2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Altay Özurgancı Röportajı

NbaTr.Com - Çarşamba, 11 Ağustos 2010

Ekibimize yeni katılan Volga Can Ozben, ilk olarak sizlerle şu anda Kepez'de oynayan Altay Özurgancı Röportajı ile karşınızda.

Altay Özurgancı... Çoğumuz onu Galatasaray forması altında gördük ilk defa. Alt yapı basketbolunu takip edenler ise onu Ülkerspor’un altyapısından duymuş olabilirler. Adını bizlere kritik maçlarda ve kritik zamanlarda attığı basketlerle duyurmayı başardı. Aynı zamanda Genç ve Ümit milli takım formalarınıda uzun süre terletti. Daha sonra talihsiz bir sezon geçiren genç oyuncunun yolu geçen sezon Kepez’e düştü. Burada da talihsizlikler onun peşini bırakmadı ve bir anda kendini TBL’den TB2L’de buldu. Geçen Perşembe günü kendisiyle İstinye Parkta buluştuk ve kariyeri, ülkemizde düzenlenecek dünya basketbol şampiyonası ve kişisel hayatıyla ilgili bir söyleşi yaptık:

 

 Altay Özurgancı

Soru: Basketbol oynamaya kaç  yaşında başladın ve seni bu alana yönlediren kişi kimdi?

Altay Özurgancı: Basketbola 8 yaşındayken başladım. Bu alana beni yönlendiren babam ve ailemizin dişçisi oldu. Dişçimiz babamın uzun boylu olduğunu ve benimde uzun boylu olabileceğimi söylemiş. Babamda beni basketbola yönlendirmiş. Babama bu fikri veren dişçiyede hala giderim, çok tatlı adamdır(gülümsüyor).

Soru: İlk oynamaya bşladığın zamanlarda kafanda ben büyüyünce bu oyunu meslek edinicem gibi bir düşünce varmıydı?

AÖ:  Başlangıçta küçük olmadığım için basketbolu bir meslek olarak görmüyordum. Zaman içerisinde yetenekli olduğumu ve bu oyunu meslek edinebileceğimi düşündüm. Bu durum etrafımda bir baskı ortamı yarattı ve kendimi basketbolcu olacağım diye şartladım.

Soru: Lisedeyken Ülkersporun altyapısında oynadın. Bir lise öğrencisi olarak hem yoğun ders, hem de yoğun antrenman temposunun altından kalkmayı nasıl başardın? Özellikle derslerinde sıkıntılar yaşadınmı?

AÖ:  Yoğun antrenman tempom yüzünden sosyal hayatım yoktu diyebilirim. Kendime ancak haftasonları zaman ayırabiliyordum. Derslerimi ihmal etmemekte benim için çok önemliydi. Babam ders bittiği zaman beni alıp antrenmana götürüyordu. Antrenmanları yaptığım yer karşıda olduğu için yolda uzun zaman geçiriyordum. Antrenman bittikten sonra eve gidip yatıyordum. Derslerimde ise arkadaşlar bana çok yardımcı oluyordu ve genelde onlar sayesinde teşekkür alıyordum. Hatta bir keresinde matematik hocası yüzünden takdiri kaçırmıştım.

Soru: Altyapı  zamanında örnek aldığın, hem oyununu, hem de kişiliğini beğendiğin oyuncular varmıydı?

AÖ:  Harun Erdenay en büyük idolümdü. Onu izlemek bana büyük keyif veriyordu. O da Ülker’de oynarken A takımın idmanlarına giderdim. Bir keresinde Harun Abi şut idmanı yaparken bende ona giren veya dönen topu geri veriyordum. Unutamadağım anılarımdan birisidir bu.

Soru: Genç ve Ümit Milli takımlardada uzun süre forma giydin. Buralara seçilme sürecinden bahsedebilirmisin?

  AÖ: Yıldız Milli Takıma seçilmeyi de umuyordum ama koçlar beni uygun görmemiş olacak ki seçilmedim. Bu beni yıldırmadı. Tersine daha çok çalışmaya başladım. Özel idmanlara başladım ve sezon içerisinde elimden gelen en iyi performansı göstermeye çalıştım. Zaten o sezonu şampiyon olarak tamamladık ve genç milli takıma seçilmeye uygun görüldüm.

Soru: Ümit Milli takımla beraber yaşadığın en güzel olay neydi? (saha içi veya saha dışı)

AÖ:  Kadroya ilk dahil edildiğim zamanki turnuvada finale kadar çıkmıştık. Finalde bizden her açıdan daha güçlü olan İspanya karşısında ilk yarıyı 30 sayı önde kapatmıştık. Daha sonra fark biraz kapandı ama yinede şampiyon biz olmuştuk.

Soru: Bir kaç sezon sonra hepimizin seni görme fırsatı yakaladığımız Galatasaray’a transfer oldun. Orayı tercih etme sebebin neydi?

AÖ:  Aslında bana Amerika’da ki üniversitelerden teklifler vardı. Çok gitmek istemiştim. Hem eğitim açısından, hem de kariyer açısından benim için iyi olacağını düşünmüştüm. Kalsam mı, gitsem mi ikilemindeyken, Ülkerspor’da koçluğumu yapan Aziz Bekir’den telefon geldi. Kendisi Galatasaray’daydı o zaman. Gel bizim takımda oynarsın dedi. Ben de hem İstanbul’da, hem de Galatasaray olduğu bu teklifi kabul ettim ve oraya gittim.

Soru: Seni Galatasaray forması  altında ligde pek göremesekte Avrupa maçlarında izleme fırsatı  bulduk. Hatta kritik zamanlarda attığın basketler sayesinde birçok kişinin takdirini kazandın. Avrupa kupasında edindiğin tecrübeden bahsedebilirmisin?

AÖ: Özellikle Eurocup’ta Final 4’a kalmamız benim için başlı başına bir tecrübeydi. O atmosferi tatmak, basketbol kültürü oluşmuş bir taraftar karşısında oynamak benim için büyük bir zevkti. Ayrıca Sırplara karşı oynamak benim için değişik bir tecrübe olmuştu. Onlar bambaşka bir ekolden geliyorlar. Onlara karşı oynamak ve kritik bir sayı atmak mükemmel bir duyguydu.

Soru: 2008-2009 sezonu Galatasaray için oldukça zor geçti. Koç  değişikliğinin ardından başlayan performans düşüklüğü  ve maaşların yatmaması sonucu takımın idmana çıkmadığı haberleri basına yansıdı. Bu doğrumuydu?

AÖ:  Evet bu doğruydu. Sonuçta biz ekmeğimizi bu oyunu oynayarak kazanıyoruz. Paramız ödenmediği zaman bizimde oynama isteğimiz kalmıyordu. O zamanki performans düşüklüğünü buna bağlayabiliriz. Bu problem devam edince, takımdaki abilerimiz idmana çıkmayalım dediler. Bizde kabul ettik ve o gün idmana çıkmadık.

Soru: Peki bu takım içindeki arkadaşlık nasıldı? Özellikle iyi anlaştığın oyuncular kimlerdi?

AÖ:  Takım içindeki arkadaşlık fena değildi ama Hosley bize fazla ısınamamıştı. Oyununu oynayıp gidiyordu ve idmanlarda kimseyle konuşmuyordu. Onun dışında herkesin arası iyiydi. Ben Atkins, Graves, Gurovic ve Erdem Abi (Türetken) ile çok iyi anlaşıyordum. Daha önceki sezonlardan ise Hite, Gaines, Dee Brown ile çok iyi anlaşıyordum. Fitch zaten kankamdı (gülüyor).

Soru: 2008-2009 sezonunda Fenerbahçeye karşı oynadığınız ikinci maçta yenilmenize rağmen, attığın  üçlük basket ve ardından kazandığın faul sayesinde Galatasaray’ın ufakta olsa kıprdanmasına yardımcı oldun ve maçın ardından en çok konuşulan isimlerden biriydin. O anda neler hissettin?

AÖ:  Kendime güvenim yerine geldi. Koçun bana uzun bir aradan sonra verdiği şansı doğru değerlendirmenin gururu içerisindeydim. Faulüde alınca çok gaza gelmiştim (gülüyor). Bu pozisyondan sonra elime bir top daha gelmişti ama o topu kullanmamıştım. O da basket olsaydı kral olurdum herhalde.

Soru: Sezon bittiği zaman senin kontratında bitmişti. Herkes senin kontrat yenilemeni beklerken sen bir anda boşta kaldın. Daha sonra internette Fenerbahçe’ye transfer oldu haberleri dolaşmaya başladı. Bu olayın detaylarını anlatman mümkünmü?

AÖ:  Boşta kalmamın en büyük sebebi menejerimdi. Bana senin artık oynamaya başlaman lazım dedi. Bu konuda haklıydı. Bu dönemde Galatasaray bana daha düşük bir maaşa yeni bir kontrat önerdi. Menejerim bana bunu kabul etme, sana başka takımlardan teklifler var, ben onlarla temasa geçicem seni bir iki güne ararım dedi. Biri iki gün oldu bir ay. Galatasaray bana yaptığı teklifi geri çekmişti. Boşta kalmıştım. Sezonun başlamasıyla bende takımları dolaşmaya karar verdim. Karşıyaka ile idmana çıktım. Beni beğendiler ama bana çok komik bir rakam önerdiler. Bu yüzden onların teklifini reddettim. Daha sonra zor günler geçiren Fenerbahçe’ye gittim. Tanjevic ayrılacak dedikodularının dolaştığı zamanlardı bunlar. Takım gerçekten kendi içinde zor zamanlar yaşıyordu. 2-3 hafta denediler. Tam sözleşme imzalanacaktı bazı aksaklıklar çıktı ve olmadı. Daha sonra Kepez’den bir teklif aldım. Eski koçum Aziz Bekir orada Tab Baldwin’in yardımcılığını yapıyordu. Bu yüzden oraya gitmenin benim adıma faydalı olaağını düşündüm.

Soru: Kepez’in başında çoğu Türk basketseverin tanıdığı ve beğendiği koç Baldwin vardı. Herkesin ondan beklediği şey Kepez’i üst sıralara taşımasıydı ama o bunu başaramadı ve ardından istifa etti. Sana, senin ondan beklediğin süreleri vermediği için onunla herhangi bir problemin oldumu?

AÖ:  Evet oldu. İdmandan sonr gelip çok iyi şutör olacaksın diyordu. Bu böyle bir iki hafta devam etti. Bende sonunda patladım. Madem iyi şutör olacağım, beni neden oynatmıyorsun diye bağırdım ona. Takım zaten dökülüyordu. Bir şansı hakettiğimi düşünüyordum.

Soru: Koç  ve yönetim değişikliğinin ardından takım toparlanır gibi oldu. Hatta Beşiktaş maçında ortaya koyduğunuz performans sezonun en iyisiydi ama herşeye rağmen küme düştünüz. O anda neler geçti aklından?

AÖ:  Öncelikle koçun değişmesi çok iyi olmuştu. Koç Aziz Bekir olmuştu ve bu benim için gerçekten büyük bir şanstı. Bana hakettiğim zamanı vereceğini biliyordum. Öyle de oldu. İlk 5 çıkmaya başladım. Elimden geleni vermeye çalıştım. Ama olmadı. Takım o esnada biribirine inanılma bir şekilde kenetlenmişti. Düşme potasından çıkmak bizim için o anda şampiyon olmakla eş değerdi. Bunu başaramayınca yıkıldık. Değişik duygular içerisindeydim.

Soru: Bu sezon yine Kepez’desin ve koçun yine Aziz Bekir. Onun koçluk yeteneklerini her fırsatta belirtiyorsun. Sence bu sezon onunla beraber Kepez TB2L’den TBL’ye tekrar yükselebilecekmi?

AÖ:  Ben bunun gerçekleşeceğine inanıyorum. Kadroyu tamamen değiştirdik. Geçen sezonki kadrodan bir tek ben varım. Güçlü bir kadro kurduğumuza inanıyorum. Takım ilk defa bu haftasonu toplanacak. Biribirimize ısınmak için önümüzde bir iki aylık bir süre var. İnanırsak yapabiliriz.

Soru: Şu anda 22 yaşındasın ve genç  oyuncu olarak lanse ediliyorsun ama bu “genç” sıfatının senin hoşuna gitmediğini biliyoruz. Bunun sebebi nedir?

AÖ:  Genç oyuncu denince takımların aklına gelen ilk şey güven. Taraftar galibiyet istiyor. Eğer takım maçı genç oyuncunun hatası yüzünden kaybederse yönetime patlayacaktır. Bunu hiçbir takım istemez. Bu yönetimin ve taraftarın bakış açısı. Genç oyuncu insanlara çok güven vermiyor.

Soru: Bize biraz gelecek planlarından bahsedebilirmisin?

AÖ:  İlk başladığımda NBA’e gideceğim diye bir düşüncem vardı hatta önümde Amerika’da okumak gibi bir şansta vardı ama olmadı. Şu anda en büyük hayalim Avrupa’da oynamak. Özellikle İspanya’da oynamak istiyorum. Ama bunu başarmak için istek ve moral lazım. Son 2 sezoundur yaşananlar yüzünden bununda pek mümkün olacağını düşünmüyorum.

Soru: Birazda Türkiye’nin basketbol geleceğinden bahsedelim. Sence ligimiz ve oynanan oyun istenildiği gibi iyileşiyormu yoksa futboldaki gibi bir monotonlaşmamı  var?

AÖ:  Eskiden bana daha zevkli gelirdi. Artık fazla çekişme kalmadı. Takımlar yabancı kontenjanını doldurup onlardan maksimum verimi almaya çalışıyor. Bu yüzden gençler köreliyor. Bir bakmışsınız sahada 30 küsür yaşındaki adamlar, genç yabancılarla top oynuyor. Bunun neresi zevkli?

Soru: Sence altyapıya gerekli önem veriliyormu? Bunun düzeltilmesi için neler yapılması  lazım?

AÖ:  Artık eskisi gibi değil. Benim zamanımda Ülker-Efes çekişmesi vardı. İkiside oyuncu fabrikası gibiydi. Ülker basketbol şubesini kapatıp Fenerbahçe ile birleşince ortada bir çekişme kalmadı. Bu körelmenin önüne geçmek için gençlere A takım maçlarında kısada olsa fırsat verme oldukça önemli.

Soru: NBA’de bu sezon 5 basketbolcumuz boy gösterecek. Sence yeni giden Semih ve Ömer’in başarı şansı  nedir?

AÖ:  Ben Ömer’den iyi işler yapmasını bekliyorum. Orada hakettiği zamanı bulacaktır. Semih’in işi ise daha zor. Boston gibi büyük hedefleri olan bir takıma gitti. Pota altı şu anda iyi durumda değil ama takviye yapılacaktır. Her ikisininde çok çalışması ve mücadele etmesi gerekiyor.

Soru: Sanırım kariyerin üstüne yeteri kadar konuştuk. Biraz da 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası üstüne konuşalım. Bu şampiyonanın ülkemizde düzenlenmesi hakkındaki düşüncelerin neler?

AÖ:  Bu ülkemiz basketbolu ve turizmi adına çok önemli bir turnuva. Bizim ülkemizde düzenlenmesi büyük bir şans. Umarım istenildiği gibi sona erer.

Soru: Milli takımımızın bu turnuvadaki şansı üstüne bir yorum yapabilirmisin?

AÖ: Ben madalya şansımızı zor buluyorum. Kadroda 1 ve 2 numara rotasyonunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Ayrıca Sırbistan ve her ne kadar eksik gelsede Amerika gibi takımlar var bu turnuvada ondan işimiz zor.

Soru: Bildiğin gibi çoğu dünya yıldızı (LeBron James, Kobe Bryant, Dwayne Wade, Pau Gasol vs. ) turnuvaya katılmayacak. Sence bu eksiklikler turnuvaya ilgiyi ve gidişatı ne derece etkiler?

AÖ:  Tabiki olumsuz bir yönde etkileyecektir. Sonuç olarak insanlar bu yıldızları izlemek için bilet alıyor. Onlar gelmezse bilet satışlarında olumsuz bir gidişat gözlenebilir.

Soru: Basketbol hayatının büyük bir kısmını kaplasada, seninde bir sosyal hayatın var. Bulduğun boş zamanları nasıl değerlendiriyorsun? Nelerle uğraşırsın? Özel bir hobin varmı?

AÖ: Evde fazla oturmam. Dışarı çıkarım, yemeğe giderim, arkadaşlarımla takılırım. Ayrıca film seyretmeyi ve şarkı yazmayı çok severim. Okulda arkadaşlarla film çekerdik. Hatta 10+1 B Vadisi isimli bir amatör filmimiz var. Kurtlar Vadisi parodisi. Birde cep telefonuyla çekmiştik (gülüyor). İsteyenler youtube’dan izleybilir.

Soru: Ne tip müzik dinlersin? En sevdiğin film nedir?

AÖ:  Kulağa hoş gelen her türlü müziği dinlerim. Müzik dediğin beni farklı diyarlara götürmeli. En sevdiğim film ise Sweet November. Konusu beni oldukça etkilemişti.

Soru: Bu soruyu genç kızlar için soruyorum. Hayatında özel biri varmı?

AÖ: Son bir yıldır yok.

Soru: Üniversite öğrencisi olduğunu biliyoruz. Derslere gitme fırsatı bulabiliyormusun? Veya verilen ödevleri yapıyormusun? Hangi bölümde okuyorsun?

AÖ:  Grafik Tasarım bölümünde okuyorum. Bu bölüme seçilmem ilginç bir şekilde gerçekleşti. Sporcu bursuyla okula kabul edildim. Bu yüzden istediğim alanı seçebiliyordum. Beni apar topar yetenek sınavına soktular. Bir şişe vardı onu çizmemi istediler. Zaman bitince kendi çizdiğim şeye ben bile şaşırdım (gülüyor). Millet gelip ne yaptın, nasıl çizdin onu öyle diye sorular sormaya başladı. Bölüme kabul edildikten sonra ilk gün okula gittim merakımdan. Bir daha da hiç derse gitmedim. Zaten antrenmanlarım çok yoğun. Okula ayıracak zamanım yok. Kariyerime Antalya’da devam ediyorum o da bir etken tabi.

Soru: Basketbolcu olmak isteyen gençlere vericeğin bir mesaj varmı?

AÖ: Eğer cidden bu işi yapmak istiyorsanız bazı şeylerden fedakarlık etmeniz gerekecek. Ayrıca konsantre ve ciddi bir şekilde idmanlara gitmeniz lazım. Kıscası kendinizi bu işe adamanız lazım.

Soru: Son olarak NBAtr.com isimli site hakkında neler düşünüyorsun?

AÖ:  Site genel olarak güzel ama TBL ve TB2L’ye daha çok yer verilebilir. Onun dışında herşey güzel.  

Hazırlayan: Volga Can Özben

Umur Yavuz ve Ahmet Serhat İçmeli’ye Teşekkürler
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle