2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Yeni Sezonda Şampiyonluk Adayları-1

NbaTr.Com - Çarşamba, 01 Ekim 2008

 Merhaba sevgili Nbatr okurları

        Off sezonun neredeyse tamamen bittiği, artık takımların oluşturdukları kadrolarla pre-season maçlarına hazırlandığı bu günlerde yeni yazımla karşınızdayım. Bu yazımda heyecanla beklediğimiz 2008/2009 sezonuna iddialı girecek olan Doğu Konferansındaki takımların şampiyonluk şanslarına değineceğim.

İlk olarak son şampiyonla başlayalım.

BOSTON CELTICS     

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz sezon başlamadan önce yapılan flaş hamlelerle bir anda Doğu Konferansı’nın en iddialı takımlarından bir haline gelen Celtics, sezon sonunda arzu edilen hedefe ulaşmış, yıllardır alışık oldukları yerden uzakta olan taraftarlarını mutlu etmişti. Fakat başarılı geçen bir sezonun ardından herkesin kafasında cevap bulmayı bekleyen tek soru var? : Son şampiyon unvanını koruyabilecek mi? Bildiğiniz gibi Jordan-Bulls, Kobe-Shaq- Lakers birliktelikleri haricinde son yıllarda unvanını koruyan şampiyon takım çıkamadı. İstikrar bazında son 10 yıla damgasını vuran Spurs bile şampiyonluk sonrasında oynadığı Playoff larda rakiplerine kafa tutamadı ve elendi. Bu durumdan kazanılan şampiyonluk yüzüğünü korumanın neredeyse kazanmaktan daha zor olduğu sonucunu çıkarabiliriz. NBA deki diğer takımların son şampiyonu devirmek için daha arzulu oynadığını da göz önüne alırsak Celtics’in işi önümüzdeki sezon hiç kolay olmayacak. Benchten gelen ve takıma oldukça iyi katkı yapan Posey ve PJ.Brown’ ın ayrılması da zaten iyice yaşlanmış olan kadronun şampiyonluk şansını azaltıyor. Giden bu oyuncuları yerlerini ise Patrick O’Bryant ve tam bir soru işareti olan Darius Miles ile doldurmaya çalıştılar. Pierce-Garnett-Allen üçlüsünün aynı performansları gösterip gösteremeyecekleri de Celtics için önemli olacak. Boston da durumlar böyleyken şampiyonluk için Playoff’ a girecekleri sıra önemli olacak gibi gözüküyor. Yine de iyice güçlenen diğer takımları düşününce bana göre Celtics’ in şampiyonluk ihtimali oldukça azalıyor ama klişe olsa da yine de ‘Şampiyonun kalbini asla küçümsememek’ gerektiğini hatırlatarak diğer adaya geçelim.

DETROIT PISTONS

             Geçtiğimiz sezon 50.yılını kutlayan ve üst üste 6.kez Doğu finaline yükselerek büyük bir başarıya imza atan Pistons, finalde şampiyon olan Celtics’ e kaybedip taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Bunun üzerine J.Dumars sezon sonrasında önemli bir karara vararak coach Saunders’ ı takımdan kovup yerine de yardımcı coach olarak görev yapan Michael Curry'yi getirmişti. Şüphesiz Off-season da Pistons’ ın yaşadı

  ğı en büyük değişiklik bu oldu. Pistons’ a kadro açısından baktığımızda yıllardır birlikte oynayan all-star dörtlüsü önümüzdeki sezon yine iş başında olacak. Bu dörtlünün yanına Kwame Brown’ın katılmasıyla Doğu da biraz daha iddialı hale geldiler. Çünkü büyük ihtimal benchten gelecek olan J.Maxiell’ in bir yıl daha tecrübelendiğini ve de McDyess ın her sene olduğu gibi işini yapacağını düşünürsek uzun rotasyonunun Ben Wallace döneminden sonra ilk kez rahatladığını söyleyebiliriz. Off-season da Arron Affalo, Walter Sharpe, Will Bynum ve Senegalli Cheikh Samb katıldı ama bu oyuncuların Playoff ta süre alabilmeleri için takımın hastanelik olması gerekecek gibi görünüyor. Kısaca belirtmek gerekirse Detroit bu sene yine şampiyonluk adaylarının başında geliyor(benim de favorim aynı zamanda) ve bu yolda yeni coach Michael Curry ‘Mr. Bigshot’ Billups ve de ‘Slayer’ Wallace’ ın performansları belirleyici olacak gibi görünüyor.

 

CLEVELAND CAVALIERS

 

2007 yılında elde edilen Doğu şampiyonluğundan sonra geçtiğimiz sezon içerisinde büyük bir takasa dahil olan ama sezona konferans yarı finallerinde nokta koyan Cavs’ da yeni sezon öncesi işler yolunda gözüküyor. Off-season da takasla Mo Williams’ ı takıma dahil etmeleri onların yıllardır çözemedikleri guard sorununa ilaç olacak gibi gözüküyor. Bunun yanında Ilgauskas, Ben Wallace, A.Varejao gibi faydalı uzunların yanına veteran Lorenzen Wright’ ı da eklemeleri takıma rotasyon açısından önemli bir esneklik sağlayacak. Forvet pozisyonunda ise LeBron’ nın arkasına Fenerbahçe’ den tanıdığımız Terrance Kinsey’i almaları da takım açısından önemli sayılabilecek bir hamle. Bu şartlar altında Cavs’in şampiyonluk ihtimalini baltalayacak etkenlerin başında takım kimyasını tutturamamak geliyor. Coach Mike Brown sayesinde iyi savunma yapmaları kesin gibi görünen Cavs de en büyük soru işareti takımın hücum performansı olacak ki, geçtiğimiz sezon Playoff dan elenilmesinin başlıca sebebi de sadece Kral’ın eline bakıyor olmalarıydı. Bu sene Mo Williams’ın hücumda çeşitlilik adına yapacakları, Cavs’in Doğu şampiyonluğunu bir kez daha kazanıp final oynaması açısından belirleyici olacak.

ORLANDO MAGIC

NBA deki gururumuz Hedo Türkoğlu’nun formasını giydiği Magic de hedef ilk olarak en kötü ihtimalle Doğu Konferansı finali. Geçtiğimiz sezon yaşanılan 2. Detroit faciası

nın tekrar yaşanmaması adına bu off-season da neler yaptılar diye bakarsak pek de kayda değer bir şeyler bulamayız. 2-3 numara oynayabilen Evans’ ın yerine Michael Pietrus’ u aldılar. Pietrus fena transfer değil,Evans’ın yerini doldurabilir fakat bu transfer  dışında

 4 numara bölgesine ikili oyun oynayabilen bir uzunun alınmaması Stan Van Gundy’ nin 4kısa+Howard sisteminden vazgeçmeyeceğinin bir göstergesi. Howard’ın arkasına sakatlığı geçen Tony Batie’nin dönecek olması avantaj olacak ama bu NBA finali için yeterli mi tam bir soru işareti. Off-season da draftlardan seçilen Courtney Lee’nin benchten enerji, kısa süreli anlaşılan Mike Wilks’ in takıma tecrübesiyle katkı yapmaları bekleniyor. Ancak Orlando önümüzdeki sene NBA finali yapar mı diye sorarsanız bunun çok zor olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Öncelikle başarı için Hedo’nun geçtiğimiz seneki performansını sürdürmesi gerekecek. Nelson, Lee, Wilks üçlüsünün takımı oynatma açısından katkı vermeleri şart, özellikle Nelson forvetleri ve Howard’ı iyi beslemeli. Rashard Lewis sahaya kontratına yakışır bir performans koymalı. Ve tabiî ki belki de en önemlisi Howard basketbolun sadece topu potaya vurmaktan ibaret olmadığını öğrenip, birebir oynayabilmeli. Eğer tüm bunlar gerçekleşirse gönüllerimizin all-starını final sahnesinde görmememiz için hiçbir sebep yok.

PHILADELPHIA SIXERS

Geçtiğimiz sezon 7. sıradan Playoff’ a giren ve başarılı bir performans göstererek elenen Sixers off-season’un hareketli takımlarından bir tanesiydi. Free agent olan

Elton Brand’i kadrosuna katarak büyük sükse yapan Sixers ‘ın isminin rakipler kolay olmasa da final için geçmesi hiç de sürpriz olmadı. Geçen sene genç oyuncuların fazlasıyla şans bulması ve Playoff da Pistons’a karşı ortaya konulan mücadeleci basketbol önümüzdeki sezon için Sixers’ ın umutlanmasını sağlayan etkenler. Brand transferinin yanı sıra draftlarda orta sıralardan seçtikleri Marreese Speights, serbest olarak anlaştıkları Donyell Marshall, Theo Ratliff ve Karem Rush gibi isimlerle tecrübenin yanı sıra benchlerine derinlik de kazandırdılar. Tüm bunların yanında Maurice Cheeks gibi savunmayı seven bir coach’un olması da Sixers açısından önemli bir artı. Fakat bu yolda Sixers’ ın kaderini belirleyecek olan başlıca etken yeni transfer Elton Brand’ in uzun sakatlık sonrası göstereceği performans olacak gibi görünüyor. Miller ve Iguadala ikilisinin de geçen seneki formlarının üstüne biraz daha koymaları halinde Sixers’ ın rakiplerine kolay lokma olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ve son olarak,

TORONTO RAPTORS ve CHICAGO BULLS

 Off-season’ nun belki de en sessiz ama en etkili hamlelerinden birini J. O’Neal ile yapan Raptors, Nesteroviç ve TJ.Ford’ u kaybetse de kadro itibariyle Doğu’da şampiyonluğu göğüsleyecek kapasiteye sahip bir takım görüntüsü içerisinde görünüyor. Solomon, Ukic ve Hassan Adams gibi isimleri bünyesine katan Raptors’ın hedefe ulaşabilmesi için diğer takımların şansızlıklar yaşaması gerekecek. Bu listeye almış olsam da ben Raptors’ ın en fazla yarı finalde eleneceğini düşünüyorum.

 

      Ve son olarak karşınızda Chicago Bulls. Onları listenini sonuna koymak istemezdim ama geçen seneki performansları göz önüne alarak bu sıralamayı yaptığım için sona kaldılar. Aslında kadro açısından baktığımızda dört dörtlük bir takım gibi görünse de şampiyonluk için takım olmaları şart. 1 numaradan D.Rose’ u seçip takımı yönetmesi beklenen yeni liderlerine kavuştular ve off-season da Deng ile uzun vadeli, Gordon ile de 1 yıllık anlaşma yapıp kadrolarının iskeletini korudular. Takımdaki soru işaretleri uzun rotasyonu ve yeni coachları W.Del Negro gibi dursa da yönetim açısından geçtiğimiz sezondan daha iyi olacakları kesin gibi. Bu şartlar altında takım kimyasını tutturmaları halinde kadroları rakipleriyle kafa tutmaya müsait görünüyor.

Not: Her ne kadar basketbolda ne olacağı belli olmasa da Miami Heat, Wizards, Nets ve Hawks gibi takımlara ben pek şans vermiyorum ama tabi ki iddialı takımların karşısında ortaya koyacakları performans şampiyonluk yolunda önemli bir etken olacak.

Bekleyip görelim, neler olacak…

Gelecek yazımda Batı’daki iddialı takımların şampiyonluk şansını değerlendireceğim. Okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

İbrahim Barış GÜLER

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (4)Add Comment
...
Yorumu Yazan wadefire, 18 Ekim 2008, 14:50:45
buraya orlando we sixers gibi takımlar alınıosa bnce miami de alınmalıydı.Sixers bu sene ancak play-off sonrası yalan.Orlando ise daha play-off oynayıp tecrübe kazanması lasım
...
Yorumu Yazan bad boyz forever!, 10 Ekim 2008, 14:03:00
DETROIT PISTONS RULEZ!!! Yazini beyendim, eline saglik. Hemen hemen tüm konularda ayni görüsteyiz, en önde Detroit ún sampiyon olma noktasinda tabi. Dahada Nets Nets diyenlere, New Jersey bu sezon Memphis, Oklahoma ve Minnesota ´yla ligin en ez galibiyet alabilen takimi olarak yarisir ancak :D:D! Gelecegi en parlak olan takimlar bence kuskusuz Philly ve Atlanta! Cok iyi hamleler yaptilar off-seasonda. Sadece su an ikisininde Play-Offlarda cok üstün bir performansla oyanayip finallere kadar yükselebilmis bir oyuncunun tecrübesi yok (Bibby´den haric belki..). Ne bir sene icinde birden (yine) Boston sempatizani olanlar, ne kral kral diyen Cavs´liler, nede Hido ´muz var orda diyen Magic ´ciler hic bosuna ümitlenmesin. Bu sene sira yine DETROIT ´da. Senelerdir süper isliyen dörtlümüzün yanina K.Brown ve bu sezon büyük bir adim daha öne atacak olan Stuckey ve Maxiell´ide eklersek kimse durduramaz bizi !
...
Yorumu Yazan barisguler, 05 Ekim 2008, 16:41:47
Yorumun için tsk ederim.Yazıda degerlendirdigim takımlar anlasılacagı uzere onumuzdeki sezonda ŞAMPİYONLUGU kovalayabilecek olan en iddialı takımlar. Bana kalırsa degerlendirilen takımlarda bi hata yok,sixers ve bulls resmen ölü demişssin ama:
PHILA'nın gecen sezon genc kadrosuyla ortaya koydugu basarılı performans var ve daha da onemlisi sonuc var.artı bu sezon elton brand gibi tecrubeli bi isim takımın tecrube eksigini giderecek.evet iverson cok onemliydi bu takım için ama artık onu aramaları için bi sebebleri de kalmadı,gayet iyi,mücadeleci bi kadro olusturdulr.

Bulls'a gelince, miami'yi 4-0 süpürdükten sonra gecen sene ki basarızlıgın temel nedeni yonetimden kaynaklanıyodu.yeni teknik ekibin ustune oynadıkları kumar tutarsa doguyu kazanamasalar bile iddialı bi takıma celme takabilirler. Jordan olayına girmiyorum bile ondan sonra nba bile tökezledi bulls ne yapsın ancak kendilerine geliyolar.Kontrat sorunlarını da hallettiler kafaları rahat sayılır.

Miami'nin süreye ihtiyacı oldugunu dusunuyorum.yakın zmanda sampiyon olmus olabilirler ama onumuzdeki sene yazıda yazdıgım takımları gecmeleri bnm için süpriz olur cunku beasley'in en azından caylak yılını atlatması lazım.aslında sırf wade için listeye alınabilirdi ama bence bu sene sampiyonluk adayı degiller.
NewJersey ise grubunda toronto ve sixers 'ın arkasında knicks le 3.lük için yarısır bence,konferans genelinde de playoff onlar için muhtesem olur;sampiyonluk imkansız.
...
Yorumu Yazan t0prak, 04 Ekim 2008, 20:48:35
Afedersin biraz saçma olmuş.Öncelikle değerlendirdiğin takımlar yanlış.Şimdi philedelpia Sixers ı değerlendirmişsin ıverson döneminden sonra bir hiçti takım resmen.Onun yerine Miami heat olmalıydı.
Bir başka şey Chicago Bulls oda bitti artık jordan dönemiden sonra oda saçma onun new jersey i değerlendirebilirdin ama onu kötülüklerinide söylerdin bence böyle oolmalıydı ben beğenmedim.

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle