Gönderen Konu: Mete Aktaş  (Okunma sayısı 10844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
Mete Aktaş
« : 08 Şubat 2007, 05:47:20 »
Marmara Üniversitesi İngilizce öğretmenliği kıdemli öğrencisi. Serbest tercüme yapıyor.
NBA ile ilişkisi 20 yıl önceye dayalı:‘‘Basketbolcu ağabeyimi seyretmek için ailece maçlara giderdik.
Seattle'daki amcam da NBA maçlarının kasetlerini gönderirdi.
Bu sayede ilk NBA maçını 1982-83 sezonunda izledim.
Murat Murathanoğlu'nun Basket dergisindeki yazılarını da defalarca okurdum.’’

Henüz 12-13 yaşında, Amerikan dergilerine abone olur. Bir yandan da cep harçlıklarını Kadıköy'deki rekor mağazasından aldığı NBA maç kasetlerine yatırır. Magic Johnson ve Kareem Abdul-Jabbar hayranlığı yüreğine Los Angeles Lakers sevgisi yerleştirir. Johnson AIDS'e yakalandığını açıkladığı gün okulda hüngür hüngür ağlar.

2000'de turkishbasketball.com sitesinin NBA sayfalarını hazırlar.
Aynı yılın kasım ayında Fanatik Basket gazetesinde ilginç detaylara yer verdiği NBA Action sayfasını hazırlamaya başlar.
Bunu 6. Adam dergisindeki NBA editörlüğü ve Milliyet gazetesindeki yazarlık izler: ‘‘Şimdilik hayatımın mesleğini yapıyorum. Gittiği kadar da devam edeceğim. Tek şikayetim bazı kişilerin ‘NBA'e çok fazla yer ayrılıyor' diye veryansın etmesi.’’
Arşivinde 2000’e yakın dergi ve 300'e yakın maç kaseti var.
NBA TV'de yorumculuk yaparken hepimizin damağında hoş bir tat bıraktı.

Şu anda NBA Türkiye dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği koltuğunda.
Umarız başarıları zaman geçtikçe daha da artar.
Bu değerli yazar ve yorumcu hakkındaki tüm fikir ve görüşlerinizi burada paylaşabilirsiniz...

Çevrimdışı BiG NuGGeT

• Superstar
  • carme"LO"ve
    • Profili Görüntüle
    • Work and Travel
Ynt: Mete Aktaş
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2007, 05:57:38 »
Çok severim kendisini.NBA hakkında bir çok yazarın bildiğinden daha fazla bilgiye sahip.Fanatik,Pivot ve Basket Poster'deki yazılarını severek okurdum.Ama şimdi NBA Türkiye'nin editörü...

Özellikle All Star dergisinde bir Wilt-Shaq yazısı yazmıştı.Tek kelimiyle süperdi...
  Kick Out Karl

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2007, 06:12:59 »
..."Basketbolu ozellikle de nba'i turkiye'deki cogu kisiden fazla bilen bu kisi ayni zamanda ustun espri yetenegi ile beraber gecirdiginiz dakikalarin bir kahkaha solenine donusmesine sebep olmaktadir. simdilerde pivot dergisinde usta kalemini konustururken bilgilendirmekte, bilgilendirirken güldürmekte, güldürürken kırmakta, kırarken de gecirmektedir..."

..."Passaparolada yarışmacı olarak görünce dumura uğradığım, fanatik basket'in başarılı nba yazarı..."

..."Marmara universitesi ingilizce ogretmenligi olacak uyduruk bölümde başıma gelebilecek en iyi olaylardan biri kendisi ile tanışmam olmuştur.yılların dostudur lakin hala nasıl oluyorda 130 kiloluk bu heyulanın bendeninden o kadar ince bir ses çıkıyor çözemedim.beraber girdiğimiz hiç bir sınavdan özellikle yan yana oturuyorsak başarılı çıktığımız görülemediği gibi,aynı notu alıp çakmamızın yegane müsebbibi olduğunu düşündüğüm kişidir.sadece yanında 1 saat durmak suretiyle atacağınız kahkahalardan 1 sene mekik çekme etkisine muadil karın kası yapmanız mümkündür.kendisinin ismet badem ve güneyde yaşadığı maceraları ve misyoner pozisyonu hikayesini dinleyip girdiği komadan çıkan kimseyi tanımıyorum.kaan kuralla beraber tanıdığım en iyi nba yorumcusu olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğim.tombul rahibe teresa..."

..."passa parolada gusel memeli kızlara bakarken passa parola demeyi beceremeyen hamsalak..."

İşte ekşi sözlükteki tarifler. Sanırım bu sözler oldukça iyi tarif ediyor onu.

Çevrimdışı Tolga_SAS

• Starter
  • 3 times playoff MVP - 2 times regular season MVP
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2007, 17:26:05 »
bu adam gerçekten işini biliyor. geçen bizim okula geldiler nba türkiye dergisini tanıtmak için bedava dergi falan dağıttılar. Adam gerçekten basketbol hakkında baya bi şey biliyor. Çıkışta bir arkadaşımla beraber onla konuşma fırsatımız oldu. Gerçekten cana yakın bir insan.

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2007, 21:58:23 »
bu adam gerçekten işini biliyor. geçen bizim okula geldiler nba türkiye dergisini tanıtmak için bedava dergi falan dağıttılar. Adam gerçekten basketbol hakkında baya bi şey biliyor. Çıkışta bir arkadaşımla beraber onla konuşma fırsatımız oldu. Gerçekten cana yakın bir insan.
Daha önceden de NBA Türkiye topicinde belirtmiştin bunu sanırım.
Ted Kolejindesin di mi sen? Oyuncu musun? Pertevlerle mi oynuyosun küçük grupla mı?

Çevrimdışı garnetttt_06

• All-Star
  • Kamyoncu değilde ne bu adam?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Mart 2007, 18:02:22 »
abi o arkadaşının ben olduğumu niye belirtmiyosun peki? darıldım valla :-D
mete aktaş'ı ben çok öncelerde yani mk, kk ile birlikte maçları yorumlarken bilirdim. gerçekten maç yorumcuuğu ve sunumu iyiydi. okuldaki konferansta sesi pek bi tanıdık geldi. sonra hatırladım onu. çıkışta dergiden alırken biraz sohbet etme fırsatımız oldu. ben ona dergisinin içeriğini sordum. o da nba türkiye dergisinin slam ve pivot'un karışımı gibi bişey olduğunu söyledi. gerçekten de öyle bir dergisi var ki zaten pivottan da slamden de daha fazla sayfa olmasından anlıyoruz bu diğer iki derginin güzel bir karışımı olduğunu. konuya geri gelirsek mete aktaş mk ve kk ile birlikteyken de iyiydi ama şimdi ikisinin arkasında değil daha ön planda. bu onun seçimi tabiki. inşallah başarıları artarak devam eder.

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2007, 08:30:48 »
Bu onun seçimi değil, ne yazık ki NTV ve NBA TV gibi diğer kanallara nazaran daha ciddi çalışan kanallar Mete Aktaş'ın Türk usülü esprilerini kaldıramadı ve onunla yollarını ayırdı...

Çevrimdışı Flash

• MVP
  • If They Say Why Why ? Tell'em That is Human Nature
    • Profili Görüntüle
    • Kahraman Baykuş
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2007, 12:12:47 »
Soyadı adaşıyız ve onun Fanatik Basket yazılarını son 4 yıldır 1-2 sayısı hariç hiç kaçırmadım.....Çok büyük saygı duyulması gerek..Çok esprilidir..Bir iki muhabbetinde bulunma fırsatım oldu.....

''Beni zirveye yeteneğim getirmiştir, Ancak hala burada olmamı sağlayan karakterimdir!'' Michael Jordan

İşte günümüz zıp çıktı yıldızlarına örnek bir laf ;)

Çevrimdışı FernandoTorres

• One Tree Hill Fan
  • Starter
  • Nadal..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2007, 19:12:24 »
Business Channelldaki ncaa final 4 unda yorumculuk yaparak,ncaa hakkındaki bilgilerimizi arttıran,yaptığı esprilerle gece gece bizleri güldüren;nba türkiye de de başarılı bir iş çıkarıp güzel bir dergiye imza atmıştır.Türkiyenin en iyi yorumcularındandır.Ayrıca milliyetteki yazılarını halen saklamaktayım.

Çevrimdışı shaqa

• NBA Oyuncusu
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Mayıs 2007, 10:32:27 »
hala fanatik basket alıyorsam sırf onun için alıyorum. gazeeyi ilk çıktığında ortaokuldaydım ve o zaman almaya başlamıştım. o zamanlar ali özsoy vardı nba yazarı sonra o gittive mete aktaş geldi. acaip farklı bir tarzı vardı ve 7 senedir hala da o tarzı koruyor, kimsenin yazmaya cesaret edemeyeceği şeyleri, derin bilgi birikim gereken konuları yazar. milliyette de tam sayfa yazıyordu ama bu sene 1-2 defa gördüm yazılarını, herhalde nba türkiyenin gelen yayın  yönetmenliğine geçmesinden dolayı milliyete vajkit ayıramıyor. Yinede sanırım türkiyede nba hakkında bugüne kadar en fazla yazıyı yazmış insandır ve yazmayada devam ediyor.  2 sene önce nbatv deyken özellikle murathanoğlu ile birlikte yorumladığı maçlardan büyük keyif alıyordum. anlık verdiği bilgileri bilmek için bir insanın sanırım ansiklopedi yutması lazım. neden nbatv de yok hala anlamış değilim. en son business chanel da final four maçlarında duydum sesini.  kendisiyle msn de 1-2 defa sohbet etme şansım oldu acaip matrak ve samimi biri, bir konu hakkında bir yazıya ihtiyacım vardı üşenmedi bana 1 sayfa yazı yazıp gönderdi. nba konusunda bilgi birikim ve espri yeteneğinde murathanoğlu ile birlikte türkiyernin bence en iyisi.

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Temmuz 2007, 11:57:41 »
Yorumculuğa geri dönmesi için kampanya bile başlatmayı düşündüm zamanında ama malesef pek niyetli değil Mete abi. Ama onunla msnden muhabbet çevirenler bilir, selam verdiğiniz anda gülmeye hazır olmanız gerekir.
İnsan tüm Lombuck ciltlerini hatmedince doğal olarak bir espri makinası oluveriyor tabi :)

Çevrimdışı BlacK_SmokE

• Ayın Üyesi / SixouL
  • Starter
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Temmuz 2008, 23:10:35 »
mete aktaş çok çalışkan birisi ya, dergide nerdeyse bütün yazıları o yazıyor anlatımı da çok hoş, çok akıcı insanın okudukça okuyası geliyor

Çevrimdışı eskitoprak85

• Rookie
  • **
  • I saw he was flying! mj23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Ekim 2008, 00:02:21 »
Fanatik Basket'teki en iyi NBA yazıları onunkilerdi. Ali Özsoy'da fena yazmazdı ama Mete Aktaş'ınkiler ayrı bir güzeldi.

Çevrimdışı shaqa

• NBA Oyuncusu
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Kasım 2008, 21:22:26 »
http://fanatik.ekolay.net/fanatik/index.aspx?aType=Detail&CatId=28&ArticleId=118140
Siz sorun Mete Aktaş yanıtlasın...
fanatik.com.tr'nin bu haftaki canlı yayın konuğu, NBA Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mete Aktaş...

Basketbol ve özellikle NBA konusunda, Türkiye'nin yetiştirdiği ender yazar/yorumculardan biri olan Mete Aktaş, 4 Kasım Salı günü 13.00-15.00 saatleri arasında, basketbola dair merak ettiğiniz her şeyi yanıtlamak üzere, canlı yayında fanatik.com.tr'de olacak...

Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olan Mete Aktaş, spor yazarlığına 2000 senesinde Fanatik Basket gazetesinde başladı. 7 sene boyunca Fanatik Basket gazetesinde NBA editörü olarak görev yapan Aktaş, ayrıca 2002-2007 yılları arasında Milliyet gazetesinde NBA yazarı olarak çalıştı. 2001-2004 yılları arasında Burçin Badem ile birlikte Radyo 99’da “Fast Break” adlı basketbol programını hazırlayan, 2004 yılında ise Best FM’de basketbol yorumcusu olarak görev alan Aktaş, 2004-05 sezonunda ise NBA TV ve NTV’de NBA yorumculuğunu üstlendi.

2001-2004 yılları arasında 6. Adam ve 2005-2006 yıllarında Pivot dergilerinde NBA yazarlığı yapan Mete Aktaş, 2006 Temmuz’undan bu yana NBA’in Türkiye’deki resmi dergisi olan NBA Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürütmektedir.