2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Haftanın Olayları

NbaTr.Com - Pazar, 09 Aralık 2007
Kemal Erdem: Kaan bu hafta genelde gündemi takımlar değil oyuncular belirledi. Varejao Cavaliers'da tekrar kaldı ve Jason Kidd'de Nets'de kriz hali almaya başladı. Bulls'da da Gordon&Deng sorunsalı var. Önce Varejao'dan başlayalım ne diyeceksin Varejao için?

Kaan Mert: Varejao yaz boyunca gündemi meşgul etti durdu . NBA'de kalacağı açık pota altında en azından sertliği ile oyuna başka bir boyut katıyor ve birçok takımın isteyeceği türden bir oyuncu . O da zaten piyasasını biliyor ki 1 ay maçları TV'den takip etmeyi göze aldı .
 Bobcats istediği teklifi verdi ancak Cavs'ın cevap seçenği vardı ki kullandılar . Takımında kaldı Varejao ama tek fark bu sene alacağı ücret 7 milyon dolar  civarında olacak . Para para para . Tek derdi buydu onu da aldı . Bakalım oynamaya gelince yan çizecek mi ?

Kemal Erdem: Bana göre çizmesi muhtemel. Zaten yetenekleri sınırlı bir oyuncu yüreği ile oynayan bir oyuncu. Kontratı kaptıktan sonta o yürek aynı derece de ateşli olur mu bilinmez.

Kaan Mert: Sanmıyorum olacağını da bunu da zaman gösterecek . Zaten şu an tam kapasitede değil . Sezona takım arkadaşalrı yaklaşık 2.5 ay önceden başladılar ancak o yaptığı tek kişilik idmanlarla performansını korumaya çalıştı . Yeter mi bu çalışmalar sanmam . Neyse zaman gösterecek Cavs'ın hamlesinin doğruluğunu .

Kemal Erdem:Varejao konusunu zaman gösterecek elbette biz geçelim asıl konuya. Jason Kidd diyorum ve sözü sana bırakıyorum. Kidd'in bu çıkışları için ne diyeceksin  Sorun sence ne

Kaan Mert: Sorun Nets'te , bu kadroyla şampiyonluk beklemek hayal . Kidd'de bunu gördü ve yerli yersiz çıkışlar yaptı . Tabi maça çıkmaması tartışılır mı evet ona lafım yok . Kidd elbette maça çıkmayarak doğru olanı yapmadı ama haklı mı haklı sonuçta . Maça çıkmayarak bir basketbol oyuncusuna yakışmayacak davranışlar sergiledi yaptığı hiç te etik değildi ancak Nets'de işler ters gidiyor bu ortada  . Kidd'in de yaşı kemale ermiş basketbol adına verebilceği katkılarda ortada yaşına rağmen ve hakettiği değeri görmek istiyor .
  Konu yine paraya gelecek ama basketbolda son senelerini yaşayan bir oyuncu - ki eğer yüzük almamışsa - ya para alıp hayatıni iyiden iyiye garanti altına almayı iter yada son yüzük şansını en iyi şekilde değerlendirir . Takas propogandaları , takıma eleştriler vs vs .. Kidd bu sene takımı da eleştirdi , maça çıkmayacak kadar ileriye de gitti . Takas olacak mı bilinmez ama Nets'de şampiyonluk yaşayamaz bunda hemfikiriz .

Kemal Erdem: Bana göre de Kidd'in yaptığı etik değil ancak eşyanın tabiiatına uygun bir davranış. Yıllardır yanındaki adamlar kontrat kaptı. Ve bu sene en son Carter kontratı aldı ve kaba tabirle bilemem sen ne düşünüyorsun ama yattı. Kidd'in bu çıkışlarının nedeni Carter'ın kontrat sonrası performansı ve sadece Jefferson'ın çabalaması olabilir mi ?

Kaan Mert: Carter ilk üç hafta neredeyse ortalarda gözükmedi ki eleştriler de diz boyu geldi zaten kendisine . Sakatlık dönüşü ritim bulmaya başaldı şimdi en azından maçlara ağırlığını koyuyor . Tabi onun arka plana itilmesi Jefferson'un bu seneki muazzam çıkışı . Geçen sene kullanmadığı kadar top kullanıyor ve elbette birilerine yansıyacak bu . Carter'a yansıdı ancak zaten Vince iyi oynasa da oynamasa da bu takım yine söylüyorum şampiyon olamaz . Üçü bir arada kombinasyonu olarak az rastlanırlar ancak birbirlerini tamamlayamıyorlar . Kaç yıldır deniyorlar ama olmuyor . Kidd'de bunu ve dahasını gördü ki gündemi açıklamalarıyla meşgul etmeye başladı . İşin sonu nereye varır orasını bilemem .

Kemal Erdem: Zaten kimse Nets'in bu kadrosuyla Şampiyon olacağını düşünmüyordur. Yani en azından rakiplerinin pota altına bakarsak Garnett'ler, Shaq'lar, Sheed'ler, Bosh'lar varken nasıl şampiyonluk beklenebilir. Ki Shaq eski Shaq değil ama yine de Shaq Shaq'dır. Söylemeye çalıştığım bir rakiplerin uzunlarına bakalım bir de Nets'in herşey ortada. Tabi Kidd'in patlaması sürpriz oldu. Bence içerde başka sorunlar var bir adam birden bire böyle patlamaz. Bu çıkışın temel sebebi çekirdek kadroda yaşanan bir anlaşmazlık olabilir.

Kaan Mert: Bir diğer konu Miami Heat'te bu yaz transfer edilen ancak beklenilen performansı bir türlü yansıtamayan oyuncu Smush Parker .
 Miami Parker'ı kadro dışı bıraktı nedeni ise park ücreti dolayısıyla bir kadına zarar vermesi ve yasal süreçte başlatıldı .
 Sen Parker'ın Batı turnesine götürülmemesini nasıl değerlendiriyorsun . Söyleyeceğin birşey var mı ?

Kemal Erdem: Pat Riley'nin yaptıklarını anlayabilen varsa açıklasın. Ben doğru bulmuyorum bunu. Disiplin gösterisi var ortada. Ancak bana göre yanlış. Riley oyuncuna sahip çıkıp onu kadroya alıp başka türlü bir motivasyon uygulayabilirdi. Kabak biraz da Smush'a patladı. Ha Smush'un yaptığını asla tasvip etmiyorum ancak Smush park yerinde bir kadının kolunu büktüyse, Riley'de Miami'nin belini büktü. Ona kim ceza kesecek?

Kaan Mert: Riley cezasını kesmiş bile , Riley'in üstüne adam mı var Heat'te . Riley bu takımın başına gelen en güzel şey diyenler çıkar ama şu yaz döneminde ve sezon içinde hiçte öyle '' Riley bu bir bildiği vardır . '' gibilerinde değil . Ona olan güven iyice azaldı . Miami'de zaten rezalet ki baş sorumlusu Riley'dir .Parker'a falan ceza kesmek çok saçma . Parker'ı yaklaşık 2 hafta kadar sürecek olan Batı Turnesi'ne götürmemesini de anlamış değilim . Cidden yani moral motivasyon açısından Parker'a yazık . Ha geldiği günden beri aman aman bir performansını görmedik ama yine de basketbol hakkını böyle kısıtlamak pek mantıklı değil .

Kemal Erdem: Kaan sen Miami'yi yakından takip eden birisin. Sence Miami'de neler değişmeli?

Kaan Mert: Kısaca Riley diyorum uzatmaya da gerek yok . Bu adamın devri kapandı . Takıma zarar veriyor . Van Gundy mumla aranır oldu takımda ki görüyoruz Magic'de neler yaptığını ..

Kemal Erdem: Aslında konuyla alakasız olacak ama senin Flip Saunders hakkında düşüncelerin neler?  Pistons'da 3. yılı hazır Coachlardan açılmışken söz Saunders'ı nasıl buluyorsun ve sonunu nasıl görüyorsun?

Kaan Mert: Flip Saunders T-Wolves'ta değil artık bunu da geçirdiği 2 sezon da görmüştür . Detroit gibi başarıya aç bir şehirde sezonu en azından bir Final yaparak bitirmelisiniz . Doğu Finali falan da kesmiyor artık . Larry Brown'dan beri başarı yok bu takımda maksat NBA Finali ise . Billups diyor ki '' Flip buraya başarıların üzerine yatmaya gelmedi . Şampiyonluk yaşamadı ve omuzlarında ağır bir yük var .'' Evet bu doğru ama Saunders'lı Pistons'un play-off performansları da yeri geliyor laçkalaşıyor . 3-0'dan az kalsın ortaya geliyordu geçen seneki Bulls serisi . Neyse Saunders bu sezon da başaramazsa artık ciddi ciddi sorgulanacak . En iyisi sezon sonu konuşalım onun hakkında . Ne dersin ?

Kemal Erdem: Haklısın deyip Bulls'a geçelim. Onlarda da bir Coach sorunsalı var ve Deng&Gordon ikilisi. Bulls için neler söyleyeceksin?

Kaan Mert: Bulls'ta tek sorun koç değilki . Bu sezonki Bulls'u irdeleyeyim derseniz sorunlardan geçemezsiniz . Offense - Deffense - Bench . Her yerde ayrı bir dert ayrı bir sorun . Taraftarlar da her maç Kobe Kobe diye inliyor ama yapılan ne bir hamle var ne birşey . Bu takım Deng'in Gordon'un üstüne kurulu ancak onlarda yüksek rakamlarda oynamak istiyor . Kısacası sorun çok çözüm yok .

Kemal Erdem: Sence Gordon-Deng kalmalı mı takas mı olmalı?

Kaan Mert: Aslında potansiyel olarak Doğu'da bir çok takıma kafa tutabilecek kapasitedeler şu anda yine de eksikleri yok değil . Daha genç oyuncular ve verebileckeleri maksimum katkıyı verirlerse başarı da gelir bir nevi . Takas paketlerinde de sürekli adı geçen isimler onlar ama elde tutulur tekliflerde yalnızca kısa vadede başarı var . Ben kalmalarından yanayım şahsen.

Kemal Erdem: Ben artık araya soğukluk girdiğini ve takas gerektiğini düşünüyorum. Her devrim kanlı olur Kaan. Bulls'da da kanlar akmalı ki ilerdeki Bulls'u yaratabilsinler.

Kaan Mert: Hazır Bulls'tan bahsetmişken gelelim haftanın belkide en ilgi çekici olayına . Bulls taraftarlarının Kobe Kobe ısrarları üzerine Bulls'ta Jordan ile birlikte oynayan Norm Van Lier ortalığı karıştıracak açıklamalarda bulundu . Kısaca Kobe'yi burda istemediğini belirtip ''Kobe büyük bir oyuncudur. Evet o topla oynar ancak o asla Michael Jordan olamaz. Ben onun çok bencil olduğunu düşünüyorum.'' dedi. Sen bu olaylar için neler diyeceksin . Ortam yine Kobe vs Jordan tartışmalarıyla doldu .

Kemal Erdem: Aslında bu konu hem bizim Anasayfa da hem forumda baya ateşli tartışıldı. Bana göre Kobe, Jordan olamaz. Çünkü Kobe ''Kobe''dir. Beğenin beğenmeyin. Sevin sevmeyin. Ama yiğidi öldürürken hakkını verin. Kobe'ye belden aşağa çok çalışılıyor. Oysa Jordan'ın hataları da çoktu ama kimse bunu dile getirmiyor.

Kaan Mert: Kobe ve Jordan . Bambaşka bir boyut bu ikili karşılaştırılmaları bile anlamsız . Ama tabi spor servislerinde oyuncular arasında  bu tip karşılaştırmalar yapmak çok popülerdir . Jordan şu yazılıp çizilenleri okusa sadece gülüp geçer . Basketbolda gözü kara o kadar çok  oyuncu fanı var ki toz kondurmuyorlar oyuncularına . Şimdi biri çıkıp Kobe Jordan olamaz demiş diye millet birbirine giriyor . Gülüp geçmek gerek böyle şeylere . Tartışılması bile saçma  bence.  Şu Jordan'dan iyiymiş yok bu Jordan'ın velihatıymış bu tip yorumalrdan sıkıldım artık . Bırakın birilerini Jordan ile karşılaştırmayı da basketbolun şu oyunun tadını çıkartın .  Kobe Bryant Jordan olamazmış . Kobe'nin de kimseyle kıyaslanmaya ihtiyacı yok zaten . Kendini kanıtlamış biri o . Kobe için 81 atar bencil derler 25 atar ama takıma verebildiği maksimum katkıyı verir kötü oynamış derler .  Şunu bir kez daha belirteyim Kobe bu sene en iyi sezonlarından birini geçiriyor . Skorer olma peşinde değil , sadece ihtiyaç duyulduğunda potaya yöneliyor . Sahadaki diğer isimleri oyuna katıyor . Bencillik kavramı en azından şu bir aylık dönemde çok uzak ona . Neyse sonuç olarak Kobe iyidir Jordan bencildir diyenler çıkar , Jordan'ın yüzükleri var Kobe'nin bencilliği var diyenler çıkar ve tartışmalar uzar gider . Bir sonuca da varılmaz . Neyse az öcne de dedim ya şu basketbolun keyfini çıkartalım gerek yok böyle kıyaslamalara .

Son olarak bir de Martin var . Bibby'nin yokluğunda Sacramento'yu tek başına bir yerlere getirmeye çabalıyordu ancak geçtiğimiz hafta sakatlandı . Sacramento sahipsiz mi kaldı yada play-off yarışından kopacaklar mı . Bu konuda ne diyorsun ?

Kemal Erdem: Sacramento sakatlıklardan en çok canı yanan takım. Yani tam ritim buluyorlar birşey çıkıyor. Hadi Bibby olayını atlattılar bir şekilde ama Martin olayı belini büktü Kings'in ki yazık oldu bence.

Kaan Mert: Yani son iki geceki performansları cidden iyi ancak onlarda da bu kadar eksik varken bi son çeyek fobisi oluşmaya başladı . Martin'in olmayışı çok kötü oldu gerçekten . Play-Off yolunda da az olan umutları iyiden iyiye azaldı .

Kemal Erdem: Play-Off onlar için baya zor tabi de sence Miami ve Bulls'un play-off şansı ne böyle giderse şaka maka play-off dışında bile kalabilirler. Son olarak bu konu hakkında bir yorum yapar mısın.

Kaan Mert: Beni zayıf noktamdan yakalamayı biliyosun öyle değil mi ? Neyse işin gerçeği bu sezon büyük sürprizler olmazsa işleri zor . Daha 4 aydan fazla bir süre var ancak bu takımların durumları da düzelecek gibi durmuyor . Zaten şu 1.5 aylık dönemde play-off resmi yavaş yavaş çizilmeye başladı . Eğer tabloda yer edinmek istiyorlarsa birşeylerin değişmesi gerek . Ama Miami giremezse bu play-off'un tadı tuzu olmaz benim için bunu biliyorum. Miami'nin şansı şu an için çok çok az olsa da Bulls'un yine de play-off potasıyla arasında 2 maç var ve yine söylüyorum 4 aydan fazla süre var .
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle