2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Zıtlıkların Serisi

NbaTr.Com - Pazartesi, 20 Mayıs 2013
Editörümüz Volkan Yeğin, "Zıtlıkların Serisi" başlıklı yazısıyla Doğu Konferansı Final Serisini değerlendirdi.

ZITLIKLARIN SERİSİ

 
Miami Heat vs Indiana Pacers
 

Konferans Finallerini değerlendirmeye Doğuyla devam ediyoruz. Bu yıl, son şampiyon Miami Heat ve 3. sıradan playoffa giren Indiana Pacers NBA Finalleri’ne gidebilmek adına karşılaşacaklar. İki takımın avantaj ve dezavantajlarına bir göz atacağız.

 

Taban Tabana Zıt İki Takım

 

Basketbol kalitesi ne seviyede olur, maçlar çekişmeli geçer mi bilemem ama çok ilginç, zıtlıklarla dolu bir seri izleyeceğimizi garanti edebilirim. Bu iki takım, tamamen farklı basketbol stratejilerine sahip. Farklılıklarını –ana hatlarıyla- maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 

1-      Miami Heat, genellikle gerçek bir pivot kullanmadan, çok atletik beşlerle sahada kalmaya ve sürekli tempoyu yükseltmeye çalışan bir ekip. Indiana Pacers ise daha fizikli beşler tercih eden, düşük tempoda, sete set oynamayı amaçlayan bir takım.

2-      Mami Heat, kısaların topa yüksek baskı yaptığı, rakibi top kayıplarına ve erken atışlara sürükleyen, tuzaklı ve bir o kadar da riskli bir savunma stratejisine sahip. Indiana Pacers ise daha dengeli, öncelikle boyalı alanı kapatmaya yönelik, çok sert bir savunma takımıdır. Miami Heat cephesi bir an önce topun kendilerine geçmesini ister ve hızlı hücum kovalar. Indiana Pacers ise öncelikle rakibi durdurmayı ve ribaundları toplamayı ilke edinmiştir.

3-      Miami Heat, sete set hücumlarda LeBron James ve Dwyane Wade’in etrafına keskin şutörler yerleştirerek, alan paylaşımını iyi yapmayı, penetre alanları açmayı ve yardım geldiğinde topu çabuk çevirerek dışarıdan üçlükler bulmayı amaçlar. LeBron ve Wade gibi deliciler olduğu için, rakip savunmanın dengesini kolay bozabilirler. Bireysel yaratıcılığa dayanan, doğaçlama diyebileceğimiz bir hücumları vardır, LeBron James dışında alçak posttan sırtı dönük hücum pek kullanmazlar. Indiana Pacers cephesinde ise iki uzun, Roy Hibbert ve David West, hücum stratejisinin önemli bir parçasıdır. Paul George dışında üst düzey penetrecileri olmadığı için uzunlarını sıklıkla kullanırlar. Takımın ana atıcısı Paul George olmasına rağmen, David West’in orta mesafe oyunu, Roy Hibbert’ın boyalı alan sayıları ve hücum ribaundları, Pacers hücumunun önemli parçalarıdır.

 

Savunma paternleri farklı olsa da Miami de Indiana da iyi savunma takımlarıdır. Yalnız çok belirgin bazı zaafları var ki rakiplerinin en güçlü olduğu alanlarda, serinin kaderini belirleyecek belli departmanlar var.

 

Serinin Kilit Noktaları

 

Indiana Pacers adına serinin kilit noktası, top kayıpları olacak. 15.9 gibi –haydi 16 diyelim- playoff standartlarının üzerinde bir ortalama top kaybı sayısı var Indiana’nın. Miami Heat gibi ana savunma stratejisi topa baskı olan bir rakibe karşı bu sayının artması da muhtemel. İlk 5 oyunkurucuları George Hill, iki numara orijinli bir oyuncu olduğu ve DJ Augistin de daha çok atmaya programlı bir yedek olduğundan, Indiana’da oyuna yön verme işinin de bir kısmı Paul George’a kalıyor. Zaten George’un 3.6 ile takımın playofflarda en çok top kaybeden oyuncusu olması, bunun net bir göstergesi. (Paul George aynı zamanda 5 asist ortamalasıyla, takımın bu alanda en iyisi. Bir üç numara için de 3.6/5 top kaybı/asist oranı hiç fena değil.) Eğer top kayıplarını sınırlayamaz ve maç başına 18 – 20 civarı top kaybederlerse, bunlardan fazlaca kolay basket üretebilecek olan Miami Heat karşısında şansları çok azalır. Buna mutlaka dikkat etmeliler.

 

Miami Heat için de dikkat edilmesi gereken nokta ribaundlar olacak. Bildiğiniz gibi Eric Spoelstra, takımının sürekli koşabilmesi ve eşleşme problemi yaratabilmesi için 4 kısa kullanmayı tercih ediyor. LeBron James de birçok 4 numarayı savunabildiği için, bu genelde avantaj oluyor Miami için. Ancak iyi ribaund yapan takımlara karşı bu 4 kısalı sistem, büyük zaafa dönüşebiliyor. Hatırlarsak normal sezonda Minnesota Timberwolves, Memphis Griezzlies ve Indiana Pacers, sayısız hücum ribaundu yaparak Miami’yi bozguna uğratmıştı. Indiana, ligin en iyi ribaund takımlarından biri. Sadece uzunları Hibbert ve West’in ribaund etkinliğiyle değil, kısaları Paul George, Lance Stephenson ve George Hill ile de büyük fark yaratıyorlar. Lance Stephenson, şu ana kadar playofflarda 8.1 ribaund ortalamasıyla oynuyor. Paul George 8.3, George Hill de 4.2 ribaund ortalaması yakaladı. Bu rakamlar, pozisyonlara göre iyi değil muhteşem ribaund rakamları. Roy Hibbert’ın hücum ribaundu ortalaması da “4.6”! Miami Heat eğer ribaundlarda dengeyi sağlayamazsa, Indiana Pacers çok önemli bir avantajın sahibi olacak.

 

Kilit Oyuncular

 

Indiana Pacers’ı playofflarda sürükleyen oyuncu Paul George gibi gözükse de bana göre bu takımda en önemli görev Roy Hibbert’ın. New York Knicks serisinde gördük ki Hibbert, tek başına boyalı alanı karartabilen bir oyuncu. Müthiş fiziğini ve uzun kollarını çok iyi kullanarak, özellikle penetre eden kısaları boyalı alan dışına püskürtmeyi başarıyor. Miami’ye karşı Hibbert’a düşen görev daha önemli ve zor olacak. Çünkü LeBron James, Dwyane Wade gibi kuvvetli ve atlet oyuncuları durdurmak için yardıma gitmek zorunda. Bunu yaparken faul probleminden de uzak kalması gerekiyor. Knicks serisinde faullerini çok iyi kontrol etmişti. Aynı zamanda inanılmaz bir hücum ribaundu gücü Hibbert. Miami’nin de en zayıf noktası ribaundlar olduğu için, onun hücum ribaundlarındaki agresifliği çok çok önemli olacak. Ribaundu alamasa bile Miami’nin net ribaund almasını engelleyerek, hızlı hücuma gitmelerini zorlaştırabilir. Ayrıca çembere yakın top aldığında, Roy Hibbert’ı durdurabilecek bir uzunu da yok Miami’nin. Hibbert’ın performansı, Pacers için çok belirleyici olacak bu seride.

 

Miami Heat için de LeBron James her zamanki gibi kilit oyuncu konumunda. James’in neler yaptığını anlatmaya gerek yok sanıyorum. Ancak bu seri özelinde, LeBron’un mutlaka ribaundlara çok konsantre olması gerekiyor. Pacers gibi her oyuncusu çok iyi ribaundçu olan bir takıma karşı, Miami kısalarının da ribaunda yardım etmesi şart. Hücum tarafında ise Chris Bosh’ın etkinliği belirleyici olacaktır Miami adına. Çünkü klasik iki uzunla oynayan rakiplerine karşı alan paylaşımını iyi yapabilmek adına Bosh’ın orta ve uzak mesafeli şutları sokması gerekiyor. Aynı zamanda savunmada sert olmak ve direnç koymak zorunda. Zor bir seri bekliyor Bosh’ı.

 

Eşleşmeler Nasıl Olur?

 

Indiana Pacers’ın, bugüne kadar kullandığı ana beşten vazgeçeceğini sanmıyorum. Yine her pozisyonda fizik avantajlarını kullanmak isteyeceklerdir. Önemli olan, Eric Spoelstra’nın nasıl bir ana beş tercih edeceği. İki uzunlu bir ana beş kullanmasını çok olası görüyorum. Çünkü Roy Hibbert ve David West ile iyi eşleşmek, Indiana’yı sınırlamak adına çok önemli. LeBron James’i daha çok 3 numarada göreceğimizi ve Paul George ile eşleşeceğini düşünüyorum. Asıl soru, Chris Andersen – Chris Bosh ikilisinin mi Udonis Halsem – Chris Bosh ikilisinin mi genelde sahada olacağı…Özetle eşleşmelerin şu şekilde olmasını bekliyorum;

 

George Hill – Mario Chalmers

Lance Stephenson – Dwyane Wade

Paul George – LeBron James

David West – Chris Bosh

Roy Hibbert – Chris Andersen (Küçük bir ihtimal Udonis Halsem)

 

Finale Kim Gider?

 

Son şampiyon Miami Heat, serinin favorisi konumunda. Saha avantajına sahip olmalarının yanı sıra kenardan getirebilecekleri ve oyunu değiştirebilecek daha fazla oyuncuya sahipler. Chicago serisinin kahramanlarından Norris Cole, Ray Allen, Shane Battier, Mike Miller gibi hamle avantajları var Heat’in. Pacers kısıtlı bir benche sahip. Ancak istedikleri oyunu dikte ettirebilirlerse, Miami’nin bütün zayıflıkları, Pacers’ın en güçlü olduğu noktalarda. Bu yüzden hangi takım rakibine oyununu kabul ettirirse, bir adım öne çıkacak. Son yıllarda sürekli playoffta eşleşen bu iki takım arasında, yükselen bir gerilim ve rekabet ortamı da var. Normal sezonda bu iki takım, 4 kez karşılaştı ve 2 maçı Miami, 2 maçı da Pacers kazandı. Çok zorlanacaklarını düşünsem de daha tecrübeli olmaları ve sahadaki en iyi oyuncuya sahip olmaları sayesinde Miami Heat’in seriyi 4-2 kazanarak NBA Finalleri’ne gideceğini düşünüyorum.

 

Volkan Yeğin

 

Soru, görüş, eleştiri ve önerilerinizi, yorum ve iletişim bölümümüzden, Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır mail adresinden veya twitter.com/nbatrcom ile twitter.com/VolkanYegin_ hesaplarından bize ulaştırabilirsiniz.
İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle