2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Ligin Guard'larına Bakış

NbaTr.Com - Pazartesi, 28 Ocak 2008

Steve Nash

Tabiki Nash varken diğer guardlardan başlamak olmaz.Yani bunu yapamam.Bashettiğimiz kişi son 4 sezonda sürekli asist ortalaması 10+ olmuş biri.Onu diğer guardlardan ayıran en büyük özellik pas yeteneğinin dışında, takım sıkıştığında sayı atabilmesidir.Pas yeteneği diyecek olursak Nash bu konuda evrenin bir hatası gibi.Gerçekten oyun görüşü ve müthiş bilekleri onun bu yönünün ne kadar gelişmiş olduğunun göstergesi.Bu konuyu Amare'nin şu sözleriyle noktalamak isterim."Bazen pota altına devrildiğini görüyorum.Ben topu kaybettiğimizi düşünürken ellerimde buluyorum.Bunu yapan ve beni her zaman şaşırtan Steve.O gelmiş geçmiş en iyi guardlardan biri".Gerçektende öyle ben bile televizyon başında Nash'i izlerken büyüleniyorum.


Birde Phoenix için Nash'in önemine değinelim.Nash Draf'ta 15. sıradan Suns seçti ve Phoenix'te iki sezon oynadı ve sonra Dallas'a gitti.Dallas'ta 6 sezon geçiren Nash oyunun çok geliştirdi ve bütün oyuncuları oynatarak takımın bir parçası oldu.04-05 sezonunda yeni bir Suns macerası başlıyordu Nash için.İşte Nash'ten önce ve Nash'ten sonraki Suns;

03-04 sezonunda Nash'siz Suns ligde 97.9 sayı ortalamasıyla oynuyordu.04-05 sezonunda Nash'in gelmesinden sonra takımın kimyası değişti ve artık takım Nash'in liderliğinde ilerliyecekti.O sezon sayı ortalaması birden 103,3'e yükseldi.Diğerki sezonlarda bu katlanarak devam etti.Peki Nash miydi bu sihirli el? Tabiki Nash'ti herkes bilir oyuncuların kötü zamanlarında Nash'le oynamak isteklerini.Çünkü Nash eli bir çok oyuncuyu diriltti.Hatırlayacaksınız geçen sene,Utah'ta sorun adam olan Bell'i All-Star gibi oynattı.Keza diğer oyuncularıda.Nash için o kadar söylenecek şey varki kısa kısa değinmek istiyorum.2 sezon üst üste normal sezon MVP'si oldu.Dile kolay ligin en iyi oyuncusu ödülü bu.MVP ödüllerinide sonuna kadar hak etmişti .

Nash'in şu sözleriyle bitirmek istiyorum;"Çoçukluk ve gençlik yıllarımda bir çok sporla uğraştım.Ancak geliştikçe benim oyunumun bu olduğu anladım.Ben basketbol oynamak üzere doğmuştum ve şimdi burdayım bu yolda çok çalıştım".

Chris PaulGenç nesil guard'ların en iyi olarak gösterilen bir guard'a geçelim.Onun Nba hikayesi Utah'ta başlıyacağını bekliyordu herkes, bende dahil.Draft gecesi 3 numara seçim sırası gelmişti ve Utah 3. sıradan oyuncusunu seçecekti.Ve kameralar Paul'un üzerine odaklandı.Ancak Stern'in azından çıkan bir oyuncu ismi büyük süpriz yarattı.Utah Deron Williams'ı seçmişti ve NOH'ta 4. sıradan hemen Paul'u kaptı.Ve Nba boyunca amansız bir yarışın başlangıcı yapılmış oldu.


Çaylak sezonunda Müthiş bir performans sergiliyerek 16,1 sayı-7.8 asit-2,2 top çalma ile "Yılın Çaylağı" ödülünü kazandı.Onun en büyük özelliği Çok hızlı ayakları,büyük bir sezgisi ve inanılmaz deliciliğiydi.Tabi bunların yanında saha görüşü ve pas yeteneği müthiş bir oyuncuydu.Tek olumsuz yönü belkide fizik olarak biraz "size"sız olmasıydı.

2. sezonunda genellikle sakatlıklarla uğraşsada NOH'te ayakta kalan yegane oyunculardandı.Geçtiğimiz sezon 17,3 sayı-8,9 asist-1,8 top çalma ile oynadı.Takımı sürekli sakatlıklar uğraşıtığı için bir türlü ligde olmak istedileri yerlere gelemediler.

Bu sezona geldiğimizde sakatlıklardan arınmış ve müthiş oynayan bir Hornets vardı.Kadro kaliteside bu yolda büyük etkendi.Bu sezon oynadığı 43 maçın 41'inde forma giydi.Ve 20,6 sayı-2,59 top çalma-10,5 asist ortalamasını tutturdu.Artık onun için genç guard yakıştırması bile ayıp kaçar duruma geldi.Bana göre ona artık "Lider Guard" denmeli.Tabi onun daha play-off görmemiş olması tecrübelerin kısıtlı olmasıda bir gerçek.

Gelelim Hornets için Paul'un önemine.İyi düzenler üstüne kurulmuş,iyi bir guard Paul.Bunu şöyle açıklarsam; Hornets takımın,takım olma yolunda herşeyleri var.İyi bir savunmacı pivotu(Chandler),skorer bir uzun forveti(West),müthiş iki tane sutörü(peja-Mo-Pet).Paul'un bu takımdaki en önemli özelliği delici olması bana göre.Çünkü bu takımda Paul yerine pasa dayalı bir oyun oynayan Kidd olsa bu takım bu kadar iyi işleyemez.

İşin başka bir boyutuna bakarsak...Tabiki All-Star boyutu..Artık oyunun herkese kabul ettirmiş durumda.Ve bu batı guard trafiğinden çıkıp şeçilecek diye düşünüyorum.Tabi bir haksızlık falan yapılmazsa ee tabi garip işler oluyor All-Star seçimlerinde.

Paul konusu şu sözlerle kapatmak istiyorum;"Gelecek sezonlarda bu oyuncu Nba'in En iyi guard'ı" olacaktır."
 

 


Deron Williams

Gelelim benim takımım gülü,Draft'ın olay adamı D-Will'e.Paul konusunda anllatığım Draft macerasına şunları eklemek istiyorum.Utah Jazz ona müthiş güven duyup onu Paul'un önünde seçti.Ve bu ona bir kat daha yük bindiriyordu.Çaylak sezonun'da Paul'un çok ama çok geride kalması Utah'a gelen eleştirilerin dozunu arttırdı.Çaylak senesinde 10,8 sayı-4,5 asist ile oynadı.Bu bir çaylak için iyi istatistikti ama üzerindeki baskı(Paul) onun bu oyununu gölgede bıraktı.Bunda biraz Utah'ta çektiği uyum sürecenin uzamasıda rol oynadı.Bunu D-Will şöyle anlatır;

"Çok zordu.Beklentiler büyüktü.Bir yandan bu beklentileri karşılamaya çalışırkan,bir yandan takıma ve Sloan'a uyum sağlamaya çalışıyordum".

Büyük eleştirilerle, hatta benim bile kendi kendime mırıldandığım sözlerle çaylak sezonu bitiyordu.Mırıltılar şu yöndeydi; "Niye Paul seçilmemişti"

06-07 senesine geldiğimizde benide çok şaşırtan bir D-Will ortaya çıktı.Adeta patladı ki ne patladı.Ben onun yaz döneminde çok çalıştığını duymuştum buda meyvesi olsa gerek.16,2 sayı-9,3 asist ile takımını play-off'lara kadar taşıyan isimlerin başındaydı.Play-off'larda oyun anlayışını değiştirmesi benim büyük eleştirimi aldı.Yani oynatıcı guard'lığı bırakmış, atıcı guard'lığa başlamıştı.Bütün bu patlayışının yanında hala Paul kadar olamadığı benim doğrularım arasında.D-Will'in tek üstünlüğü Play-off tecrübesinin olması, olsa gerek.Bunlar işin Biyografi kısmı.Geçelim asıl özelliklere;

D-Will güçlü fiziği ile guardları zorluyan bir oyuncu oldu.Bir Baron karşısında neler yapacağına play-offta gösterdi.Bunun yanında takımı oynatma isteği ve takım arkaşlarını oyuna dahil etmesi mükemmel.Ortalamaların üstünde bir şutör.İçeri dalışları yeri geldiğinde çok iyi yapıyor.Bunun dışında Utah için çok önemli bir oyuncu.Bunu şöyle açıklarsam;
D-Will'in tam anlamıyla maçta olduğu zaman Utah'ın kaybettiği maç az hatırlıyorum.Eğer bir sakatlık durumu falan olursa Utah'ın dibe vurcağı benim gözümde en olağan şey.Onun en büyük sorunlardan biri istikrarsız olması.Her maçta kafaca sağlam olamıyor buda takımına zarar veriyor.Bunların hepsine rağmen D-Will benim gözümde genç nesil guard'ların 2.si olacak.Bende Paul'un yeri bir başka.

Deron'un kişilik yönüne değinmek istiyorum.Zaman zaman garip açıklamalar yapıyor.Ben onun bu açıklamaları yapacak bir kişiliği olmadığna inanıyorum tanıdığım kadarıyla.Sadece genç olmanın verdiği bir olay olarak görüyorum.Deron Williams dosyasını kapatırken onun Sloan'la olan polimiğinden bir kesit vermek istiyorum;

"Deron aldığı dakikaların azlığından yakınır ve daha fazla süre alması gerektiğini basına açıklar..Bu olaydan sonra gözler Sloan'a çevrilir.Sloan Şu cevabı verir; "Onun şimdi alıcağı bir kaç dakika fazla süre gelecekte yıpranmasına sebeb olacaktır.Ama o daha bunu anlayamaz.İleride beni anlayacaktır" "diyerek gelecek için düşündüğü bir oyuncu olduğunun sinyallerinide vermiş oldu.

Jason Kidd


Şöyle kocaman bir offf geçerek başlasam size ayıp olmaz heralde...Oyuncunun neyini konuşacağıma karara veremiyorum.Kariyerinimi kanuşuyum,bu seneki oyununumu,yoksa konuştuklarınımı konuşuyum.

Tabiki kariyerini konuşcam??Yok yok ben bi aykırılk yapıyorum konuştuklarını konuşayım içimdeki Kiddaa şaçmalığını açığa vurayım...

Bu sene, önce takımların oyucularını övdü...Lebron yeni Jordan dedi ki takas yolu açılsın,Howard yeni Shaq dediki takas yolu açılsın...Hiç kimse almaya yanaşmadı,yaş olmuş 34 kimse bu riskede girmez.

Geçtik onları Carter'ı günah keçisi etti...Daha bitmedi vasat koçunu menfaat için korudu...Devam ediyorum takımda ışık görmüyorum dedi takas istedi...Ve basına yansımayan onca şey..


Ya yalvarıyorum konuşma sus seni hep asistlerinle hatırlayalım.Yaş olmuş 34 ayıptır günahtır yani.Carter kontratı aldı yattı dedik, eleştirdik.Sen Carter'ı günah keçisi ettin medyanın önüne attın.Carter'a açımaya başladım..Ayıptır...Kariyerin müthiş bir yerde, yani seni bunlarla hatırlamayalım.Howard'a Lebron yanaştın,takımları sana yanaşmadı.Ümüdi kestin geldin koçunu korudun yine olmadı.Konuşmalarının huzursuzluk çıkartmaktan başka bir işe yaramıyor.All-Star seçilmişsin halk oylarıyla.Bu sene yine müthiş oynuyorsun,bırakta ben burda senin istatistiklerini vereyim,oyununu anlatıyım.Bırak...

Kidd'den yana çok dertliyim açarsam destan olur,kaparsam içimde kalır.Son sözlerimi söylerken şuna değinmek istiyorum.Artık Nets'te Kidd'in yeri yok bence.Başka bir yerde başka bir takımda devam etmesi ,iki taraf açısında mantıklı.Bu durum iyice takıma zarar vermekte.

NBA Guard'larına Genel Bakış

Oyun kurucu olmak zor iştir.Hem takımı oynatcaksın,hem sayı atcaksın bunun ikisini yapan çok az oyuncu var onlarda yukarda ayrıntılı bir şekilde belli zaten.

Baron Davis; Bu sene gerçekten rüya gibi.Bir Davis var,takım oynaıyor sayı atıyor liderlik yapıyor.Bu sene herşeyi yapıyor.Gerçi hersene buna yakın oynuyor faka bu sene takımıda iyi yerde.Güçlü fiziği ile bazı Guard'ları ezercesine oynadığı oyunlar,GSW hücümün organizesini yapmak başlı başına bir All-Star olayı zaten.Senelerdir takımın kötü durumda olmasında dolayı seçilmeyen Baron bu sene All-Star'a seçilmezse yazı olur gerçekten.Dediğim gibi Batıdaki guard yoğunluğu çok.
Chauncey Billups : Senelerdir takımını yöneten ve takımın en büyük skor gücü olan C-Bill için söylencek fazla bir şey yok gerçekten.Hücüm sıkıştığında sorumluk alması,her zaman yürekli oyması onun ne kadar büyük oyuncu olmaduğunun göstergesi zaten.Detroit'i getirdiği nokta ortadayken, söylenecek tek söz yılların eskitemediği bir yıldız,Chauncey Billups .Bu sene kesinlikle All-Star olcaktır.Öyle veya böyle ligin en iyi takımının en skorer isimlerinden seçilmezse ayıp..
Jose Calderon:Guard demişken bu adama değinmeden olmaz.Nba'e geldiğinden beri hiç bir uyum problemi yaşamadan takıma katkı yapmaya başladı.Onun penetre yapmak dışında bir sorunu yok,buda onun oyununda yok.Pas'a dayalı bir guard olası Toronto için en önemli olay.Ford'un penetreye dayalı oyununu benchten geleerek dengeleyen müthiş bir isim.Tam bir istikrar abidesi.Bu seneki asist ortalaması 8,6 ve ligin en iyi 5. ortalaması.Onun için söylenek tek şey "Nba'in gizli kahraman"larından biri.

Tugay PEKTAŞ

 

Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır  

Yorumlar (2)Add Comment
...
Yorumu Yazan koç_32, 05 Şubat 2008, 17:59:59
Baron Davis gerçekten Golden st. Baronu hücüma yön vermsinin yanı sıra savunmanında bence görünmeyen ahramanı dış alanda rakip guardlara yaotığı baskıyla rakibin hücüm organzasyonunu bozuyor gerçekten her takıma lazı kerçek bi lider.
...
Yorumu Yazan Netsfan, 30 Ocak 2008, 00:08:32
Kidd hakkında söylediklerine katılmıyorum.Kidd'in konuştuklarını kimse beğenmiyor ancak sen Kidd gibi bir guard'a saygısızlık yapmışsın.Söylediklerin doğru 34 yaşına gelmiş bir guardı kimse istemiyor ama bence herkes bu konuda yanılıyor.Kidd'in deposunda hala benzin var ayrıca koçu yani yakın arkadaşını korumakta nasıl kendi menfaatine yarıyor anlamış değilim.Yazının bazı yerleri hoş olmuş ancak bazı yerleri olmamış...

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle