2014 NBA All Star Smaç Yarmas'nda yaracak isimler açkland. Son ampiyon Terence Ross'un ba çektii çok iddial bir kadronun yan sra geleneksel smaç yarmasndan çok farkl, yeni bir format da göreceiz.

14 ubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maç'nn koçlar tarafndan seçilen yedekleri açkland.

2014 NBA All-Star maçnn ilk beleri açkland.

Her yl düzenli olarak Forbes tarafndan açklanan NBA'nin en deerli takmlar sralamasnda bu yl da zirve deimedi.

Dallas Mavericks'in Alman yldz Dirk Nowitzki, kariyerinin devam konusunda açklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'n talyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatl nedeniyle sezonu kapad açkland.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlat.

Yldz Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boaltarak gelecee yatrm yapmay tartan Chicago Bulls, takmn en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Normal Sezonun Ardndan: Bireysel dller ve En yi Beler

NbaTr.Com - Pazar, 20 Nisan 2014
Editörümüz Volkan Yein, NBA'de normal sezonun en iyilerini, bireysel ödülleri kimlerin hak ettiini ve en iyi belerin nasl ekillenecei deerlendirdi.
NORMAL SEZONUN ARDINDAN: BREYSEL ÖDÜLLER VE EN Y BELER
 
NBA'de normal sezonun tamamlanmasyla birlikte playofflarn yan sra bireysel ödüller ve en iyi beler de konuulmaya balad. Ödüllerin verilmesine ksa bir süre kala biz de 2013-2014 sezonunun en iyilerine bir bak atacaz.
 
YILIN TAKIMI: Phoenix Suns - San Antonio Spurs
 
Yln takm, NBA'de verilen ödüllerden biri deil. Ben kiisel olarak böyle bir ödül olmas gerektiini düündüümden, yazmda böyle bir bölüme yer vermeyi istedim. Yln takm diye düününce aklma sadece iki takm geldi: Phoenix Suns ve San Antonio Spurs. Bu sezon tartmasz ligin en büyük sürprizi Phoenix Suns oldu. Çaylak koç Jeff Hornacek yönetiminde ligin diplerinde yer alarak önümüzdeki yln draftnda iyi bir srada seçim yapmay hedefleyeceini düündüümüz Suns, playoff yapmann çok çok zor olduu Bat Konferans'nda 8. sray son güne kadar kovalad. Sloven Goran Dragic'in liderliinde topu çok iyi paylaarak ve sürekli yükek enerjiyle oynayarak tüm dünyay akna çeviren Suns, uzun süre takmn en önemli ismi Eric Bledsoe'dan da sakatl nedeniyle faydalanamad. Kadro kalitesi olarak kendilerinden daha üstün Dallas Mavericks ve Memphis Grizzlies'in arkasnda kalsalar da yln takm olmay fazlasyla hak ettiler. Sezonu 48 galibiyet ve 34 malubiyetle (%58,5 galibiyet yüzdesiyle) tamamlayan Pheonix Suns, Dou Konferans'nda 3 ve 4. sray alan Toronto Raptors ve Chicago Bulls ile ayn galibiyet saysna sahip. (Bat Konferans takmlaryla daha fazla maç yapmalarna ramen)
 
Ancak bu tartmada darda braklamayacak bir dier takm da üphesiz ki San Antonio Spurs. Son 10 yln en baarl takm olan Spurs, hala ayn çekirdekle ligin zirvesinde bulunmaya devam ediyor. Gregg Popovich'in örencileri, her geçen gün biraz daha form tutarak tüm NBA'i birinci srada bitirmeyi ve playofflar boyunca saha avantaj sahibi olmay baard. Oynadklar 82 maçn 62'sini kazandlar ve bu bir Bat Konferans takm için hiç de kolay bir ey deil. Sistemden, düzenden, disiplinden hiçbir ekilde ödün vermeden, ilk be oyuncularn 30 ve altnda dakika ortalamalarla oynatan Spurs, ayakta alklanmay bir kez daha sonuna kadar hak etti. Spurs'ün ligin deplasmanda en çok galibiyet alaln takm olmas da d etkenlerden bamsz, her yerde düzenlerine sadk kalabildiklerinin en önemli göstergesi.
 
NBA'N EN Y BELER
 
BRNC BE
 
Stephen Curry (Golden State Warriors)
Kevin Durant (Oklahoma City Thunder)
LeBron James (Miami Heat)
Kevin Love (Minnesota Timberwolves)
Joakim Noah (Chicago Bulls)
 
KNC BE
 
Chris Paul (Los Angeles Clippers)
James Harden (Houston Rockets)
Carmelo Anthony (New York Knicks)
LaMarcus Aldridge (Portland Trail Blazers)
Anthony Davis (New Orleans Pelicans)
 
ÜÇÜNCÜ BE
 
Goran Dragic (Phoenix Suns)
DeMar DeRozan (Toronto Raptors)
Paul George (Indiana Pacers)
Blake Griffin (Los Angeles Clippers)
Tim Duncan (San Antonio Spurs)
 
Burada bir küçük açklama gerei duyuyorum. Tabi ki bu beler, kiilere göre deiiklik gösterebilir. Ben, kendime göre en çok hak ettiini düüdüüm isimleri yazdm. Bu tip seçimlerde genelde her pozisyondan bir oyuncu seçilir ancak buna taklmaya da karym. Eer o sezon 3 tane ksa forvet harika oynadysa, o üçü ilk bee yazlabilmeli diye düünüyorum. Yukarda listelere girememi ama klpay kaçrm, mutlaka söz edilmesi gereken isimler de var. Bunlardan ilki Al Jefferson. statistiksel olarak yakalad rakamlar çok iyi olduu gibi, sezon boyunca belli bir istikrar salad ve Charlotte Bobcats'i -Dou'da bile olsa- playoffa sokan isimlerin banda geldi. Dirk Nowitzki de rahatlkla üçüncü bee yazlabilecek bir isim. Kyle Lowry, Dwight Howard, John Wall gibi isimler de uzun uzun düündükten sonra darda braktm oyunculard.
 
EN Y SAVUNMA BELER
 
BRNC BE
 
Patrick Beverley (Houston Rockets)
Jimmy Butler (Chicago Bulls)
Andre Igoudala (Golden State Warriors)
Joakim Noah (Chicago Bulls)
Roy Hibbert (Indiana Pacers) 
 
KNC BE
 
Eric Bledsoe (Phoenix Suns)
Paul George (IndianaPacers)
Kawhi Leonard (San Antonio Spurs)
Anthony Davis (New Orleans Pelicans)
DeAndre Jordan (Los Angeles Clippers)
 
"Eric Bledsoe sakatl nedeniyle nispeten az maç oynam olsa da sahaya her çktnda rakibin en önemli d skorerini savunan ve topa çok iyi bask yapan görüntüsüyle -Biraz da Phoenix'i ödüllendirmek amacyla- Chris Paul'ün önüne geçmitir. lk bete yer verdiim Patrick Beverley ise savunmayla uzaktan yakndan ilgisi olmayan James Harden gibi bir partnerle oynamasna ramen gösterdii dirençle yerini hak etmitir."
 
ÇAYLAK BELER
 
BRNC BE
 
Michael Carter Williams (Philadelphia 76ers)
Trey Burke (Utah Jazz)
Tim Hardaway Jr. (New York Knicks)
Victor Oladipo (Orlando Magic)
Mason Plumlee (Brooklyn Nets)
 
KNC BE
 
Gorgui Dieng (Minnesota Timberwolves)
Pero Antic (Atlanta Hawks)
Giannis Antetokounmpo (Milwaukee Bucks)
Steven Adams (Oklahoma City Thunder)
Kelly Olynyk (Boston Celtics)
 
"Fark ettiyseniz, ikinci be tamamen uzun oyunculardan oluuyor. Geçtiimiz ylki draft o kadar zayft ki, ikinci bir be oluturmak bile fazla bu snfa ama kurallar gerei yaplmas gerekiyor. ÇAylaklar içinde en büyük hayal krkln yaratan Ben McLemore ve birinci sra seçimi Anthony Bennet'n haline bakarsanz, bana hak vereceksiniz."
 
EN DEERL OYUNCU: Kevin Durant
 
Büyük ihtimalle bu sezon hiç tartlmayacak tek ödül, MVP olacak. Kevin Durant, öyle büyülü bir sezonu geride brakt ki hiç düünmeden kendisine yüksek miktarlarda bahis dahi oynadm. Bu kadar net konumamda LeBron James'in, normal sezonun büyük bölümünü düük viteste oynamas da etken. Hala gezegenin en iyi oyuncusu LeBron James, ancak bu sezonun en deerli oyuncusu Kevin Durant'ti. Durant, takmnn oynad 82 maçn 81'inde sahadayd ve bir kez daha ligin say kral ünvann kazanmay baard. Maç bana 32 say ortalamasnn yan sra 7.4 ribaund, 5.5 asist, 1.3 top çalma gibi rakamlar yakalad ve sezonu 31.8 verimlilik ortalamasyla bitirdi -ki bu departmanda da lig lideri-.
 
Eer resmi NBA oylamasnda olduu gibi srasyla e kiiye oy verecek olsam:
 
1- Kevin Durant (Oklahoma City Thunder)
2- LeBron James (Miami Heat)
3- Joakim Noah(Chicago Bulls)
4- Chris Paul (Los Angeles Clippers)
5- Dirk Nowitzki (Dallas Mavericks)
 
YILIN KOÇU: Jeff Hornacek
 
Aslnda bu kategoride Gregg Popovich ve Tom Thibodeau çok çok güçlü adaylar. Ancak Jeff Hornacek'in Phoenix Suns ile daha ilk koçluk ylnda gösterdii baar, daha önce eine çok rastlanmam bir hikaye. Phoenix Suns playoff yapm olsa, u anda hiçkimse ödülün kime verileceini tartmazd. Yine de Suns'n o kadroyla 48 galibiyet almas muazzam bir olay ve benim için yeterli.
 
1- Jeff Hornacek (Phoenix Suns)
2- Gregg Popovich (San Antonio Spurs)
3- Tom Thibodeau (Chicago Bulls)
Honourable Mentions: Steve Clifford (Charlotte Bobcats), Mike Budenholzer (Atlanta Hawks)
 
YILIN SAVUNMACISI: Joakim Noah
 
Chicago Bulls, bu sezon da ligin en iyi savunma takm olmay baard. Takm halinde iyi savunma yapmalarna ramen, o savunmann temel direi tartmasz Joakim Noah. Sadece bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle deil, pozisyon bilgisiyle de fark yaratan, bloklarnn yan sra istatistik kadna yansmayan saysz utu bozan Noah, Derrick Rose'suz geçen bir sezonda daha takmna hem ruhani liderlik hem savunma liderlii yapt hem de hücumda da büyük bir yükü omuzlad. Kalpten oyunuyla tüm dünyada sempati kazanan Fransz oyuncu, Yln Savunmacs Ödülü'nü bu sezon hak etti.
 
1- Joakim Noah (Chicago Bulls)
2- Andre Igoudala (Golden State Warriors)
3- Roy Hibbert (Indiana Pacers)
Honourable Mentions: Patrick Beverley (Houston Rockets), Jimmy Butler (Chicago Bulls)
 
Andre Igoudala'y neden Roy Hibbert'n üzerine yazdm açklamak ihtiyac duyuyorum. Hibbert, ligin en iyi ikinci savunma takm olan Indiana Pacers'n savunmasnn bel kemii. Sezona harika balam ama All Star arasndan sonra yava yava düüe geçmi ve normal sezonun sonunda iyice performans dip görmütü. Bunun yan sra Hibbert'n takm arkadalar da üst düzey savunmaclar. Savunma yapmak adna bir araya getirilmi bir ekipten bahsediyoruz. Golden State Warriors ise sürpriz ekilde ligin iyi savunma takmlar arasna girdi. Steph Curry, Klay Thompson, David Lee gibi yumuak oyuncularla oynamalarna ramen bunu baarmalar Mark Jackson'a büyük kredi salad. Orada hak ettii krediyi alamayan isim ise Andre Igoudala'yd sezon boyunca. Rakibin en önemli d skorerini savunmak yl boyu Iggy'e kald. Curry ve Thompson'n adamna yardma gittii gibi ribaundlarda da aktif olmak zorundayd. Gösterdii performansla Hibbert'n önüne geçmeyi bence hak etti. Muhtemelen oylamada Hibbert'n arkasnda kalacak ama durum böyle.
 
EN ÇOK GELME KAYDEDEN OYUNCU: Goran Dragic
 
Birkaç yldr istikrarl ekilde performansn arttran Goran Dragic, Houston Rockets'tan Phoenix Suns'a dönüüyle birlikte seviye atlad. Bu sezon takmn srtna alp götüren ve All Star seviyesinde oynayan Dragic, En Çok Gelime Kaydeden Oyuncu Ödülü'nün bana göre net kazanandr. 20.3 say, 5.9 asist ortalamalaryla göz kamatrc bir performans sergileyen Dragic'e en yakn isim ise takm arkada Gerald Green ve Anthony Davis'ti. Gerald Green, lige geldiinde inanlmaz atletizmiyle büyük dikkat çekmi ancak sahadaki oyunuyla çabuk gözden dümütü. Geçtiimiz yllarda New Jersey Nets ile NBA'e geri dönü yapan Green, bu sezon Phoenix Suns formasyla özellikle skorer oyunu ve att üçlüklerle ne derece aama kaydettiini kantlad. Anthony Davis için "Zaten süper yldz aday. Daha ne gelime gösterecek." gibi yorumlar gelebilir. Lakin savunmadaki özellikleriyle çaylak sezonunda umutlarmz arttran Davis, bu sezon hücumda yaptklaryla da komple bir süper yldz olacan adeta dünyaya haykrd. Orta mesafe utlardaki baars, dribling üzerinden skor üretmesi, ikili oyunlarda daha iyi zamanlamayla devrilmesi, onun bu yaz hücum tarafna çaltn ve meyvelerini topladn gösterdi. Ne yazk ki hem kendisinin hem de takm arkadalarnn yaad anssz sakatlklar Pelicans' playoffun uzanda brakt ama Anthony Davis, gelecek 10 sezonda lige damga vuracan hepimize gösterdi.
 
1- Goran Dragic (Phoenic Suns)
2- Anthony Davis (New Orleans Pelicans)
3- Gerald Green (Phoenix Suns)
 
YILIN ALTINCI ADAMI: Jamal Crawford
 
Yine, yeni, yeniden Crawford.. Geçtiimiz yl da bu ödülü kazanan ve Clippers gibi ligin ampiyonluk adaylarndan birinde çok önemli bir rolü olan Jamal Crawford, kenardan gelerek skor atmaya devam ediyor. Özellikle Chris Paul'ün yokluunda -düzen d da olsa- bire bir yaratclk ve skor katksna ihtiyaç duyduklar her an Jamal Crawford görev bandayd. JJ Redick'in sakatlnda bir süre ilk bete görev alsa da sezonun genelinde kenardan gelen Crawford, ortalama 30 dakika sahada kalarak, %41.6 gibi iyi bir isabet oranyla tam 18.6 say ortalamas yakalad. Say krallnda 24. srada bulunan Crawford; Klay Thompson, Dwight Howard, David Lee, Paul Millsap, Kyle Lowry gibi takmlarnda ilk be çkan ve Crawford'dan daha fazla sahada kalan oyuncular bu departmanda geride brakm durumda. Fazla söze gerek yok sanrm.
 
1- Jamal Crawford (Los Angeles Clippers)
2- Taj Gibson (Chicago Bulls)
3- Manu Ginobili (San Antonio Spurs)
 
YILIN ÇAYLAI: Michael Carter Williams
 
Zayf draftn bir tane parlayan oyuncusu vard, o da Philadelphia 76ers'n oyunkurucusu Micheal Carter Williams. Sezona frtna gibi balayan Philly ve MCW, daha sonra takmn genel stratejisi gerei yere çakld ve ligin dibindeki yerini ald. Yine de Carter Williams, sezonun ilk maçlarnda yapt Magic Johnson istatistikleriyle hafzalarda güzel bir yer edindi. Birinci sra seçimi Anthony Bennet'n yln bidonu ödülü ald(!) bu senede Orlando Magic'in ikinci sradan Victor Oladipo da iyi bir rol oyuncusu olabileceini gösterdi. Utah Jazz'in oyunkurucusu Trey Burke de sezona sakat balam ama bir süre sonra yava yava kendini göstermeye balamt ki sezon bitti. Onun da ileride bu ligde yeri olduu çok açk.
 
1- Michael Carter Williams (Philadelphia 76ers)
2- Victor Oladipo (Orlando Magic)
3- Trey Burke (Utah Jazz)
 
YILIN YÖNETCS: Masai Ujiri
 
Masai Ujiri, Denver Nuggets GM'i olarak Carmelo Anthony olayn bana göre harika yönetmi ve takmna en faydal olacak takas bulmutu. Bu sezon da Toronto Raptors'ta Genel MMenajer olarak göreve balayan Ujiri, Raptors'n kangreni Rudy Gay'i kesip atarak, kenardan gelecek bol bol iyi karakterli oyuncuyu takma katt ve Raptors' Dou üçüncülüüne tad. Dou çok zayf olsa da Raptors'n gösterdii bu deiim ve geliim, direk Rudy Gay takasyla ilgiliydi. Bence bir kez daha Yln Yöneticisi Ödülü'nü hak etti. Onun dnda Houston Rockets GM'i Daryl Morey de iyi bir kadro bir araya getirdi diyebiliriz. Ama Ömer Ak'n takas konusunda tavrn hatal bulduum için ödülü alamamasn diliyorum. Phoenix Suns GM'i Ryan McDonough da bu ödül için adaylarmdan biridir. Takmn baarsnda Genel Menajer baarsnn çok etken olmadn düünsem de Jeff Hornacek tercihiyle doru hamle yapt kaçnlmaz.
 
1- Masai Ujiri (Toronto Raptors)
2- Daryl Morey (Houston Rockets)
3- Ryan MxDonough (Phoenix Suns) 
 
 
 
 
 
 
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

ddaa Basketbol Nas...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - hsan Baylk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'n Dn Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - hsan Baylk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
ddaa Basketbol Nas...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
ddaa Basketbol Nas...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En yi Oyuncu...
bune ya michael jordan

Kimler Online


2004 - 2013 | Trkiye'nin NBA ve Basketbol Portal | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazlar Kaynak gsterilmeden herhangi bir medya ortamnda yaynlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle