2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Doğan Hakyemez Röportajı

NbaTr.Com - Cumartesi, 08 Mart 2008
NBATRNbaTr, Türk Basketbolu'na damgasına vuran isimlerin başında gelen ve son yıllarda özellikle Milli Takımlar denilince akıllara gelen şuan Antalya BB'nin Genel Menajerliğini yapan Doğan Hakyemez'le gündeme dair dobra dobra bir röportaj yaptı.

Milli Takımlar hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Hakyemez, ligin falınada bakarken, Tanjevic'ten Turgay Demirel'e kadar her konuda sorularımıza cevap verdi.

Noktasına virgülüne dokunmadan Doğan Hakyemez röportajı;

Kemal Erdem: Doğan ağabey yıllarınızı bu işe vermenize rağmen sizi çok fazla medya önünde görmüyoruz. Eminim bir çok kişi sizinle röportaj için temaslarda bulunuyordur. Ancak Basketbolla bu kadar iç içe olupta çok fazla medyanın önüne çıkmıyorsunuz. Bunun sebebi acaba geçmişte size yapılan bir takım haksız eleştiriler ve bunun getirisi olan kırgınlıklar mı?

 

Doğan Hakyemez: Haksız eleştiri yapanlar zaten belli isimler. Onlar Türk Basketbolunun ileriye gitmesini kendi menfaatleri açısından istemeyen kişiler. Ben yaptığım her görevde hem başarılı oldum hemde Türk Basketbolunun belirli bir seviyeye çıkması için her şeyi yaptım. Benimle ilgili bir araştırma yaparsanız bütün bunları görürsünüz.Gerektiği anda basın önüne çıkıp cevapta veriyorum. Hürriyet Gazetesi ve kendi dergimde basketbolun her konusunda yazı da yazıyorum. Bunlar benim için yeterli.

 

KE:2006 Dünya Şampiyonası öncesi üzerinize çok fazla gelindi. Basında belli bir kesimde sizi hedef tahtası haline getirdi. Bu sizi nasıl etkiledi? Üzüldüğünüz ve içerlendiğiniz anlar oldu mu?

 

DH: Mehmet Okurla Hidayet Türkoğlu sakatlık ve dinlenme istekleriyle Milli Takımdan aflarını istediler. Mehmet Okur’un sakatlığı kendisine ilerde zarar verebilecek konumda olduğu için kendisine izin verdik. Hidayet Türkoğlu ise Tanjevic’in kendisine verdiği izin süresini kabul etmeyip kendi istediği tarihi ortaya atınca o da Milli takımdan çıkarıldı ama herkes bu iki oyuncunun çıkarılmasında benim büyük rolüm olduğunu yaydı. Milli takım forması giymek benim içim büyük bir şereftir. Herkesin de bu şekilde düşünmesi gerekir. Her ne şartta olursa olsun Milli takıma gelmek istemeyen kişilerin değerlendirilmesinin doğru yapılması gerekir. 2006 Dünya şampiyonasına giden kadroyu seçerken bu İlkelerden hareket ettik. Milli forma için savaşabilecek oyuncuları seçtik, sonuç ortada. Dünya şampiyonasında 6. olduk. Şampiyona öncesi bu konuda bize çirkin iftira atanlar bu sonuç altında ezilmişlerdir herhalde.

 

KE:Yine o dönemlerde Memo ve Hedo konusunda gerek Coach Tanjevic gerekse sizin eleştiri oklarına hedef oldunuz peki derdinizi bir türlü anlatamadınız mı? Yoksa insanlar anlamak istediklerini mi anladı?

 

DH:İnsanlar kendi menfaatleri doğrultusunda hareket ettiler ama hiçbir menfaat Milli takım forması üstünde olamaz. Ben bu formayı 184 kez giydim ve kaptanlığını yaptım. Bu forma için ölürüm ama bu formanın yanından dahi geçmemiş kişilerin şahsi kaprisler yüzünden yaptığı açıklamaların benin için hiçbir değeri yok.

 

KE:Geçmişi çok fazla deşmenin bir anlamı yok biliyorum. Günümüze gelirsek Milli Takımlara emek veren biri olarak Milli Takımın geleceğini nasıl görüyorsunuz? Overtime’ın Şubat sayısında bu konuda endişeli olduğunuzu yazmıştınız.

 

DH:Milli takım konusunda büyük endişelerim var. 2001 ve 2006 haricinde milli takımı daha ileri götürme konusunda başarılı olamadık. Milli takım içerisinde 1-2 tane çok büyük sorun var bunlardan Birincisi oyuncular birbirlerini sevmiyorlar. İkincisi Nba oyuncuları kendilerini takımdan ayrı görmenin yanı sıra Milli Takım Kamplarının uzun olmasından dolayı Memlun olmuyorlar. Bu sorunları çözmeden ne 2009 Avrupa Şampiyonasına gidebiliriz ne de 2010’da Ülkemizde yapılacak Dünya Şampiyonasında iddialı bir konuma gelebiliriz. Bu konuları düzeltmezsek ilerde bunun hesabını sorarlar.

 

 

KE:Avrupa Şampiyonası’nda beklentilerin altında bir sonuç çıktı ortaya. Coach Tanjevic eleştiri oklarının 1 numaralı hedefi haline geldi. Örnek vermek gerekirse NbaTr’nin anasayfasında okuyucularda büyük tepki gösterdiler Tanjevic’e. Belli bir grup istifa seslerini yükseltti. Siz tecrübeli bir Basketbol adamı olarak ve Tanjevic’le çalışmış biri olarak bu konuda basketbolseverlere ne söylemek istersiniz?

 

DH:Birincisi Tanjevic’in yanındaki kişilerin doğru seçilmediği fikrindeyim. Orhun Ene ve Nihat İziç hariç ve o şampiyonayı seyrettiğim kadarıyla takım içerisinde huzursuzluğun yukarıda belirttiğim seviyede devam ettiğini gözledim. 2006 Dünya şampiyonası başarısından sonra orda oluşturduğumuz savaşçı takım ruhunu sahada da göremedim. Burada takımın başındaki teknik heyet ve oyuncular en büyük sorumlulardır. Bunu tek başına Tanjevic’e yüklendirmek yanlış olur.

 

KE:Fenerbahçe-Ülker’de Tanjevic’in göreve gelmeside çok fazla ses getirdi. Özellikle Aydın Örs’ün gidiş şekli Fenerbahçe taraftarının tavır koymasına neden oldu. Tanjevic 1-0 geride başladı diyebiliriz. Sizinde takip ettiğiniz üzere Fenerbahçe’de yaşanan bu sıkıntılı dönem hakkında bizlere neler söylebilirsiniz? Sizin bu olaylara taraftarın tepkisine, Örs’ün gidişine ve Tanjevic’in gelişine bakış açınız nasıl?

 

DH:Tanjevic’in Fenerbahçe’ye transferi gayet normal ancak etik olmayan Tanjevic’le sezon ortasında anlaşılmış olmasının yanında onun görüşü doğrultusunda kulübün içerisinden bir idareciyle Aydın Örs takımın başındayken ilerisi için oyuncu transferi yapılması. Yoksa herkes istediği antrenörle çalışmakta serbest. Aydın Örs benim arkadaşım Tanjevic’de dostum ama Tanjevic’in antrenörlüğe getirilmesi aşamaları benim açımdan hiçte doğru olmadı.

 

KE:TBL’de bu sezon inanılmaz bir heyecan var. Genel Menajerliğini yaptığınız Antalya BB müthiş bir ivme yakaladı. Coach Orhun Ene ve sizler mütevazi kadronuzla play-off’lara koşuyorsunuz. Antalya’nın bu seneki hedefleri neler? Ve gelecekle ilgili olarak şampiyonluğun güçlü adayı diyebileceğimiz ve sezona favori olarak başlayacak olan bir Antalya’yı ne zaman görebiliriz?

 

DH:Ben Antalya’ya geldiğim gün Antalya’daki basketbol sevgisini üst düzeye çıkaracağımı 2.5 milyon dolarlık bir bütçeyle basketbol liginde ki en renkli takımlardan biri olabileceğimizi ve 2010 yılına kadar yapacağımız çalışmalarda bütçemiz 5 milyon $’a çıkarsa da 2010’da şampiyon olacağımızı deklare ettim. Şu anda bütçemiz 2 milyon 100 bin $ bizden 5 veya 10 kat daha fazla bütçeli takımları tek tek dize getiriyoruz. Demek ki doğru yoldayız. Bu yıl ki hedefimiz Ligde iyi bir derece alıp Play – off ta iyi bir konuma gelmek ve gidebildiğimiz yere kadar gitmek.

 

KE:Ülker’in Türk Basketbolu’na katkısı yadsınamaz bir gerçek. Ancak sponsorluk tarzı eleştiri alıyor. F.Bahçe, G.Saray ve BJK taraftarı Ülker’in 3 takımada sponsor olmasına sıcak bakmıyor. Siz bu olaya nasıl bakıyorsunuz?

 

DH:Ülker mallarını satmak için her türlü çareye başvurur. Sevimsiz göründüğü yıllarda bana Ülker Basketbol takımını kurdurdular ve satışları Şampiyon olmamızdan sonra tavan yaptı. Ben ayrıldıktan sonra Basketbol takımı içerisinde ki olaylar dolayısıyla Ülker Basketbol Takımını küçülttü Alpella adı altında devam ediyor. 3 büyük kulübe de sponsorluk yapıyor. Ülker adının olumlu geçeceği her yerde yatırımını yapar.Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye yapmış olması normal keşke gücü yetse de diğer takımlara da yapabilse.

 

KE:Türk Basketbolu’nda yıllar yılı süre gelen bir seyirci sıkıntısı var. Bu sene bazı takımlar geçtiğimiz senelere oranla nispeten salonlarına daha fazla taraftar topluyor. Ancak yinede genele baktığımızda yeterli olduğunu söylememiz güç. Biz Basketbol’da seyirci sıkıntısını nasıl aşabiliriz?

 

DH:Basketbolda iddialı olanla kulüpler önce ücretsiz bilet dağıtımını kesecek. Senelerdir Karşıyaka’nın yaptığı gibi herkes salona biletli olarak girecek. Sahada oynanan basketbol salona gelen seyirciyi doyuracak.Ligde ve Avrupa kupalarında başarılı sonuçlar alınacak Ayrıca salona  gelen biletli seyirciye hoşça vakit geçirebilecek animasyonlar düzenlenecek. Bütün bunlar sırasıyla gerçekleştirilirse Bu yıl Karşıyaka, Bandırma, Mersin, Konya ve Antalya’da olduğu gibi salonlar ağzına kadar dolar.

 

KE:Türk Basketbolu’nda hakemler tıpkı futbolda olduğu gibi eleştiri yağmuruna tutuluyor. Siz hakemlerin performansını bir Spor Adamı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Olaya Antalya BB GM Doğan Hakyemez olarak baktığınızda sizin haksızlığa uğradınız maçlar oldu mu? Hakemlerden genel anlamda memnun musunuz?

 

DH:1992 Yılından beri Hakemler Gayet düzgün ve haksızlığa maal veremeyecek şekilde maçları idare ediyorlar ancak basketbol kalitesinin yükselmesi mücadelenin üst seviyeye çıkması ve son senelerde karşılaşmaların son saniye basketleriyle bitmesi Hakemlerimizin kararlarının bazılarının tartışmalarına neden oluyor ancak geneline baktığımızda hiçbir hakem bir takımın kazanması yolunda tavır almıyor. hak edenin kazanması konusunda azemi titizlik gösteriyor. Bizim Maçlarımıza baktığımızda yukarıdaki sebeplerden dolayı bizimde bazı beğenmediğimiz kararlar oldu ancak genel olarak hakemlerden memlunuz.

 

KE: Basketbolumuzun dar kalıplara oturtulduğu yönünde bir çok fikir ortaya atılıyor. Örneğin Futbol herkese hitap eden halk sporu, basketbol ise elitize edilmiş bir spor dalı olarak dışa yansıyor. Aslında bu seyirci sorunuylada ortantılı bir konu. Sizce gerçekten Basketbolumuz dar kalıplarda mı kalıyor? Bu kalıplar eğer varsa nasıl kırılır?

 

DH:Hiçbir şekilde bunu kabul etmiyorum. Futbolla uğraşanlar basketbolun daha da büyümesini istemeyen kesim çünkü spor pastasında maddi açıdan en büyük pay alan kısım futbol bunun diğer spor dallarına bilhassa basketbola kaymaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Gerek basın olsun gerek sponsorlar olsun büyün baskı altında bu konuda bizim alehimize oluyor ancak Milli takım ve Kulüp takımlarımızın Avrupa kupalarında aldığı başarılı sonuçlar yukarda saydığım unsurları kırarak yolumuza devam etmemizi sağlıyor. Şu anda ki gidişat Milli takım ve Kulüp takımlarında alacağımız başarılarla doğru orantılı bir şekilde Basketbola olan ilgili arttırmış durumda olacak.

 

KE:Efes Pilsen’de son olarak yaşanan yabancı krizi çok ses getirdi. Siz olsaydınız 4 oyuncuyu birden yollar mıydınız? Yoksa daha farklı bir uygulama mı yapardınız?

 

DH: 4 oyuncuyu yollamaktan öte Onlarla yapılan anlaşmaların eksik olduğu düşüncesindeyim. Bizim zamanımızda da Fenerbahçeyi şampiyon yaptığımız dönemde de Körfez savaşı nedeniyle aynı böyle bir durum ortaya çıkmıştı ancak biz oyuncularımızın hiç birini göndermedik onlarda gitmek istemedi ve şampiyon olduk. Burada herkes birazda sorumluluğu kendine aramalı.

 

 

 

KE: Türk Takımlarının Avrupa’daki gidişatını nasıl buluyorsunuz?

 

DH: Genel açıdan baktığımda başarılı buluyorum ancak Efes Pilsen’in senelerdir bir türlü Final Four’da şampiyon olamamasını hayretle izliyorum. Bir kupa finali oynamış, Koraç Kupasını almış Final Four’a girip 3. olmuş bu takımımızın bugüne kadar Bir kez de Final Four finali oynayıp şampiyon olması gerektiğini söylüyorum eğer olamıyorlarsa bir sorun var demektir.

Beşiktaş ve Galatasaray açısından da şu anda aldıkları sonuçlar mükemmel.

 

KE: Federasyon Başkanı Sayın Turgay Demirel’i siz nasıl değerlendiriyorsunuz. Baktığımızda belli bir kesim müthiş başarılı bulurken belli bir kesim ise olumsuz eleştiriler yapıyor.

 

DH: 1992’de Başkanlığa Seçilen Turgay Demirel’in yaptıkları basketbolumuza çağ atlatmıştır. Senelerdir mücadelesini verdiğimiz özerklik onun sayesinde çıkmıştır. Hakem müessesesi hem maddi hem manevi açıdan Avrupa düzeyine çıkarılmıştır. Gerek Milli takımlar gerekse kulüp takımlarının aldığı büyük başarılar hem bu dönem içinde olmuştur. Şimdi kendi menfaatleri uğruna bu gelişi görmeyenlere hiçbir sözüm yok, Olamaz.

 

KE: Son olarak kısaca tahminlerinizi merak ediyoruz.

 

Sizce TBL’de şampiyonluğa en yakın takım kim?

 

Euroleague’de F-4 adaylarınız ve şampiyonluk adınız kim?

 

 DH: TBL Şampiyonluğu için Beşiktaş,

 

 Final Four için ; Siena, Tau Ceramica, Panathinaikos , Rytas,

 

 Final Four Şampiyonluğu için de  ; Siena

İlgili Diğer Haberler
Yorumlar (1)Add Comment
...
Yorumu Yazan HALİSE SARI , 05 Kasım 2009, 08:13:14
DOĞAN AMCACIM SENİ BİLEN İYİ BİLİYOR SENİ TANIMADAN KONUŞANLARI DİKKATE ALMIYORSUN BİLİYORUM VE ALMA HİÇ MUHATAB OLARAK GÖRME.KİMSENİN SENİ ÜZMESİNE İZİN VERME SENİ ÇOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUZ:))

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle