2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

File Koleksiyoncusu Alper Yılmaz

NbaTr.Com - Cuma, 05 Ocak 2007
16.10.2006 10:36
.FİLE KOLEKSİYONCUSU ALPER YILMAZ ç TBL'de toplam 6 şampiyonluk yaşayarak 14 file kesen Alper Yılmaz ile konuştuk.

 Türkiye Erkekler Basketbol Birinci Ligi’nin son 8 sezonuna bakıldığında final oynayan, şampiyonluğa ulaşan ve kupaları toplayan takımların kadrolarında değişmez bir isim vardı. Onu kadroda bulundurmak belki de şampiyonluğa oynayabilmenin ilk şartı gibiydi. Maç saatini hiç dikkate almadan, kaçıncı dakika olursa olsun maça yeni başlıyormuş gibi oyuna giren, bütün savunma silahlarını eksiksiz kullanan, hücumda ise hiç beklenmedik anlarda attığı 3 sayılık basketlerle rakiplerin direncini kırmayı başaran iyi insan, iyi basketbolcu Alper Yılmaz

Alper Yılmaz’ın Türk Telekom’da Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu ile başlayan başarılarla dolu basketbol yolculuğu 2 sezon Tofaş ile birlikte şampiyonluğa uzanarak devam etti. Ardından Efes Pilsen’de 4 sezon bu sevinci ve başarıyı yaşayan Alper Yılmaz bir oyuncuya nadir nasip olacak şekilde üst üste 6 kez şampiyonluk heyecanını tattı. 9 kez Türkiye ligi finali oynarken, toplam 24 finalde mücadele etti. Şu anda Beko Basketbol Ligi’nin lisans numarası tek haneli olan (7) tek oyuncusu. 6 lig, 5 kupa, 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve kesilmiş toplam 14 file…

Bu sayısal değerler insanın aklına “Alper Yılmaz başarıya doymuş bir oyuncu” imajını getirse de gerçek öyle değil. O, tarihinde hiç şampiyonluğu bulunmayan bir kulüpte şampiyonluğa ulaşmayı ve 3 farklı takımda şampiyonluk yaşayan sporcu olmayı kafasına koyarak kendini başarıya ve basketbola karşı hala aç tutabilmeyi başarıyor.

Şimdi 8 yıl aranın ardından ilk kupasını kazandığı ve ilk filesini kestiği Türk Telekom’a geri dönen Alper Yılmaz kariyeri boyunca belki zaman zaman vefasızlıklar yaşadı. Ama o, yaşadığı bu tecrübeleri basketbolun bir parçası olarak görmeyi de başardı. Hep doğru zamanda doğru yerde oldu. Bu zamana kadar Ormanspor’da 13, Türk Telekom’da 14, Tofaş’ta 12, Efes Pilsen’de 11 numaralı formaları giydi. Şimdi de tekrar Türk Telekom’da 8 numaralı formayı giyiyor. “Formalar oynamaz, oyuncular oynar” dediği cümlesinde ise numara kaprisi olmayan bir oyuncu olduğunu da ifade ediyor. Basketbolu şampiyon olarak bırakmak istediğini söylerken, basketbol ile ilgili en büyük hayalini gizli tutma hakkını da kullanan Alper Yılmaz ile Türk Telekom’dan Tofaş’a gidiş öyküsünden başlayarak, kariyerini ve başarılarını, yeni sezonu ve daha birçok şeyi konuştuk.

Tofaş’a gidiş öykünden başlamak istiyorum. Ankara’dan ayrılma kararını nasıl verdin?
Türk Telekom’da 1997 – 1998 sezonu bütün takım için zor geçmişti. Sezon sonunda Ergin Ataman’ın ayrılacağı ve bütçenin azaltılacağı konuşuluyordu. Bende kendi kariyerim için şampiyonluğa oynayacak bir takımda forma giymek istiyordum. Tofaş’ın transfer listesinde İbrahim Kutluay’ın ardında yer alan ikinci isim benmişim ve o yıl İbrahim’in Fenerbahçe’de kalacağının kesinleşmesinin ardından Tofaş bana transfer teklifinde bulundu. Bende hedeflerime uygun olabileceğini düşündüğüm için bu teklifi kabul ettim.

Tofaş ve Efes Pilsen’de hep “müthiş bir bench oyuncusu” olarak anıldın. Benchten gelip kazandırdığın maçlar oldu takımlarına. Uzun bir aranın ardından şimdi Türk Telekom’da ilk 5 oynuyorsun. İlk olarak bu değişikliği yorumlar mısın?
Tofaş’ta Şemsettin, Serkan, Rimac, Rogers ve ben iki pozisyonu paylaşan oyunculardık. Maç içerisinde aldığımız dakikalar bölünmek zorundaydı. Takım kazandıkça takımda oynayacak yeriniz her zaman var. Takım kaybettiğinde ise yok. Ben Tofaş’a transfer olduğumda bunu öğrendim. Son 8 sezondur yabancı forvetlerden oluşan kadrolarda yer aldım. Bu sezon Türk Telekom bu pozisyon için yabancı oyuncu transferi gerçekleştirmedi. Mutlu, Haluk, Muratcan ve ben forvet olarak oynayacağız. Aslına bakarsanız maça ilk 5 başlamak çok önemli değil. İlk 5 başlayıp da sadece 7 dakika oynadığım maçlar da oldu. Ben bunu tercih etmem. Takıma faydalı olabilmek önemli.


Türk Telekom ile birlikte basketbol hayatında neler yeniden başlayacak?
Bu sezon kariyerimin en önemli sezonu. Daha oynayabileceğimi ispatlamam gerekiyor. Türk Telekom’da istekli bir yönetim var. Ankara basketbolu başarıyı özledi. Yetiştiğim yer olan Ankara’ya ödemem gereken borçlarım olduğunu hissediyorum. Bu zamana kadar kazandığım 14 kupada Merih ve Ercüment ağabeyin büyük emekleri var. Son 9 senedir kupasız sezon geçirmedim ve 8 sezondur Haziran’dan önce sezonu tamamlamadım. Bu sezon da bu geleneğin devam etmesini istiyorum. Aslında Türk Telekom ile birlikte benim basketbol hayatımda yeni şeyler başlamayacak. Ben kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Eğer final oynarsak bu takımımım için başarı olabilir ama benim için gerçek başarı şampiyon olmak olacak.

Kariyerindeki şampiyonlukların ve kestiğin filelerin sayısı hiç de az olmamasına rağmen sen bütün bunlara yenilerini eklemek istediğini söylüyorsun. Başarıya doymuş bir oyuncu görüntüsünden çok uzaksın.
Bir basketbolcunun kariyerinin ilk yıllarında birçok hedefi vardır. İlk şampiyonluk, ilk Türkiye Kupası, sonra sezon içindeki bütün kupalar ardından üst üstü kazanılmış şampiyonlukların sayısını arttırmak gibi… Micheal Schumacher başarıya doymuş olsaydı hala yarışır mıydı? Her sene yeni bir hedef belirleyebilirsiniz. Bana göre başarıya doyulmaz çünkü başarının tanımı her sezon değişir. Hiç şampiyon olmamış bir takımda şampiyon olmayı istemek yada kariyerimde 3 ayrı takımda da şampiyonluk sevincini yaşama hedefi beni bu sezonda başarıya karşı aç tutacak.

97 – 98 sezonunda Türk Telekom en son kupasını almıştı ve sen o kadroda vardın. Şimdi tekrar Türk Telekom forması giyiyorsun. Bırakırken kupayla bıraktığın gibi kupayla geri dönmek hoş olur sanırım.
Daha önce basketbolu bu kadar iyi bilen basketbolcularla oynadığım bir sezon olmamıştı. Haluk ile milli takımda birlikte oynamıştık ama hep kulüp takımında birlikte oynamayı istediğim bir oyuncuydu. Yabancı oyuncularımız her açıdan takıma çok iyi uyum sağladılar. Kupa ve şampiyonluk için ne gerekiyorsa sahibiz. Kolay kolay maç kaybetmeyeceğiz. Ligin sürpriz takımı değil favori takımıyız.

Hep iyi bir savunmacı oldun. Kelepçe diye sıfatlandırıldın. Bu zamana kadar sen hangi oyuncuyu yada oyuncuları durdurmakta zorlandın?
Henry Turner, Harun Erdenay, Kenny Travis ilk aklıma gelen oyuncular. Aslına bakarsanız basketbolda kelepçe diye bir şey yok. Hiçbir oyuncuyu yardım olmadan tek başınıza tutamazsınız. Ya takım olarak iyi savunma yaparsanız yada yapamazsınız. Avrupa basketbolunda birebir savunma diye bir şey olduğuna inanmıyorum.

Oyunculuk kariyerin boyunca hiç haksızlığa uğradığını düşündüğün anlar oldu mu?
Bana göre yaşadığım ve Türk Basketbolu’nun yaşadığı en büyük haksızlık Tofaş’ın ligden çekilmesiydi.

Milli takımın Japonya’da elde ettiği dereceyi nasıl değerlendiriyorsun?
Milli Takım’da yer alan bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Bu başarı ne çok büyütülmeli ne de çok hafife alınmalı. 'Takımda yer almayan oyuncular eğer olsaydı böyle bir sonuç alınır mıydı?' ya da 'Onlarla daha iyi bir derece elde edilir miydi?' gibi soruların cevapları da olamaz. Bu turnuvayı bu oyuncular en iyi şekilde oynadılar ve bu başarıyı elde ettiler. Gerisi boş. Cenk ve Engin için çok mutlu oldum. Umarım ikisinin de başarısı artarak devam eder. Japonya’da elde edilen başarının kazanımları basketbola olan ilginin artması ve yatırımları teşvik etmesi olarak görülebilir. Beko’nun lige sponsor olması da bunun en iyi ispatı. Uluslararası kazanılan her başarı Türkiye’deki pazarın büyümesine ve basketbolun gelişmesine araç olacak.

Bu zamana kadar çalıştığın antrenörleri birkaç cümle ile tanımlar mısın?
İlk antrenörüm Cem Gökçe, benim için büyük bir şanstı çünkü bana güvenerek ilk sezonumda çok şans verdi. O dönemde böyle bir antrenörle çalıştığım için gerçekten şanslıydım. Ercüment Sunter’e çok şey borçluyum. Basketbol camiasındaki en iyi insan diyebilirim. Sadece nadir olarak sinirlendiği zamanlarda uzak durmak gerekiyor. Ergin Ataman, üst düzey bir basketbolcu olabilmemdeki etkenlerden biridir. Kariyerimdeki ilk başarılarımı onunla elde ettim. Jasmin Represa basketbol oynarken yeteneğin değil de zekanın daha çok kullanılması gerektiğini öğrendiğim kişi. Tolga Öngören, çok fazla bir yorum yapmayacağım. Tek kelime yeterli olacak: 'Ağabeyim'. Oktay Mahmuti ile kariyerimdeki 6 sezonu ve 8 kupayı paylaştım.

Takımın ihtiyacı olduğu anlarda asistlerin ve sayılarınla da kendini gösterdin. Özellikle geçen sezon ligin ilk yarısında Türk Telekom’a attığın son saniye üçlüğü ile Efes Pilsen maçı kazanmıştı. Bir oyuncu olarak oyun içinde neyi başardığın zaman kendini çok iyi hissediyorsun?
Bütün bu saydığınız şeyler bir basketbolcunun yapması gereken şeyler. Ben kimsenin fark etmediği ve çok gözükmeyen ancak oyuna katkısı olan bir şeyler yaptığım zaman mutlu oluyorum. Bu bir pas olabilir ya da savunmada bir arkadaşıma yardım etmek olabilir. Ayrıca oyuna katkı sağlamak için ille de oyunun içinde olmanız gerekmiyor. Kenardan bir arkadaşıma yapması gerektiği bir şey için bağırarak destek olduğum zaman da kendimi oyunun içinde ve maça katkı vermiş gibi hissediyorum. Beşiktaş ile play–off finali oynadığımız sezon sakat olduğum için benchin arkasında oturuyordum. Kendimi çok eksik hissettim ve benchte oturmak istediğimi söylemiştim. Oyuna girme şansım yoktu belki ama oradan destek olma şansım vardı. Bunu yaparken de mutlu oluyorum.

Kimi örnek aldın ve onun gibi bir oyuncu olabildiğini düşünüyor musun?
Ben çok küçükken Los Angeles Lakers’ta forma giyen Micheal Cooper vardı. Onun formasını giyerek basketbol oynardım. Bu formanın o zamanlarda nasıl bana ulaştığını sormayın çünkü gerçekten hala bilmiyorum. İlerleyen zamanlarda baktım ki benim oyun tarzım onunkine çok benziyor. Bu bilinçli seçilmiş bir örnek değildi ama küçük yaşlarda beni etkilemişti. Onun dışında teknik olarak bir oyuncuyu örnek almadım. Basketbolda Alper Yılmaz olabildiysem ne mutlu bana.

Senin veliahtın kim?
Ben bunu tayin edemem. Ama bana starın kim diye sorarsanız Cenk Akyol diyebilirim. Gelecek için iyi bir jenerasyona sahibiz. Bizlerin yerini dolduracak çok iyi ve yetenekli oyuncular geliyor. Engin Atsür, Hakan Demirel, Caner Topaloğlu bunlardan birkaçı.

Şimdiye kadar hakkında yapılan ve seni çok etkileyen yorum ne?
Her takıma lazım bir oyuncu dediler. Bu güzeldi ama beni en çok etkileyen lisede basketbol oynarken lise öğretmenimin okul gazetesine benim için yazdığı köşe yazısıydı. Çerçeveleterek duvarıma astığım bu yazıyı burada özetleyebilmem çok zor ama her okuduğumda duygulandığım ve çok etkilendiğim tek şey.

Yeni sezon ile ilgili öngörülerin neler?
Hazırlık döneminde sezon için yaptığım yorumlarda gruplaşmalar olur diye tahmin ediyordum ancak Türkiye Kupası eleme grubu maçları gösterdi ki iyi gününde olan her takımın galibiyete yakın olduğu bir sezon yaşayacağız. Efes Pilsen, Fenerbahçe Ülker, Türk Telekom ve Galatasaray ilk 4 içinde yer alabilecek kadrolara sahip takımlar.

Uğurun var mı?
Kazandığımız maçların ardından o maç öncesinde ne yaptıysam hep aynı şeyleri yaparım. Bu artık bir uğur değil alışkanlık. Benim son 6 sezondur tek uğurum kızım. Maçın devre arasında onu öperim.

Gelecekle ilgili planların yada hayallerin var mı?
İki yıl daha basketbol oynayacağım ve sonra askere gideceğim. B Kategorisi antrenör lisansım var. Belki antrenörlük ya da menajerlik yapabilirim. Televizyonlardan yorumculuk teklifleri de geliyor. Belki bunu da deneyebilirim. Basketbol ile ilgili bir hayalim var ama onu şimdi açıklamak istemiyorum. Basketbolu şampiyon olarak bırakmanın da hayalini kurmuyor değilim tabi.

Ropörtaj : Dilvin Yücebarlas / TBF Basın

Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan ayşenur, 06 Ekim 2008, 16:50:55
bence çok iiyi oynuyor alper abi onu tanıyorum kızınıda çok seviyorum aybalacım benim

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle