2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

David Blatt Röportajı

NbaTr.Com - Cumartesi, 22 Eylül 2007

Sayın Blatt Türkiye’ye geri geldiniz. Ama bu sefer Avrupa şampiyonu takımın koçu olarak burdasınız. Öncelikle hislerinizi merak ediyorum?

Teşekkür ederim, yeniden İstanbul’da ve Efes Pilsen’de olmak çok güzel. Hislerim gerçekten çok özel ve güzel. Yada olağan üstü diyebilirim. Bu sadece Avrupa şampiyonu olduğumuz için, bunu kazanma şeklimizden ötürü bu kadar güçlü duygular içerisindeyim. Çünkü kağıt üzerinde favoriler arasında gösterilmiyorduk, hatta olimpiyat elemelerine gitme şansımız dahi az gösteriliyordu. Ama ünlü Muhammed Ali’nin bir sözü vardır: “Dünyayı sarstık”

Söz hazır Avrupa Basketbol Şampiyonası’ndan açılmışken ondan devam etmek istiyorum. Siz geride kalan şampiyonayı hem siz hem de Rusya açısından nasıl tanımlarsınız? Şüphe yok ki müthiş bir iş başardınız ama bunu siz nasıl tanımlarsınız?

 

Öncelikle şampiyona çok üst düzeydi. Gelen takımlar ve oyuncuların hepsi çok kaliteli ve oynamaya istekliydi. Bu da seviyeyi artırdı. Hemen hemen her takım birbirine çok yakındı ve zirveyi hedefliyordu. Bir çok sürpriz oldu. Beklentiyi aşanlar ve beklentinin altında kalan bir çok takım ve oyuncu oldu.

 

Benim bakış açımdan şunu söyleyebilirim; ben uzun zamandır bu kadar kısa sürede çalışılmasına rağmen bu kadar uyum içerisinde olan bir oyuncu topluluğu görmedim. Gerçekten benim bile beklediğimden çok daha iyi bir ekip olduk çok kısa sürede. Kağıt üzerinde belki rakiplerimiz çok daha iyi gözüküyordu ama yakaladığımız hava ve takım olma isteği bizi zirveye taşıyan etken oldu.

 

Siz de söylediniz, bir çok insanı şaşırttınız? Peki siz bu sonucu bekliyor muydunuz?

 

Yaz sonunda takımın potansiyelinin yüksek olduğunu gördüm. Almanya’da katıldığımız turnuvada iyi sonuç elde ettik ve bir arada zaman geçirdikçe daha iyi bir takım olma yolunda ilerlediğimiz gözlemledim. Şampiyona öncesinde ulaşacağımız noktadan daha yukarıya ulaşmıştık. Ama şampiyona öncesinde tek hedefimiz vardı o da olimpiyatlara katılma hakkını elde etmekti. Belki bu da çok gerçekçi bir hedef değildi ama hedefimiz oydu. Ama hedefimizi yüksek koyarak oyuncuların hırsını ve isteğini artırmaya çalıştık.

Sırbistan’la oynadığımız ilk maç gerçekten çok kritikti. Çünkü Sırbistan güçlü bir ekol ve onlara karşı sahadan galibiyetle ayrılmak oyuncuların özgüvenlerini tazelemeleri anlamına gelecekti; bunu da başardık. Dördüncü ve beşinci maçtan sonra da o hedefe ulaşacağımızı düşünmeye başladım. Çeyrek finale geldiğimizde de olimpiyat hedefimize ulaşacağımıza herkes inanmıştı ve daha fazlası olup olmayacağını hesaplamaya başladık. Belki 2 ay önce biri bana gelip, “Şampiyon olacaksınız” dese ona heralde, “Sen deli misin?” diye tepki verirdim. Bir takım İspanya’yı İspanya’da yenecekse, o takımın Rusya olacağına kimse ihtimal vermezdi.

Şampiyonada en unutulmaz iki anınızı sormak istiyorum. En iyi ve en kötü. İyi olan muhtemelen Holden’ın basketidir.

 

Holden’ın Gasol’dan topu çaldığı an olabilir. Çünkü o hareket bize maçı kazanma fırsatını verdi ve kırılma noktası oydu bence. Rakibimiz çok güçlü bir İspanya’ydı ve 15 bin kişinin önünde oynuyorduk. Bu yüzden bütün turnuvada yaptığımızın aksine o maçta daha düşük tempoyla oynamaya çalıştık. Oyun stilimizi değiştirerek onları istemedikleri bir oyun tarzına sürükledik. İşte o topu kaptık. Elimizde tek şans vardı ve onu da başardık. Sonra Holden sayı yaptı. İnanılmazdı...

 

En zor ana gelince ise aslında o kadar sıkıntılı anlarımız olmadı çünkü zaten 9 maçın 8’ini kazandık. Ama Litvanya maçını gösterebilirim. Karşılaşmada çok iyiydik ve 19 sayıya kadar çıkardığımız fark maçın sonuna doğru eridi ve oyun kafa kafaya geldi. O maçın, olimpiyatlara gidip gitmeyeceğimizi belirleyecek maç olması sanırım üzerimizde baskı oluşturdu. İşte o anlar zordu. Ama sonunda o kötü durumu iyiye çevirmeyi başardık ve maçı kazandık.

 

İspanya’ya karşı “Eyvah kaybediyoruz” dediğiniz anlar oldu mu? Çünkü İspanya maça çok agresif ve hızlı başladı.

 

Evet tabiiki. Zaten maça favori başlamadık ve onlar da öyle bir başladı ki umudumu neredeyse kaybediyordum. Zaten rakip öyle sıradan bir takım değil, dünya şampiyonu ve 15 bin kişi önünde oynuyoruz. Ama çalışmaya çabalamaya devam ettik. Ve işe yaradı.

 

Andrei Kirilenko vasat bir sezon geçirdi. Ama siz onu resmen mezardan çıkardınız, kendisini nasıl motive ettiniz?

 

Andrei gerçekten zorlu bir sezon geçirdi. Sadece form olarak değil aynı zamanda mental olarak da çok sıkıntılı günler geçirdi. Tüm oyuncular bulundukları çevre içerisinde mutlu olmak, oyundan zevk almak ister. Özellikle yıldız oyuncular. Andrei de bize Rus Milli Takımı’na katkıda bulunmak istediğini söyledi. Kendisine hem sahada hem dışarda yardımcı olmaya çalıştık ve biz de ona takımın lideri olabileceğini belirttik. Böylece yaptığı işten zevk alabileceğini anlattık. Bu da benim önceliklerimden biriydi. Onunla konuşmak. Onun ne istediğini bilmem lazımdı ki ondan istediğimi sunabileyim.

 

Bazı şeylerin onun için ne kadar önem taşıdığını anlamaya çalıştım. Bizim için, o oyuncu olmasının yanı sıra müthiş de bir karakter. Takıma müthiş katkıda bulundu, çok iyi bir lider ve hakettiği bir “en değerli oyuncu” ödülünün de sahibi oldu.

 

Artık Efes Pilsen’de çalışmak üzere İstanbul’dasınız ve önümüzdeki sezon Efes’in başında olacaksınız? Bu başarını ardından Rusya Basketbol Federasyonu’ndan herhangi biri size kontratınızı uzatmak üzere herhangi bir teklifte bulundu mu?

 

Açık olmak gerekirse evet. Sonuçta Avrupa şampiyonu olduk ve olimpiyatlara gidilecek. Ama kontrat olarak da Efes Pilsen’e bağlıyım. Burada mutluyum. Eğer Efes Pilsen yönetimi olaya olumlu yaklaşır ve her iki taraf için de ortak uygun zaman yaratılırsa neden olmasın? Ancak tabii ki öncelik Efes Pilsen’de.

 

Efes pilsen’de beraber çalışacağınız Ender, Ermal, Cenk ve Kerem çok iyi bir turnuva geçirmediler. Bu önümüzdeki sezonu nasıl etkiler? Onları da aynı şekilde motive etmeniz gerekecek gibi gözüküyor.

 

Öncelikle tüm oyuncularıma aynı özeni göstermeye calışırım. Hepsiyle birebir konuşmaya, onları anlamaya çalışırım. Belki yanlış gelebilir ama ben buyum doğru yada yanlış. Eğer bir oyuncudan en iyi verimi almak istiyorsanız önce onunla olan ikili ilişkilerinizi güçlendirmeli, onu anlamaya çalışmalısınız.

 

Hepsiyle İspanya’da görüşme imkanı buldum ve hepsi gerçekten çok iyi karaktere sahip ve iyi oyuncular. Şimdiden kendileriyle çalışacak olmaktan dolayı heyecan duyuyorum. Çok iyi bir turnuva geçirmedikleri doğru ama beraber güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum.

 

Rus Milli Takımı ile çok önemli bir başarıya imza attınız. Benzer bir başarıyı Efes Pilsen çatısı altında da elde edebilirmisiniz? Euroleague’de mesela.

 

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Ben Efes Pilsen’e kurtarıcı olarak gelmedim. Burası öyle sıradan, düz bir kulüp değil. Geçmişte önemli başarıları olan, geleneklere sahip bir camia. Belki son bir kaç yıldır istedikleri yerlerde olamıyorlar ama burası şampiyonluklara başarılara alışık takımlar. Öncelikli hedefim bu kulübü en iyi şekilde temsil edecek oyuncu topluluğu yaratmak.

*NTV (Irmak Kazuk'un Röportajı) 

 

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle