2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Dayanın Etik Değerler!

NbaTr.Com - Pazartesi, 23 Kasım 2009
Kaan Akkanat son zamanlar Beko Basketbol Liginde yaşanan olayları 'Dayanın Etik Değerler!' Başlıklı yazısında değerlendiriyor;


Dayanın Etik Değerler!

Geçen haftadan beri toparlanmaya bekliyorum. Ama sanırımı artık hazırım. Çevresi de çapı da birbirinden çok uzak olmayan basketbol dünyamızın etik değerlerini sarsan forma olayıyla ilgili ahkam kesmeye birazdan başlayacağım ancak onun öncesinde bizim bu oyunu neden sevdiğimiz hatta benim bu yazıyı neden yazdığım gibi soruları yanıtlamak daha akılcı bir yaklaşım olur.

Basketbol centilmen bir oyundur. Tabiî ki diğer sporlarda öyle ancak basketbol kültürüne Afro-Amerikan kültürünün de katkılarıyla “saygı”(respect) gibi bir kavram katılmıştır. Dediğim gibi bu diğer spor dallarında da vardır ancak diğer sporlara nazaran seyirci-saha ilişkileri daha normal olan ve rakibe saygıyı ön plana çıkaran bir töresi(yazılı olmayan bir olgu olmasından mütevellit) vardır basketbolun. Çoğumuzda bu durumun getirdiği çekicilikten dolayı sevmiştir basketbolu. Çerçevesi saygı ve onun beraberinde getirdiği etik değerler olan bir spor herkes için idealdir. Son bir haftada yaşananlar olmasa, bizim için hala ideal bir spor olabilirdi. Ancak…

Olmadı! Önce derbide çıkan olaylar sonra gerizekalıca yapılmış bir üçkağıt bu sporu sevenlerde istemsiz bir sorgulama hali yarattı. İşte bu yazıda bir hezeyan veya hazır ortam bulmuşken biraz da ben sallayayım mantığından çok sorgulayalım da bari ders alalım mantığıyla yazılmıştır.

Önce hafta başına geçelim. Bu sitede yazılarımı okuyanlar hangi takımlı olduğumu arada bir subjektif şeyler yazdığım yazılardan çıkarmışlardır. Ancak bu kısım tamamen objektif olacak.

Neyse, sinir bozucu derecede mücadeleci geçen bir derbi maç katlanana tansiyonla uzatmaya gitti. O sırada “amaçsız” iki Fenerbahçeli seyirciyle “amaçsızları amaçlandırmayı kendilerine amaç edinen” 1000 kadar Galatasaraylı taraftar arasında çıkan olaylar beni oldukça eğlendirdi.  Evet! Yalan söyleyecek değilim ya… Ayağımın dibindeki köpekteki asaletle televizyondaki insanların durumu beni oldukça eğlendirdi. Kim nerede kim gibi davranıyor sorusu aldı beni. Hadi dürüst olalım! Hayvanlar gibi kavga edince, 5 saniyelik reflekslerimize sahip çıkamayınca, iki tane düşmanı fark edince hepimiz sevindik. Kimse televizyon başında neden kavga ediyorsunuz diye sormadı? Herkes o vurdu “bak olum bak zenci kayırttı herifi” tarzı kişisel tatminler içerisine girdi. Biz 2010 Dünya Basketbol Şampiyonasına ev sahipliği yapacak bir ülke olarak basketbolu etik değerleri için seviyoruz değil mi? Etik…

Hafta başı böyle geçti. Sonuçta “derbiydi”, “ kavgasız olmazdı”. O kadar alışmıştık ki derbi ve kavga moduna artık garipsemiyorduk bile. Ama garipseyememe durumu daha uzun sürmedi çünkü Türkiye’deki sistemsizlik bir tokat gibi çarptı içinde bulunan herkesi. Taraftarlarından, yöneticilerine, idari menajerlerinden, koçlarına herkese aslında ne kadar yanlış yolda yürüdüğümüzü gösterdi bu “forma olayı”. Nalga olayı demek istemiyorum çünkü herkeste olayı ona yüklemek gibi bir eğilim var.

Olayı basketbolun içine girememiş pek çok insan adına büyütülecek pek çok noktası var. Kabul! Bir Galatasaraylı olarak olayın markamıza imajımıza ne kadar zarar verdiğinin farkındayım.Ancak olay Galatasaray, Fenerbahçe veya Beşiktaş olayı değil. Olay bizim sistemsizliğimiz. Yaşanan bu olay bunu sadece normalden daha sert bir şekilde kafamıza soktu. Yoksa benzer forma skandalları alt yaş gruplarında her gün yaşanıyor. Tekrar ediyorum…Sallamıyorum.

Şunu anlayalım artık. Olay Ahmet,Mehmet olayı değil. Olay biz ve spor kültüründeki sorunlarımızdır. Maçların olaysız geçmediği, tribünlerde ayık insanların bu kadar az olduğu, tesisleşmenin bu derece olduğu bir ülkenin spor kültürü budur. Ne bir eksik ne bir fazla. Yukarıdaki olaylarda bu kültürün ürünüdür. Hal böyle olunca bizi bu sporu sevdiren etik değerlerde ancak bu kültür düzeyiyle paralellik gösterebilir.

Etik demişken…
Son zamanlarda rastlayanınız oldu mu yahu?

Kaan Akkanat

-Haydi ağlanacak halimize biraz da gülelim:

Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan Hüseyin Altın, 26 Kasım 2009, 16:07:30
Cidden güzel bir konuya değinmişsiniz. Etik değer birşey diye kalmadı.. Türk basketbolu nereye gidiyor bilinmiyor..

Ayrıca karikatür de güzelmiş.

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle