Gönderen Konu: Livingston Artık Oynamak İstiyorum  (Okunma sayısı 12412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alexi Utkan

• Magic Alexi
  • Starter
  • yenı olan her şey daha güzeldır
    • Profili Görüntüle
Livingston Artık Oynamak İstiyorum
« : 22 Eylül 2008, 19:32:51 »
Clippers yetenekli ve sürekli sakatlıklar uğraşan Shaun Livingston 1.5 yıldır süren sakatlığının artık geçtiğini ve şu anda kendisini yüzdde yüz hissettiğini söyledi.Livingston ayrıca artık sakatlanmak istemıyorum sürekli oynarak kendimi geliştirip takımıma yardımcı olmak istiyorum.Clippers'ın hazırlık kampı başlamasıyla Lıvıngston'ın kontratı satın alıp serbest bırakacak.Livingston'ın serbest kaldıktan sonra Portland ya da Mıamı'le anlaşması bekleniyor
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2008, 19:48:46 Gönderen: wadeutkan »

Çevrimdışı lordapo

• | Knickerbocker |
  • MVP
  • SG-Turk Tau'ri
    • Profili Görüntüle
    • www.myspace.com/lordapo
Ynt: Livingston Artık Oynamak İstiyorum
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2008, 21:17:52 »
     Üst üste kritik sakatlık yaşadı bu yüzden sakatlanma riski yüksek ama savunma beceresi çoğu pg a göre üst düzeyde,kendiside basketbol u çok özledini belirtmiş ama gene bir sakatlık yaşarsa spor yaşamı başlamamak üzere son bulabilir.Bence heat onun için en iyi seçim olur en azından wade,marion ve beasley ile doğuda kafası daha rahat olucak,Porland btıda play off ve ötesini kovalıcak ki shaun livingston buna ne kadar hazır fiziken o muamma.

Çevrimdışı Alexi Utkan

• Magic Alexi
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2008, 21:19:38 »
Ne kadar istemesede artık dizi kronıkleşti neredeyse yanı şimdi o olmassa 2 yıl sonra olabilir yanı bence basket hayatı çok fazla suremmıyecek

Çevrimdışı lordapo

• | Knickerbocker |
  • MVP
  • SG-Turk Tau'ri
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2008, 21:22:10 »
Ne kadar istemesede artık dizi kronıkleşti neredeyse yanı şimdi o olmassa 2 yıl sonra olabilir yanı bence basket hayatı çok fazla suremmıyecek

Tıp teknolijisi  çok ilerledi,grant hill gibi kronik sakat diriliyorsa shaun livingston toparlanabilir ama kendini zorlamıcak yoksa sakatlık nükseder hayatı boyunca koltuk değneği ile yürümek zorunda kalır.

Çevrimdışı Ty

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Eylül 2008, 21:36:16 »
Lakers'dan uzak dursun da ne yaparsa yapsin... Saglikli kalacagina inanan takimlara da hayirli olsun, tepe tepe kullansinlar, aman. 

Çevrimdışı vence

• Persona non grata
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Eylül 2008, 22:10:50 »
Lakers'dan uzak dursun da ne yaparsa yapsin... Saglikli kalacagina inanan takimlara da hayirli olsun, tepe tepe kullansinlar, aman. 

Aksine uygun bir kontratla anlaşabilirsek gelsin Lakers'a. İyiden iyiye yaşlanan Fisher ve Utah serisindeki Farmar'ı gördükten sonra 3. yedeğimiz de Sun Yue olunca Livingston gibi bir potansiyele asla hayır demem. Fisher sakatlanırsa Farmar'ın eline kalacağız, yanına Livingston çok da iyi olur. Sakatlığı gelecekteki oyununu muhakkak etkileyecektir fakat iyi saha görüşünü ve düzgün ellerini etkilemez sakatlık, ancak atletizmine ket vurur. Sonuçta kırık bacakta, 1 numarada da atletizmin çok büyük ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Gelsin, eski günlerine dönerse ne ala, dönemezse de alacağı 2-3 milyon pek koymaz. En azından kısa süreli anlaşılabilirse.
Cobarde Gallina Gasol ( Cesur Yürek Gasol )

Çevrimdışı lordapo

• | Knickerbocker |
  • MVP
  • SG-Turk Tau'ri
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Eylül 2008, 22:34:40 »
Kısa süreli anlaşılcak olduktan sora kontratı takımı tarafından satın alınmış bir jamal tinsley fena olmazdı lakers için ama p-jax gibi karizması herkezin üstünde bir adamın olduğu ortamda sesi soluğuda çıkmaz.Ama vence e katılıyorum her halikarda clippers tarafından kontratı satın alınmış ve basketbola aç bir livingston iyi bir hamle olur üstüne los angeles daki tıp imkanlarınıda koyarsak neden olmasın.

Çevrimdışı Ty

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Eylül 2008, 22:43:12 »
Koyar... Farmar'in gelecegini etkilememiz de fena koyar. Yasli Fisher'in, yorgunken bile gosterecegi performansin Livingston'inkinden iyi olacagini bilmek de fena koyar.

Artik uslanmayacak miyiz? Francis ornegini gormuyor musunuz, daha demin tartismiyor muydunuz? Bu tarz bir sakatlik degil derdim. Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu. Binlerce kere sakatlik gecirdi, siddeti onemli degil. Bu adamin fizigi, oyun tarzina uygun degil. Savunmasi ne Fisher'dan, ne de Farmar'dan iyi olacak. Farmar'in cevikligini tasimayacak. Dalga gecilen Sun Yue'den daha kotu sutu olacak. Ucgen bilmeyecek. Ve en onemlisi, buyuk bir ihtimalle, 2-3 mac icinde sakatlanacak.

Kolay degil bu tarz bir sakatliktan donmek. Daha birkac ay once yuruyemeyen, ondan da birkac ay once ayagini kullanamama durumundan bahsedilen bir adam bu. Gelmis 82 mac + Final'e kadar yolu olan bir takima girmesinden soz ediyorsunuz. Hee biz Lakers'lilar alisigiz sakatliklara ama daha fazlasini istemiyor bu gonul, istiyorsaniz ne ala.

Duzgun eli ve saha gorusu son 1.5 yildir paslandi, basketbol'un b'sini gormedi adam. Off-Season'i sakatliklarla gecirmeyen bir adamdaki gelisimi goruyoruz her sene Lakers'da; Odom icin de umutlaniyoruz hatta bu sene ameliyat olmadigi icin Off-Season'da, belki kendini biraz gelistirir diye. Herif 1.5 senedir oynamiyor yahu. Yetenek-potansiyel baki degildir ki. Ayrica Lakers'in saha gorusu ve duzgun ele ihtiyaci yok; aksine ucgeni bilen, savunmada rakibinin onunde durabilecek, eline gelen topu sutla bitirebilecek ve takimi hizli hucumlara cikarabilecek (bkz. Farmar-Crittenton) bir PG'ye ihtiyaci var. Livingston'in su 4 ozellikle hicbir alakasi yok, kaldi ki basketbolla alakasi yok 1.5 yildir.

Hirs-umut guzel seyler de, gercekcilik daha guzel birsey. Elde hicbir kanit yok Livingston'in iyi olacagina dair, o 2-3 milyon dolarla da STAPLES'in akan daminin tamir edilmesini tercih ederim.

Çevrimdışı Conrad IV

• Shamrock
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Eylül 2008, 23:05:02 »
Koyar... Farmar'in gelecegini etkilememiz de fena koyar. Yasli Fisher'in, yorgunken bile gosterecegi performansin Livingston'inkinden iyi olacagini bilmek de fena koyar.

Artik uslanmayacak miyiz? Francis ornegini gormuyor musunuz, daha demin tartismiyor muydunuz? Bu tarz bir sakatlik degil derdim. Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu. Binlerce kere sakatlik gecirdi, siddeti onemli degil. Bu adamin fizigi, oyun tarzina uygun degil. Savunmasi ne Fisher'dan, ne de Farmar'dan iyi olacak. Farmar'in cevikligini tasimayacak. Dalga gecilen Sun Yue'den daha kotu sutu olacak. Ucgen bilmeyecek. Ve en onemlisi, buyuk bir ihtimalle, 2-3 mac icinde sakatlanacak.

Kolay degil bu tarz bir sakatliktan donmek. Daha birkac ay once yuruyemeyen, ondan da birkac ay once ayagini kullanamama durumundan bahsedilen bir adam bu. Gelmis 82 mac + Final'e kadar yolu olan bir takima girmesinden soz ediyorsunuz. Hee biz Lakers'lilar alisigiz sakatliklara ama daha fazlasini istemiyor bu gonul, istiyorsaniz ne ala.

Duzgun eli ve saha gorusu son 1.5 yildir paslandi, basketbol'un b'sini gormedi adam. Off-Season'i sakatliklarla gecirmeyen bir adamdaki gelisimi goruyoruz her sene Lakers'da; Odom icin de umutlaniyoruz hatta bu sene ameliyat olmadigi icin Off-Season'da, belki kendini biraz gelistirir diye. Herif 1.5 senedir oynamiyor yahu. Yetenek-potansiyel baki degildir ki. Ayrica Lakers'in saha gorusu ve duzgun ele ihtiyaci yok; aksine ucgeni bilen, savunmada rakibinin onunde durabilecek, eline gelen topu sutla bitirebilecek ve takimi hizli hucumlara cikarabilecek (bkz. Farmar-Crittenton) bir PG'ye ihtiyaci var. Livingston'in su 4 ozellikle hicbir alakasi yok, kaldi ki basketbolla alakasi yok 1.5 yildir.

Hirs-umut guzel seyler de, gercekcilik daha guzel birsey. Elde hicbir kanit yok Livingston'in iyi olacagina dair, o 2-3 milyon dolarla da STAPLES'in akan daminin tamir edilmesini tercih ederim.

Herşeyden önce 2-3 milyon dolar teklif yerine Kupchak "10 day contract" imzalamaya bakar Livingston'la, böyle diyorum çünkü GM'lik geçmişinde "deneme bağlamında" pek çok oyuncuyla 10 günlük kontrat imzalamış biri. Ha kısa vadeli 2-3 milyon dolarlık bi kontrat yapılacaksa Celtics'in Posey'le yaptıkları gibi 2. yılı oyuncu opsiyonlu bi kontrat da olabilir

Farmar'ın geleceğinin kararması durumuna gelecek olursak, Livingston elde patlarsa zaten All-Star haftası öncesine kadar birkaç kez şans tanınır, bi sonuç alınamazsa NBDL'ye yollanır, yıl sonu da kontratı buy-out edilir olur biter. Aşı tutarsa da Farmar'ın geleceği yandı diye kimse üzülmesin, açık konuşayım bu adamdan bi Norm Nixon ya da bi Andrew Toney falan olacağını sanmıyorum.

Bir de Livingston "injury prone" değildir, isteyen bio'sunu istediği yerden kontrol etsin, kariyerinde ilk ciddi sakatlığı 2006-2007 sezonunda yaşamıştır ancak yaşadığı sakatlıkta sol bacağının diz ve ayak bileğinin her bir lifini yırtmıştır ne yazık ki. Bi Damon Stoudamire kadar bile olamayacaktır dönüşü büyük ihtimalle o yüzden.

Bir de bahsettiğimiz adam boyu sayesinde 3 numara dahi oynayabilecek biri, Clippers'ta Cassell'de oyundayken 2 numaraya kaydırılıyordu kendisi, 3 numaraya da kaydırılabilir pek ala, ha orda dahi çeviklikten kaybeder belki de, ama zaten bundan sonra rahat oynayabileceğini iddia edebilen kimse yok ki, fiziği atletizmi vs idare edemez diyebilelim.

Hail to the forthcoming dynasty...

Çevrimdışı Alexi Utkan

• Magic Alexi
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Eylül 2008, 23:12:37 »

Herşeyden önce 2-3 milyon dolar teklif yerine Kupchak "10 day contract" imzalamaya bakar Livingston'la, böyle diyorum çünkü GM'lik geçmişinde "deneme bağlamında" pek çok oyuncuyla 10 günlük kontrat imzalamış biri. Ha kısa vadeli 2-3 milyon dolarlık bi kontrat yapılacaksa Celtics'in Posey'le yaptıkları gibi 2. yılı oyuncu opsiyonlu bi kontrat da olabilir

Farmar'ın geleceğinin kararması durumuna gelecek olursak, Livingston elde patlarsa zaten All-Star haftası öncesine kadar birkaç kez şans tanınır, bi sonuç alınamazsa NBDL'ye yollanır, yıl sonu da kontratı buy-out edilir olur biter. Aşı tutarsa da Farmar'ın geleceği yandı diye kimse üzülmesin, açık konuşayım bu adamdan bi Norm Nixon ya da bi Andrew Toney falan olacağını sanmıyorum.

Bir de Livingston "injury prone" değildir, isteyen bio'sunu istediği yerden kontrol etsin, kariyerinde ilk ciddi sakatlığı 2006-2007 sezonunda yaşamıştır ancak yaşadığı sakatlıkta sol bacağının diz ve ayak bileğinin her bir lifini yırtmıştır ne yazık ki. Bi Damon Stoudamire kadar bile olamayacaktır dönüşü büyük ihtimalle o yüzden.

Bir de bahsettiğimiz adam boyu sayesinde 3 numara dahi oynayabilecek biri, Clippers'ta Cassell'de oyundayken 2 numaraya kaydırılıyordu kendisi, 3 numaraya da kaydırılabilir pek ala, ha orda dahi çeviklikten kaybeder belki de, ama zaten bundan sonra rahat oynayabileceğini iddia edebilen kimse yok ki, fiziği atletizmi vs idare edemez diyebilelim.
Tamam da 10 gunluk kontrat yaptıgın oyuncular  bide livingston sanmıyorum ki 10 gunluk kontrat imzalamaz Livingston ayrıca bence Livingston ne bekliyosun ki savunma yapmasını savunmada kendi riske etmiyecektir onun ki gibi sakat oyuncuyıyla rıske gireceğime ne oldu belli Tinsley'le girerim

Çevrimdışı Conrad IV

• Shamrock
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2008, 23:21:08 »
Abisi Tinsley FA değil, olsa havada kaparlar. Pacers Tinsley'i takas yoluyla göndereceklerini ifade etti, Lakers kimi göndersin, dahası şöyle diyeyim Pacers'ın takımında kullanacağı adamı Lakers vermez, capfiller olarak da göndermelik bi Odom var onun içinde Pacers ekstradan birşeyler eklemesi gerekecek, geçiniz. Livingston'ın basketbola döneceği, dönüp de sakatlığının nüksetmeyeceği belli değilken veteran minimum bile imzalanması takım için hem fazladan harcama olur hem de fazladan kadro fazlalığı oluşturur. Trialler en uygun olanıdır, Livingston da başkası kısa ya da uzun vadeli garanti kontrat önermediği sürece şampiyonluk iddiası bulunan takımlarda oynamaya bakacaktır. (evet yaşlı değil ama oynamaya daha ne kadar oynayacağı da şu noktada belli değil ne yazık ki)

Çevrimdışı Alexi Utkan

• Magic Alexi
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Eylül 2008, 23:25:00 »
Abisi Tinsley FA değil, olsa havada kaparlar. Pacers Tinsley'i takas yoluyla göndereceklerini ifade etti, Lakers kimi göndersin, dahası şöyle diyeyim Pacers'ın takımında kullanacağı adamı Lakers vermez, capfiller olarak da göndermelik bi Odom var onun içinde Pacers ekstradan birşeyler eklemesi gerekecek, geçiniz. Livingston'ın basketbola döneceği, dönüp de sakatlığının nüksetmeyeceği belli değilken veteran minimum bile imzalanması takım için hem fazladan harcama olur hem de fazladan kadro fazlalığı oluşturur. Trialler en uygun olanıdır, Livingston da başkası kısa ya da uzun vadeli garanti kontrat önermediği sürece şampiyonluk iddiası bulunan takımlarda oynamaya bakacaktır. (evet yaşlı değil ama oynamaya daha ne kadar oynayacağı da şu noktada belli değil ne yazık ki)
valla oyle dıyosunda ındıana tınsley için sormadığı takım kalmadığı bu ne demek  tinsley'ın takımdan ne olursa gonderecekler o zaman bu sure sonra buyuk ihtimal serbest kalacak abisi

Çevrimdışı Conrad IV

• Shamrock
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2008, 23:34:57 »
"bu sure sonra"dan kastın ne abisi,kontratının biteceği 2011 yazı mı, işkembe bol zaten millette, hem madem takımdan postalamaya bu kadar hevesliler buy-out seçeneği var elinde Bird'in satın alır kontratı olur biter.

Çevrimdışı Ty

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Eylül 2008, 23:39:13 »
@ Conrad-IV;

10 gunluk kontrat meselesini gecelim, gecen sene de Ira Newble cok sey katmisti(!) takima, oynadigi saniyelerde!

Ister 10 milyon, ister 2-3 milyon olsun, isterseniz de 10 gunluk kontrat olsun.... (10 gunluk kontrata imza atacak kadar da salakti zaten Livingston, kendine garanti kontrat vermeye calisan takimlar varken, haydi neyse.) Livingston'in takima katilmasi , Farmar'dan ve Sun Yue'den zamani geri almaktir. Antremanlarda da, hazirlik kampinda da, maclarda da. Ben bu oyuncularin potansiyel tasidiklarini dusunuyorum. Neden mi? Cunku...

...Lakers'in ihtiyaci olan seylere sahipler. Crittenton'i Gasol takasinda kaybettigimiz icin cok uzuldum. Hala millet dalga gecer bu fikrimden oturu ama cidden oyle. Ucgeni bilen, oyunu yeri geldiginde sogutabilen, Showtime zamanini hatirlatacak nitelikte takimi hizli hucuma cikarabilen ve sutu da iyi olan bir guard. Buyuk bir kayiptir Lakers icin. Bu fikrim degismedi, degismeyecek, apacik ortada kayip oldugu. Buradan yola cikarsak Fisher'in ucgene alisikligina, Farmar'in cevikligine ve hizina, ayrica bu ucunun de iyi sutorler olmasina verdigim deger anlasilacaktir herhalde. Livingston'da ne var ayiptir sormasi? Sut, savunma sakat degilken bile yoktu bu adamda. Olabilecek en ciddi sakatliktan cikti, simdi var midir diye sormuyorum bile. Sezgi falan hikaye, ihtiyacimiz yok bizim bunlara. Kidd'in gelmesini istiyordum ama savunmasi icin. Cunku Kobe'nin, iceride de Gasol-Bynum'un oldugu; Phil'in basinda oldugu, ucgeni benimsemis bir takimin PG'sine Kidd bir lukstur, ihtiyac da yoktur. Ayni sey Livingston icin de gecerli, bize pas filan lazim degil, Smush'in bile ilk 5 ciktigi takim bu.

Sakatlik meselesine gelelim. En buyuk injury prone'lardandir Livingston. Yazdigimi okuyamiyorsan, sorun sendedir. Bak ne demisim:' Bu tarz bir sakatlik degil derdim. Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu. Binlerce kere sakatlik gecirdi, siddeti onemli degil. '

Hay Allah'im, nasil algiliyorsunuz mesajlarimi... Siddeti onemli degil diyorum, savunmaniz 'ilk ciddi sakatligi' oluyor. Neyse. Elbette ki Injury Prone'dur. Acik ara en celimsiz oyuncudur, bu da boyu ve cevikligi arasindaki inanilmaz farktir. Uc numara kaydirilir boyu sayesinde, daha sonra da Lebron-umsu bir sey ustunden gecer, cenazesi kaldirilir bu sefer de. 1 numarada gecinemeyen, turnikelerde sakatlanan herifin uce kaydirilmasi, oyle mi? Cevap bile vermiyorum. Kaldi ki Odom'u benchten mi getirsek diyoruz, sirf takimda 4 tane kalburustu 3 numara var diye, sen gelmis 1.5 yildir basketbol oynamamis, 1 numarada yeterli ceviklige sahip olmayan adamin 3 numarada oynayabileceginden bahsediyorsun, oyle olsun.

Livingston'in donmesi, yani eski haline, imkansizdir. Bir cok ornegi var, savunma yapmak isteyen de bana bunun aksini ispatlayacak orneklerini versin. Ama asil sorun burada basliyor, Lakers'in normale donse bile Livingston'in tarzindaki bir adama ihtiyaci yok.

@ vence = Odom'u bench'e kaydirma istegi tasiyorsun. Ariza'yla yetiniriz ilk 5'te, savunma daha onemli diyorsun. Bunun sebebini ise Gasol-Bynum-Kobe-Fisher olarak gosteriyorsun. Livingston icin de durum tamamen ayni. Lakers'in ihtiyaci yok boyle bir adama. Yani bu durumda Ariza = Fisher, Farmar, Sun Yue uclusudur; Odom = Livingston'dir. Tek farki, Livingston'in hicbir seyinden yararlanmaz, 1.5 yildir da basketbol oynamiyordur kendisi. Bilmem anlatabildim mi.  

----------------------------------

Hey gidi hey, millet veteran minimum'lariyla Sam Cassell'i bagliyor... Turiaf birkac milyon yuzunden kaciriliyor, Powell'la idare etmek zorunda kaliniliyor. Sonra gelmis burada 2-3 milyon'un onemini tartisiyoruz.

---------------------------------

Tinsley de yaramaz. Yarasa da gelemez.

Çevrimdışı vence

• Persona non grata
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Eylül 2008, 00:07:55 »

Şimdi Farmar'ın geleceği demişken, bu çocuk inanılmaz potansiyel filan taşımıyor. En azından Livingston'ın potansiyelinin yanına yaklaşamaz. Fisher neden yorgunken bile Livingston'dan daha iyi performans göstersin? Aynı Livingston'dan mı bahsediyoruz? Şu geldiği yıl bile 5 asist ortalamasıyla oynayan? Farmar'da ne potansiyel gördün bu kadar? Kendi kendine çarpacak duvarlar yaratan bir adam Farmar. Biraz üst seviyede oynadığı anda nasıl yok olduğunu görmedik mi beraber Utah serisinde? Farmar'ın savunması iyi mi?

Livingston'ın injury prone olduğundan dem vurmuşsun, doğrudur. Özellikle son sakatlığı çok çok büyük şanssızlıktı. Fiziği oyuna uygun değil vesaire, ayrı hikayeler. Hazır fiziğinden dem vurmuşken, Farmar'dan çok daha uzun olmakla birlikte daha da kilolu. Ek olarak adam sahada olduğu sürece işini yapıyor mu arkadaş? Gören de Bynum-Odom gönderip Jermaine O'Neal almaya çalışıyorsun sanacak. Bu adamı ilk 5 için almıyorsun ki, bu adam benchte oturacak. Kaldı ki karşılığında birşey vermeden alıyorsun paradan başka. Sakatlığı takımın oyununa büyük bir ket vurur mu? Hayır. O zaman injury prone olmasının sorunu ne? Kaldı ki vereceğin para Walton'a Radman'a verdiğin para kadar da değil. Oturacak köşede, yeri geldiğinde çıkacak yapacak işini. Denver'ın JR'ı gibi, böyle potansiyelli oyuncuyu ucuza bulursan kapatacaksın arkadaş. Olmasa dert olmaz, olursa artı değer katar. Bir de Sun Yue'den daha kötü şutu olacak kısmına takıldım, adam şutunu sürekli geliştiriyor. Son senesinde %46 FG ile oynadı, Farmar'ın geçen sene oynadığının aynısı. Sun'a gelince, ABA'de 2005-06'da %39, 2006-07'de ise %46 ile attı. Dikkatini çekerim; NBA'de değil, ABA'de.

Sakatlıktan %100 döner, %50 döner, sonradan toparlar vesaire ayrı mesele. Baştan beri vurguladığım noktaya geliyoruz; bu adamı ilk 5'e almıyorsun, büyük umutlarla, beklentilerle almıyorsun, karşılığında elindekileri kaybederek almıyorsun. 82 maç+Final'e kadar yolu olsun takımın, koşabiliyorsa gelir benchten katkı yapar. Koşamıyorsa oturur yerinde Farmar gelir oynar, Sun gelir oynar.

Düzgün el ve saha görüşü mü paslandı 1,5 yılda? Daha neler. Saha görüşü nasıl paslanır yahu? Oyunu mu unuttu adam oynamaya oynamaya? Walton sakatlandı diyelim, saha görüşü paslanıyor mu? Sen uzun süre futbol oynamasan, çıkınca sahaya boş alanları göremiyor musun, pas yollarını fark edemiyor musun? Uzun zaman şut atmadı, şutu iyi değil dersin anlarım da saha görüşü nasıl paslanabilir arkadaş? Saha görüşü oynanarak elde edilebilen, en azından çok geliştirilebilen birşey değildir ki. Sen bir adama sonradan saha görüşü kazandıramazsın, nasıl kaybettirmeyi bekliyorsun? Bir de üçgene takılmışsın, Farmar ile Fisher analarının karnından üçgeni bilerek mi doğdular? Üçgeni öğrenmesi zordur da en kolay öğrenebilecek adamlar guardlar, özellikle de saha görüşü iyi olanlardır. Bu adam ilk 5 ile çıkıp oynamayacak, second unit ile çıkacak sahaya. İlk beşte ihtiyaç yok da second unitte de mi ihtiyaç yok saha görüşüne? Kaldı ki Crittenton Farmar'dan çok daha yararlı olacak adamdı kıyaslama yapacaksak. Bir de Fisher ile Farmar'ın yani iki point guardımızın asist ortalamaları toplamı(2,5+2,7=5,2) adamın son senesinde tutturduğu ortalamayla neredeyse aynı(5,1). İkisi birden ancak bir Livingston kadar asist yapmışlar, kaldı ki bu adamlar Kobe ile oynuyorlar, Bynum'a alley-oop pası veriyorlar. Fisher'ın turnike sorunlarından mı dem vuralım şimdi burada?  

Gerçekçilik güzel şeyse en büyük gerçek Fisher'ın 34 yaşında olduğu. Kontratı bitince büyük ihtimalle basketbolu bırakacak. Farmar desen ne kadar güvenilebilir olduğunu Utah serisinde tekrar tekrar vurdu yüzümüze. Fisher sakatlandığında 1 numarayı Farmar'a mı emanet edeceğiz. Hadi emanet ettik diyelim, yedeği Sun mu olacak? Daha NBA'de 1 maça çıkmayan adam, ona mı güveneceğiz? Geçen sene 1 numarada hiç sorun yaşamadık, iki oyuncumuz da 82 maçın tamamında oynadılar. Bu sene herhangi bir sakatlık yaşamamız durumunda ne olacak? Walton mı oynayacak 1 numarada topu taşıyacak? Fisher sakatlanmasa da Farmar sakatlansa ne olacak? 34 yaşında Fisher'ı hızlı tempoda bir o yana bir bu yana kaç dakika koşturacaksın? Sun tutunamazsa ne olacak? İyi hesap etmek lazım bu işleri.

Sonuç olarak en başta, ortada vurguladığımı bir kez daha vurguluyorum. Livingston alınacak bir risk bile değil, sadece birkaç milyon para vereceğiz. Fazla mal göz çıkartmaz fakat eksikliğinde büyük sıkıntı çekeriz. Karşılığında hiçbir şey vermeden büyük potansiyelli adamla anlaşacaksın, tutarsa ne ala. Tutmazsa yol verirsin, sanki Francis oynamıyor diye kıyametler kopuyor Houston'da(hoş sen daha iyi bilirsin, geçen günkü kasırga filan Francis yüzünden miydi?).

@ vence = Odom'u bench'e kaydirma istegi tasiyorsun. Ariza'yla yetiniriz ilk 5'te, savunma daha onemli diyorsun. Bunun sebebini ise Gasol-Bynum-Kobe-Fisher olarak gosteriyorsun. Livingston icin de durum tamamen ayni. Lakers'in ihtiyaci yok boyle bir adama. Yani bu durumda Ariza = Fisher, Farmar, Sun Yue uclusudur; Odom = Livingston'dir. Tek farki, Livingston'in hicbir seyinden yararlanmaz, 1.5 yildir da basketbol oynamiyordur kendisi. Bilmem anlatabildim mi.  

Odom benche kaymalı çünkü second unitin başı götü farklı oynuyor. Adam gibi oyun kuracak liderlik edecek oyuncu yok. Odom second uniti toparlar, gelenin şut sallamasına gerek kalmaz. 1 numarada Livingston oynarsa da Radman 3'te oynar, Sasha-Radman şut atarken Odom-Shaun oyun kurar. Odom'un benche kaymasının sebebi salt savunmasının kötü olması değil, benchten gelirse daha fazla katkı verecek olması. Livingston'ın hiçbir şeyinden yararlanmazsın, oturur köşesinde sakatlıktan düzgün dönemezse. Sonuçta kaybın yok arkadaş. Kaybetme imkanın olmayan bir kumar oynuyorsun, kazanırsan hoş, kazanmazsan giden birkaç milyon para. Birkaç milyonun lafı mı olur? Turiaf öküzüne vereceğime, 5 kere Livingston'a veririm.

Çevrimdışı Conrad IV

• Shamrock
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 23 Eylül 2008, 00:16:35 »
@Ty
Bi tarafımdan okuduğumu sanmıyorum çünkü "Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu" diye yazmışsın, burdan anlaşılansa "hem lise yıllarında, hem de lige ilk adımı attığı yıllarda sakatlık sorunlarıyla yüzleşti" gibi bir anlam çıkıyor. Diğer herkes de muhtemelen lafından böyle bi anlam çıkartacaktır diye tahmin ediyorum. Bu durumda benim gibi başkalarının da "ilk ciddi sakatlığıyla 2007'nin başında yüzleşti" diye cevap vermesi durumunda şaşırma derim.

Ha bir de benim için "injury-prone" tanımı, kariyerinin belli dönemlerinde kronik sakatlığı (ya da sakatlıklarıyla) ile yüzleşen oyuncuların dahilinde bulunduğu tanım grubudur. Örneğin Kenyon diz sakatlığı sebebiyle her sene ligin belli dönemlerinde oynamaktan mahrum kaldığı için kendisi bir "injury-prone"dur, bu örnek yerine Abdur-Rahim, Raef LaFrentz gibi isimler de verilebilir.

Ha bir de Farmar ve Sun Yue'den antrenmanlar için zaman çalınacağı kadar "atış serbestlik bir iddiayı" ilk kez senden duydum, kayıtlara geçilsin istiyorum. En başında Livingston için rehabilitasyon süreci devam edecektir ve Amare örneğinde olduğu gibi kendisine de özel bir çalıştırıcı ayarlanacaktır, haliyle özel bi idman programı da olacaktır. Gidip de Farmar'a "aa bu top senin miydi, pardon ya biraz da ben oynayabilir miyim?" demeyecektir.

Son olarak kontrat mevzusunda 10 day contract'ı bana mantıklı geliyor diye söylemedim, Livingston'u ve menajerini salak yerine koyduğum için de söylemedim. Kupchak bundan öncesine kadar kampta, ya da All-Star sonrası dönemde oyuncuyu deneme babında takıma katmak istediği oyuncuların neredeyse hepsiyle 10 day contract imzaladı.

Çevrimdışı Alexi Utkan

• Magic Alexi
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 23 Eylül 2008, 00:18:53 »
"bu sure sonra"dan kastın ne abisi,kontratının biteceği 2011 yazı mı, işkembe bol zaten millette, hem madem takımdan postalamaya bu kadar hevesliler buy-out seçeneği var elinde Bird'in satın alır kontratı olur biter.

zzaten ne diyorum eger takas olmassa buyuk ihtimal buy-out edilecek

Çevrimdışı Conrad IV

• Shamrock
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 23 Eylül 2008, 00:29:30 »

zzaten ne diyorum eger takas olmassa buyuk ihtimal buy-out edilecek

İyi de bu herifler, Tinsley karşılığı 2nd round-pick + trade exception da mı almayı beceremeyecekler, Jason Collins'ten bahsetsek anlayacağım da, Tinsley bu abi yok yere göndermektense Diener yerine TJ'i o yedeklesin.

Çevrimdışı Ty

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 23 Eylül 2008, 01:02:39 »
Livingston'in sinirlari, limiti belli. Ucan kacan, atletik-hizli, iyi de oyun kuran bir adam. Bunlari kabul etmemezlik yapamam, hersey ortada. Ama devamli sakatlanan bir adam, tam verim almak zor. Ciddi bir sakatlik getirmis, 1.5 yil da oynamamis basket. Bu kosullar altinda bir oyuncu kendini gelistirmeden ote, kendini eski performansina yaklastirmaya calisir. Sorun da burada zaten. Livingston asla eski halini bulamayacak, cok belli olan bir sey bu, kendisi bile sizden daha umutsuz bakiyor bu olaya.

Livingston'in tasidigi tek potansiyel sakatlik potansiyelidir. 5 bilemedin 10 maca sakatlanir. O sureyi "genc ve gelisebilecek" Farmar'a vermeyi tercih ederim ki kendisini sevmedigimi de biliyorsundur herhalde. Livingston zaten cevik degildi, simdi hic olamayacak. Hizliydi, hizindan mutlaka birseyler kaybedecek. Ama Farmar bu konularda iyi ve gelisebilir durumda. Sut bakimindan da Farmar daha iyi. Ucgene uyum deseniz, Farmar takim icinde fena durumda olmayan bir adam. Livingston'in ucgene uyumu da inanilmaz buyuk bir soru isareti. Playoff'a degil Final'e direk kenetlenen bir takimda ucgeni hic bilmeyen bir adam?.. Farmar'in savunmasi elestiriyorsak, Livingston'in savunmaci olmasi gerekir. Kaldi ki Farmar'in savunmasini ovmedim hic. Ama hic olmazsa dizi-bilegi saglam, tek hamlede gecilmez.

Livingston'in sut attigini dusunuyorsak cidden yaniliyoruz. O sut yuzdesini de smac-turnikelerden kazandigini bilmeliyiz diye dusunuyorum, hic istatistik arayamayacagim, girilir bakilir anlasilir. Yani oyle Sun Yue'den iyi oldugu filan yok. Zaten Farmar da Fisher da gayet iyi sutorlerdir.

Ayrildigimiz nokta bu: bana para koyuyor, sana koymuyor. Diyorum ya pota altinda bir adam kaybediyoruz birkac milyon yuzunden, ayni sekilde Cassell-Posey gibi adamlara bakiyoruz, birkac milyona sampiyon yapiyorlar takimlarini. O zaman 'birkac milyon' onemlidir kardesim. Ben daha donecegi dune kadar belli olmayan adama para vermem, gelirse trial'a gelsin, 10 gunluk kontratla gelsin. Ayrica fikir degisikligi sizde kaynaklaniyor. Fisher'i elestirip Livingston'inin alinmasini oneren insan, bu adami ilk 5 icin dusunuyor demektir, en azindan ben boyle algiladim.

Elbette kaybeder... Saha gorusunu de kaybeder, pas kabiliyetini de. Bunu nasil anlatabilirim ki. Insan kendi deneyimlerinden anlar bunu. Uzun sure futbol-basketbol oynamadigim olmustur, kendimde gordugum seyler bunlar. Hos, tum sakatlik geciren basketcilerde gordugumuz bir durum bu. Gasol 1.5 sene topa dokunmasa, pas kabiliyeti sabit kalir mi? Yada topa yumusak dokunusu? Oysa bu da gelistirilemeyen bir durum. Farmar'in caylak duvarina carptigindan dem vuruyorsun, NCAA'den NBA'e gecince carptigi duvar. Peki evden NBA'e, 1.5 yil aradan sonra gecen adam ne tip bir duvara carpar? 1.5 senedir yaptigi tek sey koltuk degnekleriyle yurumek, saglik toplariyla oynasmak olan bir adamdan bahsediyoruz. Off-season'in oyuncu gelisimi icin ne kadar onemli oldugunu bilmiyormus gibi konusma lutfen. Farmar geldiginde ucgeni bilmiyor diyordun, bilmiyordu hakikaten. Sutor muydu? Hayir... Peki 2 sene sonundaki konumuna bakalim? Ucgeni ciddi sekilde biliyor, inanilmaz bir sekilde vucut yapti, cevikligi ve hizi artti, en onemlisi ise sutunu fena gelistirdi. Livingston'in daha eski haline donmesi ciddi bir soru isareti iken ucgen, ceviklik, hiz gibi ozelliklerini nasil gelistirebilecegini dusunuyorsun?

Ee yuh... Kusura bakma da, senin sen oldugunu bilmesem birakirdim surada tartismayi. Matematikteki 4 islemle oyuncu mu karsilastirilir yahu? Fener GS'yi yendi, GS'de BJK'yi yendi diye FB BJK'yi yener mi diyeyim ben simdi sana? Ne demektir Farmar'la Crittenton'in asist sayisini toplamak, daha sonra da Livingston'inkiyle karsilastirmak? Kobe'nin topa sahip oldugu bir takimdan bahsediyorsun, Clippers ise Dingo'nun ahiri. Kaldi ki bahsettigin iki adam yedek, Fisher ilk 5 cikan herif. Oysa obur tarafta Livingston ilk 5 cikan oyuncu, suresi bu iki oyuncudan da cok daha yuksek olan bir oyuncu. Lakin ben zaten Livingston'in oyun kuruculuguna laf etmiyorum, 3 guardimizdan da iyi bir oyun kurucudur kendisi. Ama bizim ihtiyacimiz olan sey bu degil. Hicbir ihtiyacimizi da karsilamiyor.

Su Fisher'in yasi olayi da komedi. 2 sene var kontratinin bitmesine. Livingston mi gecsin yani Fisher'in yerine 2 sene sonra. Bu mudur istegin? 2 sene sonra ilk 5'te oynayacak, hatta 35 dakikaya yakin sure alacak oyuncu Livingston oldugunda 'Iyidir, yeterlidir.' mi diyeceksin? Oysa bu mesajinda bile 'Ilk 5'te oynatmayacagiz sonucta, kenardan girip hava katacak.' diyorsun. Ne cabuk degisiyor bazi gorusler... Savunma yapamayan, ucgenden anlamayan, devamli sakatlanan adam bizim PG'ye aday olacak. Guzelmis. Anlamadigim olay, neden bu kadar acele edildigi... Bakiyoruz Spurs'e, Duncan cok yaslandi ama gidip de Duncan'in pozisyonuna 4-5 tane potansiyel sahibi olan forvet almiyorlar. Bizim icin de gecerli, Kobe yaslandi ama SG'de sadece Vujacic var. Ne yani, Vujacic mi devralacak pozisyonu Kobe'den? Fisher emekli oldugunda dusunuruz, Cassell tarzi veteranla anlasiriz, olmadi yine MLE'yi bir PG ustunde kullaniriz, bakarsin Farmar-Sun Yue gelisir, olmadi Draft'ten bir adam surpriz yapar. En kotu ihtimalle de takas yapilir. Ama gidip de 'anaaaaam tam 799 gun 42 saat  15 dakika sonra Fisher yaslanacak, haydi onun yerine birini alalim' gibi bir Football Manager taktigiyle adam alinirsa gulerler bize.

Sakatlanma meselesi de ayri bir olay... Boyle yaklasilmaz bu konulara. Ve yine soyluyorum, adama daha da fena gulerler sunu soylersen. Farmar-Fisher'dan bahsediyoruz, 82'ser mac oynayan adamlar. Daha da onemlisi, Playoff'larda da oynayan adamlar. Ondan da ote, Fisher sakat sakat oynadi gecen sene. Simdi boyle 2 tane saglam adami tutuyoruz bir elimizde ve ikisinin sakatlanmasi takdirde inanilmaz saglam, kurtarici Livingston'in bize care olacagindan dem vuruyoruz. Yahu bu ikisi sakatlanmadan once Livingston sakatlanacak zaten. Bu mudur cozum, en buyuk injury prone mudur yani bizim bu konudaki kurtaricimiz? Ayrica boyle bir mantik var midir yahu? Yine SG pozisyonunu ele alalim; Kobe ve Vujacic var sadece, simdi Kobe sakatlanirsa elde Vujacic kalacak diye takas mi yapalim bu bolgeye? Pota altinda da Turiaf'i kaybettik onem vermedigin birkac milyon yuzunden, yine Bynum veya Gasol sakatlanirlarsa ne olacak? Powell-Mihm sec begen al...

Sakatlik olursa olacak, yapacak bir sey yok. Cok lukse alismisiz. Gasol'un altina Garnett'i mi alalim yani sakatlik olursa takima zarar gelmesin diye. Onun yerine sakatlanmayacak oyunculari aliriz, daha saglikli bir karar olur.

Francis firtina kopartti evet, iyi biliyorum. Sen de bilmiyorsan Knicks ve Houston'i tutan arkadaslarina sorarsin Francis hakkinda ne dusunduklerini, nasil olsa cok var.

"Kaybetme imkanın olmayan bir kumar oynuyorsun, kazanırsan hoş, kazanmazsan giden birkaç milyon para. Birkaç milyonun lafı mı olur? Turiaf öküzüne vereceğime, 5 kere Livingston'a veririm."

Senin mantikla: Ya Gasol-Bynum'dan biri sakatlanirsa, Mihm veya Powell'a mi kalacagiz... Bilmem anlatabildim mi.

Anlayamiyorum mantiginizi cidden. 'Hicbir zarari yok ki' diyerekten Fatih Solak'a da mi verelim kontrat kardesim? Kadroda bosuna yer kaplayacak. Farmar'in - Yue'nin onunu kapayacak ve buyuk bir ihtimalle sakatlanacak. Yapmayin Allahaskina.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@ Conrad IV ;

Belli ki hala okuyamiyorsun. Ben orada kariyer-hayat surecinden bahsetmiyorum, sakatligin siddetinden bahsediyorum... Sen de gelmis hala 'kariyerindeki ilk ciddi sakatlik' diyorsun. Simdi anladin mi?

Injury Prone benim icin farklidir; kroniklikten ote, sakatliga meyilli olan insandir, ki sozluk anlami da budur. Mesela Odom injury prone'dur. Ama Bynum degildir... Lakin Bynum'un gecirdigi sakatligi Odom gecirmemistir kariyerinin hicbir doneminde. Yine de Bynum daha saglam, guvenilir adamdir. Livingston'a hic guvenim yoktu, bu sakatlik basina gelmeden evvel. Bir de bu sakatligi gecirdi, 'bitti' dedim. Ayni kanaatteyim. Zaten ucan kacan, her zipladiginda yurekleri agza getiren bir adamdi, simdi iyice cokecek. Tabii bunun bir de psikolojik yani var ki hic sormayin. Cidden fena etkilendi sakatliktan, isteyen YouTube'daki 'recovery' videolarina bakabilir. Bir daha asla o cesaretle pozisyonlara dalmayacaktir, salak sacma smaclar basamayacaktir. Beklemeyin bunlari, pisman olursunuz.

Salak degilim o kadar, gidip de koskoca bir kulubun topunun potasinin olmadigini iddia etmiyoruz herhalde. Phil Jackson'in 2 gozu var dimi, 2 gozle Fisher-Sun Yue-Farmar-Coby Karl(bilmiyorum son durumunu, vence'in bahsettigi Francis firtinasindan dolayi giremiyorum 2 haftadir internete) ve Livingston'a bakabilir mi? Birakin diger pozisyonlari, sirf PG icin 5 aday lukstur, fazlasiyla. Kaldi ki oyuncularla ozel ilgilenen adamlar var. Hangisiyle, nasil ilgilensin. En deneyimli kime verilsin, bunlar onemli konular. Futbolda cift kale mac yapilir, 22 oyuncu oynatilir dogal haliyle. Sen o takima 1 oyuncu daha alirsan, onceki 22'den 1'sini gormezden gelmis olursun, anlatmak istedigim bu. Alacagimiz adamin garantisi olsa tamam da sakatlanacagina kesin gozuyle bakilan, en iyi haliyle bile kalburustu bir PG olan, en iyi haline ulasamayacagi bilinen, ihtiyaclarimiz olan savunma ve sutu karsilamayacak olan bir herif yani.

Ben de sana diyorum iste, kendisi de menajeri de salak degildir o kadar. Garanti kontratlarin geldigi konusuluyor, geliyorsa sayet, 10 gunluk kontrat konusunun konusulmamasi gerekir, kimse oyle salaklik yapmaz. Ayrica Kupchak FA piyasasinda etkin olmayan bir adam, kac senedir boyle bu durum. Newble'i aldigimizda epey sevinmistim, cunku nadiren olan bir olaydi bu. Oynadigi sure dakika degil saniyelerdi. O yuzden mumkunse 10 gunluk kontrat yapmayalim biz.

Çevrimdışı vence

• Persona non grata
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 23 Eylül 2008, 02:47:09 »
Livingston'in sinirlari, limiti belli. Ucan kacan, atletik-hizli, iyi de oyun kuran bir adam. Bunlari kabul etmemezlik yapamam, hersey ortada. Ama devamli sakatlanan bir adam, tam verim almak zor. Ciddi bir sakatlik getirmis, 1.5 yil da oynamamis basket. Bu kosullar altinda bir oyuncu kendini gelistirmeden ote, kendini eski performansina yaklastirmaya calisir. Sorun da burada zaten. Livingston asla eski halini bulamayacak, cok belli olan bir sey bu, kendisi bile sizden daha umutsuz bakiyor bu olaya.

Livingston'in tasidigi tek potansiyel sakatlik potansiyelidir. 5 bilemedin 10 maca sakatlanir. O sureyi "genc ve gelisebilecek" Farmar'a vermeyi tercih ederim ki kendisini sevmedigimi de biliyorsundur herhalde. Livingston zaten cevik degildi, simdi hic olamayacak. Hizliydi, hizindan mutlaka birseyler kaybedecek. Ama Farmar bu konularda iyi ve gelisebilir durumda. Sut bakimindan da Farmar daha iyi. Ucgene uyum deseniz, Farmar takim icinde fena durumda olmayan bir adam. Livingston'in ucgene uyumu da inanilmaz buyuk bir soru isareti. Playoff'a degil Final'e direk kenetlenen bir takimda ucgeni hic bilmeyen bir adam?.. Farmar'in savunmasi elestiriyorsak, Livingston'in savunmaci olmasi gerekir. Kaldi ki Farmar'in savunmasini ovmedim hic. Ama hic olmazsa dizi-bilegi saglam, tek hamlede gecilmez.

Livingston'in sut attigini dusunuyorsak cidden yaniliyoruz. O sut yuzdesini de smac-turnikelerden kazandigini bilmeliyiz diye dusunuyorum, hic istatistik arayamayacagim, girilir bakilir anlasilir. Yani oyle Sun Yue'den iyi oldugu filan yok. Zaten Farmar da Fisher da gayet iyi sutorlerdir.

Ayrildigimiz nokta bu: bana para koyuyor, sana koymuyor. Diyorum ya pota altinda bir adam kaybediyoruz birkac milyon yuzunden, ayni sekilde Cassell-Posey gibi adamlara bakiyoruz, birkac milyona sampiyon yapiyorlar takimlarini. O zaman 'birkac milyon' onemlidir kardesim. Ben daha donecegi dune kadar belli olmayan adama para vermem, gelirse trial'a gelsin, 10 gunluk kontratla gelsin. Ayrica fikir degisikligi sizde kaynaklaniyor. Fisher'i elestirip Livingston'inin alinmasini oneren insan, bu adami ilk 5 icin dusunuyor demektir, en azindan ben boyle algiladim.

Elbette kaybeder... Saha gorusunu de kaybeder, pas kabiliyetini de. Bunu nasil anlatabilirim ki. Insan kendi deneyimlerinden anlar bunu. Uzun sure futbol-basketbol oynamadigim olmustur, kendimde gordugum seyler bunlar. Hos, tum sakatlik geciren basketcilerde gordugumuz bir durum bu. Gasol 1.5 sene topa dokunmasa, pas kabiliyeti sabit kalir mi? Yada topa yumusak dokunusu? Oysa bu da gelistirilemeyen bir durum. Farmar'in caylak duvarina carptigindan dem vuruyorsun, NCAA'den NBA'e gecince carptigi duvar. Peki evden NBA'e, 1.5 yil aradan sonra gecen adam ne tip bir duvara carpar? 1.5 senedir yaptigi tek sey koltuk degnekleriyle yurumek, saglik toplariyla oynasmak olan bir adamdan bahsediyoruz. Off-season'in oyuncu gelisimi icin ne kadar onemli oldugunu bilmiyormus gibi konusma lutfen. Farmar geldiginde ucgeni bilmiyor diyordun, bilmiyordu hakikaten. Sutor muydu? Hayir... Peki 2 sene sonundaki konumuna bakalim? Ucgeni ciddi sekilde biliyor, inanilmaz bir sekilde vucut yapti, cevikligi ve hizi artti, en onemlisi ise sutunu fena gelistirdi. Livingston'in daha eski haline donmesi ciddi bir soru isareti iken ucgen, ceviklik, hiz gibi ozelliklerini nasil gelistirebilecegini dusunuyorsun?

Ee yuh... Kusura bakma da, senin sen oldugunu bilmesem birakirdim surada tartismayi. Matematikteki 4 islemle oyuncu mu karsilastirilir yahu? Fener GS'yi yendi, GS'de BJK'yi yendi diye FB BJK'yi yener mi diyeyim ben simdi sana? Ne demektir Farmar'la Crittenton'in asist sayisini toplamak, daha sonra da Livingston'inkiyle karsilastirmak? Kobe'nin topa sahip oldugu bir takimdan bahsediyorsun, Clippers ise Dingo'nun ahiri. Kaldi ki bahsettigin iki adam yedek, Fisher ilk 5 cikan herif. Oysa obur tarafta Livingston ilk 5 cikan oyuncu, suresi bu iki oyuncudan da cok daha yuksek olan bir oyuncu. Lakin ben zaten Livingston'in oyun kuruculuguna laf etmiyorum, 3 guardimizdan da iyi bir oyun kurucudur kendisi. Ama bizim ihtiyacimiz olan sey bu degil. Hicbir ihtiyacimizi da karsilamiyor.

Su Fisher'in yasi olayi da komedi. 2 sene var kontratinin bitmesine. Livingston mi gecsin yani Fisher'in yerine 2 sene sonra. Bu mudur istegin? 2 sene sonra ilk 5'te oynayacak, hatta 35 dakikaya yakin sure alacak oyuncu Livingston oldugunda 'Iyidir, yeterlidir.' mi diyeceksin? Oysa bu mesajinda bile 'Ilk 5'te oynatmayacagiz sonucta, kenardan girip hava katacak.' diyorsun. Ne cabuk degisiyor bazi gorusler... Savunma yapamayan, ucgenden anlamayan, devamli sakatlanan adam bizim PG'ye aday olacak. Guzelmis. Anlamadigim olay, neden bu kadar acele edildigi... Bakiyoruz Spurs'e, Duncan cok yaslandi ama gidip de Duncan'in pozisyonuna 4-5 tane potansiyel sahibi olan forvet almiyorlar. Bizim icin de gecerli, Kobe yaslandi ama SG'de sadece Vujacic var. Ne yani, Vujacic mi devralacak pozisyonu Kobe'den? Fisher emekli oldugunda dusunuruz, Cassell tarzi veteranla anlasiriz, olmadi yine MLE'yi bir PG ustunde kullaniriz, bakarsin Farmar-Sun Yue gelisir, olmadi Draft'ten bir adam surpriz yapar. En kotu ihtimalle de takas yapilir. Ama gidip de 'anaaaaam tam 799 gun 42 saat  15 dakika sonra Fisher yaslanacak, haydi onun yerine birini alalim' gibi bir Football Manager taktigiyle adam alinirsa gulerler bize.

Sakatlanma meselesi de ayri bir olay... Boyle yaklasilmaz bu konulara. Ve yine soyluyorum, adama daha da fena gulerler sunu soylersen. Farmar-Fisher'dan bahsediyoruz, 82'ser mac oynayan adamlar. Daha da onemlisi, Playoff'larda da oynayan adamlar. Ondan da ote, Fisher sakat sakat oynadi gecen sene. Simdi boyle 2 tane saglam adami tutuyoruz bir elimizde ve ikisinin sakatlanmasi takdirde inanilmaz saglam, kurtarici Livingston'in bize care olacagindan dem vuruyoruz. Yahu bu ikisi sakatlanmadan once Livingston sakatlanacak zaten. Bu mudur cozum, en buyuk injury prone mudur yani bizim bu konudaki kurtaricimiz? Ayrica boyle bir mantik var midir yahu? Yine SG pozisyonunu ele alalim; Kobe ve Vujacic var sadece, simdi Kobe sakatlanirsa elde Vujacic kalacak diye takas mi yapalim bu bolgeye? Pota altinda da Turiaf'i kaybettik onem vermedigin birkac milyon yuzunden, yine Bynum veya Gasol sakatlanirlarsa ne olacak? Powell-Mihm sec begen al...

Sakatlik olursa olacak, yapacak bir sey yok. Cok lukse alismisiz. Gasol'un altina Garnett'i mi alalim yani sakatlik olursa takima zarar gelmesin diye. Onun yerine sakatlanmayacak oyunculari aliriz, daha saglikli bir karar olur.

Francis firtina kopartti evet, iyi biliyorum. Sen de bilmiyorsan Knicks ve Houston'i tutan arkadaslarina sorarsin Francis hakkinda ne dusunduklerini, nasil olsa cok var.

"Kaybetme imkanın olmayan bir kumar oynuyorsun, kazanırsan hoş, kazanmazsan giden birkaç milyon para. Birkaç milyonun lafı mı olur? Turiaf öküzüne vereceğime, 5 kere Livingston'a veririm."

Senin mantikla: Ya Gasol-Bynum'dan biri sakatlanirsa, Mihm veya Powell'a mi kalacagiz... Bilmem anlatabildim mi.

Anlayamiyorum mantiginizi cidden. 'Hicbir zarari yok ki' diyerekten Fatih Solak'a da mi verelim kontrat kardesim? Kadroda bosuna yer kaplayacak. Farmar'in - Yue'nin onunu kapayacak ve buyuk bir ihtimalle sakatlanacak. Yapmayin Allahaskina.

Livingston’ın sınırları limiti belli mi? Potansiyel ne demek? Livingston’ın potansiyeli yok mu o zaman? Geçtim potansiyelini yok saymanı, adam için “uçan kaçan, atletik-hızlı, iyi de oyun kuran bir adam” demişsin. Daha ne olacaktı? Arkadaş Kobe, Bynum, Gasol üçlüsü varken senin ilk beşinde, Radmanovic, Vujacic varsa senin benchinde guardlarından biri de şut atmayıversin. İlk beşte zaten oynamayacak, oynasa bile şutuna ihtiyaç olmayacak. Second unitte Vujacic ve Radman var, orada da işi pozisyon hazırlamak, pas dağıtmak olacak. Topu hızlı taşıyacak, pasını atacak. Atletik, uçan kaçan adam tam işimize yarayacak oyuncu. Çok top da kullanmayacak, şutörler kullanacak topları. Odom kullanacak topları, o kullanmayacak. Tam verim alama arkadaş, devamlı sakatlansın. Girip 15 dakika katkı yapacaksa ne önemi var, Sun’dan ne bekliyorsun? Sun Yue ne yapacak? Coby Karl’dan farkı ne olacak? Livingston değil kendini geliştirmek, eski performansını yakalarsa daha ne istiyorsun? Benchinde eski performansını yakalamış bir Livingston var, bugün pek çok takımda ilk 5 oynayacak kalibrede guarddır o performanstaki Livingston.

Livingston’ın taşıdığı tek potansiyel sakatlık potansiyelidir dersen gülerler sana. Sakatlanma ihtimali çok büyüktür ayrı konu da sen Farmar’ın potansiyel taşıdığını iddia edeceksin fakat Livingston’ın potansiyelini inkar edeceksin. Geçmiş sezonlarında yaptıklarına bak, yeter. Livingston zaten çevik değildi demişsin, adamın işi pas atmak, çeviklik ne alaka? Şutu Farmar kadar iyi olmasa da Kidd kadar kötü değil. İşin komiği ne biliyor musun? Fisher bu sene %43 FG ile oynadı. Fisher’ın şutu iyi mi? Üçgene uyum demişsin, üçgen oynaması için bir guardın sahip olması gereken en önemli özellikler ne? Saha görüşüyle pas becerisi değil mi? O zaman neyi tartışıyoruz? Livingston üçgeni öğrenebilirse- ki kısa sürede üçgende Farmar kadar etkin olabilecek yeteneğe sahip- çok çok iyi işler çıkartabilir. Finale kilitlenen takımda üçgeni hiç bilmeyen adam üçgeni öğrenene kadar benchte bekler. Adamı ilk 5 için almışız muamelesi yapıyorsun hala. 50 kere tekrar ettik, benchte oturur bu adam. Öğrenirse üçgeni, oturursa sisteme oynar, oturmazsa oynamaz. Hala aynı terane, üçgeni bilmiyormuş. Öğrenmesin de otursun köşede, kayıp ne? Ne kaybedeceksin arkadaş, ne kaybedeceksin ya? Öğrenirse büyük kazancın olacak ama. Hayır, Livingston’ın savunmasını eleştiriyorsak Farmar ve Fisher’ın savunmacı olması gerek. Hiçbiri iyi savunmacı değil, aralarında en atletik olanı Livingston. Kaldı ki en iyi top çalan da Livingston. Farmar tek hamlede geçilmez de Livingston her gelene geç der. Gören de Dampier’a Chris Paul’u savunduruyorsun zannedecek.

Fisher üç sayıyı iyi atar ama turnike filan atamaz. İstatistik biraz ara da gör. Farmar, Fisher gayet iyi şutörlerse Livingston da en azından iyi şutördür. Söylediğin adamların istatistikleri bile iyi değil Livingston’dan. Kaldı ki Livingston boyuyla Fisher’a da Farmar’a da göre önemli eşleşme problemi yaratabilecek oyuncu. Ek olarak atletik ve isabet oranını sürekli arttırıyor. Şutunu geliştiriyor bir başka deyişle. Ek olarak takımda yeteri kadar şutör var, herkesin şut atmasına gerek yok.

Pota altında birkaç milyon yüzünden kaybettiğimiz adamın herhangi bir veterandan tek fazlası saçma sapan saç ve saç modelleri. Ribaunt almayı bile beceremeyen Turiaf’i birkaç milyon yüzünden kaybetmek beni en az Walton’ın Radman’ın takımdan ayrılma ihtimallerini düşünmek kadar sevindirdi. Zaten süre bulamayacak olan adama o kadar para verilmezdi. Takımda kalsa takıma katacağı pek bir şey yoktu, Powell da Turiaf’ın performansına yakınını ortaya koyabilir. Powell’ı geçtim, all-star arasından sonra o pozisyonda bir veteran ile anlaşırız, hiçbir sorun kalmaz. Oysa Livingston’a vereceğin birkaç milyonla eski haline dönebilirse ligin kalburüstü guardlarından biri olacak oyuncuyla anlaşıyorsun, dönemezse de yol verirsin olur biter. Turiaf = Powell+Livingston. Ben tek başına Powell ile bile değişebilirim sırf o saç stilini görmemek için. Cassell mi şampiyon yaptı takımı afedersin? Posey’i birkaç milyona bulduk da almadık mı? Full mid level ne zamandan beri birkaç milyon? Zamanında daha uygunken istediği almadık ayrı mesele. Kaç tane Posey var ortalıkta? Haa, Livingston gelirse tabi gelsin 10 günlük kontratla. Sanki 10 günlük kontrata geldi de yok, ille de 5 yıllık istiyoruz dedik. Olabilen en az süreyle anlaşılsın, tutarsa devam ederiz tutmazsa yol veririz. Fisher’ı eleştirip Livingston’ın alınmasını önerince onu ilk 5’e mi düşünmüşüm gibi algıladın? E, Allah akıl fikir versin. Ben geçen sene de Gasol’un yumuşaklığından dem vurup Kwame’nin mid level ile alınmasını istedim, o zaman da Kwame’nin ilk 5’te oynamasını istediğimi mi sandın? Komik olma.

Pas kabiliyeti ayrı mesele, saha görüşünü nasıl kaybeder ya? Ben kaleciyim arkadaş, senede 1 top oynarım fakat asla ve asla yanlış yer tutmam. Saha görüşüyle en yakın örneği de böyle verebilirim, adam görüş açılarını nasıl kaybeder ya? Şut atmazsın, şutun bozulur da saha görüşü nasıl kaybolabilir? Şut atmak fiziksel bir olaydır, saha görüşü ise mental. Uzun süre şut atmazsan o kondisyon kaybolabilir fakat oynamadığın için bazı şeyleri unutmazsın. Pas kabiliyetinde eksilme vardır fakat pas da şut kadar hassas konu değil. Sonuçta pası arkadaşına atıyorsun, belirli bir alanı tutturman yeterli pasın isabeti için, uzun süre oynanmazsa şut kadar sorun çıkartmaz pas. Onun dışındaki olaylar da 2 ayda normal haline dönebilir. Farmar çaylak duvarına çarptı, Utah serisinde kendi kendine duvar yarattı ona da çarptı. Çaylak duvarının ne olduğunu iyi biliyorum zira çaylak duvarı da demedim, yazdıklarımı iyi oku. 1,5 yıl aradan sonra gelen adam duvara çarpar da bir kere çarpar. Toparlandıktan sonrası önemli, sağlık topları filan geride kaldı. Bir şeyi bilmekle uygulayabilmek çok ayrı şeyler. Farmar üçgeni biliyor fakat çok iyi uyguladığı kesinlikle söylenemez. Bir de çeviklik hız diyip duruyorsun, Fisher çok mu hızlı Allah aşkına? Üçgenin kralını oynuyor ama değil mi? Eski haline dönmüş Livingston üçgeni öğrenebilirse takıma çok büyük artı değer katar.

Al işte, millete okuma dersleri veriyorsun da maşallah senin ne kadar okuduğun ortada. Ne yazmışım ben? Fisher+Farmar. Sen ne diyorsun? Farmar+Crittenton. Yazdıklarını da bu varsayım üzerine yazmışsın. Yanlış da yapmışsın. Olay o bunu yendi değil, herif iki guardımızdan da fazla asist yapmış. Kalkmış süre geyikleri yapıyorsun, bu ikisi oynadığına göre 1 numaralı pozisyonda adamların 48 dakikada Kobe-Gasol-Bynum gibi adamlara yaptıklarını hem de bizim sistemimizde yaptıklarını dingonun ahırı Clippers’ta 31 dakika oynayarak yaptı adam. Hala o bunu yendi bu da diğerini yener mi diyormuşum sence? Adam gibi oku da öyle yap yorumlarını.

Hadi bakalım şu komediye. Ben 2 sene sonra Livingston geçecek Fisher’ın yerine, yetiştirelim mi dedim? Eski düzeyini tutturabilir, üçgeni de öğrenirse geçer ayrı hikaye. Bugünü konuşmuyor muyuz? Nerenden uyduruyorsun bu 2 sene sonra Livingston geçsin Fihser yerine zırvalarını? Sen de söylüyorsun, mesajlarımda tekrar tekrar ilk 5’te oynamayacak diyorum, kenardan gelecek diyorum. Israrla Livingston’ı ilk 5 oyuncusu gibi düşündüren şey ne? Arkadaş, tutarsa oynar diyoruz, gelecek planları kuruyorsun Livingston üzerine. Sakin ol evvela. Sürekli sakatlanan adam 1 numaranın yedeği olacak, sorun ne? Hala aceleden bahsediyorsun, adamı Fisher’ın yerine düşünmüyorum. Sok bunu kafana. Kaldı ki Duncan’ın veliahtı olabilecek kalibrede bir tane adam göstersene şu ligde. Bir tane adam ya, Duncan’a az da olsa benzeyen oyunu. Olmayan adamı nasıl hazırlasınlar Duncan’ın arkasına? Kaldı ki Spurs Bowen’ın yerine Udoka’yı yetiştirmeye çalışmıyor mu? Haydi ona da çalışmıyor de. Örnek gösterdiğin takımın yaptığı iş işte. Bu arada yine yanlış anlama, Fisher’ın yerine yetiştireceğiz demiyorum Livingston’ı. Kobe-Vujacic ilişkisine girmiyorum bile, dünyanın sonu. Geç bu kelamları bir kalem, boş konuşma. Bir kere Fisher’ın yerine Livingston yetiştirme temelin yanlış, öyle bir şey söylemedim. Ek olarak Fisher'ın yerine sen Farmar’ı yetiştirmiyor musun? Yetiştirmiyorsun tabi, Farmar hayatı boyunca 2. Guardı olacak Lakers’ın.

Farmar-Fisher  ikilisinin 82’şer maç oynamış olmaları demek bu adamların sakatlanamayacakları anlamına mı geliyor? Hayatı boyunca injury list’e girmemiş Malone bizde sakatlanmadı mı? Neye gülerler? Senin bu saçma sapan yaklaşımlarından başka gülünecek bir şey yok ortada. 2 sağlam adamdan ikisinin de sakatlanması değil anlattığım, bir tanesinin sakatlanması. Doğru düzgün okumuyorsan millete de okuma dersleri verme. Bizim kurtarıcımız olur demiş miyim ben? Element uydurmadan, olayları abartmadan önce bir bak karşındaki adam tam olarak ne demiş. Sağlam bir Livingston, en azından basketbol oynayabilen bir Livingston Sun Yue’den kat kat iyidir. Herhangi birinin sakatlanması durumunda evet, Sun Yue’den fazla iş yapar. Önceki mesajlarında Livingston’ın boyuna oranla inanılmaz zayıf oluşundan, kötü fiziğinden bahseden adam Sun Yue’ye güveniyorsa gülerim ben. Komik olmak budur işte. 2 numarada Kobe sakatlanırsa Sasha oynar, 2 numaraya Fisher da kayabilir zira Utah’ta Deron ile birlikte oynarken 2 numarada oynadı. 2 numaraya aynı zamanda Ariza da kayabilir. Bynum ya da Gasol sakatlanırsa geçen seneki halimizden hiçbir farkımız olmaz. Turiaf yerine Powell süre alır, Mbenga süre alır. Sanki Turiaf ile Powell arasında dağlar kadar fark var. Livingston ile Sun Yue arasında var ama. Fark burada.

Sakatlık olursa olacak, yapacak bir şey yok mu? Ohh, kaderciyiz maşallah. Dua ederek de şampiyon oluruz belki; şut girerse girecek, yapılacak bir şey yok. Gasol’un altına Garnett ne alaka? Saçmalamakta sınır tanımıyoruz. Gasol’un altına doğru düzgün adamı 3 milyona bulup almazsan eşeklik etmiş olursun. Garnett mi alalım dedim ben? Livingston free agent, Garnett ne alaka? Livingston kalitesinde, sakatlanmayacak, 3 milyona oynayacak adam söylesene. Belki de ben çok cahilim, bilmiyorum böyle adam.

Francis’in Knicks dönemi ne alaka? Ben ucuza gelip yattığı Houston’dan bahsediyorum. Ne fırtınası koptu Francis yatarken? Francis’in yokluğunu mu hissetti Houston Allah aşkına? Francis zaten yoktu ki, olsa artı değer katacaktı takıma. Olmadı, yattı bütün sene. Francis olmadığı için ilk turdan elendik diyen Houston’lı var mı ya? Knicks dönemi ne alaka? Biz ne diyoruz sen ne diyorsun.

Ah işte, sözün bittiği yer. Cidden anlayamamışsın mantığımızı. Fatih Solak ne alaka? Adamı çileden çıkartacaksın. Baştan beri saçma sapan kaçıncı örnek bu verdiğin, konudan alakasız kaçıncı adam bu saydığın? Fatih Solak ile Livingston bir mi? Kadroda boşuna yer kaplasın arkadaş, sana giren çıkan ne? Gözüne hoş mu görünmüyor kadro o da olunca? Coby Karl’dan daha mı değersiz? Mihm’den daha mı etkisiz? Yer kaplayan adamlara bak Allah aşkına kadroda, Livingston’a mı yer yok? Yer kaplıyorsa verirsin kontratı eline yollarsın ya, sanki takımı tapuluyoruz adamın üzerine.  Farmar’ın Yue’nin önünü kötü olursa neden kapasın? İyi olursa zaten oynasın, Yue kim? Olmaz böyle şey. Neye muhalif olduğunu bilmiyorsun daha. Az önce fark ettim, antrenmanda süresinden çalma ayrı rezalet. Conrad az bahsetmiş , detaylara girmeyeceğim antrenmanla ilgili de ne değerli süreymiş şu yeteneksiz Çinlininki. Gören de Brewer yetiştireceksin, Millsap buldun, Arenas seçtin sanır.

Çevrimdışı Ty

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 23 Eylül 2008, 05:06:38 »
Sen hala Livingston'in ucacagini, atletizmini konusturacagini mi dusunuyorsun? Eski performans filan... Yapma lutfen ya. Israr da guzel birsey de, sakatlanmasina bile raziysak birakalim surada konusmayi. 15 mac, 100-200 dakika icin 3 milyon dolar vermelerini istemem. Turiaf'i elinde tutmamasindan da anlasilir herhalde Kupchak'in, o da istemiyordur fazladan gereksiz para odemek.

Potansiyel vardi, iyi oyun kurucuydu da. Hatta Fisher-Farmar veya digerleriyle karsilastirilmayacak bir adamdi. Bunu soyluyorum zaten. 2 sene once de bu tarz bir konu acilmisti yine kendisi hakkinda ve bunlari yine soylemistim, bulursam eklerim. Ama o tarz bir sakatlik adami bitirir. Wade'in de ne kadar yirtici oldugunu biliriz az cok, omuz sakatligi hakkinda da ayni seyleri soylemistim, eski performansini yakalamakta zorlaniyor nitekim. Bazi adamlar icin cok kritik noktalar vardir, Monta Ellis'in bilek sakatligi mesela, asla inanmiyorum eski Monta olacagina. Livingston icin de boyle bir sakatliktir bu. Omzundan sakatlansa, burnu kirilsa, beyni catlasa umurumda olmaz ama diz-bilek gibi bolgeler bu tarz oyuncular icin inanilmaz kritiktir. Sakatligin ciddiyetini biliyoruz, hala nasil potansiyeli olacagindan bahsediyoruz inanamiyorum. Kasap et, koyun can derdinde. Livingston icin burada 'acaba baskete tekrar donebilecek mi?' deniliyor, sen gelmis 'doner, potansiyelli oyuncu' diyorsun. Vay be, ne adammis kardesim. 1.5 yilda donulemeyecek bir sakatlik gecir, NBA'e don ve hala o potansiyeli koru. Hele de isin ucmak kacmak iken. Yuce insanmis cidden.

Hala atletik diyorsun, komik geliyor. Hala basketbola kaldigi yerden devam edecekmis gibi konusuyorsun... Nereye sutunu gelistiriyor bu adam. Rehabilitasyon doneminde ayaga kalkmayi hedeflerler, ayaga kalkinca ayagini guclendirmeye calisirlar, sen hala oranin artacagindan dem vuruyorsun. Artan bir orani var miymis, aferin ama gitti o oran, yeni bir Livingston geliyor, kapali kutudur suan kendisi, eskiye bakip heyecanlanmaya gerek yok.

Burada sana katiliyorum, katilmamak da elde degil. Eski haline donerse, ucgeni de ogrenirse cok yararli olur. Oyle... Ama iste sorun da burada kardesim. Bu adamin eski haline donebilmesi cidden cok zor. Burada bir karar verilmesi gerekiyorsa, ortadaki gercek onu almamaktir. Bir Salim Stoudemire'in alinip gelismesini beklemek daha gercekci bir fikir olarak gelir mesela bana. Ama iste -se'lerle, -sa'larla olmuyor; gerceklesmesi kolay seyler degil bunlar. Bu arada Farmar'la Livingston'in cevikligini kiyaslarken 'Livingston daha kilolu' diyerek onu savunman da epey yanlis, vucut-boy orantisi diye bir sey var. Ayrica yag-kas orani var. Yani gidip de rakamlara bakmaya gerek yok; Livingston en saglam gunlerinde bile bir Fisher-Farmar gibi olmadi, olamadi.

Dedigim gibi, bunu sana nasil aciklayacagimi bilemiyorum. Kendimden yola ciktigim bir fikir bu. Saha gorusunu tecrubeye, oynamadan oynamaya kazanilacak bir sey oldugunu dusunuyorum, dogustan gelen bir yetenekle beraber. Ama bu adam kac yildir Clippers gibi iddiasiz bir takimda oynadi, ustune bu uzun sureli sakatlik, nasil digerleri gibi atik davranabilecek, daha once hic beraber oynamadigi oyuncularin hareketlerini kavrayabilecek bilemiyorum. Ben zannetmiyorum, sacma geliyor.

Ozur dilerim yanlis okuma konusunda. Cumlenin basinda Crittenton yazinca, direk paranteze de odaklaninca boyle bir yanlis anlasilma olusmus, tekrardan ozur dilerim. " Kaldı ki Crittenton Farmar'dan çok daha yararlı olacak adamdı kıyaslama yapacaksak. Bir de Fisher ile Farmar'ın yani iki point guardımızın asist ortalamaları toplamı(2,5+2,7=5,2) "

Ama hala ayni seyleri dusunuyorum, orada oyle bir sey yapmak daha kolay. Milwaukee Bucks'taki Ramon Sessions'in yaptigi asist rakamlarini hatirliyorsunuz, 10+ asistler yapiyordu. Simdi burada mi asist yapmak daha kolaydir, yoksa Kobe-Bynum-Gasol'un topu elinde bulundurduklari-ucgen gibi PG'yi safdisi birakan bir sistemin oldugu bir takimda mi? Bana sunu da soyle bir zahmet, Lakers daha dogrusu Phil Jackson takimlarindan hangisi iyi bir PG'ye sahip oldu? Boyle asist ortalamasi 8-9'lara vuran, Kidd-Nash bilemedin Mo Williams-TJ Ford kalibresinde? Peki nasil 9 sampiyonluk, 11 final yapiyor bu adam? PG'siz, boyle bir basari. Allahaskina kendi fikirlerinden olma, ikimiz de biliyoruz ucgenin PG icin ne anlama geldigini. Burada Fisher'in Farmar'in asistlerini toplamak dunyanin en buyuk sacmaligidir. Eger bu ikisinin asistini topluyorsan, ucgenin ne anlama geldigini bilmiyorsundur kardesim. Odom ve Walton'in asist rakamlarini da karsilastirmak yemiyor mu yani? Yada sezonun son bolumunde tamamen Kobe-Gasol ikilisi uzerinden oynanan ikili oyunlardan bahsetmek filan? Uzuluyorum acikcasi.

"Gerçekçilik güzel şeyse en büyük gerçek Fisher'ın 34 yaşında olduğu. Kontratı bitince büyük ihtimalle basketbolu bırakacak. Farmar desen ne kadar güvenilebilir olduğunu Utah serisinde tekrar tekrar vurdu yüzümüze. Fisher sakatlandığında 1 numarayı Farmar'a mı emanet edeceğiz. Hadi emanet ettik diyelim, yedeği Sun mu olacak? Daha NBA'de 1 maça çıkmayan adam, ona mı güveneceğiz?"

Bu sozlerden ne cikiyor lutfen soyle? Fisher'in yeterli oldugunu kabul etmissin ama yasli oldugunu soylemissin. Yaslilik ve Livingston'in alinmasi gerektigini onermek ne demek, Livingston'in gelecekte oynatilacagi demek... Farmar'a da guvenemeyiz demissin. Ee ne oluyor bu? Hee yok oyle demedim diyorsan, tamam. Ama suradan bu anlami cikarttim ve ona gore konustum.

Orada bir yanlis anlasilma yok, sen dedigimi yanlis algilamisin. Ben Farmar veya Fisher'in sakatlanmasindan bahsettim, ikisinin de sakatlanma ihtimali oldugunu soylemissin, ben de ikisini beraber ele aldim. Yoksa ayni anda sakatlanacaklarini belirttigim filan yok. Kisacasi sen duzgun okusaydin keske, baskasiyla aramdaki olaya da girmezsen sevinirim, yoksa cikamayiz uclu iliskilerin icinden, bilmem anlatabildim mi. Hee insanlar ayri platformlarda ayri kisiliklere burunur dersen o ayri. Daha once de gorduk sonucta.

Bak su her konustugumuz detay da tek fark var, o da senin onun iyilesecegine hatta gelisecegine guvenmen. Benim ise tam tersi, eski haline bile donemeyecegini dusunmem. Oncelikle elestireceksen beni, anlayacaksin ne dedigimi. Ben cok basit konusuyorum: 'Bence eski haline donemeyecek, bosuna yapilacak bir hamle olur.' Bunu ilk mesajimdan beri belirtiyorum. Hala gelmis bana 'Eski haline donecek bir Livingston Sun Yue'den basarili olur.' diyorsan ortada bir sorun vardir, tartismayi biraktiracak kadar buyuk bir sorun. Biz cahiliz o zaman, bilmiyoruz sanki Livingston'i. Yahu bu kadar basit degil hersey. 'Eski haline donerse' diyerek, 3 kelime sarfederek olmuyor bu olaylar. Biz de orada anlasamiyoruz zaten, nasil donecekmis geri - eski haline - bunu anlat bana.

Bak lafimi carpitma. Senin dediginden cikilan durum bu, kadercilik degil yani. Gidip de Fisher ve Farmar gibi iki tane ucgene ve 3 tane yildiza sahip bir takim icin gayet yeterli olan bir guard ikilin varken 'ya o sakatlanirsa yada ya digeri sakatlanirsa' demek asil sacmaliktir. Kobe sakatlanirsa, Lakers bitti. Bunu mu diyeyim yani? Rotasyonun 15 kisi kardesim, pozisyon basina 3 kisi dusuyor. Senin gayet yeterli 2 oyuncun varsa ve bu adam ciddi ciddi saglam kalmislarsa onceki senelerde, sakatlik son dusunmen gereken durum olmali. 3. spot'u da Sun Yue veya Coby Karl tarzi gelismesi muhtemel olan bir adama verirsin, olur biter. Kaldi ki Sun Yue ile imzalandi bile.
   Garnett sallama bir ornektir, hani Gasol'un eksikligini kimle giderebiliriz, daha iyisiyle yada ayni seviyedeki bir adamla, o misal. Yani Garnett'i aldimiz filan yok, nasil oyle bir anlam cikardigini ben anlamadim asil.

Francis, olayin cikis noktasi, bunu sen anlayamamissin. Francis icin de bircok kez 're-born' konusu konusuldu. Knicks'e geldi, nedense olmadi. Knicks'te yeniden bir umut belirdi, yine olmadi. Son olarak Houston... Ve yine olmadi. Bu bir ders olmali iste Livingston konusunda, kaldi ki Francis'le Livingston'i kariyerlerinin en parlak noktalarinda karsilastirmam bile, karsilastiracak insan da tanimiyorum. Biri epey buyuk bir sakatlik gecirdi, digeri de sakatliklar+kafasi yuzunden koptu. Ondan Knicks dedim, oyle bir alaka.

Francis yuzunden ilk turu gecemedikleri yok elbette, ama onun yerine baska bir oyuncuya sans verilebilirdi. Iste, Lakers-Livingston olayi icin de ayni sey soz konusu. Ben bu adamin eskiye dahi donemeyecegini dusundugum icin gereksiz diyorum. Bosuna para, bosuna baska oyuncularin onunu kapama durumu. Bynum varken Kwame-Mihm-Cook'u oynatmamizdan memnun muydun? Sans verilmezse, potansiyel ortaya cikmaz.

Bak, senin eski mesajlarindan biri;
(Hic tasvip etmedigim birseydir bu, sonucta zamanla hem takimin durumu hem de rotasyonu degisebiliyor, gecmisten mesaj koymak sacmadir ve haksizliktir ama kucuk dusurmekten ote, benzer bir durum oldugu icin koyuyorum buraya)

"bütün bu olanlardan sonra, lakers'ın gasol bu seneyi de avrupa'da geçireceğine göre mihm ile yeniden anlaşması lazım. büyük ihtimalle bynum, jermaine takasıyla gidecek, mihm ofansif becerileriyle iyi bir yedek olacaktır. orta mesafe şutu fena değil, hücumda kwame'nin aksine kolay sayı bulabilir. pası da düzgün, üçgene kwame'den çok daha uygun bir oyuncu. sakatlıktan kurtuldu ve söylenilenlere göre iyiymiş. eski kontratındaki 4 miyon civarındaki paradan çok daha ucuza anlaşabileceğimiz için de capi de zorlamayacaktır."

O Mihm, o zamanlarda boyle aniliyordu, evet. Bunu seni ezmek icin soylemiyorum, hepimiz ayni seyi dusunuyorduk, eskiye donecegini zannediyorduk. Oysa o harika Mihm, cidden cok iyi bir gorev adamiydi, sifira indi. Sakatliktan kurtulamadi. Simdi ise garbage time'da bile giremiyor oyuna. Olay bu iste... Ben de Livingston icin umutlu degilim, olamam da. Boyle bir ciddi sakatligi atlatabilen adam yok. Yok. Yok. Yok. Ve yok... Sansimizi deneyelim diyerekten yola cikiyorsak, gecenlerde Shawn Kemp'in basketbola dondugunu duymustum, ona da bir sans verelim haydi. Benim icin bir fark yoktur aralarinda potansiyel acisindan, bunu tum samimiyetimle soyluyorum. Cok gormezden geliyorsun sakatligin ciddiyetini. Dizin 'L' sekline girdigini, ondan da ote bileginin de en yuksek dereceden burkuldugunu, baglarin tamaminin koptugunu tekrardan belirteyim. Kopan bag asla yerine gelmez, bunu da belirteyim. Bag yerine gelmezse adale ile yetinilir, performans duser - sakatlik buyuk ihtimal nukser. Doktorlarin zar zor karar verdiginden de anlasilmiyor mu bu durum...

Çevrimdışı Conrad IV

• Shamrock
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Eylül 2008, 17:47:50 »
Salak degilim o kadar, gidip de koskoca bir kulubun topunun potasinin olmadigini iddia etmiyoruz herhalde. Phil Jackson'in 2 gozu var dimi, 2 gozle Fisher-Sun Yue-Farmar-Coby Karl(bilmiyorum son durumunu, vence'in bahsettigi Francis firtinasindan dolayi giremiyorum 2 haftadir internete) ve Livingston'a bakabilir mi? Birakin diger pozisyonlari, sirf PG icin 5 aday lukstur, fazlasiyla. Kaldi ki oyuncularla ozel ilgilenen adamlar var. Hangisiyle, nasil ilgilensin. En deneyimli kime verilsin, bunlar onemli konular. Futbolda cift kale mac yapilir, 22 oyuncu oynatilir dogal haliyle. Sen o takima 1 oyuncu daha alirsan, onceki 22'den 1'sini gormezden gelmis olursun, anlatmak istedigim bu. Alacagimiz adamin garantisi olsa tamam da sakatlanacagina kesin gozuyle bakilan, en iyi haliyle bile kalburustu bir PG olan, en iyi haline ulasamayacagi bilinen, ihtiyaclarimiz olan savunma ve sutu karsilamayacak olan bir herif yani.

Konuyu başka yere çektirdiğim anlaşılmasın baştan bunu söyleyeyim. Phil Jackson'ın gelip de Bynum'u izlemesine gerek yok, onun hakkında başta Kareem olmak üzere pek çok klüp personeli Bynum'un durumu hakkında kondisyonundan tutun da kullandığı şut sayısı vs gibi pek çok konuda update verir, Jackson da bu raporlar doğrultusunda değerlendirme yapar, onu geçtim video koordinatörleri vardır her bir klubün, gerek antremanların gerekse play-off maçlarının video kayıtlarını tutar ve talep eden personele ilgili videoyu iletir, yani demek istediğim Jackson izlemek istediği oyuncuyu istediği videodan defalarca kendi perspektifinden izleme imkanına sahiptir, yani deneyimli çalıştırıcıya düşüp düşmemesinin bir önemi de kalmaz.

Bir de "okuma" mevzuuna gelecek olursak önce "Bak ne demisim:' Bu tarz bir sakatlik degil derdim. Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu. Binlerce kere sakatlik gecirdi, siddeti onemli degil. '"  diyorsun , sonra da "Ben orada kariyer-hayat surecinden bahsetmiyorum, sakatligin siddetinden bahsediyorum" diyorsun. Afedersin ama "wtfru sayin?"

Çevrimdışı lordapo

• | Knickerbocker |
  • MVP
  • SG-Turk Tau'ri
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 23 Eylül 2008, 21:10:22 »
  Ne muhterem zatmış bizim başka platformdaki eddie curry tartışmamızdan beter oldu bu,lakers magic gitti gideli nick van excell ve fisher dışında adam akıllı pg a sahip olmadı.Tamam p-jax ın üçgeninde pg a o kadar iş düşmez  ama deron willams ve chris paul takımlarını nası üst seviyeye çıkardıkları ortada.Shaun livingston u almak bir kumardır ama başarı istiyorsan kumar oynamak zorundasın.Farmar iyi bir oyun kurucu olabilir ilerde ama senin zaten elinde olan onun en iyi alternatifi j crit i gasol a karşılık gönderdin ve elinde nefesi ne kadar yeter dicem  fisher var.Eğer gasol,kobe ve odom bu işi gayet sağlam götürcekse bu guard rotasyonu yeterli ama neden elinde shaun livingston olmasın keza adamın kariyeri belli ve üstte belirttiğim gibi başarı için kumar oynamak mübah değil mi?
   Lakers olmasada kontratı satın alındığı anda portland ve miami hazır kıta bekliyor adamı yane lakers da benchde dursa fena mı olur.Smush parker gibi denyoya 2 sene dayandı lakers neden livingston kumarını  almasın ama mitch kupack ın sağı solu belli olmaz.Jamal tinsley e gelirsek bird onu karşılıksız bırakmaz her ne kadar elinde deiner ve tj ford olsada jamal her zaman piyasası olan bir pg keza kankası marbury gibi kontratı satın alındığı anda üstüne üşüşecektir takımlar.Neyse lakers ulemaları daha iyi biliyorlar bu benim fikrim.

Çevrimdışı Ty

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Eylül 2008, 21:40:36 »
(zaten sadece klavyeye soyleyebılırsın) Bak tek tek acıklayacagız o zaman sana, anlasıldı...

Ilk mesaj;
Artik uslanmayacak miyiz? Francis ornegini gormuyor musunuz, daha demin tartismiyor muydunuz? Bu tarz bir sakatlik degil derdim. Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu. Binlerce kere sakatlik gecirdi, siddeti onemli degil. Bu adamin fizigi, oyun tarzina uygun degil.

Senin 1.mesaj;

Benim 2.mesaj;
Sakatlik meselesine gelelim. En buyuk injury prone'lardandir Livingston. Yazdigimi okuyamiyorsan, sorun sendedir. Bak ne demisim:' Bu tarz bir sakatlik degil derdim. Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu. Binlerce kere sakatlik gecirdi, siddeti onemli degil. '

Hay Allah'im, nasil algiliyorsunuz mesajlarimi... Siddeti onemli degil diyorum, savunmaniz 'ilk ciddi sakatligi' oluyor. Neyse. Elbette ki Injury Prone'dur. Acik ara en celimsiz oyuncudur, bu da boyu ve cevikligi arasindaki inanilmaz farktir.

Senin 2.mesaj;
Bi tarafımdan okuduğumu sanmıyorum çünkü "Livingston hayati boyunca 'injury prone' bir adam oldu" diye yazmışsın, burdan anlaşılansa "hem lise yıllarında, hem de lige ilk adımı attığı yıllarda sakatlık sorunlarıyla yüzleşti" gibi bir anlam çıkıyor. Diğer herkes de muhtemelen lafından böyle bi anlam çıkartacaktır diye tahmin ediyorum. Bu durumda benim gibi başkalarının da "ilk ciddi sakatlığıyla 2007'nin başında yüzleşti" diye cevap vermesi durumunda şaşırma derim.

Benim 3. mesaj;
Belli ki hala okuyamiyorsun. Ben orada kariyer-hayat surecinden bahsetmiyorum, sakatligin siddetinden bahsediyorum... Sen de gelmis hala 'kariyerindeki ilk ciddi sakatlik' diyorsun. Simdi anladin mi?

Injury Prone benim icin farklidir; kroniklikten ote, sakatliga meyilli olan insandir, ki sozluk anlami da budur.

TAA ılk mesajda, en bastan uyarmısım 'Gecırdıgı sakatlıkların sıddetı onemlı degıldır, ıster hafıf ıster sert olsun, bırcok kere sakatlanmıstır, bır tarafları ıncınmıstır, vucudu buna musaıttır zıra celımsızdır bu yuzden de sakatlanması muhtemel bır herıf oldugu ıcın Injury Prone'dur. Senin buna karsı savunman 'Karıyerınde ılk cıddı sakatlıgını 2007 yılında gecırdı, nasıl Injury Prone'dur bu adam?' seklınde olamaz! Ben orada ciddi-hafif ayrımını yapmadıgımı belırtmısım en basta, onemlı olan sakatlık sayısının(en ufak mac ıcı ıncınme dahi) onemlı oldugunu ve bunu bır kıstas olarak goz onunde bulundurdugumu soylemısım, celımsızlerın basını cektıgını ve bu yuzden bu kategorıye soktugu soylemısım... Sen hala cıddıyettesın.

Bakıyorum ılk mesajıma, hanı kullandıgım Turkce'de fılan da bır sorun yok, gayet acık konusmusum. Haydı bır kere yanlıs anlasılma ortaya cıkar da, ben hala oyle bırseyın olmadıgını soyluyorsam gıdersın o mesajımı bır daha okursun. Illa o yonden bırsey cıkaracaksan, editlerım mesajımı, 'sakatlıgın cıddıyetı onemlı, sayısı degıl, bu yuzden de ınjury prone bu adam' derım, gonlun ferahlar herhalde. Anlayamıyorum su asamaya nasıl geldıgımızı, tek tek mı acıklayacagız artık...

Alın, lordapo belırtmıs, yenı bır umut sızlere, Marbury... Bugunlerde de herkes kullerınden doguyor yahu. Baslayalım haydı, 'eskı gunlerıne donerse...' Kolay gele!

Çevrimdışı lordapo

• | Knickerbocker |
  • MVP
  • SG-Turk Tau'ri
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 23 Eylül 2008, 22:21:13 »
  Piyasadaki pg kıtlığından dem vurdum yoksa marbury yada jamal tinsley değil olay amma alıngansın ,lakers illa  livingston u alıcak sanki?Burda varsayımlar üstüne konuşuyoruz olur olmaz onu takım menejerleri bilir sonuçta burası forum insanların fikirlerini konuşup savuncakları yer ,yane bunları tartışmıcaksak ne gerek var foruma  sayfalarca yazıp ben haklıyım sen haklısın savaşı yapmak yerine herkez medeni şekilde elindekini ortaya döküyor eğer bundan şikayeti olan varsa yazmasın foruma olsun bitsin.Keza bu adam sakatlandı ama kimse modern tıbbın ne kadar ilerlediğini belirtmiyor.Grant hill bundan beterdi nası olduda suns a geldi dirildi?Shaq 35 yaşında resmen tazı gibi koşmaya başladı 140 kg olmasına rağmen.21 inci yüzyılda yaşıyoruz bundan 20 sene sora belkide diz sakatlığı tarihe gömülcek sporcular kolay kolay sakatlanmıcak yada sakatlansa bile en fazla iyileşme süreleri 2-3 hafta olucak ağır sakatlıklarda bile.Tedavi süreci kötü geçse doktorlar basketbol hayatın bitti derdi ki  böle bir duyum yada basın açıklaması yok görünürdü o yüzden diyorum bu sene bir takımla anlaşır 20-30 maç sağlam oynarsa ve en önemlisi sakatlanmazsa o zaman bu konuşulanları çöpe atmamız gerekir.