2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Kaan Kural Röportajı

NbaTr.Com - Çarşamba, 18 Temmuz 2007

1 ay önce forumumuzda bu röportajı yapacağımızı duyurmuştuk...

1) Kaan Kural'ı kısaca tanıyabilir miyiz? Basketbola ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

    1974 Ankara doğumluyum. Basketbola ilgim 1985 yılında Robert Kolej'e girmemle başladı. Orada hem NBA maçlarını izlemeye başladım hem de okul takımına seçildim. Sonra da biraz daha yakından ilgilendikçe bu ilgi her geçen gün büyüdü. Halen de büyüyor.

2) NBA bilginiz üst düzeyde. NBA ile bu kadar ilgilenmenizde ki etkenler neler?

Basketbolun zirvesi olması. Sonuçta ben Eurolig'i biraz daha fazla seviyorum ama ben basketbolun her türünü severim. Mesela şu anda 19 Yaşaltı Dünya Şampiyonası'nı keyifle izliyorum. NBA'in farkı profesyonellikte zirvede olması. Bilgi akışının kusursuzluğu. Bilgi akışı bu kadar iyi olunca, basketbol hakkında her şeyi okuyan, ilgilenen biri olarak oradaki birikimim biraz daha fazla oluyor.

3) Henüz Draft seçimleri yapılmışken ve yeni yetenekler yavaş yavaş kendilerini gösterirken bu konuyla ilgili bir sorumuz olacak.Sizce önümüzdeki süreç içerisinde bir LeBron,bir Kobe,bir Dwyane daha görmemiz mümkün mü?

Elbette mümkün. Çünkü sürekli oyuncu yetişiyor. Bundan 10 yıl önce de "yeni bir Jordan, Barkley, Bird görür müyüz?" deniyordu. Bu değişmez. Her dönem yeni süper yıldızlar gelir. Belki biraz daha az gelir. Biraz daha çok da gelebilir ama gelir. Yeni bir Jordan gelir mi? Kimbilir. Belki 10 yıl sonra. Belki gelmez ama önemli değil. Mutlaka yeni yıldızlar geliyor. Ve basketbolun geldiği noktaya bakarsak yeni yıldızların hepsi çok daha özellikleri olan isimler olmak zorunda. En azından daha güçlü oldukları kesin. Kısaların bile.

4) 2003'ten sonra yine bizi bayağı heyecanlandıran ve meraklandıran 2007 draftı sizce beklentileri karşılayabilecek mi? Draftta sizi şaşırtan bir seçim oldu mu?

Beni şaşırtan çok bir seçim olmadı açıkçası. Bence bu draft beklentileri fazlasıyla karşılayacak. Sadece Jianlian'ın abartıldığını düşünüyorum.

5) Özellikle bu yıl bazı GM'ler tarafından dile getirilen ve kurada dereceleriyle orantısız şekilde sıralamalar alıp belki de kaderleri değişen organizasyonların da veryansın etmesi ile iyice gündeme gelen "Draft Lottery" hakkında neler düşünüyor? Değiştirilmeli mi? Kaldırılmalı mı? Takımların en çok top sayısına ulaşabilmek için maçlara asılmadığı gibi bir gerçek var mı?

Daha iyi bir yöntem yok şimdilik. Yani çok öneri duydum ama çoğu konunun temeline çözüm getiremiyor. Sonuçta bu durumu yaratan takım yöneticilerinin spor etiğinin dışında hareket etmesi. Bunu net belirlemek de, engellemek de, cezalandırmak da zor. Bence bu biraz etiklere bağlı olma meselesi. Mesela ben sezon sonunda zirvede giden takımların yıldızlarını dinlendirmesini de çok sevmiyorum. Zamanında Bulls 72 maç kazanırken Jordan yine oynuyordu. Ama bu da bu dönemin bir geçerli uygulaması oldu. Çok takılmamak lazım. Yapanlar utansın. Daha iyi 1-2 öneri var ama çok karışık. Bu hali bence iyi yine.


6) Draftı ve gençleri bir kenara bırakalım ve de biraz geride bıraktığımız seneden bahsedelim...Sene boyunca en çok sürpriz yapan ve hayal kırıklığı yaratan takımlar hangileriydi ? Play-off ve finalleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Spurs bu sezon şampiyonluğu haketti mi ?

Öncelikle Spurs'ün hak etmediğini söylemek tamamen ayıp olur. Ancak Suns serisindeki cezaların da etkili olduğu kesin. Yine de kimse Spurs hak etmedi diyemez. Sadece o cezalar yazık ki işin tadını kaçırdı. Sezon içinde sürpriz çok olmadı bence. Sadece Warriors'ın sezonun son bölümü ve play-off ilk turunda yaptıkları inanılmazdı. Ancak şu bir gerçek ki NBA'de hakikaten çok kötü koçlar var. Bence en büyük sürpriz Cleveland oldu. Finale çıkmaları dışında Doğu ikincisi olmaları bile LeBron dışında bana felaket görünen o kadro için müthiş. En büyük hayalkırıklığı ise Sacramento, Orlando ve Minnesota bence. Üçü de o kadar verimsiz oynadı ki...


7) Geride bıraktığımız sezona giderken aklımıza geldi.Memo bu sezon All-Star'lık mertebesine kadar ulaştı ve çoğu zaman bir lider gibi oynadı, çoğu alanda katkı yaptı ve son saniye basketlerini atan isim oldu.Gelecekte kendisini elinde Mvp veya benzeri bir ödül ile görebilir miyiz?

Abartmamak lazım. Memo gerçekten iyi bir sezon geçirdi. Umarım hep böyle olur. Hatta bunu da geçer ama bundan çok daha önemli yerlere gelmesini beklemek biraz abartılı. Sakatlıklar olmasa All-Star olamayacaktı mesela. Bence her yıl All-Star adayı olarak oynamak, bu seviyeyi önümüzdeki 5 yıl koruması onun için zaten harika bir şey olur. Dile kolay dünyanın en iyi 24 oyuncusu arasına girdi. Orada kalsın yeter. Ama play-off performansını kesin geliştirmesi gerekli.


8) Türk temsilcilerimize geçmişken Hidayet'ten de bahsedelim...Hidayet Orlando'da daha çok bir görev adamı olarak oynarken çoğu maçta da skor yükünü taşıdı ama bir türlü tam olarak başarılı olduğunu söyleyemiyoruz.Hedo'da bir istikrarsızlık söz konusu.Sizce bunun sebebi nedir?

Hidayet çünkü oyunun akışının bir parçası olmayı tercih ediyor. Sahaya yumruğunu vuran bir oyuncu asla olmadı Hido. Sacramento ve Spurs gibi akıcı sistemlerde çok iyiydi. Yapı içinde önemli bir parçaydı. Keza Orlando akıcı oynadığında da öyleydi.Ama Hido'dan öne çıkan bir oyuncu olmasını beklemek en büyük hata olur. Çünkü onun öyle bir oyunu ve niyeti yok zaten.


9) Orlando'ya geçtik ve tabi hemen Lewis'in gelişi ile Orlando'nun güçlenmeye aday bir takım olduğunu gördük.Orlando dışında yine Doğu takımları büyük takaslar yaparak Ray Allen, Zach Randolph, Jason Richardson gibi isimleri kadrolarına kattı.Sizce Doğu bu sene Batı'nın bir adım önünde olabilecek mi? Veyahut Doğu finallerinde farklı takımlar izleyebilecek miyiz?

Bir adım önünde olmak çok abartılı bir tahmin. Aradaki farkı 5 adıma indirebilir belki. Çünkü uçurum çok büyük halen. Ama Doğu'da iddialı takım sayısı kesinlikle arttı. Çünkü zaten çok öne çıkan, çok etkili takım yok Doğu'da. Ben geçen sezon da Toronto'nun çıkışa geçeceğini düşünüyordum. Bu yıl daha ileriye gideceklerini düşünüyorum. Maceo Baston'u da aldılar. Eurolig takımı oldu tam...

10) Biraz da Avrupa'lıların Nba maceralarına girelim.Avrupa'da yaptıklarıyla adından çok bahsettiren oyuncuların (Jasikevicius vs ..), özellikle de guardların NBA'de başarısız olmasını hangi etkenlere bağlıyorsunuz ?

Bunu çok söyledim. NBA basketbolu farklı Avrupa'dan. Özellikle kısaların NBA'de kendi başlarına hayatta kalmaları bekleniyor. Yani topu alıp üretmeleri. Kısalar için NBA'in atletik düzeyine çıkmak çok zor. O stilde oynamak da çok zor. Avrupa'nın o müthiş dış oyuncuları NBA'de elbette zorlanıyor. Çünkü onlar üretmeye değil, bir parça olmaya alışmış. Ayakları da asla ABD'liler kadar hızlı değil.

11) Nba'in gidişatını ve David Stern'ü nasıl görüyorsunuz?Sizce Stern için artık bırakma vakti geldi mi?

Kesinlekli hayır. Stern olağanüstü bir yönetici. Ve her yıl NBA'i büyütüyor. Bazı hatalar yapıyor mu? Evet. Ama genel toplamda oyunu globalleştirmesi, mümkün olduğunca basketbolun dışına taşırmaması ve ligin geldiği nokta ortada. Stern dünyanın en iyi yöneticilerinden biri. Sadece spor dünyasının değil.

12) Birazda Euroleague geçelim.Bu sezon şampiyon Panathinaikos oldu.Bu sezon hakkında görüşlerinizi ve izlenimlerinizi alabilir miyim?

Sezon başında CSKA ve Panathinaikos final oynar deniyordu. Oldu. Finalde ise Pana daha iyiydi. Bence çok iyi bir Eurolig sezonu oldu. Türkiye için değil tabi. Ama Eurolig her yıl biraz daha yıldızlarını kaybetse de basketbolun stratejik boyutunda inanılmaz ilerlemeler yaşıyor. Teknik olarak dünyanın açık ara en iyi ligi. NBA'den çok daha sofistike.


13) Birazda TBL diyelim.Türkiye'de basketbolun bir türlü kitleyi arttıramasının sebebi basketbolun kendisinden mi yoksa basketbolu tekelinde tutanlardan mı kaynaklanıyor?Basketbolu sanki sadece elit kesime hitap eden bir spor dalıymış gibi gösterip,herkesin zekasının ve bilgisinin yetmeyeceğini düşünenleri soyutlamak mı lazım yoksa onlara destek olup bir avuç basketbol seyircisine razı mı olmak lazım?

Basketbol karışık bir spor. Öncelikle basketbolu izleyicilere iyi anlatmak gerek. Asıl sorun bu. Pazarlama zaten yok. Eğitim ağırlıklı bir pazarlama olmalı. Bu iş tekel meselesi falan değil. Sadece Türkiye'nin yeni pazarlama stratejileri belirlemesi gerekli. Milli takımdan örnek almalı tüm kulüpler.


14) Ne olacak bu Boston'un hali.Nerede o eski şampiyonluklar dediğiniz hiç oldu mu?

Oldu, oluyor, olacam. Rivers ve Ainge gitmedikçe daha çok derim ben.

15) Evet son sorumuzuda NBATR ailesinden olsun. NBATR hakkında görüşleriniz , izlenimleriniz nelerdir?

Basketbol kültürü işte böyle yayılır. Türk basketbolu için de böyle siteler gerekli. Basketbol için. Sonuçta bu bilginin paylaşılması demek. Spor böyle yükselir, böyle keyiflenir. Emeği geçen, forumlarına giren herkesi tebrik ederim.

Tüm site adına , bu keyifli röportaj için ayırdığınız zaman için çok teşekkür ediyorum...


Röportaj:
Eren Tolga Onur

Yorumlar (26)Add Comment
...
Yorumu Yazan arenas, 10 Eylül 2007, 19:17:59
baba büyüksün tbl indeki yorumların süper
...
Yorumu Yazan berkyy, 09 Eylül 2007, 23:02:48
kaan kural hem çok sevecen hem çok ii bir karakter ayrıca tam bir baskebol adamı eğer bir şey kafanıza takılırsa baş vurulması gerken tek adres
...
Yorumu Yazan JMS, 06 Eylül 2007, 15:25:15
gerçekten çok güsel bi röportaj türkiyede basketbolu geliştirmek için böyle bilgili kişilerin basketbol adına yaptıkları katkılara çook teşekkür ediyorum!!!
...
Yorumu Yazan yasir akbas, 03 Eylül 2007, 00:09:19
merhaba nbatr ailesi ben bi basketbol hastasıyım.Basketbolla ilgili herşeyi takip etmeye calısıyorum.Röportajınız cok güzel olmus tebrik ederim.sizden bi ricam olcak ben kaan abi ile tanısmak onun basketbol bilgisinden yararlanmak istiyorum.bana yardımcı olursanız mutlu olurum.şimdiden teşekkürler...
...
Yorumu Yazan profesör, 28 Ağustos 2007, 09:19:10
:):) süper olmus tebrik ederrim :)
...
Yorumu Yazan ilkay baspinar, 27 Ağustos 2007, 01:33:55
roportaj guzel-tesekur hazılayanlara..
**basketbol oynaın,herşeyi bırakın basketbol oynaın,basketbol herşey*.....
1yıl kaldı..(bu ismi unutmayın)
...
Yorumu Yazan baroncem#5, 26 Ağustos 2007, 16:35:00
gerçekten güzel bi röportaj olmuş.tşkkrler.yiğiter abiylede bi röportaj iyi olurdu
...
Yorumu Yazan abzitty, 25 Ağustos 2007, 12:49:18
kaan kural gerçekten iiii bi yorumcu bnce rakibi yoq
...
Yorumu Yazan erol 20supergino, 15 Ağustos 2007, 11:25:53
kaan kural cok iyi bir yorumcu ama benim adamım MM
...
Yorumu Yazan emre, 11 Ağustos 2007, 14:46:07
devam kaan kural. allah celtics taraftarlarına zeval vermesin. 20 - 5 - 34... KABUS GERİ DÖNDÜ !
...
Yorumu Yazan Kobe#24, 06 Ağustos 2007, 17:10:19
Ben şahsen tam bir Kaan Kural fanatiğiyim gece uyandığımda maçı o yorumlamıyorsa hemen TV'yi kapatık uykuya devam ediyorum yani görüşleri benim için çok değerli yalnızzz bir soru kafama takıldı MJ belki 10 sene sonra gelir dedi neden KOBE=MJ değil mi Lakers kadrosuda o günkü bulls kadrosu gibi güçlü olsa kobe çoktan parmaklarını yüzüklerle doldurmuştu!Bu ropörtaj da emeği geçen herkesin eline sağlık.
...
Yorumu Yazan no neym, 02 Ağustos 2007, 13:29:52
Kaan KURAL buyuksun baba bİ tek sen warsın zaten doru durust basketball bılen
...
Yorumu Yazan alper, 02 Ağustos 2007, 09:14:11
tebrikler cok ii bi roportaj olmus elinise saglık!!!
...
Yorumu Yazan reha james23, 01 Ağustos 2007, 18:38:37
abi zaten türkiye de basketbolu en iyi bilen kaan kural dır. cok iyi ropöraj olmus yapanların ellerine saglık
...
Yorumu Yazan Serdar Kurhan, 30 Temmuz 2007, 08:30:33
Röportajıda KK gibi çok baba olmuş. Eline sağlık kardeşim...
...
Yorumu Yazan göktay_karaka, 29 Temmuz 2007, 18:14:10
Basketbol yorumcusu denilince neredeyse hepimizin aklına kaan kural gelir.O bana basketbolu daha çok sevdiren kişi oldu.Maçlarda onun yerine başka yorumcu koyamıyorum.O anlatınca yaşıyorum sanki.Teşkkürler kaan kural.
...
Yorumu Yazan erinç basa, 29 Temmuz 2007, 11:32:45
eklemek istediğim birşey var.kaan kural diğer basket yazar ve yorumcuları gibi burnu havalarda olan birisi değil.o da buralardan şimdiki bulundugu yere geldiğini çok iyi biliyor.bu yönden en sevdiğim ve yorumları bana en gerçekçi gelen yazar kaan kural.
...
Yorumu Yazan dennis, 28 Temmuz 2007, 21:25:01
kaan kural gerçekten özellikle nba konusunda çok fazla bilgisi olan ve bunları bizlerle paylaşmaktan korkmayan birisi bunun için teşekkürler umarım birgün güzel basketbo lizlemek için tek seçeneğimiz nba olmaz da tbl de öle güzel olur olur(hiç sanmıyorum)kaan kural'a ve nbatr.com'a teşekkürler,başarılar
...
Yorumu Yazan MAJESTELERİ, 24 Temmuz 2007, 05:35:02
walla röpörtaj güzelde keşke nba tv bu sene açık olacakmı onuda sorsaymısın ...tebrikler
...
Yorumu Yazan ahmet, 22 Temmuz 2007, 17:56:48
bu adamın yorumları gerçekten süper
...
Yorumu Yazan utku, 20 Temmuz 2007, 03:17:10
mehmet okur hakkında düşündükleriyle daha doğrusu düşündüklerini açıkça söyleyebilmesiyle pek çok basketbol yorumcusundan farkını ortaya koyuyor. nbadeki yıldızlarımızı gözümüz kapalı övmek yerine sorunu teşhis eden eleştiri yapmayı öğrenmemiz gerekiyor.
...
Yorumu Yazan babek, 19 Temmuz 2007, 16:16:59
Bencede çok gsl bir roportaj olmuş ama biraz kısa olmuş bence.Keşke daha uzun olsaydıda KK nın daha çok düşüncesini alabilseydik !!
...
Yorumu Yazan alperen, 18 Temmuz 2007, 17:32:13
çok güzel olmuş elinize sağlık bence böyle röportajlara devam etmeli murat muratonoğlu ve her ne kadar yorumcu murat kosova olabilir.o da çok biligili ve ilginç düşünceleri var.beğenerek dinlediğim biri tekrar teşekkürler.
...
Yorumu Yazan duncan21spurs, 18 Temmuz 2007, 16:08:33
Kaan Kural'ın yorumları her zaman için değerlidir bilgisine ve basketbol sevgisine hayranım
ayrıca türkiyede benim yaş grubumdaki (18) çoğu genci futboldan basketbola yönlerdiğini düşünüyorum
röportaj çok keyifliydi böyle basketbol aşığı insanlarla daha sık röportaj yapılmalı bence
NOT : D.Stern konusunda yerden göğe kadar haklı adam nba i amerika değil dünya ligi haline getirdi tabi bu maç doğrultusunda parker a mvp verildi ama olsun ne yapalım :) iyi çalışmalar
...
Yorumu Yazan Erinç Basa, 18 Temmuz 2007, 09:47:47
gerçekten emeği geçen herkese teşekkürler.çok güzel bir röportak olmuş.devamını bekliyoruz.
...
Yorumu Yazan duncan21spurs, 18 Temmuz 2007, 02:01:42
çok güzel bir röportaj olmuş elinize sağlık kaan kuralın görüşleri her zaman için değerlidir.
tek sorunu boston a gönül vermiş olması :p röportajların devamı olursa süper olur mesela Murat Murathanoğlu olabilir yiğiter uluğ vs...
WE LOVE THIS GAME !!...

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle