2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

NbaTr'den Nejat Sayman Röportajı

NbaTr.Com - Pazar, 04 Ocak 2009
Sitemiz Editörlerinden Mişel Kul'un değerli yorumcularımızdan Nejat Sayman ile gerçekleştirdiği röportajı sizlere sunuyoruz;
1) Nejat Sayman'ı Tanıyabilirmiyiz ?

1962 doğumluyum. Babamın tayini nedeniyle 10 yaşıma dek Bursa’da yaşayıp sonra İstanbul’a döndük.Haydarpaşa Lisesi ve Gazi Üniversitesi İk.İd.Bil.Fak.bitirdim.Fenerbahçe ve Taç Spor altyapılarında basketbol oynadım ve 1986 yılında antrenörlüğe başladım.Paşabahçe,Efes Pilsen,Ülker,Galatasaray,Beşiktaş,Antalya Muratpaşa Belediye,Adalya Vakfı,Bahçeşehir Üniversitesi takımlarında antrenörlük yaptım.7 aylık Evliyim.Son yılımda genelde televizyonlarda yorumculuk yapıyorum.


2) Basketbol hayatınız ne zaman başladı?


Oyunculuğa 1975 yılında başladım ve 1986 yılında okul ve ailevi nedenlerden oyunculuğu bırakıp antrenörlüğe döndüm. Halil Üner benim içime antrenörlük virüsünü sokan kişidir.

3) Bu sezon BJK Cola Turka'nın düşüşünü neye bağlıyorsunuz ?
Basketbolda 1.lig seviyesinde para yoksa çıkışta olmaz.Hakan Demir iyi bir kadro kurdu ve sezon başında çok iyi basketbol oynayıp iyi sonuçlar aldılar.Ancak Beşiktaş’ı vuran mali kriz oyuncuların gidişine ve düzenin bozulmasına neden oldu.Kenarda oturanlar kurtarıcı rolünü üstlenmek zorunda kaldılar.Kolay değil tabiî ki…

4) FB Ülker bu sezon bir çok takviye yaptı bunlardan en önemlisi Giricek ve Green. Bu iki isim sizce TBL'e uyum sağlıyabilirlermi ?

Giricek çok deneyimli bir Avrupa’lı öncelikle.Milli takım deneyimlerini de katarsak çok yerde olmaya ve çok yeni kültüre alışık.Birde NBA deneyimi onu iyice olgunlaştırdı.NBA’deki tempoların sadece maç temposu olması ve sert antrenmana alışkanlığını kaybetmesi sonucu ciddi sakatlık yaşadı ve hala yaşıyor.Şu anda Fenerbahçe Ülker’in Giricek’e ihtiyacı yok.Bu dönemleri bu kadro rahat atlatır.Asıl Giricek TOP 16 ve Play-off döneminde olmalı.
Green’de Türkiye’ye zaten alışık.Bunun yanında Fransa ve İtalya kariyeri var.Çok sakin bir takım oyuncusu.Bence çok iyi transfer.

5) Bu sezon ligin kalitesini nasıl görüyorsunuz ?

Şu anda bence Beko Basketbol ligi İspanya’dan sonra Avrupa’da 2 numaralı lig.Rusya,Yunanistan ve İtalya bernce daha sonra geliyor.Oynanan basketbolun kalitesi ve maçların heyecanından mutluyum.Sahada yada ekran başında keyifle maçları izliyorum.Bazen Fenerbahçe Ülker oyunbozanlık yapıp 35-40 sayı farklı maçlar oynuyor ve o zaman maçın tadı biraz kaçıyor tabii.Ama bu seferde Fenerbahçe’nin basketbol dersini izleme fırsatı buluyoruz.

6) Euroleague'de Türk takımları bu sezon ne yapar ?

Fenerbahçe Ülker genç kadrosu ile bence TOP 16’ya normal olarak adımını attı.TOP 16’da gelecek rakiplere göre konuşabiliriz bence.Efes Pilsen ise henüz diken üstünde.Bu kadar iyi ve pahalı bir kadronun bu stresi yaşaması ve yaşatması hoş değil.Ben hala Armani’nin sürpriz yapıp 2 galibiyet alıp TOP 16 yapabileceğini düşünüyorum.Çok ters bir takım.Efes-Partizan aynı puanda kalırsa Efes için Euro lig sezonu biter eğer 2 maçtan birini kazanmazsa.

7) Euroleague'de Final Four'da kimler oynar ? Şampıyon kim olur ? Neden ?

Bence üst üste aldığı 2 yenilgiye rağmen CSKA Moscow kupayı alır.Çokm iyi kadro ve bence çok iyi coach.Kapasitesi çok yüksek bir takım.Savunması ile herkese üstünlük sağlayacağını düşünüyorum.Final Four’da ise Siena,Barcelona ve Panathinaikos’u görebiliriz.Olympiacos ve Maccabi’den çok ümitli değilim.Eğer Maccabi Anthony Parker’ı getirebilirse işler değişebilir.

8) Sizce Avrupa'daki Türk oyuncuların performansı yeterince iyi mi ? En fazla dikketinizi çeken lejyoner kim ?


Bence iyi imaj verdiler yıllardır.Ancak bu sene Kerem Tunçeri ve Ermal Kuqo gözlerden uzak takımlarda oynuyorlar.Unutulma tehlikesini yaşıyorlar ve Euro lige dönüş şanslarını minimize ettiler.Özellikle Ermal’in gidişi bence büyük hata.Ersan İlyasova şu an için en iyi oyuncumuz.

9) Diğer Avrupa ligleri hakkındaki düşünceleriniz neler özellikle ACB hakkında ? TBL ile Avrupa Liglerini kıyaslarmısnız ?


Bence ACB ligi Avrupa’nın en iyi ligi.Orada şampiyonluğa oynayan takım sayısı fazla.Euro lige verdikleri takım sayısı fazla olduğundan çok kaliteli kadrolar kurmak zorunda kalıyorlar.Aralarında oynadıkları maçları yakından takip ediyorum.Ama Beko basketbol ligi Avrupa’da kesin 2 numara.

10) Türkiyedeki alt yapıların durumu sizce nasıl ?


Eski yıllardaki kadar parlak değil.Artan yabancı sayısı önce altyapı antrenörlerini umutsuzluğa itiyor ve sonrada oyuncuları ve ailelerini.Eski kadar oyuncu bu sistemde yetişmez.2.ligi revizeedip altyapı takımlarının buralarda boy göstermesi sağlanabilir.Çok kolay görünmüyor.

11) Türkiyenin altyapısının Avrupaya oranla durumu sizce nasıl ?

Altyapı milli takımlarının aldıkları sonuçlar çarpısı.Ancak tehlike A takım yaşına gelince ortaya çıkıyor.Avrupalı oyuncular A takıma geçince patlamayı yapabiliyor çünkü ekolleri var.Bizde ise oynatılmadıkları için patlamayı yapamıyorlar bir türlü.Cenk Akyol İtalya,İspanya,Litvanya,Rusya gibi bir ülkede olsa çoktan basamak atlardı.

12) TBL'de sizce şampiyon kim olur ? Neden ?

Yine Fenerbahçe Ülker olur.Ligdeki en planlı yürüyen takım.Her yıl kadrosunu değiştirip yıldızlar topluluğu haline sokmuyor.12 kişinin 6 tanesi 1986 ve daha küçük yaştaki oyuncular.Ancak şans buldukları için hepsi yıldız oyuncu özgüvenine sahip hale geldiler.Önce Aydın Örs ve sonra Bogdan Tanjevic doğru hamlelerle Fenerbahçe kulübünü çok farklı hale getirdiler.Bence 5 yılları garanti altında.Çekişebilecek bir takım şu an göremiyorum.Play-off’larda 10.000 seyirciyi de işin içine katarsak kimsenin şansı yok bence.

13) Ligdeki BJK, FB, GS ve Telekom gibi takımlar arasında sizce şuan için en iddialısı kim ?


Fenerbahçe’yi zaten özetledim.Diğerleri içinde en planlı hareket eden Türk Telekom.Her yıl üste bir şey ekliyorlar.2.lige pilot takım kurdular.Bu sezon doğru transferler yaptılar.Euro Cup’ta başarılı olurlarsa o rüzgarla yine lig finali oynayabilirler.Beşiktaş ve Galatasaray 2yıldır kadro ile çok oynuyor.Bu şekilde istikrar gelmez.Keza Efes Pilsen’de öyle.2 yılda 2 farklı takım yaptılar.Efes geleneklerine tam aykırı şeyler bunlar.

14) TBL'de ödülleri kim alır ? Sayı kralı, MVP vs ?

En iyi oyun kurucu adayım Tutku Açık.Herkesten 1 adım önde gidiyor.Charles Smith en iyi forvet.Bence emsali yok.Michael Wright en iyi pivot olabilir.Çok ağır basıyor.4 numara pozisyonunu Mirsad kimseye bırakmaz.
Ama en değerli oyuncu adaylarım Emir Preldzic ve Kerem Gönlüm.

15) Sizce Euroleague, NBA'i yakalamış durumda mı ?

İkisi bir birinden çok farklı.Biri net olarak gösteri,eğlence,insanı rahatlatan ve mutlu eden bir lig.Tebessüm ederek izliyorsunuz.WOWWWWWWW dediğiniz pozisyon sayısı bir maçın içinde çok fazla.Ama basketbol çok yüzeysel oynanıyor.Avrupa’da ise çok gerçek ve çok sert bir mücadele var.Taktiksel olarak Avrupa 3 gömlek önde.Avrupa’da maçları gülerek değil endişe ile izliyorsunuz.

16) Sizce NBA mi daha heyecanlı Euroleague'mi ?

Bu heyecan konusuna hangi pencereden baktığınıza bağlı.’Bugün Kobe kaç. Smaç yada spektaküler hareket yapacak? ‘ diye heyecan duyabilirsiniz.Ama Avrupa’da kesin kazanan olmuyor.Mücadele çok üst düzeyde ve gerçekten heyecanla maçın sonucunu bekliyorsunuz.CSKA-Armani ve CSKA-Real Madrid maçları en güzel örnek.

17) NBA'deki yorucu tempo TBL'de olsaydı nasıl olurdu sizce ?

NBA’de maç trafiği çok yoğun.Tabii maçların oynanma temposu da.Ama TBL’de de antrenman sertliği ve temposu çok yoğun.Avrupa basketbolunun NBA temposunda olması mümkün değil çünkü mental farklılıklar çok fazla.NBA’de set düzeni fazla yoktur.Avrupa’da ise oyun disiplini ön planda.

18) Efes Pilsen'in yeni oyuncusu Mario Kasun hakkında ne düşünüyorsunuz ? Sakatlıktan döndükten sonra neler yapabilir Efes Pisen adına ?

Kasun gelmeden bende gelmesini çok istiyordum ve çok sevindim. Ancak kötü zamanda istem dışı bir sakatlık yaşadı.Bazen oyuncu sakatlığa davetiye çıkarır.Kasun sakatlığı öyle değil.İyileşince kalitesini ortaya koyacaktır.Ancak Efes Pilsen’in Kasun’lu oynama alışabilmesi gerek.Şu an pivotları yeterince kullandıkları söylenemez.

19) NBA'de bu sezon şampıyon kim olur ?

Geçen yılki finalin net düzmece olduğunu düşünüyorum.Unutulmaya yüz tutan 2 önemli takımı canlandırdılar.Bu sezon Boston yine iyi görünüyor.Üst üste 19 galibiyetle kulüp rekorlarını kırdılar.San Antonio ihmale gelmez.Kötü başladılar ama iyi bitirebilirler.Eğer yine düzmece lig olmazsa Lakers bunlardan sonra gelir.

20) Bu sezon NBA'den Avrupaya Josh Childress gitti ve Olympiacos'ta harikalar yaratıyor. NBA'den Avrupa'ya yeni yıldızlar gelir mi ?

Ben Childerss’ın Olympiacos’ta harikalar yarattığına inanmıyorum. Avrupa’da harikalar yaratmak çok zor.Burada gerçek savunmalar var.Ama seyretmesi çok keyifli bir oyuncu.Avrupa’da seneye paralar bence çok düşecek.NBA yıldızı bir süre gelmez sanırım.

21) Bu sezon All-Star'da hangi Türk yıldızımızı görebiliriz ?


Mehmet Okur All Star’a göz kırpıyor.Hidayet’in oyları Mehmet kadar fazla değil.Keşke ikisini birlikte seyredebilsek.Ama oralarda da biraz politika var gibi.Her yere mavi boncuk yollamayı NBA yönetimi çok iyi biliyor.Bence 2 Türk zor.

22) Hido'nun çıkışını neye bağlıyorsunuz ?

Takımda özellikle kısa pozisyonunda yıldız oyuncusu olmayan bir takım.Kobe,Wade,Lebron,Carmelo tipi bir oyuncu takımında olsa bu çıkışı yapamazdı.Şimdi topla istediği kadar oynayıp istediği kadar kullanabiliyor.En iyi rolü coach ona verdi.Hido takılan apoleti en iyi şekilde temsil ediyor.Doğru zamanda doğru herde olma avantajını iyi kullanıyor.

23) Hiç unutamadığınız bir hareket veya maç varmı ?

1993 yılında Aydın Örs’ün Efes Pilsen’de yardımcı antrenörüydüm.Torino’da Aris ile oynadığımız maçı ve maçın sonunu unutmam mümkün değil.Bir çok şampiyonluk yaşadım ama üzüntülü an ne yazık ki sevinçli bir çok sahnemi gölgede bıraktı.Çok üzücü bir gündü.

24) Eğer böyle kaliteli ve iyi bir yorumcu olamasaydınız kendinizi basketbola adarmıydınız yine yoksa başka bir meslek seçermiydiniz ?

Aslında yorumculuk benim için biraz tesadüf oldu ama 7 yıldır ekranda kaldım.Aslında işim antrenörlük yada hedefim genel menajerlik.Bir kulübü en iyi şekilde yönetecek bilgi ve deneyime sahip olduğumu düşünüyorum.Ayrıca coach için bence büyük avantaj.Ekranda çok fazla kalma düşünmem yok.

25) TBL ve Euroleague'deki yorumlarınız çok begeniliyor. Kariyeriniz ile ilgili hedefleriniz neler? İlerde Nejat Sayman'ı nerde görmeyi umuyorsunuz ?


İyi bir kulüpte antrenörlüğe hayır demem ancak bundan sonra kendime çizdiğim hedef genel menajerlik.Türkiye’de çok iyi antrenörler var ama yönetici bölgesi çok boş.Kötü yönetilen kulüpler ya kapanıyor yada çok para harcayıp başarısız oluyor.Ben süper altyapısı olan ve az para ile çok iş yapan bir kulüp yaratacağım.Partizan örneği gibi.O zaman Türkiye’de kulüp yönetim tarzları değişecek.Örnek olacak işler yapacağıma eminim.

Bu röportaj için size teşekkür ediyorum ve çalışmalarınızda iyi şanslar diliyorum.

Yorumlar (2)Add Comment
...
Yorumu Yazan Hidayet, 30 Ocak 2009, 12:57:02
Çok başarılı bir röportaj olmuş, bizlerle paylaştığınız için teşekkürler..
...
Yorumu Yazan bilal.bülbül, 14 Ocak 2009, 20:50:01
tebrik ediyorum seni mişel arkadaşım.çok güzel bir çalışma.eline ayağına bilimum hertürlü organına sağlık

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle