2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Analiz: Doğu/Off-Season

NbaTr.Com - Cuma, 22 Ağustos 2008
Kemal Erdem ve Onur Güneş'in Doğu Analizi;

Kemal Erdem: Öncelikle yapılan hameleler sonrası Doğu'nun geçmiş yıllara oranla bu sezon beklenen ya da daha doğrusu özlenen çekişmeye sahne olacağını düşünüyor musun ? Ve detayları zaten konuşacağız tek kelime ile sana göre Doğu'da yılın hamlesi hangisi oldu ?

Onur Güneş: Atak yapan ve geçtiğimiz yıldan üstüne koyup ilerleyenler ve geçtiğimiz yılki kemiğini koruyup,bu sene daah iddialı olanlar var.Doğuda takımlar bu 3 kategoride ilerlemekte şuan.Bucks,geçtiğimiz sezon gibi yine hareketli ama bu sezon başka bir havaları oldu.Keza 76ers'in, Ivy takasından sonra katettiği yol,örülmeye ve alkışlanmaya değer.Brand hamlesi de,ipte cambazlık yapmak gibi bir şeydi. Pistons-Magic-Boston-Raptors-Cavs gibi üst düzey takımlara katılacak olan 2-3 takımla,Doğu bu sene,geçtiğimiz sezona oranla daha çekişmeli olacaktır.Ama yine de Batı'nın gölgesinde kalmaya devam edecekler.Mücadele gücü bakımından yetersizler genel bağlamda Doğu takımları.

Yılın hamlesi olarak da açıkçası,Bucks'ın Jefferson atağı,3 sezon önceki Allen-Lewis 2'lisinin kopyasına erişmek anlamında,iyi bir takas.Keza J.O'NeaL'ın da,Raptors,özellikle Calderon ile kendini bulacağını düşünüyorum.Ama öyle bomba bir hareket yok benim gözümde.

KE: Elton Brand'in gelişi aslında yılın hamlesi gibi dursada sanırım herkesin kafasının bir köşesinde Brand de soru işareti olarak duruyor. Geçtiğimiz sezonu kayıp geçirdi ve bu sezon Sixers'ın gelecek adına yaptığı en büyük hamle. Iggy'lede kontrat yenilediler ve takımın rotası kimya bazında zaten belli. Ancak yinede benchte derinlik yeterli değil gibi duruyor. Sixers'ın bench konusunda sorun yaşayabileceğini düşünüyor musun? Play-off'ları göze alarak bu bench büyük hedefler için yeterli mi?

http://file.shanghaidaily.com/News/Image//2008/2008-07/2008-07-10/20080710_366308_01.jpg

OG: Sixers'ın transition Offense oyun stratejisini,bir çok takım deneyip tutturamamıştır.Ribaundu alıp veya topu çalıp fast break ile hücumu bitirmek,asıl oyun felsefesi 76ers de.Milletin kafasında,Brand'in ağır kalacağı yönünde bir takım soru işaretleri var ama çok yersiz ve gereksiz.Stefanski büyük adam gerçekten,işini iyi biliyor.Brand gibi bir yıldızdan parayı esirgemeyip,ona Clippers'ın vermediği değeri verip takıma katması,alkışlanacak bir iş.nitekim opt-out oldu ve 76ers de şuan.Brand gibi,Garnett ve Duncan'dan sonra,ligin en iyi PF'i Sixers da şuan.Ligin belki de en iyi ribaunTçusu ve savunma bilgisi en iyi olan forvetlerinden biri Brand.Mid-Range şutu da mükemmele yakın.Sakatlığına kadar,USA milli takımının vazgeçilmeziydi.

76ers'in aslıdna önünde 2 seçenek vardı,1.sini tercih ettiler.nedir bu ;

Brand gibi hem alçak hem yüksek post oynayabilen bir elemanı takıma monte edip,yarı saha basketbolunun meziyetlerini icra etmek...Bunu da çok iyi başaracaklArı aşikar.

Brand'in gelişi,Carney ve Thaddeus Young'a süre verebilmek için öngörülmüştü. Gayette başarılı bir hamle bu bağlamda.

Drafttan aldıkları  Marreese Speights çok iyi bir görev adamı.Cheecks'in kafa yapısına cuk oturan bir eleman.Keza,Maurice'un Kafasıdna ki savunma planalrına uyabilecek ve kenardan enerji getirebilecek bir Ivey hamleleri var..Royal Ivey. Boston-Pistons-Cavs gibi takımalrla başa çıkmak için yetersiz gibi görünse de aslında o kadar da kötü olmayan bir benchleri var.Kaldı ki Lebron'u olSa bile Cavs'ın benchinin durumu da gözler önünde.Kaldı ki,Sixers'ın kadrosu ve ''sistemi'' Cavs'ın 1 gömlek üstünde bence.

KE: Sixers konusunda bana pek birşey bırakmadın ancak bana göre seni bu konuda fazla umutlu gördüm. Kağıt üzerinde dediklerine katılsamda basketbolun kağıt üzerinde oynanmadığınıda biliyoruz. Bu takımın hala daha iyi bir şutöre ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum ve bunun ilerde sorun yaratacağını düşünüyorum. Brand konusunda ise kafamda sana göre yersiz olsada soru iaşretleri var. Büyük bir yatırım yaptılar. Ancak bana göre NBA2in en dominant power forveti olan Duncan gibi bir etki beklemek hayalcilik gibi geliyor bana. Iverson varken Iggy'nin istediklerini yapadığını biliyoruz. Şimdi sistemde tek adam olmayacak yine. Ve Brand'le uyumu nasıl olacak merak ediyorum. Uzun-kısa uyumu çok önemli bu tip bir kimyada. Aslında burada geri planda kalsada Sixers'ın takım içi MVP'si Miller olacak. Gerek Iggy'i gerek Brand'i bir nevi uyum içersine sokacak olan takımın saha içi ruhani lideri Miller'dır bana göre. Buna Brand ve Iggy'nin vereceği reaksyon önemli. Sixers konusunu kapatalım zira konuşmamız gereken takımlar var. Gelelim seninde yakından takip ettiğin gönül verdiğin Bucks'a.

John Hammond hızlı başladı. Bana göre kısa sürede çok iş yaptı. Harris'in yıllardır beceremediği bir çok şeyi bir yaza sığdırdı desem abartmam. Enkaz devraldığını düşünüyorum ve başarıyla bunun altından kalktı. Jefferson takası ve Mo-Will'i yollayarak istediği sisteme daha yatkın bir Ridnour'ın gelişi olumlu. Her ne kadar kısıtlı bir koç densede Skiles'da olumlu bir hamle. John Hammond, Doğu'nun bu bağlamda 2. bir Joe Dumars'ı benim gözümde. Müthiş başladığını düşünüyorum. Ve devamını getireceğide belli. Yaratacağı Bucks ışık veriyor.http://imagecache2.allposters.com/images/pic/PHO/bk_AAHQ170_8x10~Richard-Jefferson-Posters.jpg

OG: Jeff takası ile dediğim gibi,Allen-Lewis 2'lisinin önderliğinde ki Seattle'a benzedi takım.Başarıya açlık ve artık ilerleyen yaşların da etkisi ile,uyum sorunu veyahut anlaşmazlıklar olmayacak kanısındayım.Skiles da zaten bu durumlardan hiç hoşlanmaz.Redd-Jeff 2'lisini idare edebilecek yegane guard'dı belki de Ridnour.Hem bu konuda tecrübeli.Pas kanalalrını iyi sezebilen ve drive sonrası oyun açabilme de çok iyi bir guard.öncelikli hedef oynatmak.Elverişli ve hücum gücü bol bir takım var.Bogut-CV-Redd-Jeff'in ana rotasyonda olduğu bir takımda,Mo-will gibi bir skorer aslen biraz lüks gibi,biraz da saçma duruyor idi.Ridnour hem bu yüzden istendi hemde Sessions'a güvenildiği için Williams gönderildi.Sessions büyük bir performans grafiği ile oynayacaktırRidnour ile paylaştığı zamanlar neticesinde.Skiles'ın da,özellikle yaz ligidnen sonra ki olumlu sözleri,bilhassa savunma gayreti ve fiziki anlamda,Sessions için çok iç açıcıydı.Hücum yönüne değinmek istemiyorum keza potansiyeli tartışılmaz.

Farklı bir çehreye büründü Bucks.Skiles,Chicago Bulls'a playoff oynattığı dönem ki takıma benzetti. Bucks'ı aslında.Takas edilen oyunculara bir bakar isek bunu daha net anlayabileceğiz.Hinrich-Ridnour,Redd-Gordon,Deng-Jefferson... Seyir zevki yüksek bir bucks takımı,aynı zamanda mücadeleci bir takım bu sezon izleyenleri bekliyor.

Ha birde draftın Taivan'lı çocuğuna değinelim.Şutuan güvenmeyi öğrenmeye başladığını düşünüyorum,keza yaz ligignde hep şut öncelikli oyun sergiliyordu.Zamanla,fiziği ile birlikte gelişecek bu özelliği.Hap-map ilede 4-5 cantim boyunu uzatsak,çok çok ideal bir PF karşımızda olacak.Ama bu haliylede,bu çalışma azmi ve mücadeleci kimliği ile,gücü ile de,yeridne bir SF...Jeff'in arkasında da çok şey öğrenecektir eminim ki.Olumlu ve heycan verici bir seçim Bucks adına.

KE: Bunu özellikle sormak istiyorum. Bir kaç kelime ile GM Hammond senin için ne ifade ediyor ? Gelecek yıllara damgasını vuracak bir yönetici imajı çiziyor.

OG: Baba büyüksün ya...Seviyoruz Wisconsincek kendisin.Sen de demiştin bana,Bucks 2 yıla kalmaz Doğu da kafaya oynar diye.Bu adam onu başarmaya geldi.Çok otoriter ve sağlam,çok akıllı bir yönetici.Joe Dumars'ın babası,Bucks'ın babası..Ne diyebiliriz ki,yüce insan.

KE: Baştada değinmiştin zaten. Toronto ve JO için neler diyeceksin ? Bana göre Bosh ve JO inanılmaz bir güç olacak. İkisininde hücumu ve gerektiğinde savunması iyi. Her ne kadar Jo eleştiri oklarının hedefi olsada, Pacers ne yaptığını bilmezken ondan bir şey beklemek de fazla iyimser olurdu. JO doğru yerde gibi duruyor. Sence de doğru yerde mi ?

http://www.slamdunkcentral.com/wp-content/uploads/2008/02/0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000a7.jpg

OG: Bosh ile oyun mantalitesi olarak her ne kadar benzerlik içinde olsalarda,bu tip 2 oyuncunuz pota altınızda uyum içindeyse,vay karşı takımın haline.hele ki Jo'nun içinde ki basketbol sevgisi geri döndüyse... JO doğru yerde evet.Ama bu doğruluğun teoride kalmaması,tamamen Bosh ve Calderon'a,özellikle Calderon'a düşüyor.JO'nun savunma da başalyan agresifliğini taçlandıracak yegane kişi çünkü Calderon.
Raptors'ı gördük,geçen sezon 2 tane iyi guardla oynadıkları halde hiçbir halt yiyemediler ama hep potansiyelli bir takımdıalr.bu JO hamlesi ve TJ'in gönderilmesi ile,takım içi güç dengeleri  baya bi değişti.Frount-Court  yeridne bir takım.bench'den de oyunu monotonluktan kurtarabilecek isimler gelmesi  muhtemel.
Calderon dan açıkçası bu sezon,bir all-star bekliyorum.Geçtiğimiz sezon JJ'e verdilerse bu Onuru,bu sezon Calderon da kapmalı arkadaş.Toronto da,Calderon'un o seviyede oyunu ile yine üst sıraları ve playoff da başarıyı hedefleyecek noktaya gelecek.

KE: Calderon bana görede Avrupa'nın yetiştirdiği en önemli oyun kurucuların başında geliyor. Ve bu sezonda oynayacağı oyunla bir üst seviyeye yani All Star seviyesine çıkacaktır. NBA'inde elit pg'lerinden biri olacaktır. Yavaş yavaş toparlayalım. Diğer takımlarada kısadan değinelim Onur. James'i elinde tutma adına her türlü hamleyi gözünü kırpmadan yapmaya çalışan Cavaliers için neler diyeceksin. Ne yaparlarsa yapsınlar sanki hep bir şeyler eksik havasındalar. Cavs için söylemek istediklerin neler?

OG:LeBron'un yükü hafifler evet o kesin.Hem sayı ortalamaları hemde asist ortalamaları düşer :)Topu elinde 20 saniye tutamaz.Şutu olmadığı için içeriye dalışlar yapmak zorudna kalır,buda geçtiğimiz sezonlardan hiçbir farklılık getirmez Cavs'a...Lebron set adamı değil,ona özel oyunlar yapılıp maç kopartılsın...Mo,günü birlik bir hamle gibi.Açıkçası geleceğe dair pek bir ekşın göremiyorum Cavs de.

KE: Bahsetmeyi unuttuğumuz bir takım var. New York Knicks. Ve yeni koçu D'Antoni. Yine kısa bir yorum isteyeceğim. Knicks'in bu sezon D'Antoni eşliğinde play-off yapabilme ihtimali var bana göre. Knicks'in kadrosu sorunlu ve disiplinsiz gibi gözüksede zaten pek disiplin sevmeyen D'Antoni'nin ellerinde disipline olacaklar gibi. Biraz ironik bir durum oldu. Ancak Knicks'ten umutlu musun ?

OG: D'Antoni'den değilde,Rick Carlisle geçseydi takımın başına daha umut verici olabilirdi.Takımda piyasası yükseltilmesi gereken oyuncular olduğu doğru, ancak Suns’taki oyuncularla Knicks’teki oyuncuların basketbol yapıları çok farklı.Jamal ve Nate'in gereksiz şutları Knicks için asçmalıktan öte değil.Aceleci elemanalr bunlar,Knicks gibi tam saha basketbolundan bihaber ve savunma kıtı bir takımın,hücumdan dönüşte çok pis aleyhine işleyen durumlara mahal verebilen oyuncular Jaml ve Nate tipi elemanlar.Ama Jaml'in arkasına rüzgar verebilmek,D'Antoni için sezonu da kurtarabilmek olur.Onun dışında,David Lee gibi,birçokalrına göre muazzamm potansiyeli olan ve çok ciddi bir oyuncu için,şut atamamasından yakınan bir koç,abşka bir PF'ye ne verebilir?

Fazla uzatmamak gerekir,bir çok kaos ortamı var Knicks de,şuan için çok dağınıklar ve ne yapabilecekleri tam belli değil.Biraz ihtimal takımı gibi birşey...Pek umutlu değilim ama bekleyip görmek gerekli.

KE: Bitirmeden önce Doğu'nun ağa babası konumunda olan Detroit ve Boston'ıda kısaca geçelim. Ve Orlando hakkında bir kaç kelam edelim. Öncelikle sana Orlando'yu sormak istiyorum. Geçen sene gördük ki o kadro yapısı ve oyun sistemi ile ancak normal sezonda aslan kesilecek bir Orlando olur. Yoksa play-off'larda Detroit gelir çarpar. Bu Detroit olur, Boston olur ama sağlam bir sistem takımı karşısında işleri çok zor. Ve bana göre işin Magic açısında kötü yanı Detroit'e elenmelerine rağmenm ders çıkartmamışlar. O seri sonrası sürekli açıklamalar yaparak seriyi hak ettiklerini ve Detroit'ten daha iyi olduklarını iddia etmişlerdi. Sanırım bu olaya baya kaptırmışlar kendilerini. Doğu'da takımlar kendilerini güçlendirirken özellikle pota altı bazında Orlando'nun yerinde sayması sence tehlike değil mi onlar adına. Ne adam gibi bir uzun rotasyonu ne de adam gibi bir point guardları var. Nasıl olacak bu iş?

OG: Dwight Howard'ın arkasında Polonyalı 3.sınıf bir uzun :S pff.Nelson'ın iş göremediği ve devlet tarafından rahatsız raporu edindiğini duymak,çok şaşırtıcı olmaz heralde zira Hidayet bu takımda topu dağıtma görevindeyse,bu O'nun takım içi lider olduğundan değilde,nelson'un görüş yetersizliğinden kaynaklanan bir durumdur.Oda bir yere kadar,hücumda herşeyi yapabilmek de,üstüne odaklanılacak asvunmaları arttırmak demektir.Bu durumda hedo'dan arta kalan elemanların pas trafiğini yapamaması ve Howard'a alınmaya çalışılan önlemler,bir nevi ön alanda yapılan baskı ile içeriye top indirtmemeye çalışmalar,Magic'i zora sokuyor.
Playoff da işler değişiyor yani,Takım savunması olgusu,Howard'a ve takımın geneline nasıl bir yaptırım uygulatıyor hep beraber gördük.
Kadrolarına çok güveniyorlar ama,''Nelson var iken Ridnour'u almak da nedir?'' mantığı ile gelinemeyen noktalar da göz önünde yani...

KE: Son olarak Detroit ve Boston'a değinelim. Pistons'ta beklenen oldu ve Saunders nihayet kovuldu. Yerine hiç bir deneyimi olmayan ancak oyuncuların sevdiği Michael Curry geldi. Ayrıca yapılan Kwame hamlesi var. Pistons sence ne yapar ? Ve Posey'i kaybeden Celtics, benchine bir kaç takviyeyle yola devam edecek. Celtics'ten ne bekliyorsun? Bu iki takım için kısaca yorumunu alayım. Bende hemen ekleyeyim. Celtics'in geçen seneki açlığında olmayaşı bir dezavantaj olacaktır ancak yinede bir sistem oturttular ve hala en iddialı takımların başında. Pistons ise Saunders kovulduktan sonra olumlu bir havaya bürünecek ve Kwame de katkı yapacağa benziyor.

http://i.a.cnn.net/si/2005/writers/jack_mccallum/02/23/cap.space2/t1_billups.jpg

OG: Boston konusunda; ''Posey,Hornets'i Şampiyon Yapar'' diyip geçmek istiyorum.o derece bir kayıp.Teker bir yerde patlar. PP34 de bu sene havasını alacak birilerini karşısıdna görür. Off Season da ötüp,anti-pati toplamak neymiş,bu sezon görürüz diye tahmin ediyorum.Ölümüne umutlu olduğum sixers'dan bir darbe bekliyorum desem yeridir.

Pistons konusudna ise,Stuckey'den bu sezon büyük yardımlar bekliyorum,lakin onlarda yaşlandılar.Maxiell ve Amir gibi potansiyelli uzunları devreye sokmak,maç içinde tazelenmek adına her daim olumlu bir hareket olur.Özellikle Amir'e bu sezon daha fazla şans vereceğini düşünüyorum Curry'nin.Hala iddialılar,hala zirveye ortaklar.Saunders'ın vizyonsuzluğuna kurban gitmeleri,geçtiğimiz 3 sene boyunca ''başarı'' olgusunun anlamını,takım olarak(saunders sayesinde) kaybetmeleri,belki bu sene için,taze kan Curry ile birlikte geri gelir.

Doğu Finali yine uzak değil,ama NBA finali olsa bile, Kobe-Gasol-Bynum'lı bir Lakers,büyük ihtimal Pusu da Doğu'yu bekliyor.

KE: Konuşamadığımız Hawks ve Bobcats gibi takımlar var. Onlarıda daha sonra konuşmak üzere diyelim ve bu hoş sohbet içinde sana teşekkür ederim Onur. Baya keyifli oldu benim için.

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle