Gönderen Konu: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan  (Okunma sayısı 6900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Flash

 • MVP
 • ******
 • İleti: 1.556
 • If They Say Why Why ? Tell'em That is Human Nature
  • Profili Görüntüle
  • Kahraman Baykuş
Hakeem ''The Dream'' Olajuwon


 Bir öğretmen lisesinde kaleci ve forvet olarak futbol, bir yıldız olarak da hentbol oynayan bir adam bir gün arkadaşları tarafından uzun bir adama ihtiyaç olduğu için basket maçına  çağrılıyor.Ve 2-3 yıl içinde kendini Houston Cougars da bir yıldız olarak buluyor.
Ve daha sonra da NBA gördüğü en güzel “Rüya” oluveriyor.

Bu rüya belki de NBA*in en iyi ve kesinlikle en spektaküler pivotu olan Hakeem Olajuwon*dan başkası değildir.O gerek defansif yönü özellikle muazzam blokları olsun, iyi bir top çalıcı oluşu olsun, gerek hücum yönü fadeaway jumpları,jump shotları ve inanılmaz,durdurulamaz “Dream Shake”leri(rüya karmaşaları) ile o NBA*in gördüğü en güzel Rüyaların başında geliyor.

NİJERYA Yılları

Esas adı Akeem Abdul Olajuwon 
Belli bir statüdeki Nijerya*ya göre biraz hallice bir aile nin çocuğuydu ama sadece geçinir derece.
İmkanlar dahilinde Nijerya*ya oranla iyi bir eğitim düzeyi sayılabilecek bir yer olan öğretmen lisesine kayıt oldu atletik vücut yapısı ve esnekliği ile hemen futbola ve sevdiği hentbola yazıldı.Zaten dönem sporu hentbol,atletizm,futbol ve yerli oyunlardı.Ama atletikliği ve boyunun uzaması ile bir gün okul;
“bize ortayı kapatan uzun bir adam lazım”diyerek idare ten bir adam aldı. Fakat O idareten uzun 2-3 NCAA in en iyi takımlarından Houston Üniversitesi Houston Cougars ın yolunu tuttu.Houston uzun dönem planıydı bu.Bu adamı önce şehirlerini üniversitesinde eğitip onla başarılar elde etmek,onu denemekti.Sonra da onu NBA e Rockets a almaktı.

Houston*a gelen Hakeem birden Nijerya nın kalabalık ve yoksul şehirlerinden sonra kendini Teksas da buldu.Ve daha sonraları Houston*ı çok sevdiğini söyleyen Hakeem sebep olarak Houston*ın da Nijerya gibi sıcak ve aynı iklime yakın bir yer oluşunu gösterdi.
İlk geldiğinde İlk yıl zorlansa da artık oda takımının yıldızı idi diğer bir yıldız ise Clyde ”The Glide” Drexler dı.
Phi Slamma Jama lakaplı,her maçı bir Slam Dunk turnuvası gibi geçen bir Cougars yaratmışlardı.Ve bu keyfin yanına da 3 NCAA finalide koysalarda Ewing*li GeorgTown ve Michael Jordan*lı North Carolina*ya yenilmişlerdi.
Hakeem başlıca bir yetenek ve gözlem abidesi idi.Öğretilen ve izletilen şeyi çabuk kapar, her öğrendiğini geçmişindeki futbol ayak ve hentbol el oyunlarıyla da birleştirerek basket fundementalına akıcı bir kontrol getirmiş ve bunu tek temsilcisi olmuş her zaman ama daha çok acemiymiş.

15-16 yaşında az biraz baskete başlıyan bir gençken 6-7 yıl içinde NBA*e Draft 1.si olarak girecek kadar iyi bir oyuncu olmuş.

NBA

84 Draftında bir çok yıldızı geride bırakarak 1. olarak NBA e adım attı.Elbette uzun ömürlü bu taktik gereği Alan takım Houston Rockets oluyordu.Fakat Houston işi yarım yapmıştı bir yıl önceki drafta alabilecekleri halde Hakeem in belki de en iyi anlaştığı oyuncu olan Cougars arkadaşı Clyde Drexler yerine NBA de ilk defa denene bir hamle ile 2 uzun ve atletik uzunu takıma emanet etme açısından Ralph Sampson*ı almışlardı.
Böylece NBA in ilk ikiz kuleleri dikilmişti.Ama bu sadece 87 ortasına kadar sürecekti...
Daha ilk yılında 20 sayı+10 rib. ortalamasını yakalayan Olajuwon bunu daha üst rakamlarla daha 13 yıl sürdürecek ve tarihteki yerini rekoru ile alacaktı.
Artık CBS televizyonun yayınladığı basket kasetlerinde Pivot eğitiminde Jabbar-Worthy veya Parish-McHale ikilisi değil Hakeem-Sampson ikilisi boy gösteriyordu.
Hakeem daha “Dream Shake”lerini olgunlaştırmamış ve efsane “The Dream” havasına girmemişti ama şimdiden pozisyonun en iyilerindendi.Daha 2. senesinde İkiz Kulelerin en etkili elemanı olarak genç yaşında NBA finallerinde Boston*ı zorlamalarına rağmen kaybettiler.Fakat esas akıllarda kalan Batı Konferans finalinde Hakeem in tek başına Lakers ı yenmesi ve özellikle  Kareem*e büyük üstünlük sağladığı maçlar akıllarda kalmıştı.

3. senesinde artık ufak dream shakelerle rakip uzunların aklını karıştırmaya başlamıştı.Savunmadaki hareketliliğiyle de top çalan ve caydırıcı bir etki olarak mükemmel bir blok makinesi idi.
3. senesinde artık döneminin en iyi pivotu olarak gösteriliyordu.Moses Malone ve Kareem Abdul Jabbar çok yaşlı, Ewing çok genç, Parish ise çok vasıfsız kalıyordu Hakeem in yanında  
Ve bu 3. senesinde takımının 13 kategoride 1. si olsa dahi Final için 94 e kadar beklemeli ve çalışmalıydı.
89da Hakeem Olajuwon, NBA Tarihinde ilk ve tek olan bir şeyle ismini duyurdu.
İki yıl üst üste blok,top çalma,sayı,ribaunt kategorilerinde ligi ilk 10 da bitiren ilk ve tek oyuncu olmuştur. 89-90 (4.60) 92-93 (3.60) ile blok krallığını kimseye bırakmadı.Ve 90-91 ve 92-93 de ribaunt krallıklarını da bırakmıyordu.92 de 26 sayı 13 rib. 4.2 blk. 3ast 1.8 tç. Ortalamarı ile ligi bitirse de hatta draft edildiğinden beri en iyi yılını geçirsede MVP süperin süperi Michael Jordan”ındı.
Hakeem Müslümanlığa bağından dolayı Akeem ismine HÂK(yani Allah*ın  sıfatlarından biri olan Hak dan gelme) dan esinlenilerek Hakeem olmuştur.
92-93 de Rudy Tomjanovich takımın oyun düzenini değiştirmişti.Bu oyun setleri Hakeem*den gerek sayı gerek dayanıklılık olarak en iyi şekilde faydalanma adına oturtulmuştu.
Hücumda; iyi şütor gardlar pota altında topu Hakeem le buluşturuyorlar Hakeem e 2-3 lü sıkıştırmalar gelip te Hakeem sayı atamazsa dış oyunculara verdiği paslarla bomboş şutlarla skor yükleniliyordu ama bu sadece sıkışıldığında yoksa tek başına Hakeem 2 uzun bir forveti potada avlayacak kadar fundementalına hakim,güçlü ve çabuk ayaklara sahipti.
Defansta ise; zorlama ve presli bir arka alan savunması sonucu rakip oyuncuları Caydırıcı Hakeem ve güçlü Thorpe un olduğu bölgeye sürüklüyorlardı.

Hakeem lige Robinson*ında gelişi,Ewing*in gelişimi hatta çaylak Alonzo Mourning ve Shaq ın katılımı ile artık daha çok rakibe sahip gibi gözükse de gerek kendi gerek tüm otoriteler ve basketbol severlerde biliyordu ki hiçbiri Hakeem in ayarında değildi.
Hakeem 94*teki şampiyon olduğu dönemine kadar ve sonrası belli bir döneme kadar, bir NCAA oyuncusu gibi antrenman yaptı ve çalıştı.Kendini düşünen bir gösteriş adamı değil takımına yararlı olma ve basket aşkı adına azmini kullanıyordu.Gerek hücum, gerek defansta farklı varyasyonlar geliştiriyor ve onlarda ustalaşıyordu.


Önceki sezon play-off yapamayan Houston 93 te Ortabatı 1.si oluyordu.Olajuwon ise ;Phoneix*i NBA finaline çıkaran Sir Charles Barkley*nin arkasında ve gene takımını NBA finaline taşıyan Michael Jordan*nın önünde MVP sıralamasında 2.liği kapıyordu.

Şampiyonluklar

94te Hakeem yıllarca yaptığı çalışmaların, takım için emeklerinin karşılığını almaya başlıyordu.58 galibiyetle Lig birincisi oluyordu.
Hakeem*de hakkı olan MVP*liği aynı zamanda en defansif oyuncu ve Play-Off MVP*liklerini de toplayarak  bunu tarihte yapan ilk ve tek kişi oluveriyordu.

Finallerde muhteşem bir seri sonunda Houston, New York*u geçiyordu.İlginç olan iki takım da konferans finalinde geçen senenin iki finalistini eliyorlardı.
Finalde kazandıkları maçlarda da ,kaybettiklerinde de Ewing-Hakeem çarpışmasının açık ara galibi Hakeem olmuştu.
Zaten yetersiz kadroyu tek başına uçuruyordu.

94-95de şampiyonluğu korumak istiyorlardı.Rudy ve Hakeem başta olmak üzere bunun bir daha yaşanacağına inanıyorlardı.Kadro bu iş için yetersiz görülse de Hakeem ve dolayısı ile Houston lige çok iyi bir başlangıç yapmışlardı.Fakat Rüya kaybolunca, yani Hakeem sakatlanınca takım ne yapacağını şaşırdı ve tek çare Hakeem yokken en azından takıma bir yön tayin edebilecek,Hakeem varken de onun yükünü hafifletecekti ve çare yıllar önce 83 draftında almadıkları Hakeem in yakın arkadaşı Clyde Drexler*dı.Thorpe Portlant da Clyde Hakeem in yanını gittiler.
Takım biraz kendini toparlasa da ancak Play-Off a 6. sıradan yer bulabilmişlerdi.Ve hiç kimse hatta Houston*nın kendi yönetimi bile bu takıma şans tanımadı.Haksızlar da demek doğru olmaz aslında çünkü; şampiyonluğa giden yol 62 galibiyetli San Antonio, 60 galibiyetli Utah, 59 galibiyetli Phoneix den geçiyordu ve Houston hiçbir maçında saha avantajına sahip olmayacaklardı.Rakipler son derece de formdaydı.

İlk turda geriden gelerek Utah*ı 3-2 geçseler de bunu herkes son bir çaba ilerisi yok diye değerlendirdi.2. turda 1-3 ten Drexler*ın ve özellikle Hakeem çabalarıyla 4-3 e gelerek geçtiler.
Herkes hem şaşkın hem de eski şampiyonun kahramanca çabasından dolayı coşkuluydu.Gene de Konferans finalinde ki tüm tahminler 4-1 San Antonio lehine idi.Fakat Hakeem ve arkadaşları ders vermeyi çok sevmişlerdi bir kere...
Olajuwon ilk 2 maç Robinson*a üstünlüğünü kurdu ve durumu 2-0 Houston lehine yaptı.Sonra ki 2 maçta Hakeem Robinson*ı iyi savunsa da diğer oyuncuların etkisiz kalışı ile  durum 2-2 ye gelmişti.
Hala herkes artık San Antonio*nun vakti dese de, Hakeem Robinson*a hayatını dersini vermişti ve rahat Drexler da iyi bir katkı sağlamıştı ve 4-2 sonucu şampiyon hiç şans tanınmayan Houston Rockets oluyordu.Ve Hakeem o sene MVP likte yarıştığı fakat sakatlıktan ötürü iyi bir istatistiğe sahip olsa da ödülü kaptırdığı Amiral*e esas daha doğrusu gönüllerin MVP si kimmiş onu göstermişti.
İnanılmaz seriler sonucu Finale yükselen yaşlı ve yorgun Houston*a kimse şans tanımıyordu.Çünkü rakip genç ve güçlü Orlando Magic ti.
Hakeem gene iyi bir uzunla kapışmak zorundaydı genç ve güçlü Shaq vardı.

İlk maçta o efsanevi anlar olan Nick Anderson”ın arka arkaya 4 faul kaçırışı ve buna cevap olarak Kenny Smith*in 7 üçlüğü ile deplasmanda maçı Houston alıyordu.Houston*a hala şans tanınmasa da artık bu kadar da olmaz dedirten Hakeem ve Houston 4-0 la Orlando yu eziyordu.
Ve böylece bir çok rekoru kırıyorlardı.6. sıradan gelerek ev sahibi avantajına sahip olmadan tüm takımları hatta 50 galibiyet üzeri tüm takımları eleyerek şampiyon olan ilk ve tek takım Houston Rockets oluyordu.Ve bu rüyanın başroldeki adamı başka bir “rüya” olan Hakeem “The Dream” Olajuwon oluyordu.

Hakeem*in rüya karmaşaları Shaq*ın aklını da bir hayli karıştırmıştı.
Olajuwon*un final ortalamarı 32.8 sayı 11.5rib. 3.2 blk. 5.5 ast. 2.8 t.ç. oluyordu.Hakeem*in 22 maçlık Play-Off ortalamarı ise 33 sayı 10 rib. 3 blk. tu.Hakkıyla da MVP*liği alıyordu.

  DÜŞÜŞ

 96 da takıma şampiyonluk hasretine sahip Charles Barkley geliyordu ve 2 yıl daha iyi dönemler geçirseler de sakatlılar onları bir arada oynamasına izin vermedi.98 de Drexler gitti ve dağılan Chicago dan Pippen geldi.fakat gerek yaşlılık gerek bıkkınlık sonucu takım dağıldı.Barkley*de bıraktı.Hakeem*in hep bel ve diz sakatlıkları olmuştur ama birde kalpte ritim bozukluğu çıkınca Houston bence hiç yakışmayan bir hareket sonucu ,Hakeem*e bir yıllık kontrat verip sene sonu takımında veda etmesine izin vermeyerek 2000 yılında onu resmen Toronto*ya “postaladı”!1 yıl sakatlıklarla cebelleşerek çok kısıtlı süreler alarak bitirdiği sezon sonunda 8 sayı 7rib. 1blk. ortalamarı yakaladı.
Ve artık yeter diyip Kasım 2002*de bıraktığını açıkladı.

Hakeem kendi kişiliği gibi oyunu da akıcı ve dengeli idi.Defansta yeri gelir Panter olur.Hücumda yeri gelir “The Dream” olur.

Ben biraz Dream*in kendi icadı olan ve onu Dream yapan başlıca özelliği olan “Dream Shake”lerinden( rüya karmaşalarından) bahsedeyim.

Bu hareketin güzelliği sayısız varyasyondan oluşması ve bir dream shake ile diğerinin aynı olmaması.Yani kendi hareketini yapıyor fakat hep farklı bir figür birleşimini izlettiriyor.
Olajuwon oyununda gard ve forvet oyunlarını da barındırır.
Hakeem ligin gördüğü ayağı ve elleri en çabuk,en esnek pivottur.
David Robinson bu hareket için ; “Gelir size 2-3 karmaşık hareket yapar ve bakışlarınız arasında sayıyı atar” der.
Halbuki O 2-3 hareket kendi içinde topa hamle yapılana kadar spin, spin feyk, pump and jump feyk,up and under gibi binlerce hareket;
Hamle sonu bir spin,spin move,fade away shot,jump shot,hook shot veya smaçla bitirir.
Bu hareket te süre,an,bölge,yön gibi temel kavramlar olmadığı için         tahmin bile zor yürütülebilmektedir.
95 Batı finalinde Robinson*a topu “Bunu mu arıyorsun?” der gibi uzatır sonra bir spin feyk, bir jump feyk(bu arada amiral havada boş boş beklemektedir.Ve sonuç havadaki amirale up and under yaparak kolay bir turnike atar ve savunmasına doğru gitmekte iken Robinson gördüğü rüyadan ya da ona göre kabustan yeni uyanmıştır.
Ve bunlar gibi bir sürü avlanan oyuncu...

Hakeem hücumu yanına defansını da katmıştır.Blok da toplam 1.si top çalmada 6.sı pivotlar arasında hatta 2.10 üzeri her oyuncu arasında da 1.dir.
O gösterişli oyununa ters orantılı sadece takımı için oynayan dengeli bir adamdı Hakeem.

Bence Hakeem çift yönlü mükemmel oyunu ve fundementalı ile 11 şampiyonluklu Russel,rakamsal olarak yanına yaklaşılamayan Chamberlain, 20 senelik rekorlarla ve 5 şampiyonlukla dolu kariyere sahip Abdul Jabbar ve gücüne yaklaşılamayan Shaq gib devlerin önünde gelir ve NBA in en iyi pivotudur.
Ayrıca kesin bir şey var ki 84-98 döneminin Jordan sonrası en iyi ve dominant oyuncusudur.

O NBA*İN GÖRDÜĞÜ EN GÜZEL “RÜYA”

Kariyer Rakamları
50 kişilik şeref listesinde üst sıralarda üst düzey bir oyuncu.

20 sayı-12rib. ortalamasına sahip 8kişiden biri.

NBA tarihinin toplamda en çok blok koyan 1. oyuncusu (3.830)

NBA tarihinin toplamda en çok sayı atan 7. oyuncusu (26.946)

NBA tarihinin toplamda en çok ribaunt alan 9. oyuncusu (13.748)

NBA tarihinin toplamda en çok şut sokan 6. oyuncusu (10.749)

NBA tarihinin toplamda en çok süre alan 9. oyuncusu (44.222)

NBA tarihinin maç başı en çok blok yapan 4. oyuncusu (3.10)

NBA tarihinin toplamda en çok top çalan 6. oyuncusu (2.316)

NBA tarihinin Pivotlar arasında ve 2.10 üzeri oyuncular arasında en çok top çalan oyuncusu

1 lig,2 Play-off MVP si

2 Kere En Defansif oyuncu ödülü

NBA tarihinde Lig ve Play-off MVP liği  ayrıca da en iyi defansif oyuncu ödülü alan ilk ve tek oyuncu.

12 kere All-Star

2 blok ve 2 Ribaunt Krallığı

NBA tarihinde 2000 blok ve 2000 top çalma platformundaki ilk ve tek oyuncu.

Play-Off*lar tarihinde bir maçta yapılmış en çok blok=10

Finaller Tarihinde bir maçta yapılmış en çok blok=8

NBA de yapılmış 4 quadruple-double*ından birine sahip bir oyuncu=(89-90)18 sayı 16rib. 10ast. 11. blk
 
Kariyer “En”leri
Sayı=52
Ribaunt=26
Blok=12
Asist=12
Top Çalma=8

Yazar=Utkan Aktaş (Flash)

Bu benim yaklaşık 2.5 yıl önce yazdığım bir biyografi idi....Anasayfada biyografiler bölümünde de mevcut. Ancak buraya, kendi bölümüne de ekleyeyim dedim...

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2008, 11:56:34 Gönderen: Flash »

''Beni zirveye yeteneğim getirmiştir, Ancak hala burada olmamı sağlayan karakterimdir!'' Michael Jordan

İşte günümüz zıp çıktı yıldızlarına örnek bir laf ;)

Çevrimdışı The Big D

 • Yeni Üye
 • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2008, 19:58:08 »
Çok güzel bir anlatım
Gerçekten de kendisi bir rüyaydı...

Çevrimdışı Dağlar

 • Ex-King
 • Yönetici
 • MVP
 • ******
 • İleti: 4.314
  • Profili Görüntüle
  • Türkiye'nin Basketbol Portalı
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2008, 21:22:35 »
O ayak hareketleri modern pivot anlayışını ortaya çıkaran oyuncudur. Ondan sonra onu örnek alan çoğu oyuncu başarılı olmuştur. Zihnimde hep bloklarıyla kalmış sempati duyduğum bir oyundur.
NBATV'de eski maçları gösterince hala Hakeem the Dream etkisi yaşanıyor.

www.<a class="inlineAdmedialink" href="#">twitter</a>.com/daglarsenel

Çevrimdışı genco95

 • NBA Draft'ında
 • İleti: 6
 • Go SUNS Go
  • Profili Görüntüle
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2008, 21:27:53 »
Gerçekten inanılmaz bir oyuncu.NBA TV'deki eski maçları (2000 den aşağısı) izlemeyi hiç sevmem çok sıkıcı gelir ama Hakeem,MJ23 gibi oyuncuları izlemek gerçekten büyük keyif.

Çevrimdışı RenascenT

 • Rookie
 • **
 • İleti: 174
 • ORL
  • Profili Görüntüle
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2008, 02:22:51 »
hocam nasıl sıkıcı gelir ya :)
aynı bandı tekrar tekrar yayınlıyorlar, ben 2şer defa seyrediyorum maçları özellikle 2000 öncesi olanları :)

Çevrimdışı Anto James

 • Brotherhood
 • Rookie
 • **
 • İleti: 241
 • T-mac LeBron Fan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2008, 13:42:52 »
hocam nasıl sıkıcı gelir ya :)
aynı bandı tekrar tekrar yayınlıyorlar, ben 2şer defa seyrediyorum maçları özellikle 2000 öncesi olanları :)
Olabilir bu kadar garipsemene gerek yok.Hakeem(the dream) gerçekten çok büyük oyuncu...
Hepimiz Jordan'ın yetenekleriyle doğabilirdik;ama çalışmadan asla gerçek Jordan olamazdık...   By Anto James


Çevrimdışı furkan gündüz

 • NBA Draft'ında
 • İleti: 6
 • işte uçan adam
  • Profili Görüntüle
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2008, 18:10:11 »
 :? gerçekten inanılmaz futbolculuktan nerelere

Çevrimdışı aiguodala

 • Rookie
 • **
 • İleti: 107
  • Profili Görüntüle
  • Kaliteli Spor Makaleleri
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #7 : 07 Nisan 2009, 00:45:51 »
# Hakeem Olajuwon, March 29, 1990, Houston vs. Milwaukee; 18 points, 16 rebounds, 10 assists, 11 blocks.

Rüya rüya :)

Çevrimdışı alierdem

 • All-Star
 • ****
 • İleti: 953
  • Profili Görüntüle
Ynt: Aman Allahım Yoksa Bir Rüya mıydı? Hakeem Olajuwan
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2010, 11:16:40 »
# Hakeem Olajuwon, March 29, 1990, Houston vs. Milwaukee; 18 points, 16 rebounds, 10 assists, 11 blocks.

Rüya rüya :)

Fourth double mı ne diyolar buna rüya diyolar heralde :) ama bir sorum olacak maç uzatmaya gitmiş mi :)


The legend in the area