2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Çöp Çekmek

NbaTr.Com - Cuma, 21 Eylül 2007

Son yarım saattir klavyenin başında,bembeyaz sayfaya bakıyorum mal gibi.Ve düşünüyorum bir yandan “Ne yazsam?” diye.Aslında kafamda pek çok tilki gezinmekte ama tıpkı takımın şu anki hali gibi hepsi düzensiz ve belirsiz.Kafamda bir şablona oturtmaya çalışıyorum yazıyı,ıkınıyorum ama olmuyor bir türlü.”Hayırlısı” diyorum ve başlıyorum yazmaya.

 

 

Evet ne demiştik : “şablon” İyi de şablonu belirlemek için evvela elimizdeki oyuncu portföyünü belirlemek lazım.Nihayetinde elde bir sistem olacak ki ona göre oyuncu değişiklikleri gerçekleşsin.Tabi geçtiğimiz 2 yılı düşünürsek,Thomas’ın bir sistemi olduğu ve takasları buna göre yaptığını düşünürsem Polyanna benim yanımda Hamlet gibi kalacak.İşte bu yüzden şimdiden 17 kişiye yükselmiş olan kontratlı oyuncularımızdan (Cato hariç!!)  hangilerinin gönderileceğini belirlemek için zannımca çöp çekilecek.

 

Kısa Çöpü Bulmak

 

Elimizdeki oyuncuların hepsi garanti kontratlara sahip olan ve abartmadan söylüyorum,şu an serbest kalsalar,ligdeki diğer 29 takımdan biri tarafından derhal kadroya dahil edilebilecek adamlar.Yani Isiah’ın hazırlık kampı performanslarına göre karar vermek gibi bir düşüncesi varsa (ki sanmıyorum) mantıksız kaçacak çünkü bu oyuncular kah bizim formamız altında kah diğer takımlardaki performansları ile kendilerini ispatlamış ve çaylak kontratı olsa da garanti kontrat almayı başarmış adamlar (ki çaylaklarımızın performansı ve potansiyelleri de ortada)

 

Buradan şu sonucu çıkartıyoruz o zaman : Kadromuz geniş ve play-off hatta tur atlama potansiyeline de pek ala sahip.O zaman yapmamız gereken 2 iş var :

 

1-) Isiah’ın uygun sistemi bulması ve oturtması için dua etmek

 

2-) Uygun sistemi belirler ise (ki bu bile büyük bir lütuf olur) bu sefer de doğru adamları takımda tutması için dua etmek

 

Görülüyor ki her iki durumda da Allah’a havale etmiş haldeyiz işleri.”Allah sonumuzu hayır etsin” diyor ve kısa çöpü çeken arkadaşları açıklıyorum :

 

Nate Robinson : Şimdi kimse yaptığı akrobatik smaçlardan ya da Yao’ya yaptığı bloktan bahsetmesin bana.Bize şimdiye kadar ne verdi ve ne verebilir onları düşünelim :

    

   - Hızlıdır

   - Hoplar-zıplar

   - Sık sık 3 sayılık zorlama atışlar kullanır.

   - Asist ortalamasından daha fazla ribaund alır (kendisi bir playmakerdır oysa)

   - Takıma liderlik edebilecek,asistleriyle takımı organize edebilecek ve şut kullanmaktan feragat edebilecek bir oyuncu değildir.Ayrıca kadromuzda gelecek vadeden Mardy ve yukarıdaki tarife uyan Dickau varken kendisi fazlalık konumundadır.Takas edilmek istense çok sayıda taliplisi de çıkması olasıdır.Akıllı davranılırsa (ah ne mümkün!) getiri elde edilerek postalanılabilinir.

 

Jared Jeffries :  Şimdi kimse bana iyi savunmacı olduğundan,hem 3 hem de 4 numarada kullanılabildiğinden,2 yıl evvelki Cavs - Wizards serisinde LeBron’u yavaşlattığından bahsetmesin.Ne Krilenko gibi takımın eksiklerini gideren ve pis işleri yapabilen bir yama ne de birebirde rakibin skorer forvetlerini durdurabilen bir kelepçe.Savunma yap(a)mayan Wizards takımında tek savunma yapan adam olarak Abdurrahman Çelebi sıfatına hayiz olan ve bu sayede Isiah’ı tavlayıp,30 milyon dolar parayı cukkalyan bir adam.

 

-         Orta mesafe şutu yok

-         Boğuşan,mücadele eden,savaşçı bir oyun yapısına sahip değil.

-         Hücum ribaundu kovalamıyor

-         Maç başı blok ortalaması : 0.4

-         İyi bir capfiller olur

 

                        

Demetris Nichols : Kendisi halihazırda sözleşme imzalanmamış 2. tur draft seçimimiz.Isiah’a tek güvendiğim nokta oyuncu seçimleri lakin G/F oynayan Nichols ile aynı bölgede Q-Rich,Balkman,Chandler,Jones,Carwford gibi adamlar varken süre bulması mümkün gözükmemekte.NCAA [url= http://sports.espn.go.com/ncb/player/profile?playerId=15402] ortalamaları[/url] hayli etkileyici ama dediğim gibi 12 kişilik rotasyonda kalması imkansız.Kontrat imzalayıp, injured list içinde tutabilir Isiah eğer kıyamazsa ya da D-League’e gönderebilir.Kendisi 22 yaşında aslında daha da ne gelişecek?

 

-         Hazırlık kampında gövdesi ile yer kaplar,belki biraz da top toplar ve kamp sonrası waive edilir.

 

Jerome James : Herhangi bir şey sarf etmek istemiyorum bu adam hakkında.İsraf olur.Şu haliyle capfiller olarak bile kullanılamaz.Genişleyen uzun rotasyonu ve bu sene daha fazla şans alacak Morris de hesaba katılırsa kontratının kalan kısmının satın alınması hem sayının azaltılması hem de birkaç milyon dolar kar edinmemiz açısından faydalı olur.

 

Evet şu halde kontratlı oyuncu sayısı 13’e düşmekte.Benchte 12 kişinin oturabildiğini düşünürsek 1 kişinin injured list içinde kalması icap ediyor.Ben kalanlardan hiç birini dışarıda bırakmaya kıyamadım.Onun yerine size rotasyonu şu şekilde göstereyim :

 

PG

Marbury

Dickau

Collins

 

 

 

 

 

 

SG

Crawford

Jones

(Collins)

 

 

 

 

 

 

SF

Q-Rich

Balkman

Chandler

 

 

 

 

 

 

PF

Randolph

Lee

Rose

(Balkman)

 

 

 

 

 

C

Curry

Morris

 

 

 

 

Şimdi kimse bana “Ne işi var orada Malik Rose’un?” demesin.Rose hem mücadeleci oyunu hem de tecrübesi ve saha dışında,soyunma odasında takımı yönlendirebilecek konuşmalarıyla,Lee ve Balkman gibi gençlere örnek olabilecek oyun yapısıyla tam ihtiyacımız olan bir oyuncu.

 

Jones da hem atletikliği ve hızı hem de savunma meziyetleri ile Crawford’un yedeği olarak çok iyi katkı alabileceğimiz bir oyuncu.

 

Dickau da hem tecrübesi ve pas öncelikli mantalitesiyle Marbury için iyi bir back-up olur hem de Mardy’nin biraz daha tecrübe kazanması,ezilmemesi için iyi bir alternatif olur.Ayrıca Marbury’nin sık sakatlanan bir oyuncu olduğu gerçeği ve üst sıraları hedefleyen takımların guard rotasyonunun geniş olduğu düşünülürse,mutlaka takımda tutulmalı.

 

Uzun Çöpü Bulmak

 

Gelelim asıl zor mevzuya yani oyun sistemini belirlemeye.

 

Şimdi Isiah’ın small-ball oynama isteği herkesin malumu.Small-ball oynamak için 3 şart sağlanmalı :

1-) Takım iyi savunma yapmalı ve rakip takımı şut kullanmaya zorlamalı

2-) Uzunlar ribaund almalı.

3-) Ribaund alan uzunlar trailer olarak hücumlara katılmalı.

 

Lakin elimizde pota altını (hücumsal manada) domine edebilecek,topu eline isteyen ve ağır 2 tane uzun var.Bunların Phoenix uzunları gibi maç boyu bir o potadan bir bu potaya salınmalarını beklemek mantıksızlık olur.Momentleri yetmez.Üstelik bu uzunlar savunma yapmayan uzunlar ve Q-Rich’in yani çoğunlukla fast-break’i bitirici pozisyonda olacak oyuncunun ribaund ortalaması,Curry’den fazla.

 

Görülüyor ki small-ball’u temel oyun mantalitesi olarak kabul etmek yanlış olur.Takımın temel felsefesi yarı saha hücumu olmalıdır.O zaman da şut sorunsalı çıkıyor karşımıza.Zira yarı saha basketbolu oynamak için 3 temel kural vardır :

 

1-) Pota altını domine edebilecek,sırtı dönük oynayabilen bir adet uzun (bizde 2 tane var)

2-) Bu uzunları engellemek için pota altına gömülecek rakip savunmayı cezalandıracak şutları kesebilecek keskin şutörler. (işte burada tereddütlerim var)

3-) Sık ve hızlı pas yapmak (işte bunu yapabileceğimizi hiç sanmıyorum)

 

Peki bu durumdan şunu çıkarıyoruz : Takım ne övmeye geliyor ne de sövmeye.O zaman çare belli :

 

En Uzun Çöpü Bulmak 

 

Bu oyun halen uzun oyuncuların son sözü söylediği ve onlar etrafında şekillenen bir oyun ve kaliteli uzun oyuncu bulmak artık çölde vaha bulmak gibi.Bizim elimizde sevabıyla-günahıyla 2 tane kaliteli uzun var.Takımın planlanması yani hem sistem hem de oyuncular bu ikisine göre planlanmalı.

 

      1-) Takım olarak adam – adama savunma yapmak,bizim gibi atletik bir takım için daha iyi olur.Wizards’ın yaptığı gibi sıkı markaj ve pas kanallarına oynayarak fast-break bulmak yani defans yaparken aslında ofansı düşünmek bu takımın temel karakteristiği olmalı.

      2-) Rakip hücum sonrası ribaund alınınca fast-break ya da transition düşünülmemeli.Guard topu rakip sahaya en çok 5 saniye içinde getirmeli ve 2 uzundan birinin eline değecek hücum organizasyonunu başlatmalı.

     3-) Sık ve bol pas yaparak,uzunu potaya en uygun mesafede topla buluşturmalı ve hücum süresini son 3-4 saniye kalana dek,sabırla kullanmalı.

     4-) Geriye mutlaka hızlı dönmeli.

 

Guardlarımız zaten savunmadan bihaber.Uzunlarımız da savunmaya takılmıyorlar.O zaman savunma direncini ekstra efor sarf ederek ortaya koyacak bir lidere ihtiyacı var takımın.(Biri Krilenko mu dedi ne?)

 

Yarı saha hücumunda da etkin olması ve hücum ribaundlarını daima zorlayan yapısı ile ihtiyaç duyduğumuz direnci gösterecek ideal adam.Şöyle bir senaryodan her iki takım da fayda sağlayabilir :

 

http://www.realgm.com/src_checktrade.php?tradeid=4215225

 

Evet takımdaki en önemli dış şut silahımızı vermiş oluyoruz ama daha kıymetli bir parçayı eklemiş oluyoruz.Kontratının kalan kısmından (ki 63 milyon dolar!!!) bile feragte etmye hazır bir adam var önümüzde ve bu fırsatı kaçırmamamız lazım.

 

Yedeklerimizin de atletik,genç,savaşçı ve savunmacı olduğunu da ayrıca belirtmem lazım.Lee,Balkman,Jones,Collins gibi oyuncular çok iyi birebir savunmacılar ve hücumda da takıma katkı sağlamaktalar.Jeffries ve Nate’in eksiklikleri kesinlikle hissedilmeyecektir.Lakin bu durumda bir tane ceza şutlarını kesecek keskin nişancıya ihtiyaç duyacaktır takım.Araya Gricek’i sıkıştırabilirsek eğer,işte o zaman çok güzel olur bizim için.

 

 

Kendi naçizane öngörülerim ile bir şablon koydum ortaya ama burada söz konusu olan,idarenin başı Isiah Thomas ve ne zaman ne yapacağı asla öngörülemiyor.Yapacağı hamleleri bilemiyorum ama şunu biliyorum ki mutlaka hamleler yapacak.Zira takımın fazlalıklardan kurtulması,işlenmesi ve bir şablona oturtulması lazım.

 

Hadi eyvallah…

Salih TOKMAK

Yorumlar (5)Add Comment
...
Yorumu Yazan oğuz esmen, 03 Kasım 2007, 00:30:00
krilenkoyu rüyasında gorur ny.ayrıca yazı cok iyi tam da içimden gecenleri solemiş arkadas tebrik ederiz
...
Yorumu Yazan lost, 15 Ekim 2007, 02:59:09
bence iyi bir ilk bes bide lee var rose var bence bu sene bir saktlik problemi olmassa buyuk olcude paly off yaparlaar dogu yari finali benim tahminim
...
Yorumu Yazan onur yılmaz, 07 Ekim 2007, 00:19:13
Knicks'in uzun yıllardır süregelen 'devasa kontratlı-şımarık-tembel oyuncular hanedenlığı' görüntüsünden bu yıl hissedilir derecede sıyrıldığı muhakkak. Bununla beraber hala başlarında Isiah gibi bir acemi var (bkz Malik Rose=Nazr Muhammed; Kurt Thomas=Q-Rich takasları). Ayrıca dönem dönem yaptığı açıklamalar ve son bombası olan seks skandalına bakılırsa kişilik olarakda dengeli bir çizgi oturtamadığını söylemek zor değil. Takımdan mutlaka Nate-Cato-Marbury gönderilmeli diyorum. Evet çok uçuk gelebilir ama akıllı takaslarla (Isiahla ne kadar mümkün ki????) bunların yerine sağlam kişilik ve istikrarlı oyun yapısına sahip isimler kadroya dahil edilirse çok olumlu gelişme gösterebilirler. Zira David Lee-Randolph-Curry gibi mücadeleci ve yetenekli gençler yanında Chandler-Rose gibi iki mücadeleci 'ağabey' var takımda.Umarım takım beklenen kadro değişikliklerini yapıp hasret kalınan güzel basketbolu sahaya yansıtablir bu yıl.
...
Yorumu Yazan bugi, 27 Eylül 2007, 10:24:21
New york aslında iyi bir takım fakat ne oluyorsa olmuyor işte bu takım rahatlıla play-off yarı finaline çıkabilecek düzeyde.Krilenko iyi bir takas olabilir fakat bu başarısızlığa alışmış takımda neler yapabileceği tam bir muamma.Ayrıca Kirilenko'da bu takası istemez.New york aslında kıskanılacak bir takım çünkü iyi bir pota altı var dış bölümüde iyi ama artık koçmu böyle yapıyor oyuncular mı bilerek böyle yapıyor anlamıyorum...
...
Yorumu Yazan coskun, 22 Eylül 2007, 16:37:17
kirilenko takası olabilir belki ama bence zor çünkü bu defa utahta savunma yapan adam kalmıycak bunuda utah kabul etmez belki q rich onlara ilaç olabilir atletik özlellikleriyle ama klirilenkoyu buna feda etemzler

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle