2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Wild Wild West- Şampiyon Kim Olacak?

NbaTr.Com - Cumartesi, 25 Ekim 2008

       Önceki yazımda Doğu Konferansı’nda Şampiyonluğa oynayan iddialı takımları değerlendirmiştim. Bu yazımda ise geçen sezon olduğu gibi daha çekişmeli geçmesi beklenen Batı Konferansındaki iddialı takımların son durumlarına değineceğim.

Öncelik geçen sezonun finalistinde;

LOS ANGELES LAKERS

Geçen sezon ortasında yapılan Pau Gasol takasının ardından şampiyonluğun en güçlü adaylarından biri haline gelen Lakers güçlü Batı Konferansı’nda zirveye ulaşarak şampiyonluğu almış fakat NBA finalinde Celtics’ in yıllardır şampiyonluğa aç olan üçlüsüne

 toslamıştı. Her şeye rağmen başarılı bir sezonu geride bırakan Lakers’ ın off-sezon hamlelerine bakacak olursak pek göze çarpan bir şey bulamayız. Joe Crawford, CJ.Giles, Brandon Health ve Çinli Sun Yue takıma yeni katılan çaylak isimler. Bunun dışında diğer California ekibinden kopan Josh Powell ile anlaşıp benchlerine iyice derinlik kattılar. Geçen sezon sakatlık yüzünden doğru dürüst oynayamayan Bynum- Mihm ikilisinin bu sene takımla sahaya çıkacaklarını düşünürsek, Powell, Mbenga ile kadrodaki son koltuk için yarışacak gibi görünüyor. Genç ve dinamik kadrosuyla ve tabiî ki de MVP’ siyle Lakers yine şampiyonluk yolundaki en büyük adayların başında geliyor. Bu yolda LA’ in karşısına çıkabilecek en büyük sorun sakatlıklar gibi gözüküyor. Kobe, Gasol, Odom, Bynum dörtlüsünün sezon içerinde ağır sayılabilcek bir sakatlık yaşamaması halinde bu takımı durdurmak çok zor olacaktır. Bynum’ unda takıma katılmasıyla Lamar Odom’ u sıklıkla 3numara oynarken görebiliriz. Bu durum takımın fizik gücüyle beraber mücadele yapısının da artmasında önemli rol oynayacaktır. Takımda tek zaaf olarak söylenebilecek guard pozisyonunda 1 sene daha tecrübelenen Sasha Vujacic- Farmar ikilisinin Fisher’ a yapacağı katkı şampiyonluk yolunda Lakers için önemli rol oynayacak.

 

SAN ANTONIO SPURS

 

Geçen sezon Batı finaline zorlukla gelen Spurs, finalde Lakers’ a boyun eğmiş, sonucunda da 4-1 lik skorla elenmişti. Sezon başlamadan Spurs’ te olup bitenlere değinecek olursam, pek de parlak şeyler söyleyemeyeceğim. Daha sezon başlamadan olimpiyatlarda sakatlanan Ginobili’ den Aralık ayına kadar yararlanmayacaklarını öğrenmeleri onlar için önümüzdeki sezonun hiç de kolay geçmeyeceğinin göstergesi. Manu’ nun sakatlığının en tehlikeli tarafı bir daha eskisi gibi dönememe ihtimalinin olması ki, eğer böyle bir şey gerçekleşirse Spurs’ün çöküşü bekle-

nenden daha erken başlayabilir. Kadrodaki oyuncuların yaşlarını hatırlatmama gerek yok(Seconhand Lions desek yanlıs olmaz), bu oyuncuların sınırlı sürede verecekleri katkı da zaten belli gibi. Bu nedenlerden dolayı süperstar Tim Duncan ve Tony Parker’ın Manu dönene kadar takımı Batı’nın zirvesine yakın bir yerlerde tutmaları şart gibi görünüyor. Off-sezonda yapılan hamlelere değinecek olursak, Wizards’ tan ayrılan Roger Mason en fazla dikkat çeken isim olarak göze çarpıyor. Bunun dışında Malik Hairston, George Hill ve Anthony Tolliver takıma yeni katılan çaylak isimler. G.Hill, bu isimler arasında daha fazla umut veriyor. Manu’ nun yokluğunda alacağı şansı nasıl değerlendireceği de önemli bir ayrıntı olabilir. Kısacası, Spurs’ ün bu sezon iddialı olmasının en büyük sebebi disiplini ve kontrolü hiçbir zaman elden bırakmamaları diyebiliriz.

 

NEW ORLEANS HORNETS

 

 Geçen sezonun flaş ekiplerinden biri olan Hornets, sezona 4-3 lük Spurs yenilgisiyle Batı yarı finalinde veda etmişti. Seriden sonra yenilgiden daha önemli olan nokta şüphesiz edinilen tecrübeydi. Herkesin takdir ettiği takımlardan biri olan Hornets da, önümüzdeki sezona dair beklentiler çok daha fazla. Chris Paul önderliğinde genç kadrosuyla yola çıkan arılar’ a bu sezon James Posey, Devın Brown, Mike James, Sean Marks ve Courtney Sims gibi isimler katıldı. Bu isimlerden Posey’ in takımın tecrübe açığını kapatması beklenirken, Mike James’ in ise Paul’ü takımdan ayrılan Pargo’nun yerine yedeklemesi bekleniyor. Bu nedenlerden dolayı bu iki transfer arılar için çok önemli fakat geçen sezon anlaşılan iyi bir yedek uzunun eksikliği coach Scott’ ın başını ağrıtabilir. Çünkü, sakatlık olmasa bile Chandler’ın erken faul problemine girdiği maçlarda Hilton Amstrong ve Melvin Ely’ a mahkum olacaklar. Buna eksikliğe rağmen iğneleri hazır şekilde bekleyen Chris Paul ve arkadaşlarının bu sezon zirveye oynayacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

UTAH JAZZ

 

Stockton- Malone ikilisinden bu yana bir türlü yüzü gülmeyen Jazz da, sık sık olayları ağzı açık şekilde izlerken gördüğümüz coach Sloan’nun artık uzatmaları oynadığını düşünüyorum. Bunun nedeninin Deron Williams’ ın gelmesinin ardından hemen hemen 3 senedir takım iskeletini bozmadan başlanan sezonların playoff larda hüsrana dönüşmesi olduğunu söyleyebilirim. Kadro yapısı itibarıyla NBA deki en güçlü kadrolardan biri olarak görünen Jazz’ın bir türlü rakiplerini dize getirememesi hem takımın hem de oyuncuların geleceği açısından umutsuzluk verici bir durum.  Takımın lideri konumunda bulunan Deron Williams’ın sol ayak bileğinden sakatlanması onların canlarını bir hayli sıktı ama pek fazla maç kaçırmayacak gibi görünüyor. Bunun dışında tabiî ki Boozer, Mehmet Okur, Kirilenko gibi isimlerin performansları şampiyonluk açısından çok önemli olacak. Şampiyonluk yolunda coach Sloan’ nun yapacakları ya da yapmayacakları Utah Jazz’ ın kaderini belirleyecek olan etkenler olacak.

 

PHOENIX SUNS

 

 Steve Nash, S. O’Neal, Amare Stoudomire, Leandro Barbosa, Boris Diaw, Grant Hill, Raja Bell gibi NBA’ in kalburüstü oyuncularını bünyesinde bulundurmasına rağmen, bir türlü arzuladığı başarıyı yakalayamayan Suns, off-sezon da belki de daha önce yapmaları gereken hamleyi yapıp D’Antonie ile yollarını ayırdılar. Yıllardır ‘run and gun’ sistemini benimsemiş olan Suns ekibini yeni coach Terry Porter ile daha farklı bir şablonda oynarken göreceğiz. Şüphesiz Nash, Hill ve 36’lık Shaq kardeşimize bu yaştan sonra sert savunma yaptırmak pek kolay olmayacak ama yine de eskisinden daha iyi olmasını bekliyorum. Kadrodaki önemli oyuncuların son senelerine iyice yaklaştığını düşünürsek, Suns’ ın bu yıl ki hedefi şampiyonluktan başka bir şey olmamalı. Coach Porter’ ın antrenör olarak pek tecrübesi olmasa da oyunculuk sürecinde kazandığı yüzük ve artı tecrübe Phoenix açısından kritik bir dezavantajı ortadan kaldırabilir. Off-sezon da takıma katılan önemli isimler var. A.Varejao’ya benzetilen Robin Lopez benchten gelip savunmayı sertleştirebilir. Free agent iken anlaşılan Matt Barnes yıllardır playoff larda max. 7 kişi oynayan Suns’ın benchine önemli bir derinlik katacaktır. Geçtiğimiz sene Galatasaray C.C. ‘dan tanıdığımız Robert Hite da pre-season maçlarında hiç de fena oynamadı. Ve son olarak Slovenya’ da Beno Udrih’in yedeği Goran Dragiç ve draftan seçilen Sean Singletary takıma yeni katılan diğer isimler. Şampiyonluk yolunda Suns’ın iddiasını başarıya dönüştürmesi için savunmasını sertleştirmesi, Shaq-Nash-Diaw gibi isimlerin belasız bir sezon geçirmeleri şart. Pasifik grubunu Lakers’ın arkasında bitirirler ama tabiî ki de playoff’ taki yerlerini diğer takımların performansı belirleyecek.

 

HOUSTON ROCKETS

 

Senelerdir bir türlü arzuladığı başarıya ulaşamamış diğer talihsiz takım ise tabii ki Houston Rockets. Kariyerinde ilk tur geçme başarısı olmayan T-Mac’ in bu sene bu talihsizliği kırmaktan başka şansı yok. Geçen sezon eksiklerine rağmen Playoff’ ta Utah’ a kafa tutmaları alkışlanmıştı ama artık sakatlıklar yüzünden sürekli ritmi bozulan bu takımın önemli bir başarıya ulaşması gerekiyor. Bu amaç için off-sezon da neler yaptılar diye bakacak olursak, bence yapabilecekleri en iyi hamleleri gerçekleştirdiler. Kings’ den kötü bir şekilde ayrılan NBA’ in kabadayılarından da olduğunu söyleyebileceğimiz Ron Artest’ i takastan alarak iyi iş başardılar. Ron Artest zaten ligin sayılı iyi savunma yapabilen takımlarından biri olan Rockets’i bu alanda zirveye taşıyacaktır. Battier ve Mutomboyu da hatırlatmalıyım. Bunun  yanında da hücumda da yabana atılmayacak bir silah olduğunu da unutmayalım. Bunun dışında yapılan diğer önemli hamle tabii ki de Brent Barry. Spurs’ ten kopan tecrübeli yıldızla anlaşan Rockets, kadrosuna hem büyük bir tecrübe hem de Yao’ nun paslarını değerlendirebilecek istikrarlı bir şutörü eklemiş oldu. Draftlardan Joey Dorsey’ i aldılar ama T-mac sakatlanmadıkça şans bulacağını düşünmüyorum. Tabii bu ihtimalin çok düşük olduğunun farkındayız çünkü daha sezon başlamadan T-Mac ağrıları olduğunu söyledi. Bu takım açısından hiç de iyi sinyaller çünkü Yao ve Artest’ in takımı taşıyabileceği nokta çok da yukarılar olamaz; yani T-Mac’ in ölüsü bile bu sene takıma lazım olacak. Takımdaki diğer isimlerin sağlam oyuncular olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım ama guard pozisyonunda özellikle Playoff da aksamalar olabilir diye düşünüyorum.(R.Alston, L.Head, A.Brooks).

 

DALLAS MAVERICKS

 

 Off-season da diğer önemli hamleyi yaparak Avery Johnson’ ı şutladılar. Bu olay sonrasındaki demeçler hiç hoş olmasa da takımın yeni coach tüm Maverickslilere umut vermiyor değil. 2006 NBA finali Heat’ e kaybedildiğinden beri bir türlü üzerindeki baskıları kıramayan Mavericks, Rick Carlisle ile anlaşarak iyi bir hamle gerçekleştirdi ama kadro açısından iyi hamleler yaptıklarını söyleyemeyeceğim. Takıma katılan çaylak isimlerin bir şeyler yapacaklarını sanmıyorum. Bunun dışında takıma yeni katılan Gerald Green’ nin de sezon içerisinde arada bir TOP10’ a girmek dışında görüneceğine inanmıyorum. Yani iş yine Nowitzki’ ye kaldı. Jason Kidd’in yaşı itibariyle yapabilecekleri ortada, buna rağmen takımı iyi yönetiyor. İdolünün Tim Duncan olduğunu söyleyen Josh Howard’ ın(bizimle kafa buluyo galiba) yazın karıştığı olayları NBAtr ya da başka yerden duymuşsunuzdur. Kendini bir türlü geliştirememesi Dallas’ a inanılmaz zarar veriyor çünkü doğru düzgün bir altenatifi yok. Bunların dışında Brandon Bass’ in pre-season da ortaya koyduğu performanslar gerçekten umut verici. Geçen sene belli etmişti zaten. Sonuca gelecek olursak, GüneyBatı grubunda Rockets ve Hornets’ i geçmeleri zor görünüyor. Spurs ile çekişecekler gibime geliyor ama bekleyip görelim.

 

Ve son olarak PORTLAND TRAILBLAZERS, DENVER NUGGETS, LA CLIPPERS

 

İlk olarak Portland;

 

Sezona Rudy Fernandez, J. Bayless, Nicolas Batum, Ike Diogu gibi yeni isimlerle başayacak olan Blazers’ ın en büyük transferi geçen sezon oynayamayan Greg Oden olacak tabii ki. Bunun dışında UlebCup MVP’si İspanyol Rudy’nin takıma katılması, J.Bayless hamlesi gibi yapılan sessiz ama en önemli hamlelerden birisi. Kendisinin yeni Ginobili olması durumunda Blazers’ ı bu sene olmasa da önümüzdeki senelerde zirvede görebiliriz. Takım lideri Brandon Roy’ a söyeleyecek söz bulamıyorum. Kısa sürede bu konuma gelmiş olması inanılmaz. Blazers’ın bu yıl playoff yapmasını bekliyorum ama daha ilerisini konuşabilmek için özellikle Greg Oden’ ın performansını görmemiz gerekecek. Sakatlanmazsa tabii.

 

DENVER NUGGETS

 

NBA’ de hakkında konuşmak ya da yazmak istemediğim 3 takımdan biri oluyor kendileri( NYK ve Memphis diğerleri). Bu takımı adaylar arasına yazmamın tek sebebi her anlamda akıllara zarar yönetim şekli. Senelerdir ‘ run and gun’ ı doğru dürüst oynayamayan, savunmacı takımların bile kendilerinden daha fazla sayı atabildiği bir ortamda şampiyonluğu rüyalarında bile göremeyecekleri malum.

 

Haa neler mi yaptılar off-season da, baktılar alamıyoruz birini deyip takımın center’ını beleşe şutladılar. Gerisi de yalan zaten. Tüm basketbolseverler adına Denver’ a(özellikle George Karl’a) selamlarımı yolluyorum. Aferin böyle devam edin: D

 

LA CLIPPERS

 

 Garip bir şekilde Elton Brand ve Corey Maggete’ yi kaybeden California ekibi takıma Baron Davis ve Marcus Camby’ i ekleyerek olası bir tepkiyi engellediler. Bunun yanında Draftlardan seçilen Eric Gordon ve DeAndre Jordan gerçekten geleceği olan isimler. Özellikle Eric Gordon pre-season da iyi maçlar çıkardı. Takımın kadro yapısına baktığımızda Camby, Kaman, Skinner ve Paul Davis gibi isimlerle fena görünmüyor. Baron, Mobley, Tim Thomas, Jason Hart gibi isimler takıma tecrübeleriyle katkı yapacaklardır. Geçen sene iyi sinyaller veren Al Thornton bana göre geleceğin yıldız adaylarından. Süre bulursa faydalı olacaktır. Sonuç olarak Clippers yeni oyuncuların fazla olduğu bir takım şampiyonluk zor olsa da iddialı takımlara çelme takabilecek güçleri olduğunu da göz ardı edemeyiz.

 

Sezonun başlamasına az kaldı, bakalım neler olacak.

Okuduğunuz için tşk ederim.

İbrahim Barış GÜLER

İlk yazı Doğu'nun Şampiyonluk Adayları için;
http://www.nbatr.com/ibrahim-baris-guler/yeni-sezonda-sampiyonluk-adaylari-1.html

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (3)Add Comment
...
Yorumu Yazan engincan, 03 Kasım 2008, 19:50:06
bence de iddialı takımlara değil her takıma değinilmiş ve kendi görüşünü de belirtmemişsin zaten bildiğimiz şeyleri yazıp kendini yormuşsun gereksiz bir yazı
...
Yorumu Yazan t0prak, 29 Ekim 2008, 15:30:05
Abi ne iyisi iddialı takımlara değil her takıma değinmiş neerdeyse yaa.bence kötü bir azı olmış portland la clippers in orda işi ne ya
...
Yorumu Yazan magicx12, 25 Ekim 2008, 18:49:21
Tam sezon öncesi iyi bi yazı olmus,genel olarak sana katılıyorum ama sloan herkesi sinirlendirse de sonucta nba'in sayılı coachlarından biri,utah'ın onsuz yapması zor. denver hakkında da haksız sayılmazsın, durumları pek parlak gorunmuyor bi iverson a yazk oluyo adam yine tek basına cabalıycak gibi bu senede.lakers ya da hornets den biri batıyı alır gibime geliyo,tabi lakers kadro acısınan cok daha iyi bu kesin.

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle