2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Knicks Bu Sezon Ne Yaptı,Gelecek İçin Ne Yapmalı?

NYK - Cumartesi, 26 Mayıs 2007
1.Bölüm – Bu Sezon Ne Yaptık?

Takım bu sezona,Larry Brown’ın ayrılığı,Isiah’ın sahaya inmesi ve Isiah-Marbury arasındaki tartışmaların gölgesinde girdi.Takım sahibi Dolan bir önceki sezon kesenin ağzını açmış,anormal kontratlarla oyunculara ve Larry Brown’a dünyanın parasını saçmış ama rezil bir galibiyet-mağlubiyet derecesiyle karşılaşınca,Isiah’a son bir şans vermişti.Ama bu takımı kuran Isiah’ın takas yapmasına mani olmuş,bir araya getirdiği bu oyuncuların daha iyi oynayabileceğini ona göstermesini istemiş,eğer böyle bir şey gerçekleşmezse de pılını-pırtısını toplayıp,defolup gitmesini söylemişti.Aslında bu hiç de göründüğü kadar zor bir görev değildi zira bu kadroya sahip bir takımın,bir sezon daha 22 galibiyet ya da altında alması mükün değildi.Nitekim öyle de oldu.

Eli-kolu bağlanmış Isiah,elindeki tek hamle ile yani mid-level exception ile Jared Jeffries’i takıma kazandırdı (Aman ne kazanç!) Kadrosunda,Frye ve Lee gibi iki potansiyelli genç forvet ve Rose gibi mücadeleci ve daima hazır bir veteran varken,bu pozisyona,üstelik dış şut tehdidi olmayan ve savunma ağırlıklı oynayacak bir Jeffries’in alınması büyük bir hataydı.Bunu o zaman da söylemiştim,şimdi de söylüyorum.Kendisi zengin ettiğimiz,peş para etmez oyuncular kervanına yeni bir halka olarak iştirak etti.

Gelelim Knicks’in oyun planına.Aslında gayet basit bir plan bu,Isiah’ın Curry takasını gerçekleştirmesinden bu yana istediği plan : Topun Curry’e indirilmesi ve 1 numaralı skor opsiyonu olması,skor bulamadığı pozisyonlarda dahi yarı saha oyununun Curry üzerinden dönmesi yani hücumda takımın temel direğinin Curry olması idi.İşte bu noktada Marbury isyan bayrağı açtı.Oynadığı tüm takımlarda 1 numaralı skor opsiyonu olan ve bu takımın yıldız oyuncusu olarak görülen Marbury’e,hücumda 1. opsiyon olmamak dokunmuştu.Ayrıca geçen yıl Brown ile yaşadığı çekişmeden sonra,kendisini yeniden ispat etmek ve eski günlerindeki gibi parlak performanslar göstermek istiyordu ama Isiah’ın hazırlık kampı öncesi açıklamalarında,hücumun temel direğinin Curry olacağı yönündeki açıklamaları sonrası,hazırlık kampına 8 kilo (evet evet,8 kilo!!!) fazlayla geldi.Ama yeni bir koç-oyuncu çekişmesi yaşanacağını bekleyenler (ki ben de bunlardan biriydim) fena halde yanıldı.Isiah-Marbury görüşmesi sonrası,Marbury’de inanılmaz bir değişim görüldü.Takımın yeni oyun felsefesine mümkün olduğunca uyum sağlamaya ve sahada Isiah’ın dediklerini yapmaya (en azından yapmaya gayret göstermeye) başladı.Yine de bu uyum sorunu ve Kasım ayındaki zorlu fikstürümüz,sezona iyi bir başlangıç yapmamızı engelledi.

Sezonun devamında,hayli istikrarsız bir gidişat gösterdik.Güçlü rakiplere karşı kazandığımız maçlardan sonra zayıf takımlara karşı kaybettiğimiz maçlar sürekli kahretti.Ayrıca Atlantic takımlarına karşı oynadığımız maçlarda gösterdiğimiz rezil performans ile hem kendi play-off şansımızı baltaladık hem de bu konuda ligin en iyi takımı olduk yani 30 takımlı ligde,Atlantic takımlarına karşı %50’den daha az galibiyet alarak,mayhoş bir rekora imza attı.Neyse bu da bizim züğürt tesellimiz oldu,en azından bir konuda lider olabildik.

16 Aralık tarihi ise,camiamız için kara bir gün oldu.Herkesin ayrıntılarıyla bildiği ve etraflıca anlatmayacağım olayda,Nuggets oyuncularıyla yaşanan kavga,bize hiç yakışmayan sahnelerle doluydu.

Bu yıl da All-star’a oyuncu göndermeyi başaramadık ama Rookie-Sophemore maçında müthş bir performans gösteren ve MVP ödülü alan Lee gururumuz oldu.Nate’in smaç şampiyonluğunu koruması ise aptal ve dengesiz jüri tarafından engellendi.

Sezonun bitimine 1,5 ay kala,doğuda 8.liğe kadar yükseldik.Berbat derecelere sahip ve en az bizim kadar istikrarsız giden doğu takımlarının oluşturduğu tünelin ucunda ışık görünmüştü hatta 7. sıra için hevesleniyorduk ama bu rüyadan çabuk uyandık.Zira oyuncularımız sinek gibi düşmeye başladılar.Jamal ile başlayan sakatlıklar,Curry hariç tüm ilk 5 oyuncularımızı vurdu.Zaten hassas dengelere yeni yeni oturmaya başlayan takımımızda,bu sakatlıklar sonucu,başarısızlık kaçınılmazdı ve öyle de oldu.Yine bu ay içinde,süper coach/GM’imiz Isiah Thomas ile 4 yıllık bir kontrat imzaladık.(Bu nasıl bir iştir???)

Kazançlarımız

1-Takım Ruhu ve Mücadele : Bu sezon tam 8 maçı uzatmaya taşıdık ve bunların 6 tanesini kazandık.Bu galibiyetlerden ikisi 3 uzatma sonucunda geldi.Mücadelenin üst seviyede olması,elbette en tepeye oynayan bir takım için,olmazsa olmaz bir faktör.

Beni daha da çok şaşırtan ise,takımın özellikle,Denver ile yaşanan kavga sırasında ve sonrasında gösterdiği bağlılık oldu.Sahada birbirinin arkasını kollayan ve birbirine güven duyan oyunculardan kurulu takımlar,başarıya her daim daha yakın olmuşlardır.

2-Ribaund Üstünlüğü : Bu yıl oynadığımız 82 maçın 68’inde rakip takımdan daha fazla ribaund aldık.Lee’nin ve Q-Rich’in bu konudaki katkıları yadsınamaz hele ki Curry’nin bu konudaki tembelliği göz önüne alınırsa.Oyuna hükmetmek için ribaundların ne kadar önemli olduğunu anlatmama gerek yok.Ayrıca fast-break’e yatkın oyunculardan kurulu olduğumuz (Q-Rich,Jamal,Marbury) da göz önüne alındığında,ne kadar öneli bir faktör olduğu daha net anlaşılabilir.

3-Curry’nin Çıkışı : Kariyer sezonunu yaşayan Curry,özellikle hücumun temel taşı oldu ve adını ligin elit uzunları arasına yazdırmayı başardı.

4-David Lee : Geçen yıl bazı maçlarda kıvılcımlar göstermişti ama bu yıl inanılmaz bir patlama yaşadı.Takımı ateşleyen mücadeleci ruhu ve özellikle ribaundlaradaki performansı ile,takımın vazgeçilmezlerinden oldu.

5-Marbury’nin Değişen Yüzü : Özellikle sakatlıkların peşpeşe geldiği dönemde sorumluk alan,takıma liderlk yapan ve atmayı değil attırmayı düşünen oyunuyla,özlenen Marbury’i sahada gördük bu sezon.

6-Çaylaklarımız : Özellikle sakatlıkların peşpeşe geldiği dönemlerde,harika perfromanslar gösteren Balkman ve Collins,geleceğe daha bir umutla bakmamızı sağlayan sebepler oldular.

Yanlışlarımız

1-İstikrarsızlık : Bunu açıklayacak bir sebep bulmak için çok düşündüm ama parmağımla işaret edebileceğim netlikte bir sebep çıkmadı karşıma.Genç ve tecrübesiz bir takım değiliz.Evet genç oyuncularımız var ama bir o kadar tecrübeli oyuncunun da bulunduğu,dengeli bir takımız.Hele hele rezil oynadığımız ve farklı kaybettiğimiz Bobcats maçları hala burnumu sızlatmakta.

2-Top Kayıpları : Takımda bunca guard varken ve bunlardan ikisi,Marbury ve Francis gibi ligin eskiden kalburüstü oyuncularından olmalarına rağmen,topun kadrini bilmeyişimiz ve yaptığımız akıl alamaz,basit top kayıpları,çoğu maçta sonumuzu hazırladı. Bu durumun sorumlusu olarak takımdaki guard fazlalığı ve bu guardların kendilerine yakışmayan performanslar göstermeleri,temel sebep bence.Yani Marbury’nin en ufak hatasında dönüp arkasına “Acaba Francis kalktı mı?” diye bakması,kafasını tam manasıyla oyununa vermesine engel olan bir faktör kanımca.

3-Savunma Özürlülüğü : Bir takımın savunma yapan takım hüviyetini kazanması bir birikim sonucu olabilir ancak ve zaman ister.Lakin özellikle kısalarımızın savunmaya neredeyse hiç takılmayışı ve rakiplerimize korku salması gereken uzunumun Curry’nin bile isteye savunma yapmayışı,iyi şut soktuğumuz ve ribaundları domine ettiğimiz maçlarda dahi yenilmemize sebep oldu.Çoğu maçta,rakip takımın kısalara,sezonun en iyi maçını oynadılar bize karşı.Bu durum bir kat daha acı verdi zira bu oyuncular,istedikleri zaman gayet iyi savunma yapabilecek durumda olduklarını gösterdiler ama sadece canları istediğinde.

4-Düşük Şut Yüzdesi : Özellikle sezonun ilerelyen döneminde,Curry’nin pota altında ne denli can yakıcı bir güç haline geldiğini idrak eden coachlar,ikli hatta üçlü sıkıştırmalarla onu durdurmaya çalıştılar.Curry’nin pas yeteneğinin azlığı kadar,ceza atışlarını değerlendirememiz de hem hücum verimliliğimizi etkiledi hem de Curry’nin top kayıplarını artırdı.Bu tip kayıplardan sonra yediğimiz ceza fast-breakleri ise cabası oldu.

5-Isiah’ın Yanlış Rotasyon Tercihleri : Sezon içinde zaman zaman,Q-Rich’in sakatlandığı dönemlerde,Jeffries’i 3 numaraya çeken,Balkman’ı bu mevkide hiç düşünmeyen,Rose gibi mücadele gücü yüksek,yürekli bir oyuncuyu rotasyonun bir parçası haline getiremeyen ve Lee’yi ilk 5’e çıkarmayan Isiah da eleştirilerden payını almalı tabi.

Bireysel Değerlendirme

Eddy Curry : Sistem değişikliği elbet ona yaradı ve kariyer sezonunu geçirdi.Özellikle kötü oynadığı maçlar sonrası yaptığı açıklamalarda,sorumluluğu üzerine alması ve maçlarda hırslı görüntüsü ile bu takımın “franchise oyuncusu” olacağının sinyallerini verdi.Ama ikil sıkıştırmalara karşı,zayıf pas yeteneği ve henüz olgunlaşma evresinde olan post-up oyunu sebebiyle hayli top kaybı yaptı.Defans ve ribaunda konusunda hala büyük eksikleri var.

İstatistikleri : 19.5 sayı,7.0 ribaund,0.8 asist
Notu : B (-)

David Lee : Bu yılın şüphesiz en büyük kazancı.Curry,Frye gibi uzunlardan doğan ribaund ve savunma problemlerini,özverili bir mücadele ile kapatmaya çalışan Lee,taraftarın da sevgilisi haline geldi.Ayrıca enerjisi ile takıma yedekten gelip müthiş katkı sağlayan ve üst seviyede bir basketbol zekasına sahip olan Lee,çok kaliteli bir kumaşa sahip.Ama orta mesafe şutunu geliştirmesi şart.Post_up oyununu geliştirmesi ve kuvvetlenmesi gerek.

İstatistikleri : 10.7 sayı,10.4 ribaund,1.8 asist
Notu : A (-)

Quentin Richardson : Bu yıl Knicks forması altında en iyi sezonunu geçirdi kuşkusuz.Savunma yapan nadir adamlarımızdan.Gerçek manada dış şut tehtidi olan tek oyuncumuz.Ayrıca Curry ve Frye’dan kaynaklanan ribound zaafımızın kapanmasında rolü çok büyük.Bel fıtığı sebebiyle sezon içi kimi maçları kaçıran ve sezonun son 1 aylık dönemini bu sebeple kaçıran Q-Rich,operasyon geçirecek.İnşallah daha da iyi olarak geri dönecek.Hücumda çok daha aktif olması lazım

İstatistikleri : 13.0 sayı, 7.2 ribaund, 2.2 asist
Notu : B (-)

Jamal Crawford : Bu yıl daha olgun bir oyun oynadığını gördük ama halen istikrarlı bir dış şut tercihi değil.Maç sonlarında ve son periyotlarda sanki “clutch player” olduğunu herkese göstermek ister gibi hareket ediyor.Dış şut tehtidi olarak nitelemek de mümkün değil zira hem orta mesafe şutu hem de 3 sayılık atış yüzdesi iyi değil.Daha çok içeri zorlayarak oynamayı sevmesi iyi bir özellik ve tabi hem 1 numara hem 2 numara oynayabilmesi de bir artı ama ihtiyaç duyduğumuz oyuncu tipi değil Jamal.Curry’e pas indirmemesi ve Marbury ve Curry varken 1 numaralı skor opsiyonu olmaya çalışması da cabası.

İstatistikleri : 17.6 sayı, 3.2 ribaund, 4.4 asist
Notu : C (+)

Stephon Marbury : Sezon başında 1 numaralı skor opsiyonu olma meselesini gurur meselesi haline getirince,gerçekten felaket bir başlangıç yaptı.Curry’nin 6-8 şut atarak tamamladığı maçlardan o sorumlu.Bu sezon kariyerinde ilk kez 20 sayı ve 8 asist ortalamalarının bu kadar uzağına düştü.Kendisinin oynamasındansa takımı oynatmasının çok daha verimli ve önemli olduğunu,bu şekilde hem daha fazla ön plana çıkacağını hem de daha fazla saygı göreceğini anlaması için takımın büyük sakatlıklar vermesi ve play-off şansını kaybetmesi gerekti.Ama eğer sezonun son 1 ayındaki liderlik gösteren oyununu ve değişen mantalitesini önümüzdeki sezona taşırsa,takım gerçekten bir kademe yukarı çıkar.30 yaşında ve oyununun en olgun dönemini yaşıyor.Önümüzdeki yıl onun yılı olabilir

İstatistikleri : 16.4 sayı, 2.9 ribaund, 5.4 asist
Notu : C (-)

Channing Frye : Bu sezonun büyük hayalkırıklığı.Çaylak sezonundaki çıkışa bakınca,geleceğinin parlak olduğuna inanan benim gibi pek çok Knicks taraftarını rezil etti.Çaylak sezonuna göre hem aldığı süre hem de tüm istatistikleri azaldı.Orta mesafeden şut atmak dışında ne savunmaya ne hücuma ne de mücadeleye katkısı olmayan Frye,koca bir sezonu boşa geçirdi.Ne post oyunu oynamayı becerebiliyor ne de hücum ribaundlarını kovalamayı.Curry ile beraber aynı anda sahada olduklarında savunmamız Allah’a emanet.

İstatistikelri : 9.5 sayı,5.5 ribaund
Notu : D (-)

Jared Jeffries : Gelelim Isiah’ın,savunma direncimizi artıracağını hesapladığı,müthiş hamleye.Sezon başında da demiştim,takıma hiçbir katkısı olmayacak,salary cap’i büyütmek dışında fonksiyonu olmayacak bir adamı kadroya almanın mantıksızlığını.Dallas’ın Diop ile gerçekleştirdiğini Jeffries ile gerçekleştirmek istedi galiba zeki Isiah.Tutmadı tabi,perşembenin gelişi pazartesiden belliydi.”0 sayı,0 ribaund” ile tamamladığı maçlar gördük.Kendisi de medyada çıkan “O parayı hak edecek adam değil” şeklindeki haberleri tersyüz etmek açısından,en azından biraz daha mücadele gösterebilirdi ama yeteneği olmadığı gibi gururu da yokmuş demek ki.Rezillik….

İstatistikleri: 4.1 sayı, 4.3 ribaund, 1.2 asist
Notu: E (Daha düşük vermek istiyorum ama en düşük bu notu alabilir bir insan,standartlara göre)

Nate Robinson : Aklı-fikri sayı atmakta ve hoplayıp-zıplamakta olan yedek guardımız,çaylak sezonua göre sayı ortalamasını biraz artırdı ama asist ortalamasını düşürdü.Bir oyun kurucudan ziyade,ceza atışlarını üstlenen görev adamı edasıyla,cezalık pozisyon olsa da-olmasa da 3’lük atmayı alışkanlık haline getirdi bu yıl.Sezona müthiş kötü başlayıp,son 1 ayda açılanlardan.Oyun görüşünü geliştirmesi ve takımı oynatmaya yönelmesi lazım.Çoooook çalışması lazım çoook.Belki de yetenekleri bu kadardır.İyi bir takas malzemesi ama.

İstatistikleri : 10.4 sayı, 2.4 ribaund, 1.2 asist
(Bir oyun kurucunun ribaund istatistiği,asist istatistiğinden fazla olur mu Allah aşkına?) Notu : D (+)

Steve Francis : Bu adam hakkında yazmayayım daha iyi.O kadar emek çektiğim bu yazının,bu şerefsiz yüzünden yayınlanamaz o zaman.

Renaldo Balkman : Isiah’ın draft incilerinden.Hem uzun boylu hem de çabuk.İyi bir savunmacı ve çok iyi bir ribauntçu.Bu yıl 8 sayı,15 ribaundluk maçlarına şahit oldu herkes.3 numarada,Q-Rich için iyi bir back-up olacak.Tabi Isiah Jeffries’i 3 numarada kullanma sevdasına tutulmasaydı ve Balkman’ı rotasyona daha önce ve daha fazla dahil etseydi,çok daha iyi bir çıkış yakalayabilirdi.Saçlarıyla da favorim.  Ama pek çok zayıf noktası var.Öncelikle şutunu geliştirmesi lazım.Fast-break bitirmek dışında bir sayı tehdidi yok şu an için.Ayrıca sırtı dönük oynamayı öğrenmeli ve boştaki arkadaşlarını görebilmeli.

İstatistikleri : 4.9 sayı, 4.3 ribaund (Üstelik sadece 15 dakika ortalamayla,bir de Jeffries’e bakın)
Notu: B (-)

Mardy Collins : Sezon başında rotasyonda hiç yer bulamadı.Hatta Denver ile yaşanan kavga olayına dek,sadece 2 maçta sahaya çıktı.Kavga olayındaki hareketleri yüzünden,adı “Isiah’ın Tetikçisi” haline gelen Collins,sezonun son dönemindeki sakatlıklar furyasının takıma kazandırdığı artılardan.Isiah’ın bir diğer draft incisi.Son derece disiplinli,sağlam bir savunmacı.Ribaundlara da müthiş konsantre.Sadece işini yapıyor ve gördük ki,oynadığı her maç,biraz daha üzerine koyuyor.Efsanemiz,son şampiyonluğumuzu getiren Walt Frazier da “Çok beğendiğini,yazın onunla beraber çalışmak istediğini,ona bakınca kendisini gördüğünü” söylemişti.Elbet eksikleri var.Onun da şutunu mutlaka geliştirmesi lazım.Kendisi benimle aynı boyda,yaklaşık aynı kiloda ve 2 gün küçük… Kader işte

İstatistikleri : 4.5 sayı, 2.0 ribaund, 1.6 asist
Notu : B (-)

Kelvin Cato : Minimum kontratla 1 yıllığına takıma katılan Cato,sahada olmasa da saha dışında,özellikle Curry’e yaptığı mentörlük ve savunmasını geliştirmesi için yaptıkları çalışmalarda,Curry’nin ifadesiyle “Çok yardımcı olan” bir elemandı.Büyük ihtimalle ayrılacak.Uğurlar olsun.

Malik Rose : Tam bir savaşçı.Daima göreve hazır ve iş ahlakı en üst düzeyde.Soyunma odasında takımın lideri,tecrübesiyle gençlere iyi bir mentör ve örnek alınası bir rol modeli.Eğer Lee bu yıl,bu hale geldiyse,en önemli sebep Rose’un katkısı ve birebir yaptıkları özel çalışmalardır.Frye salağı da azcık nemalansaydı keşke.

Randolph Morris : Umut vaat eden bir genç pivot.NCAA istatistikleir gerçekten iyi.Bakalım Curry’e iyi bir back-up olabilecek mi?

2.Bölüm : Neler Yapmalıyız?

Öncelikle kadro yapısıyla oynamayı düşünmemeliyiz,hangi yöne gideceğimizi belirlememiz lazım.Kendimize bir kimlik,bir çizgi oluşturmalıyız.Mesela NBA ile kıyısından-köşesinden ilgilenen herhangi birine “Suns” dediğiniz zaman “Run&Gun” der size.Ya da Spurs derseniz,”savunma ve sisteme bağlılık” derler.Ya da bir “Detroit Basketball” fenomeni mevcut.Bizim de bu şekilde etiketimiz haline getireceğimiz bir ekol oluşturmamız lazım.

Ekol,Ekol Dedikleri

Peki biz nasıl bir ekol oluşturabiliriz?

1-) Hücumda yarı saha basketbolunu ön plana çıkaran ama mümkün olduğunca hızlı tempoda oynayan bir takım olmak,bize çok uygun düşer.Ama hızlı tempodan kast ettiğim kesinlikle “transition offense” değil.Mümkün olduğunca “fast-break” kovalayan bir takım olmak.

Yarı saha hücumunda ise,topun en az bir kez ve ilk olarak Curry’e değdiği bir hücum alışkanlığı kazanmak ve oyunun Curry’den dönmesini amaçlamak ilk hedef olmalı.

2-) Savunmada ise pas kanallarına oynamak daha mantıklı bizim için.Hem atletik oyuncularımız var hem de pota altında blok tehdidi oluşturmayan bir Curry ve blok tehdidi üst düzeyde olmayan bir Lee varken,aksi düşünülemez.(Frye ve Jeffries’den bahsetmiyorum bile.)Rakip oyunculara mümkün olduğunca yakın savunma yaparak,sık pas yapmaya zorlamak ve bu pas kanallarını kesmeye çalışmak,top kaparak hızlı hücuma çıkmak en mantıklısı olur.Uzunlarımız da iyi atletler olduğu için,hücuma çıkmada ve pozisyon bitirmede sıkıntı yaşamamız da pek olsa gözükmüyor.

Hangi 5 Oyuncu?

Bu yol planı dahilinde,kafamdaki ilk 5 şu şekilde (şu an için)

Curry,Lee,Q-Rich,Crawford,Marbury

Hangi Hamleler?

Peki bu temel üzerine hangi hamleleri yaparak bir bina oluşturabiliriz?

Öncelikle elimizdeki oyuncu portföyünü göz önüne almamız gerekir.

1-) Curry’nin hücumda ilk opsiyon olması gerektiğini söyledim ama mutlaka pas görüsünü geliştirmesi lazım.All-star arasından sonra,neredeyse tüm rakiplerin 2’li hatta 3’lü sıkıştırmalar uyguladığı Curry,büyük sıkıntılar yaşadı.Hücumda topu eline aldığı zaman aceleci tavırlar sergiledi.Hızlı şutlar kullanarak,sıkıştırmalar gelmeden sayı bulmak istedi.Bu durum hem hücumdaki etkinliğini azalttı hem de zaman zaman acemice top kayıpları ve hücum fauller yapmasına sebep oldu.

Tabi,Curry’nin topu dışarı sevk ettiği durumlarda,boş kaldığında cezayı kesecek en az 1 şutörün takıma eklenmesi gerek.

Curry konusunda canımı sıkan bir diğer konu da,hücumda pozisyon aldıktan sonra,uygun zanada kendisine pas gelmeyince ya da rakibi pozisyonunu bozunca,yeniden pozisyon almaması,ilk pozisyon aldığı noktada,takibin kucağına yaslanıp,hücumu seyretmesi.Oysa takımlarının temel direği olan tüm büyük pivotlar,pozisyonlarını kaybettiklerinde,yeniden ve hatta daha iyi pozisyon alabilmek için mücadeleye devam ederler.Bu basamak,çok önemli ve aşılması çok zor bir eşik.Bakalaım bunu başarabilecek mi? Asistan coach olarak kadroya katılması düşünülen efsane pivotumuz Ewing’in,bu konuda çok önemli faydaları olabilir.

2-) Pota altında Curry’e daha fazla yer açılması ve 2’li sıkıştırmaların cezalandırılabilmesi için,Lee’nin orta mesafeden istikrarlı bir şut tehdidi oluşturması gerek.Frye’ın savunma konusundaki zaafları ve muhtemel bir takasta kullanılması ihtimali sebebiyle,tarafımdan düşünülmemekte bu pozisyon için.

3-) Q-Rich’in bu yıl daha bir göze batan savunmacı kişiliğinin ve Ribaundlara yardımının aynen devam etmesi gerekmekte.Takımın şu an için,2 ceza kesici şutöründen birisi olması da,ayrıca önemini artırmakta.

4-) Jamal’ın yarattığı istikrarsızlık ve dış şutlardaki yetersizliği,takımı için önemli bir sorun.Bu mevkiye,hem kendi pozisyonunu yaratabilecek hem takım arkadaşları için pozisyon yaratabilecek hem de iyi yüzdeyle dış şut sokabilecek ve hücumda dikkatlerin tamamen Curry üzerinde kalmasına mani olacak bir oyuncu gerekmekte.Bu tarife uyan en uygun oyuncu ise Carter.Takımın bir üst seviyeye çıkabilmesi için,bu hamlenin yapılmasını elzem olduğu kanaatindeyim.Konuşulanların aksine Jermain ya da Garnett takaslarından ziyade,bu bölgeye yapılacak Carter gibi bir takviye,çok çok daha uygun olur bence.Bu duruma uygun bir diğer oyuncu ise Ray Allen ama kontrat ve takas durumlarında sıkıntı çıkma olasılığı hayli yüksek.Oysa kontratının son sezonunda fesih hakkı olan Carter,ikna edilebilir.

5-) Marbury’nin,sezonun son 1 ayı içinde gösterdiği performansı ve en önemlisi liderliği,önümüzdeki sezonun tamamına yayması,takım için bir başka vazgeçilmez.

6-) Isiah’ın bir “draft kurdu” olduğu tescillendi artık.Sophomore’larımız Balkman ve Collins,savunma dirençleri ve enerjileri ile,takıma kritik katkılar sağlayacaklarına inandığım ve hatta doğru hamle sonucu oluşabilecek muhtemel bir hanedanlığın kilit rollerinde yer alacaklarına kanaat getirdiğim isimler.Ama her ikisinin de orta mesafe şutlarını geliştirmeleri ve özellikle Balkman’ın yarı saha hücumuna adapte olması gerekmekte.

7-) Hem Mardy ve Balkman’ı rotasyona daha fazla dahil etmek hem de takas ile doğru hamleyi yapabilmek adına gözden çıkarılması gereken ve talep de görecek olan Nate ve Frye takas edilmeli.Jamal de bu senaryoya dahil edilmeli.

8 - ) Her daim mücadeleye hazır olan ve hem tecrübesiyle hem de soyunma odasında takıma liderlik yapması ve “ağabeylik” sıfatına “cuk” diye oturan Malik Rose,mutlaka takımda tutulmalı ama biten kontratı,pek çok takım için cazip olacağından,takasta kullanılabileceği de unutulmamalı.

9-) Francis şerefsizi,her ne şart dahilinde olursa olsun,bir daha Knicks forması altında resmi maça çıkmamalı.Gerekirse kontratı buy-out edilmeli.Ama medyada çok sık dolaşan dedikodulara göre,gerçekleşmesi olası bir Jermaine takasında,playmaker pozisyonunda sıkıntı yaşayan Pacers’a postalanması mümkün.

10-) Carter’ın alınamaması durumunda,free-agent olan ve Seattle’dan ayrılacağını beyan eden Rashard Lewis’in alınması uygun bir hamle olabilir.Bu durumda Q-Rich 2 numaraya çekilir ve Garnett ya da Jermaine takası için hamle yapmak gerekir.

11-) Durant’ı seçmesi durumunda,Pierce ile yollarını ayırmayı düşünebilecek Celtics cephesini göz önünde bulundurmak faydamıza olur.

12-) Dış şutör ihtiyacımızı bir nebze de olsa karşılayabilecek bir oyuncu eklenmesi,faydalı bir hamle olur.Örneğin bir Stackhouse ya da Finley gibi veteranlar,uygun kontratlarla,çok kıymetli tamamlayıcılar olabilirler.

Hayalimdeki Kadro

PG Marbury Mardy Collins

SG Carter Finley/Stackhouse Draft Seçimi

SF Q-Rich Balkman Jeffries

PF Lee Jeffries Balkman Rose

C Curry Morris James


Ütopik Kadro

PG Marbury Mardy Collins

SG Q-Rich Finley/Stackhouse Draft Seçimi

SF Lewis Balkman Jeffries

PF Jermaine Jeffries Balkman Rose

C Curry Morris James13-) Son olarak kenar yönetime iki takviye yapmamız gerektiğini düşünüyorum.İlki efsane Ewing.Yao ile yaptığı çalışmaların,gelişiminde ne kadar önemli olduğunu bu sezon çok net gördük.Benzer bir katkıyı Curry’e vermemesi için hiçbir sebep yok.Ayrıca kendisinin yavaş yavaş Knicks head-coac’luğuna hazırlanması gerektiğini düşünüyorum.

İkincisi ve çok öenmli bir ekleme olacağına inandığım ise Eric Musselmann.Kings hezimeti sonrası,ligde bu kadar çok takımın coach ihtiyacı varken,onu adından söz edilmemekte.(Düşünün ki Indiana bile 2 yıllık coach Brian Shaw ile ilgileniyor!) Savunma ve çalışma disipliniyle tanınan ve asistan coach olarak çok daha başarılı olacağına inandığım Musselman,takımımızın bir savunma kimliği kazanmasında önemli katkılar sağlayacaktır.Isiah’ın da bu konuda çok başarılı olduğu söylenemez zaten.

Salih Tokmak
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle