2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

VE PLAY-OFF 2008

NbaTr.Com - Cumartesi, 19 Nisan 2008

 NBA’de normal sezonu acısıyla tatlısıyla geride bıraktık ve önümüzde bizler için çok zevkli ancak sahadakiler ve bu işin içindekiler için bir hayli sıkıntılı geçecek olan 2 aylık bir dönem başlıyor. NBA Play-Off’ları.  İlk tur eşleşmeleri iki gün öncesinde belli oldu . Bende bu yazıda eşleşmeler hakkındaki yorumlarımı sizlerle paylaşacağım.

 

 Doğu Konferansı :

 

Boston Celtics vs Atlanta Hawks

 

 2008 Play-Off’larındaki eşleşmeler baz alındığında belki de kazananı en rahat tahmin edebileceğimiz seri bu. Bir tarafta normal sezonu sadece 16 yenilgi ile tamamlamış Boston Celtics ve bir diğer tarafta uzun bir aradan sonra play-off kapısından içeri girmeyi başaran Celtics.

 

 Boston her ne kadar adı normal sezon maçı olsa da yıl içinde oynadığı bir çok mesaj maçında sergilediği basketbolla bu işin üstesinden gelebileceğini gösterdi. Bu işi baştan ciddiye almaya başlarlarsa Hawks’ın galibiyet için dahi şansı olmayacaktır. Eğer Atlanta es-kaza bir maç kazanırsa iki takımda seriden mutlu mesut ayrılabilir ama o olasılığı da Boston yaratır mı bilinmez. Zaten Hawks için play-off’a kalmak ayrı bir mutluluk kaynağı ya bir galibiyet çıkarabilirlerse seriden onlardan mutlusu olmaz.

 

 Atlanta’da sezon ortasında Bibby takıma geldi geleli belli bir yükseliş var. Bibby her ne kadar play-off atmosferini iyi bilse de Rondo önünde durabilecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum. Keza Atlanta’nın üstünlük sağlayabileceği tek nokta şu sıra formda olan Joe Johnson’un performansı olacaktır. Bunun dışında Bi Kevin Garnett’ten tutun da Glen Davis-Powe gibi pota altına sahip Ray Allen ve Paul Pierece gibi iki yıldız isme sahip Boston’un Atlanta karşısında oldukça rahat bir seri geçireceği kuşkusuz.

 

Tahmin 4-0 Boston

 

Detroit Pistons vs Philedelphia 76ers

 

 Son beş yıldır Doğu’da konferans finallerine kalarak müthiş bir başarıya imza atan Detroit bu kez ilk turda Sixers önünde sahne alacak. Sixers ise Iverson’lu döneminden sonra ilk kez play-off’a kalma heyecanı içinde.

 

 Doğu’nun en iyi kadrolarından birine sahip Detroit. Zaten şu konumda ilk beş,bench katkısı,tecrübe her şeyi ile ağır basmakta Sixers’a karşı. Geçtiğimiz yıllarda bench katkısı sınırlı derecede olan Pistons’ta bu yıl takıma katılan Hayes-Stuckey gibi isimlerin yanı sıra Maxiell ve Aflallo gibi isimlerin de parlaması ile güven verici bir basketbol oynuyorlar. Sixers’ın gömülü oyunu Detroit adına avantaj teşkil edecektir. Başta Billups ve Rip olmak üzere zaman zaman dışarıdan da verimli olan Sheed Sixers’ın canını fazlasıyla yakacaktır.

 

 Sixers ise normal sezonun son iki ayını inanılmaz bir ivme ile oynadı. Bu takımın play-off başarısı bile alkışlanmalı bu sezon için. Taş gibi bir takım olmuş açıkçası Sixers ve herkes rolünü benimsemiş takımda. İlk beş olsun benchten gelen isimler olsun sahada en yüksek verim ile katkı verebilecek isimlere sahip Philedelphia. Tek eksikleri var dıştan hücum edememeleri. Korver’ın gidişi ile zaten ellerinde pek bir silah yokken bu neredeyse hiç’e inmiş konumda ve ekstra bir hamle ile de doldurmadılar Korver’ın yerini. Buna rağmen sezonun ikinci yarısı muazzam bir çıkış yakalayarak bu noktaya geldiler. Galibiyet koparabilirler mi bilinmez ancak Sixers bu yapısı ile gelecek sezon için taraftarına fazlası ile umut vermekte.

 

 Tahmin = 4-1 Detroit

 

Orlando Magic vs Toronto Raptors

 

 Orlando Magic geçtiğimiz yıl Detroit’e tecrübesizliğinden elenmişti. Bu yıl hem Güneydoğu grubunda kendilerine denk bir rakip çıkmaması hem de Hidayet’ in sınıf atlayan oyunu ile Doğu’ da üçüncü sırayı elde ettiler. Karşılarında geçtiğimiz sezon ev sahibi avantajına rağmen ilk turdan elenen ve bu sezonu çalkantılı geçiren Toronto var.

 

 Orlando’da 120 md’lık Lewis’in hücumda üçüncü opsiyondan ileri gidememesi iyiye işaret değil.Play-Off’larda daha da öne çıkması gerektiğini Lewis’te bilmekte ve bunun getireceği baskı onu kötü etkileyebilir.  Zira savunmada da Bosh önünde duracak kapasitede bir oyuncu değil. Onun açısından pek de iyi bir seri geçmeyebilir fakat Howard normal sezon maçlarında da Toronto’yu sevdiğini gösterdi. Ne Rasho ne de Moon savunmaları ile Howard’ı durduramaz ancak yavaşlatabilirler. O da ne ölçüde olur bilemem. Howard’a değinmişken onu besleyen bir isim çıkmayınca Howard’ın kötü geceler geçirdiğini biliyoruz. Kendi poziyonunu yaratan bir oyuncu değil. Bu noktada Orlando’nun en zayıf yöne olarak guard rotasyonu devreye giriyor.  Nelson veya Aroyyo Toronton’un guard ikilisine karşı ayakta kalabilecek isimler değil. Bu noktada devreye Hidayet’te girebilir zaman zaman. Zira Howard’a top indirmek konusunda ne denli becerikli olduğunu bilmekteyiz.

 

 Toronto’da kritik isim Jose Calderon. All-Star arasına kadar muazzam bir performans sergileyen ve adı All-Star kadroları için geçen Jose o zamandan bu yana üzerindeki ölü toprağını bir türlü atamadı. Play-Off havası onu değiştirir mi bilinmez ancak karşısında Nelson’u bulunca ister istemez oyuna hükmedecek hale gelecektir. Aslında seri açısından iş Raptors’un konsantrasyonuna kalmış. Rasho Howard’ın arkasında iyi durabilen bir uzun ve onu mümkün olduğunca yavaşlatmak içi uğraşacaktır. Hidayet ve Lewis’te durdurulması imkansız isimler değil. Guard rotasyonundaki üstünlük zaten bariz bir biçimde ortada. Raptors oynamak isterse çatır çatır oynayacak kapasiteye sahip ancak takımı oynatacak bir Calderon’un verimliliğinin yüksek olması şart.

 

 Tahmin = 4-2 Magic

 

Cleveland Cavaliers vs Washington Wizards

 

 Son üç yıldır play-off’ların ilk turunda karşılaşan bu iki ekip bir kez daha aynı arenada karşılaşıyor. Fenomen halini alan Cavs-Wizards serisinde bu kez ibre James’li Cavs’tan çok Wizards’a fönmüş durumda.İki takımın da benchinin zayıf olması bir handikap ancak sahadaki yıldızlar bile seriyi yüceltmeye yetecektir.

 

 Wizards her sezon olduğu gibi bu sezon da sakatlıklarla boğuştu. Öyle ki üç yıldızı da bir ara takımdan uzak kaldı ancak ayakta kalmayı bildiler. Bu sakatlıklar genç oyunculara bir hayli yaradı ki maç tecrübeleri arttı. Arenas’ın Nisan başında takıma dönüşü kimilerine göre sorun teşkil edebilir var olan düzeni bozmak açısından , ancak benchten gelmeye devam ederse durdurulamayacak bir silaha dönüşebilir.

 

 Cavaliers sezon ortasında yaptığı takastan sonra bir türlü play-off havasına girebilmiş değil. Takasla ihtiyaçlarını karşılamaktan çok eskisine göre daha da yumuşak bir kimlikteler. James gibi birinin varlığı takımı sıradanlıktan uzaklaştırıyor ancak diğer parçaların adapte olamaması büyük bir sorun onlar adına. Pavlovic sezonu kapattı , Gibson’un geçen yılki formundan eser yok Szczerbiak desek felaket bir şut ortalaması var geldiğinden bu yana. Elde kalan tek şutör  Damon Jones bu noktada. Cavs’ın işi bir hayli zor olacak bu seride. İlk turdan elenme riski dahi söz konusu onlar için.

 

Tahmin = 4-3 Wizards

 

Batı Konferansı :

 

Los Angeles Lakers vs Denver Nuggets

 

 Sezon başında play-off yapar mı dediğimiz Lakers Şubat ayında Gasol’u kadrosuna kattıktan hemen sonra Batı’da liderliğe kadar yükseldi ve play-off’ta iki sezondur ilk turda elenen Denver Nuggets ile eşleşti. Öncelikle Lakers adına seriye bakalım ;

 

 Kobe Bryant haziran ayında bir kez daha şampiyonluk yüzüğünü parmağında görmek arzusuyla oldukça hırslı ve terinin son damlasına kadar savaşan biri olacaktır. Bunun dışında Gasol’de ilk turda veda eden yıldız kategorisinden sıyrılabilmek için ayrı bir motivasyonla çıkabilir sahaya. Gasol’un takıma gelişi ile birlikte müthiş bir ivme yakalayan Lakers sistemini de oturtmuş vaziyette. Bu noktada Denver önünde mutlak favoriler. P-Jax faktörü de bu takımın başında olunca Lakers bir adım daha öne fırlıyor.

 

 Denver’da ise sorun en başta takım savunması. Camby pota altında savunma yapmaya gayret ediyor ancak bu takımın geneline 48 dakika boyunca yansımamakta. Az önce Kobe’nin hırslı olacağından bahsettik. Kobe’nin parmağında bir sakatlık yada midesinde bir ağrı vs olmazsa Denver’ın onu durduracak gücü yok. Eşleşme problemleri de cabası. Dışardan da oynayabilen bir Gasol ile içeri gömülen Camby , sahanın her tarafında boy gösteren ve Lakers için kritik bir oyuncu olan Odom’un Martin’i bir hayli zorlayacağı açık. Bunun dışında Fisher, Walton ve zaman zaman da Kobe top getirme konusunda Iverson yada Jr’a karşı sorun yaşamayacaklardır. Lakers Denver önünde normal sezonda da bu eşleşme problemlerini değerlendirerek 3-0’lık bir seri yakalamıştı ve hiçbir maç yakın skorda bitmemişti.

 

 Tahmin = 4-1 Lakers

 

New Orleans Hornets vs Dallas Mavericks

 

 Bu serinin en kritik noktası iki takım arasındaki tecrübe farkı. Dallas’ın tecrübesi bir çok konuda avantaj getirmekte takımda. Maçın sıkıştığı bir anda oyunu değiştirebilecek , oyunu açabilecek bir çok opsiyonları var. Kidd normal sezonun son maçında Hornets önünde sergilediği basketbolla play-off’a ne denli hazır olduğunu gösterdi. Dallas’ın başında Avery Johnson gibi bir koç olmasına rağmen tecrübesi bu seriyi götürebilecek kapasitede.

 

 Hornets’in genarali Paul bu sezon büyük bir atılım gösterdi ve adı ciddi bir şekilde MVP adayları arasında geçiyor.Belkide almış olacak ödülü seri oynanmakta iken.  Özellikle Dallas’ın zayıf pota altını ekürisi Chandler ile değerlendirirse fark yaratabilirler. Play-Off’larda normal sezonki kadar rahat oynamayacakları kesin ancak yine de azımsanmayacak derecede silahları var. Peja Stajakovic bile gününde olduğunda tek başına maç kazandırabilecek bir kalitede.

 

 Dallas’ın avantajı tecrübe dedik bunun dışında bench katkısı da rakibe göre büyük ölçüde iyi. Son dönemde formda olan bi Devan George ile Bass , Stackhouse gibi isimler Hornets’in benchine göre daha ağır basmakta. Dirk’te son dönemde sakatlığının ardından beklemediğim kadar iyi form tuttu. Play-Off’ta Kidd ile oynamanın rahatlığı ve yeteneklerini birleştirdiği takdirde harika bir Dirk izlettirecektir bizlere. Kidd , Paul’un önünde durabilecek bir oyuncu fakat işin savunma yönüne ağırlık verirse hücum da istediği verimi verebilir mi şüpheliyim.

 

 Tahmin = 4-2 Dallas

 

San Antonio Spurs vs Phoenix Suns

 

08 Play-off’larında ilk turda en merak ettiğim seri bu olacak benim adıma.4 yıldır playoff’ta eşleşen iki takım bu sefer biraz erken olsa da bir kez daha eşleşti. Bu sefer Suns rakibi karşısında dersini iyi çalışmış olarak çıkmakta zira sezon ortasında büyük ses getiren Shaq hamlesi Spurs’un işinin kolay olmayacağının göstergesi.

 

 Shaq’lı ve Amare’li pota altı Duncan’ı çok yıpratacaktır. Her ne kadar Shaq eski gücünde olmasa da pota altında oldukça etkili olacaktır. Shaq’ın takıma kazandırdığı yeni sistemin Spurs’u sezon içinde ne kadar zorladığını gördük. Shaq’ta bunu bilerek extra motivasyon ile sahada olacak. Onun gelişi ile Amare’de inanılmaz bir yükselişe geçti. 4 numarada oldukça rahat ve kendisinden tam randımanı alan Amare Spurs’un başına büyük bela olacak seri boyunca. Ancak Marion’un gidişi dıştaki savunmayı aksattı Suns’ta. Manu’yu savunabilecek yegane isim olarak Bell gözüküyor ki oda ne kadar dayanabilecek meçhul. Manu-Bell eşleşmesi seri için krtik nokta olabilir. Suns’un bir diğer yumuşak noktası ise Nash. Savunmadaki kötü Nash’i zaten biliyoru fakat Shaq’ın gelişi onda bir düşüş başlattı sanki. Bakalım play-off’ta kendine gelebilecek mi ?

 

 Spurs’te ise Kurt Thomas ve Udoka Duncan’ın arkasında benchte hazır kıta olarak bulunmakta ancak Suns’un korkutucu ikilisi karşısında baklaım ne kadar dayanabilecekler. Yine de bu Duncan kolay kolay yılmayacaktır. Udoka’da hem iyi bir savunmacı hem de hücum yönlü bir silah olacaktır Spurs adına. Nash’in savunmasından bahsettik bu noktada devreye Parker’ın girmesi lazım, zira seride şaha kalkabilir ancak bu Spurs’un Suns’u elemesine yeter mi sanmıyorum.

 

 Tahmin = 4-2 Suns

 

Houston Rockets vs Utah Jazz

 

Geçtiğimiz sezon çok konuşulan bir seriydi Utah-Rox serisi. Dramatik yedinci maçın ardından Utah cephesinde büyük bir sevinç yaşanırken Houston cephesinde ise hüzün vardı. Tracy McGrady’nin o maçtan sonraki basın toplantısı da uzun süre konuşulmuştu. Saha avantajı yine Rockets’ta ancak farklı olan tek nokta bu kez süperstarları Yao Ming’in oynayamayacak olması.

 

 Houston’un en büyük kozu olan Yao’nun eksikliği pota altında fazlasıyla hissedilecektir. Deke’in Boozer ve Memo önünde ne kadar dayanabileceği meçhul. Savunmada Rox her ne kadar iyi olsa da hücumdaki varyasyonları da Alston’un sakatlanması ile iyice azaldı. Elde kalan tek isim T-Mac ancak o da takımı tek başına taşıyabilecek biri değil şu noktada. İbre tamamen Utah’tan yana. Tabi Utah gibi ibr takım önünde saha avantajına sahip olmakta ayrı bir konu. Geçen yılk i seyirci olmayacak Toyota Center’da , bu seneki seyirci daha bi ateşli ve takıma inanılmaz bir destek var.

 

 Utah son iki haftada ki fikstürü vesilesiyle çok formda geliyor play-off’lara. Sezon sonunu oldukça iyi bir şekilde noktaladılar. Sezon başında gerçek performansından uzak olan Memo’da ritmini iyiden iyiye buldu ve önemli bir silah olacak tüm Play-off’lar boyunca. Bunun dışında geçen seneden farklı olarak  Memo’nun yanına Korver gibi bir dış tehdidi de eklediler. Keza Brewer’da harika bir sezon geçirdi. Utah’ın avantajı büyük. Özellikle ilk iki maçtan galibiyet çıkartırlar ise seriyi çabuk noktalayabilirler.

 

Tahmin = 4-1 Jazz

Yorumlar (3)Add Comment
...
Yorumu Yazan Emir, 10 Mayıs 2008, 09:30:42
yaw ne güzel yazıonuz bence denver için ben bu sene şans tanımıyorum.çünkü karşısında çok tecrübeli bir takım war denver 2 senedir play-off a çıkamadı ancak lakers istesede istemesede play-off a çıkıor özellikle bu sene gerçekleştirilen paul gasol=16 takası gerçekten takımına iyi bir katkı sağlayacaktır.ben özellikle paul gasol=16 nın playoff larda coşacağına inanıyorum.ancak denvere gelince hala iyi bir takas yapamadı.bir ara 18 md ve linas kleizaya ron artest takası düşünülüyordu.ancak denverin kurucusu kinas kleizanın torunu olduğu için bu takası kurucu kabul etmediği için benim tahminim 4-0 lakers... gelelin san antonioya onda ise benim tahminim san antonio geçer 4-1... ama nede ols kısmet bu işler =)
...
Yorumu Yazan muratkobe24,, 20 Nisan 2008, 15:53:26
The_An$wer3(İver$on),çok şasırcaksın ama ilk defa yorumunu beğendim...Kaan Mert Kayrak ellerine sağlık...bencede 4-1 bitmez ben 4-2 biter diyorum ve favori lakers...eğer artest takası yapmış olsa idiniz o zman 4-3 olurdu kı o zman seri cok zor olurdu...bende aii nin 4-1 e ızın wermıcegınız bılıoyorum aynı durumda kobede olsa kobede wermezdı..işte süperstarlık böyle bişeyy...gerçekçi olalım ki bu seriyi kazanması zor denverın..lakers batı fınali oynar diyorum...George Karl demişin o adam bence bu takımınızın koçu olmamalı beceremiyor koçluğu..."Nuggets takımı istediği vakit ligin en iyi defans yapabilen ekibide olabilir potansiyeli ve örnekleri zaten var"..demişşin bence lakers-spurs-utah kadar batı konferansında ıstedıgıni zmaan iyi savunma yapabilen batıda takım yok..!!!..camby konusunda kesinliklle haklısın eğer bynumda gelirse caqmby çok yıpranacak..martinde zaten eski martin deil..meloyu odom mu tutcak yoksa walton mu??eğer odom tutucaksa camby kım tutcak:D:D...bu seride söyle biseyde olabilir aii-kobe birbirlerini zamn zaman tuttabilirler ki öyle olcaktır zaten herkes bunda bu seriye bu kadar çok ilgi gösteriyorya....Benim tahmiim 4-2 Lakers...
...
Yorumu Yazan The_An$wer3(İver$on), 20 Nisan 2008, 00:51:04
Genel olarak Nuggets defans yapamıyor attığı kadar sayı yiyor gibisinden görüşler herkesçe benimsenmiş durumda fakat kaçırılan bir nokta var,Nuggets bu ligin en hızlı tempoda oynuyan takımı dolayısıyla normal takımlarla orantıladğımızda saha içinde çok daha fazla pozisyon ve varyasyonlar ile karşılaşıyorlar,atak başına orantı tutturduğumuz vakit Nuggets takımının belirtildiği kadar kötü bir dafans takımı olmadığını anlayabiliriz ayrıca defans yapmak herşeyden önce bir istek meselesidir Nuggets takımı istediği vakit ligin en iyi defans yapabilen ekibide olabilir potansiyeli ve örnekleri zaten var seri kesinlikle 4-1 bitmez İvy izin vermez play-off havası başkadır...Asıl sorun set hücumu anlayışının takımca benimsenmemiş olmasından kaynaklanıyor Nuggets bu ligin en çok sayı atan 3.takımıda olsa hücum verimliliği konusunda bir hayli gerilerde yer alıyor,ayrıca George Karl pas kanalllarına baskı haricinde yeni stratejilerde geliştirmelidir..
Kaan Mert Kayrak eline emeğine sağlık akıcı şekilde güzel ve ayrıntılı bir değerlendirme olmuş...

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle