Anket

Sizce en büyüğü hangisi?

Peja Stojakovic
0 (0%)
Pau Gasol
1 (6.7%)
Dirk Nowitzki
11 (73.3%)
Tony Parker
1 (6.7%)
Toni Kukoc
0 (0%)
Vlade Divac
0 (0%)
Drazen Petrovic
1 (6.7%)
Arvydas Sabonis
1 (6.7%)
Detlef Scrpemf
0 (0%)
Hidayet Türkoğlu
0 (0%)
Mehmet Okur
0 (0%)
Zydrunas İlgauskas
0 (0%)
Diğerlerinden..
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 15

Gönderen Konu: NBA Tarihinin En İyi Avrupalı Oyuncusu  (Okunma sayısı 24949 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ckfb1907

• All-Star
    • Profili Görüntüle
Ynt: NBA Tarihinin En İyi Avrupalı Oyuncusu
« Yanıtla #50 : 15 Haziran 2011, 00:50:51 »
Gasol Memphis'te kalıp, bu sene Memphis'i şampiyon yapsaydı. O zaman bugün Nowitzki'ye dediklerimizi ona derdik.
Gene diyemeyiz Nowitzki'nin kariyeri tek şampiyonluktan ibaret değil. Gasol zaten 2 kere şampiyonluk yaşadı ama Memphis'te kalsaydı ve Memphis'i takım lideri olarak şampiyon yapsaydı büyük bi iş başarmış olurdu ama bu da etmez Nowitzki'ye yetişmek için. Zate yorumalara da bakarsak kimse kıyasa bile girmemiş Nowitzki ve Gasol arasında.

Çevrimdışı Alpay

• Mezarkabul
  • Editör
  • MVP
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 15 Haziran 2011, 01:00:05 »
Gasol Memphis'te kalıp, bu sene Memphis'i şampiyon yapsaydı. O zaman bugün Nowitzki'ye dediklerimizi ona derdik.
Gene diyemeyiz Nowitzki'nin kariyeri tek şampiyonluktan ibaret değil. Gasol zaten 2 kere şampiyonluk yaşadı ama Memphis'te kalsaydı ve Memphis'i takım lideri olarak şampiyon yapsaydı büyük bi iş başarmış olurdu ama bu da etmez Nowitzki'ye yetişmek için. Zate yorumalara da bakarsak kimse kıyasa bile girmemiş Nowitzki ve Gasol arasında.
Gasol, mesela şu Memphis'i şampiyon yapsaydı evet o zaman Nowitzki'yle kıyaslanırdı bence ama yapamazdı ya.Randolph hayatında oynadığı en mükemmel basketbolu oynadı ve hücum anlamında Gasol o performansın üstüne çıkabilecek bir adam değil.Belki savunmada üstüne koyardı ama Nowitzki etkisi yaratabilecek bir adam asla olmadı Gasol.Kıyaslamama nedenimiz de bu zaten, Nowitzki'nin bir takıma kattığı kadar güç katamaz Gasol.Böyle bir etkisi olsaydı şampiyon olamasaydı bile kıyaslardık onu Nowitzki'yle.Zaten Nowitzki şampiyonluk yaşamadan Avrupa tarihinin enn iyisi olmadı mı..
"Çok para kazanıyorlar, kazandıkları her sentin hakkını verecekler" Mike D'Antoni

Çevrimdışı ckfb1907

• All-Star
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Haziran 2011, 01:26:16 »
Gasol şampiyon yapsaydı elbette kıyas artacaktır insanların Gasol demek için sebepleri olacaktır ama bu da Nowitzki'ye yetişmek için yeterli değil bence. Ki zaten Gasol'da bunu yapacilecek te bi potansiyel yok. 2 sini en iyi şekilde Dallas Lakers serisinde karşı karşıya gördük bence ve sonuç ortada. Dirk paramparça etti Gasol'u. en basidinden şu dengeyi bir düşünün Gasol ve Kobe yana 3 final, 2 şampiyonluk kazanıyor. Nowitzki ve Kobe yan yana olsaydı belki biraz iddialı bir söz olacak ama Lakers muhtemelen 4 seneyi de şampiyon olmadan bırakmazdı. Shaq dönemi gibi filan olacağını da zannetmem hiçbir şeyin.

Çevrimdışı Alpay

• Mezarkabul
  • Editör
  • MVP
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 15 Haziran 2011, 09:36:50 »
Gasol şampiyon yapsaydı elbette kıyas artacaktır insanların Gasol demek için sebepleri olacaktır ama bu da Nowitzki'ye yetişmek için yeterli değil bence. Ki zaten Gasol'da bunu yapacilecek te bi potansiyel yok. 2 sini en iyi şekilde Dallas Lakers serisinde karşı karşıya gördük bence ve sonuç ortada. Dirk paramparça etti Gasol'u. en basidinden şu dengeyi bir düşünün Gasol ve Kobe yana 3 final, 2 şampiyonluk kazanıyor. Nowitzki ve Kobe yan yana olsaydı belki biraz iddialı bir söz olacak ama Lakers muhtemelen 4 seneyi de şampiyon olmadan bırakmazdı. Shaq dönemi gibi filan olacağını da zannetmem hiçbir şeyin.
Pek öyle bir kıyasa girmemek gerek.Gasol, Phil Jackson sistemi için biçilmiş bir kaftandı ve etkisini hemen gösterdi zaten.Nowitzki'nin üçgen hücuma Gasol kadar uyacağını düşünmüyorum, ayrıca Nowitzki'yi Gasol'den iyi yapan bu seneki seride Gasol'ü paramparça etmesi de değil, dağılmış bir Gasol vardı o seride ve zaten o seriyi ele alırsak Gasol elit bir uzun bile olamaz, kıyası böyle yapmayalım.Nitekim Gasol'ün de Nowitzki'yi perişan ettiği maçlar da izledik fazlasıyla.Nowitzki için "Gasol'den daha iyi" dememizin nedeni Gasol'den daha iyi olması.Tek başına Memphis'i şampiyon yapsaydı kıyaslardık şeklindeki ifadeleri de konuşmaya gerek yok çünkü böyle bir şeyin olamayacağını da düşünmemizin nedeni Gasol'ün zaten Nowitzki'den daha iyi bir basketbolcu olmamasıdır.
"Çok para kazanıyorlar, kazandıkları her sentin hakkını verecekler" Mike D'Antoni

Çevrimdışı legend285

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 15 Haziran 2011, 18:29:29 »
Parker-Dirk tartismasinda Dirk li ve Nash li DALLAS finaller de ve yari finallerde kac kere san antonia duvarina tosladıgını unutmayalım bı 2006 da yendıler NBA finaline ciktilar en iyi avrupa li oyuncu olmak icin 1. acip bakacagin kiyaslama kariyerdir.Dirk bi sampıyonluk geride NBA de ama belki ama bi regular season MVP iligi de var 67-15 seriyle hemde :)

Kariyerleri bitmeden tartismayalim bence :)

Çevrimdışı KİDD_Fan

• Editör
  • MVP
  • Heroes come and go...But Legends live for EVER!
    • Profili Görüntüle
    • Sporla İlgili Her Şey
« Yanıtla #55 : 15 Haziran 2011, 21:09:00 »
Bu kategoride bence üç isim var : Dirk Nowitzki , Drazen Petkovic ve Arvydas Sabonis...

Dirk Nowitzki MVP ödülü ve kazandığı şampiyonlukla zaten diğer tüm isimlerin önüne geçiyor.Ayrıca Parker ile Dirk'ü karşılaştıranlara saygı duymakla birlikte Dirk'e büyük haksızlık yaptıklarını düşünüyorum.Parker takımının bile lideri olmadı ki bu isimlerin önüne geçsin.Hele 1 Normal Sezon MVP , 1 Finaller MVP ve 1 Şampiyonluk kazanan Nowitzki'nin yanında adını bile anmam

DİPNOT:Biliyorum Parker'ın daha çok şampiyonluğu var ama oynadığı takım San Antonio Spurs ve yanındaki adam Tim Duncan...Karşılaştırmayı yaparken bunlara da dikkat edelim

Drazen Petrovic'i çok az seyredebildik ne yazık ki.Ligin gelmiş geçmiş en büyük pointguardlarından biriydi.Ama ne yazık ki kişisel veya takım bazında bir ödül alamadı.

Arvydas Sabonis , ''Pasör Pivot'' kavramını lige getiren ve post bölgesinden oyun kurabilen müthiş bir yetenekti.Chris Webber , Vlade Divac gibi pasör uzunların babası Sabonis'tir.Ancak o da ödül ve şampiyonluk alamadı.

Ne olursa olsun bence Dirk Nowitzki tüm bu isimlerin önünde ve Hall Of Fame'e şampiyonluk kazanamasa dahi girecekti.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2011, 21:12:35 Gönderen: KİDD_Fan »
<<<Old School>>>  <<<New Generation>>>

Çevrimdışı Alpay

• Mezarkabul
  • Editör
  • MVP
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 15 Haziran 2011, 22:11:26 »
Parker-Dirk tartismasinda Dirk li ve Nash li DALLAS finaller de ve yari finallerde kac kere san antonia duvarina tosladıgını unutmayalım bı 2006 da yendıler NBA finaline ciktilar en iyi avrupa li oyuncu olmak icin 1. acip bakacagin kiyaslama kariyerdir.Dirk bi sampıyonluk geride NBA de ama belki ama bi regular season MVP iligi de var 67-15 seriyle hemde :)

Kariyerleri bitmeden tartismayalim bence :)
Şu an aktif oyuncular içinde zaten tartışılacak bir konu yok.Zaten "en önemli mevki" konusunda tartıştığımız bir konuydu bu ve bir oyuncu bireysel olarak ne kadar iyi olursa olsun o dönemlerdeki San Antonio hanedandı, Duncan'a sahipti, Duncan o dönemde Nowitzki'den daha iyi bir basketbolcuydu ve önlerine geleni perişan ediyorlardı.Ayrıca şunu söyleyeyim; Nash-Nowitzki'li Dallas playoff'larda genelde Sacramento'ya tosladı, San Antonio'yla da bir defa karşılaştılar doğal olarak elendiler 2001 yılında, onda da Parker yoktu.Ayrıca Dallas'taki Steve Nash'i Phoenix'teki Nash'le kıyaslamamak gerek, Nash'in o bildiğimiz Nash halini alması Phoenix döneminde oldu.

Şu anda tartışacak bir şey yok, şu anda aktif bütün Avrupalıların kariyeri bitse de NBA tarihinin en iyi Avrupalısı Nowitzki olacak.Nereden bilelim belki Enes "Nike Hoop Summit"te Nowitzki'nin rekorunu kırdığı gibi belki kariyeri sonunda ondan daha iyi bir oyuncu olur.

Çevrimdışı legend285

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 15 Haziran 2011, 22:16:20 »
yanliş bılıyorsun alpay tam tersi nash li ve dirk li dallas 3 kere spurs elenir 2003-2004 sezonun da ilk tur da kings lere elenirler.

Kariyerleri bitsn dedim kupalarina bakıp karar vermek daha kolay olur diye yazdım

Çevrimdışı Alpay

• Mezarkabul
  • Editör
  • MVP
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 15 Haziran 2011, 22:22:50 »
yanliş bılıyorsun alpay tam tersi nash li ve dirk li dallas 3 kere spurs elenir 2003-2004 sezonun da ilk tur da kings lere elenirler.

Kariyerleri bitsn dedim kupalarina bakıp karar vermek daha kolay olur diye yazdım
Haklısın pardon ama 2 tane sanırım,neyse sorun bu değil benim dediğim başka.Kupalar ne olursa olsun bir yere kadar.O Spurs'e tosladıkları senelerde iki takımı karşılaştırın, Nash o efsane Nash değil, Nowitzki efsane Nowitzki değil.Duncan'ın da adını tarihe yazdırmaya başladıkları dönem ve çok daha kaliteli bir kimya ve kadro.Böyle alınan şampiyonluklarda kimin daha iyi olduğunu belirleyemeyiz.2007'de de Duncan harika maçlar çıkarmasa San Antonio yine şampiyon olamazdı mesela, Parker'ın final MVP olması daha skorer olmasıydı, ama o takımı çekip çeviren, idare eden Ginobili-Duncan'dı.Kariyer olayının da artık biri bu yaştan sonra çıkıp Jordan mucizeleri falan yapmazsa Nowitzki'nin önünde kimse yok..

Çevrimdışı legend285

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 16 Haziran 2011, 10:19:48 »

Haklısın pardon ama 2 tane sanırım,neyse sorun bu değil benim dediğim başka.Kupalar ne olursa olsun bir yere kadar.O Spurs'e tosladıkları senelerde iki takımı karşılaştırın, Nash o efsane Nash değil, Nowitzki efsane Nowitzki değil.Duncan'ın da adını tarihe yazdırmaya başladıkları dönem ve çok daha kaliteli bir kimya ve kadro.Böyle alınan şampiyonluklarda kimin daha iyi olduğunu belirleyemeyiz.2007'de de Duncan harika maçlar çıkarmasa San Antonio yine şampiyon olamazdı mesela, Parker'ın final MVP olması daha skorer olmasıydı, ama o takımı çekip çeviren, idare eden Ginobili-Duncan'dı.Kariyer olayının da artık biri bu yaştan sonra çıkıp Jordan mucizeleri falan yapmazsa Nowitzki'nin önünde kimse yok..

Dogru Nash ondan sonra season MVP si oldu ıkı sene üst üste sonra DİRK old MVP oldu ama yinede guncel bakılyıor gibime gelıyor seneye bi sampıyonluk daha alırlarsa herkesin begendigi olur artik kimse de birsey diyemez Dirk e :)

Hayir 2 de üç kere elendi spurs e Bu ay ki nba Türkiye de var nash ve dirk arkadaslıgını konu alan o yuzden orda okumustum sen oyle deyınce tekrar baktım yanlıs mı okudum diye ama 3 kereymis

Çevrimdışı ancientsign

• NBA Draft'ında
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 17 Haziran 2011, 11:08:02 »
Şahsi fikrim-ki üzerinde az çok birleşilen bir fikir lakin sonuçta gerçekleşemez-bu listedeki en büyük potansiyel Drazen'de..Nowitzki ile Drazen'i bu listeden tamamen ayrı tutuyorum...Sanırım yaşasaydı Petrovic hepsinden büyük bir efsane olarak bitirirdi kariyerini..

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?fmt=18&gl=ES&hl=es&v=klLp7mMbfGA[/youtube]

Biraz trashtalk içerir sanki(!) :D

Mutlaka bu bir kanıt sayılmaz :) Ama ben küçükken bizim apartmanda oturan basketbol delisi bir "abi" vardı,biraz da zengindi o zaman "vaay" falan denilen herşeyi bulunurdu,NBA aşığıydı ve sadece bir-iki maçını izlemiş olsam da o zamanki aklımla muazzam bir oyuncuydu..Keşke o kaza başına gelmeseydi,galiba sevgilisi de vefat etmişti..

Eğer gerçekleşen hayata bakarsak da-ki mesajlarda belirtilmiş daha önce-Nowitzki uzak ara lider..Hem de hiç tartışmasız..Hem Almanya 2.liginden gelip de böyle bir efsaneye dönüştürmesi kendisini,hem Parker ve Gasol'a göre çok daha az kapasiteli takımlarla oynayıp yan etken değil ana etken olması..Ve elinden geldiğince tüm fiziksel zorluklara rağmen takımını bırakmayıp mücadeleye devam etmesini..Mütevazi olmasını,gerekmedikçe konuşmamasını,konuştuğunda da aşağılamaktan,alay etmekten,iddialı şeyler söyleyip devamlı yutmaktansa ne konuştuğunu,nasıl konuştuğunu çok iyi bilmesi..Senelerce NBA'in merkezinde olan ayakkabı reklamları,basın desteği,all-around eksiksiz bir potansiyeli olmamasına rağmen muhteşem istikrarlı bir kariyeri...Bunlar ne Parker'da ne Gasol'da var..İkisi de lider olabilecek seviye olamadılar hiçbir zaman..Lider olabilmek bir seride,bir play-offda değil her daim olabilmektir..Nowitzki bu yüzden çok büyük oyuncudur..Nowitzki'yi Dr.J,MJ,Bird'den ayıran tek özelliğin final serisinde ne olduğunu söylemişti Flash..Son maç hakkında iddialı konuşup(ki asla LeBron gibi kibirli değil sadece onun için en önemli maç olduğunu belirtip)Nowitkzi için çok kötü diyebileceğimiz bir yüzdeyle oynamıştı..

Flash daha iyi bilir benden muhakkak :) Rakamları hatırlamıyordum biraz baktım..Mesela Jordan'ın ilk şampiyonluğunu aldığı '91 senesi..Ki artık Jordan hakkında soru işaretleri demeyelim de winner damgasının olup olmaması tartışılır olmuştu devamlı Bad Boys'a kaybettikleri için..Lakin o sene onları süpürmüşlerdi galiba..91 Chicago-Lakers serisinde;

1.maç;36 sayı
2.maç;33 sayı,kaçırmadan arka arkaya 13 şut(Finaller takım rekoru Bulls,%61.7 şut yüzdesi,51/80)
3.maç;29 sayı,9 asist
4.maç;28 sayı,13 asist
5.maç;30 sayı,10 asist,5 top çalma

rakamları ile oynayan bir MJ var..Tamam kimse MJ ile bir tutulamaz hele play-offlarda :) Lakin bu rakamlara gayet yüzdeli ulaşması,gerektiğinde sadece bir dakika dinlenme ile tüm maçı bitirmesi(o da koçun hatası yanlış adam değişikliği yoksa o da olmazmış bu istatistiklerle :D )...

Nowitzki muhteşem bir saha içi,üçlük ve serbest atış yüzdesi ile gelmişti finallere...Ki serbest atış bozulmasa da,özellikle son maç olmak üzere,üçlük ve iki sayılık yüzdesi düşüktü..Ama o kadar kusur kadı kızında da olur diyelim :)
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2011, 11:09:39 Gönderen: ancientsign »

Çevrimdışı Flash

• MVP
  • If They Say Why Why ? Tell'em That is Human Nature
    • Profili Görüntüle
    • Kahraman Baykuş
« Yanıtla #61 : 17 Haziran 2011, 12:41:14 »
.Lider olabilmek bir seride,bir play-offda değil her daim olabilmektir..Nowitzki bu yüzden çok büyük oyuncudur..Nowitzki'yi Dr.J,MJ,Bird'den ayıran tek özelliğin final serisinde ne olduğunu söylemişti Flash..Son maç hakkında iddialı konuşup(ki asla LeBron gibi kibirli değil sadece onun için en önemli maç olduğunu belirtip)Nowitkzi için çok kötü diyebileceğimiz bir yüzdeyle oynamıştı..

Flash daha iyi bilir benden muhakkak :) Rakamları hatırlamıyordum biraz baktım..Mesela Jordan'ın ilk şampiyonluğunu aldığı '91 senesi..Ki artık Jordan hakkında soru işaretleri demeyelim de winner damgasının olup olmaması tartışılır olmuştu devamlı Bad Boys'a kaybettikleri için..Lakin o sene onları süpürmüşlerdi galiba..91 Chicago-Lakers serisinde;

1.maç;36 sayı
2.maç;33 sayı,kaçırmadan arka arkaya 13 şut(Finaller takım rekoru Bulls,%61.7 şut yüzdesi,51/80)
3.maç;29 sayı,9 asist
4.maç;28 sayı,13 asist
5.maç;30 sayı,10 asist,5 top çalma

rakamları ile oynayan bir MJ var..Tamam kimse MJ ile bir tutulamaz hele play-offlarda :) Lakin bu rakamlara gayet yüzdeli ulaşması,gerektiğinde sadece bir dakika dinlenme ile tüm maçı bitirmesi(o da koçun hatası yanlış adam değişikliği yoksa o da olmazmış bu istatistiklerle :D )...

Haklısın 91 de 4-0 süpürmüşlerdi ki 4 sene arka arkaya karşılaştılar ilk 3 sene güçsüz ve genç chicago'yu çok zorlu maçlar sonrası hep Detroit yenmiştir ama hiç süpürememişti onuda Chicago yapmıştı... Bu arada video izlerken Petrovic için tekrar üzüldüm bir de MJ i özledim.. Tam kafa olarak en dingin, fizik olarak da en iyi zamanı..İlk şampiyonluğunu almış tüm lige rüştünü ispatlamış orada da harika bir kadro ile olimpiyatlar finalinde o kadar dinç ve formda ki bir de o top sakal imajı falan :) süperler ya petroviccler, mjler falan ahh aahhh...

''Beni zirveye yeteneğim getirmiştir, Ancak hala burada olmamı sağlayan karakterimdir!'' Michael Jordan

İşte günümüz zıp çıktı yıldızlarına örnek bir laf ;)