2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Jan Jagla: "Arkadaşlık Ortamı Üst Seviyede"

NbaTr.Com - Pazartesi, 22 Ocak 2007
20.01.2007 20:07
.JAN JAGLA: "ARKADAŞLIK ORTAMI ÜST SEVİYEDE" ç

Almanya'da Dirk Nowitzki'nin veliahtı olarak gösterilen Jan Jagla Türk Telekom'daki arkadaşlık ortamından çok etkilendiğini söylüyor... Bu sezon Türk Telekom forması ile Türkiye’de basketbol kariyerini sürdüren Alman Milli Takımı’nın oyuncusu Jan Jagla sezonun ilk yarısında sergilediği performansı ile Beko Basketbol Ligi’nin en dikkat çeken oyunculardan biri oldu. Alman oyuncu 15.5 sayı ortalaması ile takımının en skorer oyuncusu olurken, yaptığı bloklarla da pota altını karartı.

Kenardan gelerek oynadığı 15 maçta takımına büyük katkı sağlayan, Fenerbahçe Ülker maçının son saniyelerinde attığı 3 sayılık basketle takımının galibiyetinde önemli rol oynayan Jan Hendrik Jagla, bu performansının yanı sıra duygusal ve mütevazı kişiliği ile de farklı bir oyuncu profili çizdi. Attığı kritik sayıların ardından yüzünde beliren kızarıklıklar ise başarılı oyuncunun maç içerisinde yaşadığı heyecanın ve mutluluğun en somut yansıması olarak göze çarptı.

Kariyerinde bir kulüp takımı ile hiç şampiyonluk yaşamadığını ve ilk kez şampiyonluğa bu kadar yakın bir takımda forma giydiğini ifade eden Jan Jagla, “Genelde yeni bir takıma gittiğinizde 2 yada 3 tane iyi arkadaşınız olur, 1 yada 2 kişiden de hoşlanmayabilirsiniz. Ben bunları yaşamış biri olarak Türk Telekom’a transfer olduğumda çok şaşırdım. Çünkü profesyonel olarak forma giydiğim bir takımda ilk kez bütün oyuncular birbirleri ile bu kadar iyi anlaşıyorlardı. Bir anda kendimi arkadaşlık ortamının çok güzel olduğu bir kulüpte buldum” dediği cümlelerinde ise bir anlamda da takımının başarısındaki sırrı bizlerle paylaşıyordu.

Kendisine, Almanya’da Dirk Nowitzki’nin veliahdı olarak gösterildiğini hatırlattığımızda ise, “O NBA’de oynamayı başarabilen büyük bir oyuncu. Onun gibi başarılı bir oyuncuya benzetilmek tabi ki çok güzel ancak o benden çok ileride, aramızda çok mesafe var” diyerek alçak gönüllükle bu değerlendirmeyi yorumladı.

Basketbola nasıl başladın?
Babam basketbol ile ilgilendiği için bizim evde basketbol oynamak çok doğal bir şeydi. Sekiz yaşımdayken basketbol oynamaya başladım. Babam hiç profesyonel olmadı. Ağabeyim de kolejdeyken kısa bir süre basketbol oynamıştı. Ailemizdeki tek profesyonel sporcu benim. 16 yaşıma kadar Berlin’deki altyapı kulüplerinde basketbol oynadım. Daha sonra 1 yıl Amerika’ya gittim. Amerika’ya gidiş amacım İngilizcemi geliştirmekti. 1 yıl sonra Almanya’ya geri döndüm. Boyum daha da uzamıştı. Liseyi bitirdikten sonra Almanya ikinci ligi takımlarında forma giydim ardından da eğitimim için tekrar Amerika’ya gittim. 4 yıl kolej liginde oynadıktan sonra yarım sezon Yunanistan’ın Penillinios takımında forma giydim. Daha sonra sırasıyla Quakenbrueck, Los Angeles C. Ve İspanya’nın Drac İnca takımlarında oynadım.

Neden Türkiye’yi ve Türk Telekom’u tercih ettin?
Sezonun başında menajerim benim için Türkiye ile temasa geçmişti. O’na verilen bilgiler doğrultusunda birlikte karar vererek benim basketbolum için kariyerime Türkiye’de devam etmenin iyi olacağını düşündük. Türk Telekom'lu yöneticiler menajerime bu sezon çok iddialı bir takım kurduklarını ve hedeflerinin şampiyonluk olduğunu söylemişlerdi. Menajerim, “Bu takıma gidersen hem kendi basketbolunu geliştirirsin hem de takıma katkı verirsin” dedi. Ben de kararımı vererek Türkiye’ye geldim.

Bu transfer öncesinde Türk Basketbolu ile ilgili neler biliyordun?
Avrupa ve Dünya şampiyonalarından dolayı Milli Takımınızı yakından tanıyordum. Oyuncularınız hakkında fikirlerim vardı. Ayrıca Fenerbahçe, Efes Pilsen ve Ülkerspor’un Almanya’da yaptığı Avrupa Kupası maçlarını da takip etmiştim. Avrupa’nın en iyi liglerinden birinde oynayacağımı biliyordum.

Almanya’da Dirk Nowitzki’nin veliahdı olarak gösteriliyorsun. Hakkında yapılan bu değerlendirmeyi nasıl yorumluyorsun?
O NBA’de oynamayı başarabilen büyük bir oyuncu. Onun gibi başarılı bir oyuncuya benzetilmek tabi ki çok güzel ancak o benden çok ileride ve aramızda bayağı mesafe var.

Dirk Nowitzki senin idolün mü?
Bunu söylemek zor çünkü aramızda sadece 3 yaş var. Yakın yaşlarda olduğumuz için ben onu izleyerek büyümedim. Kendisi ile aynı zamanda profesyonel olduğumuz için olsa gerek onu idol olarak görmedim.

Peki senin idolün kim?
Tek bir oyuncuyu örnek almadım hiç. Basketbol oynamayı çok sevdim ve her maçta yapılan her iyi hareketi kendi oyunuma katmaya çalıştım. Profesyonel düzeye geldikten sonra bende izlediğim oyunculardan biri oldum ancak küçüklüğümde Magic Jhonson’ı çok beğenerek izlerdim. Ondan çok etkilendiğimi söyleyebilirim.

Dirk Nowitzki gibi bir oyuncu ile birlikte Alman Milli Takımı’nda oynuyorsun. O, milli takımınız ve Alman Basketbolu için ne demek?
Milli takımlar düzeyinde Avrupa’da ve Dünya’da elde ettiğimiz başarılarda kendisinin çok büyük payı var. Almanya’da basketbolun daha popüler bir spor olmasında da etkisi çok büyük. Onun liderliğinde kazandığımız başarılar ülke basketbolunun gelişmesini sağladı. Bütün bunlarla birlikte çok alçak gönüllü bir kişiliğe sahip olması da kendisinin çok sevilmesindeki diğer bir faktör. Milyon dolarlar kazanan başarılı ve ünlü bir oyuncu olarak hiç bir zaman kendisine ayrıcalık yapılmasını beklemez. Uçuşlarda takım nerde oturuyorsa takımla birlikte oturmak ister. Otelde tek kalmayı tercih etmez. Bütün bu mütevazı davranışları onun başarısı kadar önemli bana göre.

Türkiye’ye ilk geldiğin günlerde neler yaşadın? Alışmakta zorlandın mı?
Takıma İtalya kampındayken katıldım. 2 hafta İtalya’da hazırlık kampımız sürdü. Bu süre içerisinde takım arkadaşlarımı ve teknik heyeti tanıma fırsatı buldum. Herkes çok cana yakandı. Aslına bakarsanız biraz da şaşırmıştım çünkü yeni bir takıma gittiğinizde 2 yada 3 tane iyi arkadaşınız olur, 1 yada 2 kişiden de hoşlanmayabilirsiniz. İtalya’daki 15 günlük sürede gördüm ki; Türk Telekom’daki her oyuncu birbiri ile çok iyi anlaşıyor. Profesyonel olarak forma giydim bir takımda ilk kez böyle bir şeye rastlamıştım. Bir anda kendimi arkadaşlık ortamının çok güzel olduğu bir kulüpte buldum. Antrenörümüzün de iyimser, cana yakın ve oyuncunun ruh halinden çok iyi anlayan biri olması büyük bir avantajdı. Daha Türkiye”ye gelmeden takımı sevmiş ve uyum sağlamıştım. Geçen sezon Majorca’da yaşadığım için Ankara biraz farklı geldi ama büyük bir şehir ve boş vakitlerimi değerlendirebileceğim güzel yerler var. Ankara’ya da çabuk alıştım.

En iyi arkadaşın kim?
Derrick Alston ile çok iyi anlaşıyoruz. O da ailesi Amerika’da olduğu için Ankara’da tek başına yaşıyor. Aslına bakarsanız takımdaki bütün arkadaşlarımla iyi anlaşıyorum ama Derrick Alston’ın özel bir yeri var. Onunla aynı takımda basketbol oynuyor olmak da benim için bir şans. Ayrıca her zaman olduğu gibi diz üstü bilgisayarım benim için çok önemli. Bu sayede görüşme olanağı bulamadığım bir çok arkadaşımla haberleşme imkanı buluyorum. Boş vakitlerimin çoğunu bilgisayar başında geçiriyorum diyebilirim.

İlk yarının son maçında Fenerbahçe Ülker’i senin attığın 3 sayılık basket ile mağlup ederek çok önemli bir galibiyet aldınız. Böyle bir basketi kariyerinde ilk kez mi atıyorsun? Bu basketten sonra neler hissettin?
İlk sorunuzun cevabı evet. Profesyonel olduğumdan beri böyle önemli bir maçın son saniyesinde sonucu belirleyecek bir şut hiç kullanmamıştım. Bu kariyerimde bir ilk. Tabi ki çok mutlu oldum ancak maçın son dakikasına girilirken geride olduğumuz dönemde Erwin Dudley’in bulduğu 3 sayılık basket de çok önemliydi. Çünkü bu basket bizi ateşledi ve maça tekrar ortak etti. Takımdaki Türk oyuncular da Fenerbahçe Ülker’e karşı bu galibiyeti almayı çok istiyorlardı ve gerçekten takım olarak çok iyi oynadığımız bir maçı kazandık. Galibiyeti getiren basketi benim atmış olmamdan çok takımın galip gelmesi önemliydi. Çünkü bu galibiyet ilk yarıyı lider tamamlamamızı sağladı.

Bu maçın ardından FIBA Eurocup’ta Panionios ile deplasmanda oynadığınız maçta da çok iyi oynayarak 28 sayı ile maçı tamamladın ve galibiyetin mimarları arasında yer aldın. Fenerbahçe Ülker’e karşı aldığınız galibiyetin morali senin açından bu maça da çok olumlu yansıdı.
Ben duygusal bir oyuncuyum. Her şeyden çabuk etkilenebiliyorum. O maçtaki galibiyet beni tabi ki çok olumlu etkiledi ancak Panionios maçını tek başıma kazanmadım. Diğer arkadaşlarım da çok iyi mücadele etti. 28 sayılık performansın galip gelemediğiniz bir maçta hiçbir anlamı olmaz. Takımın kazanması her şeyden önemli.

Böyle önemli maçlar öncesinde motivasyonunu nasıl sağlıyorsun?
Duygusallığın verdiği bir dezavantaj var. Bu nedenle maçı düşünmemeye çalışıyorum. Beynimi meşgul edebilmemin en güzel yolu da kitap okumak. Böylece maçtan uzaklaştırıyor ve rahatlıyorum. Kitap benim için önemli bir motivasyon aracı.

Sezon başından beri kenardan gelerek takıma müthiş katkı sağlıyorsun. Belki de bu anlamda Türkiye’deki en faydalı yabancı oyunculardan birisin. Maça ilk 5 başlasan performansının daha farklı olacağını düşünüyor musun?
Hayır. Maça ilk beş başlamış olmanın bir önemi yok. Sonuçta takımda Derrick Alston gibi çok tecrübeli bir oyuncu var. Onun yedeği olmak beni olumsuz etkilemiyor. Önemli olan dakika aldığım zamanlarda takıma ne kadar katkı sağladığım. İlk beş başlamaktansa maçın sonunu oynuyor olmayı tercih ederim.

Ligin ikinci yarısı ile ilgili düşüncelerin neler?
Çok iyi bir takımız ve ilk yarıyı önemli rakiplerin önünde lider olarak tamamladık. İkinci yarının çok daha zorlu geçeceğini düşünüyorum. Çünkü rakiplerimiz lider bir takıma karşı oynuyor olmanın artı motivasyonunu kullanacaklardır. İşimiz çok kolay değil ancak şampiyonluk şansı olan bütün takımlarla ikinci yarıda evimizde oynayacak olmamız bizim için bir avantaj. Bu avantajımızı en iyi şekilde kullanarak şampiyon olacağımıza inanıyorum. Çok iyi bir antrenörümüz var. Hem teknik ekibin hem de oyuncuların uyumu bizi mutlu sona ulaştıracak. Bundan hiç şüphem yok.

Kariyerinde bir kulüp takımı ile hiç şampiyonluk yaşadın mı?
Altyapılarda şampiyonluk yaşamıştım ancak bir kulüp takımı ile bu mutluluğu hiç yaşamadım. İlk kez şampiyonluğa bu kadar yakın bir kulüpte oynuyorum ve Türk Telekom ile şampiyonluk yaşamayı çok istiyorum. Bu benim kariyerim için de çok önemli.

Avrupa’da da final hedefliyorsunuz. Şu anda da ikinci tur maçlarınızı oynuyorsunuz. Türk Telekom’un FIBA Eurocup’taki şansını nasıl değerlendiriyorsun?
Grup maçlarını lider tamamladık ve ikinci turda da oynadığımız iki maçı kazanarak büyük avantaj elde ettik. Biri dışarıda, ikisi kendi evimizde 3 maç daha oynayacağız. Bu maçları da kazanarak grubu lider tamamlayıp, eşleşme de avantaj sağlamak istiyoruz. Final-four’a kalıp, final oynayacak güce sahibiz. Bu kulvarda da emin adımlarla ilerliyoruz.

Genel olarak Beko Basketbol Ligi’ni nasıl değerlendiriyorsun?
Avrupa’nın en iyi liglerinden biri Türkiye’de oynanıyor. İlk yarı sonunda ilk 7 içerisinde yer alan takımlar Euroleauge’de oynayacak kadrolara sahipler. Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker Avrupa’da Türk Basketbolu’nu çok iyi temsil ediyorlar. Çok sert geçen ve heyecanın üst seviyede yaşandığı bir lig oynuyoruz. Ligin alt sıralarında yer alan takımların bütçeleri ile üst sıralarda yer alan takımların bütçeleri arasında tabi ki fark var. Ancak o takımların da ligde kalmak için verdiği mücadele sert geçiyor. Kısaca Beko Basketbol Ligi çok kaliteli bir lig ve ben böyle bir ligde oynuyor olmaktan dolayı çok mutluyum.

Türkiye’de beğendiğin oyuncular kimler?
Bu soruya cevap vermek çok zor çünkü çok fazla iyi oyuncu var. Tek tek isim vermenin yanlış olacağını düşünüyorum.

Bu zamana kadar Türkiye’de oynadığın maçlarda en çok hangi eşleşmeler seni zorladı?
Brian Boddicker gerçekten iyi bir oyuncu. Boyunun benden kısa ve bana göre daha hareketli bir oyuncu olması bu eşleşmeyi zorlaştırıyor. Zaten oynadığı her maçta da skor açısından takımına çok katkı sağlıyor. Bir diğer zor eşleşme de Marcus Haislip. O da çok atletik özellikleri olan tutulması zor bir oyuncu.

Gelecek sezon için takımından yada başka bir Türk takımından teklif alırsan kariyerine Türkiye’de devam etmek istir misin?
Tabi ki isterim çünkü Türkiye’de çok mutluyum.

Gelecek ile ilgili hedeflerin neler?
Tabi ki her basketbolcu gibi NBA’de forma giymek benimde hayallerimi süslüyor ancak bu gerçekleşmezse Avrupa’da da basketbol oynamaktan mutlu olurum.

Röportaj: Dilvin Yücebarlas

Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan özgür, 29 Haziran 2007, 15:12:08
jan jagla beni bu sene basket maçlarını izlemeye zorlayan tek kişidir.türk telekomun tüm avrupa maçlarını izledim jaglanın sayesinde .dershanedenb zaman kalırsa lig maçlarınıda izlemeye çalıştım
herçekten şut yüzdesi çok iyi bir oyuncu.nowitzkinin türkiye şubesi jan jagla bunu ben değil kaan kural söylüyor.ben gs lıyım ama baskette türk telekom u tutuyorum.tt nin ve jagla nın başarılarının devamını diliyorum .

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle