2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Teşekkürler 12 DEV ADAM..!

Alexi Utkan - Cumartesi, 20 Eylül 2008
2009 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu’ndaki son maçında Fransa ile deplasmada karşılaşan A Milli Takımımız, sahadan 80-78 galip ayrılarak müthiş bir zafere daha imza attı ve grup lideri olarak finallere katılma hakkını elde etti.

C’ Grubu’nda oynadığı ilk 5 karşılaşmayı da kazanarak Fransa ile oynayacağı son maç öncesinde grup liderliğini ve finallere katılmayı garantileyen 12 Dev Adam, kaptanı Hidayet Türkoğlu’ndan yoksun olarak Limoges’da çıktığı deplasman maçında müthiş bir performans sergileyerek kadrosunda 3 NBA yıldızı bulunduran güçlü rakibini mağlup etmeyi başardı. Türkiye, tüm gruplarda maçlarınının tamamını kazanarak finallere yükselme başarısını gösteren tek takım olarak büyük bir başarıya da imza atmış oldu.

Tamamen dolu tribünler önünde oynanan ve büyük bir çekişmeye sahne olan karşılaşma öncesinde Fransa Basketbol Federasyonu Başkanı Yvan Manini tarafından Milli Takımlar Baş Antrenörü Bogdan Tanjevic’e ‘Fransa ve Avrupa basketboluna yapmış olduğu katkılardan ötürü’ bir teşekkür plaketi verildi. Diğer yandan maç öncesinde Milli Marşımızın çalınması sırasında sahaya çıkartılarak açılan yanlış Türk Bayrağı, kafilemizin tepkisi ve uyarısı sonrasında doğrusu ile değiştirildi. Ayrıca 12 Dev Adam Basketbol Okulları formasını giyen 12 minik Fransız basketbolcu sahaya Millilerimiz ile çıktı.

Maça; Engin Atsür, Sinan Güler, Cenk Akyol, Kerem Gönlüm ve Fatih Solak beşiyle başlayan Milli Takımımız, ilk iki dakika içerisinde yaptığı 3 hücumdan boş dönmesine karşın savunmadaki başarısı ile potasında yalnızca 2 sayı gördü. Maçtaki ilk basketini Engin Atsür’ün turnikesi ile bulan Ay-Yıldızlılar, Fatih Solak’ın serbest atış sayısı ile 3-2 öne geçti. 4. dakika 4-3 ev sahibi Fransa lehine geçilirken Fatih Solak’ın hook-shot basketi ile 12 Dev Adam skoru 5-4 ile yeniden lehine çevirdi. Tony Parker’ın turnike basketine Sinan Güler’in üst üste kaydettiği iki pota altı basketi ile karşılık veren Millilerimiz 6. dakikayı 9-7 önde tamamladı. Bu dakikalarda Tony Parker’ın hızlı hücumlardan bulduğu sayılar ile skor üreten Fransa skoru 11-11’e taşıdı. Diawara’nın 3 sayılık basketi ile 14-11’lik skor avantajını yakalayan Fransa’ya Ersan İlyasova’nın aldığı hücum ribaundu sonrasında bulduğu basket ile yanıt veren Milli Takımımız, çeyreğin son iki dakikasına 14-13 geride girdi. Oğuz Savaş’ın boyalı alandan bulduğu basket ile skoru 15-14 ile lehine çeviren Ay-Yıldızlılar, Tony Parker’ın ve William Gradit’in basketlerine engel olamayınca ilk çeyrek 20-15 Fransa lehine geçildi.


İkinci çeyreğe Kerem Tunçeri’nin 3 sayılık basketi ile başlayan 12 Dev Adam skoru 20-18’e taşıdı. Diawara’nın 3 sayılık basketi ile farkı yeniden 5 sayıya çıkartan Fransa karşısında ard arda iki hücumdan boş dönen Millilerimiz, 12. Dakikayı 25-18 geride tamamladı. Gradit’in orta mesafeden kaydettiği basket ile farkı 9 sayıya kadar çıkartan (29-20) Fransa’ya, Barış Hersek’in 3 sayılık basketi ile karşılık veren 12 Dev Adam bu bölümde alan savunması ile rakibine kolay sayı şansı tanımadı. Fatih Solak’ın smaç basketi ile 15. dakika biterken farkı 4 sayıya kadar indiren (29-25) Ay-Yıldızlılar, zaman zaman basit top kayıpları yapmasına karşın savunmadaki başarısını sürdürdü. Rakibi karşısında 5-0’lık bir seri yakalayan Milli Takımımız, sonrasında Ersan İlyasova’nın elinden bulduğu 3 sayılık basket ile skora yeniden ortak oldu: 29-28. De Culo’nun 3 sayılık basketi ile uzun bir aradan sonra sayı bulan Fransa’ya Fatih Solak’ın basketi ile karşılık veren Millilerimiz, Tchicamboud’un 3 sayılık basketi ile 5 sayı geriye düştü: 35-30. Bu dakikalarda tam saha baskı yaparak Milli Takımımızın dengesini bozmaya çalışan Fransa devreyi de yine 35-30’luk skorla önde kapatan taraf oldu.

İkinci yarıya; Engin Atsür, Sinan Güler, Ersan İlyasova, Kerem Gönlüm, Fatih Solak beşiyle ve de Sinan Güler’in turnike basketi ile başlayan ve yine Sinan Güler’in serbest atış sayısı ile farkı 2 sayıya indirerek (35-33) başlayan 12 Dev Adam, savunma gayreti ile rakibininin üst üste 3 hücumdan boş dönmesini sağladı. Sinan Güler’in serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla bu kez skora 35-35’lik dengeyi getiren Ay-Yıldızlılar, bu dakikalarda maçı domine eden Sinan Güler’in turnike basketi ile bu kez skor üstünlüğünü bir kez daha eline aldı: 37-35. Engin Atsür’ün basket faulden ürettiği 3 sayı ile 10-0’lık bir seriye imza atan ve skoru 40-35’e getiren Millilerimiz karşısında Tony Parker’ın bireysel çabası ile oyuna tutunmaya çalışan Fransa, uzun süreli sessizliğini Parker’ın 23. dakikada gelen serbest atış sayıları ile bozdu: 40-37. Yine Parker’ın serbest atış sayıları ve 3 sayılık basketi ile 42-40’lık skor ile üstünlüğü ele geçiren Fransa’ya Sinan Güler’in 3 sayılık basketi ile yanıt veren Milli Takımımız ne var ki Parker’ın basketi ile 25. dakikayı 44-43 geride geçti.

Giffa’nın turnike basketi ile skoru 48-44’e taşıyan Fransa karşısında bu bölümde skor üretmekte güçlük çeken Millilerimiz, Oğuz Savaş’ın serbest atış sayıları ile farkı 2 sayıya indirdi: 48-46. Ender Arslan’ın Tony Parker’ın üzerinden bıraktığı turnike ile skora dengeyi getiren Ay-Yıldızlılar, Turiaf’ın serbest atış sayısına Ersan İlyasova’nın basketi ile karşılık veren 12 Dev Adam skoru bir kez daha lehine çevirdi: 50-49. Tony Parker’ın turnikesi ile öne geçen Fransa, Brun’un 3 sayılık basketi sonrasında çeyreği de 56-52 önde kapattı.

Son çeyreğe Kerem Gönlüm’ün üst üste iki faul alarak 5 faulle oyun dışında kalması sonrasında, Ersan İlyasova’nın hücum ribaundu alarak boyalı alandan bulduğu basket ile skor 56-54’e geldi. Issa’nın turnikesi ile fark yine 4 sayıya çıktı. Kerem Tunçeri’nin 3 sayılık basketi ve Fatih Solak’ın bloğu ile maça asılan Millilerimiz 33 dakika içerisinde skoru 58-57’ye taşıdı. Parker’ın basketine, Barış Hersek’in basketi ile yanıt veren 12 Dev Adam bitime 6 dakika kala skoru 60-59’a getirdi. Kerem Tunçeri’nin bitime 5 dakika kala kaydetti kritik 3 sayılık basket ile skoru 63-60’a taşıyan ve 3 sayılık avantaj yakalayan takımımız, Parker’ın serbest atış sayılarına Fatih Solak’ın turnike basketi ve serbest atış sayısı ile karşılık verdi.

Fransa’yı tek başına sürükleyen ve oyunda tutan Parker’ın turnike basketi ile farkı 2 sayıya indiren (66-64) Fransa karşısında Ersan İlyasova’nın serbest atış sayıları ile bitime 4 dakika kala 68-64’lük skoru yakaladık. Rakibine karşılık vermekte gecikmeyen ve Fatih Solak’ın pota altı basketi ile 70-64’lük skora ulaşan 12 Dev Adam, Barış Hersek’in hücum ribaundu ve basketi ile son 3 dakikaya 72-66 önde girdi. Fatih Solak’ın ters turnikesi ile farkı 7 sayıya kadar çıkartan (74-67) Ay-Yıldızlı ekibimiz, son iki dakikaya da bu skorla önde girdi. Tony Parker’ın bitime 1,5 dakika kala kaydettiği 3 sayılık basketin ardından 10 saniye içerisinde bir 3 sayılık basket daha kaydetmesi ile fark 1 sayıya indi: 74-73. Kerem Tunçeri’nin serbest atış sayıları ile son 1 dakikaya 76-73 önde giren Millilerimiz, Fatih Solak’ın serbest atış sayıları ile 5 sayılık avantajı elde etti: 78-73. Parker’ın turnikesi ile fark 2 sayıya indi: 78-75. Son 26 saniyeye 78-77’lik skorla önde giren 12 Dev Adam, bitime 19 saniye kala Ersan İlyasova’nın iki serbest atıştan yararlanamamasına karşın rakibine sayı şansı tanımadı ve bitime 6 saniye kala Kerem Tunçeri’nin serbest atış sayıları ile skoru 80-77’ye taşıdı. Bitime 4 saniye kala Parker’ın iki serbest atışı kaçırması sonrasında hücum ribaundunu alan Diawara bitime 3 saniye kala farkı 1 sayıya indirdiyse de ikinci atış sonrasında savunma ribaundunu alan Sinan Güler maçın sonucunu ilan etti: 80-78.

1. Çeyrek: 20-15
2. Çeyrek: 15-15
3. Çeyrek: 21-22
4. Çeyrek: 22-28

Fransa: 78 - Diawara (8), Giffa (2), Issa (2), Gradit (7 sayı-5 ribaund), Parker (37 sayı-7 ribaund-5 asist), Tchicamboud (3), Marquis (2), De Colo (9 sayı-4 ribaund), Brun (3 sayı-5 ribaund), Turiaf (3 sayı-4 ribaund), Kirksay (2).

Türkiye: 80 - Cenk Akyol (0), Sinan Güler (14 sayı-3 ribaund), Engin Atsür (7 sayı-6 ribaund-3 asist), Ersan İlyasova (12 sayı-7 ribaund), Fatih Solak (16 sayı-6 ribaund), Kerem Tunçeri (13 sayı-5 ribaund-3 asist), Oğuz Savaş (4), Kerem Gönlüm (3 sayı-7 ribaund), Ender Arslan (2), Barış Hersek (9 sayı-4 ribaund).
İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle