2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

İçimizdeki İrlandalı Sloan

NbaTr.Com - Salı, 17 Şubat 2009

    Aradan geçen koca bir ilk yarının ardından tekrar merhaba Utah taraftarları... Kabus dolu bir yıl daha geçiriyoruz. Açıkçası geçen 2 aylık sürede ne elim kaleme gitti ne de gönlümde yazma isteği vardı. Çünkü sağolsun Jerry Sloan yine yaptı yapacağını diyerek yazıma başlamak istiyorum.

    Sayın Utah yönetimi size atmadığım şikayet maili kalmadı Funs forumlarında Sloan yazdığımız kadar hiçbirşey yazmadık, yeter artık...
Her zamanki gibi Utahın en büyük sorunu sakatlık... son 10 yılda Utahta sezonda bırakın full maç oynamayı 60 maç üzerine çıkan birini görmedik nerdeyse. Utahın antreman raporları elimize geçse herhalde oyunculardan çok doktor raporları olurdu. Yaşanan sakatlıkların antremanların ağırlığından olduğu söylentileri dolaşmakla kalmadı artık herkes resmen ezberleri Sloan’ın ağır antreman yaptırdığını. Ancak tabiki de tüm suçu Sloana yüklemek haksızlık olur. Bunun üstüne birde oyuncuların sorumsuzluk derecesine varan dikkatsizliklerden gelen sakatlıkları eklenince Utah için hayal kırıklıkları dolu olan bir sezon daha kaçınılmaz oldu.
Ne Millsapın performansı bunu engelleyebildi ne de Memonun maç kurtaran performansları.
Neyse artık gelelim değerlendirmemize.
Sene başında bu takımın yine 2li oyunlar üzerine oynayan bir takım olacağı belliydi. Sloan'ın bu düşüncesini ne sakatlıklar engelledi ne de Krilenko'nun ve Memo'nun inanılmaz katkıları, oysa sene sakatlıklara rağmen güzel başlamıştı Deron'un eksikliğini Boozer'ın performansı biraz kapatmıştı ve Utah 5 maçlık galibiyet serisiyle beklendiği gibi hızlı girdi ve takımın bu yükselişiyle kimse önümüze çıkamaz diye düşünüyordu ama evdeki hesap çarşıya uymadı... daha doğrusu evde işler hiçte sanıldığı gibi değildi. Sloan oyuncuların gösterdiği performansa güvenerek antremanları resmen maç seviyesine çıkarınca oyuncularda sakatlıklar kaçınılmaz oldu. Zaten Deron’dan yoksunken onun eksikliğini kapatmaya çalışan oyuncular birde Boozer'ın eksikliğiyle adeta çöktü hem de Deron tamda takıma tekrar katılmışken... Valla kaderin cilvesi mi dersiniz yoksa doğru söylüyorsan illaki birgün haklı çıkarsın mı dersiniz bilmem ama... Bu takımda Deron'a çokda fazla ihtiyaç yok eğer 2li oynayacaksan Deron’dan iyisini bulman lazım dediğim Sloan adeta Ronnie Price'ı yarattı.
Kimse sanmasın ki Price çok muazzam şeyler yaptı. Maç başına 6-7 arası bir asistle oynadı. Skor işini de Memo, Korver ve Andrei'ye bıraktı. Yani tam da Deron'dan bekleneni yaptı. Yanlız Deron’un hakkını da yemeyelim açıkçası ilk 1-2 maçına bakınca Deron zor toparlanır demiştim ama Deron beklenenden hızlı topladı kendini ve daha 3. maçında 15 asistlere çıktı, hatta Millsapla beklenenden daha iyi uyum sağlayarak beni de biraz yanılttı. Ama Boozer’ın eksikliği her geçen gün kendini daha da hissettiriyordu. Hatta sezona 2 büyük yıldızından yoksun Spurs'e karşı bile dağılmışlardı resmen.
Her şey yeterince kötü değilmiş gibi üstüne birde Andrei'in sakatlanması resmen tüm ümitleri bitirdi.
Ancak Millsap için içim sızlamadı dersem yalan olur. Resmen MVP performansı sergiliyordu ve Allstar için kesinlikle seçilir deniyordu. Ama o da resmen güme gitti.

    Aralık ayı sanki bir toparlanma süreci gibi oldu… Utah’ın bir iyi bir kötü gitmesi herkesin kafasını karıştırmıştı. Oyuncular bir gün yıldız gibi oynarken diğer gün kolej takımından beter oynuyorlardı.
Artık söylemekten sıkılsam da birilerinin Deron'a lider nasıl olunur öğretmesi lazım. Kimileri liderlik öğrenilmez adamın içinde olacak dese de ben herşey gibi bununda öğrenildiğine inanıyorum... ki bunuda Spurste Robinsonun Duncan'a öğretmesiyle tanık olduk ve bu işin nasıl olacağına karşı resmen ders verdiler. Ama yok yok yok... Ne Utah yönetimi ne de Sloan bundan değil ders almak göz göre göre kendilerini ateşe attılar. Ayrıca skor opsionu olarak çok büyük bir güç olmasada bu takımın içinde lider vasfını alabilecek bir oyuncu var Anrei Krilenko.. Ki bunu Rusya milli takımda çok iyi götürüyor. Bence Krilenkoya verilecek sorumluluk karşılıksız kalmaz. Bu sayede hem Deron’un üstündeki yük kaldırılır ve daha rahat oynaması sağlanır hemde Krilenkoya Utah efsanelerinden biri olması yolunda önü açılmış olur.

    Ocak ayı geldiğinde ise bir anda sihirli değnek değmiş gibi 4 maçlık bir seri ile herkesi şaşırttılar. Deron bu 4 maçlık serinin 2 maçında süper yıldız performansı dergilerken 2 sinde çaylak performansını bile zorladı. Ve derken herşey tekrar eski haline döndü ve 4 maçlık galibiyet serisine nazire yapar gibi 4 maçlık mağlubiyet serisi geldi. Aralık ayının ortalarında takıma tekrar katılan Krilenko birkaç maçtan sonra hızlı bir şekilde form tuttu ve Boozerın yokluğunda ilk 5 te denendi. Ama Sloan onu bu sene kenardan getirmekte kararlı bende bu konuda Sloanı gerçekten destekliyorum. Çünkü Utahın mükemmel ilk 5 ine karşılık benchten gelecek bir gücü yok. B. Knight  beklenenin o kdr altında bir performans sergiliyorki bu kadarını hiç kimse düşünemezdi herharlde, tamam Knight’ın kötü bir karar olduğunu bizde biliyorduk ama bu adamın iyi kötü bir şutu vardı çok patlayıcılığı olmasa da zor anlarda 2 şut atar takımı rahatlatırdı. Bunların hiç biri kalmamış adeta ununu elemiş eleğini asmış bir görüntüsü var. Böyle olunca da Korver yedekler oynarken hep tek kalıyor ve sıkı savunma alıyor haliyle de performansı düşüyor, Andrei kenardan gelince çok daha yararlı oluyor. Hem takımı organize ediyor hemde karşı takımın gözü Andrei de olduğundan Korvera daha rahat oynama şansı doğuyor.

    Şubat ayı yine bir umut ışığı oldu ama açıkçası çok güvenmemek lazım demekten alamıyorum kendimi.Benchte yaşanan sakatlıklardan sonra herkes Sloan’dan bir hamle bekliyordu. Yani oynamayan bir adam nasıl sakatlanabilir? Tabiî ki antreman yanlışlığından artık bu daha nasıl bir insanın gözüne sokulabilirki. Sloandan antremanları azaltması beklenirken yada tamam antremanım böyle dersin ve ısrar edersin kararındır saygı duymak lazımdır, yahu kardeşim en azından rotasyon yap biraz yüklenme bu oyunculara bu kadar makine değil bunlar insan. Utah bu sene bazı maçlara 7-8 kişilik rotasyonlarla çıktı.

Yani Sloan bir ajan olsa ve Utah’ı rezil etmek istese aynen bunları yapardı.
Her şeye tamam dedik Sloan ajan, amacı Utahı rezil etmek, oyuncuları yoruyor bitirmek için elinden geleni ardına koymuyor, yönetimden gelen açıklama nedir. “Sloan’ın kontratını bir yıl daha uzattık” yani böyle bir yönetim nasıl olabilir takım her şeye rağmen iyi gider hemen uzatırsın... kabul, takımda eksik vardır playoff umudu çok azdır hoca oyuncu kazanmaya çalışır da uzatırsın… kabul. Ama bu nasıl bir mantıktır. Antreman programı oyuncuları sakatlıyor, kim nasıl oynarsa oynasın 3 aşşa 5 yukarı aynı takımlar çıkaran ve her sene en az 3 oyuncu yatarak ve sadece antremanlara çıkarak para kazandıran, karar vermesi gereken anlarda en yanlış kararları veren bir hocayla üstelik her şeyde kötü giderken kontrat uzatılmasındaki mantalite nedir ben anlayamadım.

Ayrıca Utah’ın acilen sağlık ekibini baştan aşağıya yenilemesi gerekiyor. Carlos Boozer nasıl oluyor bilemiyorum kas çekmesinden yatıyor da yatıyor.  Dizi sakat denildi ameliyat oldu, dizi iyileşti ama kaslarında problem var denildi ilaç tedavisi aldı, ilaç tedavisi sayesinde Boozer erken dönecek denildi antremanda ağrıları tekrarlamış, ilaçla olmadı MR çekilmesi lazım denildi sonra bi MR dır çekilemedi 2 maç öyle yattı. MR çekildi ameliyat olması lazım denildi ve yeni bir bekleme süreci daha.
Valla öyle görünüyor ki biz Boozera hasret kalacağız bu sene Allahtan Millsap beklenenin çok üstünde oynuyor da hissedilmiyor ancak şuanda bile Utah playoff resminin dışında ve tekrar girmesi de açıkçası pek mümkün görünmüyor
Sadede gelirsek Millsap ve edinilen tecrübeler büyük kazançtır diye düşünüyorum. Millsapın kontratından haberim yok ama acilen uzatılsa iyi olur yoksa Millsap durmaz yuvadan uçar. Valla artık Deron’un çok büyük bir parça olmadığı da anlaşılmıştır Ronnie Price bile iyi kötü idare edebiliyor onun yerini diyesim varda boşa dil damak tüketmek istemiyorum artık. Sloan’a gelince yani utanıp gideceğini koçluğu bırakacağını bilsem Energy Solutions Arena’ya kadar gidip pankart açacam.
Bu denli güçlü kadroyu görüpte elden kaçan şampiyonluk şansını bırakın, elden kaçan playoffa yanan bir Utah taraftarlarını çok ama çok zor bir sezon bekliyor.

Yusuf Onur Gül

-------------------------------------

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle