2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

ŞAMPİYON FB ÜLKER

NbaTr.Com - Pazar, 15 Haziran 2008

     Rakipleri Efes Pilsen ile BJK Cola Turka’yı yenerek final oynamayı hak eden FB Ülker ile Türk Telekom final serisinde kozlarını paylaştı. Şampiyonluk yolunda her yolun mubah olduğundan dolayı bazı açıklamalarla sinir harbine dönen seriyi 4–1 ile FB Ülker kazanmayı başardı. 

     Final serisinin ilk maçı karşılıklı basketlerle başladı ve ilk periyotu FB Ülker 7 sayı farkla önde kapattı. İkinci çeyreğin 5. dakikasında oyun dengelendi diye düşünürken FB Ülker’in dış alan oyuncuları sazı eline aldı ve 17-2’lik seri ile 15 sayılık bir avantajla soyunma odasına gitti. Türk Telekom, taraftarıyla bütünleşmiş olan FB Ülker’in karşısında üçüncü çeyreğe istediği gibi başlayamayınca 100-72’lik farklı bir mağlubiyetle ayrılmaktan kurtulamadı. İlk maçın istatistikî verilerine bakınca Türk Telekom’un serbest atış yüzdesi ve daha az top kaybı yapması dışında FB Ülker’e üstünlüğü bulunmuyordu. FB Ülker adına farkın oluşmasında en büyük faktör alınan 20 fazla ribaunt ve üç sayı yüzdesindeki %55’e isabet oranıydı. FB Ülker’in temel oyun sisteminde en önemli faktör olan dış atışlarda bu kadar yüzdeli oynayınca 28 sayılık farkta kaçınılmaz oluyor. 

     İkinci maçta ilk iki periyot ortada bir mücadeleye sahne oldu. Maç için en önemli gelişme ise üçüncü periyotta gerçekleşti. Tutku kendisine yapılan iki faulü vermeyen hakemlere itirazını abartınca 2 teknik faulle oyundan atıldı. Tutku ile beraber sahaya girip itiraz eden Ercüment Sunter’ de teknik faul aldı. Dengede giden mücadelede art arda serbest atışları kullanan FB Ülker avantajı eline geçirdi ve El-Âmin çabalarına rağmen maçı kazanmayı başardı ve seride 2–0 öne geçti. İlk maçta ribauntlarda ve dış atış yüzdesinde ezilen Türk Telekom bu alanlarda nispeten önlemini aldığı belli oluyordu. Fakat FB Ülker gibi bir takıma maç dengede devam ederken 6 serbest atış ile topu kenardan başlama fırsatı verirseniz farkı arttırır ve ne yaparsanız geri dönmenize izin vermez. 

     Üçüncü maç öncesi ise en çok konuşulan konu ikinci maçta oyundan atılan Tutku Açık’ın kaç maç ceza alacağı üzerineydi. Federasyon Tutku’ya yaptığı hareketler sonucunda 1 maç resmi müsabakalardan men cezası verdi. Tutku’nun Türk Telekom takımı için önemi düşünüldüğünde büyük dezavantaj olarak görülse de Muratcan Güler’ in ne kadar iyi bir savunmacı olduğu ve Solomon’ u durdurabileceği gözden kaçırılmıştı. Maçın ilk yarısı adına hatırladığım tek şey Telekom kısalarının boyalı alana penetre etmeleri sonucunda FB Ülker uzunlarının yardıma gelmesi ve boş kalan Telekom uzunlarının(özellikle Lang’in) smaçları ve Telekom seyircisinin coşkusuydu. Üçüncü periyot karşılıklı basketlerle geçerken Telekom’da Dudley iki sene önceki muazzam performanslarından bir nostalji yaşattı. Maçın son periyotunda önde olan Telekom’un hatalarını iyi değerlendiren FB Ülker eşitliği sağlasa da Lang, Williams ve Muratcan Güler’ in basketlerine karşılık veremeyince sahadan mağlup ayrıldı ve seri 2-1’e geldi. Maçta FB Ülker’de Semih Erden ve Ömer Âşık ikilisi maçın tekrar dengeye gelmesinde önemli rol oynarken Tanyeviç’in skor yapabileceğine inandığı Mirsad ile Semih’i değiştirmesi bence maçın kaderini doğrudan etkiledi. Çünkü maçın başındaki şutun girmesi haricinde çember dövmek dışında oyuna bir katkısı olmayan Mirsad belli ki maça kafa olarak hazır değildi. Zaten girdiği an itibariyle beklenen katkıyı yapamadı. Telekom’da Muratcan başlıca görevi olan Solomon’u yavaşlatmayı başardı. Hücumda ise El-Âmin’in yanında Dudley ve Lang’in katkısı maçın Türk Telekom’a galibiyeti getiren başlıca faktörlerdi. 

     4.maçın serinin kaderini belirleyeceği tahmin ediliyordu ve beklenildiği gibide oldu. Maçtan önce FB Ülker üçüncü maçın son periyotundaki hakem kararlarından şikâyet ederken Türk Telekom tarafında ise Mirsad’ın Telekom yöneticisine küfür ettiği ve bunu maçın gözlemcisi ve federasyon temsilcisi tarafından da duyulduğu ve bu durumda Mirsad’a bir yaptırım uygulanması Telekom yöneticileri tarafından dile getirildi. Aksi takdirde olayda kendisine küfür esildiği iddia edilen Telekom yöneticisi Akif Üstündağ’ın adli yollara başvuracağını açıklıyordu. Açıklamaların gölgesinde başlayan mücadelede ilk periyot FB Ülker’in üstünlüğüyle geçerken hücumda agresifliğiyle dikkat çeken Solomon’un erken faul problemine girmesi FB Ülker için olumsuz bir gelişmeydi. İkinci periyot dengede geçti ve ilk yarıyı FB Ülker 1 sayı farkla önde kapattı. Üçüncü periyota iyi başlayan Telekom bir ara farkı 8 sayıya kadar çıkartsa da Ömer Onan’la artarda sayılar bulan FB Ülker’in periyotu önde kapatmasını sağladı. Dördüncü periyotta iki takımda sayı bulmakta zorlandı. Türk Telekom maçın bitimine 3 dakika kala El-Âmin’le bulduğu 6 sayı ile birlikte 4 sayı farkla öne geçmeyi başardı. Tam maç bitti diye düşünülürken sahneye çıkan Tarence Kinsey ilk önce gözünü karartıp içeri dalarak mükemmel bir smaç ile pozisyonu bitirdi. Sonrasında ise ellerinin çabukluğu ile El-Âmin’den topu çaldı ve bitti denilen maçı çevirmeyi başardı. Maçın bitimine 32 saniye kala Mrsiç’in basketiyle 73-71 öne geçen FB Ülker, Türk Telekom’un 23 saniye kala Lang’in de biraz şansı ile bulduğu basketle maçı tekrar dengeye getirdi. FB Ülker kaptan Damir Mrsiç ile son saniyede kullandığı şutu değerlendiremeyince maç uzatmaya gitti. Beklenenden daha fazla sayının olduğu uzatma dakikalarında pozisyonları ve faulleri daha iyi değerlendiren FB Ülker çok değerli bir galibiyetle Başkentten ayrıldı ve seride 3–1 öne geçti. Maçın çevrilmesinde en büyük pay Tarence Kinsey ile önemli anlarda sorumluluk alan Ömer Onan’a aitti. Birde bu maçın kazanılmasında playoff 1.tur serisinde Solomon’suz da oynamaya alışan ve kazanmayı başaran takımın etkisi büyüktü. Çünkü sezon içinde takım ne zaman zorlansa topu Solomon’a verip ondan şapkadan tavşan çıkarmasını bekliyorlardı. Antalya Büyükşehir Belediyesi maçlarında zorunluluktan onsuz oynamaları ve kazanmaları final serisinin 4. maçında Solomon’suz bölümde geri dönüşte bence en büyük etkenlerden birisiydi. 

     Serinin ve yılın son maçında FB Ülker rakibi Türk Telekom önünde baştan sona etkili bir oyun ile sahadan galibiyetle ayrılırken üst üste ikinci toplamda üçüncü şampiyonluğunu elde etti. Maç adına söylenebilecek pek bir şey yok. Ankara’daki dördüncü maçı kaybetmenin moral bozukluğunu üzerinden atamadığı her halinden belli olan Türk Telekom takımı maçın başından itibaren dizginleri eline alan FB Ülker karşısında kaderine boyun eğdi ve 35 yıl sonra Ankara’ya getirdiği Türkiye Kupası ve BBL’de final oynama başarılarını elde ettiği 2007-2008 sezonunu başarı bir şekilde bitirmenin gururuyla sezonu sona erdirdi. 

     Final serisinin mağlup tarafı olan Türk Telekom transfere hızlı bir giriş yaptı. Serkan Erdoğan, Asım Pars ve Barış Ermiş’i transfer etti. El-Âmin ise Ukrayna’da ki eski takımına geri döndü. El-Amin çok iyi bir oyuncu ama tüm enerjisini hücuma sakladığı için defansif olarak yaptığı genelde yanından geçen adamını yorgun gözlerle takip etmekten ibaretti. Belki gidişi Telekom’a hücum olarak bir şeyler kaybettirecek ama defansif olarak takımın kazanacakları takım için daha yararlı olacaktır. Seneye geri dönecek olan Wright temelinde bir takım oluşturulacak. Bence bu kadronun daha iddialı olabilmesi için şutu olan bir 4 numaraya ihtiyaç var. Eğer bu tipte bir oyuncu bulabilirseler bu seneki seviyelerininde üstüne çıkabilirler.  

     FB Ülker’de ise şampiyonluk sonrası programlarda takımın korunmasından bahsediliyordu. Bu güzel bir gelişme olarak düşünülebilir. Bu takımdan sadece Tarence Kinsey’in gitmesini bekleyebiliriz. Ama sn. Mahmut Uslu katıldığı bir programda Solomon’la ilgili problemler olduğunu söyledi ve yerine birisini düşündüklerinden bahsetti. Oysa şampiyonluğun geldiği maç sonrasında Solomon 1 yıl daha sözleşmesinin olduğundan bahsediyordu. Böyle bir durum olursa ben kendi adıma şaşırmam çünkü FB Ülker’de iyi geçen bir sezon sonrası taraftarlarını üzecek girişimler yapıp taraftarın moralini bozmayı seven yöneticiler mevcut. Umarım Solomon gitmez. Solomon’un kalacağı varsayımıyla takımın en büyük eksikliği onu yedekleyebilecek bir oyuncunun bulunmaması. Seneye Hakan Demirel kendisine çeki düzen verip alternatifi takım içinden mi çıkartırlar ya da yeni bir oyuncu ile anlaşılıp Solomon’u yedeklerler bilinmez ama iyi bir yedek guarda ihtiyacı olunduğu görülebilen bir eksiklik. Birde sezon başından beri sürekli eleştirdiğim Bogdan Tanyeviç playoff serilerinde nerdeyse takımını kusursuz yönetti. Umarım hep böyle devam eder. Bu başarısının ardından A Milli Takımda da bu tür yönetimler sergilemesi en büyük temennimiz. 

     Ligi umduğu yerde bitiremeyen takımların yatırımlarını daha da arttıracağı düşüncesinden hareketle seneye çok daha kuvvetli bir lig yaşayacağımızı tahmin etmek hayalcilik olmasa gerek. Zaten ligde bulunan Daçka haricindeki tüm kulüplerin sponsorları var(Daçka’ya ise Efes Pilsen’in destek vereceğinden bahsediliyor). Bu sponsorlarında katkılarıyla beraber geçtiğimiz sezondan çok daha çekişmeli bir ligin yaşanacağını umut ediyorum.

    

     Gelecek yıllarda çok daha çekişmeli bir lig yaşamak dileğiyle…

Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan Erdal Geyikçi-sanatcı, 26 Nisan 2011, 19:28:14
Kşenize yazacağım yorum,Türkiyede güzel işler ve projeler üreten bir arkadaşım.

Kırıkkalede Yaşayan birisiyim.25 yıldır tanıdığım ve kırıkkalede tek profosyonel basketbolcu ve antrenörlük yapan arkadaşımın projesini yazacağım.Arkadaşım Kırıkkale gücü spor külübünün kurucusu,başkanı,antrenörgünüde yapan,GÜVEN GÜNDÜZ ARKADAŞIM .

Arkadaşımla sohpetimde projesini ve başvurdgu,yerleri duyupta sonuç alamadığını duyunca şaşırdım.!

Gelelim projesine: 4 yıl öncesine dayanan projesi,Köylerdeki gençleri basketbolla Tanıştırmak ve buluşturmak.amaç:Kırıkkale köylerindeki çocuklaraı spora yönlendirmek ve basketbol ögretmek.

Her köye 2 basket potası,12 çocuga 12 forma,12 spor ayakkabısı,3 tane top,vs vs vs.proje kapsamında festivalleştirilip,bütün köy çocuklarını aynı festivalde buluşturmak ve maçlar yaptırmak.

Bu projeyi türkiye geneline yaymak ve tüm türkiyedeki çocukları proje kapsamında sporla buluşturmasıda var.

Pilot bölge olarak,kırıkkalenin ilçelerine bağlı 40 köyü seçmiş.4 yıldır 1 köyün masrafını veren çıkmış.Burdan 1 köyün masrafını veren"ADINI HATIRLAYAMADIM;ŞEKER BANKASI MÜDÜRESİNE TEŞEKÜRDE ETMEK İSTİYORUM.

Bir hafta öncede projeyi ve Yaptıklarını anlatmak ,Beyaz şovun proğramına ve bazı televizyon kanallarına projeyi sunmuş,başvuruda bulunmuş.Başvurdukları ve projeyi sundukları yerleri saysam şaşırırsınız.Türkiyenin basketbolla ön planda olan takımlar ve firmalar.

Aslında Kırıkkalede bu projeye destek verecek kimse yokmu diyede düşünmüyorda degilim.4 yıldırda kırıkkaleden destek verilmemişse projeye dahada diyecek birşey bulamıyorum.Her köyün iş adamı ve belirli mertebede kişisi vardır.Tabi köyünde büyüdügü günleri ve Geldigi yeride unutmuşsalar, diyevek birşeyimde yok erdem abi.!

Arkadaşımın anlattığına göre,Başbakanlığaca projeyi göndermiş.Güney dogudaki çocuklar için öneride bulunmuş.

İnşallah köşenizi duyarlı iş ve spor adamları duyarda,arkadaşım GÜVEN GÜNDÜZ,le iletişime geçerler.Arkadaşımın amacı tüm türkiyede projesini hayata geçirmek.
YAZAR SY:ECE TEMELKURAN'DAN DUYDUGUM GÜZEL BİR SÖZÜ YAZMAK İSTİYORUM"İnsanlar Anadolunun küçük şehirlerinde dağ çiçekleri gibi bilinmeyen isimlerle açıp açıp soluyorlar. Sonra yeniden doguyorlar..Saygılarımla.Erdal Geyikçi-Sanatcı..

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle