinden güçlü takımlar ama kağıt üstünde Lakers ve Spurs.Az önce konuştuğumuz Jazz'ın da bu amaç için deplasman maçları çok önemli.Belki bunu bu gece bir çok kez tekrarladık ama bu takımın dışarıda da kazanması gerek.

 

Kemal Erdem: Ben sezon başında söylediklerimin hala arkasındayım. Spurs NBA finali yapar. Benim sürprizim ise Utah Jazz. Deplasman performansı önemli tabi ama bana göre Utah, Lakers'tan falan 1 adım önde. Hoş bunada Lakers fanları takar. Ne yazsak biri bir yerden takıyor ya o bakımdan. Ama Memo Memo geliyor Utah. Play-off'ta çok daha iyi olacaklar. Doğu'ya kısaca değinirsek eğer Cavaliers-Bulls-Sonics takası oldu. Cavaliers sence neler kazandı ve kaybettiği birşey var mı bu takasta?

 

Kaan Mert: Cavs'ın en büyük kazancı Delonte oldu bence bu takasta. Sonics'de adeta çürümeye bırakılmış West Cavs'a geldiği andan itibaren oldukça iyi maçlar çıkartıyor. Iglauskas-Varejao ve Ben Wallece hatta hatta biraz daha zorlarsak Joe Smith . Doğu için hiç de fena sayılmayacak uzun kombinasyonu da sağladılar takasla beraber. James'in üstüne birden fazla adam çekebilme yeteneğinden faydalanmak amacıyla da Wally Szczerbiak'ın da takımda önemli işler yapacağı aşikar. Sonics ise takası salary boşaltmak için yaptı ki geleceğe yatırım yapıyorlar Sonics şimdiki zamanın takımı değil. Bulls ise genç uzunlarının önünü açtı ve bu sezonun kalan kısmında daha fazla süre alacaklar. Hughes gibi kontratı bol birini aldılar ki ben nedne hala bu takasa giriştiklerini kavramış değilim. Ben'in kontratından kurtuldular pekala ama yine de Hughes'un kontratından elleri bağlanacak.

 

Kemal Erdem: Paxson'ı anlayabilmek için Paxson olmak zaten. Cavaliers'ın bu hamlesi en azından Doğu'da rekabeti az da olsa arttırdı. Hoş rekabet Batı'yla kıyasladığımızda anlamını yitirsede idare edecek böyle Doğu. Son olarak Kaan eklemek istediğin birşey var mı?

 

Kaan Mert: Yani Doğu-Batı arasındaki uçurum kapanacak gibi gözükmüyor. Doğu'da yine favoriler zorlanmadan en azından ilk turu geçecekler. Rekabet en azından 2.turda başlıyor onlar açısından.

 

Kemal Erdem: Bir dahaki yazmızda Doğu'yu daha detaylı ele alırız. Bu hafta Batı'yı konuştuk detaylı bir şekilde.

 

Kaan Mert: Tabi Doğu biraz havada kaldı ama Batı'da da sular durulacak gibi değil her geçen gün bir şeyler değişmekte ve takımların performansları kestirilemiyor.

 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle