2014 NBA All Star Smaç Yarmas'nda yaracak isimler açkland. Son ampiyon Terence Ross'un ba çektii çok iddial bir kadronun yan sra geleneksel smaç yarmasndan çok farkl, yeni bir format da göreceiz.

14 ubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maç'nn koçlar tarafndan seçilen yedekleri açkland.

2014 NBA All-Star maçnn ilk beleri açkland.

Her yl düzenli olarak Forbes tarafndan açklanan NBA'nin en deerli takmlar sralamasnda bu yl da zirve deimedi.

Dallas Mavericks'in Alman yldz Dirk Nowitzki, kariyerinin devam konusunda açklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'n talyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatl nedeniyle sezonu kapad açkland.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlat.

Yldz Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boaltarak gelecee yatrm yapmay tartan Chicago Bulls, takmn en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

NBATR - hsan Baylken Rportaj

NbaTr.Com - Pazartesi, 30 Aralk 2013

NTVSPOR'un deerli basketbol yorumcusu hsan Bayülken ; koçluk günleri, takmlarmzn Euroleague'deki anslar, Beko Basketbol Ligi'ndeki genel görünüm ve daha pek çok konuyla ilgili fikir ve düüncelerini NBATR ile paylat.

Bu uzun ve keyifli röportaj boyunca sorduumuz sorular verdii kymetli cevaplar ve bize ayrd zaman için deerli yorumcu hsan Bayülken'e bir kez daha teekkürlerimizi sunuyoruz.

1) Sizin koçluk döneminizden balamak istiyorum.2003-04 Beikta takmndan, benim de basketbol izlemeye baladm sezondu o. Mustafa Abi bir röportajnda o takmdaki arkadaln, atmosferin çok iyi olduunu, hatta Efes Pilsen'e gitmesinin hata olduunu söylemiti. O takm anlatr msnz biraz?

hsan Bayülken: Beikta'n 2003'e gelen kadarki süreçte basketbolun içinde önemli bir marka ama hep belli bir seviyenin üstüne çkamad dönemlerdi. Tabi o dönemin biraz daha belirgin hale gelebilmesi için baz eylerin yeniden yaplanmas gerekiyordu. O dönemki yönetim -Serdar Bilgili yönetimi, bata Cem Bilge olmak üzere- böyle bir oluum için baz eylerin deimesi noktasnda hedefler belirledi. Bu dorultuda da bence amacna ulald. ki sene üst üste ligde 3. olan bir Beikta takm. Bu dorultuda da bu güne kadar gelen Beikta'n artk ilk 4'ün içinde olmasna öncülük eden bir dönemdi. Tabi bunu yaparken de baz eylerin öncelikli olarak takm olgusunda yaratlmas gerekiyordu. Biz bunu yapabilmek için elimizdeki bütçe dorultusunda Beikta'n da deerleriyle beraber bütünleecek, bu dorultuda da karakter olarak yukarda olan oyuncularla beraber bu hamleyi yapmak istedik. Her ey tabi çok düzenli gitti. dari olarak, teknik yönetim ve oyuncu bazndaki o birliktelik zaman içinde baarlarn da gelmesiyle beraber iin belli bir çizgide kalmasn salad. Bu arkadalk tabi biraz çocuklarn orada o ortam içinde -bizim hazrladmz ortam içinde- mutlu olmalarna, beklentilerinin karlklarn almalarna ve bu paylam dorultusunda da baz eylerin deiebileceini görmelerinden kaynakland. Güzel günler diyelim ; ama burada önemli olan tabi Beikta'n basketboldaki bu yapsnn devamlln salamann yannda oyuncularn da ileride anlatacaklar hikayeleri -özellikle Beikta'ta bu güzel günleri anlatacak hikayelere- sahip olmalar olacak.

2) Peki hocam, 19 Nisan'da siz koçluktan istifa ettiniz. 19 Nisan 2005'te. O dönemde de Murat Didin söylentilerinin çkt konuuldu Beikta'ta. Bunun bir etkisi var myd sizin kararnzda?

hsan Bayülken: imdi, bir kere sporun içinde bu gelgitler her zaman var. Bu sadece basketbolun deil, futbolun içinde de olan iler. Bunun zaten canl örneklerini hep görüyoruz, yayoruz. Benim de bunun dnda bama gelen herhangi farkl bir ey yok. Bu da sistemin içinde olabilecek ilerden bir tanesi. Bunu böyle kabul etmek gerekiyor, yani burada bu olay kiisel olarak alglamamak lazm. Bu Ahmet olur Mehmet olur, çok önemli deil ; ama önemli olan burada kulüp yaplarnda ,özellikle bu üç büyük kulüplerde, bunlarn mümkün olduunca kontrol edilebilir olmas yani sonuçta baz eyleri istikrarl hale getirmek için oralarda o ini çklar kontrol etmesi gerekir yönetimlerin. Bu da dediim gibi iin bir parças, yani ben u anda dönüp baktm zaman, tabi ki orada yaananlar ho bir ey deil ama sonuç olarak bu oyunun bir kural. Bu oyunun kuraln oynadn müddetçe oyun içinde kalyorsunuz. Bu sadece saha içindeki durumlar deildir. Her zaman olduu gibi, yani koçluk sadece basketbol sahas içinde snrl bir durumda olsa ben u anda çok daha farkl antrenörlerin çalyor olacan düünüyorum. Koçluk ayn zamanda dardaki olaylar da kontrol edip o öngörüleri sadece basketbol sahasna deil idari ve yönetimsel bazda da gerçekletirmek olmas gerekiyor ama dediim gibi bu oyunun bir parças.

3) Bu yaananlar tekrar koçluk yapmamanzda etkili oldu mu?

hsan Bayülken: Hayr olmad. öyle söylemek lazm, imdi Türkiye'de bence çok deerli antrenörler var. u anda bence herkes yldz oyuncu eksiklii hissediyor. Bunun da tek nedeni var: oyuncularn yetimesi için bir yerde uzun süreli kalmyorlar, o zaman da i menajerlerin devreye girmesine geliyor. Yani, u anda sanki birbirine yakn olmas gereken noktalarda çok birbirinden uzak ve herkesin kendi açsndan bakt bir basketbol olay var. Bu olay birbirine yaknlamad müddetçe ne biz oyuncu yetitirebiliriz, ne de biz antrenörlerden uzun süreli verimler alabiliriz. Benim antrenörlük yapmamamn en büyük nedeni iki tane: birincisi yönetimsel anlamda yönetici eksikliimiz çok fazla. Gittiiniz yerde o vizyona sahip bir yönetici bulma veya o iin devamlln getirmek çok kolay deil. kincisi ben 2 veya 3 senelik bir anlama yapmak istiyorum gittiim yerde. O olmad müddetçe de gidip 6 ayda bir ey deitirmek -olabilir- ama bu tesadüfî bir baar olabilir çünkü sen bir 6 ay düünüp veya bir sezonu hedefleyip antrenörlük yapma tarzn olacaktr veya 3 senelik bir sözleme yapp 3 sene sonunda gelmek istediin noktada bir antrenörlük yapmak olacaktr. Bu ayn ekilde oyuncularn da oradaki verimini ve konforunu etkileyecek iler. Yani sen bir oyuncuyla 1 sene anlaabilirsin, öbür sene ne olacan bilmezsin. O zaman, o 3 sene orada kalacan bilse onun artsn eksisini veya hangi basketbol karakteriyle oynamasn net bir ekilde belirleme ansna sahip olur. imdi Beikta takm diyorsun, her sene 8-9 oyuncu deitiriyor. Yani bu, öyle düün sen bir taraftar olarak herhangi bir oyuncuya sahipsin ve taraftar olarak o oyuncu senin için çok deerli, "büyüdüüm zaman onun gibi olacam" diyorsun ama seneye bir bakyorsun, satn aldn formann arkasnda ismi yazan oyuncu o takmda yok. O zaman hiçbir ekilde sen o takma ait olduunu hissedemezsin, oyuncu da hissetmedii zaman yapacak çok bir ey kalmyor. Bu düzen içinde antrenörlük yapabilmek için bence antrenör olmaktan çok, baka eyleri de düünmen gerekiyor. Bu, idealistlikten uzak bir durum. Dünyann her yerinde bu tip problemler var ama bizdeki kadar günlük düünülüp iin tamamen baarya endeksli, sonuca endeksli olduu bir ortam herhalde sayldr.

4) Peki o zaman bu prensipleriniz dorultusunda istediiniz, beklentilerinizi karlayan bir teklif almanz durumunda tekrar düünebilir misiniz koçluk yapmay?

hsan Bayülken: Tabi ki, tabi ki. imdi öyle bir ey: sadece koçluk olarak düünmemek lazm, bu bir fark yaratma, farkndalktr yani. Sadece 1 kiinin yapabilecei bir ey deil, artk zaten günümüz basketbolunda 1 kiiyle ileri yürütmek çok zor hale geldi. Bir sürü parametre var, bunlar kontrol edebilmek için de bir ekip oluturmak gerekiyor. Belki de en büyük problemlerden birisi de bu yönetici kadar ekip olgusunu yaratacak kaliteli veya o bölgede tamamlayc olabilecek insanlara da ulaabilmek. Bu da çok kolay bir ey deil. Türkiye'de u anda bu dorultuda kulüpleri say desen, o kurumsal kimlie ulam kulüplerin says o kadar az ki, ama bu mutlaka bence 2-3 sene içinde deiecek. Özellikle ben Obradovic'in gelmesiyle beraber Türkiye'deki baz eylerin deieceine inanyorum. Çünkü bundan önce bir Türk antrenör böyle bir ey yapt zaman bir deiiklik veya coaching'inde fark yaratacak bir hamle yapt zaman çok fazla etkisi olmuyordu. imdi Obradovic'in burada olmas,  -onun da zamana ihtiyac var, bizi tanmaya çalyor- ben baz eylerin onunla beraber deieceini düünüyorum ama u anda geldiimiz noktada o dediimiz: kulüp yöneticilii, teknik kadro ve oyuncu bazndaki o saç ayaklar hâla birbirinden çok uzak.

5) Buradan sizin yorumculua geçi sürecinize gelelim. Nasl oldu NTV Spor'da yorumculua balamanz?

hsan Bayülken: O dönemde ben Eurosport'ta maç yorumluyordum. O tamamen keyif, amatörce bir yaklamd. Daha sonra milli takm, Avrupa ampiyonas -2007'ydi yanl hatrlamyorsam- 2007 Avrupa ampiyonas srasnda yazn buradaki ampiyona srasnda stüdyo konuu olarak baladm. Ondan sonra sezon içi lig maçlarnda "yorumculuk düünür müsünüz" gibi bir yaklamla beraber bir anda kendimi bu sektörün içinde buldum. Ama tabi ki sonuç olarak antrenörlük yapmann avantajlar oluyor bu konuda ama öyle düünmek lazm: antrenörlük yapmadn zaman da gündemi takip etme, basketboldaki olaylar görme, oyuncular tanma koçlarn felsefeleri ve yaklamlar, kulüplerin verdii reaksiyonlar görmek açsndan da çok faydas oluyor. NTV Spor'un da bence bu konuda uzak ara en iyi marka olduunu düünüyorum.

6) Birlikte maç anlatm olarak, o heyecan aktarabilme olarak ,sizin tercihinize brakyorum cevaplayp cevaplamamay, en çok kiminle birlikte maç anlatmay seviyorsunuz?

hsan Bayülken: imdi öyle bir ey, burada unutulmamas gereken bir ey var, maçlar anlatan arkadalarmz lokomotiftir. Biz onlar tamamlayan kiiler oluyoruz. Yani maçn gidiatn onlar belirler, biz onlar takip ederiz ve onlarla bir uyum içinde hissedilenleri, sahada olanlar aksettirmeye çalrz. bu tabi ki farkl farkl, her noktada farkl yaklamlardan kaynaklanyor. Tabi bu konuda ön plana çkan 2 kii var: Murat Kosova ve Murat Murathanolu. kisi de bence bu konuda çok iyiler. Ama burada u anda bence o ikiliye ben smail enol'u da artk rahatlkla ekleyebilirim. smail de çok ksa zamanda çok yol kat etti. Çok seviyor iini ve hissediyor. Tabi önünde Murat Murathanolu, Murat Kosova gibi bu iin duayenleriyle birlikte olmasnn da mutlaka etkisi olmutur diye düünüyorum. Tabi bunlarn, bu üst düzey maç anlatclarnn da olmas bir anstr diye düünüyorum. Tabi zaman zaman Kosova olsun, smail enol olsun futbol maç falan anlatyorlar ama pek onlara scak bakmasam da onlar da gayet iyi anlatyorlar.

7) Özellikle Galatasaray maçlarnda Murat Kosova'nn uursuz olduu söylenir?(gülerek)

hsan Bayülken: Zaten bir de imdi öyle bir eyler var. Tabi bunlar, herkesin bir totemi vardr. Her oyuncunun da vardr. Bu nasl taraftarda oluyorsa, kimi oyuncu ayn çorab giyer, ilk önce kahvesini içer maçtan önce veya sa ayayla çkar. Ritüeller herkes tarafndan vardr. te insanlar da böyle düünüp düünüp, özellikle sosyal medya üzerinden birbirlerinden çok çabuk etkilenip, ite bu gibi -bence çok deerli olmayan- yaklamlar içine girebiliyorlar. Tabi ki herkesin kendi fikridir. Ama burada amaç, orada sahada ne görüyorsak onu anlatmaktr. Yani, rakip takmn bizim takmmza 25-30 farkla önde olduu bir maçta da anlatclardan o cokuyu vermelerini beklemek de çok mantkl olmayacaktr. Zaten orada i bizim istemediimiz noktada demektir. Sen de orada ne hissediyorsan o duygu younluunu bir ekilde söylemlerine yanstabiliyorsun.

8) Beko Basketbol Ligi'ne geçelim. u anda oynanan basketbolun ve kalitesi ve rekabet ortam sizi tatmin etti mi?

hsan Bayülken: BBL'nin Avrupa'da 2. lig olduu söyleniyor. Belki kat üstünde baktn zaman, iin maddi boyutuna baktn zaman hakl olabilirler ama ben oynanan basketbolun u anda kalite olarak çok üst tarafta olduunu düünmüyorum. Ben zaten o takmlar, iyi olan takmlar, Euroleague'de seyrediyorum. Onun dnda keyif veren takmlar var. Bunlarn banda tabi ki, yani beklentileri düünmek gerekiyor. Karyaka'nn baz maçlarn ben keyif alarak izliyorum, ayn ekilde Banvit olsun. te Uak'la TED belli bir çizgide oynamaya balad, onlar lige bir renk katyorlar. Ama oynanan basketbol kalitesinin ön planda olmas için ben hep Türk oyuncular da görmek istiyorum. Srf yabanc oyuncular deil. Bu Türk oyuncularnn sadece kendi rolleri dorultusunda oynamasn görmek istemiyorum. Benim oynadm dönemde bir sürü yldz oyuncu vard, imdi etrafna takm kurabilecein bir yldz oyuncunun olmamas bence çok önemli etkenlerden bir tanesi. Yani, ülke basketbolu her zaman için kulüplerin önündedir, kulüp baars tabi ki beklenebilir ama biz burada u anda donanm olarak çok yeterli oyuncu yetitirememenin skntsnn lige yansdn düünüyorum. Maça gitmek için baz nedenler olur, birincisi bir kulübün taraftarsndr takmn yannda olursun ama o takmn yannda olan taraftar da genelde baarya endeksli olarak sahaya gelir. kincisi seyredilecek oyuncun vardr -yabanc- onun için gelirsin. Üçüncüsü ve bence en deerlisi yetien oyuncularn A takmda sorumluluk alarak oynamasdr. Bu hem altyapdaki çocuklarn basketbola daha fazla ilgisini salar hem de ailelerin bu bilgi dorultusunda oradaki paylamn içinde yer almasn salar. O yüzden bunlar salamadn takdirde uzun soluklu veya seyredilebilir bir basketbolun olmasn beklemek çok kolay olmayacaktr.         

9) Peki altyapdan devam edelim. Altyapdan çkan basketbolcularmzn yeterli taktik bilgisini almad gibi bir durum söz konusu. Bunun yannda yeterli fizik kalitesinin yaknnda olmadklar görülüyor. Mesela bilek kalnlklar benimki kadar neredeyse Anadolu Efes'in genç oyuncularnn. Bu konuda neler düünüyorsunuz?

hsan Bayülken: Yani imdi, senin bu noktadaki keskinliinin baz noktalarda çok fazla olduunu düünüyorum öncelikle. Birincisi bir oyuncu yetitirebilmek için fiziksel noktalar önemlidir. Ama fiziksel parametrelerin yannda bunun mental durumu, aile durumu, eitim durumu, bulunduu kulüp, geliim süreci... Bunlarn hepsi bir potada eritilir. Ama bunun içinde en önemli nokta: bu çocuun olabilecei en iyi ekilde oyun karakteriyle basketbolun birletirilmesidir. Bizim atladmz nokta bu. Biz, çocuklarn hepsinin -A takmda oynayan çocuklarn hepsinin- ayn tip oynamasn istiyoruz. Nedir bu: savunma yapsn, hücumda bo bulduklarnn hepsini atsn, gerekmedikçe etliye sütlüye karmasn. imdi böyle olduu zaman, üst düzey bir oyuncunun hata yaparak veya gelime sürecini doru kullanarak gelebilecei noktalarda krlmas da daha kolay olur. imdi bu dorultuda ligimizde en çok özgürlüe sahip olan oyuncu Kenan Sipahi, ona bu hak veriliyor. Ama Obradovic de ona bu hakk verirken baz maçta 4 dakika, baz maç 20, baz maçta da 25 dakika oynadn görüyoruz. Ondan bir ekilde ypranmadan verim almaya yönelik hamleleri yapyor, ama onun da vazgeçilmez olduunu hissettirerek. "Bak kardeim" diyor, "bunu bunu yapmazsan oynamazsn" diyor. Dier yandan bakyorsun, Semih Erden. Hâla net bir at yok, bu çok büyük bir handikap. Furkan. u anda belki de Türk oyuncular içerisinde form grafii veya çizgisi en yukarda olan oyunculardan bir tanesi. Ama Furkan acaba kariyerini bitirdii zaman kendi kendine öyle bir soru sormasn bekleyebilir miyiz: "Ya benim acaba utum var myd da kullanmadm veya "Topu aldm zaman arkam dönük bir tane birebir oynamadm bu zamana kadar, acaba oynasam ne durumda olurdum?" gibi... Baz eyleri de deneme lüksü vermek gerekiyor mu? Bu konularda öbür türlü düündüün zaman... Furkan zaten u haliyle çok önemli bir oyuncu. Hem maddi olarak parasn kazanr, hem kariyer olarak çok önemli noktada olur ve mutlu bir ekilde kariyerini bitirebilir. Ama bu Furkan'n gerçek kapasitesi mi? Bu ite her oyuncu için sorulmas gereken bir nokta. Bizim altyaplarda maalesef yukar giden oyuncularmzn snrlarn çizme konusunda vizyona sahip olmamamz, onlarn da kariyerlerini birebir olarak etkiliyor. Ondan sonra iki ey yapan menajer de hakl olarak "ben bunu bir an önce maddi olarak mutlu edeyim." diyor, hem kendisin hem onu. Öyle bir yol haritas çiziliyor ve belki de bu çocuk %80'le oynamas beklenen kariyerini %40'la oynayarak tamamlamak zorunda kalyor. Bu yumurta m tavuktan, tavuk mu yumurtadan hesab gibi bir ey oluyor. Burada önemli olan nokta kulüplerin bu yönetimsel bazda yakalad yldz olabilecek oyuncular farkl bir ekilde deerlendirilmesi gerektii. Bizde farkl öyle deerlendiriliyor: alyorlar oyuncuyu, her top kullandryorlar. Bu, yldz yapmaz.

10) Peki oyuncularmzn kendini gelitirememesinde yabanc snrlamasnn etkisini ne noktada görüyorsunuz?

hsan Bayülken: imdi öyle bir ey, bir kere rekabetin olduu yerde baar olur, bunu kabul etmek gerekiyor. Yabanc snrlamasnn bence bize negatif yansd tek olay var Avrupa'yla Türkiye liginin farkl platformlarda oynanmas. te orada ne oluyor, Avrupa'da 5 yabanc oyuncuyla oynayabilirken Türkiye'de 2 tane Türk oyuncuyu oraya koymak zorunda kalyorsun veya Avrupa'da 6 veya 7 yabancyla sahaya çkarken Türkiye'de böyle bir lüksün olmuyor. Onun dnda Türk oyuncular oynayabilecek kapasitedeyse ben oynayacana inanyorum. Yani yabanc snrlamas, oydu buydu bunlar bence tamamen mazeret, ben hiçbir ekilde katlmyorum. Sonuna kadar da bunun yanl olduunu savunan insanlardan bir tanesiyim, ayet oyuncu sadece fizik olarak deil mental olarak da hazrsa her yerde oynar. Ben bunun doru olduuna inanyorum, katlmyorum yani.

11) Fenerbahçe Ülker'e geçelim buradan. Kenan Sipahi'ni u anda oynad basketbolun Bar Ermi'i tamamen kenarda brakacak bir basketbol olduunu düünüyor musunuz?

hsan Bayülken: imdi, burada bir tercih yapld. Obradovic böyle bir tercihte bulundu ama bunu Bar'a da söyledi. Sezon banda Bar'a öyle bir söylemi olduunu örendik "Ben Kenan'la oynayacam, sen bu seneki planlarm içinde yoksun. Gitmek istiyorsan gidebilirsin, kalmak istiyorsan kalabilirsin ama ben tercihimi bundan yana kullanacam." diye. imdi bu bir koçun yaklamdr, buna sayg duymak gerekiyor. Bu, Bar'n kötü olduu anlamna gelmiyor veya Bar'n deersiz olduu anlamna da gelmiyor. Bu, tamamen bir tercihtir. O koç Kenan Sipahi'nin uzun vadede Fenerbahçe Ülker için, ülke basketbolu için önemli bir basketbolcu olacan ve bu uzun sürelerde Fenerbahçe Ülker'in belki de daha istikrarl pozisyon alan oyun kurucudan gerekli katky alabileceinin bir tasarrufu diyelim. imdi böyle olduu zaman Bar'n da bir ekilde ya uygun bir takm bulamadn düünüyorsun, ya da bir ekilde frsat gelir mi diye düündüünü düünüyorsun ama Obradovic bu noktalarda çok net bir antrenör ve bu, u ana kadar söylediklerinin de dna bir ekilde çkmad. Dediim gibi bunun canl örnekleri her yerde var. Bir oyuncu bir takma gider... En basit örnei Planinic'i verelim. Planinic geçen sene Khimki'de her eyi yapt, takm 3 gömlek yukar çkard ama bu sene formasnn arkasnda Planinic yazmasa çok dikkati çekecek bir durumu yok. Bu tamamen oyuncunun bulunduu takmdaki performansn ne ekilde kullandyla alakal. Ben iyi ya da kötü oyuncu vardr diye bir ey düünmüyorum, ben verim vermeyen veya verim veren oyuncu vardr diye düünüyorum. Bu tamamen antrenörün oyunculara çizdii rol tanmyla ilgili.

12) Bogdanovic'ten bahsedelim biraz. Son 2 sezondur belki de Euroleague'in en iyi skoreri. Peki stres katsays yüksek maçlarn kritik anlarnda yeteri kadar sorumluluk aldn, takma gerekli liderlii yapabildiini düünüyor musunuz?

hsan Bayülken: Bogdanovic'in öyle liderlik konusunda... Bir kere ben Obradovic'in olduu yerde bir oyuncu liderliinin olduuna çok inanmyorum. Sadece Obradovic'in verdii snrlar içerisinde bir liderlii yapmas gerekiyor. Ama tabi burada Obradovic'in sisteminde daha çok oyuncularn bire bir fonksiyonlar ön planda. Ama bu bire birlerin oynanaca zamanlama olsun, hangi oyunculardan ne zaman bunlarn olaca konusunda Obradovic biraz daha net olmaya çalyor. Bogdanovic de iyi bir çizgi çiziyor. öyle ki: bundan önce de skor atyordu ama imdi daha az top kullanarak daha iyi skor bulma konusunda Obradovic onu kullanmaya ve daha iyi yönlendirmeye çalyor. Bence de amacna ulayor. Zaten Bogdanovic u anda geliim açsndan yava yava NBA'de oynayacak noktalara gelmeye balad. Zaten kariyerinde de hep böyle yukar doru bir gidi var. Ama bence bugün geldii nokta, Obradovic'in ona çizdii nokta gerçekten onun da geliimi için çok iyi oldu.

13) Bogdanovic üzerinden devam etmek istiyorum. 2. CSKA maçnda, 2 Barcelona maçnda da sanki o gereken sorumluluu, kendi skor potansiyelini sahaya gerektii gibi yanstma görevini yapamad, Preldzic'e çok yasland sanki.

hsan Bayülken: imdi her maçn özelinde mutlaka farkl oyunculardan verim gelebilir. Obradovic de bireysel bazda oyuncu performanslarn belli bir çizgide kalmasn baaran koçlardan bir tanesi. imdi böyle düündüün zaman Bogdanovic'in de baz maçlarda ön plana çkamamas normal olabilir. Zaten asl en büyük tehlike de büyük bir hedefe doru gidiyorsan bir oyuncuya bal olmaktr. Belki de Obradovic'in kontrol etmek istedii noktalardan bir tanesi de bu. ayet sen o noktada sadece Bogdanovic'in ataca saylarla ampiyonluu kovalayabilecek bir noktada olursan o zaman iler çok kolay olmayacaktr. Obradovic bunun en kolay örneini 3 ya da 4 sene önceydi yanl hatrlamyorsam, Barcelona'yla eletikleri zaman Panathinaikos'tayken 1-4 yaparak Navarro'yu kitlemi ve Barcelona'y sürpriz bir ekilde elemilerdi. Bir oyuncuya bal olarak oynamak her zaman için tehlikedir. Bence de Obradovic o tuzaa dümek istemiyor.

14) Kleiza'dan bahsetmek istiyorum. Murat Murathanolu birkaç maç önce Kleiza için "büyük hedefini kaçrd" eklinde bir yorum yapmt. Katlr msnz?

hsan Bayülken: Valla onun için büyük hedefin ne olduunu düünmek gerekir. Kleiza pozisyonu gerei ribaund ve savunma konusunda çok ön planda oyuncu deil. O yüzden onun çok büyük bir oyuncu olduunu söylemek kolay deil. Kleiza bence saha içinde bulunduu süreyi maksimum düzeyde hücum tarafnda kullanabilen ender oyunculardan bir tanesi. 5 dakika 20 sayda atabilir, öyle bir özellii var. Zaten Obradovic de onu o tarz kullanmaya çalyor. Ksa sürelerde rakip takmn önlem alamayacan düündüü anlarda sahada ondan bir verim alma çabas içinde. Büyük oyuncu diyebilmek için bence Kleiza'nn 40 dakika boyunca maçn içinde olabilecek, her an bir ey yapabilecek bir oyuncu olmas lazm. Ama Kleiza onlar hep 3'er 5'er böyle küçük periyotlarda yapyor. O yüzden oralarda etkili olan oyuncuya büyük demek? Belki de kaçrm olabilir.

15) Fenerbahçe Ülker'le ilgili son olarak Ömer Onan'a deinmek istiyorum. Ömer Onan hakettii rolü alabildi mi?

hsan Bayülken: Burada Obradovic, Ömer Onan'n ne yaptn biliyor. Çünkü Ömer Onan ne yapt belli olan, net oyunculardan bir tanesi. Fenerbahçe'yle bütünlemi ve profesyonelliin snrlarn -bence Kerem Gönlüm'le beraber- belli bir seviyede tutmu oyunculardan bir tanesi. imdi burada Ömer Onan için önemli olan nokta o sistem içinde var olmaya devam etmesi. Ömer orada olduu müddetçe mutlaka devrede olmas gerektii yerlerde devreye girecektir, hiçbir ekilde bir düme olmayacaktr. Obradovic de onun verdii bence bir rahatlkla Ömer noktasnda ondan alaca verimi bilmesinden dolay dier oyuncularn ne yapacan, onlarn zaman içinde ne gibi bir noktaya getirebileceini görme açsndan bence bu süreyi kullanyor. Yoksa ben Ömer'den çok kolay vazgeçeceini düünmüyorum.

16) Anadolu Efes'e geçmek istiyorum. Röportajn banda Türk basketboluyla ilgili baz skntlardan bahsetmitiniz. Oktay Mahmuti'nin Efes'ten ayrlmasnn arkasnda da Ivkovic'in olduu konuuluyor. Vaggilis Aggelou'nun geliinin de bu hedef dorultusunda atlan ilk adm olduu konuuluyor. Siz buna katlr msnz?

hsan Bayülken: Mantk zincirinde gittiiniz zaman katlmamak elde deil. Ama burada dediimiz gibi, biraz önce kendim için nasl bir yorum yapyorsam ayns burada da geçerli. Bu oyunun bir kural. Antrenörler gelirler giderler, çok önemli deil bu. Antrenör baznda önemli de kulüp baznda önemli deil bu. Kulüp baznda burada i günlük olarak alglanmamas, yani A.Efes'i var eden en önemli deer uzun soluklu noktalarda kendi oynadklar basketbolu kabul ettirip bu dorultuda yakaladklar baarlardr ve bunu yaparken de idari ve teknik anlamda yakaladklar bu birliktelik A.Efes'in basketbolda en önemli markalardan biri olmasn salad. te Aydn Abi dedik, ondan sonra Ergin dedik Oktay dedik, bir ekilde öyle bir zincir geldi. Ama ondan sonra o zincir koptuktan sonra -antrenörler gitti geldi yine, Ergin-Oktay geldi ama- o zincir koptuktan sonra o düzenleri salamak bir daha çok kolay olmad ve A.Efes'te belki de bu güne kadar kendisini buralara getiren deerlerden vazgeçip daha fazla günlük baarlarn peinden koar hale geldi, bence asl tehlike bu. Yani A.Efes'in artk yeni bir yaplanmaya geçip u anda kadrosunda Türk oyuncular bazndaki o yldz olabilecek genç oyuncular bir ekilde rotasyonun içine sokup ileride 3-4 sene zarfnda tekrar o alk olduumuz A.Efes modellemesini kazanmas gerekiyor. imdi Ivkovic geldi diyelim. Ivkovic ya gerei 2 sene sonra veya 3 sene sonra A.Efes'ten gitti. Yine böyle bir kaos ortam olacak m? Ben onunla ilgileniyorum. Yoksa u anda Ivkovic gelmi, A.Efes'i final four'a sokmu, ampiyon olmu, bunlar çok önemli deil. Önemli olan Ivkovic gittikten sonra A.Efes ne durumda olacak. Bunun cevabn bulmak gerekiyor. Biz u anda 2013 ylndayz ve en son final four'a 12 sene önce gitmiiz. Bu kadar yatrm yapan, bu kadar gündeme gelen -biz seninle basketbol olmasa bu konumay yapmayacaktk- iin bu kadar aktüel olarak tartld, gündeme geldii bir ortamda bizim 12 senedir bizim final four'da olmamamz da bence çok önemli soru iaretlerinden bir tanesi. 

17) Kerem Tunçeri bir röportajnda gönderilme haberinin kendisine haber verilmediini söyledi. Takma bunca emek vermi kaptana bu yaplan yakk ald m?

hsan Bayülken: Sen bana bir liste yap desen ben sana "yakk alanlar-yakk almayanlar" diye çok uzun bir liste yapabilirim. Biz u anda belki basketbol olarak bir eyleri am durumdayz. Ama bunu istikrarl halde hayata geçirdiimiz noktalar çok fazla deil, zaten bunun skntsn çekiyoruz. Burada tabi ki Kerem Tunçeri Türk basketbolunun yetitirdii en önemli oyunculardan bir tanesi. Kerem Tunçeri sayesinde elde ettiimiz baarlar, onun düzen içinde yaptklar çok önemli eyler. Ama burada bunlara çok fazla taklmamak gerekiyor. Dediim gibi, oyunun içinde malesef bu tip sevimsiz, kabul edemeyeceiniz hem bireysel bazda hem genel anlamda olaylar olabiliyor. Ama bunlarn böyle olduunu kabul u anda "bundan sonra ne yapabilirim"i düünmek lazm. Yani u anda Kerem Tunçeri'nin bence "Ben Anadolu Efes'ten bu ekilde mi gidecektim"i düünmek yerine dier türlü düünmesi gerekiyor. "Acaba basketbolu braktktan sonra ben Anadolu Efes'e ,beni var eden kulübe, tekrar bir hizmet edebilecek miyim?" veya "Ben u anda Telekom'a hizmet ediyorum, Ankara basketbolu için Telekom'da buraya geldim, buradan ne gibi eyleri üstüne koyabilirim" gibi pozitif düüncelere girmesi gerekiyor. Kerem'in Ankara'ya gitmesi çok büyük bir olay. imdi Kerem Tunçeri böyle diyor da siz bana eyi söyleyin o zaman, hangi kulüpte gerçek anlamda formas yukar aslm bir oyuncu söyleyin bana. Bu herkes için geçerli. Türkiye'de bir sürü yldz oyuncu var ama hiçbiri kendi camialarnda hakettii deeri hem basketbolda hem futbolda görmü deil. Yani bu özele indirilecek bir ey deil ki bu, genel bir problem. Yani o yüzden bence Kerem Tunçeri'nin bunu bireysel olarak alglamadan "Böyle bir ey malesef Türkiye'de vardr." diye düünmesi gerekiyor.

18) imdi Galatasaray'a geçelim. Sakatlklar sonrasnda BBL'deki ampiyonluk yarnda ciddi bir rakip midir Fenerbahçe'ye?

hsan Bayülken: imdi, Galatasaray'n belki de en önemli arts Türk kadrosu. Fenerbahçe Ülker'in bu kadar konforu yok belki de Türk kadrosu olarak, A. Efes'in de. Onlar u anda zorlayacak takmlar bence Banvit.yi bir Türk kadrosuna sahip, Simmons'n da Türk olmasndan dolay. Karyaka, dar bir rotasyonu var ama oralarda belki bir eyler yapabilir. Galatasaray, özellikle krizleri çok iyi yöneten bir Ergin Ataman var orada. Yine de yaanan bütün olumsuzluklara ramen takmn hedefleri dorultusunda ayakta kalmasn salad. Ama burada dediim gibi Türk oyuncu kadrosunun zengin olmas ,imdi Engin Atsür de sakatlktan döndü, onlarn Türkiye liginde çok daha hareket alann geniletmesini salyor. imdi Fenerbahçe'de Ouz dönmedii takdirde, imdi her maçta bir tane uzunu kesiyor Obradovic ve genellikle de bu Vidmar oluyor. imdi Zoric'le oralar gidemezsin, rakiplere kar oynayamazsn, e Vidmar' aldnz zaman kimi keseceksin? Bogdanovic'i mi keseceksin Bo McCalebb'i mi keseceksin, Bjelica'y m keseceksin, Kleiza'y m keseceksin? Çok ciddi problem. Bu dorultuda tabi Türk oyuncularn deeri artyor. Yani Ouz'la lkan'n geri dönmesi veya döndükleri takdirde oynadklar basketbolun iyi düzeyde olmamas durumunda ben Galatasaray'n da kadro yapsyla beraber ampiyonlukta en az Fenerbahçe Ülker kadar aday olduunu düünüyorum.

19) Ender Arslan'a bir parantez açmak lazm sanki. Yalanmyor mu?

hsan Bayülken: imdi, Ender çok genç yanda ülke basketbolunda çok önemli yerlere geldi. Hep belli bir çizgide oynad, zaman zaman üstüne çkt anlar oldu ; ama sonuçta Türkiye'nin ender yetitirdii ismi gibi ender oyunculardan bir tanesi. u anda bence olgunluk dönemini yayor. Zaten sporcularn en verimli olduu ya 30 ya civardr. Ender de u anda 30 yanda. Zaten bu dorultuda da Arroyo'nun orada olmas Ergin Ataman'n onu çok iyi tanmas, o birliktelik bir anda Ender'in de verdii performansla beraber hem bireysel anlamda hem takm anlamnda u anda Galatasaray'n ilerini kolaylatrm durumda.

20) Peki hocam, bir oyuncunun en iyi oynad yalarn 30'lu yalar olduunu söylediniz. Sanki Türkiye'de böyle olmuyor maalesef. Yani bizde oyuncu yllanp deerlenmiyor da yalanyor sanki. Hidayet'te bunu gördük, Kerem Tunçeri'de bunu gördük malesef. Böyle mi sizce?

hsan Bayülken: Ben öyle düünmüyorum. Burada imdi tabi oyunculardan beklenen eyler çok önemli. Hidayet farkl bir nokta. Hidayet, Orlando'daki o final serisinden sonra çok büyük bir kontrata imza att. Bence yanl bir takm tercihinde bulundu. Toronto'ya gitmesi bence bir hatayd. Portland istiyordu o srada onu. Portland'a gitseydi ben ilerin daha iyi olacan düünüyorum. Ama tabi profesyonel bir ortamda bazen tercihlerini farkl bir kriterde ön planda tutup yapabilirsin. Ben Hidayet'in ondan sonra, Toronto'dan sonra ypranma sürecine girdiini düünüyorum. O doru bir organizasyonun içinde olsayd u anda farkl bir noktada olabilirdi. Kerem Tunçeri farkl bir oyuncu, o antrenörle uyumu olduu zaman veya takmda kendi rolünü benimsedii zaman verim veren oyunculardan bir tanesi. imdi, dier yandan Kerem Gönlüm diyorsun hâla oynuyor. Seneye "artk basketbolu brak" diyecek biri olacan zannetmiyorum, "Kerem keke 1 sene daha oynasn" dersin antrenör olsun. Ömer Onan, çok önemli bir oyuncu. Ben braksn demem Ömer'e, "2 sene daha oyna derim" gördüüm zaman. Bu tip örnekler belki çok fazla olmayabilir, ama oralarda da jenerasyon atlamak gerekiyor. Dier taraftan bakyorsun Kaya, Tutku gibi oyuncular Trabzon'a gidip oynuyorlar. Bunlar bence çok olumlu eyler. imdi Kaya'nn, Tutku'nun Trabzon'da oynamas oradaki görgünün, basketbola olan ilginin, basketbolcu verimliliinin nasl olmas noktasnda profesyonelliin oralarda da tannmasn salayacaktr. Bu tip durumlarda tabi ki oyuncularn beklentileri biraz daha farkl olabiliyor. Burada demek istediim nokta oyuncu doru bir organizasyon içindeyse ve belli dorular yapp belli bir noktaya gelmise ben yalanma olacan düünmüyorum ki zaten u anda koçlarn çou da yaa çok fazla taklmyorlar saha içindeki performans deerlendiriyorlar.

21) Semih Erden'le ilgili bir soru sormak istiyorum. Maç içinde bile çok dalgal performans, bir dakikas bir dakikasn tutmuyor. Kafasndaki NBA hayalinin bunda etkili olduunu mu düünüyorsunuz yoksa Semih'in genel karakter yaps m bu yönde?

hsan Bayülken: Valla ben Semih'le ilgili tek saptama yapabilirim. Semih'le ilgili u anda 100 tane soru yazabiliriz alt alta. Bu nasl oluyor, u nasl oluyor, niye böyle oldu falan. Cevap ne yok, cevab yok. Semih'le ilgili noktalarda cevap bulmak çok kolay deil. Belki onun için biraz daha snrlar doru çizmek gerekiyor, beklentiler o kadar fazla ki o bunlarn hiçbirini karlayamadkça yapt ilerden de vazgeçmek zorunda kalyor. Bu da hem kendine hem de takmna zarar veriyor. Çünkü Semih yldz bir oyuncu deil ama çok büyük bir oyuncu. Ama burada Semih'in de baz eylerin altn çizmesi gerekiyor. imdi NBA'de maç seyrettiin zaman oyuncularn ne yapaca üç aa be yukar belli. Tim Duncan topu ald zaman herkes biliyor ki potal atmaya çalacak, olmad zaman açlar doru ayarlayarak rakibini pota altna kadar getirip bitirecek. imdi Semih'in bir tane iyi yapt hareketi söyle desen ben sana söyleyemem. Rakip takmn koçu olarak Semih'in hangi yönüne önlem alacaksn? Öyle bir durum yok. Demek oluyor ki burada hem Semih'in hatas hem Semih'ten faydalanma eklinde baz hatalar var. Ama burada her zaman için oyuncuyu oraya koymak gerekiyor. Oyuncunun mutlaka kiisel hedeflerinin olmas gerekiyor. Zaten, sen NBA hayali dedin ya, o NBA hayali deil bence. Bu, tamamen bu ruh halinin NBA'de onu  var etmemesinden oluan bir durum. Semih isteseydi NBA'de kalrd.

22) Lig lideri Banvit'in maçlar yaynlanmyor, bunu nasl deerlendirmek gerek?

hsan Bayülken: Bu soruyu Lig TV'ye sorman gerekiyor bu sorunun muhatab ben deilim. Ama mutlaka onlar da baz kriterleri ön planda tutuyorlardr. Dediim gibi bu sorunun muhatab ben deilim.

23) Ticari kriterler diyebiliriz deil mi?

hsan Bayülken: Muhatab ben deilim.

24) Tamam. Beikta'a deinelim. Yeniden yaplanma sürecine giren bir takmn koçunun Erman Kunter olmas daha doru bir karar olmaz myd?

hsan Bayülken: Bunu da Beikta yönetimine sorman gerekiyor. Bunlar tamamen iç kararlardr. Yönetimsel kararlardr.

25) Peki alnan kararlarn doru olduunu düünüyor musunuz?

hsan Bayülken: Valla o tamamen takmdan ne beklendiiyle alakaldr. ayet takmdan beklenen nedir, ayet yönetim Erman Abi olsun Ahmet Kandemir olsun "siz u hedefe ulan bizim için yeterlidir" veya "bu sene bizim için geçi yldr" gibi bir yaklam varsa ona göre deerlendirmek gerekir. Yok "biz ampiyonluu kovalyoruz" deyip onun uzanda kalyorsan ona göre deerlendirme yapmak lazm. Ama u anda Beikta için söylenecek tek bir ey var. Havasn bulamam, geçmie doru giden bir takm hüviyetinde. Bunun bir ekilde düzeltilmesi gerekiyor ve oradaki Erman Abi olsun, Ahmet Kandemir olsun, Beikta camiasn çok iyi bilen yakndan tanyan arkadalarmz, Erman Abi büyüümüz. Sonuç olarak mutlaka bir çözüm bulacaklardr. Ama burada unutulmamas gereken bir ey var. Beikta artk basketbolda bir marka ve herkes iin sonunu hatrlar. Yani u anda Beikta potansiyel olarak belki beklendii çizgide deil, oynad basketbol tatmin edici bir durumda deil ama öyle bir noktaya gelir ki playoff zaman Beikta 2 tane maç kazanp kendini bir anda yukar doru iterse, bu kadar konutuumuz, bu kadar olumsuzluklardan bahsettiimiz bir sene sonunda Beikta basketbolu yine istedii bir noktada istedii bir dereceyi elde ederek sezonu bitirebilir ama bu çözüm müdür o da ayr bir tartma konusu.

26) Euroleague'den bahsedelim. Top 16'da gruplar belli oldu. E Grubu'nda Fenerbahçe Ülker, Olympiakos ve Barcelona büyük ihtimalle playoff için en büyük favoriler...

hsan Bayülken: Oynanmasn o zaman maçlar sen böyle diyorsan.(gülüyor)

27) Aday olarak...

hsan Bayülken: Bu daha iyi oldu.

28) A.Efes'in bu gruptaki ansnn yükselmesi yeni koç da gelmiken hangi kriterlere bal?

hsan Bayülken: öyle düünmek lazm. Nasl biz burada seninle sene sonunda Ivkovic gelecek diye bir düünce yapsndaysak oyuncular da mutlaka böyle düünmeye balamtr. Bunu oyuncularn nasl kabul ettii önemli, kulübün nasl kabul ettii önemli. Bu periyotta A.Efes "biz Ivkovic'den sonrasna bakarz" eklinde bir düünce yapsnda olursa u anda oynanacak maçlarda pek parlak geçmeyebilir. Ya da bizim A.Efes'ten beklediimiz gibi "Biz bir basketbol markasyz, Türkiye'nin en önemli basketbol kulüplerinden biriyiz. Bizim için önemli olan nokta mazeretler deil, o olmu bu olmu deil, biz hedef takmyz ve yapabileceimizin en iyisini yapacaz." derlerse de o zaman bizi çok fazlasyla sevindireceklerdir. Çünkü A. Efes'e yakan budur. Yani o olmu, bu olmu, sene sonunda Ivkovic geliyor... Bunlar bir kenara brakp u anda A. Efes'in mutlaka ilk 16 maçlarna konsantre olmas ve beklediimiz oyunlar sergilemesini temenni ediyoruz.

29) Galatasaray'n grubundaki Maccabi çok önemli bir basketbol gelenei ama son yllarda onlarda da baz skntlar var.

hsan Bayülken: Bütçeyle alakal. Onlar da oyuncu bulamyorlar ama David Blatt'in basketbol görüü, Maccabi'nin o gelenekleri onlar bir ekilde ayakta tutuyor. Kolay bir grup deil oras. Özellikle Real Madrid-CSKA çok iddial iki tane final four takm. Burada tabi Galatasaray ne yapacak dersek evindeki maçlar kazanp yolda da kazanmas gereken maçlar -ilk turda kazanmt- onlar kazanmasn bekleyeceiz. En iyi derece 3 ya da 4 olur. Ayn anda hedefteki 2 takm geçebileceklerine ben ihtimal vermiyorum çok kolay bir ey deil çünkü o. Ama sonuç olarak ben Galatasaray çeyrek final yaparsa çok büyük bir baardr diye kabul ediyorum ki belki de onlarn o istedikleri A lisansn alma konusunda da çok önemli bir adm salayacaktr.

30) Real Madrid'den konualm. Takm yapsnda Sergio Rodriguez belki de oyun içindeki en temel parça haline geldi. Onun bu takmndaki yükseliinin yanndaki parçalarla da ilgili olduunu düünüyor musunuz?

hsan Bayülken: imdi kendisi milli takm düzeyinde de en iyi oynayan oyunculardan bir tanesiydi. Dediim gibi o artk olgunluk dönemine, bundan önce hep bir aray içindeydi, oyun karakteri olumamt. imdi takma nasl faydal olabileceine, bulunduu ortamda da dier takm arkadalarnn nasl performansn arttraca konusunda daha net ve oyununu takmla birletirmeyi çok iyi baaryor. Bu dorultuda da zaten Real Madrid u anda takm olarak ilk grup maçlarn süpürdü desek yanl olmayacaktr. Zaten spanya liginde de u anda yollarna yenilgisiz devam ediyorlar. Bu dorultuda düündüün zaman srf ona deil takmn oynad basketbol ve verdikleri keyfi de atlamamak gerekiyor. u anda Real Madrid'i seyretmek zevk. Ama unu da ekleyeyim, takmlarn belli kapasiteleri vardr. Onlar u anda %80'lere %90'lara ulam durumdalar. Bundan sonra bunun üstüne de bir ey koymalarn beklemek çok büyük hakszlk olur onlara. Ama dier takmlarn performanslar daha ortaya çkmad. Olympiakos olsun, Panathinaikos olsun, bunlar her zaman üstüne bir ey koyabilecek takmlar, Fenerbahçe olsun. imdi bunlardan üstüne bir ey koymasn bekliyoruz. te o zaman da Real Madrid'in o ilk tur maçlarndaki baskc görüntüsü belki de makasn da kapanmasyla beraber onlarn iini zorlatracaktr.

31) Sezon bandaki Spanoulis olayndan bahsedelim. CSKA'dan yllk 3 milyon euro'luk bir teklif ald söylenirken Olympiakos'la yllk 2 milyon euro karlnda anlat. O zaman böyle oyuncular baar vaadiyle daha keskin bir ekilde etkileyebilir miyiz paraya oranla?

hsan Bayülken: Tabi ki olabilir ama Spanoulis'in oyun yapsna bakmalyz. Spanoulis takmn lideri. Dese ki "bu böyle olacak" o olur. imdi öyle bir ortam brakp baka bir ortamda bunu tekrar ispat etmeye gitmek çok mantkl deil. Hani diyoruz ya hangi oyuncunun formasn yukar asarsn, o imdi orada kök salmaya devam ediyor. Bunu yaparken de baarlar pe pee geliyor, 2 sene üst üste Euroleague ampiyonluu kolay bir ey deil. Tabi onlar için de en zor ey bu kadar heyecan yaadktan sonra bu tip maçlar oynamak onlar çok tatmin ediyordur diye düünmüyorum. Çünkü ilk tur maçlar onlar için oynanmas gereken maçlar. Onlar asl yukar doru gittikçe asl yüzlerini gösterecekler.

32) Papanikolaou. Sizce NBA tercihini kullanmasa Avrupa'da çkabilecei tepe nokta neresi olur?

hsan Bayülken: Papanikolaou'nun en önemli özellii tamamlayc bir oyuncu olmas. Yanndaki yldz oyuncular verim verdii zaman o da onlar tamamlayp yapmas gerekenleri sahada uygulayan pozisyonunda çok fazla alternatifi olmayan bir oyuncu. Zaten Spanoulis de o giderken, onlar baya tatsz diyaloglarda bulundular. Özellikle Spanoulis. Onun gitmesini hiç istemiyordu. Çünkü o da biliyordu onun ne kadar deerli bir oyuncu olduunu ama Papanikolau böyle bir karar ald. Sonuç olarak o da tabi kendi snrlarn görmek istiyor. Nereye gideceini hep beraber göreceiz ama burada önemli olan nokta Olympiakos'un sisteminde var olan bir oyuncunun farkl bir sistemde ne yapacan hem o merak ediyor hem biz merak ediyoruz. te bunu da ancak sezon sonunda deerlendireceiz ancak bu 1 senede olmaz 2 senede olmas gerekiyor. Joe Ingles o tarz bir oyuncuydu imdi Maccabi'ye gitti ve Maccabi'de bence oyununu daha fazla gelitirmi durumda.

33) Avrupa'da yerli oyuncular üstünlüü ABD'li oyunculara kaptrd m sizce?

hsan Bayülken: Hayr.

34) Peki uzunlarda yabanc arlkl bir durum olumaya balad m? NBA, Avrupa'daki oyuncular çok geni kapsaml bir biçimde içine mi alyor?

hsan Bayülken: Çok katlmyorum buna ama Euroleague'in geçmi yllara göre kalitesinin de biraz aa indiini söylemek yanl olmayacaktr. Tabi ki NBA burada deerli olan oyuncular Avrupa'dan koparp kendi organizasyonuna dahil ediyor. Ama burada unutulmamas gereken bir nokta var. Real Madrid takm ve Olympiakos yenilgisiz ilk turu bitiren iki takm. Bu iki takmn da en önemli özellii kendi ülke vatandalar oyuncularyla bu baary elde ediyorlar. Olympiakos'un Yunan oyuncu says fazla Real Madrid'in de spanyol. Böyle bir ortam yaratldna göre demek oluyor ki takmlar var edebilmek için mutlaka senin de bu deere sahip çkacak, bulunduu kulübün deerini arttracak kendi ülke vatanda basketbolculara, yldz oyunculara ihtiyacn var. Bunlar yldz  olmasa bile o sistemin bir parças olmas gerekiyor. O dorultuda düündüün zaman i biraz daha oyuncu yetitirmeye geliyor. Yine en baa dönüyoruz ama u anda sadece Türkiye'nin deil, bu Avrupa'nn da en büyük skntlarndan bir tanesi. Oyuncu yetitirme konusunda u anda çok ciddi anlamda problemler var. Bakalm bu nasl bir sistemle alacak. Ben baz programlamalarn dediim gibi yaplmas gerektiini düünüyorum. Özellikle Türkiye'de baz düzenlemelerle beraber ben yldz oyuncunun da yetitirilebileceimize inanyorum.

35) Milli takma atlayalm. Tanjevic dönemi kapand. Nasl bir deerlendirme yaparsnz. Hayal krkl yaadnz m bu dönemde?

hsan Bayülken: Tanjevic ülke basketboluna sonuç olmasa bile ,baar-baarszlklar bir kenara brak, baz eyler konusunda baz eyler konusunda farkl bir bak açs getirmi Avrupa'nn sayl koçlarndan bir tanesi. Tabi bunu yaparken sonuca gittiimiz noktalarda ,özellikle ampiyonalarda, beklentilerin altnda kaldmz anlar olmad deil. Buralarda dediim gibi sadece antrenörden her eyi beklemek doru deil. Tanjevic'in de deitirebilecei baz eyler var, verim alabilecei baz oyuncular var. Kendi sisteminde ön plana çkmasn beklediimiz baz oyuncular var. u anda tabi burada deerlendirilmesi gereken nokta, Tanjevic bizim için çok önemli olan iki jenerasyona tanklk etti. Biri 79 jenerasyonu. Hidayet'lerin Mehmet'lerin olduu jenerasyon. Bir de 86-87 jenerasyonu. Ömer Ak, Semih Erden ve Ersan'l jenerasyon. Burada önemli olan bu oyuncularla bizim alabileceimiz yol gerçekten bu kadar myd yoksa daha m fazlas olmas gerekiyordu. Bu sorunun cevab senin için farkl olabilir benim için farkl olabilir Tanjevic için farkl olabilir. Burada önemli olan nokta Tanjevic'in ülke basketboluna farkl bir bak açs getirdii ama sonuç olarak bunun kat üstünde çok fazla kendini olumlu anlamda hayata geçirdii.

36) Milli takmda Ersan üzerinde durmak istiyorum. Son turnuvada Ersan 2. bee kadar dütü. Bu sknt Ersan'n kendi karakter yaps nedeniyle arln hissettirememesinden mi yoksa takm düzeninden mi kaynaklandn düünüyorsunuz?

hsan Bayülken: imdi milli takm düzeyinde bunlarn bu kadar keskin ifade edilmemesi gerekiyor. Milli takm zaten 12 tane seçilmi oyuncunun oluturduu takm. Bu dorultuda koçlarn da o düzen içinde baz oyuncular farkl noktada deerlendirme durumlar olabilir. Ama burada sadece Ersan'n özelinde deil milli takm olarak bizim istenen çizgide olmamamzla, farkl olarak herkesin bak açs dorultusunda baz oyuncularn performanslarnn irdelenmesine neden oldu. Ama burada ben Ersan olsun Ömer Ak olsun, onlarn NBA'deki geçen seneki çizgilerinin altnda kaldn düünüyorum. Bu dönemsel de olabilir ama sonuç olarak ikisi de bizim uzun vadede milli takmmzda hedef olan 2 tane oyuncumuzdur. Bir kötü turnuva geçirmeleri onlarn bizde ne deerini azaltmtr ne de onlar hakknda olumsuz düüncelerin fazla olmasna neden olmutur. Sonuç olarak kötü bir turnuva geçirmilerdir ama sonuç olarak onlara da sorsan bu turnuvay kötü geçirmek istemeyeceklerdir ama olabilir. Burada bence resmin kenarlarndan çok resmin tamamna bakmakta yarar var. Zaten biz güzel bir resim çizmedik orada.

37) Murat Özyer'in bana gelen olaya deinmek istiyorum. Bana ciddi bir olay geldi, protokolde yumruk yedi ve devamnda federasyondan düzeyinde hiçbir açklama yaplmad. Karyaka'nn ald 2 maçlk cezann gerekçeleri arasnda bu olay yer almad. Neden böyle oldu, biz bu olayn üstüne neden gitmedik?

hsan Bayülken: imdi bu, hiçbir ekilde kabul edilmeyecek bir olay. Sonuçta Galatasaray basketbol ubesinin bandaki bir arkadamz. Bunu hiçbir ekilde kabul etmek veya onaylamak ihtimali bile yok, yanl bir ey. Ama sadece bununla snrl kalmyor. Bu bizim maalesef biraz da toplumumuzda yaanan olaylar. Futbol maçnda seyirci sahaya girebiliyor veya farkl bir tribün eylemi olabiliyor. Yani biz toplum olarak u anda spor kültürüne sahip olmamann verdii skntlar yayoruz. Bu ayn ekilde farkl platformlarda reaksiyonlarn sadece seyircilerle snrl kalmad, oyuncu baznda tartmalar olduu, antrenörler baznda tartmalarn olduu...Yani hep böyle gergin, sporun dndaki olaylarn konuulduu bir hale geliyor. Konutuumuz eyler de hep böyle olumsuz ve negatif eyler. Bunlarn bir ekilde düzelmesi gerekiyor. Burada Murat Özyer'in yaad olay bu zincire eklenmi yeni bir halkadr ama iin vahametini konumak da bence gerekli ama burada baz yaptrmlar yapmadn takdirde geldiimiz nokta da ileri bir geri eklinde olmaya devam edecektir. Burada tabi yetkili arkadalarn, mutlaka ne yapmas gerektii noktasnda, yetkili birimlerin, kulüplerle federasyonumuzun mutlaka bir birliktelik içinde bu problemi halletmesini bekliyoruz çünkü öbür türlü olduu takdirde konutuumuz hikayeler hiçbir zaman bizim beklediimiz hikayeler olmuyor. Ama kavgayd, oydu, buydu bu NBA'de de oluyor, bunu da göz ard etmemek lazm, ama onlar öyle bir ceza veriyor ki...Önemli olan koyduun kurallar deil, kurallar uygulayabiliyor musun. Bunlar yapmamz gerekiyor bizim.

38) Buradan sizin basketbolla ilgili bireysel zevklerinize geçelim. zlemekten en büyük keyif aldnz basketbolcu kim?

hsan Bayülken: Ben Baron Davis'i çok severim. Onun hâla Youtube'dan videolarn seyrederim. Belki de olmas gerektii yerin altnda kalan bir oyuncu. Ben biraz eski tip basketbolu sevdiim için, mesela u anda Indiana'nn oynad basketbolu çok seviyorum, çok keyif veriyor bana. Sonuç çok önemli deil, benim için önemli olan orada o oyunu seyretmek, takip etmek. San Antonio'nun oyununu seyrettiim zaman Gregg Popovich'in yaratt o düzeni görmek bana keyif veriyor çünkü ben bu filmi defalarca görüyorum ve hâla da görebiliyorum. Kar takm da biliyor ama onlara da seyrettiriyorlar, çok özel bir ey. Onun dnda tabi ki farkl koçlarn maçlarn seyretmek keyif veriyor. Ben tabi bütüne bakmaya çalyorum oyuncu bazndan çok ama Sergio Rodriguez seyretmesi keyif veren oyunculardan bir tanesi. Bu kadar.

39) Son 13 yla baktmzda 21. yüzyla en büyük damgay vuran koç hangisi sizce?

hsan Bayülken: Tabi burada NBA ve Avrupa'y ayrmak gerekiyor. NBA'de tabi ki Phil Jackson'n yeri ayr, onu 2 basamak yukar koymak gerekiyor. Ben Gregg Popovich'i çok takdir ederim, onu da beeniyorum. u anda bence hikayelerden bir tanesi Butler'n koçunun Boston'a antrenör olmas. O da çok güzel bir hikaye. O kadar genç bir koçun orada bu baar çizgisini NBA'ye tamas. Avrupa'da sevdiim koçlar kim diye baktm zaman tabi ki Obradovic'in yeri ayr. Zaman zaman Messina'nn formda olduu baz özel maçlar var, onlar da seyretmek keyif veriyor. David Blatt'in farkl oynatt basketbol tarz. Sürekli zeka snrlarn zorlayan, sürekli savunma deiiklikleri, onlar, bunlar...Oyuncularn buna adapte ettirmesi bence güzel. Pautin u anda sanki bir yükselen deer gibi gözüküyor, onu da atlamamak lazm. Ama Türk antrenörlerden u anda belli bir çizgide olduunu söylemek yanl olmayacaktr. Bunlarn banda tabi ki Ergin Ataman, Ufuk Sarca u anda iyi bir çizgide, Orhun Ene'yi ben o ikiliye dahil ediyorum. Oktay zaten kendini ispat etmi antrenörlerimizden bir tanesi. Ben Türk antrenörlerinin de gerekli yerde gerekli destei bulduu takdirde istedii noktada olduunu düünüyorum ama maalesef ülkemizde bir yabanc hayranl olmuyor deil. Türk antrenörleri o krediyi yabanc antrenörler kadar bulamyorlar. Böyle de bir sknt var.

40) Ufuk Sarca'nn Anadolu Efes'te arad destei bulamadn düünüyor musunuz?

hsan Bayülken: Ben onu düünmüyorum. Ufuk için o biraz erkendi. Çünkü Ufuk çok büyük oyuncuydu.

41) Hatta 1 yl koçluunu yaptnz. 1 maç oynad.

hsan Bayülken: Evet, ailinde bir problem oldu. Ailinde bir sakatlk olunca basketbolu da brakmak zorunda kald. Ufuk çok büyük oyuncuydu, antrenörlüü de çok iyi yapyor. u anda geldii nokta bence ülke basketbolu için çok önemli bir deer kazandmz anlamna geliyor. Ufuk'un burada basamaklar çkarken bazen hazr olmadn bir ortamda olduunda verimini etkileyebileceini düünüyorum. Ama imdi Karyaka'da bence o basamaklar daha dengeli ve istikrarl ekilde çkyor. Buradan gelmek istediim nokta, olur da Ufuk, Euroleague seviyesinde bir takmn bana geçtii zaman ben orada geldii noktann bundan önceki Efes döneminden daha parlak ve kalc olduunu düünüyorum.

42) NBA ve Avrupa olarak ayrabiliriz yine. Gelecein en parlak yldznn kim olacan düünüyorsunuz?

hsan Bayülken: u anda altyaplarda çok büyük i çkaran bir Saric vard. Hrvat milli takmnda oynayan. Avrupa ampiyonas'nda çok beklenildii gibi oynamad ama ben zaman içinde onun deerini bulacan düünüyorum. Onun yannda Kenan Sipahi'nin mutlaka bir hamle yapacan ama snrnn ne olacan ben de merak ediyorum. Okben olsun Cedi olsun... Ben Emircan Kout'un mutlaka bir yerlere geleceini düünüyorum, NBA potansiyeli olan bir oyuncu. Onun dnda, Enes'in ne yapacan da çok merak ediyorum. Yani Enes nedir, sonuçta draftta Türkiye'den en yukarda seçilen oyuncu oldu, onun snrlar nedir merak ediyorum. Ama u anda Türk oyuncularnn iyi bir jenerasyon ,95-96 iyi bir jenerasyon, 86-87'den sonra oraya geldik. Ben asl yldzlarn bizden çkacana inanyorum.

43) Son soru. Basketbolu çok uzun yllardr takip ediyorsunuz. Bü süre içinde sizi en büyük hayal krklna uratan oyuncu kim oldu?

hsan Bayülken: Genelde son sorular olumlu bir mesajla biter, sen bana olumsuz bir mesajla bitir diyorsun. Benim biraz önce röportajda söylediim gibi iyi veya kötü bir oyuncu yoktur, verim veren ya da verim veremeyen oyuncu vardr bu da ortamna baldr. O yüzden benim bir oyuncunun iyi ya da kötü olduunu söylemem çok mantkl olmaz ; ama burada dediim gibi hangi oyuncu nerede verim veriyor dersen benim için asl deerli olan odur. te Bo McCalebb geçen sene nasl oynuyordu bu sene nasl oynuyor hangisi gerçek. O yüzden bir oyuncuyu deerlendirebilmek için o oyuncunun neleri iyi yapp neleri kötü yaptn ve kapasitesinin ne olduuna bakmak lazm. Öbür türlü sen bir oyuncudan beklentilerin dnda bir ey düünürsen hayal krkl da fazla olur. Zaten hayat felsefesi olarak da beklentileri çok fazla yukar çekmemek gerekiyor. Çektiin takdirde, o zaman üzüntüler de fazla olabiliyor o yüzden biz hayal krklndan çok hedefleri olan oyuncularn kimler olabileceini konutuk biraz önce, ona sadk kalalm.

44) Teekkürler koç.

hsan Bayülken: Ben teekkür ederim.

Röportaj - Bekir Yusuf Alpay

Yorumlar (5)Add Comment
...
Yorumu Yazan Alparslan Kaloğlu, 08 Mart 2015, 23:45:19
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken'in Beşiktaş'tan gönderildiğini bilmiyordum, öyle bir insana bunu yapmak hiç hoş olmamış. İhsan Bayülken çok kibar davranmış bence. İşler iyi giderken yakışmamış. Şimdi de çok iyi değiller zaten. Galatasaray da öyle. Umarım devamı gelir bu röportajın.
...
Yorumu Yazan kaan güney, 08 Aralk 2014, 01:43:31
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günlerine geri dönebilir.
...
Yorumu Yazan abdullah ercan, 20 Ocak 2014, 15:36:25
Güzel bir röportaj olmuş uzun da biraz ama hoşuma gitti. umarım obradovic'in gelişi dediği gibi önemli değişiklik getirir türkiye ye.teşekkürler
...
Yorumu Yazan Akif Kuloğlu, 03 Ocak 2014, 22:28:12
Semih konusunda duygularıma tercüman olmuş resmen. ama nba'ye gitse daha başarılı olur bence
...
Yorumu Yazan Kenan Çam, 02 Ocak 2014, 22:20:09
çok iyi bi röportaj olmuş. ellerinize sağlık keyifle okudum.

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

ddaa Basketbol Nas...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - hsan Baylk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'n Dn Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - hsan Baylk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
ddaa Basketbol Nas...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
ddaa Basketbol Nas...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En yi Oyuncu...
bune ya michael jordan

Kimler Online

Son 10 dakikada 2 misafir Aktif

2004 - 2013 | Trkiye'nin NBA ve Basketbol Portal | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazlar Kaynak gsterilmeden herhangi bir medya ortamnda yaynlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle