2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Ömer Aşık Röportajı

NbaTr.Com - Perşembe, 13 Mart 2008

Fenerbahçe Ülker’in genç oyuncusu Ömer Aşık gerek Euroleague gerekse Beko Basketbol Ligi’nde gösterdiği performans ile parmak ısırtıyor. Euroleague Top 16’da geride kalan 4 maçta 17 blok yapan milli oyuncu kalan 2 maçta 1 blok yapması durumunda Euroleague tarihine geçecek.

Genç oyuncu Euroleague’de bu sezon oynadığı 11 maçta ise 8.4 sayı, 6.2 ribaund, 2.5 blok istatistikleri ile Fenerbahçe Ülker’e önemli katkılar yaptı.

Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe Ülker 1 sayı ile de olsa Aris TT Bank’a mağlup oldu. Bu mağlubiyete rağmen hala çeyrek finaller için şansınız sürüyor. Bir çok insanın büyük beklentileri varken, sahaya çıkıp mücadele etmek seni nasıl etkiliyor?
Bildiğiniz gibi, Fenerbahçe Ülker, bu yıl 2. kez Euroleague’de mücadele ediyor. Bu açıdan baktığımızda şu an bulunduğumuz konuk bence oldukça kabul edilebilir bir durum. Genç bir kadroya sahibiz ve her oynadığımız maçta, tecrübe kazanmaya devam ediyoruz. Biz de, bu kadronun genç oyuncuları olarak, takım ruhunu her maç sahaya en iyi şekilde yansıtabilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Gerek kendi oyunumuzu geliştirebilmek, gerekse de Fenerbahçe Ülker’in çeyrek finale kalabilmesi için elimizden gelen her şeyi sahada ortaya koymaya çalışıyoruz. Aynen, Top 16’ya kalmak için ortaya koyduğumuz çaba gibi. Eminim ki, takım olarak her şeyimizi ortaya koyarak, ilk 8 takım arasına adımızı yazdıracağız. Takımımızı bu seviyede görebilmek çok güzel. Umuyorum ki Fenerbahçe Ülker olarak önümüzdeki yıllarda da Avrupa’nın en iyi takımlarından biri olarak mücadelemize devam ederiz.

21 yaşında olmana rağmen, Mirsad’ın yokluğunda takımın ağabeyi gibi oluyorsun. Oğuz, Gasper, Semih ve Emir, hepsi senden yaşça küçük. Bu arkadaşlarına liderlik ya da patronluk yapacak mısın?
Benim onlara patronluk yapmam gibi bir şey söz konusu değil. Böyle bir şeye ihtiyaçları olduğunu da düşünmüyorum. Ben sadece, takımın iyi bir parçası olmak için mücadele ediyorum. Sahada savaşıyor, takımın iyi sonuçlar alması için mücadele ediyorum ve Fenerbahçe Ülker iyi sonuçlar aldıkça da bundan mutluluk duyuyorum. Bunların yanında, zaten Semih Erden ile “Yaşlı Adam” rolünü de paylaşıyoruz. Ben, özellikle yaptığım bloklarla oyun içinde büyük keyif alıyorum. Bu da, oyun içinde benim açımdan doğal gelişen bir olay. Ben maç boyunca iyi savunma yaparak, rakiplerimizi bloklarımla durdurarak oynadığım oyundan büyük keyif alıyorum. Sayı atmak ile, rakibi blokla durdurma arasında kendime göre bir seçim yapamıyorum. İkisi de hoşuma gidiyor ve ikisinde de elimden geldiği kadar iyi olmaya çalışıyorum.

Lietuvos Rytas maçı öncesinde takımda bir baskı var mı? Bu maçtan alınabilecek bir galibiyet üst turun yoluna açabilecek.
Elbette takım olarak az da olsa baskı hissediyoruz. Ancak, hepimiz de biliyoruz ki, bu maçın aldığımızda bizim için üst turun yolu açılacak. Bu yüzden de üzerimizdeki stresi atmamız ve bu şekilde mücadele etmemiz gerekiyor. Maça çıkmadan önce bu stresimizi yeneceğimizi düşünüyorum. Bunun yanı sıra, üst tur şansımızı da son maça bırakmak istemiyoruz. Elbette, Lietuvos Rytas maçı çok zor olacak, bunu da hepimiz biliyoruz. Kendi evlerinde ve seyircileri karşısında çok iyi mücadele edeceklerini hepimiz biliyoruz. Ancak büyük takım olmak istiyorsanız, ve kendinizi büyük takım olarak nitelendiriyorsanız bu tip stresli maçların üstesinden gelmelisiniz.

3 ay önce Euroleague’de oynamıyordun. Şimdi ise ilk 8 mücadelesi veren bir takımda, önemli roller üstleniyorsun. Bunun senin için anlamı ne?
Böylesine önemli bir sorumluluğun omuzlarımda olması benim için çok büyük bir onur. Daha önce, Avrupa’da mücadele eden bir takımda forma giymemiştim, ve böyle bir tecrübem de yoktu. Fenerbahçe Ülker’e geldikten sonra Avrupa maçlarında 20 dakika süre alarak bu tecrübesizliğimin üstesinden gelmeye çalıştım. Forma giydiğim takımın, Avrupa’nın en iyi takımları arasında yer alması benim için adeta bir rüya gibi. Tüm bunları ise antrenörüm Bogdan Tanjevic’e borçlu olduğumu düşünüyorum. Genç oyunculara güven veren, onları cesaretlendiren bir antrenör. Biz genç oyunculara verdiği güven, bugünkü oyunumuzda çok önemli rol oynuyor.

Yapacağın bir blokla, Top 16’daki blok rekorunu eline geçireceksin. Bu senin için sürpriz oldu mu?
Elbette böyle bir rekoru elde edebilmek çok çok önemli. Daha önce 7 maçta 10 blok yapmıştım. Top 16 boyunca ise 4 maçta 17 blok yaptım. Bu, gerçekten benim için de inanılmaz bir olay. Bu konudaki yeteneğimi ispatlamam açısından da çok önemli. Belki de bunlardan daha önemlisi, bu rekoru kırdığımda üzerimdeki stresi tam anlamıyla atarak, sahada çok daha iyi mücadele edeceğim.

Eurolague’de ilk mücadele ettiğin maçlarda kısıtlı süreler aldın. Ancak şu an, büyük bir gelişme göstererek önemli bir rekora imza atmak üzeresin. Bu gelişimini neye bağlıyorsun?
Bendeki bu gelişimin en büyük nedeninin kendime olan güvenim olduğuna inanıyorum. Bunun yanında, oyun içindeki agresifliğim de bunda çok etkili. Ama elbette, kendime olan güvenim her şeyden daha önemli. Agresifliğim de savunma anlamında bana çok yardımcı oluyor. Bu yüzden de bu iki şeyi birbirinden ayırabilmem çok zor. Kısaca başarımın anahtarının, kendime olan güvenim ve agresifliğim diyebilirim.

Blok yaptığında şutör oyuncular bunu hiç beklemiyor oluyor. Neredeyse senin nereden geldiğini bile görmüyorlar. Bu zamanlamayı nasıl yapıyorsun?
Şutörler, benim geldiğimi gördüklerinde topu ellerinden hemen çıkarmaya çalışıyorlar. Ben de bu esnada, pas mı verecekler, şut mu çekecekler sadece buna konsantre oluyorum. Hareketlerini yapacakları, karar verecekleri son saniyeye kadar bekliyorum. Zaten işin can alıcı kısmı da burada. Neye karar verdiklerini anladığım anda, elimden geldiğince hızlı olarak karşı hareketi yapmaya gayret ediyorum. Eğer biraz dahi olsa geç hareket etsem, rakip oyuncu rakip oyuncu telaşa kapılarak pas vermeyi tercih ediyorum. Bunu kedi – fare oyununa benzetebiliriz ve ben de bu oyunu iyi oynadığımı düşünüyorum.

Bogdan Tanjevic gibi, genç oyuncularla arası çok iyi olan bir antrenörle çalışmak bu sezon sana neler kazandırdı?
Bence, Fenerbahçe Ülker’deki en önemli kişi antrenörümüz Bogdan Tanjevic. Genç oyuncuları seviyor, onlara sorumluluk veriyor ve kendilerine güvenmelerini sağlıyor. Yeteneklerimizi gösterebileceğimiz fırsatları bize sunuyor. Tüm bunlar da genç oyuncular için çok önemli avantajlar. Bu yüzden, hepimiz oynadığımız oyundan ve geçirmekte olduğumuz sezondan büyük keyif alıyoruz. Kişisel olarak, Tanjevic’in bize sağladığı bu avantajlardan elimden geldiğince iyi yararlanmaya çalışıyorum. Antrenmanlarda bize çok yardımcı oluyor. Zor maçlarda bize sorumluluk vererek, kendimize olan güvenimizi geliştiriyor. Tüm bunlar, genç oyuncular için kendilerini en iyi şekilde geliştirmeleri adına çok önemli.

Aşık İngilizce’de “Lover” anlamında. Eğer, “her insan ya aşık ya da savaşçıdır” deseler, sen kendini nerede görüyorsun?
Evet, soyadım Aşık, İngilizce’de “Lover” anlamında. Ama ben savaşçı bir yapıya sahibim. Bunun yanında, basketbola olan tutkum ise aşk boyutunda. Yani bunu aşk olarak tanımlayabilirim. Elbette, bir gün gerçek anlamda aşık olacağım. Bu da hayatımdaki başka önemli bir nokta olacak. Gerçek aşkın hayat boyu devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama basketbola ve Fenerbahçe’ye olan aşkım ve tutkum hiçbir zaman bitmeyecek.

(Kaynak: Euroleague.net / Gökhan Türe)

TBF 

Yorumlar (8)Add Comment
...
Yorumu Yazan ece, 09 Eylül 2011, 21:34:44
ben 2011 avrupa şampiyonu ligini izliyorum.almanlara karşı az bir farkla yenildik.ömer aşık en çok sımaç yapanlardandı.o ve emir prelzdic olmasaydı biterdik.ömer aşıği çok seviyorum.onu televizyonda gördüğümde hem seviniyorum ve ağlayasım geliyor.ama birgün mutlaka onun basketbol şampiyonlar ligine gitcem yanında nasıl görünceğimi düşünemiyorum bile..
...
Yorumu Yazan irem, 10 Şubat 2010, 21:16:58
ben ömer aşıkı herşeyden çok seviyorum onu herşeyden çok seviyorum onun en büyük hayranı benim ve daima ben olacağım onun nba de olmanı çok ama çok istiyorum o beni tanımasa ve yorumlarımı okumasa bile onun hep gizli bir hayranı olacak kalacağım ona basketbol hayatında başarılar diliyorum bana göre dünyanın en iyi basketbolcusu o ve hep öyle olacak ömeri çoooook seviyorum kimse benden daha fazla sevemez
...
Yorumu Yazan ayjuu, 28 Ekim 2008, 15:12:50
saçmalamyın ne gs si yaa kariyeri biter onun orda ömer nba dio siz gs dionuz aradaki farka bakın bi kere ömer tbl de ancak ve ancak FB ye yakışır
...
Yorumu Yazan emrecan, 29 Haziran 2008, 13:20:37
ömer lütfen gsye gel.sen orda daha çok süre alırsın.fenerde adam seni 5 oyuncu olarak alıyo.vidmar giderse gitme.gsliyim ama seni çok seviyorum ömer abi.senin ilerde başarılı olacağına şühpem yok.sen şu anda en iyi genç uzunun.euroleaguede başarılar.feneri hiç sevmem ama senin gibi yuncuları çok severim mirsad abiyi semih abiyi oğuz abiyi sizin gibi uzun oldukça türkiye başı hep dik gider.
...
Yorumu Yazan nba fanatics, 11 Nisan 2008, 18:06:52
bence ömer aşık NBA 2008 DRAFTLARI ile birlikte NBA e GİTMELİ.bence ömer aşık fenerde kalırsa kariyerine yazık olur,oyununa yazık olur.Ömerin en iyi zamanları ve ÖMER AŞIKI NBA DRAFTLARINDA DAHA SONRA OYNAYABİLECEĞİ İYİ TAKIMLARDA görmek istiyoruz onu.
...
Yorumu Yazan sws, 09 Nisan 2008, 09:19:25
cok iyisin umarim bu yaz özel calismalarla sayi alanlarinda da ilerleme kat edersinki bu röportaji okudukan sonra senin azla yetinmeyecegini anladim ..

ve inaniyorum ki bir gün nba de de bu bloklarinla kendinden cok söz ettireceksin..
basarilar..
...
Yorumu Yazan şahıs, 20 Mart 2008, 17:30:02
ömer aşık qibi bir oyuncu Galatasaray'a qiderse kesinlikle performansında düşüş olur ve pişemez,büyüyemez.En mantıklısı ömer Fb'de kalsın.(BENCE)
...
Yorumu Yazan Fatih, 15 Mart 2008, 12:07:10
bence ömer aşık galatasaray'a gelmeli o zaman daha büyük bir oyuncu olur.
nba draflarına giteli

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle