2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Utah Jazz Play-Off Öncesi

NbaTr.Com - Pazar, 19 Nisan 2009

İyisiyle kötüsüyle bir sezon daha geride bırakıldı ve playofflar başlıyor..

Peki bu sene şampiyonluktaki şansımız nedir ? sorusuna cevaben umut aşılamak isterdim bunları yazarken. Ama yapacak pek birşeyimiz yok diyerek söze başlamak istiyorum.

                Bu sene tam bir hayal kırıklığı olmasa da kazanılanlar kaybedilenlerden çok bu açıkça ortada…

Bu sene kim ne yaptı kısaca gözden geçirmek gerekirse…

1-) Carlos Boozer = Herkes yaşadığı sakatlıklara bağlasada.. Onun için tam anlamıyla ne olduğunu gösteren bir sezondu.. Carlos Boozer bu işte dedirtti bana.. Hiç savunma yap(a)mamasıyla her uzunun skor potansiyeli olmasını sağladı bu sene. Kendisininde sutları girdiğinde bir süper star girmediğinde ise sadece zarar olduğunu gördük.

Sloan bu takımda ona Karl Malone olma şansını vermek istiyor ama olmuyor…

Belkide Malone’un sadece iyi sutlar atan değilde, işin oyunculuk , sorumluluk ve defansif alanlarındaki yadsınamaz artılarından kaynaklanıyordur. Bunu birinin Jerry Sloana anlatması lazım yoksa önümüzde daha çok uzun yıllar var.
 
2-) Ronnie Brewer = Hala ufak tefek şüphelerim olsada sezonun gerçek kazançlarından biridir. Şutu, topu paylaşması, giridğinde patlayıcı etkisi yapması gerçekten çok extra işler oldu bu sene Utah için... Şimdi işi gerçekten biraz zor olacak ama Play-Off tecrübesininde ona çok şeyler katacağına inanıyorum.

3-)CJ Miles = Sezon başlamadan önce onun için umutlarımız vardı. O da bunları boşa çıkardı deyip haksızlık etmeyelim ama biraz umutlarımız altında kaldı.

R. Brewer’ın inanılmaz patlamasından sonra CJ dende bunları beklemek biraz haksızlık olur sanırım

4-) D. Williams = Hala oyun kuruculuk ve liderlik konularında çok yol katetmesi gerekse de…

Karşınızda Utahın bu seneki tartışılmaz yıldızı. Sezona başlarken çok umutlu değildim açıkçası. Gerçi Utahın Yıldızı desek de kimse zannetmesin mükemmeldi.

Deron sadece bize umut verdi. Yeteneği konusunda hiç kimsenin kuşkusu yok zaten Deron’un

Ama işin sorumluluk kısmında araki bulasın kendisini.

Sene içinde son toplar hep onda buluştu kimisini doğru kullandı kimisini harcadı ama çok doğru yaptığı bir şey vardı. Kendi bileğinden önce takımına güvendi. Buda bize Deron’un şimdi olmasa bile biraz yardımla liderlik yükünü kaldırabileceği hakkında umut veriyor.

5-) K. Korver = Yıl içinde biliyorduk ki Korver bu takımın bench gücü olacaktı. Aslar çıktığında takım Krilenko ve Korverın sırtına yüklenecek ve öyle oynayacaktı. Ama Sloan bazen Korver’ı öylesine unuttuki benchte Korver’da şut atmayı unuttu. Korver şuan düşünmese de. Galiba playofflardan sonra “burası benim için doğru tercih mi?” sorusunu kendine soracaktır.

6- Memo = Her sene süper star olmaya bir adım daha atıyor Memo. Savunmasıyla öne çıkıyordu önceleri, daha sonra savunmaya birde asistlerini ekledi, şimdi de Memonun kendine postup sayıları eklediğini gördüyoruz.

Memonun gelişmesi karşısında herkes etkilenmiş durumda, NBA yorumcularından Utah scoutlarına kadar. Bir tek Sloanı ikna edemediler ama olsun. Memo artık bir star…

Hele bu sene ligin en iyi savunmacılarına karşı kullandığı taktik karşısında adeta mest oldum.

Memo önce kendini savunan uzunu içeri sokuyor ve bir turnike yada smaç arar gibi potaya yaklaşıyor. Sonra 1 ileriye doğru vücut fake arkasına geri çekilerek alçak posttan şut…

Bunu bu sene T. Duncan başta olmak üzere bir çok uzuna karşı yaptı ve istisnasız hep başarılı oldu. Memoyu tebrik etmekten başka ne yapılabilir ben bilmiyorum.

7-) Paul Millsap = Sana ne denirki be kardeşim. Boozer yoktu sayı yükünü çekti. Boozer vardı her girdiğinde sahaya Boozerın getiremediği sertliği savunmayı getirdi takıma. Sana sadece şapka çıkarıyorum.

Paul Millsap kimileri için sürpriz olabilir ama kolej maçlarını izlemeye fırsatı olan varmı aranızda bilmiyorum ama. İzleyenler için sürpriz olmadı bu yükseliş. Çünkü Millsap 3 sene üst üste ribaund kralı olmuş bir oyuncudur.

Hatırlayanlar olacaktır bu adamın rookie seçiminde alt sıralarda kalmasının sebebi undersize olmasıydı ve alan takım gerçekten büyük bir parça ekleyecekti kendine bu aşikardı ve Karl Maloneun ısrarlarıyla alınmıştı Utaha. Ve işte sonuçları ortada…

            Kazançlar bu kadar çokta be kardeşim bu takımın neden hiç şansı yok diyenleri duyuyorum ve hemen size bu senenin ve son yılların en büyük yanlışını söylüyorum “JERRY SLOAN”

Yıl boyunca yaptırdığı ağır idmanları playoff öncesi hazırlık için iyi olarak nitelendiriyorduk ama biraz azaltmasını bekliyorduk. Hatta bir ara takım doktorları eve gidemez hale gelmişti. Hergün yeni bir sakatlık haberi hergün yeni oyuncular. Doktorlar heralde ailelerinden uzak birkaç ay geçirdiler.

İşin taktik kısmını genelde iyi yapsada kişisel fikrim olarak söylüyorum bence bu takım daha iyi oynatılabilir. Yani Boozerın eline top vermekten yada hadi oğlum deron göster yaratıcılığını demekten daha fazlası var bu takımda.

Andrei ve Korver’ı adeta silmeye çalıştı ki bu seneki performanslarına bakanlar heralde onları bu seneki kadar kötü görmemiştir. Kyle Korver NBA’in üçlük çocuğu 9.1 sayı ortalamasında kaldı bu sene. 9.1 bir bench oyuncusu için kötü değil diyenler olacaktır ama Kyle için değil.

Onun sadece şutu var başka bir şeyi yok. Herşeyi şut her şeyi üçlük olan bir adam için 9.1 hiçbirşeydir.

Andreiye gelince adamın içindeki oynama ateşini söndürdü. Biz Andreiyi kötü maçlarında da gördük. Skor yapamazsa kendini savunmaya adardı. 2 blok birkaç tanede ribaund yapardı. Kendini affettirirdi, şimdi bırakın bloğu yapmayı içinde o isteği görmüyorum. Yani tamam denk gelmez hiç blok yapamazsın ama blok yapmaya çalışırken 1 faul alırsın. Andreinin  gerçek bir terapiste ihtiyacı var bence. Hemde Anti-Sloan terapisine.

Takımların performanslarına göre Ayın Koçu seçiliyor NBA de…

Ve Jerry Sloan bu ödüle 3 kez layık oldu. Şimdi soruyorum 1 maç hatırlayan varmı Sloanın taktik zekasıyla kazanılmış? Yada Sloanın bir ayak oyunuyla kazanılmış? Extra bir antremanın faydasıyla kazanılmış?

Ben hatırlamıyorum…..

Gel gelelim play-off lara…

Rakip Lakers sezonun tartışılmaz lideri…. Rakibin büyüklüğünden bir ümitsizlik var ama Utahta onlara çok ters geliyor buda açık

Sezon içindeki maçlarda genellikle herkes kendi evinde kazanıyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki… Bu maçların 2sinde Boozer  ve Deron olmadan oynadı Utah.

Eğer Pau Gasol’a savunmada birkaç faul çaldırabilirse Utah, Lakers çökebilir. Çünkü Kobe bu takımın tek silahı olarak bırakılırsa, yada Kobeye diğerlerinde iş yok sen ne yaparsan o imajı verilirse…

Emin olun ki Kobe kendi egosuna yenilecektir ve takımı unutacaktır.

Ha tek şans bu mu derseniz değil… ama Sloanın kullanmayacağı bir taktiktir… yine de anlatayım.

Lakers bir Baseline takımı… skorlar taktiksel olarak pota altından atılıyor. Yaratıcı güçlerin Kobe ve Fisher gibi extra şutlara izni var fakat bunlar taktik içi değil.

Bu takımı hücümda ve savunmada biraz dışarı çekebilirlerse Lakers tam anlamıyla çökebilir. Herşey Kobenin eline kalır.

Bu nasıl olacak derseniz öncelikle hücumda kesinlikle bir Korver şart çünkü 3lük atışları bir takımı açar. 2.si Memo atabilsede atamasada bir 3lük tehdidi ve kullanılmalı, kullanılmalı ki Pau Gasol dışarı çıksın. İşte hücum buradan başlar sonra ne yaptığı hiç fark etmez. İster kullansın 3lük atışları isterse de çok sevdiği Deronla içeri dalsın. Deron her içeri dalışında Pau dan 2 adım önde olur ve her sayıdan önce Pau ya faul yaptırır.

Ancak Sloan Korverı ilk 5 kullanıp şutör bir takımı atletic bir takıma tercih edermi?..

Hiç sanmıyorum…..

Yani sonumuz ve tek şansımız yine Sezonun tek Berbat kişisi olan Sloanda….

Yusuf Onur GÜL

Yorumlar (7)Add Comment
...
Yorumu Yazan sulooooo, 05 Temmuz 2009, 17:22:43
4-1'le yenildik ama Sloan giderayak harika bir takas yaparsa gelecek yıl muhteşem bir Utah izleyebiliriz
...
Yorumu Yazan tyler, 20 Mayıs 2009, 09:21:12
Utah bu sene ikinci olacak gibime geliyor. Belki üçüncü de olabilirler, Portland gibi bir takım varken zirvede yer almaları zor gözükse de Mehmet'in scoutları bile etkileyen oyunu sayesinde 1. de olabilirlerse şaşırmam.
...
Yorumu Yazan harun kolcak, 20 Mayıs 2009, 09:10:33
engin nba bilginle bize isik tuttun. mehmet"in scout lari etkiledigi kismina geldigimde ise iste o an , beni benden aldin. basarilarinin devamini dilerim , alnindan operim.
...
Yorumu Yazan egemen, 25 Nisan 2009, 13:42:27
kobe egosuna yenilsede alır demiş basket bilmezin biri ..... ne oldu utah adam gibi savunup biras daa özgüvenli oynaınca evinde yendi. egosuna yenilsede kazancak olan adam kim bilir kaç isabet buldu sadece 5 kaç atısta 24 ,sokaktan adam çevir 24 tane sallasın 5 tane atar :d bu isin sakası ama at gözlükleriyle bak mayalım kobe tas adam deil ne kdr büyük bi oyuncu olsada kimse durdurulmas deildir ve lebron da kobeden daha zor durdurulur her iddaa ya girerim bu konuda nese gelcek maçlarda kendisini bulur kobe ve gerçekten de seri 4 1 yada 4 2 biter
...
Yorumu Yazan mvp...., 23 Nisan 2009, 07:17:53
kobe egosuna yenilip utah açısından iyi olur demişsin ... 1.si kaybetmez, 2. kaybetse dahi istedikten sonra hele ki er meydanı playofflarda kobeyi durdurabileceğinizi mi düşünüyosunuz __?__lebronu kesebilirsiniz belki ama bu kobe ise çoook zor...bakalım benim tahminim 4-1 lakers alır...bu iş utah da biter =))
...
Yorumu Yazan yusuf onur gül, 22 Nisan 2009, 19:01:25
seri 2-0 la başladı.. yani ümitlerimiz azalsa da hala bitmedi... demiştim ya bu takımların maçlarında herkes ewindeki maçı kazandı... bir iç saha galibiyeti herşeyi değiştirebilir...
umarım memo yetişir...
...
Yorumu Yazan egemen, 20 Nisan 2009, 19:38:17
aslında utahta artık taşlar yerinde oturmuştu sakatlıkların iyileşmesiyle ,ancak sezon sonu fikstürü rakipleri nin evindeydi bu na rağmen son 2 hftada evinde kaybettiği goldenstate ve minnesota maçları kaybedilmese dallas ın yerinde olr ve nispeten daha kolay spursle eslesirdik bu takım iisi ile kötüsü ile çok güçlü ancak lakersla eslesmek sanssızlık utahın hiç sansı olmadığını düsünüyorum ve memo da sakat ne olcağı belli deil gerçi yıldız olsada memo yu ne zmn izlesem bi özgüvensizlik var bir yıldız ama bi yıldız karakterinde deil sloan hakkında haklısın o adamın emekli olma zamanı gelmis ama deron hakkındakilere katılmıyorum bu adam cp3 ile beraber bu ligin en ii 2 oyunkurucusundan biri daa ne olabilirki yaptıı isler ortada, bu takımda boozer ada yer yok milsap gibi genç bi yetenek dururken ona yol göründü ve memo ile milsap daa uyumlu bu takımda doru isler yapılırsa ii bir koç boozerdan kurtulmak gibi o zmn gelecek sene şampiyonluk adayı olurus

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle