Gönderen Konu: Yiğiter Uluğ  (Okunma sayısı 13329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
Yiğiter Uluğ
« : 08 Şubat 2007, 05:35:10 »

1962'de Bursa'da doğdu.
İzmir'de büyüdü. İstanbul'a göçtü.
Az diş hekimliği üstüne sosyoloji öğrenimi, bir yandan da basketbolculuk derken, spor gazeteciliğine sürüklendi.
1987'den beri spor yazıyor. Sırasıyla Gelişim Yayınları'nın dergileri, Söz gazetesi, Yeni Yüzyıl gazetesi, NTV'de çalıştı.
Bir yıl İspanya'da, çok merak ettiği FC Barcelona'nın çatısı altında yaşadı.
Yaklaşık üç yıldır radikal gazetesinin spor editörlüğünü yürütüyor.
Haftalık Radikal Futbol dergisinin mucidi ve editörü.
Şu sıralar NTV ve NBA TV'de yorumculuk yapıyor ve oldukça da başarılı.
Yiğiter Uluğ hakkındaki tüm fikirlerinizi burada paylaşabilirsiniz...

Kitabı:

Futbol âlemimizin üzerindeki gri bulut:
“Büyüklük” hırsının insanı bezdiren abartıları…
“Öff-sane” haline gelmiş “efsaneler”... Hakiki sevgiden uzak “taraftarlar”...
“Hatice’ye değil neticeye bak” ideolojisi ve bayraktarları, kısacası.
Elinizdeki kitapta, “netice ne olursa olsun Hatice’nin de saygıdeğer olduğunu düşünen”, “kazananın her şeyi almasına” itiraz eden yazılar var.
Futbolu “skor olsun” diye değil “spor olsun” diye sevmek...
Galibiyet getiren güzel bir gol kadar -hatta belki ondan da fazla- “adam gibi verilen bir mücadeleden”, sporcu ruhuna uygun bir jestten heyecan duymak... Bu bakış açısıyla, bu ruh haliyle baktığınız zaman futbol âleminde olanlara, skorların ve enstantanelerin gösterdiğinden çok daha fazlasını görüyorsunuz.
Bu kitap, bunu gösteriyor işte.
Ama “sporcunun güzel ahlâklısı” peşinde bir romantizmden ibaret değil, Hatice’ye Mektuplar...
Kulüpleriyle, yöneticileriyle, medyasıyla Türkiye futbol ortamında hüküm süren eğilimlere, “vizyona”, yapısal sorunlara ilişkin yorumlar getiriyor Yiğiter Uluğ.
Futbolda olup bitenleri sosyal ve politik düzlemlerde olup bitenlerle bağlantılı düşünmekten gelen bir sağlamlığı var bu yorumların.
Gözü futboldan başka sporlara -özellikle basketbol- kayan birkaç yazı da, kitaptaki bakış açısını zenginleştiriyor.

Oldukça güzel ve anlamlı bir kitap. İsmine bakmayın alın  :lol: , sevgilinize hediye etmeyin, tavsiye edilmez  :-D
Umarım kitap hoşunuza gider...
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2007, 09:39:41 Gönderen: Onur Yiğit »

Çevrimdışı BiG NuGGeT

• Superstar
  • carme"LO"ve
    • Profili Görüntüle
    • Work and Travel
Ynt: Yiğiter Uluğ
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2007, 08:32:11 »
Sadece basketbol değil,futbol üzerine de yazıyor sanırım Fanatik gazetesinde.Hoş,yorumları güzel bir yazar ama çok da fazla tanımıyorum açıkcası...
  Kick Out Karl

Çevrimdışı Kaan Mert

• Zep (çıtır :P )
  • MVP
  • Why So Serious ?
    • Profili Görüntüle
    • Kaan Mert's
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2007, 08:49:44 »
   Rvet aslında ben onu sadece basket yorumcusu diye biliyordum ama bir dergide 2006 Dünya Kupası ile ilgili değerlendirme yazısı çıkmış ardından Tenis'le ilgili bir yazsını gördüm . Adam çok yönlü ya . Ben onun Murathanoğlu ile anllattığı maçlara bayılıyorum :D

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2007, 09:44:17 »
   Rvet aslında ben onu sadece basket yorumcusu diye biliyordum ama bir dergide 2006 Dünya Kupası ile ilgili değerlendirme yazısı çıkmış ardından Tenis'le ilgili bir yazsını gördüm . Adam çok yönlü ya . Ben onun Murathanoğlu ile anllattığı maçlara bayılıyorum :D
Oldukça iyi bir sunucu ve spiker.
Çok seviyeli ve saygılı. Maç izlerken gevşemekten şikayet ediyorsanız Murat Kosova&Yiğiter Uluğ ikilisinin anlattığı maçları izlemeye önem verin. Murat Kosova sizi dinç tutacak, Yiğiter Uluğ da ciddiliğiyle maçtan kopmanızı önleyecektir. Oldukça ilginç bir biyografisi var, evet bir kaç spor dalında da üst düzey bilgiye sahip.
Ama en büyük aşkı basketbol olmuş her zaman, Futbol sonra gelmiş.

Çevrimdışı lordapo

• | Knickerbocker |
  • MVP
  • SG-Turk Tau'ri
    • Profili Görüntüle
    • www.myspace.com/lordapo
« Yanıtla #4 : 23 Şubat 2007, 13:01:30 »
 Araştırmacı insan onu lig radyo da mehmet ayan la sunduğu programdan takip ediyorum hem futbol ve basketbol konusunda duayen en az kaan kural ve murat murathanoğlu kadar bilgili fenerbahçe li olduğu söyleniyor ama bunu kabul etmiyor süper adam kısacası

Joe Dumars

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2007, 00:31:18 »
Açıkçası Yiğiter Uluğ iyidir hoşdur ama vakti zamanında gerçek basketbol severlerin affedemediği bir olayın da kahramanıdır..10-15 yıl olabilir net hatırlamıyorum..Basketbol inişli çıkışlı bir dönem yaşıyordu.Zaten o dönemlerde Kaan Kural'ların,Murat Kosova'ların esamesi okunmuyor.
Yiğiter Uluğ,MM,İsmet Badem,Barbaros Çıdal,Mehmet Baturalp falan bunlar revaçta..
Ama o dönemlerde basketbolun çöküşe geçmeye başladığı az olan ilginin daha da azaldığı dönemde Yiğiter Uluğ savaşı bıraktı..Futbola yönelmeye başladı..MM'Ler,şuan bir çok insanın alaya aldığı İsmet Badem'ler savaş verdi basketbolun ayakta kalması için..Ve başardılar savaşı kazandılar..Bir nevi Türk basketbolundaki bir çok insan MM-İB ikilisinin kaymağını yiyor desek yeridir.Ama tabi Yiğiter Uluğ'nun yorumculuğuna lafım yok asla..Beğenirim sadece zamanında savaşı bırakmasına kızgınım..

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2007, 08:39:35 »
İsmet Badem de defalarca bırakma ve kopma noktasına geldi ama çoğu basketbolsever bilmez, İsmet Badem'in arkasında Doğan Hakyemez'in büyük manevi desteği vardır.

Çevrimdışı Kutluay10

• NBA Draft'ında
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Mayıs 2007, 23:47:33 »
Saygım sonsuz ama şahsen keyif almıyorum yorumlarından, tercih meselesi.

Çevrimdışı Onur Yiğit

• Kahve Bağımlısı
  • Starter
  • Onur Yiğit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2007, 12:07:48 »
Arkadaşlarımızın da dediği gibi, bilgi ve kültür olarak laf edemeyeceğimiz bir üstadıdır kendisi.
Fakat sakin anlatımı ve tok sesiyle pek heyecan veren bir yorumcu olduğunu söylemek zor.
Zaten kendisi genelde maç anlatımı yapmaz, kenarda yorum yapar. Bu yüzden basketbolseverler için pek sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Çevrimdışı Starbury

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2007, 20:36:16 »
Bence Türkiyedeki en iyi yorumculardan hem futbol hem basketbol zaten sakin kişiliği beni etkilemede yetiyor

Çevrimdışı Kevin Durant

• NBA Draft'ında
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Eylül 2007, 23:58:12 »
Yiğiter abi bugünkü maçı anlatırken Tanjevic'e inceden eleştiri yaptı ama çok sert girmediler Kaan Kural olsa daha sert konuşurdu. Kaya bile daha açık sözlüydü.
The Next Superstar!

--

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 06 Eylül 2007, 19:53:22 »
Basketbol yorumcusu özellikle Yiğiter Uluğ sınıfında olan yorumcular biraz değil tam bağımsız olmalı..Yeğenleriniz X bir organizasyonda diye eleştiri dozajınızda düşüşler oluyorsa inandırıcılığınızı kaybedersiniz..Aynı şeyler bir kaç yorumcu ya da yazar içinde geçerli.

Bu ülkede Murat Murathanoğlu'nun bu denli sevilmesinin ve tek adam gibi görülmesinin sebebi yorumcu ya da yazar takımı arasında en bağımsız ve en cesur olanı olmasından kaynaklanıyor..

Çevrimdışı Starbury

• Rookie
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Eylül 2007, 20:08:44 »
Murat Murathanoğlu kesinlikle bağımsız değil federasyonla kluplerle bir çok ilişkisi var ve yorumlarını içinde bulundğu ilişkilere bakarak düşünürsen çok taraflı yorum yapıyor özellikle duygularına hakim olamıyor ama bu özelliği yüzünden  onu sevenlerde var tercih meselesi bişey demiycem biraz off topic oldu ama neyse

--

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 06 Eylül 2007, 20:14:15 »
Murat Murathanoğlu kesinlikle bağımsız değil federasyonla kluplerle bir çok ilişkisi var ve yorumlarını içinde bulundğu ilişkilere bakarak düşünürsen çok taraflı yorum yapıyor özellikle duygularına hakim olamıyor ama bu özelliği yüzünden  onu sevenlerde var tercih meselesi bişey demiycem biraz off topic oldu ama neyse
MM'nin federasyonu topa tutan yayınlarına denk gelmediğini sanıyorum..Aydın Örs'ün gidişiyle ilgili yorumları kulaklarımda tazeleğini koruyor..Federasyonla içli dışlı olan ve onu koruyan bir adam tutupta rakı masalarında dönen dolaplar nedeniyle bazı şeylerin gerçekleştiğini söylemez..

Federasyonla temas içinde olmakla,onları eleştirmek arasında ince bir çizgi var..

Çevrimdışı Nihat Emre

• Go Sonics Go Durant and Green
  • All-Star
  • Aşkımmmmm!!!!!!!!!
    • Profili Görüntüle
    • MaximumSpor
« Yanıtla #14 : 13 Eylül 2007, 20:21:04 »
Ben ona bi yerde çok kızmıştım geçmişine baktığımda bu adam bi ara ülkemizde basketbol soluklu yayınların kesilmeye başladığı dönemde MM ve İB yi satıp futbol programlarında sürekli görünmüştü ben o özelliğini hiç sevmemiştim yorumculuğuna ise diyecek birşey yok aslında çok yönlü bir yorumcu

Çevrimdışı El C3m0

• Rookie
  • **
  • Şampiyon yap bizi!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 13 Eylül 2007, 21:40:52 »
Ayrıca kendisi Popovich in iyi bir arkadaşıdır,ikisiylede tanışma fırsatı yakalamıştım,Yiğiter abi hatta ertesi gün Vatan gaztesinde bana küçük bi yer ayırmıştı :-)  şahsen MM den daha çok zewk aldığım bir insan,Murathanoğlu kişiliğine acayip gıcık oluyorum,geçmişte Türk basketbolu için önemli şeyler yapmış olsada,bence acayip taraflı yorum yapıyor.

Çevrimdışı Kq5

• CaptaiN Jac'K
  • Superstar
  • weLcome To ßoston Celtics Rasheed Wallace
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2008, 15:37:19 »
Yiğite ulıuğ da basketbol u iyi bilen ve yorumlayan insanlardan yorumları ile insanları iyi bilgilendiriyor. zevkle oturup izliyorum izletiyorum :)

Çevrimdışı duncan21spurs

• No Trashtalk
  • Rookie
  • **
  • Sadece duvarlar Dönmez.....
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Mayıs 2008, 12:27:00 »
Severim kendisini bir ara Nba stüdyoda Spurs ün kenar yönetimiyle yakın arkadaş olduğunu öğrendiğimden beri baya bir hoşuma gidiyor... :-)

Maçlarda ise gece gece hiç çekilmeyecek bir ses tonu var orası ayrı  :laugh:

Çevrimdışı Knicks_Lee_Wolkii

• Rookie
  • **
  • always KnicKs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 23 Ekim 2008, 02:47:40 »
Severim kendisini bir ara Nba stüdyoda Spurs ün kenar yönetimiyle yakın arkadaş olduğunu öğrendiğimden beri baya bir hoşuma gidiyor... :-)

Maçlarda ise gece gece hiç çekilmeyecek bir ses tonu var orası ayrı  :laugh:

adam gregg popovıcle kankaymıs,popovicin haberı yokmus.. :) gregg popovicgecen yaz turkıyeye geldıgınde slam dergısınde nasıl yayıla yayıla anlattı anlatamam sıze :) beraber fotolar falan.. yınede kendısını sevıyorum. m.murathanoglu ıle ıyı bır ıkılı.