2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Tecrübe Farkı ve Ödüller

Erdi Aydemir - Cuma, 11 Mayıs 2007
  Tecrübe Farkı ve Ödüller

 

  Geçen ay Nets serisini üstünkörü değerlendirmiştim . NBA Play-Off’larına ilk turdan – erken – veda ettik . Aslında bunda birazda tecrübesizliğimizin payı büyük . Seride birkaç maçı NBA TV verdi ama bu yayınlar basketbolseverlerin kaçına ulaşıyor dersiniz . Bizde gerek istatistiklerden gerekse 3 dakikalık maç özetlerinden – ki ne kadar sağlıklıysa – oluşan değerlendirmemizi yapalım ve takım adına geçtiğimiz ayı değerlendirelim .

 

 ‘’ Bu sezon şampiyonluğu alacağımızı söylemiyorum , fakat play-off yarışında daha üst sıralarda yer almayı istiyoruz . Bulunduğumuz nokta nedeniyle bizi önemseyen çok insan yok , ancak ben olumlu ışıklar görüyorum .’’ diyordu Bosh sezonun hemen başında . Aslında biraz mütevazi davrandığı ortada , ancak 27-55 biten bir sezonun ardından daha ilerisinden bahsetseydi eminim ki birçoklarının buna itirazı olurdu . Bu sezonu da 37-45 ile tamamladık ki aradaki 20 galibiyetlik fark bizi Doğu’da üçüncü sıraya taşırken , Atlantik’te de ilk sıraya gelmemizi sağladı .

 

 Biraz da Play-Off’larda oynadığımız şu 6 maça göz atalım . İlk maça şöyle bir değinmiştim önceki yazımda ama yinede bahsetmekte yarar var .

 

  Game 1 =  Serinin izlediğim tek maçıydı . Yılın Koçu Mitchell ,– ki bu konuya da değinecez – Bosh 2. Faulünü aldıktan sonra korkup onu benche çekti . Tamam bunda eleştirilecek bir şey yok ama ilk yarıda neredeyse onu sandalyede tuttu ve oyuna sokmayı unuttu . Nets ilk yarı 10 sayı farkı yakalamıştı bile. Bu tip maçlarda atılan her basketin önemi büyük zaten bilirsiniz . Sonunda olan oldu ve maçı kaybettik . O organize seyirciyide galibiyet verememek kötüydü ik maçta . Kidd’de T-D’a yakın performansı  sanki seri sonu ortalamalarının da habercisiydi .
  Game 2 = 2. Maça yine etkili başlayamadık , ancak nasıl başladığımız önemli değil nasıl bitireceğimiz önemliydi . Bosh ve Parker performanslarıyla takıma galibiyeti getirirken , iyi bir maç çıkartan Nachbar’ın son şutu kaçımasının da galibiyetteki katkısı büyüktü .

 

  Game 3 = 3. Maç oldukça dağınık bir görüntüdeydik . Daha ilk dakikalardan maçın sonucu belli olmuştu . Nets 2-1 üstünlüğü eline geçirecekti . Sam Mitchell hiç mi hiç dersine çalışmamış , çalıştırmamıştı . Bir de bunların üstüne Kidd’in olağanüstü performansı , Carter’ın evinde aslan kesilmesi ve bunlar olup biterken sahadaki oyuncuların  - ve koçun – öylece oyunu seyre dalması maçı Nets’e getirdi .

 

  Game 4 = Maçın özeti şu kelimelerle olabilir . Alan savunması (?) ve 3-Point Shout-Out . Sam amcamız geçen maçın aksine bu maç – en azından – bir savunma sistemiyle çıktı , ancak Nets %51 üçlük isabet oranı ile bize çizginin gerisinden 42 sayı postalayınca bu maçıda vermek zorunda kaldık.

 

 Game 5 = 3-1 geriye düştükten sonra umutların azaldığının farkındaydım , ancak kolay pes etmeyeceğimizi de biliyordum . Maça da nitekim iyi başladık , ancak Raptor’a güvenmekte hata etmişim . İlk çeyrek sen  git 20 sayı fark at , sonra da Nets’e maç kazanma şansı ver , Allahtan Nachbar o üçlüğü atamadı da galibiyete uzandık . Bu da tecrübesizliğimizin bir kanıtı ya neyse .. Bu arada kazandığımız iki maçta da Nachbar kaçırdığı üçlüklerle maçalara damgasını vurdu . Thanks J

 

 Game 6 = Sezon boyunca en güvendiğim isimdi Jose Manuel Calderon . Maçı kazanma şansımızı da rakibe elleriyle teslim eden oydu .- Kazanabileceğimiz bir maçı verdik . Tecrübesizliğimizin bir kanıtıda Nets’in sessiz sedasız maçı gelip avucumuzun içinden almasıydı . – Calderon’dan bahsediyorduk . Oysa o pozisyonda Bosh pota altında çok iyi yer almıştı ve onu tehdit edecek zora sokacak tek bir kimse yoktu . Calderon’da haliyle onu düşündü ancak nasıl olduysa kalabalığın arasından fırlayan R-Jeff topu çaldı ve seriyide bir bakıma çalmış oldu . Belki 3-3’e gelse kim bilir neler olacaktı ama ...

 

  Garbajosa’nın sakatlığı , Bosh’un bir türlü istenilen performanslara ulaşamaması , Bargnani’nin de aynı şekilde . Calderon ve TJ’in ellerinden ne kadar gelse de Kidd karşısında duramdığı  ve en önemlisi de Tecrübesizlikten seriyi verdik Nets’i  pohpohladık Cavs’a karşı . Ne yapalım umarım bir sonraki play-off deneyimimizde bunları yaşamayız .

 

  ---  Gelelim Ödüllere ---

 

  NBA’de  normal seonun sonlanmasının ardından ödüllerde bir bir sahiplerini bulmaya başladı . Birazda bizi yakından ilgilendiren ödüllere göz ataım ve bizim açımızdan doğurduğu sonuçları irdeleyelim .

 

   Yeni bir takım olduğumuz için haliyle rookie ödülleri bizi en çok ilgilendiren konuların başında geliyor . Aslında sezon boyu Roy mu Bargnani mi tartışmaları oldu . En sonunda nihayi kararla basın ödülü benim gözümde hakedene yani Roy’a verdi . Bunun dışında en iyi çaylak beşleride açıklandı . Listede iki oyuncumuz bulunmakta . Öncelikle kadroyu verelim .

 

 Brandon Roy
 Randy Foye
 Rudy Gay
 Jorge Garbajosa – LeMarcus Aldrüdge**
 Andrea Bargnani
 
 ** = Eşit sayıda oy aldılar .

 

  Draftın 1 numarası Andrea Bargnani’nin rakiplerine göre sezon başında oldukça büyük dezavantajları vardı . NBA’e farklı bir ülkeden geldi , dili farklıydı vs vs ... Bu gibi bir çok sorunları vardı . Sezona da kötü başladı haliyle . Sonunda iyi oyunun da etkisi ile çizgisini buldu . Kanada’lı basketbolseverlerin de desteği ile Raptor adına benchten gelen önemli bir silah oldu . Özellikle üçlükleri çok can yaktı . Bunlar bu beşe seçilmesi için yeterliydi , ancak bir üstü ROY ödülünü sezon sonundaki ameliyatının etkisi ve rakibininde artan performansı ile kaçırdı .

 

 Garbajosa her ne kadar sakatlığı nedeni ile play-off’larda takımını yalnız bıraksa da sezon içerisindeki performansı ile bunu haketmişti . Kritik anlarda takımına kazandırdığı ölümcül üçlükler , savunmadaki top çalma maarifetleri ve sezon boyu tecrğbesi ile takım içinde önemli bir yeri vardı . Bunlarda onun bu beşe girmesinde etkendi .

 

  Yılın Koçu’da bizden çıktı . Her ne kadar haberi ilk duyduğumda sevince boğulsam da sağlam kafa ile düşününce insan hatalı oluğnu anlıyor . Yazıktır günahtır Sloan’a , Avery’e , Bu kadar ucuz olmamalıydı bu ödül diye düşünüyorum . Geçen yıl en kötü koçlar arasında parmakla gösterilen , iki sezondur ilk gidecek ismin Mitchell olacağı dedikoduları olurken takımda neler neler değişti ama onun yeri değişmedi . Ne yani koç aynı koç 20 galibiyet fazla alıp ,  Doğu’da zirveye oynayan bir takım  olduğumuz için mi ona gitti . En çok gelişme kaydeden takım ödülü falan olsa neyse ama biraz haksızlık var gibi . Bu takımın yaratılmasında en büyük pay Colangeleo ve Gherardini’ye aittir .Elbette onları lige hazırlayıp uyum süreçlerini atlatmalarında Mitchell’ın  katkısı büyüktü ama sanki başarının mimarı o’ymuş gibi gösterilmesi koyuyor bana . Bakalım yılın GM’si olabilecek mi ama olmassa ayıptır be kardeşim . Acaba basın mensupları hangi ödülü  somutlaştıracağını mı şaşırdı kim bilir . Aslında bu birazda kamu vicdanına kalmış bir olay . Basın verirse oyları alacak ama vermeleri gerektiğine inanıyorum – umuyorum- ben .

 

  Son olarakta NBA’in tuzu biberi olan All-NBA Team’ler hakkında konuşalım .Bu üç takım ( 15 isim )  arasında tek bir oyuncumuz yer aldı ki oda beklenildiği gibi Bosh oldu . Bosh NBA’in en iyi 2. Beşinde yer aldı , bu beşi bir daha hatırlatmak gerekirse ,

 

  Chris Bosh
  Yao Ming
  LeBron James
  Gilbert Arenas
  Tracy McGrady

 

  Kuşkusuz Bosh burda yer almayı hak etti . 2003 Draftı’nın yeni yeni parlayan bu yıldızı genç yaşta olmasına rağmen oldukça olgun . Sahada yeterince agrasif , çok koşan  topla son derece hızlı hareket edebilen , post-up’ları ile rakiplere zor anlar yaşatan , gerektiğinde anında boş ismi görebilen ve takımın %36 üçlük üretebilmesinde de katkıları olan bir isim Bosh . Kim bilir ileride 1. All-Team kadrosunda belkide MVP olarak görürüz onu .
 
  Acısıyla tatlısıyla bol ödülüle iyi bir sezon geçirdik . Keşke tecrübesizliğimizi yenip Play-off’larda başarılı bir seviyede noktalayabilseydik . Neyse artık önümüze bakacaz . GM’mizin Colangelo olduğunu düşünürsek  yine hareketli bir Off-Season geçireceğimizi varsayıyorum . Umarım bu ölü 2-3 ay bizim için olumlu geçerde 2008 için hazır oluruz ..

 

  Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan Bad Boy, 24 Haziran 2007, 03:07:25
Toronto'yu Sam Mitchell bu kadar güzel özetleyebilseydi eğer eminim ki Doğu'da en azından yarı final yaparlardı.

Tam bir otorite yazısı olmuş. Her konuya değinilmiş. Üzerine söz söylenmeyecek kadar açık ve net bir yorum yazısı olmakla beraber Türkçe'nin kullanımı da yazar arkadaşımızın yorum gücüne güç katmış..

Özellikle ödüllerle ilgili yorumlara imza atarım. Çayımızı elimize alıp pazar günleri keyifle okuduğumuz köşe yazılarından eksiği yok fazlası var..

Tebrikler Heatmans...

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle