2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Isiah'ın Yolunda İlerlerken

NbaTr.Com - Pazartesi, 16 Temmuz 2007

             Isiah Thomas’ın GM karakteristiği ve koçluk stili,aktif olarak bu sporu yaptığı dönemden tamamen farklı.O meşhur “Bad Boys” fenomeninin en önemli parçasıydı,zira diğer arkadaşlarıyla karşılaştırılınca,en üst düzey yaratıcılığa sahip olan ve takımı adına fark yaratan oyuncuydu.Mütevazi kişiliği ve ölümcül gülümsemesi ise dillere destandı.

            Indiana ile başlayan koçluk kariyeri müthiş bir çıkış ve inanılmaz bir tepetaklak iniş ile sonlandı.Galiba bunun acısını hiç unutmadı.NY City’e geldiğinde,koç seçimleri ile akıllarda hep “Ne zaman saha kenarına inecek?” sorularını getiren Isiah,en sonunda takımın başına geçti.Aslında en başından bu yana asıl istediği buydu : Indiana hezimetini unutmak-unutturmak ve oyunculuk kariyerindeki şaşalı günlere geri dönebilmek.

            Takımın başına geçmezden evvel,medyadan uzak durmayı istemedi ve bir GM’in bunu sağlayabilmesinin en uygun yolu,beklenmedik draft seçimleri ya da büyük takaslar ile mümkün.Isiah icraatta kaldığı 4 sene boyunca,her takas döneminde bir orta-büyük takasa imza attı.Amerikan medyasında “Bakalım Isiah bu kez kimi takas edecek?” başlıkları atıldı,kimlerin gelip-gideceği konusunda bahislere girildi.Danny Granger’ı pas geçip Channing Frye’ı aldığında herkes onunla dalga geçmişti ya da Renaldo Balkman’ı seçtiğinde..Ve bu sayede sürekli gündemde kalmayı başardı.

Peki Isiah’ın tek amacı sükse yaratmak mıydı yoksa kazanmak mı? Cevap : her ikisi de.

            Evet bazı inanılmaz,akıl almaz takaslar ve yanlış free-agent tercihleri ile saç-baş yoldurttu ve takımın içine girdiği mali ve sportif çıkmazı,daha da derinleştirdi.Ama doğru hamleler yaparak,sağlam bir çekirdek oluşturduğu ve özellikle çaylak seçimlerinde rahatlıkla bir “deha” olduğu söylenebilir.

            Gelelim Isiah’ın Yolu’na : Pota altını domine eden,atletik oyunculardan kurulu,hızlı hücuma önem veren ama kendi oyuncu yıllarının aksine,savunma yapmayan ya da böyle betimlemeyim de,atmayı tutmaktan daha çok önemseyen bir takım yaratmak.

            İşte bu son Randolph hamlesiyle,yukarıdaki planı tamamlamış oluyor.Lakin savunma yapmayanların şampiyonluklar kazanamayacağını herkesten iyi biliyor.Tam da bu yüzden diyor ki : “ Daha elimdeki malzemenin tam olarak işlendiğini söyleyemem,eserim tam hazır değil.” Ve herkesin bildiği üzere Artest’i takıma katmak istiyor.

E Takas Nerede?

Bu uzun girizgah ile sizi sıktığımı fark ettim şöyle bir okuyunca.Gelelim takası yorumlamaya:


             Öncelikle bu yıl kendisinden beklenen çıkışı sergilemeyen ve Lee’nin feci şekilde gölgesi altında kalan yumuşak Frye ve artık gangrene dönüşmüş,tek çözümü ampütasyon olan Francis karşılığında Randolph,Jones ve Dickau’yu almak gerçekten müthiş bir hamle.Isiah tartışmasız GM’lik kariyerinin en karlı takasını gerçekleştirdi.Tek tek inceleyelim:

             1-) Lee’nin müthiş çıkışı,hiç sevmediğim Jeffries’in 4 numarayı yedekleyecek olması ve hatta Balkman’ın da 4 numara rotasyonunda zaman zaman yer bulabileceğini göz önüne alırsak,Frye’ı aramayacağımız ortada.

             2-) Randolph gibi yetenekli,sırtı dönük oyunda ligin en iyi fundamental düzeyine sahip oyunculardan olan,istikrarlı skor üreten ve orta mesafe şutu hayli iyi olan bir oyuncunun takımı bir kademe daha yukarı taşıyacağını söylemek Polyannacılık olmaz.Rakamları da zaten ortada.

             3-) Gönderilecekleri iddia edilen ama kadroda kalırlarsa çok faydalı olacaklarını düşündüğüm Jones ve Dickau da bu takasın bonusları oldu bizim açımızdan.


E Takım Nerede?

Gelelim değişen takım konseptine.

Bu hamlenin hücum gücümüzü ne kadar artırdığını açıklayarak başlayalım.

             Öncelikle Randolph solak yani Curry ile aynı alanı (en azından 3 saniyenim aynı tarafını) paylaşmıyorlar.Bu da hem sağ taraftan hem de sol taraftan rakip potaya etkili hücumlar yapacağımızın bir işareti.Önümüzdeki yıl boyalı alandan en çok sayı bulan takım olmamız işten bile değil.Tabi kısalarımızın top dağıtımını iyi ayarlaması elzem.Ayrıca hırslı,ısırgan ve ateşleyici bir oyuncu olan Randolph’un belki de en önemli sorunlarımızdan bir olan saha içi liderliğini eline alması ya da alabilme ihtimali bile sevindirici.Geçen yıl batı uzunları karşısında elde ettiği 10 ribaund ortalaması da Curry’nin ribaund zafiyetini kapatmak açısından çok faydalı olacak.

            Hem Curry hem de Randolph çok üst düzeyde hücum gücüne sahip ve rakip takımların geçen sezon Curry’i durdurmak için kullandıkları ikili-üçlü sıkıştırmalar artık yetersiz kalacak çünkü Zach’in orta mesafe şutu Frye’dan daha iyi (Lee’nin zaten yok orta mesafe şutu) Ayrıca bir uzun için hayli iyi bir pasör olan Randolph,bu ikili sıkıştırmaları aşmayı başaracaktır.Tabi Curry’nin az gelişmiş pas yeteneği ile neler yapabileceği tam bir muamma.

           Jones,Crawford’u yedekleyebilecek yeteneğe sahip.Atletik ve çok ihtiyaç duyduğumuz savunma direnci açısından bize iyi katkı sağlayabilecek bir oyuncu.Hızlı hücumlar sonunda yapacağı estetik smaçlarla da seyirci için güzel bir meze olabilir.

           Dickau,çok takım değiştirmiş olmasına ve bir türlü istikrar yakalayamamış olmasına rağmen,artık ligde türleri tükenmeye yüz tutmuş “saf point-guard” türünün üyelerinden.Pas öncelikli,attırmayı atmaktan daha önemli gören düsturuyla Dickau,Marbury’nin yedekte dinlendiği dakikalarda iyi bir organizatör ve alternatif olacaktır.

           Peki Nate ne olacaktır? Yaz liginde gösterdiği performansla pek çok takımın ilgisini çeken Nate,bence iştah açıcı bir takas malzemesi olacaktır.Daha arkada bekleyen Mardy Collins var ve bence bu rotasyonda Nate’e yer yok.

Gelelim savunma kanadına : (tabi varsa)

          Randolph geçen yıl sadece 13 blok yapmış 77 maçta.Luke Ridnour’un bile 15 blok yaptığını düşünürsek,gerçekten ızdırap verici bir rakam bu.Hele ki takımımızda kariyer sezonu yaşamasına rağmen 1 blok ortalaması üzerine çıkamamış bir pivotumuz varken.Yani Oakley-Ewing günlerinden bu yana hasret kaldığımız sağlam pota altı savunmasına özlem duymaya devam edeceğiz.Evet mücadele gücümüz ve ribaund potansiyelimiz arttı ama hala rakip kısalar için caydırıcı güç olabilecek bir uzun yok takımda.Jeffries ve Lee de blok konusunda yetersiz.Tabi benim derdim rakamsal olarak blok ortalamasının yüksekliği değil.Pota altının parsellenmesi,rakip kısaların penetre etmekten çekinir hale gelmesi.

          Bir de kısalara bakalım.Savunma özürlü Marbury,canı isterse savunma yapan (ki %90 istemiyor) Crawford ve ortalamanın üzerinde bir savunmacı olan Q-Rich var elimizde.Pota altındaki zaafı kapatabilmek için iyi savunma yapan kısaları sahaya sürmek mantıklı bir çözüm gibi duruyor ama ilk 5 başlamalarına kesin gözüyle bakılan iki guardımızın durumu da ortada.Bu sorunu halletmek için 2 alternatif üretilebilir :

1-) Rotasyonda değşime gidilir :

Marbury

Q-Rich

Balkman

Zach

Curry

beşiyle başlanır.Crawford,Lee,Jones gibi oyuncularla ligin en geniş ve en çok katkı sağlayacak benchine sahip oluruz.Balkman’ın savunma performansı,sertliği ve ribaundlara katkısı ile daha komple bir takım haline gelebiliriz.


                 2-) Takas yapılır:İşte bu noktada Artest ismi devreye giriyor.Aslında bu satırın devamını getirmemem lazım çünkü buradan sonrası senaryoya giriyor ama belirtemem lazım ki,oyuncu ilişkilerinde her daim başarılı olmuş olan Isiah’ın,Artest’i zaptedebilme olasılığı yüksek.Kendisini tamamen basketbola vermiş,kafasını temizlemiş,kendi şahrinde,kendi seyircisi önünde oynayacak bir Artest’in neler yapabileceğini bir düşünün.Takım halinde savunma yapmayan ve şu anki portföyü de göz önüne alırsak yapamayacak olan takımımız adına müthiş bir katkı sağlayabilir.Tek başına bile…


Şu anki kadromuz :

PG Marbury Dickau Nate Collins

SG Crawford Jones (Q-Rich) (Collins)

SF Q-Rich Balkman Chandler (Jeffries)

PF Zach Lee Jeffries Rose (Balkman)

C Curry Morris James

Tabi kadroda en fazla 15 kişi kontrat altında olabiliyor ve 12 kişi sahaya çıkıyor.Safranın atılması lazım ama soru şu : nasıl atılacak? Takasla mı yoksa buy-out ile mi?

Salih Tokmak

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Yorumlar (5)Add Comment
...
Yorumu Yazan rumuzsuz, 03 Ekim 2007, 19:07:43
bence new york seyircisi beklemediği bir sevinç yaşıcak Randolf un yolu asacağı bence kesin
...
Yorumu Yazan emre, 21 Eylül 2007, 18:37:03
İsiah önce kendi stilinde bir oyun kurucu bulmalı ki oynatsın bu karma takımı...marbury şov programıyla meşgul o yüzden güzel bir takas yapmalı, bu arada Randolf ile iyice çıkılması zor bir yola girildi, konratlar bitene kadar daha cok kahrolur Newyork seyircisi..
...
Yorumu Yazan metin, 04 Eylül 2007, 14:04:36
bu kadro şimdiden playoff u hak ediyor tabi takımın uyum süreci çok önemli eski günlerdeki gibi savunma sertliğini takım anlayışı olarak benimserlerse neden olmasın başarı yakalanabilir
...
Yorumu Yazan alican, 30 Ağustos 2007, 21:26:39
ben artık şu kanaate vardım kim ny e gelse ister koç ister oyuncu olsun performansını düşürüyor l.brown iyi bir koçken takımdan atıldı. Steph phoenixte neydi şimdi nasıl,q-rich nasıl bir şutordu şimdi bir rol oyuncusu gibi...
...
Yorumu Yazan emre, 29 Ağustos 2007, 01:43:31
playoff olacak sanırım bu sene ama bu çorba takımdan ne meydana gelirr, hangi bir başka sorunlu oyuncu yada oyuncuları kadroya katacak isiah merakla bekliyoruz, yazık o 99 ruhu ayağa düşürdüler seyirciler yuhalamakta haklı

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle