2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

All Star ve BBL'de Heyecan Dorukta

NbaTr.Com - Perşembe, 27 Mart 2008

      Allstar organizasyonu sonrasında BBL’de heyecan devam ediyor. Sürpriz galibiyetlerin olduğu haftada uzatmaya giden FB Ülker – GS Cafe Crown mücadelesi adına yakışır bir mücadeleye sahne oldu. Haftanın sürprizleri ise Telekom ve KSK’ nın mağlup olmasıydı.

     Allstar’da 2008 ‘de Türk ve yabancı yıldızların mücadelesinde gelenek yine bozulmadı ve yabancılar sahadan galibiyetle ayrıldı. Organizasyonun takım kadrolarının güçlü olması dolayısıyla daha fazla ilgi çekeceğini düşünmeme rağmen tahminimde yanıldım(salonun yarısından fazlası doldu ama geçtiğimiz sezona oranla izleyici kitlesinde bir düşüş vardı). Maçı uzun uzadıya anlatmanın gereği yok zaten biraz olsun basketbolla ilgilenen ve vakti olanlar muhtemelen maçı takip etmiştir. Benim maçtan ziyade organizasyonla alakalı şikayetlerim var. Smaç ekibi fena değildi. Chicago Bulls kızlarının sovuda idare ederdi(doğrusu efes kızlarının yapabildiklerinden farklı bir şey görmedim. Organizasyonun tartışmasız benim açımdan en büyük hayal kırıklığı Yalın’dı. Sanatçı kişiliği ve yaptığı parçalardan ziyade orda bulunma sebebinin maçı izlemenin ötesinde olmamalı diye düşündüğüm bir sanatçıydı. Yalın’ın orada olmasına eş değer bir diğer kâbusta Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin tut-i mucizeyi guyem’i söylemesi olurdu herhalde. Bence günümüz gençliğinin daha fazla ilgi duyacağı canlı performans yapan bir grup olsaydı daha iyi olabilirdi. Kuşkusuz günün en güzel anı dünyada en iyi smaç yapan oyunculardan birisi olarak kabul edilen James White’ın şovuydu. Yarışma boyunca(tabii buna bir yarışma denilebilirse!!!) Chaney çok sempatik bir görüntü çizdi ama kazanamayacağını bilecek kadar zeki bir insan olarak White’ın ödülü alana kadar sadece rakibi olarak görevini yerine getirdi. 3 sayı yarışmasında ise Ömer Ünver rakiplerini yenerek ne kadar iyi bir şutör olduğunu cümle aleme gösterdi.  Allstar maçında son dakikalarda maçın Yabancı Karması tarafından kazanmasını sağlayan Hosley muhtemel bir BBL MVP ödülünden önce Allstar’ın en değerli oyuncusu ödülünü aldı ve bu güzel şov sona erdi.

     BBL heyecanında ise BJK Cola Turka deplasmanda karşılaştığı Kepez Belediyesi’ni son iki periyottaki etkili savunması ve Kaya Peker, Sumbert ikilisinin skorer oyunuyla yenmeyi başardı. Basketbol otoritelerince iyice kusursuza yaklaşan bir performansa ulaştığı söylenen  BJK Cola Turka nerdeyse tek problem yaşadığı bölgesi olan oyun kurucu pozisyona Brian Matthew Chase’i transfer etti. Kalan bu kısa zamanda takıma ne katkısı olur bilinmez ama playoff yaklaşırken BJK problem yaşayabileceğini düşündüğü bir pozisyona yaptığı transferle şampiyonluk konusunda ne kadar iddialı olduğunu rakiplerine tekrar gösterdi.

    Efes Pilsen yeni yabancılarıyla çıktığı ilk maçta Alpella’yı kolay geçti. Kerem Gönlüm ve yeni transfer Bradshaw skor yükünü paylaşırken Alpella’da Strickland ve Kinloch direnmeye çalıştıysa da farklı mağlubiyeti engelleyemedi. Serhat’ın aldığı 1 maçlık ceza zaten ligin dibine doğru emin adımlarla inen takıma ekstra bir darbe oldu. Efes Pilsen’in Partizan maçına gitmedikleri için takımdan uzaklaştırdığı yabancıların yerine getirdikleri oyuncuların ne kadar katkısı olur bilinmez. Kulüp ilkeleri doğrultusunda alınan karar bekli de onlara bir şampiyonluğa mal olacak ama aldıkları kararla şampiyon olmaktan daha önemli bir başarıya imza attıkları aşikâr.

     Hafta içi oynanan 25. haftanın en önemli maçı FB Ülker – GS Cafe Crown arasındaydı. Maça hızlı başlayan FB Ülker bir ara 21 sayı farka ulaştıysa da ikinci yarıda Fatih Solak’ın savunmadaki mücadelesi Dee Brown ve Cüneyt’in hücumdaki iyi oyunuyla mücadelede ortak olan ve kontrolü eline geçiren GS maçın son şutunu kullanma şansınıda yakalamışken bu fırsatı değerlendiremeyince maç uzatmaya gitti. Uzatmada FB Ülker’in suskun yıldızı Solomon’un biraz hareketlenmesi ve birazda şansın yanında olmasıyla FB Ülker kazanmayı bildi ve olası bir playoff eşlemesinde eşitliği sağladı.
     Maçtan bir gün önce takımın en önemli oyuncusunun rahatsızlanması sonucu hastaneye kaldırılıp ameliyat olması (hastaneye kaldırılmasında Ömer Onan’ın yardımcı olduğu konusunda yazmama gerek yok sanırım. Ömer’in de dediği gibi kim olsa aynısını yapacağı bir durum için kahramanlıkla dolu bir olaymış gibi anlatılması gereksiz) ve karşılaşan bu kötü durum dolayısıyla tüm planları suya düşen Murat Özyer’in maçın ilk yarısında yolgeçen hanına dönen pota altını savunmak için Fatih Solak’ı oyuna sürmesi. İkinci yarıda GS Fatih Solak ile savunmada ve hücumda Cüneyt ve Dee Brown ile doğruları yapınca oyuna ortak oldu hatta şans yanlarında olsa maçı kazanacaklardı. Maçı GS Cafe Crown kaybetti ama Murat Özyer’in takıma kazandırdıklarının görülmesi açısından bu maç çok önemliydi. 21 sayı geride götürdüğü maçı bir takım kazanma noktasına geliyorsa herhalde burada antrenörü kutlamak gerekir. GS Cafe Crown’ da savunmada Fatih Solak görev verilince neler yapabileceğini göstermesi takım için çok büyük kazanç. Cüneyt ise önemli maçların adamı olduğunu tekrar gösterdi. Gaines ve Dee Brown’da GS adına maçın iyi oyuncularıydılar.
     FB Ülker adına maça fırtına gibi başlayan Vidmar ikinci yarıda hiç tercih edilmemesi ilginçti. Her izlediğimde Hidayet’in biraz daha dengesiz oynayan hali olarak düşündüğüm Preldziç çoğu maçta takıma olumlu katkı yapıyor ama bazen takımdaki rolünü unutup pota altında kimse yokken üçlük şut kullanmak gibi gereksiz kahramanlık yapma gayretine giriyor. Birilerinin ona takımdaki rolüyle yapması ve yapmaması gerekenleri biran önce anlatmalı. Ömer Aşık ve Semih belli ki maçta kendilerini izleyeceğini öğrendikleri SA Spurs scout’unu düşünerek oyuna bir türlü ısınamadılar. Semih ribauntlarda etkili olurken Ömer kendinden beklenenleri bu maçta sergileyemedi. Solomon ise bu maçta dört çeyrek boyunca şut kaçırmaktan yoruldu. Uzatmada ise kendisinden bekleneni yapıp sorumluluk aldı. Maç sonunda verdiği demeçte performansından memnun olmadığını kendiside söyledi. Doğrusu tüm sezon boyunca pek çok maçta kazanılan galibiyetlerde baş mimar olan bir oyuncu bazı maçlarda beklenilen performansından uzak olmasının normal karşılanması gerek. Tanyeviç bugün iyi oynayan Vidmar’ı ikinci yarı hiç oynatmaması dışında bence takımını iyi yönetti. Mirsad uzun bir aradan sonra sahalara tekrar döndü. Bu durumdan son zamanların formdaki oyuncusu Rasim Başak aldığı dakika bazında Hakan Demirel’i ise kadroya girme konusunda etkileyeceği belli oldu. Maçı anlatan Osman Sakallıoğlu ve İhsan Bayülken’i değerlendirmek gerekirse İhsan Hoca’nın dersini ne kadar iyi çalıştığını Gaines’in smaçla bitirdiği pozisyonu daha top oyuna sokulmamışken deneyebileceklerini söyleyerek kalitesini ortaya koydu. Osman Sakallıoğlu(kendisi için bir türlü ortada maç anlatamadığı konusunda eleştiri yapılır) maçı gayet iyi anlattı. Maçın uzatma bölümünde yaptığı falso dışında demek daha doğru olur sanırım. İhsan Hoca GS Cafe Crown’ın bir pozisyonunu yorumlarken kendi mikrofonunu kapattığını düşünen Osman Sakallıoğlu FB’ li bir taraftarın evlilik teklifiyle alakalı pankartını şu pankartı gösterinde kurtulalım demesi ve sonrasında pankart görününce sanki şaşırmış gibi tepkiler vermesi baya komik bir andı.
 
     Telekom’da ki düşüş devam ediyor. Kendi sahasında karşılaştığı Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne son saniyede yenilirken son 7 maçta 5. mağlubiyetini aldı. Mersin aldığı bu galibiyetle playoff iddiasını sürdürdü. Telekom’da Lang ve Adem skor olarak öne çıkarken El-Amin kritik anlarda yaptığı hatalarla maçın kaybında önemli rol oynadı. Mersin’de maçın kazanılmasını sağlayan King 19, Reese 19 Reha Öz 18 sayıyla mücadele ettiler.

     Ligde oynana diğer maçlarda;

     Pınar Karşıyaka ard arda 3. mağlubiyetini alırken maçın sonucunu serbest atışlar belirledi. Mutlu Akü Selçuk Üniversitesi İlker Türel’in kullandığı dört serbest atışı sayıya çevirirken KSK Marshall ve Carlisle ile kullandıkları serbest atışlardan yararlanamaması sonucunda Selçuk Üniversitesinin galibiyeti ortaya çıktı.

     Bandırma Banvit düşüşte olan Antalya Büyükşehir Belediyesini Adeleke’nin 26 sayı 14 ribauntluk mükemmel performansıyla yenmeyi başardı ve playoff yarışında sonuna kadar mücadele edeceğinin sinyallerini verdi.

     Daçka alt sıraları yakından ilgilendiren mücadelede TTNet Beykoz’u yenerek ligin son sırasından kurtuldu. Son dokuz maçından beşini kazanan Daçka da Beykoz maçının kazanılmasında 33 sayı 11 ribauntla oynayan Lamar Johnson en önemli faktördü. Daçka’nın bu yükselişini izleyince bu oyuncuları ligden düşme korkusunu yaşayınca getirenlerin acaba sezon başında aklı neredeydi diye merak etmemekde elde değil.

     Son haftalarda aldıkları galibiyetlerle yükselişte olan Oyak Renault ve Casa Ted Kolejlilerin mücadelesinde bir uzatmanın olduğu maçta yabancılarının iyi performansıyla Kolejliler kazandı. Birkaç hafta önce düşme potasında olan Ted Kolejliler kritik galibiyetler alarak playoff yarışına bir anda ortak oldu.

     BBL’de son haftalar yaklaştıkça ligin ilk iki sırasında yer alacak takımlar nerdeyse kesinleşti. Özellikle playoff’a kalacak son takım içinde amansız bir mücadele söz konusu. Daçka’nın yükselen performansı ise ligin dibini iyice karıştırdı. Kalan haftalarda hem ligden düşmemek hemde diğer takımların normal sezonu avantajlı olacağını yerde bitirmek adına hesapların iyice artacağı haftalara geliyoruz. Ligden düşecek takımlar kim olur bilinmez ama bu kadar heyecanlı bir ligde düşene gerçekten yazık olacağı kesin.

     İlerleyen haftalarda görüşmek üzere…
Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan muammer, 11 Nisan 2008, 15:33:04
ben muammer fenerbahçe ülker çok iyi bir takım.inşallah şampiyon olur fenerbahçe ülker'i çok seviyorum

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle