2014 NBA All Star Smaç Yarışması'nda yarışacak isimler açıklandı. Son şampiyon Terence Ross'un başı çektiği çok iddialı bir kadronun yanı sıra geleneksel smaç yarışmasından çok farklı, yeni bir formatı da göreceğiz.

14 Şubat gecesi oynanacak 2014 NBA All Star Maçı'nın koçlar tarafından seçilen yedekleri açıklandı.

2014 NBA All-Star maçının ilk beşleri açıklandı.

Her yıl düzenli olarak Forbes tarafından açıklanan NBA'nin en değerli takımları sıralamasında bu yıl da zirve değişmedi.

Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki, kariyerinin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Denver Nuggets'ın İtalyan oyuncusu Danilo Gallinari'nin dizindeki sakatlığı nedeniyle sezonu kapadığı açıklandı.

Boston Celtics, Miami Heat ve Golden State Warriors, 4 oyuncuyu kapsayan üçlü bir takasta anlaştı.

Yıldızı Derrick Rose'un tekrar sezonu kapatmasıyla birlikte hedef küçülten ve bir süredir kadroyu boşaltarak geleceğe yatırım yapmayı tartışan Chicago Bulls, takımın en önemli isimlerinden Luol Deng'i Cleveland Cavaliers'a gönderdi.

Cenk Akyol: Tek alternatif NBA

NbaTr.Com - Cumartesi, 21 Nisan 2007

2005 yılında NBA takımlarından Atlanta Hawks tarafından draft edilen Cenk Akyol, her basketbolcu gibi NBA'de oynamayı hedeflediğini söyledi. Efes Pilsen'in Avrupa'nın önde gelen takımlarından biri olduğunu belirten 20 yaşındaki oyuncu, Avrupa'da başka bir takıma gitmeyi ise düşünmediğini ifade etti.

- Evet Cenk artık normal sezonun sonuna yaklaştık. Sezonu nasıl değerlmendiriyorsun? Artık play-off'lar başlamak üzere...

 

Çok keyifli bir sezon geçtiğini düşünüyorum.  Hem bizim açımızdan, hem de diğer takımlar açısında. Çünkü kaliteli bir lige sahip olduk. Her maç çekişmeli geçiyor, her maç kafa kafaya gidiyor. Bunun sonunda da seyirciler güzel maçlar izliyor doğal olarak. Bu da Türk basketbolunun geliştiğini gösteriyor. Efes Pilsen adına çok güzel bir sezon geçti. Ligde iyi oynadığımızı söyleyebilirim. Bir kaç galibiyet aldık, ve bu maçlarıda iyi takımlara kaybettik. Yani dediğim gibi çok çekişmeli geçti her maç. Sonuçta sezonu ikinci yada üçüncü bitireceğiz, sonrada play-off'lar başlayacak.

 

- Peki takım performansının yanısıra, ligin bugüne kadar olan periyodunu göz önüne alırsak sen kendi performansını nasıl değerlendiriyorsun?

 

Ben sezona çok iyi başladığımı düşünüyorum, gerçekten de öyleydi. Dışarıdan da öyle gözüktüğünü düşünüyorum. Sezona gerçekten iyi başladım. Ama sezon ortasına doğru bir formsuzluk vardı üzerimde ki bu takımda da öyleydi. Ama benimki göze batıyordu çünkü gerçekten formum çok düşüktü. Onu toparlamak için çabaladım, çabaladım ama işte olmadı. 1 maç, 2 maç, 3 maç, 4 maç, 5 maç arka arkaya çok kötü oynadım. Ondan sonrada zaten kadro dışı kaldım. Şimdi tekrar başladım, iyi durumdayım. Kadro dışı kaldığım dönemde elimden geldiğince çok çalıştım tekrardan takıma dönebilmek, tekrardan eski formumu yakalayabilmek için. Şu an iyi durumdayım.

 

- Kadro dışı kalman tamamen formsuzluğuna mı bağlı?

 

Evet.

 

- Bu kadro dışı kaldığın dönemde kendini nasıl motive ettin? Çünkü ben seni son olarak Banvit karşısında izlemiştim, tamamen basketbola odaklanmış gözüküyordun. Daha önceleri sanki kafan hep başka şeylerle meşgul gibiydi.

 

İşte dedigim gibi. Sonuçta bu benim hayatım ve bir yol var. Ve o yola baş koydunuz derler ya; işte o yola baş koydusam o yolda ilerlemem gerekiyor. Yapacak da başka bir şey yok basketbol oynamaktan başka. Gerçekten çok kötü bir dönem geçirdim ama o dönemde "çok kötüyüm" diyip, "kötü oynuyorum, artık yapamayacağım" diyip yelkenleri indirebilirdim. Ancak onu yapmadım, bunun doğru olmayacağını düşündüm. Ailem de sporcu olduğu için bana çok destek verdi. Alper Yılmaz ve eşi olsun, Mustafa Abi olsun, Ermal olsun, çok destek oldular. Onların sayesinde çukurdan çıktım diyebilirim. Tabii bunların dışında çok calıştım. Çok çalışmam gerekiyordu çünkü dediğim gibi yelkenleri suya indirseydim geri döndüğümde tekrar kötü oynayacaktım ve bu da hem takım için hem benim için iyi olmayacaktı. Daha çok eleştiri alacaktım. En azından kendim için iyi birşey yaptığımı düşünüyorum. Şu 1.5 ayda çok iyi çalıştım, gerçekten çok iyi çalıştım. Bunun semeresini de play-off’larda ve Türkiye Kupası’nda alacağımı düşünüyorum.

 

- Yeniden BEKO Basketbol Ligi’ne dönecek olursak Türk Telekom’un bu yılki çıkışını nasıl değerlendiriyorsun? Çünkü Efes Pilsen, Fenerbahçe Ülker’e baktığımızda bu iki takımın çok daha fazla yatırım yaptığını görüyoruz.

 

Türk Telekom orta yaşlı oyunculardan kurulu bir ekip. Çok genç bir kadroya da sahip değiller, çok yaşlı da değiller. Ancak işte o ağabeylik ve tecrübe ile herkes birbirine yardım edip destek olunca zaten bu şekilde başarı ortaya çıkıyor. Ben o takımda yer alan Alper ağabeyle iki sezon geçirdim. O takımda Alper ağabeyin emeğinin de çok olduğunu düşünüyorum. Çünkü gittiği heryeri toparlayabilen bir insan. İyi basketbol oynuyorlar. Bakalım, play-off’ta oynarız heralde..

 

- Cenk yeniden sana dönüyorum. Hedeflerin neler? NBA’mi olmalı yoksa Avrupa’da bir takım mı olmalı? Çünkü artık Avrupa basketbolunun seviyesi NBA seviyesini yakaladı, hatta geçiyor gibi. Artık büyük şampiyonalarda Avrupa takımlarının ABD Milli Takımı’na üstünlüğü göze çarpıyor.

 

Avrupa’dayım zaten. Bu soruya hep bu cevabı veriyorum. Efes Pilsen’de oynuyorum, Avrupa’nın en köklü kulüplerinden birinde. Bu senekine başarısızlık diyelim. Bu başarısızlık dışında son 8 senede hep son 8’e kalmış, play-off’larda oynamış, yani Avrupa’nın en iyi kulüplerinden biri. En çok yatırım yapan kulüplerden biri. Avrupa’da başka bir takıma gitmek ister miyim? Şu an için değil, çünkü ailem burada, tanıdıklarım burada, büyüdüğüm yer burası, İstanbulluyum. Buradan çıkıp başka bir Avrupa takımında şu an için oynamayı düşünmüyorum. Ama Amerika olayı farklı. Basketbola her yeni başlayan çocuğa hayalin ne diye sorduğunuzda “NBA’de oynamak” der. Ben de basketbola başladığımda “inşallah bir gün NBA’de oynarım” demiştim. O hayalle yola çıktım. İşte 2005 yılında draft edilince hayalime bir adım daha yaklaşmış oldum. Bir şeyler yapabileceğimi de en azından kendim gördüm. Denemek istiyorum tabi. Bu yaz bakalım. Olursa olur. Olmazsa da dünyanın sonu değil. Sonuçta basketbol oynayacağım bir yerde bir şekilde. Olmazsa zaten Efes Pilsen’le sözleşmem var. Efes Pilsen’de devam edeceğim.

 

- Sence Euroleague’de bu sene başarısızlığın sebebi ne?

 

Bilmiyorum. Sezona takım olarak iyi başladık. İlk grupta 1-2 mağlubiyet aldık. Sonra yeniden toparlandık. Kamuoyunun “Efes bu maçı kazanamaz” dediği maçları kazandık. Olimpiyakos’u deplasmanda farklı yendik. Bunlar tabii örnekler. Biz de bilmiyoruz. Soyunma odasında konuştuğumuzda hiç kimse cevap veremiyor. Yaptığımız hataların farkına varsak, üzerinde durur hataları düzeltmeye çalışırdık. Ama gerçekten birşey bulamadık ve Euroleague’i başarısızlıkla kapattık.

 

- Sen Türk basketbolunun ciddi birşeyler beklediği oyunculardan birisin. Bogdan Tanjeviç’in de kadrosunda öncelikli olarak görmek istediği isimlerdensin. Milli Takım için neler söyleyeceksin, bu yaz hedef ne olmalı? Geçtiğimiz Dünya Şampiyonası öncesi çıtanın düştüğü söylenirken, ardından 6.lık gibi bir derece elde edildi...

 

Bence hedef ilk 4. Şu an için ayaküstü konuştuğumuzda hedefin ilk 4. olduğunu söyleyebilirim. Çünkü Dünya Şampiyonası’nda dediğiniz gibi hiç beklenmeyen bir derece elde ettik. Şampiyonaya giderken “gruptan çıkamazlar” diye konuşuluyordu Türkiye’de. Ama birşeyleri yapabileceğimizi gösterince insanlara bizim üzerimizdeki baskı arttı. İnsanların beklentileri arttı, tabi böyle olması da çok doğal. Ama dediğim gibi bazı şeyleri yapabileceğimizi gösterdik, ve biz de gördük. Sonuçta bu yaz Avrupa Şampiyonası’nda da ilk dörde kalmak hedefimiz. Gruptan çıkacağımızı düşünüyorum. Gerçekten kapasiteli bir takımız. Çok yetenekli oyunculardan kurulu bir takımız. Mehmet ağabey, Hidayet ağabey, Kerem ağabeyi de katarsak Avrupa’nın en iyi takımıyız diyebilirim.

 

- Dünya Şampiyonası’nda Hidayet ve Mehmet kadroda yer almadılar. Bir çok otorite “Onlar olsaydı derece daha düşük olurdu” şeklinde görüş belirtti. Sen buna katılıyor musun?

 

Bu konuda sadece şunu söyleyebilirim. Eğer takımda olsalardı mutlaka faydalı olurlardı. Çünkü bir takımda iyi oyuncu sayısı ne kadar fazla olursa başarının gelme olasılığı bir o kadar yükselir. Tek önemli olan takımın birbirine kenetlenip sahaya çıkıp mücadele etmesidir. Bunu da yapıyoruz zaten. Dediğim gibi Hidayet ağabey ve Mehmet ağabey olsaydı daha iyi bir başarı, daha iyi bir derece elde ederdik diye düşünüyorum. Bu seneki Avrupa Şampiyonası için de öyle. Onların takımda olması tabii ki takımımıza güç katacaktır. İkisi de dünya çapında çok iyi oyuncular. Olmaları tabii i takım için daha iyi olacaktır. Öyle de olacak.

 

Irmak KAZUK - NTV

Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yazın
Yazı Alanını Küçült | Yazı Alanını Büyüt

busy
 


Editörden -Volkan Yeğin-

Efsanelere Saygı Köşesi

Barış Aydın

Editörden -Bekir Yusuf Alpay-

İbrahim Barış Güler

Şevket Topaloğlu

Editörden -Gültekin Tezcan-

Sosyal Medya ile Takip Edin!

Twitter Facebook Friendfeed RSS

Son Yorumlar

İddaa Basketbol Nası...
Nasıl bir farkı olacak ki bayan basketbolunun?
NBATR - İhsan Bayülk...
Çok güzel röportaj olmuş. Ben İhsan Bayülken...
7 Yıl Aradan Sonra P...
İnşallah bu sene de playoff yapaca Efes.
Howard'ın Dönüş Tari...
Howard gerçekten başa bela bir oyuncu, sürekli ...
Kevin Martin de Saka...
sitenizde iletisim adresi göremedik. Reklam verme...
NBATR - İhsan Bayülk...
Semih Erden basketbola verdi kendini. nba günleri...
İddaa Basketbol Nası...
tr bayan basketbol nasıl oynanır kuralı warmı ...
İddaa Basketbol Nası...
arkadaslar tr bayan basketbol nasıl oynanıyo bı...
Michael Jordan EFSAN...
Meryem mesajını çok geç gördüm kusuruna bak...
NBA'in En İyi Oyuncu...
bune ya michael jordan

© 2004 - 2013 | Türkiye'nin NBA ve Basketbol Portalı | nbatr.com


Sitede yer alan haber ve yazılar Kaynak gösterilmeden herhangi bir medya ortamında yayınlanamaz.!

NBA

NBA Basketbol
NBA TV NBA TV izle